Ugrás a kommentre

Game of Thrones


Bomarr

Ajánlott hozzászólás

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

52 perccel korábban, Yoda József írta:

Azért remélem a Night King célja nem csak annyi, amit Bran mondott... 

Bár van egy olyan érzésem, hogy jövőhéten letudják ezt a szálat... 

GOT

Na az hatalmas csalódás lenne. Évadokon keresztül építgetik a Másokat, majd Deresnél vége. Nagyobb a füstje, mint a lángja effektus lenne akkor.



És ez a bajom eddig az évadkezdettel: jó rész volt, remek beszélgetések, karakterépítgetések és végső "sereg"szemle vagy inkább karakter szemle, csak nem látom jelenleg, hogy az utolsó évadba ez a tempó hogy fér bele? Még 4 rész van és két jelentős fenyegetés. A Mások egyrészről, másik részről pedig a trón kérdése Cerceivel az élen. Pont azért merülnek fel olyan spekulálások, mint Yodáé fentebb, hogy a Másokat letudják hamar, mert kevés a hátralévő rész.

 

Nagyon remélem, hogy ez a lassú tempó nem nyomja rá a befejezésre a bélyegét. Én bevallom azt vártam, hogy itt már elkezdődik a csata, és egy cliffhangernél félbemarad, hogy a kövi részben fejeződjön be. Persze nem gond, hogy nem így alakult, az lesz majd a gond, ha a lassú kezdés miatt nem marad idő a fontos dolgokra. Mert bár jó volt ez a rész, nagyon kevés olyan momentum volt, amivel közelebb kerültünk a Vastrón és Westeros sorsához. Az egyik ilyen pl. Danny és Jon beszélgetése, ahol figyelmeztető jel lehet, hogy Danny rögtön megpróbálta aláásni Jon állításainak hitelességét. A másik, amitől tartok, hogy most nagyon sok mindent kell belezsúfolni a részekbe, és nem lesz lehetőség átélni a csapásokat, mert egyik dráma jön a másik után. Ne legyen igazam!

 

De visszatérve az éjkirályra - én is remélem, hogy lesz itt csavar, mert simán ki lehetne hozni a sztoriból egy komplex főgonoszt, nemcsak annyit, hogy az éjkirály gonosz, mert bosszúra szomjazik és mert csak. Különböző teóriákat olvastam ezzel kapcsolatban, amivel lehetne árnyalni a karaktert, hogy legalább el lehessen gondolkodni a motivációin mint mondjuk Thanosnak - azonosulni nyilván nem lehet - ehhez képest csalódás lenne, ha csak el akarna törölni mindenkit a föld színéről, hogy ne legyen emléke sem az emberek birodalmának.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ez a rész még jobban tetszett, mint az előző.

 

Spoiler

Mindenkire jutott elég idő, az egész epizódot belengte egy elmúlás-érzés, a nagy kataklizma előtt még összeültek utoljára a szereplők és nosztalgiáztak. Jaime minden jelenete arany volt, a legmeghatóbb, amikor Brienne-nek adományozta a hőn áhított lovagi címet. A csarnokban a körbeülős jelenetek nagyon ott voltak. Tyrion ivászata, és egysorosai, Tormund mint állandó humorfaktor vagy Podrick Payne csodálatos éneke. A szereplők kibeszélték gondjaikat. A Véreb-Arya vagy a Jaime-Bran páros most rendeződött, az Éjjeli Őrség megmaradt néhány tagja újra egyesült, ahogy Sansa és Theon összeölelkezett, az nagyon szép jelenet volt (talán a legszebb az epizódban), és mindemellett még olyanra is jutott idő, hogy Jorah kontaktusba kerüljön unokatestvérével, Lady Lyannával (örülök, hogy még erre is figyeltek a készítők). Davos ismét megmutatta emberi arcát, az egyik legtisztalelkűbb karakter a sorozatban. Nagyon jól érzékeltették, hogy Missandei és Szürke Féreg csak sodródnak az eseményekkel, és láthatólag egyáltalán nem érzik magukénak a helyet, amiért harcolnak. Szürke Féregnek annyival könnyebb a dolga, hogy számos kötelezettsége van. Missandei viszont most a legelveszettebb és leghasztalanabb karakter lehet egész Deresben, a háborús előkészületek közepette (figyeltem mindvégig a háttért is, csodálatos, ahogy a statisztákat mozgatják, árkot ásnak, karókat állítanak, lapátolnak, fegyvert készítenek, gyakorolnak, nagy terheket cipelnek). Aztán már mindenki csak a Mások érkezésére vár: ki-ki a maga módján. Arya életében először szeretkezik (azért kellemetlenül éreztem magam a jelenet során, hiába az in-universe és a színésznő kora, én még mindig gyerekként tekintek rá), mások iszogatnak és beszélgetnek. Amikor a Véreb és Beric iszogat a várfalon a csípős hajnali szélben, szinte együtt fáztam velük és éreztem a savanyú bor ízét.

 

És mindeközben ott vannak a lappangó feszültségek is. Sokan már a Mások utáni időre készülnek, és bár a hajnalra ez a magabiztosság azért megcsappant, napközben többen is úgy nyilatkoztak, mintha a Mások csak egy átmeneti probléma lenne, amit le kell gyűrni. Én is remélem, hogy nem az lesz, amitől Donát fél. Ha a következő részben legyűrik a Másokat, és a maradék három rész már a Cersei elleni háborúról szólna, hatalmasat csalódnék. Persze minden csak megvalósítás kérdése. De az érdekellentétek már ott vannak, amit az idő rövidsége miatt nem is sikerül feloldani. Már-már úgy tűnik, hogy Sansa és Dany megbékél, amikor szóba kerül Észak ügye. Jon az epizód során mindvégig kerülni Dany-t. A végén csak kiböki, hogy mit tudott meg, de ezt sem sikerül megbeszélni rendesen. Nekem most úgy tűnt, hogy Jon számára nem lesz olyan természetes, hogy csak úgy félreálljon Dany kedvéért a Vastrónért folyó harcban. Egyik szereplő sem a szívem csücske, az biztos.

