Ugrás a kommentre

Chapter 19: The Convert


Ody Mandrell

Ajánlott hozzászólás

1 órával ezelőtt, Yoda József írta:

Lusta vagyok visszaolvasni, de kinek volt meg, hogy a March of the Resistance hallható ez egyik jelenetben? :) 21:50-től 22:40-ig kb :) 

Nálunk a lányom vette észre. :) Valami nekem is feltűnt, de mire rájöttem volna, mit hallok, ő már mondta. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nekem szinte rögtön beugrott aztán hogy a zene erősebb része elindult.

 

 

3 órával ezelőtt, Ody Mandrell írta:

Pedig szerencsétlenről sütött, hogy nincs rossz szándéka.

 

Sajna én nem éreztem azt a hőt ami a sütés közben felszabadult. :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Lesz mit végig olvasnom, de akkor először egy senki által nem befolyásolt véleményt rittyentenék ide.

 

Az epizód egésze alatt azon morfondíroztam, hol is romlott el ez az Új Köztársaság? Mert az persze már eddig is tudható volt, hogy nem egy ideális képződmény (lásd Vérvonal illetve EP7), de most talán az is kiderült, hogy már a legelejétől fogva recsegett-ropogott. Az odavetett mondatok és mozzanatok elegendőek ahhoz, hogy viszonylag teljes képet kapjunk erről a totális csődről. Jól hangzik, hogy egykori birodalmiakat próbálnak integrálni? Egyértelműen igen. Mégis rossz érzése lesz az embernek, ahogy végignéz azon a komplexumon, vagy ahogy Dr. Pershing erőltetett beszámolót ad megtéréséről jelentős hallgatótömeg előtt, vagy a droid kérdésein, ahol persze nem hiányozhat az olyan kutakodás sem, hogy elégedetlen-e az Új Köztársaság kormányával illetve képviselőivel szemben? És az ember automatikusan érzi, hogy itt nem szabad őszintének lenni. Nem is tudom megmondani, mi zavart igazán. A Coruscant láthatóan ismét régi fényében tündököl, az emberek önfeledten társalognak egy-egy világító jégkrémet elfogyasztva... valahogy olyan dagályos az egész. Amit látunk, nem más, mint a Birodalom diktatúrája cukormázzal és giccsel leöntve. Nincs megtorlás, munkatáborok, népirtás... de mégis, az ÚK nem tűnik sokkal jobb rendszernek a Birodalomhoz képest, sőt a bicskanyitogató képmutatás, a reprezentánsnak szirupossága valahogy émelyítővé teszi az egészet.

 

És még arra is választ kaphatunk, hogy talán miért is lett az Új Köztársaság olyan, amilyen. Arról van szó, amikor Pershinget a beszéde után megrohanják az elit tagjai. A rendszerváltás nem történt meg. Lehet itt Galaktikus Köztársaság, Birodalom, Új Köztársaság vagy éppen Első Rend, a Magvilág elitje - a Galaxis valódi urai - maradnak a helyükön. A gazdagok gazdagok maradnak, a szegény Peremvidék szegény marad, a leszakadó rétegek nem tudnak felemelkedni. Nem is véletlen, hogy Coruscant alsó szintjeit ezúttal sem láthatjuk. Biztos vagyok benne, hogy akik most nagyon lelkesedtek a doktor beszédéért, azok pár éve még lelkesen tapsoltak Palpatine minden demokráciacsorbító intézkedéseiért. Mert ezeknek a lényeknek csak a saját státuszuk megőrzése számít, és erre jól ráérzett Palpatine is, aki gyakorlatilag az elittel hallgatólagosan kiegyezve uralhatta a Galaxist. Mert a politikai realitást még egy Sith sem hagyhatja figyelmen kívül. És ugyanígy van ezzel, a Lázadók Szövetségének egykori vezetősége is, akik nem nyúlnak hozzá a társadalmi status quo-hoz és minden marad a régiben. Az elmenyúzó mindennek a legfényesebb bizonyítéka. De a Birodalom itt legalább nem volt képmutató és nem ideologizálta ennek a kínzóeszköznek a használatát. Az Új Köztársaságról még ez sem mondható el. Mert akárhogy is érvelhetünk, Pershing kényszerített alávetése ennek a folyamatnak bizony súlyosan etikátlan, mi több, háborús bűntett. 

