Ugrás a kommentre

Star Trek


Nute Gunray

Melyik a kedvenc Star Trek-sorozatod?  

25 felhasználó szavazott

  1. 1. Melyik a kedvenc Star Trek-sorozatod?

    • Star Trek: The Original Series (TOS)
    • Star Trek: The Animated Series (TAS)
      0
    • Star Trek: The Next Generation (TNG)
      0
    • Star Trek: Deep Space Nine (DS9)
    • Star Trek: Voyager (VOY)
    • Star Trek: Enterprise (ENT)
    • Star Trek: Picard (PIC)


Ajánlott hozzászólás

Nem, úgy kell felfogni, mintha nem is létezne. Maga a Star Trek atyja, Gene Roddenberry határolódott el attól, hogy a TAS-nak bármilyen köze legyen a Star Trekhez (csak mivel Lucassal ellentétben ő nem birtokolt jogokat, a CBS legyártatta). Sőt még az animációs sorozat munkálataiban sem vett részt. Ha már annyira SW-re akarod lefordítani, akkor a TAS olyan, mint a Holiday Special.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

14 órával ezelőtt, caseyjones írta:

Érdekes viszont, hogy az Imdb-n viszonylag jó értékelése van (7,5). 

Javaslom, hogy ne az iMDB pontszámaiból ítélj. ;) Minden új Star Trek hatására megnőnek a régiek pontszáma. Talán a Star Trek V az egyetlen olyan film, amit nem pontoznak fel egy új mű hatására. Mert "az új az nem Star Trek, az a Star Trek megcsúfolása"* a régi pedig "szent és sérthetetlen és a legrosszabb epizód is isteni mestermű, amikben egyáltalán nincs kontinuitási hiba, se retkon, se semmi, azok tökéletes Star Trekek, a szereplők lábkörmében is több a Star Trek esszencia, mint az új sorozatok teljes évadaiban"*.

 

*Ha a fentiek a Star Wars rajongóknak ismerősen csengenek, az sajnos nem a véletlen műve.

Szerkesztve: - Dzséjt
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A Transformers: Energon mind az 51 részét megnéztem. Eleinte még tetszett, aztán nagyjából a felénél már halálosan unalmas lett, egyre jobban szenvedtem, de azért végignyomtam. Na, ha annál ez a Star Trek-sorozat rosszabb, akkor komoly bajok lesznek. :D De szerencsére az csak 22 epizódból áll.

Én azt is elhatároztam, hogy a Star Wars: Droidsot is megnézem. :D Ha már említetted, hogy ez a Star Trek-sorozat kb. azzal van egy szinten. 

Azt még kifelejtettem, hogy a retro rajzfilmeket még inkább szeretem, ráadásul ha az sci-fi is, az csak még jobb. :yes:

 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 2 héttel később...

A Star Trek: Discovery harmadik szezonjában a Star Trek történetének első nem-bináris nemi identitású és az első transznemű, jelen esetben egy fiúvá operált csaj karaktere is szerepelni fog.

 

 

Barrio a valóságban is nem-bináris nemi identitású és ezelőtt színházi és rövidfilmes szereplései voltak tehát ez lesz a televíziós debütálása. A karaktere a Discovery-n talál otthonra. Nagyon magabiztos és váratlanul kötődni fog Stamets-hez és Culber-hez.

 

A nem-bináris nemi identitásról röviden: "Olyan emberek, akik nem (illetve nem kizárólag) önazonosítanak nőként vagy férfiként. A nem-bináris egy ernyőfogalom, ami alá sok különböző nemi identitás tartozik. A nem-bináris nemű emberek érezhetik úgy, hogy a nemük a nő és férfi között van, egyszerre mindkettő, semleges, a binaritástól teljesen különálló, vagy épp egyáltalán nincs nemük. Vannak olyan emberek is, akiknek neme nem állandó, hanem az idő folyamán változik.  
Angol elnevezés(ek): non-binary gender"

 

 

"Sanyi" a valóságban egy 19 éves fiúvá operált csaj aki sorozatban és filmben is szerepelt már plusz ő szinkronizálta a második The Last of Us videójáték Lev nevű karakterét.

