Ugrás a kommentre

A Jedi és a Sith rend


Ody Mandrell

Ajánlott hozzászólás

Szerintem mindenki magtarja az eredeti nevét!

Szerintem a Jedik nem úgy működtek, hogy elhurcolták a család/szülő engedélye nélkül a gyerekeket, akiknek nagy volt a midi száma.

(Erről az jut eszembe, mikor Kárpátalját szovjet területre csatolták, és a ruszkik azzal fenyegetőztek, hogy minden kisfiút kiskorukban elvisznek katonának és szülők nélkül nőnek fel. Nagyszüleim ezért szöktek haza, két fiúk volt akkor.)

Ez az eldugjuk a gyereket a család elől nagy ellenérzést válhat ki és letagadhatják eldughatják a kölyköket.

Szerintem Jedinek lenni kiváltság, ez talán az egyik legnagyobb "karrier" a galaxisban. Szerintem egymást tapossák, hogy bekerülhessenek a rendbe.

(Természetesen itt nem azokra az időkre gondolok, ahol már kétes a megítélése a Jediknek. Az ep2 előttre.)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Dooku nem véletlen lett gróf. A szüleitől örökölte a nemesi címet és a vagyonát, amiből létre hozta a Szeparatista mozgalmat.

Akkor ez a vén marha a birtoklás miatt kerülhetett át a sötét oldalra. Kapzsi lett. Volt egy csomó lóvéja és több kellett neki. A több lóvé után meg több hatalom. Erre jöhetett Palpi hogy majd segít neki megszerezni.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Azért szerintem még mindig Dooku volt a legnormálisabb Sith a társaságból. Neki még a szeme sem vörösödött be - szerintem a sötét oldal nem borította el a gróf urat.

 

Mikor Palpival beszélgetnek, sokkal inkább egyenrangú feleknek tűnnek, mint Vaderrel (vagy Maullal :roll:). Vader ugye nem győzte a padlót nézni, miközben Palpi osztotta neki a parancsot, Maul meg egy fegyver volt (ahogy Dooku fogalmazott, egy állat :)).

 

Dooku tényleg csak használta a sötét oldalt, a saját céljaihoz. Neki nem a sötét oldal győzelme volt a fontos (Palpinak azért az is), kizárólag a saját győzelme. Végülis ez teszi igazi Sith-té.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Sidious magát tartotta a Sötét Oldalnak. És éppen azért sem volt Tyranus jó Sith, mert nem adta át magát annyira a gyűlöletnek, hogy az fizikai változást okozzon, pl besárguló szem. Maul, Sidious és Vader ellenben igen.

Egyenlő felek meg aztán pláne nem voltak, Sidious annyira sem becsülte, mint Mault, olyan könnyedén mondta ki a halálos ítéletet, mintha csak egy légy eltaposásáról beszélne. Ellenben még Maulnál is büszkeség csengett a hangjában, mikor beszélt a képességeiről a Coruscanton.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nem azt mondom, hogy Tyranus jó Sith volt. Azt mondom, hogy kizárólag a hatalomvágya miatt lehetett egáltalán Sith. Ha jó Sith lett volna, rájön, hogy Palpi a halálát akarja, és talán megpróbálta volna ezt megelőzni. De erre csak akkor jött rá, mikor már "lekezelték".

 

Egyenlő felek: Palpi szemében semmiképp. Az ő számára mindenki csak egy eszköz volt a céljai elérésében. Ahogy Dookut, a saját tantíványát szó nélkül lefejeztette, később ugyanezt tette volna Vaderrel is. Ha Luke engedett volna a csábításnak, mint az apja, akkor szépen lekapta volna Vader papa buksiját, és átvette volna a helyét. Palpi így tervezhette... (Egyébként szerintem kapóra jött Sidiousnak az, hogy Vader lesérült, mert így soha nem tudott volna szembeszállni a mesterével.)

Egyenlő felek: szerintem Dooku szemében sem. Azonban valamiért úgy érzem, Dooku nagyobb hatalmúnak tartotta magát Palpatine-nál. Biztos vagyok benne, hogy szervezkedett ellene, és ha megéri a Birodalmat, megpróbálta volna eltenni láb alól a vén gyűröttfejűt.

Én csak azt mondtam, hogy az én szememben, külsőre tűntek egyenrangúnak. Ha összehasonlítjuk az AotC végén levő beszélgetést, teljesen más a hangulata, mint pl. a Birodalom Visszavág jelenetének, mikor Palpi felhívja Vadert a csillagrombolóján. Míg az utóbbi jelenetben egyértelműen alárendeltnek tűnik Vader (talán ezt is szimbolizálja a hologram hatalmas mérete Vaderhez képest), a Klónok végén úgy sétál egymás mellett Palps és Dooku, mint két vezér, két cimbora, akik most jól alátettek a világnak.

 

Valószínű egyébként, hogy ez az dolog a kor miatt van. Ha igaz, hogy Palpatine annyi idős, amennyinek kinéz, akkor el tudom képzelni, hogy talán Dooku az idősebb. (Chris Lee jóval idősebb Ian McDiarmidnál.)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Mikor Palpival beszélgetnek, sokkal inkább egyenrangú feleknek tűnnek, mint Vaderrel

Persze. Sidi tudta hogy a gróf úr nagyon magasan hordja a pisze nóziját, és ha nem egyenrangúként színészkedett volna vele, akkor előfordulhat hogy Dooku bepöccen rá és Darth Plagueis The Wise sorsára juttatja. A saját kis sakkpartijához az kellett, hogy Dooku megbízzon benne, és ehhez jó eszköz volt hogy egyenrangúként kezelte.

Vader esetén meg ugye már ő volt a Galaxis ura, aki előtt még a Birodalom legismertebb rendetrakója is csak sunnyog. Szerep, mint bármi más. Csak másik szerep.

