Ugrás a kommentre

Chapter 5: The Gunslinger


Ody Mandrell

Ajánlott hozzászólás

@Dzséjt sokszor észrevettem már a véleményeiden, hogy pár rossz kritikát azzal háritasz, hogy az régen is megállta úgy helyét.

A star trek kezdettől fogva epizódikus jellegű volt. Igazi tv-re való sorozat. Emlékszem, bármikor kapcsoltam rá, értettem a sztorit, tökmindegy hány részt hagytam ki előtte.

A régebbi hasonló sorozatokat nem igazán kedvelem, maximum best off válogatásokat bírok belőlük  megnézni, pont emiatt az epizódikus jelleg miatt.

A streamingszolgáltatók megjelenésével többé nem szükséges figyelembe venni, hogy a néző bármikor betudjon kapcsolódni, így nyugodtan lehet csinálni egy összefüggő sztorira épülő sorozatot.

Tehát mostanában már gáz szerintem, ha a sorozatepizódok fele nem a főszálra épül.

A jövőt még nem tudjuk, én remélem végül az ilyen részek lesznek kisebbségben, valamint hogy kis Yoda rejtélyét nem akarják a második évadig tolni.

Szerkesztve: - starwarsfan1113
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

23 perccel korábban, starwarsfan1113 írta:

A star trek kezdettől fogva epizódikus jellegű volt. Igazi tv-re való sorozat. Emlékszem, bármikor kapcsoltam rá, értettem a sztorit, tökmindegy hány részt hagytam ki előtte.

Tökéletesen megfogalmaztad. A Star Trek egy tv-re kitalált sorozat. A Mandaloriannál az epizódikus jelleggel az a baj, hogy formailag máshogy épül fel - ami nem baj, csak ez a huszonpárperces formátum alapvetően másra lett kitalálva. Senki nem mondja hogy bármi rossz lenne azzal amit látunk, csak azt hogy ebben a felállásban maximum pár akciójelenet értelmezhető kerek egészként ha "csak" belenézel (értsd: egy részt megnézel a sok közül). Márpedig a forma azt sugallja hogy itt ezt megteheted, mert önálló sztorija van egy résznek - valójában nem kapsz semmit ha leválasztod az átívelő történetről. A Star Trek hagy időt arra hogy kiépítse az önálló sztorit, és a fókusz elsősorban a történeten van, így bármikor kapcsolódsz egy önálló részre ahogy azt starwarsfan1113 is írta...

 

o/

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 órával korábban, starwarsfan1113 írta:

Tehát mostanában már gáz szerintem, ha a sorozatepizódok fele nem a főszálra épül.

Szerintem meg ez egy rossz felfogás. Attól, hogy a dolgok változnak a régi módszerek még nem lesznek feltétlen gázok - maximum neked nem tetszik (amivel amúgy nincs gond, csak nem mindegy, hogy azt írod, hogy "ez nekem nem tetszett" vagy azt, hogy "ez gáz"; nyilván írhatod, csak ne lepődj meg, ha egy magamfajta meg ezt ellenvéleményezni :) ). Ezért írom sokszor, hogy ami régen jó volt, amit régen nem kritizáltunk, azt ma sem kéne (és persze vica verza is igaz, ami régen rossz volt, az ma sem jó). Pláne ne legyen a kontraszt látványos, mint amikor valaki kritizál valami olyat a gyűlölt ep8-ban, ami amúgy abban az ep5-ben is benne van, amire a farkát veri minden éjjel (bocs az érzékletes példáért).

A Star Treket amúgy csak arra hoztam fel, hogy manapság nyolc epizódot nem tudnak végigülni anélkül, hogy ne szólnák meg, hogy lassú, miközben régen az embereknek volt türelme arra, hogy akár 30 epizódot is végigüljenek, és ne sírjon a szájuk semmi miatt - persze nyilván ebben közrejátszik a net megjelenése, ami mindenkiből kritikust csinált (belőklem is :D ). Ez a változás szerintem nem jó! És ezt nem csak a Mandinál vettem észre, ezt már nagyon régóta megfigyeltem, az élet minden területén. Minden azonnal kell, egyben, kidoglozottan, és minden sz*r, ami nem a személyes igényeket elégíti ki. A türelmetlenség az, ami szerintem igazából itt gáz. De ez nagyon off.