A Star Trek: Discovery-beli karaktere együttérző és nagyon vágyik arra hogy Trill host lehessen és csak akkor tesz lépéseket ez ügyben mikor váratlanul megváltozik az élete.

 

Star Trek: Discovery Introduces First Transgender and Non-Binary Characters

  • Nagyon tetszik 1
  • Vicces 1
  • Tetszik 1
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem, ha valaminek, akkor a Star Treknek az ilyen dolgok alkalmazása kötelező jellegű. Mindig is a mi világunkra reflektált, és sok esetben előzte meg az ilyesmivel a korát. A híres Kirk-Uhura csók ugye alapjáraton levágta az ékszíjat a '60-as években, mivel ez olyan tabu volt, hogy ihaj. Felkészült rá a világ? Aligha, de a Trekben meglépték. Lett is belőle hisztil.

latest?cb=20161002210215&path-prefix=en

 

Mi több, a Trekben már akkor téma volt a nemi identitás és a homoszexualitás, amikor ez még nem volt ennyire nyílt, mint manapság. A Deep Space Nine egyik főszereplője, Jadzia Dax egy trill, aminek a jellegzetessége, hogy a szimbionta egyik gazdatestből a másikba kerül és továbbviszi a korábbi gazdatestek emlékeit, illetve összeolvad az újjal. Jadzia Dax nő, de korábban Curuon Daxként férfi volt. Sőt, a Dax szimbionta a 9 élete alatt többször is volt férfi és nő (szóval a Doktor Who-ban a Doki nővé válása eléggé megkésett dolog). Így esett meg, hogy Jadzia beleszeretett egy korábbi feleségébe, aki az ő életükben éppen újra nő volt (ráadásul ezért a kapcsolatért a trill törvények szerint akár száműzhették is volna a párost, ami a szimbiontájuk végét jelentette volna, vagyis halálos ítéletnek számít - bár nem a homoszexualitás miatt létezett ez a törvény, hanem amiatt, mert a trill társadalomban a jelenlegi gazdatestek nem kerülhetnek szoros kapcsolatban korábbi életük tagjaival; de a kivitelezés és a mondanivaló egyértelműen a homoszexuális kapcsolatok megítélésének szólt). Ennek hála a Star Trekben bizony volt korábban is homoszexuális kapcsolat, még ha csak egy epizód erejéig is. És ez 1995-ben volt! Ebből is lett akkor egy takaros kis balhé.

latest?cb=20190827144400&path-prefix=en

 

Amúgy érdekes, hogy a transzgender Ian Alexander pont egy trill-t fog alakítani, amiknek, ahogy fent ecseteltem, a nemváltás eleve faji specialitása. Ezt a fajt amúgy 1991-ben alkották meg a TNG The Host epizódjából, és már abban prezentálták a nemváltást, hiszen Odan nagykövet az elején még férfi, a végén már nő volt - és amúgy szerelmes Dr. Beverley Crusherbe, csak a doki ezt a nemváltás dolgot nem tudta feldolgozni, ezért szakítottak.

A Crusher és Odan közti kapcsolat pedig elvezet minket oda, hogy a szexualitás és nemiség egy konkrétan űrutazós sci-fikben manifesztálódó irányvonala, a fajok közti kapcsolatok meg már elég általánossá váltak a Trekben, hiszen szép számmal láttunk ilyen párokat. Eleve, Spock ember-vulcan hibrid, Jadiza a klingon Worffal házasodott össze, Trip a vulcani T'Pollal jött össze, a Voyager főgépésze ember-klingon hibrid, aki ráadásul egy emberrel házasodott és lányuk is született. Aztán ott van a bajori Kira és az alakváltó (természetes formájában folyékony halmazállapotú, ennél fogva nemtelen) Odo párkapcsolata is, vagy éppen a genetikusan felturbózott Bashir és Ezri Dax kapcsolata. Sőt Tasha Yar még az android Datával is lefeküdt. A Discovery pedig általánossá tette a homoszexualitást, hiszen Stametsnek az élettársa a hajó főorvosa, Culber doki, aki szintén az egyik főszereplő. Illetve a második évadban csatlakozott hozzájuk Jett Reno hadnagy, aki leszbikus.