 

A háború a küszöbön, Jon-ék a két sárkány erejében bíznak. Jut eszembe: Tormund vagy Edd ugye elmondta a többieknek, hogy az ellenségnek szintén van egy sárkánya? Mert ez szóba sem került a hadi tanácskozáson, pedig valószínűleg nagyon fontos tényező lesz az összecsapásban.

 

Szerkesztve: - Nute Gunray
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 órával korábban, Nute Gunray írta:

A háború a küszöbön, Jon-ék a két sárkány erejében bíznak. Jut eszembe: Tormund vagy Edd ugye elmondta a többieknek, hogy az ellenségnek szintén van egy sárkánya? Mert ez szóba sem került a hadi tanácskozáson, pedig valószínűleg nagyon fontos tényező lesz az összecsapásban.

Bran jelentette be a múlt heti epizódban, mikor Dany és Jon megérkeztek Deresbe. A Targaryen csaj vágott is egy grimaszt.

 

Amúgy többen is írtátok - beleértve Nute-ot is - hogy Emyliát gondoljátok az egyik leggyengébb színésznőnek a csapatból. Most nyilván, a nagy öregekkel nehéz vetekednie, de szerintem pazarul oldja meg a feladatát. Fokozottan így érzem, mióta megnéztem a behind the scene-es videókat. Ez a csaj jó értelemben vett "őrült" :D. Állandó mosolyog, nagyon lazának tűnik, ehhez képest olyan szinten adja el az Uralkodó vénát és Targaryen karaktert, hogy ihaj. Csodálkozom, hogy sokan ekézik őt.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Kicsit visszatérek én is az epizódra.

Spoiler

Ahogy Nute is említette, néhány kérdésre nem kaptak a szereplők választ. Ez az egyetlen, ami nem tetszett az epizódban. Ne az döntse majd el a kérdést, hogy ki marad életben, és ki nem, mert utóbbiaknak már nem is kell választ kapniuk. Itt most éreztem egy kis elodázást a válaszokat illetően. Jó, hogy a kérdések felmerültek, pl. mi lesz Északkal, de sajnos több is volt belőlük az epizódban. 

 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

8 perccel korábban, MissKarrde írta:

Kicsit visszatérek én is az epizódra.

  Spoiler elrejtése

Ahogy Nute is említette, néhány kérdésre nem kaptak a szereplők választ. Ez az egyetlen, ami nem tetszett az epizódban. Ne az döntse majd el a kérdést, hogy ki marad életben, és ki nem, mert utóbbiaknak már nem is kell választ kapniuk. Itt most éreztem egy kis elodázást a válaszokat illetően. Jó, hogy a kérdések felmerültek, pl. mi lesz Északkal, de sajnos több is volt belőlük az epizódban. 

 

Totálisan rossz ennek a kérdésnek az időzítése pl.

Mikor a holtak vonulnak Deresnek, who cares mi lesz Északkal? Megint azt érzem, hogy nem a fő problémát akarják fókuszba rakni. Mintha le akarnák rendezni ezt a holtak kérdést gyorsan. Akkor én nagyon pipa lennék. A legfontosabb kérdés a Mások legyőzése, így nem most kéne azt bolygatni, hogy ki a király, vagy mi van Északkal. Előbb túl kéne élni a holtak támadását, aztán majd ráérnek foglalkozni az életben maradottak a királyság kérdésével...

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

4 órával ezelőtt, Donát írta:

Állandó mosolyog, nagyon lazának tűnik, ehhez képest olyan szinten adja el az Uralkodó vénát és Targaryen karaktert, hogy ihaj. Csodálkozom, hogy sokan ekézik őt.

Nem ekézem, de szerintem vannak nála sokkal jobbak. Ez most is megmutatkozott, Sophie Turner szerintem könnyedén lemosta a színről játékával. Egyébként sokat fejlődött az elmúlt években, ez igaz (nekem amúgy ő Qi'raként sokkal jobban működött, bármilyen meglepő is).

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szenzációs rész volt. Annyira, hogy nálam ez lett a második kedvenc epizód az egész sorozatban. Csak a hatodik évadzáró előzi meg. Igazából nekem a párbeszédes részek mindig jobban tetszettek a GoT-ban mint az akciók. Anno pont a második évad hetedik része tett rajongóvá ami szintén egy olyan epizód, ahol elvileg semmi nem történik épp csak a karakterek sokkal élőbbek és érdekesebbek mint bármelyik másik középkori fantasy filmben/sorozatban, ami valaha készült. Most ugyanezt csinálták. Egy egyszerű koncepcióból -készülés a nagy csatára- valóságos érzelmi hullámvasutat kalapáltak.  Egyszerüen gyönyörű volt. Egész nap ezen járt a fejem.

 

Mások: a Mások nem gonoszok. Akkor lennének azok, ha teszem azt élvezetüket lelnék a pusztitásban, vagy hatalomvágyból ölnének vagy bosszúból vagy csak saját jól elhatározott döntésük lenne, hogy mindent és mindenkit meg akarnak ölni. De nem ez a helyzet. Ők "csak" fegyverek, amit az Erdő Gyermekei elkeseredésükben hoztak létre az emberek elleni háború alatt. Fegyverek amik túl jól sikerültek. A Mások vezetője valaha egy egyszerű ember volt. Mint mindenkinek nyilván voltak jó és rossz tulajdonságai egyaránt. Aztán az Erdő Gyermekei varázslattal fegyvert csináltak belőle. Túl jó fegyvert. Soha nem volt olyan pillanat, amikor ő saját maga eldöntötte, hogy kiirtja az embereket. A Másoknak épp úgy nincs szükségük rafinált inditékra, ahogy a bubópestisnek, a tornádónak vagy a globális felmelegedésnek sincs szüksége nyakatekert indokokra arra hogy öljön. A Mások egyfajta megtestesült természeti erő.... ezt a hasonlatot a showrunnerek használták egyébként. Éppúgy nem gonoszak, ahogy nem gonoszak a szökőárak se. Nem határozták el, hogy ölni fognak. Az csak a természetükből fakad. Egy jobb hasonlattal: kicsit olyan mintha létrehoznánk egy gépet azzal a céllal, hogy embereket öljön. Aztán amikor a gép elkezdene embereket ölni, megállapítanánk, hogy a gép gonosz. Pedig az csak csinálja amire kitalálták, mindenféle morális értékrend nélkül.

