Ugrás a kommentre

Part I


Ody Mandrell

Ajánlott hozzászólás

Nekem is megvolt a második megtekintés, úgyhogy most jobban belemennék a dolgokba.

 

Először is, kezdeném azzal, hogy Obi-wan karakterét sikerült nagyon jól megfogni, amihez tökéletesen illeszkedik Ewan játéka. A 10 év önmarcangolás, háttérbe húzódás, lépésről lépésre marja szét az ember korábbi jellemét, az önbizalmát, az erejét míg végül az marad, amit itt is látunk Obi-wannál: egy csökkentett módban futó emberi "roncs", aki csak túl akar élni és várakozik. De a várakozásba bele lehet ám könnyen őrülni. 15-20-évig csak megfigyelni valakit és arra várni, hogy majd felnő, és megkapja a kiképzést, még akkor is embert próbáló feladat, ha nem olyan drámai előzmények előzik meg, mint Obi-wan esetében. Azzal kombinálva, viszont felér egy minden nap átélt pokoljárással.

 

A főmotívum tehát kiválóan sikerült. Ehhez jött hozzá a prequelek megidézése, ami a recap után az első jelenetben csúcsosodott ki. Nagyon mellbevágó volt a kontraszt, ami mutatta, hogy a békés tréning után hogyan csöppennek egy élet-halál harcba az ifjoncok és mesterük. Mondjuk az érdekes volt, hogy a szobán kívül már javában dúlt a harc, nem egy Jedi nyilvánvalóan addigra már elhullott, a Jedi lovag tanár viszont mindebből semmit sem vett észre az Erőn keresztül. Szóval kicsit az eddig megismert dolgok rovására ment a dráma, de egye fene.

 

Abban eléggé biztos vagyok, hogy az egyik ifjonc az Reva volt, és azt is sejteni vélem, hogy azért haragszik Obira, amit fentebb is taglaltam: Kenobi holo üzenete eltántorította a lovagokat a visszatéréstől, gyermeki fejjel pedig lehet ők épp abban bíztak, hogy valaki megmenti majd őket a Templomból, ahol valahogy elbújtak. Apropó Reva! Nekem nagyon tetszett a karaktere és a síznészi játék is - csodálkozva láttam, hogy valakinek épp ő szúrt szemet, pedig teljesen rendben volt, nem úgy pl. a Főinkvizítor vagy a Fejvadászok esetében, ahol tényleg kilógott a lóláb. Sajnos.

 

De ha már Főinkvizítor. Tetszett nagyon a sárgává vált szeme, de sajnos a pozitívumok az ő esetében nagyjából ennyiben kimerültek. A belépő jelenete is sajnos a legrosszabbul rendezett jelenet volt szerintem az epizódban, a vándorló Jedi "megmenekülése" is hát finoman szólva is véleményesre sikerült. De amúgy általában véve azt éreztem, hogy az ilyen menekülős akciójelenetek megrendezése nem nagyon ment a rendezőnek, ugyanazok a hibák köszöntek vissza ebben a jelenetben, mint a későbbi Leia menekülésnél is.

 

Visszatérve Obi-wanra, látszik, hogy kötelességének érzi, hogy törődjen Anakin fiával. A visszaemlékezés után kimondottan ütős volt látni az ifjú Luke-ot, amint azt képzeli, hogy űrhajót vagy siklót vezet. Ewan játéka ennél a jelenetnél is 10/10-es. Tetszett nagyon a játék megvásárlása is, illetve a konfliktus Owennel. Érdekes, hogy a mémmé vált jelenetet végül másik kameraszögből mutatták, kicsit sajnáltam. :D A   játék végül majd eljut Luke-hoz, kérdés, hogy ehhez minek kell történnie. Owen nagyon makacs, ezt tudjuk róla mind. A Tatooine-i szál kapcsán még kiemelném a jawa-s beszélgetést, ahol Obi-wan remekül idézte korábbi önmagát, illetve Qui-Gon megszólítását is. Biztos, hogy előbb-utóbb tiszteletét teszi a régi mestere, de egyelőre még várnunk kell. Viszont abból, hogy Obi-wan Qui-Gonnal tud kommunikálni, még egy dolog kikövetkeztethető: a szellemlények tudás megosztása valóban korlátozott, hiszen Qui-Gon sem nyitja fel Obi-wan szemét avval kapcsolatban, hogy Vader él. Pedig szellemként ezt tudnia kellene, de úgy fest a szellemek inkább az élők megszerzett ismereteire tudnak első sorban reagálni. Mondjuk Luke és Obi szelleme azért bőven osztott meg tudást az EpVI és EpVIII-ban, szóval kicsit azért fura a dolog.

 

És persze nem mehetünk el szó nélkül az álom mellett sem. Egyfelől nagyon jó volt látni a visszaemlékezéseket, másfelől... szegény Obi-wan. 10 éve gyötrődik Anakin halála miatt és a kudarc miatt, hogy elvesztette a tanítványát. És a legrosszabbat még nem is tudja. :( 

 

Ami engem totálisan meglepett - és kiváló csali volt a trailrerekben Luke-ra helyezni a hangsúlyt - az Leia és az Alderaan szál. :o Teljesen ledöbbentem, hogy a másik gyermek is képbe kerül, sőt mi több, a kis Leia nem akármilyen castingot kapott, telitalálat lett! :clap: És persze jött vele az egész Organa pereputty, élén a kedvencemmel, Baillel. :clap: Nagyon nagy jelentősége lesz ennek a szálnak, mert végre az EpIV-es Alderaan felrobbantás meg fogja kapni azt a drámát, amit mindig is megérdemelt volna. Bail révén a személyi dráma eddig is megvolt, de most már tudni fogjuk azt is, hogy pontosan milyen bolygót veszített el a galaxis, amikor felrobbantotta Tarkin. Nagyon tetszett itt a fogadás és a galaxis helyzetére való kitekintés. A Birodalom megtömi a korrupcióra vevő emberek zsebeit. Közben dúl a rabszolgaság és adókat vetettek ki a peremvidékre. A mag lényegében megsarcolja a perifériát és ebből biztosítja a fényűző életet. Szép új világ. Jó volt látni és egyből eszembe jutott a kontraszt az EpI-gyel, ahol a kereskedelmi utak megadóztatása milyen zavargást váltott ki. 

 

Szívmelengető volt a Leia - Bail jelenet is, nagy piros pont a purgillok emlegetéséért! - különösen a saját intim kis kézfogásuk. Nagyon szomorú belegondolni, hogy Leia mi mindent vesztett el, mikor az Alderaan felrobbant. :cry: 

 

További pozitívumok még: az EpII-es jeladó Obi-wan ládájában, a fénykardok előásása, Obi-wan zenei témája.

 

A negatívumok egy részét fentebb már említettem. Ehhez jött még hozzá, hogy a Kenobit kajtató Reva pont véletlenül pont Owennel beszélget, aki pont Obi-wan ismerőse és eközben Kenobi a háttérből figyel. Plusz az, hogy Reva szálánál pont feljött Kenobi hajkurászása és no lám, pont beindul a Kenobi sorozat ezzel, kicsit olyan snassz volt. Jobb lett volna kevésbé direkten felvezetni Reva karakterében a Kenobi fixációt, mert így úgy jött le, mintha mindenegyes nap, minden egyes jelentéktelen Jedi elkapásánál azon mérgelődne Reva, hogy nem Kenobit üldözik. Ez 10 év után kissé hiteltelen nekem. Ha pár hete épp az orruk előtt szökött volna meg Kenobi, teljesen érthető lenne, hogy minden nap ezen mérgelődik azóta Reva, de azzal, hogy jelezték, hogy 10 éve üldözik Kenobit és Reva folyamatosan nyűglődik, kicsit túl szájbarágós a motiváció. És ehhez jött még hozzá, hogy túl kicsivé tették az univerzumot azzal, hogy pont a Tatooine-on járva pont Owenbe botlik a Kenobit kereső Reva. Nekem ez nem tetszett.

 

Az akciójelenetek fentebbi taglalása mellett amit még a negatív oldalon kiemelnék, az a zene. Azzal együtt is, hogy nagyon tetszett az Obi-wan téma. De kérem szépen, hol vannak a klasszikus zenei motívumok? Hol van az Erő téma? A Leia téma? A birodalmi téma? Bármi, amit korábban hallhattunk SW-ben? Nagyon szomorú, hogy nem használták ezt a kapcsolódási lehetőséget és őszintén, egyszerűen fogalmam sincs, hogy mi az oka ennek. Minden adott, hogy felhasználják Leia témájának egy fiatalabb énjére történő átiratát, mikor először látjuk pl. az erdőben. Érthetetlen számomra.

 

Összességében a pozitívumok természetesen messze meghaladják a negatívumokat, de kissé csalódott vagyok a rendezés, a zenei témák hiánya és a színészi játék kapcsán. 10/7.

 

 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2022. 05. 27. - 9:50, NorbiLordi írta:

Utána pedig rögtön a 66-os paranccsal nyitunk, hát Jézus egek! Hullanak a jedik, szerencsétlen ifjoncok próbálnának menekülni, közben meg zeng az Execute Order 66.