Őszinte, az leginkább Luke-kal volt. Nem is jutott vele sokra.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Azt bizton állíthatjuk, hogy Palpi majdnem olyan jó színész, mint Ian McDiarmid. :roll:

 

Kíváncsi vagyok, mi lett volna a Palpi vs. Dooku harc kimenetele, bár sejtem.

 

Luke-ról: nem sokkal utána meg Luke volt őszinte Palpival. Kapott is pár villámzuhatagot.

Ebből az a tanulság, hogy az őszinteség nem kifizetődő? :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Igen, de mivel a Kiválasztott szerepe (elvileg) a Sithek eltörlése, ezért Dookut is csak Anakin nyírhatja ki.

Akkor egyikőjük sem győzhet? Na erre varrj gombot! :roll:

Szerintem a jóslat szerint a Kiválasztott a Sith Rendet pusztitja el... ettől sith tanitványt más is ölhet, ahogy ölt is: ott van Obi-Wan esete Darth Maullal :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem a jóslat szerint a Kiválasztott a Sith Rendet pusztitja el... ettől sith tanitványt más is ölhet, ahogy ölt is: ott van Obi-Wan esete Darth Maullal :roll:

Ez igaz. De akkor még a Kiválasztott nem volt Jedi. :D

 

Egyébként én csak onnan gondoltam ezt a Dookus dolgot, hogy előre "bebizonyosodott". :) Tényleg Anakin ölte meg.

 

szerk.: Az igazság az, hogy nem tudhatjuk a jóslat mibenlétét. Még a Jedik sem értették... :D

Szerkesztve: - Shettard Hart
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A filmekben nem volt róla szó, hogy a jóslat onnan aktivizálodik, hogy Kiválasztott jedi lesz (ami ráadásul egy Tanács kinevezésén áll vagy bukik... valszeg az Erőnek mindegy hogy levan-e vágva a Kiválasztott padawan tincse vagy sem). Persze ettől még lehet hogy van ilyen benne, de pont azért mert nem merül fel a filmben innentől nagy az őnrész benne, s végülis ilyen alapon sok mindent hozzá lehet költeni a jóslathoz, pont azért mert kevés dolgot tudunk róla.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én a képzés elkezdésétől gondoltam a "Jedit". De persze igazad van, hisz tényleg nem tudunk sokat a jóslatról.

 

Vajon mi lett volna, ha a Tanács nem engedélyezi Anakin kiképzését, vagy nem Tatooine-ra szállnak le a hajóval? Egy remek Infinities sztori lenne... :roll:

Szerkesztve: - Shettard Hart
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Vajon mi lett volna, ha a Tanács nem engedélyezi Anakin kiképzését, vagy nem Tatooine-ra szállnak le a hajóval? Egy remek Infinities sztori lenne... :roll:

Akkor felborult volna a tér-idő kontinuum és vége lett volna a galaxisnak. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Attól még hogy nem mondják ki, létezik.

Ez már nekem EU. :roll:

Nekem csak az van az SW-ben amit Lucas irkált/rakott bele.

Szerkesztve: - Rog Ertay
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 8 hónappal később...

A Sith és a Jedi rend

 

Avagy az Erő használatra épülő Rendek a messzi-messzi galaxisban

 

Hinnétek vagy sem, alig hogy beköltöztem albérletembe, Debrecenbe, lakótársamról rögtön kiderült, hogy nagyon szereti a Csillagok Háborúját. Erre mondják azt, hogy a Sors keze, de ez végső soron most mindegy is. A lényeg, hogy a srác nagyon kíváncsi a háttérben zajló eseményekre, a cselekmény igazi mozgatórugóira, és általában remek beszélgetéseket szoktunk folytatni, hogy felfedjük a háttéreseményeket, a Saga alapjait. Tegnapelőtt példának okáért majd 2 órát beszélgettünk - a téma természetesen a SAGA volt.

 

Úgy a beszélgetés közepe táján járhattunk, amikor nekem szegezte a kérdést: Ő azt nem tudja, hogy a Jedik és a Sith-ek tanítása vajon miben térhet el. Emlékszik Anakin szavaira (A Sith-ek magukba fordulnak, a szenvedélyükből táplálkoznak, önzőek), de nem tudja elképzelni, hogyan is történik egy Sith kitanítása.

Kérdése azért olyan bonyolult, mert a Jedik neveléséből is csak villanásokat láthattunk, így tehát összehasonlítani azzal a Sith traininggel, amiről csak EU információink vannak, felettébb merész, de azért elgondolkodtatott.

Elsőre rávágtam, hogy játssza végig a KOTOR szériát, az elég sok mindenre választ ad, de aztán eszembe jutott, hogy pusztán a józan eszemre hallgatva, kilogikázva is magyarázatot adhatok a kérdésére. A most következő hozzászólásomban megpróbálom logikusan felépítve, a saját gondolatmenetemet követve leírni nektek, pontosan mire is jutottam a Jedi és a Sith rend közti különbségek végiggondolásakor. Remélem nem lesz túlzottan terjengős, és néhányan szívesen elolvassák...

