Ugrás a kommentre

Poszterek


SimonZ

Ajánlott hozzászólás

Alkotói értekezés? :) Úgyis akartam pár sort írni a képhez. :)

Ody, jól írtad, az egyik mondanivaló csakugyan a tűzben születő (vörös, sárga, fekete) hideg, kegyetlen (kék) Birodalom volt - mind fizikai, mind szellemi síkon. De a kép címe "Vader diadala", tehát elsősorban arra fokuszálok, hogy Vader a sötét oldal korlátlan(nak látszó) hatalmával él. A kulcsszó a hatalom és annak tökéletes tudata - Vader póza ezt fejezi ki. Középen áll, és minden felé vezeti a tekintetet: a vulkáni hegyvonulat, narancsvörös felhők, a vörös fénykard, fekete köpenyének íve. (Ahogy a Sith-ek mondják, az Erő sötét oldala által ők maguk válnak a mindenség középpontjává.) Füstből emelkedik ki, de sisakját már ragyogó fény övezi. Egyik kezében fénykard van, mely az Erővel (a sötét oldallal) való kapcsolatát jeleníti meg. Másik kezét diadalmasan felemeli, és megmutatja a birodalmi hadsereget, a hatalom másik támaszát.

Oldie: A Jedi-templomot nem akartam berakni ide, mert ez a kép nem a konkrét eseményekre utalással él, mint a korábbiak ("A Sith-ek útja" poszteren már megjelent az a motívum). Ezen a képen valamelyest elvonatkoztattam a filmekben bemutatott dolgoktól. Most egyfajta szimbolikus környezetbe illesztettem azt a Vader-képet, amelyik a személyes kedvencem. Ez a táj persze a Mustafar elemeiből építkezik, mert ez a pokoli hely jeleníti meg szerintem legjobban a változást, és lángoló világa remekül illik Vaderhez. A fortyogó láva, az embertelen környezet rímelnek a gyűlöletre, az emberség elvesztésére. A Mustafar Vader lelkének kivetülése. Ilyen szempontból a kép az egyik legelvontabb, amit valaha készítettem: a központi alakja és az őt körülvevő táj bizonyos szinten ugyanannak a dolognak kétféle ábrázolása.

Mivel azonban a kedvenc témám Anakin/Vader életútja, ez a kép sem csak egyetlen állomást mutat be: két apró részlet van elrejtve a tájban, melyek a sötét oldalig tartó út egy-egy pillanatát idézik fel, és kissé más megvilágításba tudják helyezni ezt a diadalt.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A két említett apró részletből nekem csak egyet sikerült felfedeznem a kép jobb oldalán középtájt. A másik nagyon el lehet bújtatva.

 

Szép kép, szépek a színei, és jó az egész kompozíció - de nekem a mondanivalóval gondjaim vannak. Zoli, amíg nem írtad le, mire gondoltál, nem is tudtam igazán megmagyarázni magamnak, mi zavar benne, amikor a látványt tekintve tényleg tetszik.

De most már tudom. Egészen konkrétan az, hogy az előzmények után én képtelen vagyok Vadert (különösen, ha nem az eseményeken keresztül értelmezem, hanem a karakter lényegét akarom megragadni) úgy látni, mint aki valódi dicsőségben fürdik (mondhatni: megfogta az Isten lábát). Ebben a dicsőségben, amit a kép sugall, legfeljebb csak akkor volt része szerintem, amikor még nem volt rajta a maszk és az egész öltözet, amikor még tényleg azt hihette, hogy legyőzhetetlen és minden az övé, amit akart (Padmé és a hatalom).

A mustafari összecsapása és Padmé halálának híre után (tehát amikor valóban felvette ezt az öltözetet) ezt nem hihette már, hiszen két fronton is kudarcot vallott (legyőzték, és a felesége, aki miatt mindezt megtette - és az most mindegy, hogy ez igaz volt-e vagy csak áltatta magát - meghalt a keze által).

Innentől kezdve a dicsőséges Vader-kép nekem már nem hiteles, ha a karakter valódi lényegét nézzük, hanem csak a látszatot mutatja, ahogy őt a Birodalomban mindenhol látták. Szerintem ő maga belülről egy kiégett lelkű lény, aki képtelen efféle érzelemkitörésre. Hideg, könyörtelen, az uralkodó elképzeléseinek pontos végrehajtója - diadal és lelkesedés nélkül.

