Ugrás a kommentre

Chapter 1: The Mandalorian


Ody Mandrell

Ajánlott hozzászólás

1. fejezet - The Mandalorian / A mandalori

 

epguidem101.jpg

 

Írta: Jon Favreau

Rendezte: Dave Filoni

 

Helyszín: Arvala-7, Nevarro, Maldo Kreis

 

Szereplők:

Din Djarin - Pedro Pascal

Grogu

Greef Karga - Carl Weathers

"Kliens" - Werner Herzog

Dr. Penn Pershing - Omid Abtahi

Kuiil - Nick Nolte / Misty Rosas

IG-11 - Taika Waititi

Fegyverkovács - Emily Swallow

Mythrol - Horatio Sanz

Chussido - ???

Auromae Iselo - ???

 

Történet

A rejtélyes mandalori fejvadász egy sikeres vadászat után visszatér a Fejvadászok Céhéhez, hogy újabb megbízatást vállaljon. A küldetés egy távoli sivatagbolygóra, az Arvala-7-re viszi, ám a célpont nem kis meglepetést okoz neki.

 

Érdekességek

- Megtanulhatsz hutt nyelven! Íme az epizódban hallható párbeszédek tényleges fordításai: [Az utazó a jég kocsmában:] "Stuta yuna-parchee. Jee buttmalia huhah a lo panksta du makacheesa." (Nézzétek a mirigyeit. Fogadok, hogy a kikötőben el tudjuk adni egy vagyonért.) I Chone ateema ree makacheesa. (Most pedig jöjjön az igazi fizetség.) I Hagwa yatuka! (Fogd le!)
- Jacta gratoog! (Csukd be az ajtót!) I Uba hasa mee yocola... (Kiöntötted az italomat) I Achuta, Mando! (Hé, Mando!) I Jee spee, uba hasa, mee yocola. (Azt mondtam, kiöntötted az italomat) I Sa da ree beskar? (Az igazi beskar?)
- [És Greef Carga, később:] U doba, nudd chaa! (Ti ketten, tűnés!)
- A blurrg hátasok, amin a Mandalori és Kuill az ugnaught utaztak az Aravala-7-en először az Ewoks: Harc az Endor bolygón c. 1985-ös tévéfilmben bukkantak fel stop-motion bábokként, a lény látványtervező, Phil Tippett munkájaként. Tippett a stop-motion animációiról híres. Neki köszönhetőek többek között az Ezeréves Sólyom fedélzetén lévő dejarik sakktáblán feltűnő lények, a Hoth tanuntaunjai és AT-AT lépegetői, továbbá a teljes ILM-alapú lények tárházának felügyelete a Star Wars: A Jedi visszatérben.
- Narancssárga csíkokat, és dupla vállszíjat adtak hozzá IG-11 dizájnjához, hogy megkülönböztethető legyen a klasszikus fejvadász droidtól, IG-88-tól. Christian Alzmann koncepciós felügyelő látta el kézfejekkel IG-11-et, hogy jobban képes legyen célra tartani és tüzelni a sugárvetőivel, ami olyan részlet volt, melynek elődje hiányában volt. 
- A piacon látható kowaki majom-gyík bábját Tony McVey alkotta meg, aki a Star Wars: A Jedi visszatérben szereplő Bujaféreg látványtervezője és elkészítője is volt.

 

Concept Art galéria

View post on imgur.com

 

 

Pár kitétel.

 