 

The Sith and the Jedi are similar almost every way... - Supreme Chancellor Palpatine - Episode III

 

Mivel a kérdés, ahogy fent is írtam, feletébb összetett, úgy döntöttem, először is az alapokat járom körbe. Feltettem a kérdést: vajon mi kellett ahhoz, hogy a messzi-messzi galaxisban megjelenhessen két ilyen Rend? A válasz persze egyértelmű: elsősorban arra a megfoghatatlan energiamezőre van ehhez szükség, ami filmekben csak "Erő" néven fut. Elég homályosak az erre vonatkozó információink. Persze az alapjaival tisztában vagyunk; az Erő egy energiamező, amely körülvesz és áthat bennünket, ott van a fában, a vízben, a levegőben. Azok az egyének, akik midi-chlorian száma az átlagosnál magasabb, képesek ezt az energiamezőt közvetve vagy közvetlenül használni. Ez az, amiben mindannyian megegyezhetünk, de ez még korántsem minden. Ott van például az a tény, hogy az Erőnek akarata van (legalábbis Qui-Gonn szerint mindenképp), tehát több, mint egy energiamező - a Jedik hitvallása szerint biztos. És persze az is arra mutat, hogy a jóslat, mely az Erő egyensúlyáról szólt, végül beteljesedett, ergo valamiféle akarata valóban lehet az Erőnek. De ebben a témában már sokkal kevesebb az információnk... nem tudjuk például, hogy meddig terjed az Erő hatalma (Darth Plagueis versus Qui Gonn Jin), hogy keletkezett, és mi a célja (Egyensúlyba kerülni?). Továbbá úgy tűnik, hogy míg az Erő a prequel részekben a Sith-eknek (Palpatine-nak) kedvez és a Jediket akadályozza, addig a régi részekben (főleg az EpVI-ban) ez pont fordítva történik. A történet közvetlenül erre sem ad magyarázatot.

Érdekessége az Erőnek, hogy gyakorlatilag két felfogás létezik róla, az egyik a Jedik, míg a másik a Sith-ek sajátja. Yoda mester úgy fogalmaz a II. részben, hogy a Sötét oldal mindent ködbe burkol. De vajon mi az, hogy Sötét oldal? És mi a Világos? Az Erő, két, izolált oldaláról van szó? Más-más tartalommal bír az Erő sötét oldala, mint a világos? Kétlem. Gondolkodásomban arra jutottam, hogy igazából a két oldalt (sötét-világos) csupán az Erő felhasználási módja különbözteti meg. Így tehát, ahogy szintén a bölcs öreg Jedi fogalmaz, a Jedi-Rend az Erőt védekezésre, passzívan használja, míg a Sith-ek támadásra, uralkodásra, még nagyobb hatalomszerzésre használják. De az alap, azaz az Erő, mindkét esetben megegyezik. Nem a Jedik képességének hiánya okozza tehát azt, hogy Anakin a világos oldalon nem boldogulhat, ha meg akarja menteni Padmét, hanem a felfogásuk: mivel passzívak, s nem avatkoznak be az Erő felsőbbrendű dolgaiba (élet-halál), nem is törekednek arra, hogy meghosszabbítsák az életet, mert az már egy "aktív" felhasználása az Erőnek, amely így a Sötét oldalhoz tartozik. Be kell tehát látnunk, hogy az Erő felkínálja mindkét oldal számára az összes lehetőséget (pl.: A Jediknek is lehetne hatalma meghosszabbítani az életet, de ha ezt megtennék, már Sötét oldali felhasználását választanák az Erőnek - tehát nem maradhatnának hosszú távon Jedik és vica versa, a Sith-ek is használhatnák az Erőt passzívan, szemlélődően, de az a felhasználási mód hosszú távon elsodorná őket a Sith-ek kötelékéből, mert passzív.) Igazából ennek alapján maximálisan igazat adok Yodának: egyik oldal sem erősebb a másiknál, csupán másfajta lehetőségeket kínál az Erő által.

Viszont Yoda másik kijelentésével erősen vitatkoznék. Emlékezhettek, azt mondja: A Sith-ek útja könnyebb, símábban járható út. Meglátszik, hogy a bölcs Jedi sosem tapasztalta meg a Sith-ek életmódját. Amikor ezt mondja Luke-nak, nyílván arra gondol, hogy könnyű letérni a világos oldal útjáról, hisz ha az ember nem gyakorol önmérsékletet, vágyik a hatalomra, nem tudja leküzdeni dühét, akkor könnyen a Sötét oldalon köthet ki. Rövid távon valóban könnyebb Sith-nek lenni, mint Jedinek. Azonban a fórumon elhangzott egy remek példa a Sith-ek életmódjáról. Mint a drog... amikor átállsz, és először engeded szabadjára a dühödet, frenetikus érzésben van részed, később azonban már muszáj dühöngnöd és gyűlölnöd ahhoz, hogy a Sötét Oldalon maradj, és el tudd viselni az érzést. Hosszú távon tehát legalább annyira nehéz Sith-nek lenni, (úgy, hogy élvezd is a Sithséget, hogy kielégítsen) mint Jedinek. Folyamatosan dühöngeni szerintem épp olyan nehéz, mint sohasem.

 