 

Mindeközben ott van az Új Köztársaság kissé megmosolyogtató hozzáállása ahhoz a tényhez, hogy szinte retteg a Birodalom által hátrahagyott technológiától és minden válogatás nélkül inkább elpusztítja azt, ahelyett hogy a hasznosat és jót kiszűrné. Ez a hozzáállás egy olyan államképződmény sajátja, amely egyáltalán nem érzi magát magabiztosnak és nem áll stabil lábakon. A múltat végképp eltörölni. És ha már itt tartunk, őszintén, milyen különbséget lehet abban a hivatalban felfedezni, amit Pershing kényszerűen csinál ahhoz képest, amit kb. 15 évvel korábban csinált Syril? Még azt is el tudom képzelni, hogy az ÚK egy az egyben megörökölte a birodalmi hivatalnokrendszert a professzionális személyzettel együtt. Szóval, igazából, azt érzem ezután a rész után, hogy nem is annyira sajnálatos, hogy az Új Köztársaság oly csúnya véget ért. Persze a Hosnian Prime és más rendszerek lakói nem érdemelték meg, hogy meghaljanak, de immár világosan láthatjuk, hogy az ÚK már a kezdettől fogva egy alapzatában elrohadó intézmény volt. Nem ezért a vízióért harcolt annak idején Bail Organa vagy éppen Luthen Rael. Nagyon szeretném tudni, hogy Mon Mothmának és túlzottan óvatoskodó politikájának mennyi szerepe van ebben az egészben, hogy ez így, ily durván félresiklott, már a legelejétől fogva.

 

Egyébként bármilyen csúf véget is ért Pershing elméje, igazából őt sem tudom sajnálni. Én mindig viszolyogtam az olyan emberektől, akiknek akkora a hivatástudatuk, hogy minden humánus értéket és etikát félredobnak a tudományért. Mert ne feledjük, a Birodalom majd Gideon szolgálatában a doki nem csinált abból problémát, hogy egy ártatlan gyermeken kell kísérletezni. És akkor még hány szörnyűség is lehetett, amiben Pershing élen járt, lásd azokat a hátrahagyott kísérleteket a nevarrói birodalmi bázison. Én még azt is eltudom képzelni, hogy a sztori az anyjával arra szolgál, hogy Pershing időnként megnyugtassa halványan felsejlő lelkiismeretét. De igazából ő a szememben nem több egy Mengelénél. Végig lehet érezni, hogy kimondottan sajnálja a Birodalom bukását, mert neki csak az számít, hogy ők lehetővé tették, hogy a klónozás területén minden korlát nélkül kutathasson és valószínűleg rengeteg tesztalanyt szolgáltattak a számára. Nem lennék meglepve, ha már a Waylandon ott sertepertélt, remélem a fiatal Pershinget akár majd láthatjuk a Bad Batch-ben. 

 

Szót kell ejteni Elia Kane-ről is (végre nevet kapott). Már az elején is furcsán mesterkélt volt a felszabadultsága. Még arra is gondoltam, hogy kimosták az agyát. A rész végére kiderül, hogy szerepet játszik és minden bizonnyal megmaradt hithű birodalminak. Kíváncsi vagyok, kit szolgál. Gideont? Vagy a homályban felsejlő Első Rendet, amely még hosszú évtizedekig nem fog megmutatkozni? Akárhogy is, érdekes volt látni, ahogy a bizalmatlan Pershinget - akinek tudása valakik számára kényelmetlenné vált - fokozatosan behálózza. Kettejük több jelenetében is a coruscanti mindennapi élet számos aspektusát ismerhetjük meg, amelyet fantasztikus volt látni. Nyilván mozifilmes minőség azért nem volt a nagytotál képeken, de így is lenyűgözött. Ez a színes fénykavalkád nagy kontrasztban állt az Andor Coruscantjának szürke betontömbjeitől, de mégis, ahogy azt már fent részleteztem, valahogy mégis túl nagy a hasonlóság, ha a falak mögé nézünk.