1. A felirattal kapcsolatban itt találsz információt. Ezt a topikot ne erre használd.

2. Amennyire az lehetséges próbálj meg az adott rész keretei között maradni.

3. A történet elemeit ne rakd spoiler gomb mögé. Itt az epizód konkrét történéseit tárgyaljuk ki.

4. Csak akkor szólj hozzá a témához, ha már láttad az aktuális részt.

5. Tartsd be a fórumszabályzatban leírtakat.

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A hangulat csillagos ötös, nagyon jól eltalálták ezt az űr-western stílust, a képi világ érdesebb, mocskosabb ábrázolása és az atmoszféra leginkább a klasszikus trilógia érzését hozza vissza, de közben azért finom utalásokon keresztül érződik, hogy ez már egy új érában játszódik (itt a birodalmi kreditek értékállóságát, vagy a rozzant rohamosztagos páncélokat emelném ki). Mindemellett az is egy fontos tényező, hogy a galaxisban zajló nagy eseményekről nem sok szó esik, persze a háttérben érezhetően lezajlott egy átalalkulás, de itt most a fókusz ezzel a szűkebb látószöggel egy olyan világon van, amit korábban nem annyira ismerhettünk meg. Emiatt külön tetszett, ahogy tettek utalásokat erre a fejvadász lorera, amit remélem később majd jobban is megismerhetünk. Aztán itt van a titokzatos megbízó, aki a Céh háta mögött akar üzletelni és a Doktor, akinek láthatóan fontosabb, hogy a célpontot élve szerezzék meg. Nagyon hajszálnyi bepillantást nyerhettünk csak a fejvadász életforma mindennapjaiba, ebből majd biztos kapunk még többet is és akkor jobban tisztázódnak azok a viszonyrendszerek is, hogy ez a szervezet egészen pontosan miként működik, milyenek a viszonyok és ha a nagy galaktikus események nem is kerülnek előtérbe, de abba azért belekaphatnának, hogy hol helyezkednek most ők el a nagy egészben. Nagyon sok minden van ami érdekelne és nagyon keveset tudunk, így összességében roppant kevésnek éltem meg ezt a 36 percet... a másik hiányosság az a karakterépítés. A mandalorit körbeleni egy nagyon sejtelmes aura, itt képbe kerül az OT is, ahol Boba Fettnek megvolt az a kultusza, hogy nem lehett tudni, hogy ki van a maszk alatt és itt a mandalori is úgy hozza le az egész epizódot, hogy szóba kerül, hogy nem veszi le a maszkját. Ez a szinészi teljesítményt is bekorlátozza (ezzel együtt Pedro Pascal alakítása nagyon tetszett, a testbeszéde, az apróbb gesztusok, taglejtés mind nagyon rendbe van és tényleg jelenléte van a "vásznon"), de mintha maga a koncepció része is lenne, hogy szinte semmit nem árulnak el a mandaloriról. Volt az a pici flashback - valószínűleg a gyerekkorára - a kovácsnál, meg a beskarral kapcsolatban ott be van lebegtetve, hogy a mandalori loreba is betekintést nyerhetünk majd, de az az igazság, hogy sokkal nem tudok többet erről a figuráról, mint tegnap. A gyerekkori visszatekintés abból a szempontból is fontos lehet, hogy talán emiatt is könyörülhetett meg a kis "Yodán" a végén. Egyébként amit láthattunk belőle az nagyon tetszett, egy halál laza, igazi kemény pisztolyhős, egy olyan figura, akit Sergio Leone bármelyik westernjében el tudnék képzelni. Ahogy leszerelte az első áldozatát és ahogy ott láttuk a raktérben a befagyasztott rosszarcokat az olyan volt, hogy szinte egy snittel ott el is helyezték ezt a karaktert a táplálékláncban, hogy mekkora csúcsragadozó (de ilyen jelenetnek beleillik az előzetesben is látott ajtóval való félbevegás, vagy az epizód elején a felszállásnál, ahogy leszereli azzal a legendás puskával azt a vadállatot). A helyszínek is nagyon rendben voltak, mindegyiknek olyan klasszikus SW hatása volt és voltak nagyon szépen befényképezett jelenetek is, főleg a harmadik bolygón. Mondjuk itt az ugnaughttal való a részek, főleg az blurrg szelidítős szakasz volt olyan, amit kihagytam volna, nagyon rövid volt az epizód, ehelyett valami érdekesebbet is nézhettünk volna. Az egyik kedvenc kis jelenetem az volt, amikor láthattuk Bujaféreg egyik kis fajtársát nyárson :yes: de a mandalorinak ajtót nyitó "kukadroid" is jó volt, meg az ewokos filmekre való utalások és IG-11 is, itt megint jó volt a droidok vs emberek között kibújó helyzetkomikum, ahogy K-2SO-val a RO-ban, ez itt is jól működött. Az epizód végi cliffhangert sejtettem, pedig előzetesen nem sokat olvastam a sorozatról, de mikor mondták, hogy 50 éves, de közbe ott egy "bölcső", akkor már tudtam, hogy ez lesz. Nagyon várom a pénteket, de nem csak a cliffhanger miatt, hanem baromi jó volt élőszereplős SW sorozatot nézni (én az animációst is szeretem, de ez egy más szint), ahogy Ody is mondta tegnap ez bizony történelmi jelentőségű volt, milyen régóta vártunk már erre, jóval a Mandalorian előtt is és most végre megvalósult. Vannak még pontok ahol javulhatna a sorozat, de Filoni előtt le a kalappal, ennek az embernek a vérében van a SW és ezt újra bizonyította.