 

De mindez igazán nem is a képnek szól, ez Vaderről szól (lehet, hogy nem is ebbe a topikba illik szorosan). Persze tudom, hogy a maszkos Vader az igazi ikon figura, nem az Anakin-kinézetű - ha tehát ennyire elvont értelemben kell őt nézni (nem a kinézete a lényeg, hanem lénye, ahogy ő Sith-nek indult), úgy teljes elismerésem, mert a kép találó. :)

(lehet, hogy ez az utolsó bekezdés elég zavaros, de nem tudom most jobban megfogalmazni)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Egy részével egyetértek amit Pildi írt, de ne felejtsük el, hogy Vader még maszkosan is a galaxison felüli uralkodása ügyében járt el amikor csak tehette. Lásd Birodalom visszavág azon jelenetét amikor a fiát maga mellé akarja állítani. "Állj át és együtt uralkodunk a galaxis felett. Mint apa és fia." Szóval korántsem volt annyira kiégett. A filmek szerint legalábbis nem. Hajtotta továbbra is a tettvágy.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Rendben, hajtotta tettvágy, ezt aláírom. De dicsőségesnek, diadalittasnak akkor tudnám mondani, ha a Bespinen sikerrel jár, és valóban sikerül Luke-ot átcsábítania - hiszen a valódi diadalához (ami neki számított) nem a flotta vagy a Halálcsillag kellett, hanem egy tanítvány, akivel összefogva legyőzheti Sidioust. Ha ez sikerült volna, akkor valóban diadalt ülhetett volna.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Pildi: lehet zavaros az utolsó bekezdésed, de jól írod: Vader egy ikon, a gonosz hatalom megtestesítője (nem csak a Star Wars-ban, hanem akár a popkultúrában is). Ezt a képet nyugodtan lehet ennyire elvont értelemben is nézni. Őszintén szólva én sem tudom könnyen megfogalmazni, miért érzem "jónak", "helyesnek" ezt a posztert, csak próbálok közelítéseket találni az értelmezéséhez.

A diadallal kapcsolatban, ha kevésbé akarunk elvonatkoztatni, úgy is mondhatnánk, Vader (vagy Anakin gonoszsága, kinek melyik nézőpont tetszik :) ) legyőzte Anakint (vagy Anakin jóságát). Pontosan erre reflektál az a két apró részlet, amelyekre utaltam. Viszont egyikük sem a kép jobb oldalán van, bár az igaz, hogy az egyik középtájt (a másik meg egészen lent). Estefelé majd beteszek két kis képet róluk. :)

Vadert a tettvágy nagyon hajtotta, egyetértek Oldie-val. Elég csak azt felidézni, hogy "pörög" az EP4-ben, hogy visszaszerezze a terveket. :P Szerintem egyáltalán nem kiégett, sőt, nagyon erős motivációi vannak. Mindig fűti valaminek a vágya, olyannyira, hogy tökéletesen figyelmen kívül hagy vagy elpusztít mindent, aminek a célja elérésében (már) nincs szerepe. ("Előbb kipróbáljuk a kamrát. Solo kapitányon.")

Ahogy én látom Vadert: miután feldolgozta a kudarcait, melyek az EP3 utolsó harmadában érték, megbékélt a sorsával, és elfogadta a sötét oldal "ajándékait". Itt elsősorban, mindenekelőtt és mindenekfelett a hatalomra gondolok, melyre ő annyira vágyott. Ahogy összefonja a karjait az EP3 végén, az is arra utal, hogy tudomásul vette az őt ért változást, és hajlandó új nézőpontból szemlélni a világot. Képes eltemetni magában Padmé emlékét, ahogy minden mást is, ami a régi énjéhez, életéhez kötötte. Tökéletesen elhiszi, hogy a hatalom mindenért kárpótolja, amit elvesztett. (A régi eszmék megkérdőjelezése és elvetése szerintem szükséges is neki, különben megbolondulna. Csak úgy őrizheti meg épelméjűségét, ha megszakít magában minden kapcsolatot a "régi" dolgokkal.) Ezután már az a célja, hogy rendet tegyen a galaxisban, úgy, ahogy ő azt elképzeli. De ez csak addig tart (és ez a kép sem ábrázolja a továbbiakat), amíg fel nem bukkan a fia, ami mindent mindent megváltoztat. A régi dolgok kezdenek újra a felszínre bukkanni ("Obi-Wan is azt hitte egykor, amit te"), megtörik a sötét oldalba vetett hite. Megremeg az egész alkotmány, amit magában felépített ezalatt a 19 év alatt. És ami marad, az Anakin.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Zoli, nagyszerű, amit leírtál, teljesen meggyőztél :)

Erről a témáról más vonatkozásokban már többször esett szó, de most úgy érzem, te igazán jól megragadtad Vader igazi lényét. Nem is tudok mást mondani: megváltoztattad az elképzelésemet ebben a témában (pedig már elég régen kialakítottam magamban). :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nagyon profi kép!

