Ugrás a kommentre

A Jedi és a Sith rend


Ody Mandrell

Ajánlott hozzászólás

Nos, ami engem illet, én meg vagyok győzve róla, hogy a Jedik hihetetlen sok érdekességet fedezhetnének fel, ha egyszer hajlandóak lennének áttanulmányozni saját archívumukat. Mondok egy példát. Régebben is írogattam történeteket, és egyszer egy saját krimim akadt a kezembe (pár hónapja). Mindössze három éve írtam, mégis hihetetlen meglepetést okozott a csattanója, pedig én magam írtam.

 

Éppen ezért gondolom, hogy egyrészt rengeteg olyan megszerzett és elfelejtett tudás várakozott mélyebb megismerésre az archívumban, ami előre lendítette volna a Jedi-rendet, és sajnos valószínű, hogy ezek nagy része megsemmisült. Másrészt, könnyedén el tudom képzelni, hogy egy-egy Jedi egyénileg tett olyan felfedezéseket, amelyeket a Jedi, mint Rend, nem sajátított ki, nem tanulta meg, így az egyedül a lovag tudásába ivódott bele, amelyet aztán esetleg átadott tanítványának, aki viszont nem feltétlenül tartotta helyénvalónak, így eltűnt a süllyesztőbe, ugyanakkor az archívumban könnyen lehet ,hogy ott lenne ez a bizonyos tudás.

 

Ebből kifolyólag én nagyon is valószínűnek tartom, hogy a sámánok titka, melyet lehet, anno a Jedikkel együtt fejlesztettek ki, egyszerűen az archívum sötétségébe veszett, míg Qui-Gonn elő nem kaparta.

 

Igazad van Ody, hogy 1000 év sok idő, de ne feledjük, könnyen lehet, hogy 1000 év alatt több tudás jön össze, mint amennyit fel tudnak eleveníteni, így gyakorlatilag sosem tudják utol érni magukat. Talán egy fejlettebb archívumtárra lenne szüksége a Jediknek. Gondolok itt egyetlen egy computerre, amibe beletáplálnák az információkat, és ahhoz így könnyedén hozzájuthatna bárki. Mert ez a holodisces megoldás kicsit tű a szénakazalban effektus - legalábbis szerintem.

 

És ha már itt tartunk. A Jedik lehet elkerülhették volna a sorsukat, ha kicsit tanulmányozták volna saját, vagy éppen a Köztársaság történelmét. Továbbá lehet, hogy a Sötét oldal elől sem kellett volna olyan dogmatikusan elzárkózni, hiszen ezzel felhívhatták volna a veszélyekre a figyelmet az új nemzedéknek.

 

Megint mondok egy példát: Anakin. Palpatine elétárja Plagueis történetét, Midi-chlorian befolyásolást, stb. Ki tudja, lehet, ha Yodáék élénkebben tanulmányozzák a Sith-holocronokat, felszedhettek volna pár elejtett foszlányt ilyesmiről, és aztán ezt beleszőhhették volna a tanításukba. Igaz, ez igen kétélű fegyver, hiszen ezzel fel is hívták volna a figyelmet az adott technikára, de azzal az agymosással együtt, amit a Jedik alkalmaznak, rendkívül hatásos lett volna.

 

És visszatérve az említett Anakines operaházi jelenetre. Palpatine feltárja előtte az Erő egy különös képességét, a fiú mégsem érzi azt, hogy ez különösképpen furcsa lenne, vagy legalábbis lehetetlen. És ennek két oka lehet: Az egyik, Anakin nem merült el még igazán az Erő által nyújtott képességekbe (ez helyénvalónak tűnik, tekintve, hogy igazán korlátlan szabadságot lovaggáütése óta érezhet az archívumban, de azóta dúl a háború), vagy pedig az lehet, hogy az Erő természete annyira szerteágazó, hogy azt még a Jedik sem tudják behatárolni (és szerintem ez is NAGYON nagyon esélyes.). Ez azonban rendkívül nagy gondatlanság lenne, hiszen a Jedi-rend alapját az Erő jelenti, jó lenne, ha ezt tökéletesen ismernék a mesterek, vagy legalábbis a lehető legmagasabb fokon. Így nem érhetnék őket olyan meglepetések, mint a midi-chlorianok befolyásolása, vagy, élet a halál után...

 

 

Donát

Szerkesztve: - Csabai Donát
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 5 hónappal később...
A jedi Templommal mi történt miután megalakult a birodalom?

Jó kérdés.... gondolom megőrizték mementónak hogy "itt laktak a galád Jedik" lévébn az Ep6 újításban mintha feltűnne.