 

I have spoken!

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Jószerével egy szót sem értettem a párbeszédekből, szóval nem egy objektív értékelés. A történet nem túl bonyolult vagy egyedi.

A fejvadász elkap egy célszemélyt, leadja másik 3 elkapottal, kap egy új feladatot, ahol összefut egy másik fejvadásszal és együtt lenyomják a rosszfiúlkat, de a végén véleménykülönbség alakul ki köztük és hősünk szimpatizálni kezd a célponttal.

A fanservice nagyon hangulatos és az OT-ra utal, ami nálam nem hátrány. A zene szerintem khm... nem túl starwars-os (azaz jó), helyenként még az élményt is rontja. Remélem a folytatásban fog majd olyan is történni, amely kevéssbé sablonos...

Szerkesztve: - Dzséjt
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

8 perccel korábban, gafz írta:

Jószerével egy szót sem értettem a párbeszédekből, szóval nem egy objektív értékelés. A történet ne túl bonyolult vagy egyedi.

  Spoileres tartalom megtekintése

A fanservice nagyon hangulatos és az OT-ra utal, ami nálam nem hátrány. A zene szerintem khm... nem túl starwars-os (azaz jó), helyenként még az élményt is rontja. Remélem a folytatásban fog majd olyan is történni, amely kevéssbé sablonos...

Ez egy spoileres topik, nyugodtan lehet kapcsoló nélkül spoilerezni (amennyiben nem a további epizódokból akarsz spoilerezni, de az jelen pillanatban nem is lehetséges :D )

 

Annyit mindenképpen kijavítanék, hogy a hősünk nem hiszem, hogy elkezdett szimpatizálni a célponttal. A megbízó adta neki utasításba, hogy élve kell a célpont, holtan csak a fizetség felét kapja meg. A droidnak ezzel szemben mást mondtak, meg kell ölni a célszemélyt. Ez sok érdekes kérdést felvet.

 

A sok szörnyen, meg az állatszelídítésen kívül nem tudom mi volt ebben olyan hű de sablonos...

 

Nekem tetszett a zene is, más mint az eddigi SW zenék, de a sorozat hangulata is másmilyen, ahhoz meg tökéletesen passzol.

 

Számomra 10/10-es epizód, így kell indítani.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Amúgy korábban poénkodtak azon, hogy Yoda egy Mogwai (mint Gizmó a Szörnyecskékben) :D hát ezután méginkább igaz ez a "teória" :D

 

74481894_1124437027755335_69339872564200

 

gremlins.png?w=807

Szerkesztve: - Yoda József
  • Meglepő 1
  • Vicces 1
  • Tetszik 3
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 órával korábban, Yoda József írta:

Annyit mindenképpen kijavítanék, hogy a hősünk nem hiszem, hogy elkezdett szimpatizálni a célponttal.

A sok szörnyen, meg az állatszelídítésen kívül nem tudom mi volt ebben olyan hű de sablonos...

Nekem tetszett a zene is, más mint az eddigi SW zenék, de a sorozat hangulata is másmilyen, ahhoz meg tökéletesen passzol.

Ha nem szimpatizál, akkor vagy simán elviszi a megbízónak, vagy találkozik még egy csomó konkurenssel és amíg tisztázzák a nézeteltéréseket, akkor kezd el vele szimpatizálni. Egy Yoda fajából származó kisgyerekkel egy Star Wars történetben nem lehet nem szimpatizálni :)

Lehet, Star Wars vonalon újdonság a történet, de sok egyéb filmben/sorozatban fordult már elő hasonló. Sajna a sorozatok nagy részének hibája, a nem túl eredeti történt.