 

A lényeg, hogy szerintem ezzel a résszel sincs semmi komolyabb baj, mert bár nem a rejtélyt boncolgatta, a karakterépítésre ráment, ami nálam nem jelent se lassúságot, se fillert, se semmilyen divatos negatív jelzőt, éppen ellenkezőleg, számomra ettől lesz igazán jó a sorozat. Halálosan unalmasnak tartok olyan szériákat, amik inkább (üres) rejtélyekkel húzzák az ember agyát, közben nincs egy szerethető karakter sem, mert senkire sem szánnak időt (és erre is amúgy baromi jó példa a Star Trek, mert az epizódikus felépítésnek hála minden rész lényegében reboot is volt - ellenben a Mandi viszi tovább a karakterszálakat).

Persze én sem tartom a legjobb résznek, de az meg nem baj. Nyilván nem lehet minden rész egyazon magas minőségű. Sőt kicseszettül remélem, hogy a Disney minden legrosszabb élőszereplős alkotása ennyire rossz lesz, mert akkor még sokáig nem kell attól tartanom, hogy a félelmem beigazolódik. :D 

Szerkesztve: - Dzséjt
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nekem ez volt eddig a kedvenc epizódom a sorozatban, végig nagyon szórakoztató volt (idén talán csak a Watchmen egyes epizódjait élveztem jobban ennél). Pont tegnap kezdtem el a Saga újranézését és ez a vonal szép emlékeket ébresztett bennem, hogy elromlik valami egy hajón és le kell szálni a Tatooinera megjavítani. :) Annak is örülök, hogy a filmek és az animációs sorozatok után, az élőszereplős sorozatból sem maradhatatott ki a Tatooine, egyfajta kontinuítást és állandóságot képviselve a SW világán belül. Megint jó volt, ahogy apró adagokban, de csepegtetik az információkat a galaxis állapotáról. Igazából az egész sorozatnak nagyon bejön ez a koncepciója, ahogy talán Bomarr is utalt erre korábban, hogy egy szűk szeletét látjuk a galaxisnak, távol a nagy horderejű eseményektől, a jediktől, az Új-Köztársaságtól és inkább egy olyan rétegre helyeződik a hangsúly, ami korábban inkább csak a háttérben jelent meg. Ezt pedig itt úgy tudják megoldani, hogy egyrészt ez a koncepció megmarad, másrészt viszont néha kikacsintanak a közben bekövetkező változásokra. Itt megtudhatjuk, hogy mi a helyzet a Fejvadász Céh és a Tatooine kapcsolatával, de az egész kocsmai jeleneten érződik (nem csak a csapos miatt), hogy ez már egy másik korszak, itt egy új világ van kialakulóban, persze még azzal, ami ennek az átalakulásnak minden bizonytalanságával együtt jár. 
A Tatooine persze továbbra sem lett egy barátságos hely, mégis valamennyire nekem most egy új arcát mutatta. A fejvadászos szál kissé kiszámítható volt, mikor mondta a srác, hogy be szeretne kerülni a tagok közé, már sejtettem a rész egyébként kifejezetten erős kezdése után (az űrcsata), hogy minden valamirevaló fejvadász számára a Mando és kis útitársa fontos célpontot jelent és várható volt, hogy Toro el fogja árulni és ellene fordul. Ezzel együtt az egésznek a kibontakozása roppant szórakoztató volt. A buckalakókat, talán most láthattuk először civilizált módon viselkedni és kiderült, hogy a felszín alatt ők is komplexebb jelenségek, mint pusztán primitív ellenségek és az is jó volt, ahogy reflektáltak arra, hogy mit gondolnak a buckalakók az ide települőkről és vice versa. Az egész üldözésben mégis az volt a legjobb, ahogy érzékeltették a különbséget, hogy milyen egy igazán jó vadász és milyen egy zöldfülű újonc. A klasszikusokban mindig zavart, hogy Boba Fettet ugyan mindig nagyon badassnek ábrázolták csak igazán sohasem derült ki, hogy miért, aztán az előzményekben láthattuk Jango Fettet, akinek a hírnevét alá is támasztották a jelenetei. Itt a főhős már nem először bizonyítja a képességeit, de most talán még kontrasztosabban jött ki. Nagyon tetszett az akció jelenet ahogy elfogták a nőt és a Mando végig higgadt, kimért stílusa, ahogy viselkedett a harc közben is. Nagyon hangulatos volt az egész jelentsor az esti szürkületben a dűnék között, bár a dűnetengernek mindig megvan az a maga varázslatos hangulata, amiért kifejezetten örültem, hogy ez ebbe a sorozatba is bekerült, nálam már-már szinte elválaszthatatlan a SW-tól ez a helyszín.