Nyilván minden a kivitelezésen múlik: jöhet még olyan fordulat ami valami agyafúrt inditékot ad a Másoknak. Még az is lehet hogy jól sül el a dolog. De szerintem a történetnek erre semmi szüksége és félek tőle egy ilyen fordulat sokkal többet venne el a történetből mint amennyit hozzátenne. Mert ha teszem azt az Éjkirály valami szuper komplex, félreértett egyéniség, akkor miért nem vele foglalkozott a sorozat? Ennek a kolosszális hosszúságú Saganak a középpontjában mindig is az emberi karakterek voltak. Szerintem kifejezetten költői, hogy az emberiség szembenéz a megtestesült halállal. Az teszi költőivé hogy ez egy olyan "csata" amit sokkal kisebb léptékben és sokkal kevésbé epikus külsőségek közepette de mind megvivunk. Ahogy Beric az előző évadban emlékeztette Jont: a halál mindig győz. A halál mindenkiért eljön. Mindannyian veszitünk el szeretteket és végül mind meghalunk. Kivétel nélkül. Ahogy Beric utalt rá korábban: a cél nem a győzelem. A cél hogy az élők minél tovább életben maradjanak. Az hogy ki mit tesz a halál torkában pedig önmagában lebilincselő, ahogy azt ez a rész is bizonyitotta. Ez itt az igazi sztori.

Ebben az epizódban ez tetszett a leginkább: nagyon emberi volt. Néha szívmelengetően az. Brienne lovaggá ütése, az ahogy Sansa megöleli Theont, vagy Podrick dala alatt az életképek a deresi készülődésről mind mind fantasztikus pillanatok voltak.

 És igen szerintem az is emberi, hogy a kanyarban lévő halált sokan nem kezelik a helyén és még az apokalipszis kapujában is a politikával vannak elfoglalva. Egyelőre Északon egy maroknyi embert leszámitva, a többségnek a Mások még mindig csak történetek. Néhány főszereplő meg mi nézők már láttuk mire képesek a Mások, a többségnek azonban még mindig csak életre kelt mendemondák. Hiába tudják hogy léteznek: más dolog tudni valamit és más megérezni/átélni a pusztitását. Ezt egyébként más léptékben de már láttuk a sorozatban. Ugyanez volt az Éjjeli Őrséggel. Azok az Őrség tagok akik voltak a Falon túl és visszatértek döntő részt nagyon komolyan vették a külső fenyegetést. A többi Őrség tag viszont hiába tudott róla, hogy óriási a baj, mégis képtelenek voltak úgymond átállni és levetkőzni a korábbi beidegződéseket. Végül fontosabb volt a vadak elleni utálatuk mint az hogy összefogva legalább némi eséllyel nézzenek szembe a Másokkal. És néhányan inkább megölték Jont minthogy még egy napig közösködni kelljen a múlt ellenségeivel. Jon most ugyanazt csinálja mint az első halála előtt csak eggyel nagyobb léptékben. Itt nem félszáz főt hanem egy komplett kontinensnyi királyságot akar megbékéltetni azzal a gondolattal, hogy egy régi ellenséggel össze kell fogni hogy legyőzzék azt a fenyegetést, amit a többség sose látott.

És érdemes felidézni: Északnak ha valami akkor a függetlenség kivívása nagyon sok áldozattal járt. Először ott volt Robb vérfürdőbe fúló háborúja. Szinte alig létezik olyan család Északon, amelyik valakit nem vesztett el az Öt Király Háborújában, ami végülis nekik Észak függetlenségről szólt. Aztán jöttek a legsötétebb elnyomás évei. Tywin a nyakukba ültette a Boltonokat, akik vasmarokkal tartották a Királyságot. Lord Karstark és Lord Umber ugyan megpróbált nyerészkedni a dolgon, de a többségnek a Boltonok uralma csak rettegést hozott. Például amikor a Cerwyn-ház nem hajolt meg, Ramsay élve megnyúzatta a családfőt, a testvérével és a feleségével együtt és az egészet végignézette a fiúkkal, aki csak ezután hódolt be neki (ötödik évad elején van erről szó). Végül a többség annyira bevolt tojva hogy nem is mertek fegyvert fogni a Boltonok ellen. Csak pár kisebb ház akadt akik még a megnyúzatást is megkockáztatva kiálltak Jon mellett (futólag lettek megemlítve a hatos évadban: például a Hornwood vagy a Mazin-ház.... persze a Mormont-ház mellett, de tán ezt mondani se kell). Északnak az hogy végül ennyi szenvedés után megkapták a függetlenségüket olyan elképesztő dolog volt, amit sokan korábban remélni se mertek. Ezek után szerintem érthető, hogy meghajolni megint egy külső uralkodó előtt túl nagy dolog ahhoz hogy csak úgy túltegyék magukat rajta. Ez egy sokkal valósabbnak érződő probléma annak, aki még nem látta a Másokat.

Szó se róla: ez a begyöpösödöttség nem erény. Viszont emberi. Épp ezért helye van a történetben.

