Ugrás a kommentre

Marvel


Darth Cupsy

Ajánlott hozzászólás

WandaVision spoileres kritika

Spoiler

Felemás érzésekkel álltam neki ennek a sorozatnak, mert az előzetesek alapján nagyon nem tudtam, hogy mire számítsak, és az első részt sem tudtam igazán hova tenni. Aztán a második résztől kezdve elkezdtek megjelenni az utalások, hogy itt nem minden az, aminek látszik, és a harmadik részre teljesen magával ragadott a sorozat hangulata. Nagyon tetszett, hogy míg a felszínen egy sitcomot látunk, addig egyre több megmagyarázhatatlan esemény történik, amikről a szereplők mintha tudomást se vennének. A harmadik részre, ahogy ezek a megmagyarázhatatlan dolgok egyre jelentősebbé váltak, szinte horrorisztikus lett a sorozat hangulata. Végül a negyedik részre félig-meddig összeáll a kép, és itt látszódik először igazán, hogy milyen gondosan el van tervezve minden egyes, akár háttérben zajló jelentéktelen esemény is. Az évad közepe volt számomra a legerősebb, itt kicsit nagyobb hangsúly helyeződött a külvilági szereplőkre, izgalmas volt nézni, ahogy kibogozzák a szálakat. Az utolsó részre nem azt mondom, hogy csalódás volt, de ennél a Dragon Ball-szerű varázslövöldözésnél kicsit okosabb lezárást vártam a sorozattól. A belengetett nagy cameo is elmaradt, de ezt nem feltétlenül bánom, jó, hogy Wandára és Vízióra koncentrált az évadzáró.

 

A többi Marvel-filmmel ellentétben ez nem egy könnyed délutáni kikapcsolódás. A sorozat szereplői (elsősorban Wanda, de a többiek is) mély traumát éltek át, ennek a feldolgozásáról szól ez a sorozat. A néző részéről pedig különös odafigyelést igényel, nehogy lemaradjon egy-egy utalásról, easter egg-ről, vagy elejtett félmondatról ami később fontos lehet. A humor sem a megszokott Marvel-humor, minden egyes humoros jelenetet beleng egy fura, baljós érzés, hogy valami nincs rendben, a szereplők valamiről nem vesznek tudomást. Összességében nagyon tetszett a sorozat, egyedül az évadzáró lehetett volna kicsit erősebb. Tetszik, hogy a Marvel kísérletezik, és kipróbál új történetvezetési módszereket, ennél a sorozatnál ez kifizetődött. 8/10

 

Szerk. Ki szeretném még emelni a színészi alakításokat. A két címszereplő hatalmas volt, különösen Elizabeth Olsen, aki rengeteget nőtt színészként azóta, hogy 2015-ben eljátszotta az "emós tinédzser" Wandát. Egy sokoldalú karaktert láthattunk személyében, aki hitelesen vett akár 180 fokos fordulatokat is két jelenet között. Agatha pedig az egyik legjobb Marveles főgonosz (?), amihez a "főcímdala" még többet adott. :D

 

Szerkesztve: - Whill
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Még hét rész után is, számos kérdésem van a WandaVisionnel kapcsolatban. Jó csavaros, és fura a sztori, és soha nem lehet előre tudni, mi lesz a következő. De jó,

Spoiler

határozottan jó. Az X-men-es crossover hatalmas volt! Remélem még kezdenek vele valamit, a poénokon túl.

 

Szerkesztve: - Dzséjt
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

WandaVision - sorozatkritika

 

Spoiler

Engem az Endgame után kicsit elveszített az MCU, még itt is írtam kb. két éve a film után, hogy annyira már nem köt le ez a világ. Az azt követő Pókember filmet nem is néztem meg - annak ellenére, hogy ő kedvenc szuperhősöm - ettől függetlenül a WandaVision-ról annyi jót olvastam, hogy úgy éreztem adok neki egy esélyt és egyébként is kíváncsi voltam, hogy mire mennek az első élőszereplős Disney+ Marvel sorozattal, lesz e olyan jó, mint amilyen a Mandalorian volt a Star Warsnak? Megnézve ezt a kilenc részt, azt kell mondjam, hogy ugyan engem lepett meg a legjobban... de igen! Sok tekintetben az egyik legjobb dolog volt ez a sorozat, ami a Marvellel történhetett és számomra egyértelműen visszaadta a lelkesedést ez iránt a franchise iránt és ezek után kifejezetten várom a Doctor Strange filmet!