Ennek biztos volt oka. Reva személyében. :) 

 

2022. 05. 27. - 9:50, NorbiLordi írta:

Azért elég erős a kontraszt a két Skywalker gyerek életében, míg Luke a sivatagban tengődik és Obi csúsztatja neki a törött hajómodelleket éjjelente, addig Leia-nak mindene megvan és a gazdag gyerekek életével "szív".

És mégis milyen egyformák lettek. :love:

 

2022. 05. 27. - 10:54, kudar írta:

GI iszonyúan néz ki,

Az ki?

 

2022. 05. 27. - 10:54, kudar írta:

Majd hárman hagynak egy jedit meglógni, mikor miatta jöttek? Nem igazán értem.

Ezt én se értettem, peddig biztos volt valami oka, hisz később felakasztották a főtéren. Ebből gondolom azt akarták, hogy esetleg más Jedik nyomára vezesse az Inkvizítorokat. 

 

2022. 05. 27. - 10:54, kudar írta:

Bail is egyből rátalált Obira.

Csodálod? :) Eleve tudta, hogy a Tatooine-on van. A többihez már nem kell nagy képzelő erő. A másik Jedi meg véletlen talált rá. Látta a piacon. :D 

 

2022. 05. 28. - 0:31, Pildi írta:

Én sem hallottam. Amúgy a zenei anyag egy kicsit halovány a Mando és a Boba Fett sorozatok zenéje után, amelyek fenomenálisak, és eléggé magasra tették a mércét.

2022. 05. 27. - 20:51, Pildi írta:

Az elején a visszaemlékezés elsősorban a nézőknek szól, hiszen nemcsak Obi-Wan emlékeit látjuk, és segít annak is belehelyezkedni a történetbe, aki nem tegnap látta az Ep3-at. :P 

Főleg azoknak szóét, akik abszolút nincsenek otthon a prequellel. :) 

 

2022. 05. 27. - 20:51, Pildi írta:

Egyébként Bail-ék örökbe fogadhatták volna mindkét gyereket. Senki sem tudta, hogy Padménak ikrei lesznek, ez csak a születésükkor derült ki, és mivel Padmét úgy temették el, mintha még terhes lenne, így mindenki hihette azt, hogy nem született egyetlen gyermeke sem. Vagy ha nem akarták volna együtt nevelni őket, akkor is találhattak volna Luke-nak külön nevelőszülőket az Alderaanon.

Ha egy helyen vannak az dupla veszély, hisz együtt is veszhetnek. 

 

2022. 05. 27. - 10:54, kudar írta:

Bár nem értem annyira miért nem dobta fel Owen Bent.

Mert az rájuk is irányította volna a reflektorfényt. Eleve honnan tudja, hogy Jedi? Sok lett volna a kérdés. :) 

 

2022. 05. 28. - 0:30, Pildi írta:

Amikor kettéválasztották az ikreket, eléggé igazságtalanul jártak el a jövendő életmódjukat tekintve. :) 

Szerintem akkor nem az életmódjuk volt a fő szempont, hanem hogy életben maradjanak. :) 

 

2022. 05. 28. - 0:31, Pildi írta:

Én sem hallottam. Amúgy a zenei anyag egy kicsit halovány a Mando és a Boba Fett sorozatok zenéje után, amelyek fenomenálisak, és eléggé magasra tették a mércét.

Ne!!! Ide nem illene Göranson stílusa. Ez annyira más, mint egy film! Illeszkednie kell a mozifilmekhez ami teljesen megvolt! 

 

13 órával ezelőtt, Nute Gunray írta:

de gondolom Mos Eisley városában jártunk.

Ancrohead volt elvileg. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 órával korábban, Donát írta:

A főmotívum tehát kiválóan sikerült. Ehhez jött hozzá a prequelek megidézése, ami a recap után az első jelenetben csúcsosodott ki. Nagyon mellbevágó volt a kontraszt, ami mutatta, hogy a békés tréning után hogyan csöppennek egy élet-halál harcba az ifjoncok és mesterük. Mondjuk az érdekes volt, hogy a szobán kívül már javában dúlt a harc, nem egy Jedi nyilvánvalóan addigra már elhullott, a Jedi lovag tanár viszont mindebből semmit sem vett észre az Erőn keresztül. Szóval kicsit az eddig megismert dolgok rovására ment a dráma, de egye fene.

Yodán kívül egyik Jedi se érezte meg mi történik. A 66-os parancsban elesettek közül konkrétan senki nem érzett meg semmit. Így hát nem ment a megismert dolgok rovására semmi. :) Már ha ezt értetted alatta.

 

1 órával ezelőtt, Donát írta:

Érdekes, hogy a mémmé vált jelenetet végül másik kameraszögből mutatták,

Szerintem ugyanolyan volt, mint az előzetesben. Semmi eltérést nem tapasztaltam. 

 

1 órával ezelőtt, Donát írta:

hiszen Qui-Gon sem nyitja fel Obi-wan szemét avval kapcsolatban, hogy Vader él.

Eddig a pontig valószínűleg még kapcsolatba se lépett Qui-Gonnal. Legalábbis nagyon úgy tűnik. Vagy ha igen, hát azok se mindent tudók. 

 

1 órával ezelőtt, Donát írta:

Ami engem totálisan meglepett - és kiváló csali volt a trailrerekben Luke-ra helyezni a hangsúlyt - az Leia és az Alderaan szál. :o Teljesen ledöbbentem, hogy a másik gyermek is képbe kerül, sőt mi több, a kis Leia nem akármilyen castingot kapott, telitalálat lett! :clap: És persze jött vele az egész Organa pereputty, élén a kedvencemmel, Baillel. :clap: Nagyon nagy jelentősége lesz ennek a szálnak, mert végre az EpIV-es Alderaan felrobbantás meg fogja kapni azt a drámát, amit mindig is megérdemelt volna. Bail révén a személyi dráma eddig is megvolt, de most már tudni fogjuk azt is, hogy pontosan milyen bolygót veszített el a galaxis, amikor felrobbantotta Tarkin. Nagyon tetszett itt a fogadás és a galaxis helyzetére való kitekintés. A Birodalom megtömi a korrupcióra vevő emberek zsebeit. Közben dúl a rabszolgaság és adókat vetettek ki a peremvidékre. A mag lényegében megsarcolja a perifériát és ebből biztosítja a fényűző életet. Szép új világ. Jó volt látni és egyből eszembe jutott a kontraszt az EpI-gyel, ahol a kereskedelmi utak megadóztatása milyen zavargást váltott ki. 

 

Ez egy briliáns gondolatmenet. Én csak azt remélem, hogy a köcsög Organa rokon is a bolygóval együtt pusztult el.

 

 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

34 perccel korábban, Ody Mandrell írta:
2 órával ezelőtt, Donát írta:

Yodán kívül egyik Jedi se érezte meg mi történik. A 66-os parancsban elesettek közül konkrétan senki nem érzett meg semmit. Így hát nem ment a megismert dolgok rovására semmi. :) Már ha ezt értetted alatta.

De itt most egy teljesen más szitu van: az ajtón túl Jediket nyírnak ki ők meg békében tréningeznek? Miközben az EpIben, mikor szétlőtték a diplomata űrhajót Qui-Gon és Obi egyszerre pattannak fel a székükből aktivált fénykarddal. Más az, amikor fényévekről kellene megérezni a veszélyt, meg más, amikor az orrod előtt van. 

 

34 perccel korábban, Ody Mandrell írta:

Eddig a pontig valószínűleg még kapcsolatba se lépett Qui-Gonnal. Legalábbis nagyon úgy tűnik. Vagy ha igen, hát azok se mindent tudók. 

Szerintem 10 év alatt már kapcsolatba léptek, legalábbis ha nem lett volna köztük semmilyen kontaktus, akkor nem úgy ébredt volna az álomból Obi, hogy Master?

 

Nem mindentudóak, de ezt írtam is fentebb: kissé kontrasztot képez az EVI epVIII közlékenyebb Obi-wan, Luke szellem kettőséhez képest. 

 

50 perccel korábban, Ody Mandrell írta:

Illeszkednie kell a mozifilmekhez ami teljesen megvolt! 

De hogy lett volna meg a klasszikus SW témák használata nélkül? Nem is értem. A főtéma telitalálat, de az illeszkedéshez használni kellett volna a korábbi zenékből is, amiből semmi sem történt. Teljesen érthetetlen. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 perccel korábban, Donát írta:

De itt most egy teljesen más szitu van: az ajtón túl Jediket nyírnak ki ők meg békében tréningeznek? Miközben az EpIben, mikor szétlőtték a diplomata űrhajót Qui-Gon és Obi egyszerre pattannak fel a székükből aktivált fénykarddal. Más az, amikor fényévekről kellene megérezni a veszélyt, meg más, amikor az orrod előtt van. 

Úgy látszik mégse lehet megérezni. :) 

 

2 perccel korábban, Donát írta:

Szerintem 10 év alatt már kapcsolatba léptek, legalábbis ha nem lett volna köztük semmilyen kontaktus, akkor nem úgy ébredt volna az álomból Obi, hogy Master?

Miért ne? Lehet, hogy Obi-Wan próbálkozott de nem sikerült úgyse kapcsolatba lépni. Nekem nem úgy tűnik mintha kapcsolatba kerültek volna már valaha is. Esetleg hang formájában. Talán...

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 órával korábban, Ody Mandrell írta:

Majd hárman hagynak egy jedit meglógni, mikor miatta jöttek? Nem igazán értem.

