Ugrás a kommentre

J.R.R. Tolkien könyvei, és a hozzájuk kapcsolódó művek


MissKarrde

Ajánlott hozzászólás

A megfilmesítéseket látva lehet hogy meggondolod majd magad. Lehet hogy egyedül vagyok ezzel, de az Amazon projektek kapcsán is nagyon szkeptikus vagyok. Tolkien túl régimódi ezeknek a mai stúdióknak. Megpróbálják majd modernizálni szerintem és ezzel jól el is cseszik. Ne legyen igazam.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nem biztos. Peter Jackson A hobbit trilógiájával is elégedett voltam. Örülök, hogy három film lett. A Szilmarilok után pont A hobbitot tervezem elolvasni és akkor lesz összehasonlítási alapom ezzel kapcsolatban is.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 perccel korábban, Darth Revan9 írta:

Nem biztos. Peter Jackson A hobbit trilógiájával is elégedett voltam. Örülök, hogy három film lett. A Szilmarilok után pont A hobbitot tervezem elolvasni és akkor lesz összehasonlítási alapom ezzel kapcsolatban is.

Peter Jackson nem csinál már Gyűrűk Urát. A Szilmarilokot ő például sose akarta megcsinálni, úgyhogy ez nem túl jó támpont. Attól hogy az ő filmjei rendben vannak az semmit nem jelent egy leendő Szilmarilok vagy akármilyen Gyűrűk Ura projekt kapcsán. Ő egy lelkes új-zélandi filmes volt aki nem egy trendre felülve vágott bele a Gyűrűk Urákba hanem lelkesedésből és épp hogy az árral szemben ment amikor megcsinálta GYU trilógiát.

Minden ami ezután jön merőben más lesz. Iszonyúan meglepne ha nem igy lenne. Szerintem ne told túl magasra az elvárásaidat.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 perccel korábban, Bomarr írta:

Peter Jackson nem csinál már Gyűrűk Urát. A Szilmarilokot ő például sose akarta megcsinálni, úgyhogy ez nem túl jó támpont. Attól hogy az ő filmjei rendben vannak az semmit nem jelent egy leendő Szilmarilok vagy akármilyen Gyűrűk Ura projekt kapcsán. Ő egy lelkes új-zélandi filmes volt aki nem egy trendre felülve vágott bele a Gyűrűk Urákba hanem lelkesedésből és épp hogy az árral szemben ment amikor megcsinálta GYU trilógiát.

Minden ami ezután jön merőben más lesz. Iszonyúan meglepne ha nem igy lenne. Szerintem ne told túl magasra az elvárásaidat.

Abból indultam ki, hogy A hobbit filmeket is mennyien fikázták, gondolom azért, mert három filmet csinált egy könyvből. Egyébként Jackson is adott tanácsokat a Középfölde sorozat készítőinek, plusz ez a bizonyos Tolkien-társaság is több ponton megkötötte az Amazon kezét, csak úgy járultak ehhez is hozzá. Én bízom benne, hogy jó lesz, ahogy az Amazon másik projektje, Az Idő Kereke is.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nekem egy bajom van a Hobbit 3 részre szedésével, hogy rossz helyen van elválasztva az utolsó 2 film. Így hogy a 3. elején van lerendezve Smaug, jóval súlytalanabbnak érzem a legyőzését, mintha még a 2.ban bevégezné.

Szerkesztve: - Darth Cupsy
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nekem nagyon tetszett A hobbit második részének vége és a harmadik rész eleje. Zseniális húzás volt, olyan nagyszerű lett az a feszültségkeltő vég, aztán meg a harmadik film látványos és epikus indítása. Peter Jackson - számomra - jó döntést hozott.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nekem a Hobbitban a harmadik részben főleg az zavaró hogy iszonyúan elvan húzva a harc és tele van tök fölösleges, gyengén kinéző akciókkal amik néha röhejességbe torkollnak mint Legolas akciózásai.

A döntés egyébként a három részre bontásnál aligha Peter Jackson ötlete volt. Sejthető hogy stúdió döntésről van szó. A werkfilmekben is Jackson azután hogy már eldőlt hogy három részt forgatnak, azon agyal hogy hogy lehetne feltölteni tartalommal a három filmet. Van hogy úgy ment a forgatás egy-egy akciójelenetnél hogy még el se dőlt hogy az adott jelenet úgy igazán miről fog szólni. Részben így vették fel a második rész végén a szerencsétlenkedést a bányában, ahol a törpök össze-vissza rohangálnak hogy az aranyat ráöntsék Smaugra. Jó fölöslegeses is volt az a jelenetsor.