 

Annyi kreativitás volt ebben a sorozatban, hogy hihetetlenül szórakoztató volt ezt végigizgulni. Számomra egyértelműen az első két rész volt a sorozat csúcsa - mondom ezt úgy, hogy a sitcom műfaj baromira nem a kedvencem - annyira jó volt nézni ezeket a karaktereket és főleg Elisabeth Olsen és Paul Bettany párosát, akik nagyon aranyosak voltak együtt, hogy egyszerűen én csak megnéztem volna egy sorozatot így velük. Amúgy nagyon okosan építkezett a sorozat, mind in-universe, de ha elvonatkoztatunk a saját világától, akkor is érdekes megfigyelni a mintázatokat. Az első részben Wanda varázsképességeit sokszor praktikus effektekkel oldották meg, ahogy mozgatja a levegőben a poharakat például, majd amikor egy pillanatra elszakadnak az illúziótól (amikor fulladozni kezd a főnök, az az egész jelenet olyan szürreálisan hátborzongató volt, mintha egy David Lynch filmből lett volna) és Vízió megmenti a csávót ott pedig már számítógéppel van megoldva ahogy benyúl a torkába. Az is nagyon ötletes megoldás volt, hogy ahogy végigmentünk az évtizedeken és az azokat jellemző sorozatokon, úgy közeledtünk egyre inkább a jelenhez és az érzelmi traumákhoz. Ahogy az 50-es, 60-as években még egy ilyen vidám, silly hangulat volt leginkább jellemző a sorozatokra, úgy a későbbi évtizedekben már komolyabb problémák, feszültségek is jellemezték az epizódokat és ez tükröződött abban is, ahogy Wanda formálta maga körül a valóságot Westview-ban, illetve abban a tekintetben is, hogy ez az eszképizmus (ami a sorozatokra, filmekre úgy általánosságban jellemző) nem tudja elzárni a valóságtól, hanem a problémák, az érzelmi krízisek részei az életének, amit meg kell oldania. Ehhez kapcsolódóan érdekes volt figyelni ahogy megváltozott a nők szerepe is a sorozatokban, kezdetben még csak a háttérben voltak, a háztartás részei (az órás reklámban el is hangzik, hogy a férfiak kiegészítői) később aztán nagyobb szerephez jutottak és egyre inkább a saját irányításuk alá vették az eseményeket, ahogy Wanda is eljutott oda, hogy ne adja meg magát a gyásznak, hanem uralja az érzéseit és szembenézzen a félelmeivel, amelyek elől menekülni próbált. A reklámokra kitérve az az egyik legjobb metaszintje volt ennek az amúgy is nagyon meta sorozatnak, ahogy a múltbéli traumái, kétségei így bemásztak ebbe a realitásba, egy ilyen ártalmatlanított reklám formában. A legszembetűnőbb ez talán az antidepresszáns reklámnál csúcsosodott ki.

 

A befejezés kapcsán részben egyetértek Whill kritikájával. Számomra az volt a legizgalmasabb ebben a sorozatban, amikor eléggé eltávolodott a tipikus, megszokott Marvel sémáktól és egy ilyen kísérletező terepre tévedt, ahol olyan dolgokat is kipróbáltak (ezzel a karakterközpontú sitcom szerű bolondozással, vagy a gyász ilyetén való feldolgozásával), ami friss, üdítő volt és egyszerűen jó volt nézni ezeket a karaktereket. Aztán a fináléra kapunk egy nagy balhét, két Víziót ahogy összeverekednek (bár itt azért éreztem némi pozitívumot, hogy nem úgy oldották fel, hogy a "jó" Vízió megsemmisíti a másikat, vagy teszem azt megszállja és akkor testet ölt és visszatér a korábbi Vízió), Agatha és Wanda meg egy ilyen boszorkány-duelt nyomnak és itt úgy érzem, hogy nagyon elmentek egy ilyen megszokott Marveles irányba, de megmondom őszintén nekem még így is baromira tetszett. 