És ez így van rendjén, mert Gene Roddenberry elképzelése is az volt, hogy a Star Trek univerzumában ilyenekkel már nem foglalkoznak. A szexualitás, a rasszok, a vallás, a pénz, ezek mind lekerültek a palettáról, nincs megkülönböztetés. Szóval aki ezt kritizálja a Star Trekben, de rajongónak tartja magát, az szimplán hülye, mert nem érti meg a Trek lényegét. Aki mégis, az meg eleve számít erre és, ha igazi rajongó, el is fogadja. Hiszen mindig is erről szólt a Star Trek, a diverzitásról és az elfogadásról.

Szerkesztve: - Dzséjt
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

25 perccel korábban, Ody Mandrell írta:

A Trekben ez elfér, de a hír tálalása volt röhejes. Mintha most jönne valami olyan ami még nem volt.

A hírben azt írták, hogy a Star Trekben nem volt még ilyen. Ez igaz is. Teljesen jól van ez megírva. Én is hasonlóan tálaltam.

"CBS All Access, ViacomCBS’ subscription video on-demand and live streaming service, today announced that season three of Star Trek: Discovery will introduce the Star Trek franchise’s first non-binary and transgender characters, furthering the “Star Trek” universe’s ongoing commitment to Gene Roddenberry’s original vision of celebrating diversity and inclusion."

Szerkesztve: - Dzséjt
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 órával korábban, Bomarr írta:

Dzséjt: arról tudsz valamit, hogy régen is előre fel volt hype-olva, ha a szexualitás terén új területre léptek, vagy csak megtörtént a részben és kész?

Utána néztem, de erre vonatkozólag nem sok mindent találtam. A TOS esetében a trailerben szerepelnek a csókot megelőző másodpercek, de ennyi. Bár van egy olyan érzésem, hogy akkoriban puskával sem lehetett volna egy tévétársaságot arra kényszeríteni, hogy olyan promóciót nyomjon, amiben egy fehér férfi megcsókol egy fekete nőt. Azt is tudni, hogy az NBC két változatot akart a Plato's Stepchildrenből, vagyis egy "csókosat" és egy olyat, amiben az nem csattan el, mert a vezetőség attól félt, hogy a déli államokban betiltják az epizódot. Végül azonban Shatner és Nichols szabotálták a "csóktalan" jelenet rögzítését, bakiztak, elhülyéskedték, Shatner még pofákat is vágott. Végül a vezetőség megunta, és rábólintott a csókra. Ám, szintén idetartozik, hogy mind Shatner, mind Nichols azt állítja, hogy a forgatáson az NBC tiltása miatt a forgatáson valójában nem ért össze az ajkuk, az egész csak ügyes kameratrükk. Szóval ilyen körülmények között szerintem tuti, hogy még a '60-as évek szintjén sem hype-olták a dolgot.

 

Deep Space Nine esetében viszont már szerintem beszélhetünk hype-ról, legalábbis a '90-es évek szintjén. Az összes trailer Jadzia és Lenara kapcsolatára lett felhúzva, bár a csók ezekben sem csattan el, de az utána következő másodpercekből van benne snitt.

Talán akkora hype azért sem volt ezek körül (mármint azon kívül, hogy a tévés promóció, az online média és a világ is másképpen működött 1968-ban és 1995-ben), mert ezek egyepizódos események voltak, sőt a TOS esetében inkább egyjelenetes eseményről van szó. Viszont, amikor bejelentették, hogy Anthony Rapp fogja játszani Stamets-et a Discovery-ben, ott már ugyanúgy közölték azt is, hogy a karaktere Rapp-hez hasonlóan nyíltan homoszexuális lesz. Igaz, ő nem kapott ilyen címszerepet, mint a két új színész, de annak inkább az lehetett az oka, hogy vele együtt jelentették be az összes többi színészt, köztük Sonequa Martin-Greent is, a sorozat főszereplőjét és az első afro-amerikai női főhőst a Trek történelmében. Szóval ő akkor háttérbe szorította Rappet, ráadásul Green ismertebb is volt a The Walking Dead miatt, mint Rapp.

