Ugrás a kommentre

Általános információk


SimonZ

Ajánlott hozzászólás

STAR WARS - Mítosz és valóság

 

2010 őszén is folytatódik az egri főiskolán tavaly elkezdtett Star Wars-kurzus, néhány változtatással. A legfontosabb közülük az, hogy a kurzus kikerül a főiskola keretei közül a városba, ezzel teljesen nyilvánossá válva. Az egri pláza, az Agria Park igazgatója karolta fel a kezdeményezést, termet és reklámlhetőséget biztosítva a kurzusnak. Városi előadás-sorozatként átalakítottuk és lerövidítettük a tematikát: a vizuális és a filmzenei előadásaim (kis átalakításokkal) idén is a kurzus részét képezik, viszont három teljesen új téma is lesz. Az első, bevezető előadás George Lucas és Joseph Campbell munkásságát foglalja össze. Laár András - nem mint Besenyő Pista bácsi, hanem mint a Buddhista Főiskola egykori tanára - elvállalta, hogy egy előadásban megmutassa a kereszténység és a buddhizmus kapcsolódási pontjait a Csillagok háborújában. Aczél Petra pedig szakterületéről, a retorikáról fog beszélni, rámutatva azokra a manipulatív fogásokra, amelyeket a földi diktátorok és Palpatine alkalmaznak. Az előadások természetesen ingyenesek.

 

A tervezett tematika:

...

Tényleg jónak ígérkezik ez a z előadássorozat, kár, hogy nem tudok én se elmenni rá. Mindegyiket szívesen megnézném, de ami meglepett, hogy Laár András is tart egyet, aki nekem nagy kedvencem.(nem is tudtam, hogy ő is SW fan, még egy plusz pont a számlájára :) )

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Budapesti előadásokat egyelőre nem tervezünk. Abban, hogy a mostani kurzus létrejöhetett, óriási segítséget jelentett az Agria Park vezetőjének elképesztően pozitív hozzáállása. A helyszín megszervezése Andor érdeme, ő tárgyalt a plázával. Én csak a tematika összeállításából és a dizájnból vettem ki a részem. Ennél többre jó ideig nem tudok időt szakítani, Andornak pedig nincsenek kapcsolatai Budapesten, így nem valószínű, hogy a közeljövőben fővárosi előadásokat tartunk. De ha az egri sorozat sikeres lesz, bármi megtörténhet. :)
A kapcsolatok sokat számítanak, az biztos, főleg, hogy non-profit jellegű az egész. Nekem sajnos nincsenek olyan adottságú ismerőseim, akik segíteni tudnának, de azért majd gondolkodni fogok, hátha valami az eszembe jut. Még jól jöhet később. :D

 

 

Minden esetre most ősszel "Star Wars - mítosz és valóság" Egerben!
Sajnos az "Eger és hétköznap este" párosítás nagyon kilátástalanná teszi a dolgot. :) Szerkesztve: - Pildi
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 1 hónappal később...
  • 10 hónappal később...
  • 4 héttel később...
  • 3 hónappal később...

Elmesélem a legutóbbi esetemet a Lucasfilmmel.

 

Pár hete azzal keresett meg a Lucasfilm egyik licenszpartnere, egy posztergyártó cég, hogy szeretne szerződni velem a sagaposzter forgalmazásáról. Az eljárás ilyenkor az, hogy először jóváhagyásra beadja a képet a Lucasfilmnek, aztán pedig beadja a velem aláírandó szerződést a jogi osztályukra, hogy azt is elfogadják. (Erre azért van szükség, mert nincs közvetlen megállapodásom a Lucasfilmmel, mivel nem vagyok official Star Wars artist.)

 

A cég nagyban gondolkodott, a posztert 150 centis szélességben akarta piacra dobni. Ezért újra belenyúltam a sagaposzterbe, és feljavítottam annyira, hogy ekkorában is jól mutasson. Ezután a poszter bekerült a Lucasfilmhez ellenőrzésre. Ettől a fázistól nem tartottam nagyon, mivel a kép tavaly már átment egy ilyenen, amikor a LEGO rekordhoz használta a londoni kiadó.