A kicsi yoda továbbra is nagyon aranyos, úgy éreztem, hogy most is felvillantották előttünk, hogy akár itt is maradhatna, szerető otthonra lelhetne a kicsi, de úgy érzem, hogy nem csak a továbbra is érvényben lévő körözés, hanem a Mando és közte kialakult kapcsolat miatt is nekik együtt kell maradniuk. Hiába hagyta ott egyedül a hajón, mégis úgy érzem, ők már-már elválaszthatatlanok, legalábbis egyelőre. A Mandonak mintha egyfajta célt és küldetést is adott volna ennek a kicsinek a megmentése, kilépve abból a korábbi kerékvágásból, ami a fejvadász célpontok monoton leszállítását jelentette. Persze ott van a Törzs, a mandalori identitás, ami egy közösséghez tartozás (a harmadik rész óta egyre elvenebb és élőbb) érzését adhatja meg számára, ez a kapcsolat viszont mégis sokkal intimebb és személyesebb, ami közte és a kis yoda között kialakult.

A cliffhanger meg a végén... hát talán az első epizód óta nem vártam még így a következő részt, bár akkor csak pár napot kellett várni. Mindenesetre Filoni nálam továbbra is a második számú ember Lucas után, ha a SW-ra terelődik szó, nagyon jó, hogy ő is itt van a fedélzeten ennél a sorozatnál is!

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Megnéztem másodjára is. Sokkal jobban tetszett, mint elsőre, de még mindig vegyesek az érzéseim. Kezdjük a pozitív dolgokkal.

1) A rész eleji űrcsata. Szerintem remek munkát végeztek, ez az elvárt szint szerintem effektek terén a sorozattól. Amit érdekességként megjegyeznék az a) a másik fejvadász célzórendszere erősen emlékeztetett Vader célzókájára a IV. részből, illetve b) elég durva fegyverzettel van ellátva Mando hajója, a pajzsa viszont mintha igencsak gyér lenne

2) Tatooine. Mondanom sem kell talán, mennyire jó volt visszamenni, az ikonikus helyszíneket viszont látni újra, mennyit változott pl. a fogadó, ahol sokkal kihaltabb volt minden (lehet csak mindenki otthon sütötte a rántott húst vasárnap persze), nem voltak fellépők, és nem hogy nem szolgálnak ki droidokat, hanem konkrétan a droidok szolgálják ki a vevőket. Vajon az egyik droid épp EV-9D9 volt? Szerintem az előző munkáját jobban élvezhette. :D

3) Utalások. Jók voltak, hogy képbe hozták a Buckalakókat - érdekes, hogy velük jobban kijön Mando, mint a Jawákkal, és könnyebben kereskedik velük, pedig épp a fordítottja lenne a megszokott. A speederek meg egy az egyben EpII utalás Anakin speederjére. Nagyon tetszett. Ahogy persze a Pit Droidok is, akik kiválóan lettek meganimálva és nagyon jól összekötötték a sorozatot a PT-vel. :clap: Itt jegyezném meg még a Koldus kanyont is.

4) Cliffhanger. Nagyon kellett ez már, hogy lehessen valami extrán agyalni. Bevallom alapból nem gondoltam rá, de Boba Fett minden szempontból találó lenne, noha korábban beszéltük itt is, hogy remélhetőleg Boba halott marad. Most viszont, ha mellékszálként hozzák be, Morrisonnal, akkor meg lehet oldani ezt okosan is, úgy, hogy dobjon a sztorin. Akkor meg miért ne?

5) Bébi Yoda - cuki volt, mint mindig.