Miután ezt tisztáztam magamban, a Jedik és a Sith-ek felé fordultam. Azt tehát már megfogalmaztam, hogy miben tér el a két oldal, de a két rend közötti viszony még mindig kérdéses. Józan paraszti ésszel: ha a Sötét és a Világos oldal az Erő felhasználásában tér el egymástól, akkor az ezekre támaszkodó két "társaság" is valószínűleg főleg ebben különbözik. De ennél azért - hipotézisem szerint - többről van szó. Hiszen maga egy Sith mondja, hogy a Jedik és a Sith-ek majdhogynem mindenben megegyeznek! Vajon azért mondja, mert épp egy Jedit fűz, vagy azért mert ez az igazság? Vizsgáljuk csak meg... Palpatine elmondása szerint mindkét Rend hatalomszerzésre törekszik, és fél annak elvesztésétől. Az első három része a sorozatnak egyértelműen arról szól, hogyan próbál Palpatine (mint Sith lovag) hatalmat szerezni... de vajon a Jedik törekednek-e erre? Aligha... hozzá kell azonban tennünk, hogy az első részekben a Jedik eleve hatalmon vannak (a Sith-ekhez képest), így tehát nincs is miért "harcolniuk". Ez tehát zsákutca, leszámítva azt az egy jelenetet, ahol Windu kijelenti, hogy a békés átmenet érdekében a Jediknek kell a Szenátus élére állni. De lássunk a lapok mögé... a Jedik nem a galaxis feletti uralmat szeretnék megszerezni, egyszerűen meg akarják tisztítani a galaxist a Sith-ek által befolyásolt szenátoroktól és a korrupciótól. Ám de felvetődik a kérdés: vajon ez a két rend miért nem tud egymástól függetlenül, békében működni? A Jedik miatt? Akik védelmezik a Köztársaságot, elvonulnak saját kis templomukba, és nem szólnak be (a háború előttig) az érdemi döntésekbe (klón hadsereg felállítása - Yoda és Windu csupán "nézők")? Aligha. Másról van itt szó. Lehet, hogy a Sith-ek és a Jedik sok mindenben hasonlítanak, de abban semmiképp sem, hogy mit akarnak a hatalommal. Nem azt emelném ki, amit Anakin, hogy a Sith-ek befelé fordulnak, és a szenvedélyükből merítkeznek (ami igaz is, és épp ezért nem is racionálisak - ld.: Anakin/Vader EpIII vége), hanem azt, hogy a Sith-ek nem elégednek meg azzal, hogy léteznek, hogy tanulnak, hogy el vannak magukban... ők még több hatalmat akarnak, és a hatalom által akarnak még többet tudni. A Jedik is többet akarnak tudni, ám ezt tanulással szerzik meg, s az ezzel elért hatalmukkal nem élnek vissza, többnyire megtartják azt maguknak. A Jedik félik az Erőt, szimbiózikus partnerként tekintenek rá, a Sith-ek inkább csak használják, és alárendeltként fordulnak felé. Ha megkérdeznénk, 10-ből 10 Sith mondaná azt, hogy az Erőnek, mint olyannak, nincs akarata, csupán egy energiamező.

 

Bár most találtunk egy alapvető különbséget, mégsem mondhatjuk azt, hogy Palpatine szavai teljes mértékben megalapozatlan hazugságot alkottak volna. A Sith-ek és a Jedik valóban sok mindenben hasonlítanak, hogy triviális legyek, például mindketten használják az Erőt. Tehát egyik Rend sem zárkózik el a hatalmuk felhasználásától, csupán annak módja más. A Jedik önzetlenek, és igyekeznek kizárni minden személyes érzelmet, hogy egy fensőbb jóért cselekedhessenek, ne magukért. Ennek érdekében háttérbe szorítják a személyes érzelmeket, de nemcsak a dühöt és a félelmet, hanem a ragaszkodást, a birtoklást és az "önző" szeretetet.

A Sith-ek ezzel szemben önzőek... magukért cselekdnek, s a közjót semmibe veszik. Képesek mindent és mindenkit elárulni, akár saját mesterüket is, csak azért, hogy még nagyobb hatalomra, erőre tegyenek szert. Sokkal aktívabban használják fel az Erőt, ám ehhez valóban az is kell, hogy sokkal jobban magukba forduljanak, mint a Jedik. A Jedik a meditálások során keresik a válaszokat az Erőre, és magukkal kapcsolatban is, de agyukat nem vakítja el a düh, a félelem és a racionális érzelmek sokasága, ilyen szempontból akár azt is mondhatnánk, hogy nem is emberek (Padmé szavai a második részből: "To be angry is to be humane!"), és valóban: ők maguk is többre tartják magukat az egyszerű embereknél, amire két dolog is utal a filmekben - és a könyvben: (Anakin válasza: "I'm a Jedi... I know that I'm more than this!' továbbá Windu kijelentése, miszerint egy Jedi több geonosisival is felér.) A Jedik tehát többeknek képzelik (?) magukat az embereknél... de vajon lenézik-e őket? Tudniillik, ha igen, akkor már is találtunk egy közös vonást a Jedik és a Sith-ek között.

A második rész alapján azt kell mondanunk: igen, sajnos a Jedik beleestek abba a hibába, hogy, hasonlóan a Sith-ekhez(!) lebecsülték az emberi érzelmeket. Yoda mester megjegyzi, egyre több Jedi esik a beképzeltség hibájába... és Anakin hibáihoz hasonlítja az övéket. Tehát ebből következik, hogy sok Jedi hasonlóképpen viselkedik, mint a Kiválasztott, akinek csak egy második részben elhangzott mondatát emelném ki ehelyütt: "Nyugalom, Jedi ügy. Igyanak tovább..."

Szerintem tehát megállapodhatunk abban, hogy a Jedik elkövették ezt a csúnya hibát: a hatalmuk által lenézték a galaxis egyszerű lényeit, annak ellenére, hogy értük (és az Erő akaratáért) cselekednek!

 

Most nézzük a Sith-eket. Róluk tudjuk, hogy önzőek, magukért élnek, a szenvedélyükből merítkeznek. Ők nem nyomnak el minden emberi érzést, csupán kiválogatják a számukra hasznosakat (düh, félelem, gyűlölet, fájdalom), és kidobják a haszontalalant (szeretet, hála, stb). Így tehát sokkal befelébb fordulók, sokkal inkább függnek saját belső állapotuktól, hiszen sokkal jobban szomjazzák a hatalmat, mint a Jedik, ezért aztán sokkal jobban kell törődniük magukkal (hogy nagyobb hatalmat szerezzenek.) Összefoglalva: A Jedik azért meditálnak, hogy kizárják a Rend számára káros belső érzéseiket, és elmerüljenek az Erőben, a Sith-ek pedig azért, hogy kibontakoztassák a Rend számára hasznos belső érzéseiket, és elmerüljenek az Erőben ezáltal. Láthatjuk, hogy csak 2 szó az eltérés, mégis mekkora különbség...