 

Ám a projektet a kép ellenőrzésekor elkaszálták. Az indok az, hogy a Lucasfilmnél az utóbbi időben készültek bizonyos arculati kézikönyvek, melyek meghatározzák, hogy mely karakterről milyen képek használhatók fel a kereskedelmi forgalomba kerülő Star Wars termékeken. Mivel a sagaposzteren olyan alakok (is) vannak, amelyek nem az arculati kézikönyvben szereplő képelemekből készültek (amit persze nem is láttam), a poszter nem forgalmazható.

 

Ez eléggé meglepett. Mármint nem az, hogy a képelemek egy része nem szabványos, hiszen már a kép magját alkotó Anakin/Vader átmenet sem lehet az. Épp ettől lesz a poszter egyedi és érdekes. Elszomorító, hogy ilyen bináris módon döntik el, hogy egy kép megfelel-e a Star Wars szellemiségének, vagy sem. A pontot az i-re az teszi fel, hogy a Baljós árnyak 3D nemrég bemutatott hivatalos plakátja (ami szerintem poszterként lehetetlenül gyenge, és mélyen alatta van az eddigi hivatalos moziplakátoknak) szemlátomást megfelelt az arculati irányelveknek.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A Lucasfilm ezen hozzáállása egy nagy baromság, teljesen elfojtják vele a kreativitást. Valahogy ebből az egykor remek filmes cégből egy szimpla bürokratikus "ipari" vállalat lett.

Szerkesztve: - MissKarrde
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Zoli, ilyenen ne bánkódj, már ha érzel ilyesmit. Egy ostoba iparos cég, emmi több. Elismertséged így is megvan, Lucasfilm "logó" ide vagy oda. Elég furcsa, hogy első ránézésre ez a kitétel nem jutott az eszükbe. Szerintem a saját szájuk íze szerint akartak volna ugráltatni, felhasználva a kreatív alapjaidat.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ez volt a második alkalom, igen. Először 2007 végén kaszálták el, akkor indoklás nélkül (a licenszpartnernek sem részletezték).

 

Kicsit csalódott vagyok, jólesett volna, ha a csokicímkéim után egy Star Wars témájú képem is forgalomba kerül. A címketervezést is szeretem, de egy filmplakátba sokkal több mindent bele tudok tenni. ;)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ez volt a második alkalom, igen. Először 2007 végén kaszálták el, akkor indoklás nélkül (a licenszpartnernek sem részletezték).

 

Kicsit csalódott vagyok, jólesett volna, ha a csokicímkéim után egy Star Wars témájú képem is forgalomba kerül. A címketervezést is szeretem, de egy filmplakátba sokkal több mindent bele tudok tenni. ;)

Fogalmam sincs mi bajuk lehet vele. Amellett, hogy sajnos el kell fogadni, hogy ez az ő védjegyük, kicsit magyarázkodásnak tűnik a kifogás. Az SW univerzum fontosabb mint a figurák önmagukban.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Más forrásból hallottam, hogy készültek ilyen útmutatók (idén tavasszal és nyáron folyt ilyesmi, de lehet, hogy korábban is). Csak épp nem gondoltam, hogy a poszterekre is vonatkoznak, nem csak a játékok, figurák stb. csomagolására. Annyiból érthető, hogy a termékdizájnok értékelését nagyban leegyszerűsíti: nincsenek nehezen körülhatárolható elvek, csak egy checklist. Persze így nehéz kreatív döntéseket hozni.

Mondjuk az érdekes, hogy (ha jól emlékszem) egyetlen hivatalos képen sincs olyan Anakin/Vader átmenet, amiket én szoktam csinálni. Max. a két fotót vágják egymás mellé, de élesen, nem átmenettel. Lehet, hogy ilyet tényleg nem szabad. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nekem azaz érzésem, hogy a Lucasfilm nem tud megtartani egy igazán jó marketingest. Ez ugyanis egy olyan filmes cég, ahol alig születnek filmek. Nincs mit menedzselni, így az igazán nagy kreativok nyilván nem tudnak itt megmaradni. Sok minden utal a rossz marketingre: emlékezzünk csak arra a teaserre, ami álló képekből állt össz-vissz. Vagy hogy sokáig annyit tudtak felmutatni, hogy kiraktak pár semmitmondó állóképet a Blu-rayből. Vagy itt van ez a mostani 3D poszter.

