Ugrás a kommentre

Harry Potter


Milandra

Ajánlott hozzászólás

Örülök, ha tetszett neked is pb. :)

Nekem gyerekként elsősorban az a saját kis univerzum tetszett, ennek az egész varázsvilágnak a hangulata, ami amellett, hogy varázslatos, különleges volt, azért jól beintegrálható a mindennapi környezetünkbe (kiskoromban olykor én is eljátszottam a gondolattal, hogy titokban létezik párhuzamosan a varázsvilág). Persze később nemcsak a hangulat fogott meg, hanem azt is díjaztam, hogy milyen alaposan, részletesen meg van írva a saját világa (kultúrával, történelemmel, legendákkal, hiedelmekkel, mítoszokkal). Manapság elsősorban a high conceptet emelném ki, mert nagyon tetszett, ahogy a sorozaton átívelő nagy vonalat kezelte és végül zárta le az írónő. A felépítése mellett pedig a karakterei voltak még amelyek lenyűgöztek. Én is a mellékszereplőkre térnék ki, mert nagyszerű mellékkaraktereket alkotott Rowling az egyébként szintén jól megírt főszereplők mellé. Dumbledore, Malfoy, Piton (talán ő volt a kedvenc karakterem), Neville akik ugyan nem voltak főszereplők, de legalább olyan szép ívük volt, mint a Harryéknek.

 

Egyébként én is nemrég újra kezdtem a könyveket, jelenleg már a Félvér hercegnél tartok, és még most is annyira nagy élmény, mint első olvasásra, sőt, még jobban, mert többszöri olvasásra is lenyűgöz, mennyire jól van megírva.

 

Te vagy az ideális HP olvasó. :) Irigyellek.

 

A Star Wars (prequel) mellett a másik nagy meghatározó élménye volt a gyerekkoromnak, de az, hogy Karrde, vagy Te is még olvasod, azt jelzi, hogy milyen kortalan a sorozat és nem csak gyerekként lehet élvezni és elmerülni benne. Egyébként anno anyukám is olvasta a könyveket. :)

 

Szerintem a legjobb könyv a Félvér Herceg. :)

 

Nekem személyesen a legjobban a Tűz Serlege tetszett (a kviddicskupa meg a trimágus kupa miatt, plusz itt tért vissza Voldemort is), de technikailag a legjobban megírt könyvnek talán én is a Félvér Herceget mondanám.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A kortalansággal abszolút egyetértek, akinek összejött, hogy a főszereplőkkel egy korban élte végig a szériát, annak az még egy nagy extra élmény az egészhez. A varázsvilág tényleg jól ki van találva, nekem ez önmagában kissé ambivalens, nem nyűgöz le teljesen, a többi hangulati elem már annál inkább.

 

A történetet most kicsit szétbontanám és először az első 4 művel foglalkoznék. Nekem is nagyon tetszik a történetvezetés és a fordulatok. Minden részben van pár durva csavar, amik tényleg komoly fordulatokat hoznak és jól működnek. A mellékszereplőkről már írtam, hogy szinte kivétel nélkül parádésak, de az is, ahogyan az eseményekbe kapcsolódnak. Ahogyan időnként komolyabb szerepet kapnak, vagy ahogyan az újak képbe kerülnek, legtöbbször nagyon jól oldották meg ezeket.

A főszereplők kapcsán az tetszik leginkább, hogy mennyire jó csapatot alkotnak és milyen jól dolgoznak együtt. Egyáltalán nem arról van szó, hogy Harry dominál, a többiek meg csak úgy vannak és néha segítenek, hanem mindenki masszívan hozzáteszi a maga részét. Mondjuk azt kicsit sajnálom, hogy a 2-3-4-ben Ron eléggé háttérbe kerül a hasznosságát tekintve. Az 1-ben még főszerepet vállal Hermione megmentésében, ill. a sakkozás kapcsán kiemelik kivételes tehetségét, a 2-3-4-ben ilyen téren nagyon eltűnik. Hermione viszont rendszeresen kulcsfontosságú szerephez jut ezekben a részekben, ami nagyon jó, gyakorlatilag messze ő a legkompetensebb karakter.

 

Tetszik az írónő azon húzása, hogy a fő romantikus szálat nem Harry-vel, hanem a Roy-Hermione párossal építette fel. Ez a 2-3-ban még csak meg-megvillan, de nekem nagyon bejövősek ezek a jelenetek (ölelés-kézfogás a 2 végén, hippogriffhez köthető jelenetek a 3-ban), a 4-ben már erősen megjelenik a szál.