6) Mando és a sebezhetőség - jól láthatóan a Beskar tartja életben az emberünket, akinek határozottan jót tesz, hogy eltalálhatják az ellenfelek. Itt jegyezném meg, hogy a villanógránátos speederes akció kiválóan volt megkoreografálva. :clap:

 

És akkor nézzük a negatívumokat, mert abból is volt most pár.

1) A zene. Sajnos helyenként nagyon kidobott a hangulatból, pl. amikor Peli találkozik a bébivel, vagy amikor szelték a speedereken a dűnetengert. Ez most nem igazán jött össze a zeneszerzőnek sajnos.

2) Casting. Sem Peli sem pedig a másik fejvadász fickó castingja nem nyűgözött le. Olyan szódával elmegy kategória. Volt olyan rész, amikor tök jól hozták a figurát, de volt olyan rész is, mikor igencsak kidobott a hangulatból a játékuk.

3) Buckalakók. Valahogy a felbukkanásuk, és ahogy ott álltak, olyan rajongói Cosplay benyomását keltette. Nagyon fura volt. Azon a jeleneten dolgozhattak volna még.

4) Mando fegyvere. Oké, hogy a célpontot élve kell bevinni, de egy ilyen küldetésen azért akadhatnak egyéb fenyegetések is - lásd pl. Buckalakók, vagy épp a "partner". Szerintem komoly logikátlanság volt, hogy nem vitte magával. Amúgy a csaj elfogásáig el sem hangzott, hogy élve kéne bevinni, amit furcsállok - amikor tárgyalták a munkát a kantinban, szerintem szóba kerülhetett volna, hogy nem lelőni kell a nőt, hanem elfogni, hiszen ez tovább komplikálja a dolgokat (ahogy az meg is történt).

 

Úgyhogy összességében a sorrend nálam 1-3-2-4-5 így. A legrosszabb helyre raktam az eddigiek közül, de abszolút élvezhető volt még így is, viszont most megmutatkozott némi gyenge pont is sajnos.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

43 perccel korábban, Donát írta:

Mando fegyvere. Oké, hogy a célpontot élve kell bevinni, de egy ilyen küldetésen azért akadhatnak egyéb fenyegetések is - lásd pl. Buckalakók, vagy épp a "partner". Szerintem komoly logikátlanság volt, hogy nem vitte magával.

Szerintem elég, hogy élve kell bevinni. Ott volt nála a sugárvetője meg a madárfüttyök. Ennyi szerintem elég egy ilyen munkához akkor, amikor a dezintegrálóra nincs szükség. 

43 perccel korábban, Donát írta:

Amúgy a csaj elfogásáig el sem hangzott, hogy élve kéne bevinni, amit furcsállok - amikor tárgyalták a munkát a kantinban, szerintem szóba kerülhetett volna, hogy nem lelőni kell a nőt, hanem elfogni, hiszen ez tovább komplikálja a dolgokat

Szerintem azt elfogadhatjuk, hogy általában élve kell bevinni a fejvadászoknak a delikvenst. Ez az elsődleges. Ha nem megy akkor jöhet a durvább megoldás. Ezt se érzem olyan kirívó hibának.

 

A buckalakók feltűnése valóban kicsit fura volt. Mintha a semmiből jöttek volna.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A buckalakókkal azért állt le tárgyalni, mert veszélyesek, ezt tudja. De a lényeg, hogy megtanulta a leckét, ahogy kell: Kuiil a jawáknál megmutatta neki hogyan megy ez. ;) 

Szerkesztve: - Darth Porg
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2019. 12. 09. - 23:45, Donát írta:

4) Mando fegyvere. Oké, hogy a célpontot élve kell bevinni, de egy ilyen küldetésen azért akadhatnak egyéb fenyegetések is - lásd pl. Buckalakók, vagy épp a "partner". Szerintem komoly logikátlanság volt, hogy nem vitte magával. Amúgy a csaj elfogásáig el sem hangzott, hogy élve kéne bevinni, amit furcsállok - amikor tárgyalták a munkát a kantinban, szerintem szóba kerülhetett volna, hogy nem lelőni kell a nőt, hanem elfogni, hiszen ez tovább komplikálja a dolgokat (ahogy az meg is történt).