Már világos. Ki akarják hallgatni. A Főinkvizítor nem akarja holtan látni. Csak a szinkron kellett. :D 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

40 perccel korábban, Ody Mandrell írta:

Miért ne? Lehet, hogy Obi-Wan próbálkozott de nem sikerült úgyse kapcsolatba lépni. Nekem nem úgy tűnik mintha kapcsolatba kerültek volna már valaha is. Esetleg hang formájában. Talán...

Szerintem se tudtak kapcsolatba lépni, ami valszeg kapcsolatban van azzal hogy Obi finoman szólva nincs a toppon. Ettől függetlenül rendre szólitgatja a mesterét.

Spoiler

A következő részben is teljesen random a mesteréhez szól miközben Leiát keresi. Valszeg a tudat hogy a mestere megtalálta a halhatatlanságot és van rá esély hogy meghallja az elég indok rá hogy hozzá szóljon. Hisz ha nem is jutottak oda, hogy ő hallja Qui-Gont, Qui-Gon még akár hallhatja őt. És persze nyilván reméli, hogy valamikor egyszer csak eljön a pillanat amikor Qui-Gon válaszát hallani fogja.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 órával korábban, Donát írta:

Miközben az EpIben, mikor szétlőtték a diplomata űrhajót Qui-Gon és Obi egyszerre pattannak fel a székükből aktivált fénykarddal.

Nekem ott mindig úgy tűnt hogy a robbanás hangjára kapják fel a fejüket. Eleve ha a jediknek annyira kifinomult veszélyérzéke lett volna akkor nem lehetne őket klónokkal lelövetni. Ehhez képest egy csomó közülük némán türte hogy gyilkos szándékkal rájuk emelik a puskát.

Eleve nekem az a tapasztalatom hogy Erőképességek terén nem lehet következetességet találni se a filmekben se úgy általában az SW-ben. A Baljós Árnyak elején például Obi-Wan szupergyorsan tud futni a droidikák elől. De amikor a szuperfutásra igazán nagy szüksége lenne a film végén -amikor a mesterét kéne megmentse-, akkor átvált sima futásra. Épp igy Vader rögtön megérzi Obi-Want az ep.4-ben, viszont az ep.3-ban amikor Padmé hajóján Obi Mustafarra megy Vader egyáltalán nem érzi meg és meglepődik amikor meglátja a hajón. Pedig azt gondolná az ember hogy ha van akit Vader/Anakin meg tud érezni az Erőben akkor azaz egykori mestere. És van még pár példa ilyen ingadozásokra az Erőképességekben.

Mintha minderre maguk a filmek is megpróbáltak volna magyarázatot adni, amikor Yoda meg Windu azon töpreng hogy a sötét oldal miatt egyre gyengébbek az Erőben. Tehát a dolog hullámzó. Nem csak az Erőhasználón múlik hogy épp mire képes. Már pedig ha ez igy van akkor bizony az ep.3 templomirtása, a sötét oldal tombolása alatt a jedik olyan gyengék lehetnek mint még soha.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

4 órával ezelőtt, Ody Mandrell írta:

Az ki?

 

Grand Inquisitor

 

 

4 órával ezelőtt, Ody Mandrell írta:

Ancrohead

 

Anchorhead

 

 

2 órával ezelőtt, Bomarr írta:

Szerintem se tudtak kapcsolatba lépni, ami valszeg kapcsolatban van azzal hogy Obi finoman szólva nincs a toppon. Ettől függetlenül rendre szólitgatja a mesterét.

  Spoiler elrejtése

A következő részben is teljesen random a mesteréhez szól miközben Leiát keresi. Valszeg a tudat hogy a mestere megtalálta a halhatatlanságot és van rá esély hogy meghallja az elég indok rá hogy hozzá szóljon. Hisz ha nem is jutottak oda, hogy ő hallja Qui-Gont, Qui-Gon még akár hallhatja őt. És persze nyilván reméli, hogy valamikor egyszer csak eljön a pillanat amikor Qui-Gon válaszát hallani fogja.

 

Akkor Obi piszkosul megtanulhatta Yodától azt hogy hogyan dumcsizzon egykori mesterével. :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Kicsit sajnálom, hogy a Celebration miatt már elve túlzsúfolt hétvégére időzítették ezt a várva várt premiert. Ráadásul mindjárt két részt kaptunk úgy, hogy szerdán már jön is a folytatás. Nem mintha panaszkodni akarnék, de annyi hátránya van a dolognak, hogy így minimális időnk van megemészteni és kivesézni ezt a remek nyitányt a következő részig. De ez az epizódok értékéből nyilván nem von le semmit.  

 

Erősen indított sokunk kedvenc szakállas Jedi-mesterének sorozata. Sejtettem/reméltem, hogy jó lesz, de még így is felülmúlta a várakozásaimat. Nálam minden túlzás nélkül bekerült a legjobb mozgóképes SW-alkotások közé. :clap: Én is a Prequellel lettem fan még '99-ben, így McGregor Obi-Wanja közel áll hozzám. Nagyon jó volt Ewant ismét ebben a szerepben látni. A színész remekül hozta a tragikus múlt által megtört Jedi szerepét.

 

Amikor először belenéztem, hogy ellenőrizzem a feliratot, nem csúszik-e, nem tudtam kikapcsolni a lejátszót, annyira beszippantot a kezdés. :D A PT kvázi "zanzásított", 4 perces összefoglalója zseniálisra sikerült, és azon túl, hogy tömény érzelembomba volt, azok számára is érthetővé/élvezhetővé tették a sorozatot, akik esetleg nem, vagy csak nagyon felszínesen ismerik az előzményfilmeket. Erre a hangulatos flashback-nyitányra egyből rádobtak egy 66-os parancs visszatekintést, ami szintén erősre sikerült. Bár már számos szemszögből megismerhettük Sidious könyörtelen intézedését, számomra még mindig ugyanannyira drámai, szomorú és dühítő, mint első alkalommal. Hiába drukkoltam a gyerekeket védő Minas Veltinek, hogy ölje meg a támadókat (bár ők is csak áldozatok), tudtam, hogy mi lesz a sorsa. Azt feltételezve, hogy Reva volt a fekete ifjonc, kíváncsi vagyok a motivációira. Mert ha az én szemem láttára dúlták volna fel az otthonom, és ölték volna meg az egész családomat és barátaimat, részemről nem az lenne a reakció, hogy beállok a gyilkosok közé. De lehet, hogy a maga kifacsart gondolkodásmódjával tényleg Obi-Want okolja a Jedik soha meg nem érkező erősítése miatt, ahogy Donát is írta.

 

Jobban szeretem a kreatívabb helyszíneket (pl. Felucia, Saleucami, Umbara), ennek ellenére, a Tatooine-t sokadszori felbukkanása ellenére sem érzem unalmasnak. Folyamatosan újabb részeit ismerhetjük meg. Mos Eisley, Mos Espa és Mos Pelgo után Anchorhead került terítékre. Az Inkvizítorok feszültségteli megérkezésével megalapozzák a baljós hangulatot, ami aztán végigkíséri a részt. Az előzetes után nekem sem nyerte el a tetszésemet a Főinkvizítor, mert sokkal inkább hajaz egy kisminkelt emberre, mint egy Tion Medon-féle, sokkal inkább idegennek ható pau'anra, és most sem vagyok teljes mértékben kibékülve vele, de ez legyen a rész legnagyobb hibája. Az ivóba való betérésük hangulatos volt, és jól kifejezete az Inkvizítorok renoméját a polgárok reakciói. Szerencsére a Főinkvizítor sárga szemének megjelenésére is ügyeltek, konzisztensebbé téve a sorozatot a Rebelsszel. Az Ötödik Fivér már jobban sikerült, főleg a hangjával való játék tetszett. A gyűlölettől elvakult Reva karaktere egyelőre egy nagy kérdőjel, kíváncsi vagyok, mit akarnak kezdeni vele. Engem nem irritál jobban, mint bármelyik másik sötét oldali karakter. 

 

Obi-Want paradox módon üdítő és elszomorító is volt újra látni. Üdítő, hiszen az egyik kedvenc Jedim, aki a gyerekkorom meghatározó alakjai közt van. Ugyanakkor elszomorító volt látni, hogy a mások védelmére és megsegítésére felesküdött Jedi - számos jótett végrehajtója - éhbérért gürizik egy sivatagbolygón, a múlt szellemei által gyötörve, miközben a tömeggyilkos Sith a coruscanti palotájából uralja a Galaxist, a jövő reménységeit fenyegetve. A provokáló munkaadó, a bajbajutott ártatlan, a Jedi-neveléssel küszködő, rejtőzködő Jedi és a vadászó Inkvizítorok kapcsán egyből a Fallen Order c. játék ugrott be, ahol Cal Kestis került hasonló helyzetbe. Szívszorító volt látni, hogy Obi-Wan milyen rémálmokkal küzd még 10 év elteltével is. Látszik, hogy megviselte az a mustafari találkozó, és mindaz, ami azon a napon történt. Ami nem meglepő. Elképzelhetetlen trauma lehet még egy Jedi számára is, hogy a korábbi tanítványa, aki addig a legjobb barátja/testvére volt, elárulta nem csak őt, de az egész családját és káoszba taszította a Galaxist. Kenobi pedig azzal a tudattal élt együtt egy évtizedig, hogy nemcsak, hogy elbukott a Jedik nagy reményével - a Kiválasztottal, és tulajdon tanítványával - Anakinnal, de meg is kellett ölnie korábbi barátját és társát, akit lényegében felnevelt és akivel a Klónháborúk számos csatájában vállvetve harcolt. Felfoghatatlan. Meglepett, hogy volt még egy Jedi a Tatooine-on, Nari személyében. Amikor annak idején csak Yodáról és Obi-Wanról tudtunk (a Kánonban), mint túlélő Jedik, nem gondoltam volna, hogy egy nap ennyien lesznek. Bár ez a néhány tucatnyi túlélő még mindig elenyésző szám a több ezres Jedi Rendhez képest - plusz nyilván okkal alapították meg az Inkvizíciót, nem csak 1-2 Jedi kedvéért.