Így egyrészt megoldható, hogy Harry akkor se legyen túl domináns szerepben, ha amúgy a sztori ezt vonná maga után. Másrészt pedig egy szimmetrikusabb viszonyrendszert eredményez a főhősök közt, hiszen a főfőszereplővel mindketten barátok, és az erősebb érzelmek a másik 2 főszereplő közt húzódnak. Ezeket leginkább a 4-ben lehet szépen látni, ahol a történet jellegéből fakadóan Harry sokat akciózik egyedül, így Ron és Hermione ilyen téren háttérbe szorulnak, de a kapcsolatuk lehetővé teszi, hogy így is eleget szerepeljenek mindketten ahhoz, hogy ne legyenek bántóan hanyagolva.

 

A jelenetek döntő többsége nemcsak jól van felépítve, de ügyesen csempésznek bele ezekbe rengeteg információt. A karakterekről vagy a világról nagyon sokat tudhatunk meg egy-egy párbeszédből, aminek amúgy nem ez a fő lényege, de mégis el van rejtve benne sok dolog. Például Harry és Draco első roxforti találkozásánál nemcsak a 2 szereplő jelleméről tudunk meg sokat, ill. a kapcsolatukat alapozzák meg, de az is kiderül, hogy Weasley-ék egy aranyvérű varázslódinasztia, de szegények. Ez pedig Ron karakteréhez és motivációihoz is sokat tesz hozzá.

Sok filozófiai és morális tartalom is van a művekben, ez számomra mindig fontos szempont. A filmek kapcsolódó jeleneteiben mondjuk néha kicsit túltolják a szentimentális vonalat, de ettől függetlenül hasznosak és működőképesek ezek az elemek.

 

A legtöbb kritika azért éri a filmeket, mert eltérnek a könyvektől. Igyekeztem utánanézni ezeknek a különbségeknek és az első 4 rész esetében egyáltalán nem gondolnám ezt zavarónak. Itt még nincs is sok eltérés (főleg az 1-2-nél), inkább kimaradó pár rész vagy szereplő, de ezek talán nem is annyira fontosak, hogy akkora baj legyen. Nyilván egy 2,5 órás filmbe nem is fér bele minden, ami egy elég vaskos könyvbe igen. Amibe meg belevariáltak, az szerintem kifejezetten jól működik a filmben, sőt nekem jobban is tetszik, mint ahogyan eredetileg a könyvben van.

Az 1-ből mondjuk kár volt kihagyni pár próbatételt a végén, de pl. Lucius és Weasley verekedése számomra karakteridegen lett volna. Vagy a 3 időutazós jelenetei (ami szerintem az egész széria egyik legzseniálisabb ötlete és jelenetsora) szerintem sokkal ütősebbek úgy, hogy Hermione aktívan belenyúl a dolgokba, ráadásul a karaktere szempontjából is nagyon fontos. Vagy mondhatnám a már említett kézfogásos momentumot is a 2 végéről, azt, hogy az 1-ben Ron megy Neville helyett az erdőbe, vagy amikor Hermione nem mondja meg a 3. fő bűnt a 4-ben (átkot).

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Pb, nagyon szép összeállítást írtál. :)

 

Ami igazán jó, az kortalan is. :) Nekem, aki már akkor olvastam, amikor saját gyerekem is volt, visszahozta a tizenéves kor hangulatát, érzéseit, hogy milyen volt megélni egy-egy helyzetet a saját életemben, ami nem egy varázsvilágban történt, de az emberek ott is csak emberek, mint itt. Hogy ekkora siker lett, abban mindennek együtt van szerepe: a történet, a varázsvilág megalkotása, részletgazdagsága és a hiteles fő és mellékszereplők egyaránt kimagaslóan jók. És szerintem 10 év múlva is kb. ugyanezt fogom erről gondolni.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Akkor ahogyan ígértem is, kicsit belemászok a második 4 film dolgaiba is.

 

Az egyik legfontosabb változás, hogy a 4 végétől kezdve már sokkal egységesebb a sztori. Az 1-2-3 még elég önálló egységet alkot, lazán kapcsolódnak a többi részhez. Bár azt mindenképp kiemelném, hogy ezek a kapcsok nagyon jól vannak megvalósítva és remekül működnek a visszautalások, ill. a későbbiek alapján hátborzongató élmény újranézni 1-1 jelenetet a korábbi részekből.