Apropó Daenerys: ami nagyon tetszik az új évadban, hogy kicsit más szemszögből is látjuk a "khaleesit". Eddig főleg rajongók vették körbe. A rabszolgák imádták mert felszabaditotta őket, Jorah pedig imádta mert fülig szerelmes volt belé. Tyrion volt az első aki megütődőtt egy-egy tettén. Például a Tarlyk megégetésén. Pedig ez nem újdonság. Daenerys mindig is ilyen volt. Alapvetően kedves és jót akar, de szentül hisz abban hogy a jó uralkodónak nem szabad ódzkodnia a kegyetlenségtől. Az uralkodónak szerinte ugyanis alanyi jogon jár a tisztelet. Aki ezt nem adja meg, annak viselnie kell a következményeket. Hogy Daenerys nem ódzkodik a kegyetlenségtől az már akkor megmutatkozott, amikor még nem is volt hatalma: lásd a boszorkány megégetését az első évad végén. Persze a boszi valahol megérdemelte, de azért élve elégetni talán pöppet túlzás volt. És ugyanez a vonása újra és újra visszatért: miközben hamar megesett a szíve az elesetteket látva, a hatalmasokra és mindazokra akik szerinte megérdemlik a büntetést óriási szigorral sújtott le. Lásd a mesterek tömeges keresztre feszítését Meereenben. Csak ami fura volt, hogy ezen tulajdonságára kevesen reflektáltak a környezetében, hisz ahogy írtam állandóan rajongókkal volt körbevéve. Most viszont egyre több olyan ember bukkan fel a környezetében, aki nincs teljesen meggyőződve róla, hogy az uralkodása maga lesz a nagy betűs fáklyás menet. Sam már konkrétan annyira nem csipi, hogy láthatóan részben épp azért közölte Jonnal a származását, mert szeretné ha Dany helyett valaki más lenne az uralkodó. És most úgy tűnik maga Jon is elbizonytalanodott: amikor elmondta a származását azt hihette, hogy Dany-nek kettejük jövője lesz a legfontosabb. Ehelyett Dayn egyik első reakciója, hogy elkezdte a trónját félteni. Dany sokkal jobban szereti a hatalmat mint ahogy azt első látásra kimutatja. Nem gondolom egyébként, hogy Dany gonosz lenne. Nagyon távol van tőle. Sok jóság és szeretet van benne. Viszont nem biztos, hogy jó uralkodó lenne belőle.

Végül Podrick daláról irnék még pár sort. Fentebb már Fulcrum linkelt egy remek IGN cikket, de én még kiegészíteném ezzel-azzal ezt a történetet. 

Ódonkői Jenny akiről a dal szól, úgy körülbelül 60-70 évvel azelőtt élt, hogy a sorozat elkezdődött volna. Akkoriban még a Targaryen királyok ültek a Vastrónon, de már gyengék voltak. A sárkányaik kihaltak. Egy korábbi polgárháború (a Sárkányok tánca) pedig alaposan megtizedelte a soraikat. A koronaherceg Duncan Targaryen épp felfedezte magának a Folyóvidéket, amikor belefutott egy egyszerű de tüneményes parasztlányba: Ódonkői Jenny-be. Jenny-ről mindenféle különös történetek keringtek a környéken: például állítólag az Elsők leszármazottja volt. Duncan rögtön beleszeretett a szegény leányzóba, olyannyira, hogy a jegyességét is felmondta Lyonel Baratheon lányával, majd a trónról is lemondott csak hogy Jenny-vel lehessen. Egy kis ideg úgy tűnt Jenny csodálatos élet elé néz: az udvarban lassacskán elfogadták (paraszti származása ellenére néhányan Lady Jenny-nek szólították, mintha nemes lett volna) a pórnép pedig elkezdett rajongani érte.

Ám a szerelmesek története igy sem ért szép véget. Végül a "Nyárodúi tragédia" vetett véget az életüknek. A Nyárodú a Targaryenek "vidéki kastélya" volt. Távol a főváros, Királyvár zsongásától idejöttek ejtőzni.  A tragédia napja eredetileg gyönyörűen és lélekemelően indult: a királyi udvar tagjai azért jöttek össze, hogy ünnepeljenek. V. Aegon királynak ugyanis dédunokája született: Rhaegar Targaryen (Havas Jon apja). A nagyszabású ünnepélyre  rengetegen voltak hivatalosak: ott volt Duncan Targaryen és Jenny is. Ami ezután történt arról csak kevés forrás maradt fent (a pontos részletek majd akkor derülnek ki, ha Martin befejezi a Dunk & Egg novella-sorozatot... tehát soha). De annyi bizonyosnak tűnik, hogy Aegon király újra felakarta támasztani a sárkányokat. Bizonyára ez lett volna a nagy ünnepély fenséges záró akkordja. A kísérlet amelyben piromanták és némi fútótűz is szerepet kapott végül a Nyárodú pusztulásához vezetett. A kastély leégett és többen is szörnyet haltak. A halottak közt ott volt a király és Duncan Targaryen is. A dal, amelyet Pod énekel a legutóbbi részben arról szól, hogy Jenny mintegy beleőrülve a tragédiába ott táncol a romok között a képzelt szellemekkel. Köztük a szerelme szellemével. Az őrülete pedig oda bilincseli, és nem hajlandó elmenni az omladozó kastélyból....

Ez a történet igazából több szállal is kapcsolódik a Trónok harca fősztorijához. Most kettőt emelnék ki.

-A tűzben életét vesztette a Hét királyság egyik legnagyobb lovagja Duncan, a Magas (a névrokonság ellenére semmi köze Duncan Targaryenhez :)) Duncan a Királyi Testőrség vezetője volt. És nem mellesleg: sejthetően ő Brienne egyik felmenője. Nem is annyira távoli rokonok: Brienne 21 évvel Duncan halála után született. Duncan hírneve óriási Westeroson: ő Jaime egyik példaképe. A TV-sorozatban Duncant a negyedik évad nyitórészében említik. Joffrey a Testőrség könyvét lapozgatva rácsodálkozik, hogy Duncan hőstetteinek négy teljes oldalt áldoztak és azzal hecceli Jaime-t, hogy róla bezzeg alig pár sor szól.

-A tűzvészről szóló dal, amit Pod is énekel sok dalnoknak lett a kedvence. A "rajongók" közt pedig nagyon úgy tűnik hogy ott volt Westeros legmagasabb rangú dalnoka is: a koronaherceg, vagyis Jon apja, Rhaegar Targaryen is. Már korábban is említették, de Dany a mostani részben is leszögezi, hogy Rhaegar mennyire szeretett énekelni (néha álruhában Királyvár utcáin is rázenditett).
Amikor Harrenhall-ban tartottak egy lovagi tornát Rhaegar rákezdett egy bizonyos dalra, ami egészen meghatotta a közönséget, de főleg egyvalakit: Lyanna Starkot. Na most a többi még csak feltételezés, de ezek viszonylag biztos lábakon állnak: valószínű, hogy Lyanna Stark itt szeretett bele végleg Rhaegarba és feltételezhető, hogy a dal amit énekelt az az "Ódonkői Jenny" volt.
Később Rhaegar megnyerte a lovagi tornát és a legszebb hölgynek járó koszorút nem a feleségének hanem Lyanna Starknak adta. A többi pedig ugye ahogy mondani szokták már történelem.