Illetve a Star Trek: Beyond idején azt is előre bejelentették, hogy Sulu a filmben homoszexuális lesz.

 

1 órával korábban, Ody Mandrell írta:

De ez nem idegen a Trektől. Eleve a világ ilyen. Az SW-ben pl. ezt nem tudnám elképzelni. 

De ettől még a hírverés kell, főleg manapság, amikor a Star Trek legnagyobb ellensége a Trekkie-közösség. A Discovery és a Picard körül ugyanaz a hisztizés megy a rajongók körében, mint az ST körül a Star Wars-ban. Sőt, talán még rosszabb is itt a helyzet, mert a Star Wars-nak nem elidegeníthetetlen alapja a tolerancia és a megértés, míg a Star Treknek igen.

Szerkesztve: - Dzséjt
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nagyon érdekel a srác szereplésének eredménye. Ez tegnap este óta azon fő okok közt van amik miatt a harmadik Discovery-s szezont várom.

Szerkesztve: - Rog
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 4 héttel később...
8 órával ezelőtt, Iqvi írta:

Szerintetek lenne értelme akár filmben, vagy sorozatban folytatni a Kelvin-idővonalon játszódó filmek eseményeit?

Szerintem lenne, sőt az utolsó infók szerint a két előkészület alatt álló Trek moziból az egyik a Kelvin-idővonalas folytatás lesz.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Star Trek: Lower Decks - 1. évad

 

Véget ért az első évad és számomra abszolút pozitív csalódás volt. Már a sorozat kezdetén is úgy éreztem, hogy sokkal jobb, mint amit vártam (az előzetes negatív visszhang kissé elriasztott), de az évad során, részről-részre, ahogy haladtunk előre folyamatosan meg tudott lepni a sorozat. 

 

Egyrészt, önmagában az, hogy egy olyan terepen tudott helyt állni a széria, ami több szempontból is ingoványos volt mindenképpen figyelemreméltó. A 70-es évek óta most tértünk vissza először nem élőszereplős sorozattal a ST világába, ráadásul most egy olyan produkcióval, ami a humort, a komikumot helyezi a középpontba. Egy viccesnek szánt sorozatnál mindig ott van a neheze, hogy mennyire fognak működni a poénok, a sorozat nyelvezete mennyire rezonál a nézőével és ráadásul egy olyan nagy múltra és ezzel párhuzamosan elvárásokkal, dogmákkal rendelkező franchise esetében, mint a több, mint fél évszázadra visszanyúló Star Trek nem egyszerű nagyot alkotni...

 

Jelentem, ez sikerült! A poénok, a vicces jelenetek remekül épülnek be a sorozatnak mind a cselekményébe, mind a képi világába, de ami miatt szerintem az igazán hardcore keményvonalas ST fanoknak is megmelengetheti a szívét (jó szerintük Roddenberry folyamatosan forog a sírjában, de két fordulat között azért lehet, hogy valahol ő is elmosolyodott az első évad során), az a tisztelgés az elődök előtt. Rengeteg frappáns jól eltalált utalás van, nem egyszer pont a humorral belefűzve a szövegbe, amit tényleg csak az ért, aki ismeri a ST sorozatok és filmek világát. 

 

Az a része is jól működött az évadnak, ahogy felépítették a szereplőket. Az alsó fedélzet és a főtisztek világától távolabb eső beosztottakon keresztül pedig tényleg egy másik világát ismerhettük meg ennek az univerzumnak, akár általánosságban, akár egy-egy megoldandó feladat kapcsán (second-contact missziók) és magát a nézőpontot, ahogy tekintünk ezekre a hősökre, vagy a Csillagflottára azt is kissé kifordították magából, de úgy, hogy a szellemiséget, ami szerintem áthatja a franchise minden alkotását azt megtartották és visszaköszön az egyes történetekből és a karakterekből egyaránt. 