Azonban, ahogy azt már fönt is levezettem, véleményem szerint - csakúgy mint a Jedik - a Sith-ek is lenézik a "haszontalan" emberi érzéseket, akadályozó tényezőként fogják fel, és éppen ezért nem becsülik a galaxis egyszerű embereit, lényeit. Ez egy fontos hasonlóság.

 

S hogy miért is olyan fontos? Csak egy nevet említenék: Qui-Gonn Jin. Qui-Gonnról annyit tudunk, hogy egy lázadó szellemiségű Jedi volt, aki elsőként tért vissza az "Erő honából". De vajon miért? Miért pont Qui-Gonn? - kérdezhetjük teljes joggal - hisz nem volt olyan bölcs, mint Yoda, olyan erős harcos, mint Anakin, s a humora sem közelítette meg Obi-wanét... mégis ő fedezte fel a titkot, melyet egyetlen Jedi sem előtte.

Érzésem szerint a fentiekben és a lázadó szellemiségben keresendő a válasz. Qui-Gonn az élő-Erő felé fordult ugyanis. Sokáig nem tudtam mire vélni ezt a szókapcsolatot, nem értettem, miért különleges ez, de végiggondolva a fentieket, rá kellett döbbenem, hogy Qui-Gonn képes volt arra, amire a többi Jedi társa már nem: becsülni az életet, az egyszerű, mezei életet... hallgatni az Erőre, és nem elzárkózni, izolálódni a galaxis egyszerű lényeitől. A jelenre összpontosított, és nem a múltra, vagy a jövőre, nem befelé fordult, hanem hagyta, hogy minden, ami körülötte történik, választ adjon a kérdéseire. Nyitott volt, és végletekig önzetlen. Felfedezte, hogy az emberi értékek, a Rend számára haszontalan emberi értékek legalább olyan magas szintű érzések, mint az Erő, és nem lebecsülendő. Lehet, hogy Qui-Gonn többnyire átlagos Jedi volt, de felfedezte azt a dolgot, amiben a Sith-ek és a Jedik leginkább hasonlítanak: mindkét Rend kidobja az ablakon, s lebecsüli a galaxis talán legcsodálatosabb érzését: a szeretetet. A könyvben is elhangzik, én pedig EU ide vagy oda, most erre fogok támaszkodni. Qui-Gonn azt mondja Yodának a 3. részben, hogy: "A Szeretet a válasz a kérdésre." A Szeretet az, amiről mindkét Rend elfelejtkezett az évszázadok során, s ami pusztulásra kárhoztatta a két Rendet. A Szeretet volt az, ami - véleményem szerint - elsődlegesen motiválta Anakint, amikor levágta Windu kezét, de a Szeretet volt az is, ami ledobatta vele Palpatine-t az aknába.

 

És láss csodát... mi más bizonyítaná azt, hogy az Erőnek létezik akarata, mint az, hogy a profécia beteljesítésekor a legutolsó Jedi pontosan a Szeretet érzését volt képes felfedezni, s erre alapozni az új Jedi rendet, mely végre méltó felhasználást biztosíthat az Erő számára...

Szerkesztve: - Donát
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Remek írás Donát! Szeretem az ilyen terjengős értekezéseket. :)

 

Az első része mehetne az Erő topikba is, ott kilehetne tárgyalni.

 

Ami pedig a többit illeti, van amivel egyetértek, de több dolog van, amivel nagyon nem. Először is, szerintem nem igaz, hogy a Jedik lenézték volna az egyszerű embereket, lényeket. Erre több minden is rávilágít.

Itt van mindjárt az általad is emlegetett Qui-Gon. Felkarolja Jar Jar-t az első részben, pedig nálánál szánalmasabb lény, nem igazán létezhetett a galaxisban. Vagy említhetném Obi-Wan-t, aki a második részben ellátogat legjobb barátjához Dex-hez, akitől segítséget (!!) kér, és kap. Kettejük cseveje számomra semmiképp nem a lenézést sugallja. Szerintem a legtöbb Jedi pont így viselkedett, hisz ha érezhetően arroganciával éltek volna a köznép irányában, akkor nem tudták volna ellátni a feladatukat. A béke és az igazság örzői nem ilyenek voltak. Yoda megállapítása viszont arra enged következtetni, hogy a rendben a fentebb leítak ellenére, mégis megjelent valamiféle arrogancia, de ez a megállapítás inkább az Erő és a történések kezelésére vonatkozhatott.

 

A másik dolog a szeretet. Éppen Anakin mondja az EPII-ben, hogy a Jedik egyik legfontosabb erénye a feltétlen szeretet! Csupán a ragaszkodás az, ami tiltott. Tehát a végső konklúziód szerintem abban hibás, hogy a szeretet hiánya okozta volna a Jedik vesztét. Szerintem erről szó sincs. Egyszerűen túl magabiztosak voltak, ebből kifolyólag a Sith nagyon megvezette őket.

 

Egyébként pedig, szerintem a Jedi és a Sith között egy alapvető hasonlóság van. Mind a két rend az Erőt használja. De szerintem itt véget is ér az egyezőség...

 

A haverodnak meg mondd meg, regeljen ide! Itt aztán cseveghet kedvére ilyen dolgokról. :?

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Akkor megvédeném az álláspontomat.

 

Qui-Gonnt nem ér példaként felfogni, hisz pont ő volt az, aki ebben különbözött a többi Jeditől. Obi-wan pedig még "meg is veti" azért, hogy felkarolja Jar-Jart, ergo ez egyáltalán nem szokásos a Jedik körében (azaz, hogy az átlag emberekkel közvetlenül törődjenek). A Jedik a béke és a Rend fenntartói. Valamilyen szinten hasonlítanak a mi világunk rendőrei, csakhogy nekik nagyobb a hatalmuk. Szerintem az a folyamat, amelyet Yoda is említ az, ami a Jedik vesztét okozza. A harmadik rész derekán Windu lebecsülte az egyszerű emberi érzéseket, mint szeretet - meg is lett az eredménye.