 

Az Obi-Wan és Owen jeleneteket jól tálalták, és a képregényekből már ismerős problémák kerültek elő. Ott Kenobi szintén titokban próbált segíteni Luke-éknak, amit Owen ugyanúgy nem díjazott. Obi-Wannal értek egyet, hiszen Luke sorsa nem az, hogy párafarmer legyen - többre hivatott, és az ő képességei sokkal nagyobb veszélyt jelentenek képzés nélkül, mint egy megfelelő tanárral. Ugyanakkor Owent is meg lehet érteni, akit nem érdekelnek a Jedi-Sith harcok és a galaxismegváltó tettek, csak egy békés életet szeretne a családjával. Mindkét felet megértem, ettől függetlenül kellemetlen patthelyzet. Ja, a "Ben" név megjelenése is tetszett. Amikor Obi-Wan a repülésről ábrándozó Luke-ot figyelte, szavak nélkül is le lehetett olvasni a tekintetéről, hogy Anakin jutott az eszébe. Kíváncsi vagyok, Nari hogy talált rá Obi-Wanra. :hmm:  

 

A kis Leiára nem számítottam, de 10/10-es húzás. :) Kellemesen meglepett, hogy a másik Skywalker-gyermekkel is foglalkoznak, mi több a történet szerves része. A logika inkább Luke-ot diktálta volna, mint katalizátor a Jedi számára, hogy kilépjen a tíz éve tartó ciklusból, de nem bánom, hogy Leiának is teret engednek. A kislány azon kívül, hogy külsőre is hasonlít a Carrie Fisher által játszott, 9 évvel későbbi önmagára, remekül hozza a hercegnő dacos és makacs, ugyanakkor empatikus viselkedését, ami szépen összeköthető a majdani szenátorral és a Lázadás vezetőjével. Az Alderaan feltűnése hab volt a tortán. Fájdalmasan keveset szerepelt mozgóképen, pedig az egyik legszebb SW-helyszín. Így még jobban megismerhetjük, minek fog véget vetni Tarkin... Az emberrablók motivációja itt még nem volt világos, de később ugye kiderül. Bail segélykérése Obi-Wantól szépen reflektál az Ep4-re. Tetszett, ahogy Organa végül hatott a Jedire. Breha recastjáért kár, de nem az új színésznő, inkább a kontinuitás miatt.

 

Az olyan apróságokkal sem volt gondom, mint Nari menekülése, vagy az alderaani erdős üldözés. Nyilván meg lehetett volna oldani jobban is ezeket, de nem zökkentettek ki, így nem is zavarnak.
 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2 órával ezelőtt, Bomarr írta:

Eleve ha a jediknek annyira kifinomult veszélyérzéke lett volna akkor nem lehetne őket klónokkal lelövetni. Ehhez képest egy csomó közülük némán türte hogy gyilkos szándékkal rájuk emelik a puskát.

Szerintem már ez beszédes: a 66-os parancs idején is még több száz Jedi lovag volt a Templomban, mégse érezte meg egy sem, hogy több ezer klón masírozik a lépcsőjükön gyilkos szándékkal, élükön egy Sith Nagyúrral (sőt azzal párhuzamosan valószínűleg az eleve a Templomban szolgáló klónokat is értesítették a parancsról). Ahogy azt sem érezték meg, hogy nem is olyan távol tőlük lemészárolták a Jedi Tanács négy tagját és a Kiválasztott átállt a Sötét Oldalra. Pedig ezt például Yoda, Ahsoka és Maul fényévekről levette, Shaak Ti, a Jedi Tanács egy másik tagja pedig pár kilométerről sem érezte meg a bajt.

De a helyzethez nagyon hasonló példa, amikor Cad Bane-ék betörtek a Szenátus épületébe, sorra öldösték az őröket, szenátorokat és robbantgattak is, de az épületben lévő Anakin Skywalker ebből semmit sem érzékelt. Méghozzá olyannyira nem, hogy míg a földszinten Cad Bane embereket öldösött, addig ő átadta a fénykardját Amidalának. A Kiválasztott az egész vészhelyzetről csak akkor értesült, amikor a behatolók lekapcsolták a Szenátus áramellátását és az épület elsötétült. Pedig akkor már a szerelme is túsz volt.

Ezek alapján szerintem nagyon sokat számít az, hogy az Erőhasználó éppen mit csinál. Nincsen "non-stop vészhelyzeti radarjuk", így lehet őket akár a közvetlen közelükben is meglepni, ha nem számítanak támadásra. Minas Velti mester valószínűleg az oktatásra koncentrált egy olyan épületben, ahol bármilyen Jedi teljes biztonságban érezhette magát. Ezután szerintem nem csoda, hogy nem érzékelte a veszélyt. Viszont szerintem még így is iszonyú lélekjelnlétről tett tanúbizonyságot. Azonnal reagált és nem csak letarolt jó pár klónt, de védelmezte és menekítette a gyerekeket is. Ki-Adi-Mundi szájtátásához képest szerintem ez elég ütős húzás volt. Vagy Aayla Securához képest, aki még odáig sem jutott el, hogy kinyissa a fénykardját. Pedig ez a két Jedi lovag csatatéren volt, aktív harci zónában, Ki-Adi ráadásul éppen harcolt is, Aayla meg szembenézett egy sereg droiddal, szóval eleve figyelniük kellett minden veszélyre, a klónok mégis meglepték őket.

Szerkesztve: - Dzséjt
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

17 perccel korábban, Darth Sky írta:

Kicsit sajnálom, hogy a Celebration miatt már elve túlzsúfolt hétvégére időzítették ezt a várva várt premiert. Ráadásul mindjárt két részt kaptunk úgy, hogy szerdán már jön is a folytatás. Nem mintha panaszkodni akarnék, de annyi hátránya van a dolognak, hogy így minimális időnk van megemészteni és kivesézni ezt a remek nyitányt a következő részig. De ez az epizódok értékéből nyilván nem von le semmit.  

Pontosan erre gondoltam én is. Kár volt ennyire alárakni, mert ez egy fergetegesen erős nyitány volt. Persze így is átütő, hogy tompították a Celebrationnal. :) 

21 perccel korábban, Darth Sky írta:

Jobban szeretem a kreatívabb helyszíneket (pl. Felucia, Saleucami, Umbara), ennek ellenére, a Tatooine-t sokadszori felbukkanása ellenére sem érzem unalmasnak

Ráadásul itt még ki se lehetett volna hagyni, hisz adott volt Obi lokációja.

 

33 perccel korábban, Darth Sky írta:

Meglepett, hogy volt még egy Jedi a Tatooine-on, Nari személyében.

Belegondolva annyira nem is meglepő, hisz akkoriban a Tatooine egy tényleg félreeső hely volt, a Huttok irányítása alatt. Ideális búvóhely. Nari ott követett el hibát, hogy egy városi kocsmárosnak segített a rosszakarói ellen. Ezért bukhatott le.

 

37 perccel korábban, Darth Sky írta:

Kíváncsi vagyok, Nari hogy talált rá Obi-Wanra. :hmm:  

Látta a piacon és felismerte, ő maga mondta. :D 

 

 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Hát, én ma néztem meg harmadjára és ugyan úgy szájtátva, ahogy első alkalommal. 

Az eredeti trilógiában az öreg jedi mestert szerettem

Ő volt a nyugvópont a történetben és az ő szájába adták a legnagyobb rejtélyeket. 

Az előzmény trilógiában kicsit ellopta a showt, amit nem bántam. Ewan olyan szinten hozta Alec jedis feelingjét, hogy simán elhittem, hogy a fiatal jedit a fiatal Alec játszja. Nekem itt lett kedvenc karakterem Kenobi, leváltva a korábbi Solo-t. :)

Aztán jött a TCW, ahol jobban ki tudták bontani Kenobi és Skywalker karakterét. Mélységet adtak nekik és olyan dinamikát a kapcsolatuknak, hogy párját ritkítja. 

Ahogy véget ért a TCW, úgy kellett búcsút mondani Kenobinak is. 

Aztán lassan csordogáltak a hírek egy Kenobi spin-offról, majd pedig a Solo "bukása" után, a The Mandalorian közben egy esetleges Kenobi sorozatról.

