Ugrás a kommentre

Ben halála


lokatelli

Ajánlott hozzászólás

Szerintem senki sem akarta az ep1-2-3 érdemét elvenni, de a tény az tény: lövésünk sem volt arról, mit jelent az, hogy még hatalmasabb lesz Ben. Még te is kérdőjelt tettél oda, ugye. Ezt csak elképzelhettük, és a hat film egyike sem adott különösebb támpontot. Az, hogy szellemként visszatért, még nem reprezentálja, mitől lett olyan hatalmas. Ilyen szempontból Ben szavai számunkra üresek voltak, nem volt mögötte tartalom (ő nyilván tudta, hogy mit jelent, de vele ellentétben mi nem látunk bele más fejébe :D), csak bemondásra el kellett hinnünk. Nem mondom, hogy ez rossz volt, inkább misztikus, nyitva hagyta nekünk a képzelgés lehetőségét (mint a Vader-féle lekicsinylés egy bolygó elpusztításának). De valódi (továbbra is misztikus) tartalommal ezeket a mondatokat nem az ep1-2-3, hanem a TCW töltötte fel. Az ep1-2-3 sajnos igazán semmit sem adott a szellemkérdéshez, csak egy újabb adag rejtélyt (az ep3-é lehetne az érdem, ha elkészül és bekerül a Yoda és Qui-Gon közötti beszélgetés).

Viszont ez a "más sorsot jelölt ki" szerintem nem módosult. Ben akkor realizálja, hogy nem kerülheti el a Vaderrel való összecsapást, és abba ő valószínűleg "belehal." Az elgondolásban semmi misztikusság nem volt, Vader még félig gépként is erősebb és jobb vívó, akinek ráadásul volt alkalma még gyakorolni, míg Ben majdnem húsz évig remeteként élt, megöregedett. Plusz, először sem tudta megölni, ezúttal sem tudná. Egy ilyen párviadalból, ha Ben reálisan mérte fel, tudhatta, hogy nem fog győztesen kikerülni. Bár azért próbált lelépni, de amikor rájön, hogy Luke nem hagyná hátra, Vader viszont ekkor még nem konfrontálódhat Luke-kal, hát feláldozta magát. Azt meg nyilván eddig is tudta, hogy valójában nem fog meghalni. Ezért is emelte oly bátran a homlokához a kardot.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Azért eddig sem voltak üres frázisok.

Én is így gondolom, gondoltam mindig is, ezek a kijelentések jól működtek a maguk korában is.

Viszont számomra nem kell hozzá semmilyen plusz infó, a maga misztikusságával úgy volt jó, ahogy volt. Nem érzem azt, hogy a TCW igazán hozzátett volna bármit is, ez esetben fölösleges volt kézzelfoghatóvá tenni a jelentést.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Azért eddig sem voltak üres frázisok. Lehetett tudni, hogy Obi arra gondol, hogy ha Vader halálra sújtja, szellemként korlátlan (?) hatalommal tudja egyengetni Luke útját, és belelát az Erő folyamába. Az meg, hogy a "Sors más utat jelölt ki", az enélkül is elég ütős volt, és azt sugallta, hogy Obi készen állt a szellem létformára. Szóval azért ne vegyük el a prequelektől, hogy már önmagukban is kibővítették ezeket a jeleneteket, tehát nem üres frázisok voltak. Nyilván a TCW-vel még mélyebb tartalmat kaptak, amit én is elismerek, csak a prequelt se feledjük el azért. :)

Ezt jól félreértelmezted, de sebaj. :) Ahogy Dzséjt is írta, senki nem kisebbített semmit. Csupán örültem egy új elem remek működésének. De ebből hogy jött le az, hogy ezt mind a prequelek rovására teszem mikor közvetve épp azokat dicsérem.... :hmm:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ezt jól félreértelmezted, de sebaj. :) Ahogy Dzséjt is írta, senki nem kisebbített semmit. Csupán örültem egy új elem remek működésének. De ebből hogy jött le az, hogy ezt mind a prequelek rovására teszem mikor közvetve épp azokat dicsérem.... :hmm:

Hát te írtad, hogy "eddig üres frázisok voltak". Meddig? Ez kissé félreérthető. A prequel előtt lehet azt mondani, hogy üres frázisok voltak, de az eddig meglehetősen bajosan tekinthető 1999-nek. A prequel óta pedig egyáltalán nem üres frázisok. A TCW-vel még erőteljesebb tartalmuk lett, de a prequel volt az, ami igazán tartalommal töltötte fel őket.
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én is így gondolom, gondoltam mindig is, ezek a kijelentések jól működtek a maguk korában is.

Viszont számomra nem kell hozzá semmilyen plusz infó, a maga misztikusságával úgy volt jó, ahogy volt. Nem érzem azt, hogy a TCW igazán hozzátett volna bármit is, ez esetben fölösleges volt kézzelfoghatóvá tenni a jelentést.