 

Úgy érzem, talán pont az elvontsága miatt ebben a képedben van a legkevésbé elrejtve az a jelrendszer amit használsz. Talán azért, mert a többi képedhez képest ebben kevesebb karakter, illetve filmből kiemelt részlet van.

 

Nekem a kompozíció () kicsit hajaz a Naboo poszteredre.

 

Valahogy egyből az a képed jutott eszembe, mintha ez lenne annak az ellenpárja.

 

Ez estleg szándékos volt?

 

Gratulálok, remek alkotás!

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Pildi: köszi. :) Jólesik, hogy egy képem ilyen párbeszédet tud generálni, ez azt jelenti, hogy szól is valamiről, amellett, hogy jól néz ki.

 

Donát: Ennek nagyon örülök. :) Őszintén szólva nekem ez már akkor bekerült a kedvenceim közé, amikor még kész se volt, csak egy tollal készített vázlatként létezett. Most itt hever előttem A/3-as méretben, fényes papírra nyomtatva, és még jobban tetszik, mint eddig. :P Mindenképpen benne van a legjobb képek között (a személyes toplistámon), a helyszínes sorozatom mustafari és EP3-as naboo-i tagjával, a sagaposzterrel és még pár másik képpel együtt.

 

Lokatelli: köszi!

Pont a Naboo-ra hajazás nem volt szándékos, viszont már készítés közben is eszembe jutott, hogy néhány képelemet, hatást más, régebbi képeken is alkalmaztam, de ennyire összecsiszolt formában sose sikerült megvalósítani őket. Itt minden egymás hatását erősíti, mintha korábban még csak félig sikerült volna alkalmaznom ezt-azt, amit itt teljesen. Ilyenformán egy csomó előképe volt ennek a poszternek a korábbi munkáim közt. Ez persze nem meglepő, mivel nagyon szeretek Vaderrel foglalkozni, igazán hálás téma. :P Az ellenpár viszont, amit írtál, tényleg működik. :D

Igazad van, az elvontságból következik, hogy könnyebb észrevenni a jelrendszert itt, mint máshol. Az űrhajókat és Vadert leszámítva összesen öt képelem van, amelyek a Star Wars-ból vannak - ebből kettő szimbólum. :P Viszont úgy vannak megcsinálva, hogy ne szúrjanak szemet annak, akinek nem jutna eszébe mélyebb összefüggéseket keresni a képen, hanem csak úgy "messziről" akarja élvezni a látványt - könnyen lehet "nem észrevenni" ezeket a részleteket.

Íme:

triumph-ani.jpg

 

A Vadertől balra lévő hegyvonulat és a felhők találkozásánál Anakin arca tűnik fel a Baljós árnyakból, ahogy Vadert nézi.

 

triumph-hand.jpg

 

Ezt könnyebb észrevenni, hiszen Vader kardja is ide mutat: Anakin fémkeze, amint felkapaszkodik a lávafolyam melletti homokpadon.

 

Ezek alapján módosul a "diadal", és a poszter mondanivalója is kap egy újabb árnyalatot: aki e két képelem után néz Vaderre, annak eszébe juthat, hogy ez a technológiai szörnyszülött egy szétégett emberi roncsból készült, akinek a lelke mélyén azonban még mindig ott van a jó - bár elég sokáig hallgatásra kényszerítve.

Szerkesztve: - SimonZ
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ez a kép mindenképpen más, mint a többi. Már hogy vitatkozni lehet róla, ez is azt jelzi. Ahogy emlékszem, a többi képed körül nem nagyon volt vita, azok vagy nagyon tetszettek mindenkinek vagy kevésbé, de azért tetszettek - nem volt vita, hogy helyes-e a mondanivaló, vagy nem.

 

Ebben a képben benne van Vader lényege, ahogy Zoli írta. Tényleg hálás téma, én is mindig szívesen foglalkozom vele :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

(itt szerkesztés előtt egy ugratós megjegyzés volt, de aztán rájöttem, hogy nem igazán volt jó ötlet, ezért töröltem)

 

Luke a régi kedvencem (ahogy Vader a mostani), úgyhogy az új topiknak örülök, és már alig várom, hogy Luke-ról beszélgessünk - és örülnék egy róla szóló képnek is :)

Szerkesztve: - Pildi
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Megkésve ugyan de én is csatlakozom az előttem szólókhoz: gyönyörű szép lett mint a többi :)

 

A rejtett dolgokhoz még azt tenném hozzá hogy az űrben felfedeztetem egy csillagképet ami szerintem Palpi kapucnis fejére hasonlít: Palpi-csillagkép

Szerkesztve: - Rog
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Hát azért ez erősen szubjektív kategória. :)

Azt írtam hogy hasonlít Palpi fejére és nem azt hogy pont az.