 

És tessék, itt is van, mindjárt egy dupla résszel. Egy letűnt kor hajdan nagy harcosával, aki a világtól elvonultan remeteként él a sivatagban, saját maga köré épített falakkal körbevéve és lassan saját lelkiismerete falja fel. Hiába, a harc nem tesz naggyá senkit, ahogy Yoda mondta. A lelki sebeket pedig nem gyógyította be az idő. Sőt, egyre jobban marcangolja belülről a tény, hogy a galaxis pusztulásának, jedik ezrei halálának okozója, vagy legalább is aktív közreműködője volt. Nem csak szeretett mesterét, egykori szerelmét, legjobb barátját veszítette el, de a saját életét is. Ha nem születtek volna Anakinnak gyerekei, lehet, hogy a pusztában halt volna meg, mert nem biztos, hogy lett volna célja az életének. És annak az egy célnak szentelte életét. Még korábbi jedi társának sem segített, akit aztán meg is öltek az inkvizítorok. Gondolom, ezt is a saját kudarcaként élte meg. 

 

Hoppá. Az aprócska hercegnő! Ilyen felvágott nyelvű apróságot nem hordott még Aalderan a hátán, abban biztos vagyok. Ebben a kislányban benne van Anakin és Padmé minden jellemvonása. Az összes jeleneténél vigyorogtam, mint a vadalma. És ugyanígy Bail. Igazi türelmes apja lett egy nyughatatlan, kalandvágyó kis hölgynek. Nagyon mély kapcsolat van közöttük. 

 

Mivel olyan régóta vágyom már erre a sorozatra, erre a történetre, hogy egyáltalán nem törődök azza, hogy vannak-e benne gyengébb elemek, szinészek, jelenetek. A sztorit nézem és a főhősöket. És nekem hozzák az elvártat. Sőt, sokkal többet. 

Az értékelésem az első kettő részről: 10/10.

 

 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

szívemből szóltál @cyrano! :hug:

 

30 perccel korábban, cyrano írta:

Ha nem születtek volna Anakinnak gyerekei, lehet, hogy a pusztában halt volna meg, mert nem biztos, hogy lett volna célja az életének.

Ebben maxi-biztos vagyok. Obi-Wan már rég nem élne ha nem kellene vigyáznia Luke-ra.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

7 órával ezelőtt, Donát írta:

Ehhez jött még hozzá, hogy a Kenobit kajtató Reva pont véletlenül pont Owennel beszélget, aki pont Obi-wan ismerőse és eközben Kenobi a háttérből figyel.

Az Erő akarta így, ahogy a próféciában hívő renegát Jedi a Galaxis összes ócskása közül pont abba tér be, ahol a Kiválasztott él, vagy az, hogy egy Erőérzékeny disszidens Első Rend rohamosztagos abba a helyőrségbe téved be, ahol Palpatine unokája éldegél és akihez azt megelőzően véletlen már eljutott a Luke Skywalker hollétét jelző térképet szállító droid. Meg az is, hogy R2-t és C-3PO-t az őt elrabló jawák az egész Tatooine-on elsőre pont Anakin fiához viszik el. :) Ilyen véletlen szép számmal akad a Star Warsban.

Amúgy szerintem azért ez nem annyira meglepő. A két inkvizítor Narit követte Anchorheadbe (ugye itt látta meg a Jedi Obi-Want is). Amikor a tömeg összegyűlik, akkor pedig Owen baromira kitűnik. Senki sem mer ránézni az inkvizítorokra, miután Reva lekezelte a dacoló nőt, kivéve Owent. Ő a nőt nézi, ezt szúrja ki Reva is:

4YH6Iki.png

Owen itt akár ki is írhatta volna a homlokára, hogy "tudok valamit". Még Erőhasználónak sem kell lenni, hogy ezt megérezze az ember. Itt Owent a saját testbeszéde árulja el. Nem csak az, hogy rá mer nézni arra a nőre, aki néhány másodperce levágta egy ártatlan nő kezét, mert az visszaszólt neki, hanem az is lerí róla, hogy nem fél tőle és láthatóan tud valamit. Amit végül maga is elárul azzal, amikor becsmérelni kezdi a Jediket. Elég fura, hogy egy tatooine-i farmer ilyen megvetéssel viseltetik a Jedik iránt, miközben a Jedik talán évszázadonként egyszer fordultak meg erre Qui-Gon előtt. Már csak az a megszólalása, hogy a Jedik kártevők, megért volna egy komolyabb elbeszélgetést.

Szerkesztve: - Dzséjt
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

18 órával ezelőtt, Ody Mandrell írta:

Ne!!! Ide nem illene Göranson stílusa. Ez annyira más, mint egy film! Illeszkednie kell a mozifilmekhez ami teljesen megvolt! 

Nem arra gondoltam, hogy olyan legyen, mint Göranson stílusa, hanem hogy legyen annyira megragadó. A főcím téma az lett, az azóta már teljesen belekúszott a fülembe, de egyetértek Donáttal, hogy lehetett volna dallamfoszlányokkal visszahozni valamit az ikonikus témákból, hogy zeneileg is meglegyen a kapcsolat. 

 

12 órával ezelőtt, cyrano írta:

És tessék, itt is van, mindjárt egy dupla résszel. Egy letűnt kor hajdan nagy harcosával, aki a világtól elvonultan remeteként él a sivatagban, saját maga köré épített falakkal körbevéve és lassan saját lelkiismerete falja fel. Hiába, a harc nem tesz naggyá senkit, ahogy Yoda mondta. A lelki sebeket pedig nem gyógyította be az idő. Sőt, egyre jobban marcangolja belülről a tény, hogy a galaxis pusztulásának, jedik ezrei halálának okozója, vagy legalább is aktív közreműködője volt. Nem csak szeretett mesterét, egykori szerelmét, legjobb barátját veszítette el, de a saját életét is. Ha nem születtek volna Anakinnak gyerekei, lehet, hogy a pusztában halt volna meg, mert nem biztos, hogy lett volna célja az életének. És annak az egy célnak szentelte életét. Még korábbi jedi társának sem segített, akit aztán meg is öltek az inkvizítorok. Gondolom, ezt is a saját kudarcaként élte meg. 

Ez annyira szépen átjön Obi-Wan arcának rezdülésein, hogy a régi énje segítene, de ez az új már nem akar és nem tud. Ugyanez történt a halfeldolgozónál is, ahol a társának csak fele pénz fizettek, amit igazságtalannak gondolt, de nem lépett. Tehetetlennek érzi magát, aki már csak arra jó, hogy egy kisfiúra vigyázzon a távolból. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

36 perccel korábban, Pildi írta:

Nem arra gondoltam, hogy olyan legyen, mint Göranson stílusa, hanem hogy legyen annyira megragadó. A főcím téma az lett, az azóta már teljesen belekúszott a fülembe, de egyetértek Donáttal, hogy lehetett volna dallamfoszlányokkal visszahozni valamit az ikonikus témákból, hogy zeneileg is meglegyen a kapcsolat. 

Az még meglehet később, még csak most kezdődött el. 

 

36 perccel korábban, Pildi írta:

Ez annyira szépen átjön Obi-Wan arcának rezdülésein, hogy a régi énje segítene, de ez az új már nem akar és nem tud. Ugyanez történt a halfeldolgozónál is, ahol a társának csak fele pénz fizettek, amit igazságtalannak gondolt, de nem lépett. Tehetetlennek érzi magát, aki már csak arra jó, hogy egy kisfiúra vigyázzon a távolból. 

Az is közre játszhat, hogy nem akarja felhívni magára a figyelmet. :) 

 

Egyébként milyen lényt apríthatnak fel? Purgill lenne? De az inkább bálnára hasonlít, ennek meg cápa feje van.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

"Obi-Wan Kenobi? Obi-Wan? A név ismerős, de már az idejét sem tudom, mikor hallottam utoljára."

Ezek a mondatok jártak a fejemben, amíg vártam, hogy elkezdődjön a sorozat. Most már tudjuk, 9 évvel korábban hallotta utoljára, és ha bár Luke születésekor még ő is használta, az azért igaz, hogy rég nem viseli ezt. De Ben Kenobinak még egyszer utoljára, vagy inkább újra vissza kell változnia Obi-Wanná, hogy gondját viselje az ifjú Skywalkernek. De nem annak, amelyiknek hittük. Na de ne szaladjunk ennyire előre.

 

A sorozatra várakozás felért egy mozifilmre várakozással. A hype hatalmas volt, szinte mozifilmhez illő. És az sem volt utolsó, hogy rajongók körében tekinthettem meg az első két részt mozis körülmények között, mi több, előtte még az ep3 is belefért. Az elvárásaim magasak voltak, de szerencsére ez és az ezt követő epizód könnyedén megugrotta azt a bizonyos lécet.

 

Mint írtam, az ep3-at nem sokkal az első epizód előtt láttam, de amúgy is kívülről fújon a PT minden képkockáját, ennek ellenére az összefoglaló az epizód elején képes volt lekötni és beindítani a lelkesedésem. Pedig ez még tényleg csak egy felvezető volt, gyorstalpaló remek zenével. Aztán belecsaptak a lecsóba. Visszatértünk Coruscantra, és nem is akárhová, hanem a Jedi Templomba. Ez olyan felütés volt, amire nem számítottam. Békésen gyakorló Jedik, na mondom, lehet a fiatal Kenobit is láthatjuk még? Hát nem! A 66-os parancsnál járunk. Klónok szakítják félbe az edzést, és egy akkor még ismeretlen Jedi mester, Minas Velti az élete árán menti az ifjoncokat. Bár az ep3 is remekül bemutatta ezt a tragédiát, mégis, magát a Templom ostromát inkább csak érintettük, a fókusz a Galaxisban harcoló és klónok által eleső Jediken volt. A Templomba inkább "madártávlatból" tekintettünk be. De most testközelből, egyetlen vágás nélkül követhettük végig egy Jedi és néhány ifjonc menekülését ebből a kétségbeesett helyzetből, miközben a háttérben sorra estek el a lovagok. Zsigeri nyitány. Ráadásul az egyik kislány szerintem is Reva.