 

A kedvecn epizódom talán az utolsó előtti (9. rész) volt, ahol tovább is mentek a megszokott stíluson és egy fokkal komolyabb hangvételű és végkicsengésű, a karakterek szempontjából revelációs értékkel bíró epizódot kaptunk. Tetszett a szorosabb játékidő és a nem túl hosszú évad (mindössze 10 rész), így nem volt elhúzva nagyon semmi sem. 
Összességében abszolút pozitív csalódás volt ez a szezon, nagyon várom a folytatást és megnéznék egy hasonló hangvételű próbálkozást a SW világában is, szerintem érdekes lenne. 

 

Mondhatnám, hogy még időben végeztem a Discovery 3. évada előtt, de most még nekiállok újranézni az első két évadot a Netflixen, mert sok minden már csak homályosan van meg az évek távlatából, de örülök, hogy most így el vagyunk látva Trekkel. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

@Wilde, ezzel megadtad a végső lökést afelé, hogy megnézzem a Lower Deckset. :) 

 

Én meg a Discovery 3. évadának ültem neki, és hát érdekes volt a nyitány. A készítők láthatóan élvezték, hogy ezúttal már tényleg nem kell visszafogniuk magukat a technológia terén. Ugye sok kritika érte a DIS első két évadát (meg alapvetően az egész Enterprise-t korábban), hogy fejlettebb a technológia, mint a TOS-ban, közben még az előtt játszódik. Ezt sosem értettem, mert a TOS kütyüjei, de igazából már a TNG-éra cuccai is elavultak pl. egy mai okostelefonhoz képest. Még jó, hogy egy alapvetően a mi világunkra, a mi technikai tudásunkra rezonáló sci-fi sorozatban nem CRT tévék, öklömnyi izzók és gombok alkotják egy csillagközi űrhajó műszerfalát, hanem érintőképernyő vagy éppen holografikus cucc (csak, hogy a fejlettség is meglegyen, mert az érintőképernyő még modernnek számított a TNG-ben, de ma már az otthonunkban is mindennapos).

De ez az akadály elhárult, és a 3. évezredbe elszabadulhatott a fantázia. És nagyon ötletes dolgokat találtak ki, miközben sikerült becsempészni régi/új Trek-dolgokat.

Spoiler

Pl. a Nemesisben megjelent hordozható transzporter ott ugye még új és korlátozhatóan használható technológia volt, itt meg mintha már mindenkinek lenne. De a warp hajtómű is lekerült a terítékről, és immár a Voyagerben megjelent  quantum slipstream drive az elterjedt (és a poén, hogy ennek jó oka van).

Mindeközben meglepő utalásokkal is találkozhattunk, mint például a temporális háború megemlítése, amit ugye az ENT 4. évadának elején zártak le, és most, a DIS 3. évadának elején szembesülhetünk a következményekkel - lényegében megmagyarázzák, hogy ez a háború miért nem folytatódott.

Persze mindez csak a Trek-szívet melengető apróság, a fontos az, hogy miről fog szólni az évad. Az már az első részből (meg az előzetesekből) kiderült, hogy a Föderáció helyreállítása központi szerepet kap. Ugyanakkor azt is ki kell deríteni, hogy miért zuhant meg a Föderáció, és persze van még egy kérdés, ami szintén ott volt már a trailerben is: hová lett a USS Discovery. Bár pont az előzetesek alapján ez a rejtély hamar meg fog oldódni. 

Szóval, jól nyitott a DIS 3. évada. Érdekes lesz látni, hová fut ki.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nemrég én is letudtam a Discovery harmadik szezonjának első részét. Nagyon bejövős indítást kaptunk. :cool:

 

 

November második napján kezdik forgatni a negyedik szezont.

 

 

 

Szerkesztve: - Rog
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az új Trek sorozatokat, Discovery, Picard, Lower Decks majd hozzá fogjátok adni a szavazáshoz. Amúgy apropó Picard, nemsokára a végére érek az első évadnak, a hetedik résznél járok, és azt szerentém kérdezni, hogy lesz-e második évad, és ha lesz kb mikor?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 órával ezelőtt, Iqvi írta:

Az új Trek sorozatokat, Discovery, Picard, Lower Decks majd hozzá fogjátok adni a szavazáshoz.