 

Anakin valóban beszél a feltétlen szeretetről, de itt inkább arról van szó, hogy a Jedik önzetlenül cselekednek, nem a saját érdekükből. És ehhez szükség van a szeretetre. De a szeretet, mint emberi érzést kirekesztik teljesen, a Rend szempontjából haszontalannak vélik. Emellett véleményem szerint a második részben Anakin fűzni próbálja Padmét, és ez is közrejátszik abban, amit mond. Amiről ő beszél inkább a feltétlen önzetlenség, és elhivatottság, mint a feltétlen szeretet.

 

Abban egyetértünk, hogy túlontúl magabiztosak voltak, de emellett sajnos elfelejtették az élet legszebb érzését, és ez (is) okozta a vesztüket. Ezért mondható az, hogy a "Szeretet a válasz a kérdésre!". Az az, ami teljessé teszik az Erőt.

 

Ami pedig Dextert illeti... ne feledd, Obi-wan Qui-Gonn tanítványa volt, így gondolom nála is beértek idővel a "lázadó" tanítások.

Szerkesztve: - Donát
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Qui-Gonnt nem ér példaként felfogni, hisz pont ő volt az, aki ebben különbözött a többi Jeditől. Obi-wan pedig még "meg is veti" azért, hogy felkarolja Jar-Jart, ergo ez egyáltalán nem szokásos a Jedik körében (azaz, hogy az átlag emberekkel közvetlenül törődjenek)

 

Miért nem ér? Ő is Jedi volt, még ha néha ellenszegült a tanács akaratával, akkor is. Amikor a békét és az igazságot védték a galaxisban, éppenhogy az átlagemberekkel törődtek. Qui-gon egy példa arra, hogy lehetett olyan is, amikor személyekre szűkült le ez a törődés. Persze ez nem lehetett túl gyakori, de azért előfordulhatott.

 

A harmadik rész derekán Windu lebecsülte az egyszerű emberi érzéseket, mint szeretet - meg is lett az eredménye.

 

De honnan veszed ezt? Én egyáltalán nem érzek ilyet Windu viselkedésében.

 

Anakin valóban beszél a feltétlen szeretetről, de itt inkább arról van szó, hogy a Jedik önzetlenül cselekednek, nem a saját érdekükből. És ehhez szükség van a szeretetre.

 

Akár hogy nézzük, van bennük szeretet. És ha van, akkor az bizony emberi érzés (Yoda majdnem elsírja magát a halott padawanokat látva, és biztos nem azért, mert valami belement a szemébe. Obi-Wan Anakinnak tartott monológja a lávaparton (a testvérem voltál, szerettelek)). Ezek igen is hatalmas érzések! Szerintem abszurd azt állítani, hogy valami álszeretet, vagy különlegesen értelmezett emóció működött a Jediknél. Igenis szerettek ők, hisz enélkül nem is létezhetnének, nem tudnának eleget tenni a hitvallásuk által felállított követelményeknek. A ragszkodás az, amit viszont már meg kellett tagadjanak maguktól. Az egyik tagtársuk nem tudta ezt megtenni, és lényegében ez okozta a vesztüket (persze ez így eléggé sarkított).

 

sajnos elfelejtették az élet legszebb érzését, és ez (is) okozta a vesztüket. Ezért mondható az, hogy a "Szeretet a válasz a kérdésre!". Az az, ami teljessé teszik az Erőt.

 

Szerintem ez nem igaz! Lásd fentebb. Qui-Gon pedig a sithekre célzott a szeretet emlegetésével, és ezáltal arra is, hogy semmi esélyük megtalálni azt a 'hatalmat', amit keresnek, amit lényegében Qui-Gon már elért. Ezért is örülök, hogy kivágták ezt a részt az EPIII-ból, mert túl egyértelmű lett volna, hogy a sithek soha nem győzhetnek. Elvette volna a dráma élét.

 

Ami pedig Dextert illeti... ne feledd, Obi-wan Qui-Gonn tanítványa volt, így gondolom nála is beértek idővel a "lázadó" tanítások.

 

Borítékolható volt, hogy ezt fogod írni. :) Obi padawan korában eléggé arrogáns volt, pedig akkor még mellette volt Qui-Gon. Tíz évvel később pedig a legjobb barátja egy idegen... Szerintem ez inkább a korral járó felismerés, és bölcsesség gyümölcse, semi mint Qui-Gon tanításáé.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

"Miért nem ér?"

 

Azért nem ér, mert Qui-Gonn volt az, aki eljutott a halhatatlanságig, pont Ő volt az, aki különbözött a többi Jeditől.

 

"De honnan veszed ezt? Én egyáltalán nem érzek ilyet Windu viselkedésében."

 

Windu egyszerűen figyelmen kívül hagyta, hogy Anakint a szerelme motiválja a döntéseiben, nem pedig a racionalitás. Lebecsülte, hogy Anakin mennyire odavan Padméért, és erre mennyi mindent lenne hajlandó megtenni.

 

 

"Akár hogy nézzük, van bennük szeretet."

 

Minimális szeretet valóban van bennük, ám teljesen nyugodtan feláldoznák bármelyik társukat a Felsőbb Jóért. Így tehát annyira nem is szerethetik őket, mert ezzel veszélybe sodornák az "Erő akaratát". Maga Yoda mondja, hogy örüljenek azoknak, akik meghalnak, hisz egyesülnek az Erővel.