 

Aztán ugrunk tíz évet, és máris egy újabb ismerős környéken vagyunk. Tatooine, Mos Eisley. Az ep4-ben megismert városba már rutinból járunk vissza, hála a The Mandaloriannek és a The Book of Boba Fettnek. De Fett még nagyon messze van, ez itt még a régi Tatooine. Be is zavar ide három inkvizítor, akik közül kettő ismerős, hiszen a Fő Inkvizítort és az Ötödik Fivért már ismertük a Rebelsből. A megjelenésük engem nem zavart, simán össze tudom párosítani az animációs megfelőikkel, és szerintem a belépőjük is elég hatásos volt. Az meglepett, hogy a Fő Inkvizítornak újra sárga a szeme, mint azt már korábban írtam, ez a Rebels-ben sem tetszett annyira, mert ez a Sith-ek sajátja és még köztük is azoké, akik nagyon-nagyon elmerültek a Sötét Oldalban. De annyi baj legyen, így legalább a Fő Inkvizítor is konzisztens a Rebels-szel.

A kocsmároshoz intézet beszéde nekem nagyon tetszett, ez is jól összekapcsolja a Rebels-szel, mert ott is szerette jártatni a bagólesőjét. De már itt megmutatkozik, hogy Reva, azaz a Harmadik Nővér mennyire türelmetlen és akció orientált. Bár ügyesen kiugrasztja a Jedit, képes lenne megölni, pedig a főnöke kihallgatást rendelt el. Aztán láthatjuk, hogy az Erőben a Fő Inkvizítor fölötte áll, simán megállítja és arrébb teszi. Szintén remekül lejön, hogy Reva elég magason hordja az orrát, a sima Jediket nem tartja magához méltónak. Nem is nagyon töri össze magát, hogy üldözze a vadat, csak az Ötödik Fivér kepeszt utána. Mindezért jól le is tolja a Fő Inkvizítor.

Ez a felvázolt ellentét nagyon tetszik, ugyanis szintén olyasmi, ami harmonizál a Rebels-szel. Bár ott jobban együtt dolgoztak az inkvizítorok, szintén érzékelhető volt némi rivalizálás, mindegyik szeretett volna a következő Fő Inkvizítor lenni.

 

Eztán a Tatooine egy másik pontjára ugrunk, ahol egy hatalmas, döglött halszerű akármit dolgoznak fel éppen. Zseniális ötlet, az ilyen "apróságokkal" lehet szépen bővíteni az univezrumot. Egyrészt láthatjuk, mennyire találékonyak a tatooine-iak, mi mindenből próbálnak valamilyen hasznot szerezni és/vagy biztosítani a túlélésüket. Másrészt ez betekintést nyújt a Galaxis mindennapjaiba is. És bár imádtam a The Book of Boba Fettben a vágóhidat, jó egy ilyen, a valóságtól elrugaszkodottabb "húsüzemet" is látni.

És egyúttal kapunk egy érdekes párhuzamot az ep7-tel, még pontosabban Rey-jel. Akárcsak Palpatine unokája, Ben Kenobi is egy hatalmas, döglött cuccból nyeri ki az alkatrészeket és adja azt át egy tetűnek, aki látványosan a saját kénye-kedve szerint osztogatja a fizetést. Csak Rey döglött csillagrombolóka boncol a napi betevőért, Obi-Wan pedig egy hajdani élőlényt. Az étkezésük is hasonló, mi több, mindkettő úgy kerül képbe, hogy sokáig nem szólalnak meg.

A különbség az, hogy Rey magányos. Egyedül dolgozik, egyedül él. Ben viszont emberek között éli mindennapjait, csak a hajléka van (Rey-hez hasonlóan) távol a civilizációtól. Megtehetné, hogy barátokra tesz szert, vagy legalább társaságra, de Ben a tömegben is izolált, magányos. Nagyon szép a vonatos jelenet, ahol csak ül, miközben a háttrében vannak, akik beszélgetnek, más odaadja a vízes kulacsát egy utastársának. De Ben csak van. Hitevesztetten, olyannyira, hogy még a szeme előtt történő igazságtalanság ellen sem lép fel. Érdekes ezt látni a Fő Inkvizítor monológja és egy olyan Jedi után, aki pont amiatt bukott le, hogy segített másokon. Mondhatnánk, hogy ez azért van, mert ő ráébredt erre, és így rejtőzik, de tudjuk, hogy nem kell az Erőt használni vagy fénykardot ragadni csak azért, hogy segítsen másokon. Kanan évekig képes volt úgy segíteni másokon, hogy nem fedte fel magát. Ben egyszerűen elvesztette a hitét, s bár azért vívódik, de érezhetően inkább kivonja magát minden konfliktusból. Megtört ember, akinek az egyetlen társa egy eopi. Apropó, ez vajon ugyanaz az eopi, amin az ep3 végén elvitte Luke-ot Owenékhez? Mert akkor ez a lény már jó ideje Ben társa lehet.

Már, jó, hogy kicsit jobban megcsodálhatjuk Anchorheadet is. Az ep4-ben emlegetett város Tosche állomása már feltűnt a The Book of Boba Fett-ben, de most először láthatjuk jobban magát a várost. Szintén szép kapcsolódási pont, és végre képet is tudunk csatolni a később elhangzó mondatokhoz.

 

Ben "kunyhója" a maga módján egészen otthonos. Kicsit ironikus, hogy ezzel a barlangi élettel Ben közelebb került az ősi Jedikhez, mint korábban bármikor. Amúgy egész otthonosan berendezte, de azért kíváncsi vagyok, hogy innen hogyan jut el az ep4-es kunyhóba. A jawa és Ben közti beszélgetés kicsit kizökkenti az embert a mélabúból, hála a becsempészett humornak. A T-16-os modell feltűnése szép kapcsolat, ahogy a PT stílusú Jedi öv megmutatása is. De nekem mégis az Obi-Wan szagára tett megjegyzés ütött. Azért na, ezek a szereplők nagyon ritkán juthatnak zuhanyhoz, mégis olyan tip-top tiszták. Rey évek óta a dűnék között él, mégis patyolat tiszta, pedig kétlem, hogy az AT-AT-ban van zuhanykabin. Vagy itt van Boba, aki éveket élt a buckalakók között, akiknél szintén nem sok fürdő alkalmatosságot látni. Vagy Djarin, aki napokat tölt el a szabadban a páncéljában. Szóval ezen embereknek egy idő után azért lehet egyfajta aromás aurája. :) De a legtöbbször csak szegény Chewie szagára tettek megjegyzsét, pedig szerintem Finn, Rey vagy Fett sem lehetett harmatos rózsa szagú, amikor visszatértek a civilizációba. Az ilyen apróságok, mint ez vagy amikor Rey rácsodálkozik a Takodana zöldjére, még életszerűbbé teszik nekem a Star Wars-t.

 

Eztán jön egy álomszekvencia. Ez nem csak azért tetszetős, mert szépen visszatekintünk a PT-re, hanem mert most Ben kicsit hasonló cipőben jár, mint egykor Anakin. Igaz, az utóbbit a jövő képei gyötörték, míg Kenobi PTSD-től szenved, de az emberben óhatatlanul is felrémlenek a tanítványához intézett egykori szavai: "az álmok idővel elmúlnak". Ezután újabb érdekes adalékot kapunk: Kenobi hiába szólítgatja egykori mesterét.

Qui-Gon feltűnésével kapcsolatban az epizód elejei összefoglaló óta nincs kétségem, hiszen elég jelentőségteljesen emlékeztettek rá, hogy Yoda megtanítja majd Kenobit arra, hogy beszélhessen vele. De annak, hogy jelenleg nem tud kommunikálni vele, szerintem jelentőssége van, és ennek köze lehet a hitehagyottságához és ahhoz, hogy ennyire elszeparálta magát mindentől. Az ep6 és az ep8 is prezentálta, hogy a szellemekkel csak azok tudják tartani a kapcsolatot, akik aktívan használják az Erőt. Leia nem látta a szellemtriót az Endoron, és Yoda csak azután jelent meg Luke-nak, hogy az újra kapcsolatot teremtett az Erővel. Ben pedig úgy néz ki, lemondott az Erőről.

 

De megtörtség és hitehagyottság ide vagy oda, Benben azért kötelességtudat még van, és, ha távolról is, de figyelemmel kíséri a kis Luke-ot. Aki kiköpött apja. Ahogy elszökdös Owen mellől és elkezd "fogatversenyest" játszani a szemüvegben, mintha csak a kis Anakint látnánk viszont. Nem is csoda, hogy Beru az ep4-ben azt mondja, hogy Luke olyan, mint az apja, és már itt megmutatkozik, amit Yoda mond az ep5-ben: keresi a kalandot. Az viszont érdekes, hogy Berut épp csak egy villanásra látni és a hangját is alig hallani. Csak ennyire hozták vissza a színésznőt? Mert ennyiért bárki játszhatta volna vagy senki. Azért remélem, belőle is kapunk majd egy kicsit többet. Jobb lenne közelebbről is látni a Lars családot.