Szerintem nem lett most sem kézzelfoghatóbb, legalábbis nem jelentős mértékben. Úgy értem, az élet teremtése, a midi-chlorianok létezése, a szellemlét mibenléte továbbra sem kézzel fogható, racionális magyarázattal bír, hanem egy fantázia magyarázattal, illetve ezek maguk is még bőven rejtenek kérdéseket. Példának okért: Qui-Gon azt mondja, hogy megőrizte személyiségét, mégis az Erő manifesztációjaként írja le magát. Ez egy olyan ellentmondás, amire magyarázat nem született, de fantáziánk használatával meg lehet magyarázni. Szóval a TCW inkább megadta azt a belső logikát a szellemesdihez, amire bizony szüksége volt, akár működtek nélküle a jelenetek, párbeszédek, akár nem. Mert - és ez bizony Lucas sara, és az ep1-2-3 hibája - eredendően az ep4-5-6-ban annyi volt, hogy a Jedi halálakor eltűnik és aztán szellemként megjelenik. Kész, ez jó volt, élt a belső logika. Ezt aztán Lucas alaposan felborította az ep1-gyel, amikor Qui-Gon nem tűnt el, az ep2-vel, amikor megszólalt, és az ep3-mal, amikor épp csak megemlíti Yoda (bár, ha pontosak akarunk lenni, már az ep6-tal megdöntötte a dominót, amikor Anakin nem tűnt el, mégis megjelent szellemként).

Jó lenne tudni, hogy Lucas fejében hogyan változott a szellemekhez való viszonyulás az ep4-től a TCW-ig. Vajon már az ep4 idején kigondolta ezt a spirituális hátteret? Vagy csak az ep1 idején foglalkozott vele mélyebben? Esetleg mindez csak a fejében volt meg vázlatosan, és csak a TCW-ben öntött végleges formát? Érdekes kérdések, sajnos választ - ha csak nem tudom egyszer meginterjúvolni Lucast :D - nem fogunk kapni, egy viszont fix: megkaptuk a szükséges belső logikát, betömtek lyukakat, amiket az ep1-2-3 hagyott maga után, és immár koherens egésszé vált a Saga eme szála is. Persze nyilván nem mindenkinek tetszik, vagy nem mindenki érezte szükségét eme lyukak befoltozását, sőt, még azt sem mondom, hogy anno rosszabb volt a Saga ezek nélkül, de én, aki szeretem, ha egy történet részleteiben is passzol, baromira tudom értékelni, hogy azt a részt így helyrehozták, amit mindig is a hat film leggyengébb elemének tartottam kidolgozottság terén. És baromi jó dolog számomra, hogy ha nézem a filmeket, ezek így sorban eszembe jutnak. Adnak egy kellemes érzelmi többletet. Végül is, az ep4 is működött az ep1 nélkül, de mégis csak jobb, ha amikor Ben mesél Anakinnal való megismerkedéséről, már a fogatverseny, a nabooi csata és Qui-Gon Jinn jut eszünkbe. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Logikus, amit írsz. A kézzelfoghatót úgy értettem, hogy van rá magyarázat (akármilyen). És az valóban ízlés kérdése, hogy valakinek ez bejön vagy nem. Nekem kevésbé, mert ez esetben szerettem, hogy volt egy kis megmagyarázatlan misztikum :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 1 hónappal később...
  • 3 héttel később...
  • 2 héttel később...

Nem kellett volna. Ne értsd félre, nem kell szeretni a TCW-t, és folyton dícsérni, csak a különböző negatív felhangú jelzőkkel megáldani, amikor szóba kerül, egy olyan környezetben, ahol sokan szeretik, az kicsit feszéjező.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 4 héttel később...

Ez az a párbaj amit nagyon jól elmélyített a prequel. Korábban sok kritika érte Vader és Ben harcát ebben a részben, hoyga többi fénykard párbajhoz képest jóval lassabb kevésbé koreografált és nekem sem tetszett mikor először láttam. Viszont az ep3 óta mindig eszembe jutnak az előzmények amikor szembekerülnek egymással. Ahogy Obi-wan szembesül azzal mi lett Anakinból abba minden benne van, nem csoda, hogy Alec Guiness-t oscar-díjra is jelölték, minden arckifejezése visszatükrözi az ep3-at ami akkor még csak ötlet szinten volt meg és ki tudja milyen formában. Minden minden mondatnak, minden pillantásnak és mozdulatnak súlya van, egyszóval imádom ezt a párbajt és a hát a vége Ben halála...

Zseniális ahogy kinéz Luke-ra és rámosolyodik Vaderre, azután pedig eléri a vég, amitől nagyobb hatalma lesz mint ahogy egykori tanítványa eltudná képzelni.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 7 hónappal később...
  • 1 évvel később...