Vagyis könnyen lehet, hogy ez a dal indította el a Trónok harca eseményeit. Ez vezetett végül Lyanna és Rhaegar egymásra találásához, Robert lázadásához, Jon megszületéséhez és igy tovább.... és bár már linkelve volt én is berakom, mert nagyon szép feldolgozás lett és hátha valaki most kapott kedvet ahhoz hogy (újra) meghallgassa:

 

  • Nagyon tetszik 4
  • Köszönöm 1
  • Tetszik 1
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

14 perccel korábban, Bomarr írta:

 

  Spoiler elrejtése

Mások: a Mások nem gonoszok. Akkor lennének azok, ha teszem azt élvezetüket lelnék a pusztitásban, vagy hatalomvágyból ölnének vagy bosszúból vagy csak saját jól elhatározott döntésük lenne, hogy mindent és mindenkit meg akarnak ölni. De nem ez a helyzet. Ők "csak" fegyverek, amit az Erdő Gyermekei elkeseredésükben hoztak létre az emberek elleni háború alatt. Fegyverek amik túl jól sikerültek. A Mások vezetője valaha egy egyszerű ember volt. Mint mindenkinek nyilván voltak jó és rossz tulajdonságai egyaránt. Aztán az Erdő Gyermekei varázslattal fegyvert csináltak belőle. Túl jó fegyvert. Soha nem volt olyan pillanat, amikor ő saját maga eldöntötte, hogy kiirtja az embereket. A Másoknak épp úgy nincs szükségük rafinált inditékra, ahogy a bubópestisnek, a tornádónak vagy a globális felmelegedésnek sincs szüksége nyakatekert indokokra arra hogy öljön. A Mások egyfajta megtestesült természeti erő.... ezt a hasonlatot a showrunnerek használták egyébként. Éppúgy nem gonoszak, ahogy nem gonoszak a szökőárak se. Nem határozták el, hogy ölni fognak. Az csak a természetükből fakad. Egy jobb hasonlattal: kicsit olyan mintha létrehoznánk egy gépet azzal a céllal, hogy embereket öljön. Aztán amikor a gép elkezdene embereket ölni, megállapítanánk, hogy a gép gonosz. Pedig az csak csinálja amire kitalálták, mindenféle morális értékrend nélkül.

Spoiler

 

Hát ezzel nagyon nem értek egyet... Addig oké, hogy az Erdő Gyermekei teremtették az első White Walkert, minderről volt kemény 1 perc a sorozatban, de emellett az egész szálat teleépítették misztikummal és kérdésekkel, amelyekre még mindig nem tudjuk a választ. Valamint a White Walkerek igencsak intelligens lényeknek lettek beállítva, az egész sorozat ezt sugallja.

 

Miért hagyták Sam-et életben a mások az Elsők Öklénél?

Miért rakják ki mindig ugyanazt a jelet ott ahol jártak, mit üzennek ezzel?

 

Ezek után nekem az baromi gyenge, hogy meg akarnak ölni mindenkit, mert erre lettek teremtve. Ha a jövőhéten legyőzik őket, az utolsó 3 rész pedig arról szól, hogy Cerseit legyőzik, az kb. a legsablonosabb és legkiszámíthatóbb befejezés. Az évadtól, ami "meg fogja változtatni, amit eddig a sorozatkészítésről gondoltunk", én ennél bizony sokkal, de sokkal többet várnék.

De ne legyen igazam, és lepjenek meg.

 

 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

 

Önmagában az, hogy ennyire keveset foglalkozik a sztori a Másokkal nem elég bizonyiték rá, hogy nem ők a fontosak a történetben? Abból, hogy 8 évad alatt csak gyorsan lehadarták az alapsztorijukat aztán el lettek felejtve nem elég jel arra, hogy ez az egész nem a Másokról szól? Sokszor évadok teltek el úgy hogy jó ha volt két jelenetük. Ebből most akkor az következik hogy a sztori végül róluk kell szóljon? Nem értem. Végig az emberi drámákról szólt a sorozat. Még most is, hogy mindenki a Másokra készül, az utolsó pillanatokig egy Mást se láttunk. Ez nem az ő szériájuk.

Visszatérve a gyilkos gép példájára: csak azért mert mondjuk egy gép intelligens és taktikát használ a gyilkolásra nem lesz gonosz és nem lesz inditéka, azon túl hogy csinálja amiért kitalálták a legjobb tudása szerint. A jelek amit kiraknak azok az Erdő Gyermekeinek a jelei. A maguk sajátos módján leutánozzák a tervezőik szent jeleit. A kirakott szimbolumok már visszaköszöntek: az Umber kastélyban kirakott polipszerű jel eredetije ott volt annál a jelenetnél ahol megalkották az első Mást. De ugyanez a jel felbukkant a Sárkánykői barlangban ahol azt az Erdő gyermekei vésték a sziklába. Nagy rejtély itt se nagyon van. A Mások utánozzák a maguk módján az alkotóikat. Valszeg azért mert az ő varázslatuk hozta őket létre. Csak közben annak egyfajta kiforditott változatai ők. Az Erdő gyermekei tisztelték a természetet és az életet. A Mások akik halált hoznak viszont nem vésőkkel hanem végtagokkal meg hullákkal rakják ki a szent jeleket.