A Lars farm éjszakai látképe is kellemes emléket csalt elő, amikor is Luke és C kirohant a szökött R2 után. De persze itt más a helyzet. Amúgy milyen békés már ez a hely, annak ellenére, hogy milyen veszélyes.

 

Aztán jön egy kis meglepetés. A rész elején látott Jedi, Nari rálel Benre, aki újra tanújelét adja, mennyire megváltozott és milyen mértékben eltávolodott korábbi énjétől. A Jedi Tanács egykori tagja azt tanácsolja egy Jedi lovagnak, hogy hajítsa el a kardját és éljen normális életet. Ebben a pillanatban nagyon hajaz az öreg Luke-ra, még a szavajárásuk is nagyon hasonló:

"The time of the Jedi is over." - engedi útjára Narit ezzel Kenobi.

"It's time for the Jedi to end." - engedi útjára Rey-t ezzel Luke.

Amúgy itt jegyezném meg, hogy Obi-Want valószínűleg a mustafari események törték meg igazán, ugyanis a Jedi Templomból küldött üzenete még a helyzethez képest duzzad az optimizmustól:

"A bizalom, a hit és a barátság mindnyájunknál próbára lesz téve. De ki kell tartanunk, és hiszem, hogy idővel, egy új remény felemlkedik." - zárta ezzel a túlélő Jediknek szóló üzenetét. Hát, ja, a bizalom, a hit és a barátság, amikre az üzenetben célzott, ő itt személyesen engedi el mindhármat. És láthatóan az "új remény felemelkedésében" sem hisz már, pedig éppen most vitt neki ajándékot. És most képzeljük el, ha Nari hallotta Obi-Wan Kenobi eme üzenetét, aztán tíz évvel később szembetalálkozik ezzela  Ben Kenobi nevű alakkal. Mit érezhetett, amikor Anchorheadben meglátta a Jedi Tanács egy túlélő tagját, ráadásul a klón háborúk hősét, aztán ez az alak azt tanácsolja, hogy felejtsen el Jedi lenni. Nagyon durva pofán csapás lehetett ez Nari számára.

 

És itt szeretnék kitérni arra is, hogy szerintem mindez, ami elindítja a sorozatot, nem véletlen. Nem véletlen, hogy egy Erőhasználó Jedi tévedt pont arra a Tatooine-ra, ahol a hitehagyott Obi-Wan Kenobi bújkált, és hívta fel magára az inkvizítorok figyelmét. Bennek ugyanis nagyon fontos küldetése van: el kell indítania a Jedik útján azt a Luke-ot, aki majd segít Anakinnak, hogy beteljesítse a próféciát és visszaállítsa az Egyensúlyt az Erőben. Egyértelmű, hogy erre ez a hitehagyott Ben Kenobi nem képes. Fel kell rázni, ki kell ráncigálni az apátiából, vissza kell adni neki a hitét, az Erőbe vetett bizalmat. Vissza kell térnie Obi-Wan Kenobinak. Szóval itt volt az ideje, hogy az Erő közbeszóljon.

Ahogy Qui-Gont is bevezette abba a boltba, ahol a kiválasztott dolgozott, vagy ahogy Finnt elvezette a Niima helyőrségre Rey-hez, úgy Narit is elvezette a Tatooine-ra, Mos Eisley-ből Anchorheadbe, ahol megláthatta Bent, elmehetett hozzá és adhatott neki egy emlékeztetőt. Aztán a Nari nyomában loholó inkvizítorokkal is szembesült, újra szembe kellett néznie azzal, hogy mi folyik a Galaxisban. Hogy milyen szörnyűségek mennek, mert már nincsenek Jedik vagy akik még vannak, azok húsfeldolgozással ütik el az idejüket. Az Erő akarta, hogy Nari és nyomában Reva Ben elé kerüljön, és elinduljanak olyan események, amik majd kivezetik Kenobit a kétségbeesés sötét vackából és ezáltal képes lesz 9 év múlva beteljesíteni a sorsát: a Jedik útjára állítja Luke Skywalkert.

 

Na de tekerjünk tovább. Ami ezután következett, azt a legoptimistább elképzeléseimben sem hoztam elő. Alderaan! Eleven pompájában. Többször is hangoztattam már, hogy nem tetszik, hogy Alderaan vagy éppen Hosnian Prime pusztulása nem vált ki belőlem érzelmeket, mert nem volt alkalmunk megismerni a bolygókat, a városaikat, lakóikat, kultúráikat. Ezen sajnos még a TCW sem nagyon segített, ami bár elvitt minket Alderaanra, a nagyrészét egy épületen belül töltöttük. Az ep3 vége meg szóra sem érdemes, az tényleg csak egy gyors pillantás. Szóval az, hogy itt végre előttünk pompázik Alderaan, és fővárosa, Aldera a királyi palotával, hát az számomra történelmi pillanat volt. És mindaz, ami ezután következik, a bolygón töltött pillanatok megadták azt, amit azóta hiányolok, hogy ésszel felérem a Star Wars-t. És ez úgy is nagyon tetszik, hogy az ep3-hoz képest a várost átdolgozták, de nagyon szépen megtartottak minden stílusjegyet és jellegzetességet, és a szellősebben elrendezett épületek meg a távolabbra helyezett hegyek az előnyére váltak. Sokkal kevésbé tűnik zártnak a város, és a több zöld térnek hála sokkal idillibb.

A kis Leia meg hát egy tünemény. Remek színészlányt választottak rá, sziporkázik a szerepben, de őt inkább később méltatnám, most inkább Breha Organa királynőre fordítanék figyelmet. Bail sok szerepet kapott az ep2-3-ban, a TCW-ben is többször feltűnt, és a Rogue One-ba is visszatért, de még a Rebelsben is megjelent olykor-olykor. Alaposan megismerhettük tehát. Breha viszont már-már a feledésbe merült. Az ep3 végén láthattuk egyszer, komolyabb szerepe pedig csak a Leia, az Alderaan hercegnője című könyvben volt. Szóval nagyon kevéssé ismerhettük meg azt a nőt, aki átvéve Padmé helyét Leia anyjává vált. Mondjuk pont ezért lenne jó, ha a sorozatban kicsit Beru is több szerepet kapna, mert bár ő azért jobban képben volt az ep4-ben, mint Breha (azért ezt nagyon finoman fogalmaztam meg), még rá is ráférne egy kis bővítés. Szóval nagyon örültem Breha megjelenésének és annak, hogy nagy szerepet kapott. A színésznőt ezúttal ugyan leváltották, de egy rossz szavam sem lehet Simone Kessell-re, akinek már a neve is starwarsos. És hát na, azért itt érthető is a színészcsere, hiszen Rebecca Jackson Mendoza egy énekesnő volt, aki arra nyilván elég, hogy üljön egy padon és kézbe vegyen egy babát, de ide már a színészi tudás is kellett. És mivel úgysem nézhettük meg jól az ep3-ban, a váltás nem is feltűnő, de mindenképpen a karakter előnyére vált. És Kessell remek választás volt, érezhetően megvan benne az uralkodónő karizmája, amit Leia is átvehet őtle. Ugyanakkor szerető (és türelmes) anya, aki Bailnek is nagyszerű támasza. Imádom azt a későbbi jelenetet, amiben Bail agya elforr, amikor a vendég beszól neki, hogy nem politizálni jöttek, hanem a kajáját megenni, erre Breha közbelép, mielőtt Bail valami ízeset odavágna a "kedves" vendégnek.

És akkor ejtsünk szót Leiáról is, aki nem meglepő módon tiszta apja. Már akkor is, amikor még csak 6 film volt, többször szóba jött, hogy Leia sokat örökölt az apjától, míg Padméra inkább Luke hasonlít. Persze nem mindenben, de Leiában inkább felelhető Anakin jellemvonásai, mint Luke-ban. És itt ez aztán nagyon szépen megmutatkozik. Az viszont meglepő, hogy akárcsak az ikertestvére, ő is kalandokat keres. Ahogy pedig a fán ülve nézi a hajókat, egy kicsit emlékeztet Rey-re, aki szintén a hajókat figyelte magányában. És igen, erről a kislányról elhiszem, hogy mind Vadernek, mind Tarkinnak azonnal beszól, amint meglátja őket.

 

Eztán elérkezünk egy újabb kulcsjelenethez. Owen és Ben beszélgetése szintén mérföldkő, hiszen eddig csak hallhattunk arról, hogyan viszonyulnak egymáshoz. Le a kalappal Joel Edgerton előtt, valami hihetetlenül jól hozza az öreg Owent. A mozdulatai, a hanghordozása, minden a későbbi figurára emlékeztet. Az ep2-ben még olyan semmilyen volt, de itt még Ewan McGregor társaságában sem vész el. És aztán jönnek az inkvizítorok, ami a legjobb dolog, ami Owennel történhetett. Mert megmutatta, micsoda erő van benne. Nem csak egyedüliként mer ránézni Revára a tömegből (ezzel fel is hívva magára a figyelmet), de minden ellenérzése ellenére nem adja fel a karnyújtásnyira lévő Bent, de a büszkeségéből sem ad le. És Luke-ért láthatóan a halált is simán vállalja. Ebben a pár percben a mogorva Owen bácsi nagyon sokat nőtt a szememben.