Persze az is lehet, hogy belakták és oda költöztették az űrhajózási minisztériumot :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én nem igazán örültem neki, amikor megláttam a VI. rész DVD-változatának végén a templomot. A szenátusnak igen, de a Jedi-templomnak nem.

Szerintem "hangulatosabb" lett volna lerombolni. A gyűlölt ellenség szent helyeit, szobrait el szokás pusztítani, nem pedig múzeummá alakítani. (Ahogy Palpatine szobrával is teszik ebben a snittben.) Ezt a magyarázatot sose tudtam elfogadni. Nem értem, Palpatine miért nem rombolta földig a szerinte szánalmas, undorító Jedik legszentebb épületét. Nem szúrta a szemét? Nem lett volna jobb ránéznie egy romra az uralkodása alatt: "Lám, ezt én pusztítottam el. Az én művem. Egy Sith legyőzte a Jedik rendjét."

 

Szóval nem értem... Az utolsó film végkicsengésébe belepasszol ugyan, hogy áll a templom, de a Birodalom és az Uralkoó szemléletébe egyáltalán nem. Márpedig ezen múlott a sorsa.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Igen ez érdekes... de valahol mégis csak jellemzi Palpatine-t, az önteltségét. Úgy vélte, hogy teljes sikert aratott a Jedik felett, így a templomukat mauzóleumként hagyhatja.

 

Elbízta magát, ami remekül illik a classic részek Palpatine-jához.

 

 

Donát

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Pedig szerintem még az ep3-ból is lejön, hogy esze ágában sem volt magát az épületet porig rombolni. Ha ez lett volna a terve, nem fáradozik klónkatonák ligióival, egyszerűen szétbombáztatja a Venatorokkal az épültet, mielőtt a Jedik füttyentenek egyett. Gyors, egyszerű, könyörtelen, biztos. De nem, Palpatine katonákat küldött be és az épület így hellyel-közzel "sértetlen" maradt. És szerintem tökéletesen illik Palpatine mentalitásához, hogy megtartotta. Ő nagyképű, nagyzoló, neki nem elég a tudat, hogy igen, legyúrta a Jediket, neki látható, kézzel fogható bizonyíték, trófea kell. Valami, amire rámutathat, hogy igen, gyűlölt ellenfeleimből ez maradt. Valami, amire a nép ránéz, és emlékezteti őket: a Galaxis leghatalmasabb harcosainak vélt lények ott laktak és ott is porladtak el, és EZ Palptaine műve és ugyan így eltörölhetne minket is. Egy rom nem lenne ilyen emlékezetes, hiszen max egy nemzedéken belül elfelejtődik, mi is állt ott. Egy romo helyét vagy beépítik, akkor teljesen elfelejtik. Vagy megmarad a rom, akkor talán a következő generációt érdekelni fogja, mi állt ott, de az is lehet, hogy nem. Egyszerűbb a köztudatban tartani a Jedik (a Birodalom árulóinak) pusztulását, ha van valami, ami mindig emlékezteti őket rájuk és a sorsukra: elárulták a Birodalmat és elpusztultak. Egyszóval, a Jedi Templom a Birodalom idején egyrészt Palpatine trófeája volt, másrészt annak a jelképe, hogy aki elárulja a Birodalmat, azt mindenestül kiírtják.

 

És nem mellékesen, túl sok hasznos dolog van abban az építményben, amit még Palpatine sem haghat veszni. Elvégre, az örök élet titkára is rá szeretett volna jönni, és azt hol máshol lenne jobb keresni, mint a Jedi Templom évezredes archívumában? Több milliónyi terrabyte-nyi adat lehet abban az archívumban, ami hasznos lehet egy Sithnek, és Palpatine nem olyan hülye, hogy mindezt szeszélyből hagyja veszni. Ráadásul katonai erődítménynek sem utolsó.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

És nem mellékesen, túl sok hasznos dolog van abban az építményben, amit még Palpatine sem haghat veszni. Elvégre, az örök élet titkára is rá szeretett volna jönni, és azt hol máshol lenne jobb keresni, mint a Jedi Templom évezredes archívumában? Több milliónyi terrabyte-nyi adat lehet abban az archívumban, ami hasznos lehet egy Sithnek, és Palpatine nem olyan hülye, hogy mindezt szeszélyből hagyja veszni. Ráadásul katonai erődítménynek sem utolsó.

Egyetértek Dzséjttel.

Szerintem is kár lett volna a fejlett technológiával felszerelt korszerű épületet és annak archívumát megsemmisítenni.