Jó volt kibogozni a rejtélyeket, ahogy fentebb írtam ugyan nem a SWORD-os jelenetek voltak a kedvenceim, de kellően színesítették a Westviewban zajló eseményeket és Monica Rambeau személyében szerintem a legpozitívabb karaktert kaptuk ebben a soriban. Nem csak a Scarlet Witch megszületését láthattuk itt, hanem Monica is szuperhős lehet és az ő energiája volt az ami számomra leginkább tetszett a tettrekészség és az empátia elegyeként. Nem vádlóan közelítette meg Wandát, hanem tényleg segíteni akart neki, úgy hogy ő is ismerte azt az érzést, hogy milyen valakit elveszíteni, de végig egy nagyon pozitív szereplő volt és rengeteget adott hozzá a sorozathoz. Darcy is sokkal jobban tetszett itt, mint a Thor filmekben, megmondom korábban kissé én meg is feledkeztem róla, de ebben a mellékszerepben nagyon tetszett. Az is jópofa volt, ahogy Even Peterst behozták a sztoriba egy recast képében, ami így mind a történetben, mind átvitt értelemben recast volt. Lehet régebben én is nagyon felültem a mindenféle teóriáknak és sajnáltam volna, hogy ő nem Quicksilver egy másik univerzumból (bár olvastam olyat is, hogy ő az a bizonyos FBI tanú, aki miatt odamentek és azért kellett őrizni, mert ő tényleg Quicksilver a párhuzamos világból), hanem ez csak egy ilyen geg, hogy ja amúgy te tudod, hogy ő játszotta a karaktert az X-Men filmekben. Agatha/Agnes nem volt rossz, az ő eredetét is nagyon élveztem azzal a visszatekintős jelenettel, de nekem ő nem ütött akkorát. Vele hozták be ezt a nagy boszorkány-showdownt, de ugyanakkor, mint kvázi Wanda terapeutája a nyolcadik epizódban kiváló volt. Kíváncsi leszek rá, hogy mit kezdenek vele, ha visszatér, Wanda elejtett félmondata legalábbis utalt rá, hogy még látjuk. A SWORD-os csávót, mint a sorozat gonoszát kicsit túlzásnak éreztem (főleg, mikor rálőtt a gyerekekre), de valahol azért ő is érthető volt és rajta keresztül is bemutatták, hogy hogyan viselte meg a populáció felének eltűnése az itt marad embereket.


Amit én még kritikaként fogalmaznék meg a finálé kapcsán az Wanda karakteréhez kötődik. Nagyon díjaztam ezt a kockázatvállaló hozzáállást, hogy ilyen témákat, mint a gyász és a gyász feldolgozása behoztak egy ilyen alapvetően habkönnyű szórakoztatást nyújtó franchiseba, mint a Marvel. Ahogy újraéltük Wanda múltbéli traumáit a 8. epizódban az az egész széria legszívbemarkolóbb pillanata volt (itt azt csak úgy némi trollkodásként közbevetném, hogy nekem nagyon furcsa volt, hogy Wanda kelet-európai szülei nagy film/sorozat rajongók és rengeteg eredeti gyüjteményes kiadásuk van... de közben egy olyan ótvar TV-n nézik ezeket, hogy esküszöm nagyanyámnak jobb volt) és ahogy ezt kezelték, és bemutatták a gyász különböző fázisait az nagyon érett volt. Thanos csettintésének a következményei tehát nem maradtak reflektálatlanul. Itt azonban az utolsó részben Wanda, azok után, hogy túszul ejtette az egész várost és hát mondjuk ki, akarva akaratlanul de kínozta is őket, úgy beszélnek róluk, hogy hát ezek a buta, hálátlan városlakók nem is tudják mit áldozott fel értük ez a szegény Wanda. Itt arra nem refelktáltak, hogy természetesen értjük Wanda traumáit, de itt pont az ő áldozatai néztek vele farkasszemet és jó hogy Wanda személyes áldozatok árán el tudta engedni őket, de azért egy bocsánat, vagy egy sajnálom, vagy valami itt még elfért volna. Az amúgy számomra ok, hogy itt nem volt Wanda egy nagybetűs hős (ezért is volt Monica ilyen szempontból szimpatikusabb számomra) és pont a sebezhetősége okán összességében az egész MCU egyik legszerethetőbb karakterét kaptuk meg Wanda képében és sokkal közelebb került hozzám ő is meg Vízió is, mint korábban bármelyik filmben.