Gondolkodtam már rajta, de egyelőre úgy vagyok vele, hogy mivel ezek még futó szériák, nem lenne fair a szavazás, hiszen a többi meg már (rég) befejezett. Szóval úgy tervezem, hogy a sorozatok befejezésével bővítem a szavazást. Értelemszerűen nem várom meg az összes végét, ami lezárul, az azonnal bekerül.

 

1 órával ezelőtt, Iqvi írta:

Amúgy apropó Picard, nemsokára a végére érek az első évadnak, a hetedik résznél járok, és azt szerentém kérdezni, hogy lesz-e második évad, és ha lesz kb mikor?

Tavaly decemberben jelentették be, hogy a Picard is kap második évadot (vagyis már azelőtt, hogy a sorozat elindult volna). Tíz részes lesz az is, de, hogy mikor, az jó kérdés. Igazából a bejelentés óta csak annyit tudni, hogy új showrunnert kap Terry Matalas (Nikita, Terra Nova) képében, aki Michael Chabont váltja le (Chabon megmarad executive producernek). Plusz a pletykák szerint Robert Picardo is szerepet kap benne (hogy egy random 1-es típusú OSH-ként, a Doktorként vagy Zimmermanként, az jó kérdés), illetve Beverly Crusher visszatéréséről is csicseregnek. Meg Jonathan Frakes újra rendez részeket, mint a TNG óta minden Trekben.

Szerintem 2021 vége előtt semmiképpen sem érdemes számítani rá, de az sem lepne meg, ha csak 2022 elején jönne. Eleve szerintem most abban a stábban a koronavírus miatt extrém óvintézkedések is lehetnek, hiszen a címszereplő Patrick Stewart 80 éves, ez meg eléggé lassíthatja a munkálatokat. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Lower Decks

Ahogy írtam, @Wilde megadta a végső lökést ahhoz, hogy megnézzem a második animációs sorozatot Star Trek témában. Amiért eddig kerültem az amiatt volt, hogy féltem, hogy olyan lesz, mint A) a Rick and Morty, amit ugyan imádok, de nagyon nem állna jól ez a stílus a Treknek; B) olyan lesz, mint a Resistance, ami nem csak nagyon nem állna jól a Treknek, de még csak nem is szeretek; C) olyan lesz, mint a TAS, azaz béna és komolyanvehetetlen.

Kellemes meglepetés volt a széria több fronton is. A rajzstílussal hamar megbarátkoztam, főleg, mert ez a Trek színes-szagos világát idézte meg. Itt is kiütközik az, ami a Star Wars esetében is: animációban sokkal gazdagabb látványú epizódokat tudnak kreálni (bár tény, hogy ettől most se a Discovery, se a The Mandalorian nincs lemaradva sokkal, hála a felfejlődött CGI-nak - sőt, majdhogynem a mozifilmek kezdenek lemaradni a sorozatoktól - na de elkalandoztam). Tetszik az új/régi egyenruhadizájn, ami visszatért a TNG/korai DS9-beli dizájnhoz, mégis újszerű (hasonlóan, mint a PIC új egyenruhái), illetve az új hajók is egész pofásak. Bár a California-osztályt azért elsőre meg kellett szokni, de a végére eléggé megszerettem a Galaxy-nak és a Nebulának ezt fura szerelemgyermekét. De még jobban tetszett a Parliament-osztály, és persze végre láthattunk egy bizonyos Luna-osztályú hajót is. Apropó, a Lower Decks hajódizájnjai sokkal jobbak, mint a PIC-ben megjelent Inquiry-osztály, ami iszonyú meh.

Na de, a lényeg nem is a hajók (na jó, nekem igen :D ), hanem a szereplők, az alsó fedélzet névtelen hősei, akikről csak egy-egy epizódban hallhatunk, vagy akik általában az első áldozatai annak, amikor a hídszemélyzet elmegy oda, ahová ember még nem merészkedett azelőtt. A szabályszegő és léha Beckett Mariner, a szabálymániás, ambiciózus stréber, Brad Boimler, a mindenért lelkesedő D'Vana Tendi és a műszaki-fétises Sam Rutherford hamar belopják magukat az ember szívébe azzal, hogy nem idézgetnek Shakespeare-ből, nem kétlábon járó történelemkönyvek, nem fajuk tradícióinak leghűségesebb őrzője, szóval nem a legek legjei. Egy űrsiklót sem biztos, hogy rájuk lehet bízni, nemhogy egy több száz fős legénységgel bíró csillaghajót, mégis ők azok, akik kitakarítják az Enterprise-on a klozetet, feltörlik a vért a Voyager folyosóin, kicserélik az égőket a Discovery-n, vagy karbantartják a turbóliftet a Deep Space 9-on.