Szerintem Palpi is így gondolkodott.

 

(Battlefront II-ben az egyik pályán mikor a klónokkal van az ember az a feladat, hogy minnél előbb kilőjjük a Jediket, hogy ők minnél kevesebb holokönyvet pusztítsanak el. Mert a Jedik se akarták, hogy a Sith kezébe kerüljön a tudományuk, ha már ők elvesztek legalább a tudásukat meg akarták menteni a sith elől.)

Palpinak biztos kell valami szórakozás, nagy egyeduralmában. Biztos holokönyveket olvasgat a Jedi templomból. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Hát azért legalább alakíthatott volna rajta valamit. :) Mondjuk átfestik, vagy ehhez hasonló látványbeli változásnak vetik alá. Egyébként jobban belegondolva, Palpi már csak azért se rombolhatta le a templomot, hisz a nép szemében ő volt a jóságos mikulás. Egy ilyen rombolás túl brutális lett volna a köz szemében.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Lehet, hogy a rombolással ellenkező hatást is ért volna el. Addig a Jedik jók voltak, talán ilyen egymásutánbeli pusztulás és rombolás nem vette volna ki jól magát. Sok lett volna a halálukkal együtt. Á, mindegy, csak filózgatok :D

 

Hát én szerepjátékban azt írtam, hogy ott áll üresen, de az archívum, stb eltűnt belőle :D Nekem az tűnik ésszerűnek, ha elviszik onnan a cuccot, hogy ne legyen szem előtt :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ha ez lett volna a terve, nem fáradozik klónkatonák ligióival, egyszerűen szétbombáztatja a Venatorokkal az épültet, mielőtt a Jedik füttyentenek egyett. Gyors, egyszerű, könyörtelen, biztos.

Aztán elég nehéz lett volna beadni a szenátusban, hogy "A Jedik lázadását elfojtotuk", ha egy bazinagy lyuk van a templom helyén... :)

Kicsit túl erőteljes megoldás lett volna.

Az EP3 idején tényleg nem akarhatta elpusztítani, mert kellett neki a tudás. De azt a tudást el lehet onnan vinni, a könyvtárat kipakolni, és aztán lerombolni mindent. Szerintem, amíg áll a templom, addig él a Jedik emléke. Ha a nép utálta a Jediket, akkor biztos nem tiltakoztak volna a lerombolás ellen, ha már Palpi elvette, ami kellett neki. Ha meg még voltak, akik nem dőltek be a propagandának, még fontosabb, hogy lerombolják, mert emlékezteti őket a régi időkre.

Han már hülyének nézi a Jediket. A nép körében már csak legendák vannak róla, milyenek is voltak, tehát Palpatine szépen kitörölte őket a galaxis emlékezetéből. Nem árulóknak tartják őket a 4-5-6 idején - egyáltalán gőzük sincs róla, kik voltak valójában. Ezzel szerintem az vágna össze, ha a templomukat is eltakarította volna. De semmiképp sem hagyta volna érintetlenül.

 

(Itt, a Földön, ha valaki meghódít egy területet, a legértékesebb dolgokat elviszi onnan saját magához. Nem hagyja ott úgy, ahogy volt.)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Hát azért legalább alakíthatott volna rajta valamit. :) Mondjuk átfestik, vagy ehhez hasonló látványbeli változásnak vetik alá.

Végül is közelről nem láttuk, lehet már rég totál más a színe, belülről meg pláne, bevezethették a vörös design-et, stb :D

 

Han már hülyének nézi a Jediket.

Han nem hisz az Erőben, meg ő egy kis csóka viszonylag. Anno Watto sem ismerte fel Qui-Gonban a Jedit, pedig még meg is "vádolta" azzal, hogy Jedinek képzeli magát, pedig Watto korában még hemzsegtek a lovagok. Szóval ez nem újkeletű, hogy egy peremvidéki senkiházi lefitymálja a Jediket. Ellenben Luke meg jól tudta, mi az a Jediség, hiszen nem kérdezett vissza, mikor Obi-Wan bejelentette, hogy ő és Anakin is Jedik voltak. Ugyan így valszeg Leia és sok Lázadó is nagyon jól tudta, mi az a Jedi. Ja, és csak húsz év telt el, nagyon sokan éltek még abból a korból (Bail, Mon Mothma, Medine, Jabba - még ő is ismerte a Jediket -, stb).

 

(Itt, a Földön, ha valaki meghódít egy területet, a legértékesebb dolgokat elviszi onnan saját magához. Nem hagyja ott úgy, ahogy volt.)