 

De én már annak is örülni fogok ha egyáltalán a Hobbit szintjét elérik majd az Amazon produkciók. Látva hogy milyen fantasy sorozatok forognak akár az Amazonnál akár máshol, esélyesebbnek látom az ellenkezőjét.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én nagyon tartok az Amazon-féle Gyűrűk Ura sorozattól. Peter Jackson filmjei tökéletes adaptációk, ehhez a franchisehoz kb. 40 évig hozzá se kellene nyúlni. Az előzetes bejelentések alapján attól tartok, hogy megpróbálják a Trónok Harca sikerét meglovagolni, és tönkreteszik a túlzott erőszakkal, káromkodással és meztelenséggel. Tolkien egy ideális világot alkotott, ahol a jó és a rossz harcol egymással, egy realista sorozat pont a lényegét venné el. Azt meg kétlem, hogy túl tudják szárnyalni az eredeti filmek szereplőgárdáját, zenéjét, látványát.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

44 perccel korábban, Bomarr írta:

Nekem a Hobbitban a harmadik részben főleg az zavaró hogy iszonyúan elvan húzva a harc és tele van tök fölösleges, gyengén kinéző akciókkal amik néha röhejességbe torkollnak mint Legolas akciózásai.

A döntés egyébként a három részre bontásnál aligha Peter Jackson ötlete volt. Sejthető hogy stúdió döntésről van szó. A werkfilmekben is Jackson azután hogy már eldőlt hogy három részt forgatnak, azon agyal hogy hogy lehetne feltölteni tartalommal a három filmet. Van hogy úgy ment a forgatás egy-egy akciójelenetnél hogy még el se dőlt hogy az adott jelenet úgy igazán miről fog szólni. Részben így vették fel a második rész végén a szerencsétlenkedést a bányában, ahol a törpök össze-vissza rohangálnak hogy az aranyat ráöntsék Smaugra. Jó fölöslegeses is volt az a jelenetsor.

 

De én már annak is örülni fogok ha egyáltalán a Hobbit szintjét elérik majd az Amazon produkciók. Látva hogy milyen fantasy sorozatok forognak akár az Amazonnál akár máshol, esélyesebbnek látom az ellenkezőjét.

Mégis valahogy számomra nagyszerűen összehozták A hobbit filmeket is. Az utóbbi időben ezt a filmtrilógiát még jobban is megkedveltem A Gyűrűk Uránál.

Milyen fantasy sorozatok forognak az Amazonnál még? Én még Az Idő Kerekéről tudok.

17 perccel korábban, Whill írta:

Én nagyon tartok az Amazon-féle Gyűrűk Ura sorozattól. Peter Jackson filmjei tökéletes adaptációk, ehhez a franchisehoz kb. 40 évig hozzá se kellene nyúlni. Az előzetes bejelentések alapján attól tartok, hogy megpróbálják a Trónok Harca sikerét meglovagolni, és tönkreteszik a túlzott erőszakkal, káromkodással és meztelenséggel. Tolkien egy ideális világot alkotott, ahol a jó és a rossz harcol egymással, egy realista sorozat pont a lényegét venné el. Azt meg kétlem, hogy túl tudják szárnyalni az eredeti filmek szereplőgárdáját, zenéjét, látványát.

A túlzott erőszaknak, káromkodásnak és az embertelenül komor, depressziós hangulatnak, valamint a realizmusnak én se örülnék. Tényleg nem illene bele. Több, más fantasy világba se illik bele ez a martini stílus. Az említett Idő Kerekébe se.

Költségben viszont nem fognak spórolni. Azt hallottam, hogy egy évadra költenek egy milliárdot.

 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

37 perccel korábban, Ody Mandrell írta:

Egy évadra egy milliárdot? Kizártnak tartom.

Tévedtem, most szétnéztem a cikkek között. Viszont majdnem 500 milliós tételről beszélnek az első évad kapcsán, tehát az első évad majdnem fél milliárdba fog kerülni. A következő évadok valószínűleg nem lesznek ilyen drágák. Viszont így is ez minden idők legdrágább tv-sorozata, legalábbis a sajtóban olvasható cikkek szerint.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2 órával ezelőtt, Darth Revan9 írta:

Milyen fantasy sorozatok forognak az Amazonnál még?

Legutóbb a Carnival Row-t néztem ott (Orlando Bloom a főszereplő). Szódával elmegy. Mondjuk amik a Netflixen mennek annál jobb, mert ott a Vajákot leszámitva szinte minden élőszereplős fantasy TV-sorozat tragikus.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

43 perccel korábban, Dzséjt írta:

Vagy mert pocsék filmek, amik ezer sebből véreznek...