Viszont a 4 végétől már szorosabban illeszkednek az epizódok, a sztori egy nagyobb ívben kerül kirajzolásra, emiatt egyre monumentálisabb lesz az egész. A több összefüggés okán pedig a könyvekből kimaradó elemek jelentősége is felerősödik, hiszen ezek hiányában néhol nehezebb követni az eseményeket, ami az első 4 filmre még nemigen jellemző.

 

A másik nagy változás, hogy a karakterek már nem annyira gyerekek, közelebb állnak a felnőttkorhoz, mint a kisgyermekihez. Ez alapjaiban változtatja meg nemcsak a körülöttük lévő hangulatot, de a történetvezetést is. A gyermeki báj helyét a tinédzserkori attitűd veszi át, illetve a főcselekmény is elkezd egyre jobban eszkalálódni (komolyodni, sötétedni), hiszen a szereplők egyre jobban megérnek rá. A kalandcentrikus történetvezetés átcsap karakterközpontúba.

Ezek miatt sokan bírálják a szériát, megvallom őszintén, hogy nekem is valahogy hangulatosabb, magával ragadóbb az 1-2-3, de én ezt nem tekintem hibának. Teljesen természetes, hogy a karakterek felcseperednek, ez a dolgok rendje, a való életben is így van ez. Ráadásul ez a sorozat egyik legjellemzőbb sajátja, ahogyan arról már írtam. Másrészt pedig az is abszolút érthető, hogy idővel a fősodornak el kell komolyodni és jönnie kell a drámáknak.

 

A filmekben lévő varázslások egyre látványosabbak, ezek többnyire az előnyükre válnak. A mellékszereplőkkel továbbra is csodákat művelnek. A főszereplőknél a 4-5-6-ban nekem túlságosan háttérbe szorulnak Harry-n kívül a többiek, mint varázslók. Emberi oldalról szerencsére eleget szerepelnek, de amúgy volt némi hiányérzetem. A 7-8-ban már újra nagyon fontos húzásaik vannak és újra felveszik a csapatban azokat a hasznos kulcsszerepeket, amiket anno az 1-2-3-ban.

Harry románcával (románcaival) kapcsolatban nem vagyok teljesen elájulva, de a Ron-Hermione szálat fantasztikusnak találom. Voltak már hatásvadász módon szentimentális jeleneteik, de annyira jól voltak tálalva, hogy kifejezetten tetszettek. A színészek zseniálisan játszottak, beleértve a mellékszereplőket és az Emma-Rup duót is. Dan-nél nálam ezekben a filmekben már kicsit rezgett a léc, de nem volt vészes.

 

Sokan nagyon durván leszólják az utolsó 4 részt a könyvektől való eltérések miatt. A könyvek egyre vaskosabbak és súlyosabbak (nemcsak fizikai értelemben), így egyre több dolog marad ki a filmekből. Ez engem annyira nem zavar, nem nagyon volt mit tenni. Az átírások meg többnyire szükségesek voltak, hisz a kimaradó elemek (események, karakterek stb.) nélkül is egyben kellett tartani a sztorit. Voltak így nehezebben érthető részek, de másodszori végignézésre már szinte minden összeállt a fejemben.

Amúgy is azon az állásponton vagyok, hogy inkább hagyjanak ki komplett szálakat és motívumokat, mintsem hogy minél többet megpróbáljanak beszuszakolni a filmbe, de kidolgozatlanul. Erre én az 5 és 6 közt láttam a legélesebb kontrasztot. Az 5-ben azt éreztem, hogy túl sok dolgot akartak belesűríteni és így egy csomó a levegőben lógott, nem érte el a kívánt hatást, csapkodó lett. A 6-ból tán több minden maradt ki teljes egészében, de önmagában a filmben ez nem érződött, mert ami viszont bekerült, az rendesen ki is lett dolgozva.

 

Végezetül egy kis összesítés. A HP sokkal jobban lenyűgözött és sokkal többet adott, mint előzetesen vártam. A varázsvilág noha nagyon jól kitalált és megvalósított, de önmagában még nem vett le a lábamról. Bár a "kamulatinra" épülő varázsigék sokat dobtak az egész hangulatán. :) A karakterek és a hangulat már annál inkább, a történet is tetszett, főképp a fordulatok, amik helyenként egészen zseniálisra sikerültek.

A filmekre sorrendben 10-9-9-8-8-10-10-10 pontot adnék. Részletesebb indoklásba most nem folynék bele (noha tudnék), így is túl sokat írtam már. :) A kedvenc szereplőm egyértelműen Hermione. A mellékszereplők közt pedig van némi verseny Dumbledore és Piton közt, de valamivel talán az előbbi a befutó. Lehet csak azért, mert többet szerepelt.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 1 hónappal később...