 

Amellett, hogy nagyon szépen voltak felépítve az elrejtett utalások, jó volt a látványvilág (a ruhák, a dizájn elemek, ahogy fel volt építve a sitcom fő helyszínét jelentő lakás) és a nagy egész szempontjából is kaptunk érdekes dolgokat, számomra egyértelműen a karakterek vitték a hátukon ezt a produkciót. Látni Wandát és Víziót a gyerekeikkel egy családként, mintha beleláttunk volna kicsit Wanda fejébe, hogy mire vágyott igazán és utána látni elengedni ezt az illúziót pedig egyszerre volt fájdalmas és felemelő. Korábban tényleg nem gondoltam volna, hogy tudok még így lelkesedni egy Marvel alkotásért, de most azt üzenném Kevin Feige-nak, hogy megváltották ezzel a sorozattal a jegyemet a következő Marvel korszakra, mert ez a világ engem még mindig érdekel... és bele fogok nézni a Falcon and the Winter Soldier-be is!

 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

The Falcon and The Winter Soldier 1. Rész

Spoiler

Az 1. rész alapján ez a sorozat is a WandaVision-hoz hasonlóan lelkizős lesz, a traumák feldolgozásának témakörével a középpontban. Az elején az akciójelenet kiváló volt, még egyes mozifilmek minőségét is túlszárnyalja. :D

 

Bár még nem igazán lehet tudni, hogy hova fog kifutni a sorozat, a Flag Smashers csoport elsőre érdekes ellenségnek tűnik. Thanos-hoz hasonlóan nekik is érhető a motivációjuk, azonban a radikális módszereik miatt nem tud a néző velük egyetérteni.

 

Összességében erős kezdés volt, és a cliffhanger is izgalmas a végén. 8/10

 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Két rész után nekem tetszik a Flakon és a Tél Tábornok, másabb mint a WandaVision, de ugyanúgy foglalkozik a traumákkal. Ettől emberibbek ha lehet ezt mondani, attól még hogy világmentenő szuperhősök, őket is ugyanúgy megviselik a dolgok, és ugyanúgy meg kell vívniuk a hétköznapi csatákat is, mint egy egyszerű hitelkérelem.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Na, kezd egyre érdekesebb lenni a The Falcon and the Winter Soldier. Beindulnak az eseményke, és egyre több konfliktus éleződik ki, nem csak a hősök és a gonoszok, hanem még a hősök között is, ami utóbbiak már perszonális jellegűek. Nagyon bírtam Zemo báró karakterét, és a Bucky és Sam közötti karakterdinamikát. Nem lesz olyan erős mint a WnadaVision, ez nyilvánvaló, de egyértelműen a jobb sorozatok közé sorolom három rész után.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nagy genyó a Zemo, de én bírom az ilyen jó ügy érdekében összeállós dolgokat, kicsit mindig árnyalódik a gonosz jelleme. Mondjuk én Brühlt mint színészt is bírom, úgyhogy már csak azért is örülök hogy többet látni Zemot :D 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

7 perccel korábban, Iqvi írta:

Aztamarha!:o 

 

A The Falcon and the Winter Soldier negyedik része rendesen odavágott.

 

Spoiler

Én megvoltam győződve róla, hogy lefogja fejezni a csókát a pajzzsal. Ahogy állt a véres pjazzsal azért nem volt semmi. Eddig nem volt bajom vele, de instant megutáltam. Amúgy végén már a szuperkatona szérummal harcolt nem? 

 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.