Egyébként felőlem jöhet valami nagy frankó fordulat. Ha jól csinálják hajrá. De általában ki nem állhatom a fordulatokra kihegyezett sorozatokat/filmeket. Azokat a sorozatokat amik a fordulatokra épitenek rendszerint gyorsan abba is hagyom. Adjanak egy jó átélhető történetet, érdekes szereplőkkel. Fordulatokkal teli sztorikkal tele a padlás. Szerintem az egy olcsó eszköz a figyelemfelketésre. Érdekes karakteriveket irni... na az kihivás. Nem is látni ilyet sokat. És engem főleg ez érdekel a hátralévő részekben: mi lesz a főszereplőkkel? Mi lesz Cersei/Jaime/Tyrion konfliktus vége? Mi lesz a Clegane testvérekkel, hova fut ki Arya sztorija vagy Bran-é, Jon- vagy Dany-é? Miként zárják le a hét Királyság történetét? Annyi milliószor érdekesebb kérdés van itt minthogy mit tudnak kitalálni a jégzombik inditékára.... Ha valami jót kitalálnak rá és az tényleg működik az nekem már csak extra. Viszont azt nehezen hiszem hogy a Mások lelesznek győzve a következő részben. Szinte biztos vagyok benne hogy az évad végéig jelen lesznek.

 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

7 perccel korábban, Bomarr írta:
Spoiler

Önmagában az, hogy ennyire keveset foglalkozik a sztori a Másokkal nem elég bizonyiték rá, hogy nem ők a fontosak a történetben?

 

Két dolog ezzel a témával kapcsolatban:

1. Az, hogy a Mások öntudatra ébredtek, és nem azt teszik, mint amire az Erdő Gyermekei elvárnak tőlük már önmagában jelzésértékű szerintem. Az Erdő Gyermekei létrehoztak egy fegyvert igen, gyilkolást várnánk tőlük, de a Mások szemlátomást nem úgy viselkednek, ahogy azt az EGY akarták, ezért lenne lehetőség adni nekik egy indítékot. Mi sikerült félre? Miért döntöttek úgy, hogy nemcsak az embereknek, hanem mindenkinek hadat üzennek? Ha teszem azt rájöttek vmire, amit az Erdő Gyermekei és az Emberek közösen pusztítanak, és annak védelmében gyilkolnak, az máris érdekesebb, minthogy jönnek és ölik az élőket, mert csak. Nem ragaszkodom az indíték kibővítéséhez, de érdekesebb lenne. És igen, abban igazad van: nem ők a gonoszok, hanem akik teremtették őket.



 

2. A Mások kapcsán én úgy érzek, vagy éreztem az évad kezdete előtt, hogy olyanok, mint az Uralkodó az EpIV-V-VI-ban. Persze, róla sem esett túl sok szó a IV-V-ben, de aztán jött a VI és kimutatta a foga fehérjét és ő lett a trilógia főgenyája. A Másoktól is azt várnám a 8. évadban, hogy az eddigi misztikus felvezetés után akkor tessék szépen őket a középpontba állítani, mint legnagyobb fenyegetés, legyenek ők, akikre felhúzzák a sorozat befejezést, ha már az ő jelenetükkel kezdődött minden, és messze őket övezte a legnagyobb misztikum. Az, hogy eddig szőrmentén voltak a sorozatban, nem jelenti azt, hogy a VIII. évadban is kis jelentőségűnek kellene lenniük, sőt: a legtöbb sorozatban évadról évadra emelik a tétet és a legvégső fajsúlyos szálat csak épp meg-meg mutatják a korábbi évadokban. Szerintem abból, hogy eddig keveset szerepeltek a mások, egyáltalán nem következik, hogy a befejezésben is kis súlyuk lenne, sőt: az eddigiek alapján én elvárnám, hogy ők legyenek a fő fenyegetés, aki egészen a végéig kérdőjelesen alakítja a végkifejletet.

 

Ettől persze a karakterek ívei, a drámák, a találkozások, a fejlődések, fontosak, csak jó lenne, ha arányba lenne a Mások által nyújtott fenyegetés szép bemutatása, a trónviszály végső alakulása és a karakterek felkészítésre az előttünk álló drámára. Én úgy éreztem az első két résznél, hogy sok lett a karakter összeborulásokból, a beszélgetős interakciókból, ami a GOT-nak csak egy része. Fontos része, de akkor is egy része, és noha Te ezt kedveled a legjobban, megint másoknak ez kevésbé fontos. Épp ezért jó a sorozat: általában egyensúlyt teremt évadon belül a karakterívek, az akció, a misztikum és a történelem között. Ez még a VIII. évadban is kijöhet, csak két ilyen lassabb epizód után tartok tőle, hogy nagyon intenzív lesz az utolsó 4 epizód, és nehéz lesz feldolgozni a sok-sok eseményt.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

 

Van amiben egyetértünk van amiben nem. Kezdem az utóbbival: amit láttunk az alapján nem gondolnám, hogy a mások öntudatra ébredtek. Arra lettek kitalálva, hogy kiirtsák az emberiséget és derekasan igyekeznek is helyt állni. Az, hogy nagyobb pusztitó erő lettek mint eredetileg a Gyermekek akarták az szimplán abból is következhet, hogy a varázslat ebben a világban nem egy könnyen kontrollálható dolog. Azért mert valaki eltervez valamit és varázsol még nem biztos hogy pont az fog kisülni belőle amit akart. Az Erdő Gyermekei például Westerost két kontinensre akarták darabolni. Végül a varázslatukból annyi lett, hogy alkottak egy lápos közbünső részt (a Nyakat). Néha a végeredmény sokkal gyengébb mint amit akartak, de úgyanigy lehet sokkal erősebb és erőszakosabb is a tervezettnél. A kulcs lehet pusztán annyi hogy nagyon elkeseredettek voltak. Feltettek mindent egy lapra csak hogy kipusztitsák az emberiséget és elkeseredésükben nem számoltak azzal mi lesz ha a varázslatuk nem megfelelően sül el. 

A régi trilógiában még akkoris amikor Palpatine nem volt jelen végig teljesen nyilvánvalóvá lett téve, hogy ő irányit a háttérben. Amikor az ep.6-ban előkerül az nem fordulat csak egy logikus továbbépitése a sztorinak. Miután eddig a háttérben volt, most előkerült a főgonosz (akinek mellesleg az inditékaira egyáltalán nem derült fény az ep.6-ban de később a prequelekben se... sose derült ki miért gonosz, minek a hatására lett sith. Simán csak elkellett fogadnunk hogy gonosz.)