 

Az epizódot mintegy keretbe foglalja a mandalori szál. Teljesen érthetőnek találom, hogy Bo-Katan elhallgatta az eszméletét vesztett Din elől a mythosaurus létezésének bebizonyosodását. Magának akarja a hatalmat, már pedig a mandaloriak számára - ahogy ezt Gideon hangsúlyozta - a történetek számítanak, a Sötétkardot illetve a mythosaurust övező kultusz. Bo-Katan számára valóságos tragédia lenne, ha Din Djairin a kard megszerzése mellett esetleg a mythosaurust is megülné. Mert akkor tényleg senki nem vitathatja el tőle a jogot, hogy ő legyen a következő Mand'alor. A rész elején az ütközet a Kalevala felszínén brutálisan jó volt, ilyen látványos csatát már régen láthattunk, a sorozatban pedig még egyáltalán nem, úgyhogy komoly esélyekkel indul az évados szavazáson, annyi szent.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az elmenyúzós jelenetnél teljesen olyan benyomásom volt, hogy az a nyugtatónak szánt zene elég nagy hasonlóságot mutat a Jabba palotájában játszódó háttérzenével, sőt konkrétan megegyezik némi hangszerelési eltérést leszámítva.

 

Erről van szó:

 

 

Ha így van, ez is egy elég jó hasonlóság, a felszínes vidámság mögött meghúzódó terror nyugtalanító kifejeződése.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Többen is vitáznának veled Nute, pl. Bomarr. De majd meglátod ha visszaolvasol. :D 

 

Az biztos, hogy a Birodalomnál minden jobb. Az elmenyúzóval se lenne gond ha megmarad az alacsonyfrekvenciás nyugtató funkciónál. A szépséghibája a dolognak, hogy van rajta egészségkárosító fokozat. Kíváncsi leszek Pershing milyen állapotban kerül elő legközelebb. 

Egyébként abban van valami, hogy a demokratikus váz alatt fellelhető a paranoia, kis inkompetenciával leöntve. A gazdagokról eddig is tudtuk, hogy nekik tök mindegy mi van. Így volt ez már a Birodalom idején is. Bail sógora mondta ki nyíltan, hogy a Birodalom tömi a zsebüket. 

 

46 perccel korábban, Nute Gunray írta:

Nem ezért a vízióért harcolt annak idején Bail Organa vagy éppen Luthen Rael. Nagyon szeretném tudni, hogy Mon Mothmának és túlzottan óvatoskodó politikájának mennyi szerepe van ebben az egészben, hogy ez így, ily durván félresiklott, már a legelejétől fogva.

Leiát se hagyjuk ki. Egyébként szerintem még mindig nem tudunk annyit a fennálló államszervezetről, hogy komplexen megítéljük. Bár abból amit eddig láttunk, kiegészítve a Vérvonallal, nem túl rózsás kép rajzolódik ki előttünk. Ráadásul a kettő között cirka 20 év van. :( 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2023. 03. 18. - 21:38, Ody Mandrell írta:

Szóval szerinted nem Bo-Katan üli meg a pacit. :D 

Bo-Katan 2 "pacit" is megülhet, ha jobban belegondolok. Din pacit is, meg a Mytho pacit is.... :D 
(Bocs, ez most ilyen poénos volt :P )  

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Változott az elmúlt közel 30 évben, az fix, például az ep3-ban még két nagy boltíves bejárata volt, most már csak egy nagy és néhány kicsi bejárata van (tippre: a nagyot használták a Birodalom legfőbb méltóságai, a kicsiken meg jöhetett-mehetett a pórnép). Az elmúlt közel 30 évben és két galaktikus kormányváltás alatt valószínűleg átépítették. Ugyanakkor sok változás valójában csak annyi, hogy itt merőben más távolságból és szögből látjuk.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Dehogy is, az a Szenátus mellett áll a Szenátus Körzetben, a Galaxis Operaház meg az Uscru Körzetben van. Meg eleve, ha a küszöbén lenne az opera, akkor azt látnunk kéne, és a környezet is teljesen más.

phle3jtbpkt61.jpg

Szerkesztve: - Dzséjt
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 2 héttel később...