 

Szóval ott ülnek ezek a közepes tehetségek és valamivel el kell menjen az idő. Fel kell mutassanak valamit, ami mutatja, hogy dolgoznak. És akkor kitalálják, hogy legyen megszabva, hogy milyen képet lehet felhasználni egy adott karakterről. Dolgoznak. Legalább valamit letesznek az asztalra - valami ilyesmit gondolok e mögé.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Mondjuk az érdekes, hogy (ha jól emlékszem) egyetlen hivatalos képen sincs olyan Anakin/Vader átmenet, amiket én szoktam csinálni. Max. a két fotót vágják egymás mellé, de élesen, nem átmenettel. Lehet, hogy ilyet tényleg nem szabad. :)

Lehet, az a gond, hogy nem ők találták ki.

 

Egyébént én is sajnálom, a Te képeid mindig is sokkal kreatívabbak voltak, mint a "hivatalos" plakátok, vagy bármi képi reklám anyag. Kár, hogy nem engedik, hogy ez is "hivatalossá váljon. :(

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ody: Tényleg nem lenne rossz beszerezni az útmutatókat. Kihívás lenne, bár talán nem akkora, mint amekkorának látszik. Valószínűleg néhány képem megfelel nekik, mert nagy posztereken most is nagyon be van határolva, mit tudok felhasználni, a nagyfelbontású stúdiófotók legtöbbje pedig biztos elfogadott.

 

Bomarr: igen, ez elképzelhető. Igazán jó kreatív marketinges ötletet rég láttam tőlük. A BR beharangozása pl. tök jó volt: minél több megosztás, annál tovább játszható le a fájl. Ez szerintem zseniális, csak elfelejtettek tartalmat tenni mögé, és maradtak az állóképek.

 

Pildi: Nem is tudom, melyik lenne a rosszabb: ez a robotizált eljárás, vagy az élből elutasítása annak, ami kívülről jön. :) Ráadásul kitalálhatták volna már, nem nagy ötlet, de jól néz ki. :) Amióta képeket csinálok, és ismerjük Anakin arcát, mindig is ilyen átmenetet akartam csinálni, van is belőle négy verzióm (az első nem publikus, az 2003 körül készült, a második egy teaser az EP3-hoz, a harmadik a sagaposzter, a negyedik a legutóbbi EP3 plakát).

Láttam pár ceruzás tervet Drew Struzantől a 3. rész hivatalos poszteréhez, ott volt egy olyan kép, ahol Anakin/Vader van, szintén élesen elvágva.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 5 hónappal később...

Pár napja megkeresett a Bartók Rádió, hogy meghívjanak egy, a Star Wars filmzenéjével foglalkozó műsorba. Az egri Star Wars-kurzus kapcsán jutottak el hozzám. Az adás ma este 10 órától lesz; az egyórás műsorból kb. 40 perc zene, a maradék időben pedig George Lucasról, John Williamsről és a filmek sikeréről beszélgettünk a szerkesztővel.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én meghallgattam... de milyen áron. Az a zene ami előtte volt valami borzalmas volt, de ha kinyomom én is lemaradok róla.

Egyébként nekem nem annyira jött be. Túl kevés volt a beszéd és túl sok a zene, ne nem mintha bajom lenne Williams-szel, csakhát a soundtrackot már oda-vissza fújom, és inkább több érdekességet hallgattam volna.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A műsornak az az elve, hogy bemutatja a zenét, és érdekességekkel is feldobja. Mivel nem nekünk szól, akik kívülről ismerjük JW zenéjét, muszáj rendesen megmutatni az embereknek. Én se bántam volna, ha belemegyünk pl. a vezérmotívumokba, és azok variációiba is, mert azokról rengeteg tök jó anyagom van. De ez nem arról szólt.

 

Ody: úgy látom, a Bartók nem vezet archívumot, csak rövid részletek lesznek majd feltéve a honlapjukra. A történet Joseph Campbellnél kezdődött, kellemesen sok szó esett a monomítoszról, Lucas és a többiek jobb-rosszabb élményeiről a film készítése alatt, és beszéltünk kicsit a tematikus rendszerről is. Elvileg két hét múlva pénteken lesz a folytatás.

 

Szerk.: Viszont nagyon jó részleteket mutattak be a soudtrackről. Ismertebbeket és rejtett szépségeket egyaránt.

Szerkesztve: - SimonZ
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.