Sokszor megegyeztünk már abban, hogy a földi realitást nem kell számon kérni a Star Warson. Ez szerintem ebben az esetben is igaz. Csak mert a Földön egy kultúra elveszi a másik kultúra cuccait, a Star Warsban még nem kell így lennie. Amúgy is, Palpatine minek vitte volna el a Jedi Templomból? Hiszen az épület és Palpatine is Coruscanton volt. Drága pízért épít egy másik archívumot, aztán drága pénzért áthurcoltatja a cuccot, aztán megint drága pénzért leromboltatja. Baromi nagy anyagi veszteség lenne ez. És mit veszít? Kiépített hangárakat, kiépített archívumot, stratégiai központot és még a fene tudja mit rejtett az az épület. Hiszen egy komplett katonai támaszpontnak felelt meg, sőt, több is volt talán annál. Egyszerűen esztelenség lett volna elpusztítani, túl nagy az anyagi (nem csak pénzbeli) veszteség.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ki tudja, hogy az ep6 idején miképp működött a Jedi templom.

Lehet palpi elata valami fuvarozó vállalatnak, vagy akárminek.

Vagy ott képezték a birodalmi tiszteket, mert mi lenne nagyobb fricska a Jediknek, ha gyilkoló stratégákat képeznének a templomukban. Elvégre minden adott volt ilyen szempontból is, edzőterem ilyemi biztos voltak.

 

Egyébként földi logikáról annyit, hogy mi sem dobtuk ki az összes komcsi szobrot, itt van az összes nálunk Budafokon a Szoborparkban.

Szóval a mi logikánkban is van példa mindkettőre sztelen értelmetlen rombolásra és, az "ősi ellenség" emlékének megőrzésére is.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Dzséjt: Az érveid meggyőztek, belátom, maradhatott a Jedi-templom. :peace:

 

(A logika egyébként a Star Wars-ban is érvényes kell, hogy legyen. Pl. Vader átállásának logikusnak kellett lennie a mi számunkra is, nem lehetett volna azzal mentegetőzni, hogy a SW világában mások az emberek, ott simábban megy az ilyesmi.)

 

Lokatelli: tehát eltüntettük azokat a szobrokat valahová. Nem hagytuk őket szem előtt, az eredeti helyükön... :D:)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 1 hónappal később...

A Jedi renddel kapcsolatban: vajon hogyan kapják meg a Jedik a nevüket? Gondolom nem hagyják meg az eredetit (még a végén megkeresnék papát-mamát otthon), de akkor honnan lesznek mégis ezek a szép csengésű nevek, mint Qui-Gon, Obi-Wan?

Lehet, hogy Yodának van egy "Jedi név generátora"? :)

Szerkesztve: - Shettard Hart
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ha viccelni akarok akkor azt mondanám hogy Lucas adta mindnek. Van egy csomó olyan amit különböző nyelvek szavaiból kreált. Nagy nyelvész az öreg.

De ha úgy vesszük hogy az SW-sztorin belül hogy kapják szerintem is az eredeti nevüket használják.

Szerkesztve: - Rog Ertay
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én úgy képzelem, hogy egy jedit mire kiképzik ez már nem érdekli... a Rend a családja és a valódi szülei nem érdeklik. Ha érdekelné, akkor egy névcsere aligha akadályozhatja meg, hogy kutatásba kezdjen, bármily kilátástalannak tünjön is. De mivel beléjük nevelik azt, amit Anakin is mond az ep.3-ban hogy "a jedik másokért élnek", a saját életükkel ezen a szinten nem foglalkoznak. Szerintem.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Valószínű. Ezért kell korán elkezdeni a kiképzést. Így megszüntetnek minden kötödést, és "tiszta lappal" indulnak. Ha valakiben mégis ott a kötelék a családjához, szeretteihez, vagy a hatalomhoz, abból semmi jó nem származik (Dooku, Anakin).

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Pedig valszeg Dookut időben kezdték tanítani. Amúgy a legtöbb Jedi az EU szerint tudja, honnan jött, pl Dooku nem véletlen lett gróf. A szüleitől örökölte a nemesi címet és a vagyonát, amiből létre hozta a Szeparatista mozgalmat.

Vagy Oppo Rancisis, a nagyonszőrös, hosszúfarkú figura a Jedi Tanácsban, ő meg Cerea királya volt.

Mace Windu is tudta honnan jött (csak nekem nem jut eszembe, k betűvel kezdődik asszem), és emiatt tanulta meg a Forma VII harcmodort, mert a világára az agresszió volt a jellemző, és a vele született harciasságot a Forma VII-el tudta levezetni és a fénybe terelni.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.