A zene meg teljesen ízlés kérdése. Nem kárhoztatom, akinek tetszik.

 

Ez egy spoileres topik, ne rakd már eme rész eseményeit spoiler kapcsoló mögé! - by Dzséjt

Szerkesztve: - Dzséjt
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

5 perccel korábban, gafz írta:

Ha nem szimpatizál, akkor vagy simán elviszi a megbízónak, vagy találkozik még egy csomó konkurenssel és amíg tisztázzák a nézeteltéréseket

Majd kiderül a következő részből, hogy mi lesz vele.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 perccel korábban, gafz írta:

Lehet, a végén kéne ledarálni, mert így túl kicsik az adagok történetvezetésből. :)

Nekem hozzátartozik az élményhez a várakozás, és a részenkénti kibeszélés, na meg a találgatás, hogy mi lesz a következő részben :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Egyébként amikor megkapja a megbízást a birodalmiaktól, akik beskarral fizetnek neki, akkor ugye a tudós az, aki élve akarja, IG-11-nek azt mondják, hogy végezzen vele... itt most vagy két külön megbízó van (ez jelenthet két moffot is, vagy két külön birodalmi frakciót), vagy egy belső konfliktusra is utalhat, hogy egyesek likvidálni akarják, mások felhasználnák a célpontot. :hmm:
Az is érdekes, hogy a kovács utal a 66-os parancs idején történő leszámolásra és hogy abból a korból való a beskar, kíváncsi lennék, hogy itt összekötik e TCW-végi mandalori eseményekkel... amúgy fura belegondolni, hogy a bébi Yoda, ha jól számoltam, akkor valamikor a Baljós Árnyak előtt születhetett. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Engem megvettek kilóra. A hangulat, a látvány, az akciók és a zene is nagyon egyben van. Sarkallatos kérdés volt a látvány, bár a Star Trek: Discovery és a Game of Thrones is bizonyította, hogy lehet combos, moziszerű látványt hozni tévésorozatokban, az SW mégis más kicsit, hiszen űroperaként szinte nincs olyan szegmense, amit ne lepne be a fantázia. Gondolok itt a településekre, a különféle lényekre és technikákra. A DIS jószerivel végig űrhajón játszódik, a GoT-ban pedig egy tábor lehet szimpla díszlet, de itt még a nagy büdös semmiről is el kell hinnem, hogy egy másik bolygó.

Ezen a téren szerintem a remekel. Talán egy-két jelenetben a burrgokon látszott, hogy nem az igaziak, de egyáltalán nem volt vészes, mindenhol máshol pedig pazar volt a látvány. Főleg az első bolygó, az a jeges világ tetszett. Nem ez az első havas bolygó, de nagyon pazar volt a nagy jégpusztaság. És milyen cukker állatkák úszkálnak a felszín alatt. :)

A főhős hamar szimpatikussá vált. Elsőre szótlan fazonnak tűnt, de a végén azért kibukott, hogy tudja ő jártatni a száját, ha úgy alakul. Az akciója IG-11-gyel nagyon jó volt, végig élveztem, és alaposan meglepett, hogy végül kinyírta a droidot. Azt hittem, ő lesz a mandi sidekick-je, de ezek szerint nem. A kis "Yoda" pedig ütött, erre soha a büdös életben nem számítottam volna. De ez rengeteg kérdést felvet.

Miért akarta megölni IG-11? Vagyis inkább, ki bérelte fel arra, hogy megölje?

És miért akarja ez a rejtélyes valaki holtan?

És miért kell a Birodalom maradékát képviselő helyi frakciónak élve? Pláne, egy doktornak?

A kicsi Yoda fajából való, és az eddig látott képviselői eme fajnak Erőérzékeny volt. Ez is az?

Valószínűleg eme kérdésekre szépen-sorban választ kapunk.

Tetszik továbbá, hogy a mandi népet jobban is bevonták. Azt hittem, csak a főhős fogja képviselni, de ez az enklávé szintén kellemes meglepetés volt. Van egy olyan érzésem, hogy itt lesz még összefonódás a TCW-vel és a Rebels-szel.