Speciális a kapcsolatom a szériával. Eleinte ostobán vakon gyűlöltem, ignoráltam, hallani sem akartam róla.

Mintha a star wars ellensége lenne és ezzel az enyém is. A Párom a diákjai miatt elolvasta az 1. részt és beszippantotta.

Olvasgatta tovább. Oda jutottunk, hogy karácsonyra megkapta tőlem az első 4 könyvet és akkor már 5 db dupla dvd-t, mert már a Főnix rendjénél járt a sorozat filmek terén.

Én is megtörtem, megnéztem néhányszor az epizódokat. A 6-ot és 7.1 és 7.2-őt már már moziban néztük együtt.

Sőt a 7.1 film után a 7. könyvet is elolvastam, ami nagy szó nálam, mert még star wars-t sem sokat olvasok.

Most úgy állunk, hogy évente egyszer megnézzük a filmeket kb. Épp most zajlik amúgy. A 4-es van ma napirenden.

A filmekről. Minden egyes újranézéskor elhangzanak részünkről a már állandó kis bajaink, amelett, hogy szeretjük.

pl.: hogy Ron álatalában, de főleg a második részben mindig ugyanazt a riadt képet vágja, néha még a nem ijesztő szituációkban is. ;)

Hogy mennyire gyerekmese az elején még és hogy bekomolyodik a végére. A Dursley család féle fájdalmas jelenetek: 35-36 ajándék....

Vannak a hisztinek és az elkényeztetésnek hegytetői, de ez akkor is túlzás, mint ahogy Harry Hamupipőke sorsa is kicsit elnagyolt szerintem.

Részemről mindig elgondolkodok, hogy a 4. részben miért nem lehet zsupsz-kulcs Voldi-ékhoz Harry reggeli teája és miért van egy rész komplett eseménysorozata ármányos csalásokra és félig megbundázott tri-mágus kupára kihegyezve. Bár hallottam olyan rosszmájú elméletet is, hogy a 4-5-6 egy "vargabetű", a 3 után jöhet a 7. könyvb és filmben is..ez talán túlzás. Főleg mert az 5. a kedvencem.

A széria zárása és a pálcamizéria nagyon jó, bár a eltér némileg könyvtől. Imádtam a könyvben ahogy Harry előre megmondja Voldi-nak, hogy veszíteni fog. A filmben is jó, ott már utólag magyarázza el ezt a barátainak, de a könyvben jobban tetszett.

Piton nagy kedvenc! Óriási Alan Rickman! Ahogy berobog az órákra.. Az tekintély. És ahová a karaktere kifut?! Nagyon nagy.

Meglepődtem a mai híren, szóval;

RIP Mr. Rickman, köszönjük! :clap::clap:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 4 héttel később...

Egyébként Rowling meglepően hosszú ideig tartotta magát, hogy ne kezdjenek lenyúzni rókabőrt a franchise-ról. Nem írt spin-off regényeket, vagy előzmény-trilógiát stb.

 

Azért ott volt a Legendás állatok és megfigyelésük (ebből készül az idén megjelenő film, aminek Rowling a forgatókönyvírója), A kviddics évszázadai, a Bogar bárd meséi...

A színdarab, ami könyv formájában is megjelenik (ez egy teljesen új történet lesz), szerintem ezekhez hasonlítható.

 

Én inkább Voldemort felemelkedésére és rémuralmára lennék kíváncsi.

 

Ez is jó alapanyag lehetne, de én a hőskorból a Roxfort alapítóiról is szívesen olvasnék, néznék valamit. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

19 evvel a filmek után játszodik es ha jol tudom a szindarab meg ugyanaz mint a filmek roszul tudom?

A színdarab egy színpadi mű, nem igazán hasonlít egy filmre. Sőt, például Hermionét fekete bőrű színésznő fogja játszani, szóval már ezen a téren sem ugyanaz, mint a film. És ennek csak egy átirata lesz a könyv, vagyis nem regény lesz - nem lesznek hangulatfestő leírások, helyszínjellemzések, karaktergondolatok, stb. Az ilyen átiratok olyanok, mintha leülnél megnézni bármilyen színpadi művet, aztán baromi részletesen leírnád, miről szólt, mit mondtak a szereplők, mit láttál.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 1 hónappal később...

Jól sikerült, remekül elkapták a karaktereket. Az egyetlen bajom, ami általában sajnos sajátja az ilyen fan-filmeknek, hogy itt is egy párbaj a központi téma. Mondjuk itt legalább jól beleszőtték a sztoriba.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 4 héttel később...