Ugyanezt ráhúzzák azokra a filmekre is, melyeket ma nagyon divatos fikázni. Pl. DC filmek, vagy a Disney Star War filmjei. Hányszor olvastam már, hogy a Disney SW-k pocsék filmek és ezer sebből véreznek...

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

33 perccel korábban, Bomarr írta:

Meg olyan filmekre is ráhúzzák amik rosszak. Csak azért mert valamire azt mondják az emberek hogy rossz nem lesz automatikusan jó.

 

Szerintem eleve tévút abból levonni, hogy egy film jó vagy rossz hogy a neten épp mit mondanak az emberek.

Nem is ezt mondtam. Csupán úgy érzem személy szerint, hogy A hobbit filmeket érdemtelenül fikázzák. Biztos vannak olyanok is, akik szimplán maguktól alakították ki a negatív véleményeket ezzel kapcsolatban, de sokan vannak, akik szimplán csak átvették mások trollkodását.

Igen, nyilván csak azért, mert valamire azt mondják az emberek, hogy rossz, nem lesz automatikusan jó, és fordítva is így van. Viszont nem kötelező egyetérteni az emberek bizonyos tömegeivel. Nem kötelező átvenni mások véleményét. Ki lehet alakítani saját, eltérő véleményt is.

Én se a netezők véleménye alapján alakítom ki az álláspontomat. Viszont ma már erősen túlzásba viszik sokan a sárdobálást.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Revan mit érdekel téged, hogy ki fikázza? Nem az számít, hogy neked tetszik? Eszem eldobom komolyan, ezen ennyit rugózni. Biztos van értelmesebb dolog is amin tudsz agyalni.

 

OFF

Munkát megkaptad már? Mi a helyzet vele? 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2 órával ezelőtt, Darth Revan9 írta:

Ugyanezt ráhúzzák azokra a filmekre is, melyeket ma nagyon divatos fikázni. Pl. DC filmek, vagy a Disney Star War filmjei. Hányszor olvastam már, hogy a Disney SW-k pocsék filmek és ezer sebből véreznek...

És?

 

1 órával ezelőtt, Darth Revan9 írta:

Nem kötelező átvenni mások véleményét. Ki lehet alakítani saját, eltérő véleményt is.

És az teljesen elképzelhetetlen számodra, hogy az egyén véleménye esetleg egyezik a tömeg véleményével is?

Szerkesztve: - Dzséjt
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

4 órával ezelőtt, Darth Revan9 írta:

Viszont ma már erősen túlzásba viszik sokan a sárdobálást.

 

Nem feltétlen sárdobálás, szerintem a probléma abban is keresendő, hogy annyira szélsőséges lett az ízlés és magasra került az ingerküszöb, meg valljuk meg az intelligencia sem tündököl mindenkinél, hogy egyszerűen 2 féle értékelése van sokaknak vagy valamit nagyon szeretnek vagy nagyon utálnak. A másik meg, hogy sokan összemossák azt, hogy egy film nekem tetszik/nem tetszik azzal, hogy jó/rossz. 

 

2 órával ezelőtt, Whill írta:

Nekem a Hobbit egy szórakoztató kalandfilm-trilógia volt. Nem volt az az átütő élmény, mint a Gyűrűk Ura, de tetszett.

 

Valahogy én is így vagyok vele, semmi "bajom" vele azon kívül amit írtam, de a GYU trilógia az EPIC! :D 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 3 héttel később...

J. R. R. Tolkien: A szilmarilok

Nos, ez is megvolt, pótoltam egy kb. 19 éves tartozásomat. Még 2002-ben olvastam A Gyűrűk Ura trilógiát. A Disney mesék és Homérosz eposzai mellett még ez volt az, ami erősen ellökött a fantasy irányába. Még emlékszem, hogy 2002. június második felében olvastam a teljes A Gyűrűk Urát egyben, sokszor hajnalokig fenn voltam. A filmtrilógia első részét később, 2002 őszén láttam, és a filmváltozat is természetesen óriási hatást gyakorolt rám. Még annak idején terveztem volna az előzmény könyveket is – A hobbitot és a Szilmarilokat is elolvasni, de ez elmaradt. Őszintén szólva Tolkien után hamar átnyergeltem azokra a fantasykre, melyek a tolkieni elemeket erősen használva építették történeteiket és eme szerzőknél számtalan új kedvencet avattam – Salvatore, Weis-Hickman írópáros, Jordan, William King és akkor még a magyarokról nem is beszéltem. Viszont most már úgy éreztem, ideje ezeket is pótolni.