Véleményem szerint a Jedik elfelejtették mi az igazi szeretet, és mi mindenre képes. Annyira az önzetlenséget helyezték maguk elé, hogy az ebben őket akadályozó érzések, értékek szerintem elsikkadtak. Nem tulajdonítottak megfelelő erőt az emberek érzéseinek, szerintem ebből következik, hogy le is nézték őket (ahogy például Anakin a bárban az embereket, vagy Windu a geonosiaiakat). Persze nyílván nem minden Jedi volt ilyen (Obi-wan EpII, Yoda EpIII), de az általános felfogás az ilyen "bajkeverőkkel szemben" az volt ,amit Obi-wan is mutat Qui-Gonn felé az első részben. Minek foglalkozni velük (mármint az egyszerű emberekkel), csak növelik a problémák számát (Jar-Jar, Anakin).

 

Obi-wan Dexter ügyben bölcsebb lett, és nyílván beértek nála Qui-Gonn szavai :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Remek írás Donát. De azért némely kérdésben én is úgy vagyok, mint Ody :)

Először is, Qui-Gon Jinn és nem Qui-Gonn Jin (bocs, de ez szúrta a szemem).

Aztán, Windu mondata, hogy "egy Jedi száz geonosisivel is felér" azon túl, hogy el sem hangzik a filmben, inkább csak ténymegállapítás. Az ep1-ből és ep6-ból már jól tudjuk, hogy a mezei lényekhez képest a Jedik iszonyú jó harcosok. Luke egymagában könnyedén felvette a harcot Jabba egész kompániájával, akik összesen annyira voltak képesek, hogy meglőtték a kézfejét. Qui-Gon és Obi-Wan pedig letaroltak több tucat harci droidot, akik elméletben ölésre lettek tervezve. A geonosisik pedig alapból nem túl nagy lények, hiszen egyrészt a dolgozó kaszt eszetlen lények (lásd a gyárban), a katonák már eszesebbek, szárnyuk is van, de még mindig messze alulmaradnak sok más lényhez képest (klónok, fejvadászok, banditák, akikkel a Jedik könnyedén elbánnak). Szóval Windu részéről ez egyszerű ténymegállapítás. A geonosisi katonák nem ellenfelei a Jediknek, pláne nem a 200 harcra képzettnek. Ráadásul, a Dooku erre adott válasza alapján az is leszűrhető, hogy még a harci droidok is többet érnek a geonosisiaknál. Szóval, a geok talán csak az ewokokat múlják felül, de ez sem biztos.

 

Qui-Gon esete az ep1-ben valóban példa nélkülinek tűnik nekem is. Obi-Wan még a fejét is rázza, mikor Qui-Gon maga mellé veszi Jar Jart. És én is úgy hiszem, hogy idővel beért nála Qui-Gon tanítása (amúgy nem hiszem, hogy Dex a legjobb barátja lenne, mert erre semmi utalás sincs, egyszerűen csak haverok. A legjobb barátja amúgy is Anakin). A korral járó bölcsesség és a tapasztalatok azok, amik megvilágíthatták Qui-Gon tanításainak értelmét. Elvégre mestere halálával nem felejtette el a tanításait. Csak ahogy érettebb lett, valószínűleg felismerte azok igazát. Valahogy ez az átalakulás látszódik is rajta, hiszen az ep1-ben még nagyon-nagyon olyan, mint a többi Jedi. Az ep2-ben már látszik rajta a lázadozó jellem, néha-néha feszegeti a korlátokat (lásd: Dex), de még belül marad. Az ep3-ra már átlépi ezeket, és végül is beér Qui-Gon tanítása. Így vagy úgy, de ez Qui-Gon hatása is, és természetesen sok másé. De nem mondhatjuk, hogy Qui-Gonnak semmi köze hozzá. Mint ahogy Qui-Gonra valszeg Dooku volt hatással.

Viszont, én sem hiszem, hogy ennyire lebecsülték volna az átlag élőlényeket. Inkább egy túl nagy perspektívából kezdték szemlélni a dolgokat. A Köztársaságot a békével és az igazsággal tették egyenlővé, és úgy gondolhatták, ha a Köztársaságot szolgálják, akkor minden élőlényt szolgálnak. Csak nem vették észre, hogy a Köztársaság már nem a béke és az igazság. De ha úgy hozta a sors, ők is összefogtak "egyszerű" élőlényekkel. Az ep2-ben eleve tanácskoznak Palpatine-nal és a lojalistákkal is jó viszonyt ápolnak. Yoda egyértelműen jó viszonyban van a wookie-kal, köztük is Tarffullal és Chewbaccaval. Szóval, ha a helyzet úgy hozta, foglalkoztak az egyszerű élőlényekkel, mint Qui-Gon. Annyi különbséggel, hogy Qui-Gon - furcsa mód a legelső párbeszéddel szemben - képes volt nagyobb távlatokban gondolkodni, a jövő lehetőségeit számba venni. Érdekes, mert a többi Jedi, Obi-Wan szavaiból gondolva, mintha eleve ezt a felfogást követték volna, mégis Jinn volt az, aki mind Jar Jarban, mint Anakinban egy később beérő "hasznot" látott. Főleg Binks esetében, akit Obi-Wan joggal tartott koloncnak, miután megkapták a Bongot, hiszen a végső csatáig semmi haszna sincs. Viszont amellett sem mehetünk el, hogy Qui-Gon is elhajtotta volna először Jar Jart, illetve még azt is megkérdezte, hogy van-e esze. Szóval azért Jinn-ben is volt nem kevés hagyományos Jedi felfogás. Szóval, a Jedik szerintem nem nézték le az egyszerű lényeket, hiszen ahogy Ody is írta, akkor nem tudták volna ellátni a feladatukat. Csak nagyobb perspektívában szemlélték a dolgokat, és olykor ebbe a nagyba nem vették észre a kisebb alkotóelemeket, mint Qui-Gon. Például, hogy a Köztársaság nem egy Galaxisból, hanem élőlények millióiból áll.