Azért azt beleszerkesztettem hogy szerintem arra hasonlít nehogy azt higgyétek hogy be akarom magyarázni nektek hogy tényleg az.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Azt írtam hogy hasonlít Palpi fejére és nem azt hogy pont az.

Azért azt beleszerkesztettem hogy szerintem arra hasonlít nehogy azt higgyétek hogy be akarom magyarázni nektek hogy tényleg az.

A csillagokba sok alakzatot bele lehet látni, ebben már az ókori görögök is nagyok voltak. De szerintem ez nem is idevaló téma.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

De szerintem ez nem is idevaló téma.

Mintha én nem tudnám. Csak leírtam hogy mit vettem észre mert eszembe jutott azokról a rejtett dolgokról.

Nem akartam én arról senkivel se diskurálni hogy téma legyen belőle úgyhogy tőlem folytatódhat onnan a poszteres téma ahol én megszakítottam a hülyeségemmel.

Szerkesztve: - Rog
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Mintha én nem tudnám. Csak leírtam hogy mit vettem észre mert eszembe jutott azokról a rejtett dolgokról.

Nem akartam én arról senkivel se diskurálni hogy téma legyen belőle úgyhogy tőlem folytatódhat onnan a poszteres téma ahol én megszakítottam a hülyeségemmel.

:D A poszteres téma remek, és ez is rajta van. Én csak azt mondom, hogy ezt belelátni a képbe azért már elég nagy képzelőerőt kíván a részemről. Mondom...mint az ókori görögök. :) De ettől független nem kell azonnal megsértődni. :D

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ody: Szerintem nincs gond a fényerővel, egyszerűen csak nehéz észrevenni Anakin arcát. :) Ahogy írtam, olyan, hogy ha nem akarod, nem látod. Csak akkor, ha oda akarsz figyelni rá. Szerintem az a legjobb, ha az arcélét, a világos arcrészt keresed, én is azt szoktam. :D Semmiképpen nem akartam hangsúlyosabbá tenni ezt a részletet, mert az túlzottan elvonta volna a figyelmet Vader alakjáról. Jobb szeretem így, elrejtve.

Luke is hálás téma, de Donátnak igaza van: vele kapcsolatban komoly nyersanyaggondjaim vannak. Bízom benne, hogy hamarosan sikerül kötni a Birodalommal egy előnyös megállapodást, mely távol tartaná az ilyen gondokat. :D

 

Rog: köszi! A csillagképben én sem látom Palpit, de attól még ott lehet... Semmiképpen sem volt szándékos, annyit mondhatok. :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Luke is hálás téma, de Donátnak igaza van: vele kapcsolatban komoly nyersanyaggondjaim vannak. Bízom benne, hogy hamarosan sikerül kötni a Birodalommal egy előnyös megállapodást, mely távol tartaná az ilyen gondokat. :)

Ez nagyon jól hangzik, és reméljük, jobban jársz majd vele, mint Lando :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A csillagképben én sem látom Palpit, de attól még ott lehet... Semmiképpen sem volt szándékos, annyit mondhatok. :)

Próbáld összekötni megfelelő sorrendben a csillagokat mint ahogy a régi gyerekfüzetekben a megszámozott pontokat kellett és akkor talán sikerül kibogarászni. :) (na ez jó hülye vicc volt :D)

Amúgy meg nem gondoltam azt hogy te ügyködtél ott valamit. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Zoli: Nagyon jó! :) A Vadert körbevevő füst és láva remek! Egyedül a csillagrombolók tünnek ugy nekem mintha kicsit kilógnának a képből. Mig maga a kép többi része már-már festményszerű, addig az űrhajók mintha túl mattak lennének (a Halálcsillag kivétel).

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Köszi! :) Nem tudom, én nem érzem mattnak őket... Nincsenek egyenletesen megvilágítva, és a környező színekhez igazodnak, szerintem ennyi az egész. A festményszerű hatást érzésem szerint nem rontják el. Kinyomtatva semmiképp sem. :)

 

Más: a starwars.yahoo.com feltett párszáz hivatalos Star Wars-képet a gyűjteményébe. Némelyik igen kiváló nyersanyag, régóta fentem már rájuk a fogam. :)

 

Pildi: Reméljük. :D (És Greedo sorsát sem szeretném. :D )

Szerkesztve: - SimonZ
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.