Ugrás a kommentre

Egyéb fontos


Darth Krande

Ajánlott hozzászólás

Egy joggal kapcsolatos kérdés: Amerikában az esküdtszéki rendszer hogyan terjedt el? Ez miért jobb (szerintük), mint az itteni rendszer? Miért jobb 10-12 laikusra bízni a döntést, amikor ott egy szakember a bírói székben? Vagy a megvesztegetést akarják így eliminálni?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A jogász (volt)szobatársam erre a kérdésre azt mondta, hogy "Úgy gondolják,hogy a nép a sajátjait ítélje el / Olyanok ítéljenek el, mint amilyen te is vagy". De szerinte is faxság a rendszer. 12 hozzá nem értő, a bíróságon unatkozó ember döntsön egy ember életéről.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én sem találom teljesen jónak ezt a rendszert. Ha még nem láttátok, nézzétek meg az 1957-es 12 dühös embert, végig a 12 esküdt megbeszéléséről szól, azután pedig el lehet gondolkodni ennek a rendszernek a "helyességéről"...

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A koncepcióban talán az is benne lehet, hogy "bízzuk a népre, kiket akar maguk közül kivetni és bűnösnek titulálni". Azt gondolhatják, hogy egy-egy ügyben a józan paraszti ész dominálhat és képesek megítélni a helyzetet, nem kell hozzá szakértőnek lenni. Annyiból van benne valami, hogy hiába az alapos és szakmai döntés, ha a társadalom azzal nem ért egyet, akkor mindenképp igazságtalannak fogják bélyegezni az ítéletet.

 

Ami miatt nekem se tetszik, az elsősorban a túl kicsi minta. Hiába igyekeznek minél jobban kiválasztani azt a pár embert, elég esélytelen, hogy képviselhessék a társadalmat. Másrészt meg ez az ülésezés része se túl jó, mert tisztában vagyunk az emberi manipulálhatósággal és a "tömeg hatásaival". Ha valaki járt már valamilyen értekezleten vagy gyűlésen, akkor tudja mennyire irreális irányba tudnak elmozdulni a közös álláspontok, attól szinte függetlenül mit is akarnak/gondolnak a közösséget alkotó egyének.

 

Ugyanakkor azt is látjuk, hogy ez az egybírás rendszer se működik. Megkockáztatom, hogy semmivel nem jobb, mint az esküdtszékes. Szerintem vegyíteni kellene a kettőt és egy bírói bizottságot létrehozni. Lényegében egy szakértőkből álló esküdtszék lenne, amely noha messze nem lenne tökéletes, de talán nagyjából a két megoldás előnyeit tudná egybefogni, kiküszöbölve a legnagyobb hátrányokat.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én sem találom teljesen jónak ezt a rendszert. Ha még nem láttátok, nézzétek meg az 1957-es 12 dühös embert, végig a 12 esküdt megbeszéléséről szól, azután pedig el lehet gondolkodni ennek a rendszernek a "helyességéről"...

A világ egyik legjobb filmje, merem állítani. :D

 

A 11-es esküdt (a kelet-európai bevándorló) valami olyasmit mond, hogy az esküdtrendszer az amerikai demokrácia egyik legfőbb alappillére, hiszen arra ösztönzi az embert, hogy hallassa a hangját, észérvekkel megvitatva a problémát. Véleményem az, ha mindenki így gondolkodna, akkor valóban jó lenne a rendszer, de ha csak a 3-as esküdtre gondolok, aki pusztán azért akarta halálba küldeni a vádlottat, mert ő személy szerint nagyon rossz viszonyban volt a hasonló korú fiával... nos hát... És nem sokon múlott, hogy az esküdtek egy perc alatt lezavarják az ügy megtárgyalását, ennek megakadályozásához egy ember (H. Fonda) lelkiismerete és logikus gondolkozása kellett. Szóval én rossznak tartom a rendszert, mert mi a garancia arra, hogy az esküdtszékben mindig ott ül az a (minimum) egy ember, s nem csak olyanok unatkozzák végig a tárgyalást, akik gyorsan túl akarnak esni rajta, hogy az esti baseball mérkőzésre odaérjenek?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Yoda szavaival élve: ennek a gondolatsornak a végén csak sötétséget látok. Ezt senki ne vegye magára, nem a ti véleményetekre értem ezt, hanem az egész jog rendszerre. Az az igazság, hogy valójában egyik változat sem működik jól, mindkettő mellett és ellen lehet érveket felhozni de inkább ellene. Nem mozgok túl otthonosan a jog területén, de laikusként az a véleményem, hogy mindenképp jobb ha szakemberek döntenek, de nem gépekként kellen üzemelniük. A jognak és a szakmabelieknek sokkal rugalmasabbnak kéne lenniük, nem szabadna ilyen algoritmus szerűen működnie, hogyha ez meg ez van akkor bűnös, ha meg XY bizonyíték hiányzik, de szinte mindenki tudja, hogy bűnös akkor nem ítélik el. Hibák persze biztosan becsúsznának, de a dogmákhoz való ragaszkodás nélkül nagyobb arányban hoznának jó döntéseket.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