Logikus volt az az eddigiek és a fegyver jellege alapján. Az első és legfontosabb szempont: annak a csúzlinak lőszere van - nem olyan, mint egy általános sugárvető, aminek a cellájával 500 lövést is leadhatsz, mielőtt cserélni kell. Az Ambannál bizony egy lövés egy lövedék, és azok pótlása pénzbe kerül, aminek most láthattuk, mennyire híján van Mando. Úgy landolt, hogy egyáltalán nem volt biztos, hogy a javítási költségeket tudja állni. Ráadásul a szokásos ellátó helyeire valószínűleg már be sem sétálhat, mert az vagy a mandi enklávé, vagy olyan hely, amit tuti a Céh felügyel, de legalábbis kapcsolatban állnak vele. És azért nem hiszem, hogy minden peremvidéki fűszeres árulna az Ambanhoz olcsón lőszert, különben ennél népszerűbb fegyver lenne. :) 

Ami az élve bevivést illeti, az első rész eléggé egyértelművé tette, hogy Mando specialitása az, hogy élve viszi be a célszemélyeket. Ezt láthattuk a felakasztott dísztárgyakon, és Karza is megjegyezte, hogy mindenki más, aki a Céh-nek dolgozik, az nem bánja, ha a dolgok eldurvulnak - ezt láttuk is az első két részben, Mandón kívül minden céhes fejvadász holtan akarta bevinni baby Yodát, mert úgy egyszerűbb (pedig aztán egy gyereket könnyebb leszállítani, mint egy bérgyilkost, már ha nem zavar meg a konkurencia lépten-nyomon).

És azt is láttuk, hogy Mando bizony hátra hagyja az Ambant, ha a célpontért megy. Nem volt nála az első figura elfogásakor sem, és bár magával vitte, baby Yoda lelőhelyére már anélkül ment le. Nem csoda, az elsődlegesen mesterlövész puska, ami távolsági harcra és gyilkolásra való. Ugyan van közelharcra használható kiegészítője (az elektromos sokkolója), de az nem olyasmi, amit a vibrokése és a pisztolya nem válthat ki. Azt meg megmutatta, hogy a Tatooine-on nincs olyan fenyegetés, ami zavarná. A buckalakóktól egyértelműen nem tartott, és, ahogy reagált a kölyök árulására, meg amilyen gyorsan kiiktatta, szerintem őt sem tartotta olyan fenyegetésnek, amihez feltétlen a distruptor kellett volna - pláne, hogy jószerivel végig közel tartotta magához a "társát" (nyilván okkal), amire, ismételten, nem feltétlen az Amban való. Nem volt ott semmi olyan fenyegetés, amihez distruptor kellett volna, és nem oldhatta meg pisztollyal, késsel, lángszóróval vagy a füttyökkel - bár utóbbi kettő szerintem már kifogyott, és bár a lángszórót valószínűleg hagyományosabb anyagokkal is után lehet tölteni, a füttyök szvsz. csak az enklávén pótolhatóak.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

52 perccel korábban, zombi írta:

Sziasztok!

 

Eddig úgy tudtam, hogy tudatosan kerülte a Star Wars világ az arab számokat / latin karaktereket, most viszont feltűnik a "35" a dokk oldalán. :o

 

Üdv:Zombi

Üdv nálunk! 

 

Szerintem ez csak egy ötletes easter egg. :) Szép találat amúgy. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

12 órával ezelőtt, zombi írta:

Sziasztok!

 

Eddig úgy tudtam, hogy tudatosan kerülte a Star Wars világ az arab számokat / latin karaktereket, most viszont feltűnik a "35" a dokk oldalán. :o

 

Üdv:Zombi

Az ep.4-ben a 94-es dokk számai ugyanigy kiolvashatóak. Ugyanabban a stílusban vannak írva.

 

tRbXkFG.jpg

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Valószínűleg az aurebesh számok azért is hasonlítanak nagyon az arab számokra, mert amúgy a mai napig nagyon sok helyen látni az SW-ben arab számokat. Ebben a részben is, amikor távcsövön keresztül nézték a tájat, arab számok vannak. Így legalább úgy-ahogy magyarázva van a dolog.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.