A Twin Suns még ezt is újraértékelte nekem. Vagy, ha úgy tetszik a párbajt Vaderrel. Kenobi az igazi nagy várázsló. Most már tényleg.

Néha úgy fogalmazok, hogy Vader megölte Bent. Nem tudom, hogy a köztudatban ez mennyire van így.

DE ez nem igaz. Persze evidenciának is tűnik, de az egész valamiért új megvilágításba került most (újra).

Kenobi eggyé vált az erővel, szerintem Vader pengéje nem érintette. Nem is kapott be egy cseles vágást:

Rákoncentrált, hogy mire a penge odaért, Ő az erő honába érjen.

Csak arról van szó, hogy még egyszer találkozni akart Vaderrel. Aki ugyan úgy állítja be a dolgot Tarkin előtt is, hogy "leszámoltam Kenobival", de ha ez igaz lenne, akkor nem kereste volna a testét a köpenyben.

Azt se tudta melyik rendezvényen van. Ráadásul Kenobi előre megmondja neki. Mekkora arc?! "Nem győzhetsz"..."nagyobb lesz az erőm, mint azt el tudnád képzelni".

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Kenobi már a Halálcsillagon tudta, hogy ő innen nem fog elmenni a hagyományos módon. Halálát kicsit úgy tudom elképzelni mint Yodáét az Élet bölcsőjében. Egy villanás aztán máshol találja magát; esélyes, hogy az előbb említett Erő bölcsőjében. ;)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem azért Vader pengéje elérte Kenobi nyakát és az okozta a fizikai halálát. Eleve, a TCW hatodik évadában halál utáni életről szólnak. Szóval ahhoz, hogy szellemmé váljanak, fizikai halált kell halniuk. És ha csak Ben nem döfött az Erővel a saját szívébe, ez szerintem a fénykard pengéjével volt ott és akkor kieszközölhető.

 

De az tényleg biztos, hogy Vader nem tudta, mi ez az egész, ezért is mondta, hogy ő leszámolt vele. Azt sem érthette, mit hadován Ben. Ezért is tapiskolta meg a köpenyt, mert ez szerintem totál meglepte. Látott már éppen elég Jedit meghalni, de egyik sem tűnt el. Érzésem szerint Vader abban a pillanatban teljesen ledöbbenhetett. Képzelem, milyen arcot vághatott. :)

 

Amúgy szerintem úgy lenne a legpontosabb megfogalmazni, hogy Ben hagyta, hogy Vader fizikailag megölje.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Jobbat nem tudok elképzelni, mint amit te írtál. Jött a kard, a fehér fény, aztán ott volt az új életterében. Szerintem amúgy az a létezés számunkra elképzelhetetlen. Ahogy Qui-Gon leírta, hogy egy időtlen térben van, ráadásul ők nem csak individumok, hanem az Erő manifesztációi is... Ami már csak azért is különleges, mert az Erő meg mindenható, mindenhol ott van. Ráadásul, nem csak a létezésük változik meg, de az Erőhöz való viszonyuk is. Addig a midi-chlorianokon keresztül kommunikáltak vagy érzékelték az Erőt, most meg lényegében ők is az Erő. Szerintem ez valami elképesztő érzékelés lehet számukra.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Igen mert Qui-Gon említi, hogy ott ahol ő van az időnek az a fogalma nem létezik amit ismernek. Mondjuk a Yoda példa kicsit sántít mert ő valójában nem halt meg, viszont a szituáció az nagyban hasonlít az Obi vs. Vader kimenetelre. Szóval esélyes, hogy valami ilyesmi lesz. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Érdekes egyébként hogy Obi mozgatni tud dolgokat szellemként. Az ep.6-ban látni hogy nekimegy pár indának. Vajon akkor miért nem jelenik meg az Uralkodó mellett miközben az alszik és szúrja sziven valamivel ami kézre esik? Vagy az ep.6-os jelenet csak egy baki? Egyébként is úgy tűnik hogy azért komoly korlátai vannak ennek a szellemesdinek. Obi az ep.5-ben azt mondja hogy ha Luke elindul akkor magára marad és tényleg még csak rá se bagózik hozzá se szól a Bespinen, pedig például a Halálcsillag megtámadásánál azért legalább szóban biztatta. Vagy ezzel a némasággal is tanitani akarta?

Eredetileg egyébként az volt az elképzelés, hogy az ep.6 végén megjelent volna a végső nagy párbajnál Yoda szelleme de ezt az ötletet aztán kukázták. Érdekes lesz látni hogy az ep.8 hogy kezeli a szellemeket.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem Erőszellemként, nem szabad vagy egyáltalán nem is akar ennyire direkt módon beleavatkozni. Baki, nem baki szerintem simán tudna tárgyakat mozgatni ha akarna, mivel az Erővel a Jedik tudnak tárgyakat mozgatni és ha magad vagy az Erő ugyan miért ne tudnál?

Szerkesztve: - Darth Cupsy
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.