No, megvolt életem első éjszakai vezetése. Szombathelytől Jánossomorjáig, 100 plusz pár kilométer. Hát mit ne mondjak, komoly volt. Legjobb élmény: kanyarba be, középen a vonal már a Mátyás idejében elkoptak, szemből kamion és gépjárműoszlop, szóval a lámpák serege miatt az utat sem látod, és persze az utat is csak annyira ismered, hogy délelőtt az ellenkező irányba már egyszer végigmentél rajta. Új értelmet nyert nálam a "megy a vakvilágba" kifejezés.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A tanulóidő alatt nem kellett sötétben vezetni? Húgom télen munka után járt vezetni, szóval ő először a sötétben való vezetést tanulta meg. Na persze nem ennyire gáz körülmények között.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

No, megvolt életem első éjszakai vezetése. Szombathelytől Jánossomorjáig, 100 plusz pár kilométer. Hát mit ne mondjak, komoly volt. Legjobb élmény: kanyarba be, középen a vonal már a Mátyás idejében elkoptak, szemből kamion és gépjárműoszlop, szóval a lámpák serege miatt az utat sem látod, és persze az utat is csak annyira ismered, hogy délelőtt az ellenkező irányba már egyszer végigmentél rajta. Új értelmet nyert nálam a "megy a vakvilágba" kifejezés.

Én konkrétan utálok sötétben vezetni. Olyan az egész, mintha valami videójáték lenne; ha nincs utcai világítás, akkor csak valószerűtlenül elmosódott körvonalakat látok csak a tájból. Emiatt lassabban is megyek, és nem értem, hogy tudnak mások ugyanúgy száguldozni, mint nappal.
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nem, én tavasszal tanultam, akkor csak nappal vezettem. A tantervben benne volt, de a gyakorlatba a terv nem lett átültetve. Télen persze más, akkor könnyebb éjszakát találni fényes nappal. :)

Értem :) Tesómnál fényes nappalt nehéz volt találni. A gond abból adódott, hogy nálunk nincsenek lámpák és más hasonló finomságok, tehát le kellett járnia Ceglédre vonattal az órákra. Végül úgy oldotta meg, hogy időnként ment korán reggel (mire odaért éppen kivilágosodott), és később ért be a munkahelyre. Szegény rendesen meglepődött először, hogy mennyivel könnyebb nappal vezetni. Addig azt hitte, hogy ő annyira béna :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én konkrétan utálok sötétben vezetni. Olyan az egész, mintha valami videójáték lenne; ha nincs utcai világítás, akkor csak valószerűtlenül elmosódott körvonalakat látok csak a tájból. Emiatt lassabban is megyek, és nem értem, hogy tudnak mások ugyanúgy száguldozni, mint nappal.

Amit én kifejezetten utáltam - e mellett, mert ezzel az elmosódottsággal sajnos nehéz belőni egy szembejövő kocsi vagy kamion szélét -, hogy lehetetlen pontosan belőni a távolságokat. Amikor vannak lámpák, akkor könnyebb, de két település között iszonyú volt. Én is kerülni fogom az éjszakai vezetést, ha lehet.

 

Értem :) Tesómnál fényes nappalt nehéz volt találni. A gond abból adódott, hogy nálunk nincsenek lámpák és más hasonló finomságok, tehát le kellett járnia Ceglédre vonattal az órákra. Végül úgy oldotta meg, hogy időnként ment korán reggel (mire odaért éppen kivilágosodott), és később ért be a munkahelyre. Szegény rendesen meglepődött először, hogy mennyivel könnyebb nappal vezetni. Addig azt hitte, hogy ő annyira béna :D

Hát igen, ha az ember látja az utat, úgy könnyebb. Viszont akkor a tesód nappali vezetésben kész bajnok lehet.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én is sokat vezettem a tanuló időszak alatt éjszaka, városban... aztán hadd ne mondjam, mennyire meglepett, hogy mennyivel másabb ugyanez országúton... A Debrecen-Hajdúböszörmény távot tettem meg oda-vissza éjfélkor és hajnal háromkor... hát pont úgy éreztem magam, mint Dzséjt alább...

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Hát igen, ha az ember látja az utat, úgy könnyebb. Viszont akkor a tesód nappali vezetésben kész bajnok lehet.

Elsőre át is ment a vizsgán. Az a baj, hogy azóta sem jár messzebbre, ezért fél az ismeretlen helyektől :( A sok h*lyétől maga körül pláne, szóval sajnos elég felemás a helyzet...

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.