Mielőtt végigrágnám magam a hozzászólásokon...

 

Wow. :o :clap: Hát ez igazán ütősre sikerült. Egyrészt Kalevala lerombolása és a harc a Tie Fighterekkel. A látvány is nagyszerű volt, de a kémia nem különben Bo és Din között. Remekül kiegészítik egymást a harcban.

Aztán jött a Coruscant szál. Nagyon nagy szükség van ilyen epizódokra, ahol tartalommal töltik meg a Birodalom és az ÚK közötti különbséget. Jó volt látni, hogy milyen az új berendezkedést annak előnyeivel és hibáival együtt. Sokkal inkább kesztyűs kézzel bánnak az emberekkel, cserébe ideológiai okokból buta döntéseket hoznak. A birodalmi technológia teljes kukázása abszolút ilyen. A klónozás az sokkal inkább érthető, miért lett tiltólistára rakva - valóban sok etikai kérdést felvet - de hát a "sima" hadi technológia eldobása nagy butaság. De hát közben halljuk, hogy a flottát is szétszedik, szóval... :D

 

Nagyon tetszettek a hétköznapi élet jelenetei a Coruscanton, nem tudom megfigyeltétek-e, amikor Pershing a hegyet tapogatja, akkor a Resistance induló egy áthangszerelt változata csilingel a háttérben. De jó volt látni a tömegközlekedést, vagy hogy bevezették a hétköznapok, hétvégék elnevezését (legalábbis gondolom, hogy a bendu day meg az a másik day az ez lehetett). Kiemelendő még Katy M. O'Brian és a Dr. Pershinget megformáló Omid Abtahi játéka is. Jól láttam, hogy az amnesztia napi beszédét az operában tartotta? Ismerős volt a hely. 

 

Nagyon királyul szőtték a karakter ívét, ahogy először hálás, amiért új esélyt kapott, aztán hamar rájön, hogy nem túl kielégítő számára a munka, majd végül meggyőzi magát, hogy a nagyobb jó érdekében folytatnia kell a klónozást. Kérdés, hogy vajon mit ártott Kane kommunikációs tisztnek, hogy ennyire meg akarta bosszulni a dolgot. Talán az, hogy sosem köszönt neki? Nem hinném. Valószínűleg inkább megveti, mint a Birodalom árulója, miközben Kane talán még mindig beépített munkát végez talán Gideonnak. Apropó Gideon, megszökött, ki hitte volna? Nem veszem be a divatos elméletet az elmenyúzóról. Szerintem csak Kane híresztelte el. :D 

 

És ha már az elmenyúzó... hát Dr. Pershing jól megszívta a végén. Atya ég, milyen genya volt Kane a végén ahogy feltekerte maxra. Valami személyes indíttatás kell, hogy legyen a háttérben, mert kimondottan élvezte a Doktor szenvedését. 

 

Az epizód végén Bo Katan és Din Djarin visszatértek a klánhoz. Egyelőre viszonylag konfliktus mentesen, de nem tudom meddig marad ez így. Kérdés, Bo mikor dönt úgy, hogy beszámol a Mitoszauruszról. Kíváncsi leszek a folytatásra. Na és most jöhetnek a hozzászólások. :) 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Erre gondoltam Donát amikor azt írtam, hogy jó dolgok várnak rád. :P :) 

 

3 perccel korábban, Donát írta:

Jól láttam, hogy az amnesztia napi beszédét az operában tartotta? Ismerős volt a hely. 

Igen, az az opera volt. :) 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

5 órával ezelőtt, Ody Mandrell írta:

Erre gondoltam Donát amikor azt írtam, hogy jó dolgok várnak rád. :P :) 

 

Jól mondtad! Tudod jól, hogy én le szoktam írni pozitívat, negatívat is egy részről, de erről szerintem semmi negatívat nem tudok. 10/10, ilyennek kell lennie egy SW sorozat epizódnak. :clap:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 3 héttel később...

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.