Mondjuk ez estben az űrhajó sem éppen az, amiről majd a történelemkönyvek megérkeznek, hiszen a USS Cerritos hídszemélyzete sem a legek legjeiből áll - eleve, ez egy "second contact" hajó, aminek az a feladata, hogy eljusson oda, ahová ember már elmerészkedett. Ilyen hajók járnak az Enterprise és más, "first contact" hajók nyomában, és intézik, amire a nagyoknak nincs ideje. A Cerritos például műszaki segítséget nyújt, diplomatákat furikáz, ajándékokat szállít, meg ilyen dolgok. Szóval nem csoda, ha ezen a hajón nem a Föderáció krémje szolgál, hanem egy dühkezelési problémákkal küzdő kapitány, egy öneimádó első tiszt, egy bunkó orvos és egy harcmániás biztonsági tiszt. :) De ők csak úgy vannak, a főhősök itt nem a bridge crew, hanem a lover decks.

Akik kalandos, humoros és mégis sokszor elgondolkodtató kalandokban vesznek részt. Az alkotók remek érzékkel nyúltak a Star Trek toposzaihoz, jellegzetes elemeihez és helyezték azokat új kontextusba vagy éppen fordították ki a sarkaiból. Így így épülhet Scotty "mindig négyszer annyi időt mondjon, mint amennyire valójában szüksége van" felvetésére egy egész epizód, vagy kerülhetnek kihasználásra az egyes részeknél az olyan "szetereotíp" elemek, minthogy a klingonok részegesek, a ferengik kapzsik és sunyik, az orionok meg mind hitvány rabszolgakereskedők. A humor szerencsére nem harsány és nem is altesti, én személy szerint az egész évad alatt csak egy-két alkalommal nevettem. Ugyanakkor végig vidám, kellemes érzés tartott fogva, miközben néztem az epizódokat, és buzgón mosolyogtam - és nem csak a korábbi Trekeket célzó millió és egy kikacsintáson, hanem a szereplők reakcióin, vagy éppen az adott szituáción.

S mindeközben a sorozat képes komoly dolgokat is megpendíteni. Ezen a téren az utolsó előtti rész meglepően durva volt a sorozat könnyed stílusához képest. Itt olyat villantottak, ami egy élőszereplős Star Trek epizódnak is a becsületére vált volna.

Spoiler

A tény, hogy Mariner meg akarta ölni az anyját, és brutálisan lemészárolta a saját legénységét, miközben elpusztította a hajóját, azért elég komoly pszichológiai probléma. Oké, hogy a holofedélzeten történt, de ott nem csak minden valóságos, hanem - ahogy arra Boimler is rámutatt - mindenki valóságosan viselkedett. Eleve ezért kapta el Marinert a gépszíj. Az meg külön esszét érdemelne, hogy a végén kész volt megölni saját magát.

Bár az epizód jellege és játékideje miatt nem elemezte ki a helyzetet, a mögöttes tartalom így is ott van, és hidegrázós, ha az ember végiggondolja, mi zajlik Marinerben.

Ja és ebben az epizódban annyi Star Trek utalást zsúfoltak össze, hogy megszámolni is nehéz lenne. A filmszerű felépítés, a Cerritos körberepülése (mint az Enterprise körberepülése az első mozifilmben) vagy a lens flare effektetk... végiggondolni is nehéz, annyi utalás volt, na.

Egy szó mint száz, kellemesen csalódtam a Lower Decks-ben. Ha szereted a Star Treket, nem vagy ellene az animációs sorozatoknak és a könnyedebb megközelítésnek, akkor bátran tudom ajánlani.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.