Itt viszont most azaz elvárás, hogy a Walkerekről derüljön ki hogy valami teljesen mások mint aminek fel lettek vezetve.  Szerintem ez nagyon más mint Palpatine esete. Akkor élne a párhuzam, ha mondjuk kiderült volna hogy mondjuk Palpatine régen jó volt, csak a jedik tönkretették valahogy fiatalkorában és van valami komplex személyes meggyőződés ami miatt kiakarja irtani őket. Teszem hozzá Palpatine-nál is úgy vagyok mint a Másokkal. Szeretem a legyőzendő ellenségeket akik pont azok aminek látszanak. 

De azért van olyan is amiben egyetértünk. Ha meghalnak a Mások a következő részben és semmi szerepük nincs a végső nagy fináléban az nekem is egyértelmű csalódás lenne. A Másokra szükség van a fináléban! Ezt maximálisan osztom.

 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2 perccel korábban, Bomarr írta:

Itt viszont most azaz elvárás, hogy a Walkerekről derüljön ki hogy valami teljesen mások mint aminek fel lettek vezetve.  Szerintem ez nagyon más mint Palpatine esete. Akkor élne a párhuzam, ha mondjuk kiderült volna hogy mondjuk Palpatine régen jó volt, csak a jedik tönkretették valahogy fiatalkorában és van valami komplex személyes meggyőződés ami miatt kiakarja irtani őket. Teszem hozzá Palpatine-nál is úgy vagyok mint a Másokkal. Szeretem a legyőzendő ellenségeket akik pont azok aminek látszanak. 

itt két dolog össze lett mosva. Amit írtam fentebb az az, hogy jó lenne, ha összetettebb lenne az indítékuk. Palpinak ehhez semmi köze, hiszen neki sem túl összetett.

:)

 

Ezt azért írtam, mert a Mások jelenállás szerint még lehetnek kizárólag kétlàbon járó gyilkológépek összetettebb cél nélkül, de lehetnek ennél többek is, ami nem derült eddig még ki. Az utóbbit én érdekesebbnek tartanàm. Ha nem jön össze: ehh. Kicsit kihagyott ziccernek érezném, de oké. Az erdő gyermekeinél meg nemcsak annyi ment félre, hogy mennyire lettek erősek a Màsok, hanem az is, hogy konkrétan nekimentek a tervezőiknek, aminek egyelőre nem tudjuk az okát. 

 

Ami Palpatine-t illeti, őt arra hoztam példaként, hogy ez a màsok szériája vagy sem. Attól, hogy eddig keveset szerepeltek - mint Palpi 4-5-ben - most simán előtérbe lehetnek/lehettek volna egész évadban egyfajta ritmusváltásként az eddigi évadokhoz képest főgenyává avanzsálva. Szóval az, hogy eddig kevés játékidőt kaptak nem kéne, hogy egyértelműen kizárja, vagy legalàbbis azt sejtesse, hogy NEM a Màsok lesznek a fő dilemma a sorozat végén. Én a köréjük rakódott misztikusság miatt lennék nagyon csalódott, ha nem ők lennének a végső fenyegetés a végén - függetlenül attól, hogy valóban kevés játékidőt kaptak az első 7 évadban.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

 

Egy varázslat félremehet úgyis, hogy a teremtmény nem csak azt irtja amire kilett találva. Hanem minden mást is. Visszatérő elem a GoT-ban hogy aki a varázslattal akarja megoldani a problémáit az a tűzzel játszik. Néha szó szoros értelemben.


A Palpatine-os példában akkor egyetértek. Egyelőre a nyolcadik évad ezen a téren hozza is amit kell. Sokáig alig tudott róluk valaki mostmeg az a főszál, hogy készülnek a legyőzésükre.

 

 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

8 órával ezelőtt, Bomarr írta:

Van amiben egyetértünk van amiben nem. Kezdem az utóbbival: amit láttunk az alapján nem gondolnám, hogy a mások öntudatra ébredtek. Arra lettek kitalálva, hogy kiirtsák az emberiséget és derekasan igyekeznek is helyt állni

Spoiler

Ezzel csak az a baj, hogy konkrét ellenpéldák vannak rá, amikor nem így viselkednek. Például Sam életben hagyása. Ránéz a Walker, de annak ellenére, hogy aszerint cselekedne, amire teremtve lett, gondol egyet, és megy tovább. De jó példa rögtön a sorozat első jelenetsors, amely végén Will (?) - akit később Ned lefejezett - megmenekült. Máig rejtély, hogy hogyan, de valószínűsíthető, hogy elengedték. Na de miért? Ezek mind azt mutatják, hogy valamennyi öntudatuk azért csak van, nem úgy működnek, mint az Order 66 a klónoknál... 

 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Eddig nem nagyon írtam a részekről, pedig láttam mindkettőt és nem is mondanám rossznak egyiket sem, de amiót tudom, hogy mi várható a harmadik részben (már a premier előtt pletykálták) azóta azt várom, úgyhogy egyelőre még fékezett habzású a rajongásom.

 

A Másokkal kapcsolatban:

Spoiler

Hajlok egyetérteni Bomarr-al, vagy legalábbis úgy emlékszem, hogy ezt a Másokkal kapcsolatban már lenyilatkozta néhány éve valahol Benioff (talán a 6. évad idején), hogy ők a halált szimbolizálják és igazából csak ilyen gyilkológépek, melyek kicsúsztak az Erdő Gyermekeinek irányítása alól. Abban is egyetértek, hogy ha ennyire a sztori végén bedobnának egy ilyen "shyamalan twist" szerű nagy fordulatot, hogy akkor ezt végig rosszul gondoltuk és most valami egészen elképesztőt beleerőltetnek a meglepetés faktor miatt annak nagyon nem örülnék (a Bran az Éjkirály és hasonló baromságú teóriák a világból ki tudnak kergetni). Ezzel együtt Yoda felvetései jogosak, tehát valami plusz lehet még a white walkerekben és még így is baromi sokat nem tudunk róluk, bár ez lehet így is marad, tekintve hogy tartogatnak puskaport az előzménysorozatra is. Annak ugye a prepromoja így szólt többek között: "From the horrifying secrets of Westeros’s history to the true origin of the White Walkers, the mysteries of the East to the Starks of legend, only one thing is for sure: It’s not the story we think we know." Ez persze lehet ilyen kedvcsináló jellegű rész is, de szerintem biztos lesz még itt valami kavarás, vagy reveláció az eredeti Long Night-ról. 
Azt remélem, hogy a Másokat nem fogják legyőzni a következő részben, hanem pont, hogy egy nagy vereségbe fognak beleszaladni a védők és a végső cél nem Cersei és az Arany Kompánia, hanem a Mások legyőzése lesz. Egyrészt Cersei számomra mind a sorozat és pláne a könyvek alapján egyáltalán nem egy endgame matéria, nem az a kaliber akit megtennék végső gonoszként (mondjuk úgy II. Aerys Targaryenhez hasonló, aki félőrült és minden áron ragaszkodik a hatalomhoz), ennél még az öntudatlan halálként közeledő (ha nem lesz más mélysége) karakterként az Éjkirály is jobb lenne. Másrészt ebben az esetben Cersei és a GC már csak egy ilyen levezető kör lenne a túlélők számára, akik az igazán nagy csatát az élők és a holtak között már megvívták, továbbá a Birodalom és úgy en block a világ számára ez szinte teljesen a tudtuk nélkül zajlott volna le, mert ők nem is tudnának erről az egészről, ha Winterfell falai előtt véget érne a Mások inváziója. Martin keserédes befejezést ígért így a Mások győzelmét és a Jon + Dany lovestory beteljesedését is talán kizárhatjuk (szerencsére), én bizom a D&D párosban, hogy jól zárják majd le ezt az eposzi történetet.

Egyébként érdekes, hogy Martin hogyan oldja majd meg ezt a kérdést, a könyvekben (mondjuk, ha az 5. évadig és az 5. könyvig nézzük) a Mások még a sorozatnál is kevesebbet árulnak el magukról, meg ott nincs is Éjkirály (eddig még), úgyhogy kiváncsi lennék, hogy ezt ő miként képzelte el. Ugye neki nem kell előzménysorozatban gondolkodnia és az esetleges rejtélyeket, csavarokat felfedheti a könyvekben és elvileg a Winds of Winterből többet is megtudhatunk majd a Másokról.... amikor majd megjelenik (ide mindenki beillesztheti a szerinte helyénvaló smileyt). :evil:

 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Látom, megint nem kell írnom a részről, mert @Bomarr újfent megfogalmazta az én gondolataimat is. Mindenben egyetértek, a Mások kérdésben ugyanúgy, mint abban, hogy nagyon is emberszerű, és éppen ezért érdekes, hogy még most, amikor a Mások jócskán a falon innen vannak, az emberek java még mindig önző mód saját boldogulásával jobban foglalkozik? Nem logikus? Tény, de ebben a sorozatban emberek vannak és nem vulcaniak. Az a Star Trek. Az emberek gyarlók, önzők, hibáznak és a logika csak a fotelben ücsörögve és tévét nézve működik, a valóságban viszont senki sem a logika alapján dönt. Éppen ezért az a sztori életszerű, amiben az emberek érzelmek, és leginkább, önző érzelmek alapján döntenek. Már csak azért is, mert a nagy probléma (a halál) árnyékában az ember hajlamos a vigasztalót, a megnyugtatót, a kezelhetőt keresni, és ezt ilyen helyzetben a legkönnyebben saját világukban találják meg. Hogy kinek milyen az a világ, az egyén kérdése. Valaki leül iszogatni a haverokkal, más a jövőjét tervezgeti, mert reményt keres arra, hogy van még jövője. És hát ja, se Sansa, se Dany nem olyan, aki feladná azt, amiért annyit küzdött vagy szenvedett. Az eddig látottak teljesen karakterhűek.

Az egyetlen, amit én másképpen gondolok, az a kövi résszel és a Másokkal kapcsolatos.

Spoiler

Az epizód végi felvezetőben nekem is eszembe jutott, hogy legyőzhetik őket a következő részbe, és az azért csalódás lenne. De aztán elgondolkodtam azon, hogy ők csak a látható fenyegetés, de nem az igazi főgonoszok. Az igazi főgonosz az Cersei. Ő ennek a sorozatnak a Palpatine-ja, a Mások meg "csak" a harci droidok és rohamosztagosok végtelen sora, akiken a hősöknek át kell jutnia, hogy végül nyakon vágják a főg*cit. Persze a hasonlat itt meg is szűnik, Cersei és a Mások között a kapcsolat semmilyen mértékben nem hasonlít.

Ugyanakkor a sorozatban sosem az volt a fő kérdés, hogyan győzik le a Másokat, hanem az, hogy ki kotlik a Vastrónon, és a Vastrón kotlósai a sorozat első epizódja alatt Cersei-hez köthetőek. A férje, a fattyai, most meg ő maga. Cersei minden probléma forrása. A Mások ehhez képest egy tök mellékes probléma, és nagyon sokáig Jonon kívül a lőtéri kutyát sem érdekelte. És ha ezt a "mellékes kérdést" végül egy bitang jó részben megoldják, egy látványos, drámai epizódban, az nem fog zavarni, még ha az a következő is lesz. Csak akkor, ha utána a Cersei-jel történő leszámolás már nem fog ahhoz felérni érzelmileg.

Mert őszintén szólva, engem a Mások egy fikarcnyit sem érdekelnek. Még nem is érzem őket akkora fenyegetésnek, mint Cerseit. És részben pont azért nem, mert én is csak egy túl jól funkcionáló fegyvert látok bennük, ellenben Cersei egy ostoba, gonosz, hataloméhes ember, nagy hatalommal, sok sértettséggel és mérhetetlen bosszúvággyal.

 

Illetve, egy valami még nem tetszik: már megint van egy droidvezérlő hajó, amit, ha kiiktatnak, akkor a sereg leáll. Most az Éjkirály funkcionál így. Vagy funkcionálhat. Bár jó lenne, ha nem így lenne.

 

Apropó, ha a Mások fegyverek, még ha túl jól is funkcionálnak, akár az is megoldás lehetne, hogy sikerül irányításuk alá vonni ezt a fegyvert. Teszem azt, aki megöli az Éjkirályt, utána a Mások serege már rá fog hallgatni. Na, az azért szép fordulat lenne.

 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.