 

Eztán visszatérünk Alderaanra, ahol még jobban elmerülhetünk az Organa család világában. És az egészből árad a prequel hangulat. Aldera maga is, de a hajók dizájnjai, a ruhaköltemények, ezek mind a Köztársaság érájának jellegzetességei. Még azzal együtt is, hogy Bail már az ep3-ban hordott, birodalmi stílusú ruhájához hasonló viseletet kapott. Apropó, annyira jó újra látni Smits ebben a szerepben, és végre Leiával együtt. Történelmi pillanat ez kérem, együtt az Organa család az Alderaanon. A bolygó felrobbanására, és ezzel együtt Bail és Breha halálára már nem fogok tudni úgy tekinteni, mint régen. Hála az égnek! Végre van tartalom a képek mögött. Kibővült, nem csak elbeszélésekre, hanem valódi képekre és érzelmekre hagyatkozva nézhetjük végig eme csodás világ pusztulását. És a slusszpoén: az eddig méltatlanul hanyagolt Organa család még ki is bővül Breha testvérével, sódorával és unokaöccsével. A drága kuzin... De azért már ez is szönyű, hogy egy ilyen kis kölyök ekkora tahó tud lenni. De Leia gyönyörűen lekezeli, ezzel együtt megmutatja brilliáns emberismeretét (és szerintem kicsit azt is, hogy tudja használni az Erőt).

A beszélgetés Bail és Leia között pedig... hát nos, ott eleredt a könnyem. Főleg azért, mert ismervén a jövőt tudom, hogy Leia sosem uralkodhat ezen a bolygón. Sőt az egész az enyészetté válik. De mégis, annyira jó volt így látni apát és lányát. Nagyon erős pillanat.

És itt jegyezném meg, hogy a Rogue One alkotói eltanulatnák, hogyan kell C-3PO-nak és R2-D2-nak ízléses cameót csinálni. Mindkét droid szerepel, de nem lógnak ki a közegből, nem tolják az arcunkba őket, és nem olyan helyzetben vannak, ami abszolút nem illik a jelenethez, amiben szerepelnek.

És akkor jön ez a fránya üldözés, amit néhányan kifogásolnak, de szerintem teljesen rendben van. Eleve, erdőben futkározni azért nem egyszerű dolog, pláne ismeretlen erdőben. Na meg úgy, hogy ahonnan ők jöttek, a cserepesvirág a legnagyobb erdő. És pláne nehéz olyan után futni, aki jól ismeri az erdőt, és méretéből fakadóan még előnye is van. És végül így is eredményre jutottak. Ha Leia kicsúszott volna a kezükből, azt mondanám, jogosan nevezzük őket bénának, de elrabolták a kislányt, akit csak egy Jedi mester tudott tőlük megszöktetni. Azért náluk már jóval bénább szereplőket is láttunk a Star Warsban.

 

És akkor jön a visszahívás a szolgálatba. Tetszik, hogy Obi-Wannal egy ep1-ben látott készüléken keresztül veszik fel a kapcsolatot (a mellette lévő kézi készülék meg az ep3-ból van), és itt is nagyon jól alakít a két Organát megformáló színész. Bail hangján érezni, hogy a könnyeivel küszködik. De McGregor is ott van a szeren. Az arcán ott van minden vívódás, minden fájdalom. És az, ahogy Ben keresi a kifogásokat, hát egyszerre szomorú és dühítő. Előhozakodik a Szenátussal, amikor jól tudja, az mennyit ér. Az őrökkel, akik elől elrabolták Leiát. A fejvadászok meg, nos, hát az eléggé kétesélyes. És persze előhozakodik Luke-kal is, aki jelenleg sokkal nagyobb biztonságban van, mint Leia. Bailnek pedig igaza van: a kislány legalább olyan fontos, mint a fivére.

Aztán jön a végső döfések egyike Ben számára: Narit utolérte a végzete. Ez is egy erős jelenet a számomra. Az egykori Jedi lovagok, a béke és az igazság őrzőinek egyikét megölik, és a hulláját közszemlére felakasztják egy poros kisvárosban. Erőteljesen érzékelteti, milyen a Birodalom. Még jó, hogy nem a fejét tűzték ki egy karóra, bár az sem lepett volna meg. Ám ez a látvány kell ide, mert Ben megint kénytelen azzal szembesülni, hogy a gonosz győz, ha a jók tétlenek maradnak. Mindez azután, hogy Leiát elrabolták és Owent majdnem kinyírták. Kellenek ezek az emlékeztetők az egykori Jedi lovagnak, hogy végre elhatározza magát. És ezért jött a második végső döfés is.

Bail Organa képes volt felkerekedni és eljönni a Tatooine-ra, hogy személyesen győzze meg Kenobit. Nagyszerű! Ilyen egy apa, a végsőkig elmegy, csakhogy megmentse a lányát. Az életét is kockára teszi ezért, hiszen nyilván felvetne néhány kérdést, ha kiderülne, hogy egy birodalmi szenátor a Tatooine-on vakációzik. Mert hát miért? Mi dolga van ott? Az, hogy megtalálta Kenobit, szerintem nem furcsa. Bail az utolsó élő szövetségese, És hát az utolsó ember, akire szükség van, hogy Obi-Wan Kenobi visszatérjen. Érvelései és a Benbe vetett bizalma, na meg az eddig látottak hatnak. Kenobi végre dönt.

Ezután kapunk egy jelenetet, amiben a rendkívül nem szimpatikus emberrablók azért bemutatják, hogy nem tök hülyék. A főmufti elkapja Lolát és kinyírja, ezzel a "szokásos könnyű szökés" a főhőske részéről máris meghíusul. Pedig már fogtam a fejem, hogy na neeee... már megint ilyen egyszerű? De szerencsére nem.

 

S ezzel eljutottunk a befejezéshez. Ben előássa a saját és Anakin fénykardját. Utóbbi már csak azért is érdekes, mert tudjuk, hogy a végső nyughelye ugyanúgy a Tatooine homokja lesz. De az még messze van. Most újra a felszínre került, hogy idővel megkezdhesse utazását. Ám előtte még Obi-Wan "Ben" Kenobinak útra kell kelnie, hogy megmentsen egy "másik Skywalkert".

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

16 perccel korábban, Ody Mandrell írta:

Nektek nem volt fura Anakin kardja? Épp a hétvégén láttam egy könyvben de az nem így nézett ki. :hmm: Sőt, az EPIV-ben se ilyen volt.

Nekem is fura volt, lehet hogy a szög volt szokatlan, amiből mutatták.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Már mindent leirtatok. Fantasztikus volt a kezdet. Mcgregor játéka elképesztő. Egy szót sem szól. de minden lerí róla. Szívszorító látni az egykori mestert így. Olyanoknak dolgozva akik anno a cipőjét sem köthették volna meg. 1000 %-ig biztos vagyok benne hogy Reva az a kislány akit az elején a Templomban láttunk. Egyszerüen semmi más funkciója nem volt annak a jelenetnek minthogy bemutatták a jövendő Revát. Enélkül teljesen értelmetlen a jelenet. Semmit nem tesz hozzá a késöbbiekhez. Ráadásul egyböl jön a 10 évvel késöbb felirat és a leszálló ürhajóból Reva(és mások) szállnak ki. Tipikus filmes módszer arra hogy igen az ő akit láttál az elöbb a múltban.

Hogy mi történhetet amiért ennyire gyűlöli Kenobit az jó kérdés. Majd kiderül.

Az én elméletem az hogy mivel a sötét oldal eltorzítja az agyat(magyarán ostobává tesz, már nem gondolkozol racionálisan, az egész gondolkodásmódod illogikus), lehet Vader ölte meg a kis gyerek barátait a Templomban. Reva ezt látta, késöbb odakerült Vaderhez és ő azt mondta neki hogy Kenobi miatt lett ilyen. Reva eltorzult logikus gondolkodásra már képtelen agyában az lett hogy Kenobi tette olyanná Vadert aki megölte a barátait.

A Leia szál engem is meglepett, nem számítottam rá. A kislány tündéri és igazi Leia. Nem is tudom láttam-e gyerekszínészt ennyíre jól játszani.

Eszembe jutott a Leia az Alderaan hercegnője címü könyv is. Pl az erdőről illetve Bail és Leia kapcsolatáról.

Abban is biztos vagyok hogy Leia az Erőt használta mikor a kisk*cs*g rokont szivatta. Persze tudat alatt. Sokszor eszembe jutott Padmé hogy bárcsak látná a kislányát.

Biztos büszke lenne rá.

Szóval 10/10

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Leia, amikor nézi a repülőket arra tippel, hogy az egyik gép Merson kalózok után kutat. A Merson kalózok a Legendákban szerepeltek az eredeti Marvel képregényekben (a képen az a fekete ruhás ürge Obi-Wan). A Mersonok megemlítése a Story Group-os Pablo Hidalgo ötlete volt.

x2mdfVU.png

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2022. 05. 27. - 7:34, Ody Mandrell írta:

Ben Kenobi új életének napjait a sorozat kezdetekor egy tibidon homoki bálna felszabdalásával tölti.

Na akkor kiderült, hogy nem purgillről volt szó. Aminek mondjuk örülök is. :P 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.