 

A Sith és a Jedik közötti erőegyensúlyt pedig szerintem legjobban a Yoda és Sidious közötti harc reprezentálja. Bár Yoda kudarcot vallott célja elérésében, nem vesztett, ahogy Sidious sem nyerte meg magát a csatát. A két egyenlő tudású fél nem bírt egymással. Kardforgatásban, tárgyak dobálásában ugyan úgy képesek voltak adni és kapni, míg végül a villámok köztük sültek ki. Ez az egyik legjobb szimbóluma a két fél erőegyensúlyára, hiszen Sidious nem tudta Yodát elérni, de Yoda sem tudta visszaadni. Az egyik maximálisan támadott, a másik maximálisan védekezett, és végül a két erő szó szerint kioltotta egymást. Hasonlóan érzem Obi-Wan és Vader összecsapását a Mustafaron, mikor egymást próbálják ellökni az Erővel, és ott is mindketten kitartanak, míg végül kioltják egymás erejét. Ez jól megmutatja, hogy egyazon tudás szintjén lévő felek közül az Erőben egyikük sem erősebb. A maximális különbség a fizikai kondíció és a harcművészetekben való jártasság lehet. Teszem azt a Maul vs Qui-Gon harcot csak az döntötte el, hogy Maul kora miatt sokkal jobb kondícióban volt, mint Qui-Gon, viszont ha Jinn fiatalabb lett volna, szerintem akár le is győzhette volna, hiszen nagyon jól bírta ellene a küzdelmet.

A tanításukban viszont lehetnek átfedések. Példának okáért mindkét fél nagy hangsúlyt fektet a fénykard kezelésére, bár a Sitheknél ez valószínűleg a többi tananyaghoz képest túlsúlyban van, addig a Jediknél feltételezésem szerint egyenlően eloszlik, vagy alul marad, illetve egy Jedi eldöntheti, mire fektet nagyobb hangsúlyt. Viszont mindkét fél tanul diplomáciát, csak éppen azt más-más módon használják. A Jedik béke-, a Sith káoszteremtésre. Sidiousnak ugyan úgy szüksége volt tárgyalási tudásra a "partnerei" meggyőzésére, mint a Jediknek egy-egy vitás kérdés elrendezésére. Ugyan így szerintem mindkét fél nagy hangsúlyt fektet az egyetemes tudásra, hiszen a Sith is hasznot húzhat abból, ha ismeri egy faj kultúráját (könnyedén megtalálható a gyengéjük), mint a Jedi. Az alapvető különbséget viszont én is egyértelműen az Erőhöz való viszonyuk tanításában látom. A Jedik partnerként, a Sithek eszközként kezelik. A Jedik védelemre és megismerésre használják, a Sith támadásra és elnyomásra.

 

Yodával én egyetértek abban, hogy a Sötét Oldal könnyebben járható. Sithnek lenni nem nehéz, és éppen ezért nem volt túl szerencsés példa a drog. A hatalom mámora örök, erre csak a való világban ezernyi példa van egy ország vezetésétől egy cég vezetéséig. Aki egyszer hatalomra jut, az nem igazán akar lemondani róla. Éppen ezért természetesen kialakul az üldözési mánia, mikor az ember mindenkiben az ellenséget látja, a rosszat, amit alapból nem nehéz keresni. A düh pedig végkép nem a legnehezebben fenntartható érzelem. Elég csak Vaderre gondolni, akinél a hibázás egyenlő volt a halálos ítélettel, még ha az a hiba nem is volt olyan triviális (gondolok itt Needa kapitányra, akit mintegy passzióból ölt meg). A Sötét Oldalnak éppen ez az egyik szépsége, hogy az alkotóelemei a legkönnyebben fenntartható emberi érzelmek. És koránt sincs arról szó, hogy ezeknek az érzelmeknek állandóan jelen kell lenniük, hanem inkább arról, hogy ha felbukkannak, akkor nem elfojtják, hanem szabadon engedik őket.

 

Windu egyszerűen figyelmen kívül hagyta, hogy Anakint a szerelme motiválja a döntéseiben, nem pedig a racionalitás. Lebecsülte, hogy Anakin mennyire odavan Padméért, és erre mennyi mindent lenne hajlandó megtenni.

Nem is tudott róla. Hogyan várható el olyasmi, ami nincs is ismeretei birtokában. Nem tudta, hogy a fiú szerelmes, azt meg pláne nem, hogy Padméba.

Szerkesztve: - Dzséjt
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Egyelőre csak a végére reagálnék, mert a többit végig kell gondolnom (az elejével úgy látom, nem lesz gond, a lenézést én is úgy értem, hogy nagyobb perspektívát követnek, mint egy-egy embert, és annak személyes érzelmeit).

 

A végén: Windu azért nem vette figyelembe Anakin érzelmeit, mert egy) érezte, hogy valamiért nem akarja Sidious halálát - amit persze beazonosíthatatott az Anakin-Palpatine barátság következményeképpen, de kettő) Anakin a végén mondja, hogy szükségem van rá, hogy megmentsem Padmét (ha jól emlékszem). És Windu ezt is semmibe veszi, csak arra tud gondolni, hogy kiirtsa a Sith-et egyszersmindenkorra, s csak amikor levágja Anakin a kezét, akkor döbben rá, hogy mire is játszott mindvégig Palpatine.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Egy szóval sem említi Padmét Windu előtt! A Jedinek fogalma sem volt arról mi dúl Anakinban. Sőt, egyik Jedi se tudott róla, csupán Obi sejtette meg Padménál.

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.