Elsőként A szilmarilokat olvastam el. Egy kicsit lassan ment, ennek egy újabb lelki válság volt az egyik oka. A másik, pedig, hogy egy rendkívül sűrített művel álltam szemben. Számítottam rá, hogy ilyen lesz, de még így is nehéz olvasmány volt. Őszintén szólva, nem is bánom, hogy most, érettebb fejjel tértem vissza Középföldére így, mert valószínű, hogy ez a tömény információ tenger megfeküdt volna engem 19 évvel ezelőtt.

A szilmarilok története Középfölde régi múltjába, az első- és másodkorba kalauzolja el az olvasókat. A harmadkor eseményei is helyet kaptak a kötetben, de csak a könyv végén és azok is még sokkal rövidebben kerülnek elmesélésre. Az első és másodkorban számtalan érdekes esemény történt. Eme regék rengeteg külön regényt is megérdemeltek volna. Valószínű, hogy jobban is tetszett volna az egész könyv, ha inkább 10-12 regényben kerül elbeszélésre. Ha jól tudom, Tolkien eredetileg ezen még bőven dolgozott volna, és inkább ezt tekintette volna fő művének, sajnálatos halála közrejátszott abban, hogy végül csak ezt a zanzásított formát tudták csak kezükbe venni az olvasók.

A könyvön azért így is rendkívüli módon érződik a tolkieni precizitás. A történeti háttér csodásan kidolgozott. Viszont könnyen el lehet veszni a nevek és események óceánjában. Sokszor nehéz volt követni az eseményeket és még a hátul található genealógia is sokszor épphogy csak nyomon tudott tartani. A Feaenorral történtek, Morgoth, Beren és Lúthien regéje, Gondolin bukása, valamint a Númenorral kapcsolatos események a kedvenceim. Szegény Nimlothot különösen sajnáltam, csodálatos fa lehetett. Viszont Beren és Lúthien története volt talán a legjobb. Főleg a vége és a döntésük.

A szilmarilok jól megmutatta, hogy van itt bőven alapanyag, akár 10-12 filmre is. Remélem, a Középfölde sorozat jól fel tudja majd dolgozni a Másodkor eseményeit. Szerintem egy komorabb, sötétebb hangulatú szériára számíthatunk, hiszen

Spoiler

[spoiler] Szauron folyamatos mesterkedései és manipulációi fontos szerepet kapnak. [/spoiler]

Nem lett abszolút kedvenc, de azért egy jó olvasmány élmény maradt. Négyes.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

J. R. R. Tolkien: A hobbit

Egy újabb régi adósságomat pótoltam be ezzel a könyvvel. Annak idején, még 2002-ben szerettem volna elolvasni A Gyűrűk Ura előzményét. Sajnos akkoriban csak A babó fordításban volt kapható. Emlékszem, hogy belelapoztam a könyvbe és elborzadtam, mikor az általam megszokott Zsákos Bilbó helyett Bilbo Baggins-t olvastam. Egy kicsit beleolvastam, de mikor láttam, hogy nem illeszkedik a fordítás a Réz-Göncz-féle anyaghoz, akkor eldöntöttem, hogy ebben a kiadásban nem vagyok hajlandó elolvasni. Kifejezetten utálom, mikor fantasyben a beszélő nevek megmaradnak eredetiben. Később hallottam, hogy az Európa kihozta normálisabb fordításban is, de akkor már elmerültem egyéb fantasy világokban. A hobbit filmeket nagyon vártam és örömmel néztem végig mindet többször is. Eljött az ideje, hogy a könyvet is elolvassam.

Nos, A hobbit tényleg egy meseregény inkább. Érződik rajta, hogy kisebbeknek íródott. Tolkien ugyebár a gyermekeinek írta. Van egyfajta különleges bája a történetnek és a szövegnek is. Alapvetően tetszett, viszont inkább a filmek mellett teszem le a voksom. Tetszett, ahogy Peter Jackson kibővíti egy picivel felnőttesebbé teszi. Érdekes érzés volt így utólag összehasonlítani a könyvet és a filmet. A párbeszédek szépen át lettek ültetve a filmváltozatokba. Pár dolog, ami kevésbé tetszett.

Spoiler

[spoiler] Bard kisebb szerepe. Szmógot túl könnyen és gyorsan győzik le. A könyv végi csata is egy kicsit összecsapottnak hat. [/spoiler]

Ennek ellenére azért meg tudok bocsátani, viszont fél csillagot mégis levonok. Kellemes kikapcsolódást nyújtott, érdemes volt pótolni. Ennek ellenére a filmeket jobban a szívembe zártam. Négy és fél.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 1 hónappal később...
  • 4 hónappal később...

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.