Csak annyiban, hogy ugyanabban az univerzumban játszódik. Voldemort sem él még ekkor, illetve, abban az évben, sőt, hónapban született (1926 december), amikor a film cselekménye játszódik. De mivel a két esemény más-más kontinensen van, így kétlem, hogy ez kapcsolódási pont lesz. Pláne, hogy Voldemort születése körül nem volt világraszóló hajcihő.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Van egy nagyon elhanyagolható kapcsolódási pont, bár ez egyrészt a könyvet olvasóknak szól, másrészt igazából inkább amolyan easter egg. A két női főhős (Katherine Waterston + Alison Sudol) testvérek és a vezetéknevük Goldstein. Na mármost az 5. könyvben volt egy Hollóhátas diák (Anthony Goldstein), aki szintén tagja volt Dumbledore Seregének. Erre egyébként Rowling hívta fel a figyelmet, szóval nem csak én magyaráztam bele, hogy ők rokonok. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ez egy teljesen önálló film lesz ami kerek egészt alkot és a végére minden bonyodalom megoldódik vagy lesznek folytatásai?

 

Edit: tárgytalan. Közben rátaláltam, hogy a stúdió filmtrilógiát akar. Sőt az a terv, hogy ha jól mennek a filmek háromnál is több film lesz. Hát nem mondom, hogy ez felcsigázott. Nekem ennek nagyon erőlködés szaga van. Tényleg van ebben ennyi?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A világban lenne. Arra rá lehetne húzni egy egész filmes univerzumot. Hiszen még ott van Voldemort első felemelkedésének története is, a jövőbeli történeteket is simán lehetne hozni (tehát még a fő sztorival is lenne mit elmesélni), a könyvekben is van rengeteg esemény még, ami csak említve van, de ki lehetne bontani komplett sztorikká.

De véleményem szerint Szalamander sztorijában egy trilógiára való sincsen. A könyvek ismeretében. De hát tudjuk a Hobbit-trilógiából, hogy ez nem sokat jelent.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A világot én is nagyon szeretem, szerintem elég komoly potenciál van benne - bár ha jól rémlik korábban volt erről vita, van itt olyan köztünk, aki szerint ez egy papírmasé lábakon álló világ :) -, de nekem is vannak fenntartásaim, hogy mennyire tudnak egy combos sztorit felfűzni a történet köré.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Egyetértve Dzséjttel, én is úgy gondolom, hogy az univerzum, ill. az eddig ismert fővonal bőven bír még potenciállal. A jelen HP filmek közvetlen elé és után is érdemes lehet sztorikat építeni. A nemsoká érkező film, valamint a kapcsolódó trilógia nem ilyen lesz, de attól még sikerülhet jól. Ez lehet egyfajta teszt is, hogy a varázsvilág mennyire áll meg "önmagában" is a lábán. Amikor nincsenek a klasszikus szereplők (eleve Harry Potter sincs), nem Nagy-Britanniában játszódik, nem egy iskolára van felhúzva a cselekmény, nem egy generáció felnőtté válását szemlélhetjük stb..

 

Az már jó kérdés, hogy az a nem túl vastag könyv szolgáltat-e elegendő nyersanyagot három jó filmhez is, mert a Hobbitnál azért ezzel erősen voltak problémák. Egyvalami biztos, most aligha érheti a készítőket az a vád, hogy lényeges és jó részeket hagynak ki az alapművekből, ahogyan ezt a HP filmeknél felrótták nekik. Amennyire vékony az alapanyag, gyakorlatilag minden egyes betűt filmre kell vinni belőle, hogy kitölthessen egy trilógiát. Itt inkább arra leszek kíváncsi, hogy ha ezt ki kell egészíteni, bővíteni kell az eredeti sztorit, akkor ez mennyire fog igényesen és gördülékenyen menni.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 5 hónappal később...

HARRY POTTER ÉS AZ ELÁTKOZOTT GYERMEK - ELSŐ ÉS MÁSODIK RÉSZ

Kedves rajongók! Ha valaki pár szóban leírná nekem, hogy ez könyv milyen és mire hivatott, örülnék neki.

Csak a filmeket ismerem, a könyvet ajándékba szánnám, most láttam, hogy jön, de nem tudom hova tenni.

Folytatásként értelmezhető? Regény a tálalás formája? stb.

Mert az, hogy a "színházi szövegkönyv különleges kiadása", sajnos nekem nem sok infó..

Köszönöm!

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.