A Star Wars utalásokban sem volt hiány, volt itt minden, ami segít behelyezni az epizódot, és így a teljes sorozatot az univerzumba. A rozzant rohamosztagosok jól jelzik, hogy a Birodalomnak sanyi. A különféle fajok a különböző filmekből jöttek össze (mintha egy kyuzót is láttam volna), de előkerült olyan ritkán (az ep4 óta egyszer sem) látott faj is, mint a kubaz. És még ehhez is tettek egy picit azzal a furujával. Amúgy az az érzésem, ez a sorozat nagyon szépen fogja bővíteni az SW univerzumot.

Végül megemlíteném a zenét, ami szerintem nagyon jól sikerült. Azt nem értem, hogy mitől lesz egy zene rossz, ha már nem is olyan, mint John Williamsé... Hol van az megírva, hogy csak ő alkothat jó Star Wars zenét, és más ettől nem térhet el? Kérem, ez egy más médium, más éra, más szereplők, más sztorik. Meg kell találnia a saját identitását, és ezen a zene sokat segít. Az első rész alapján nem is illene ehhez a szimfónikus zenekar, ide kemény, westernes hangok kellenek, olyanok, amik mutatják, hogy nem a filmek világában járunk. Nekem még csak szokatlan sem volt, elsőre berántott. Már alig várom a soundtracket.

2 perccel korábban, Iqvi írta:

Ez itt most Yoda, vagy csak valaki a fajából?

Hogy lenne már Yoda egy ep6 után játszódó sorozatban?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 órával korábban, Dzséjt írta:

de ez az enklávé szintén kellemes meglepetés volt

Egyetértek, nekem az itt játszódó jelent sorok, az a néhány, tetszett a leginkább. :) Meg a páncélkészítés (vállvért) tetszett.

Szerkesztve: - Adrián
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Elemek amik kifejezetten tetszettek:

-Ahogy a mandalori kettévágja a quarrent.

-A poén a kétfajta speederrel. Kicsit féltem tőle, hogy a sorozat rém komolyan veszi majd magát és állandón komor lesz a feeling. Úgyhogy örültem, hogy a badass bunyó után rögtön volt hely egy kis viccelődésre is.

-A jégszörny az epizód elején. Imádom a filmes rémeket, ez pedig a Disney-érában eddig a legjobb szörny design amivel előálltak.

-WC a Star Warsban! Hát ez aztán olyan univerzum bővítés amire tényleg nem számítottam :D

-A mandalori hajója kivül és belül is nagyon babán néz ki.

-Hangulatosak a városi utcarészletek.

-Maga a tény, hogy az új lények mellett dögivel használják a már ismert fajokat is. Meg úgy általában tetszik hogy nem olyan emberközpontú az epizód. Még csak 38 perc ment le a sorozatból, de Kuiil képében máris kaptunk egy kifejezetten emlékezetes idegen szereplőt.

-Az ep.7-hez készült Zuvio, akiről anno egy csomó PR anyag készült meg külön játékbábút is kapott, végül ki lett vágva az Ébredő Erőből. Itt viszont ott van a film elején a háttérben (vagy valaki az ő fajából aki ugyanolyan sapkát hord :))

-A kopott rohamosztagos páncélok amik ahogy Dzséjt is irja, jól mutatják hogy a Birodalomnak kanyi. A maradéka meg rohad szét. 

-A nyárson sütött kowaki majom-gyík, ahogy a még élő társa nézi ahogy piritják :)

-A mandaloriak "bázisa" nagyon tetszik mint ötlet.

-A blurrgok CGI-je szerintem kimagaslóan jó lett.

-IG-11 és a végső akció-jelenet szenzációs.

-A Yoda-szerű baba a végén nagyon cuki.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Egyből beszippantott! Nagybetűs SW érzés volt! A mandalorink igazi western-szerű pisztolyhős. A lényegre törő érdekességeket és az epizód által felvetett kérdéseket fentebb már leírtátok, így hát nem ismételném. Főhősünk flashback-je után egyre inkább úgy gondolom hogy látunk majd klón háborús jeleneteket. A Yoda-féle babától leesett az állam. Tudtam hogy lesz valami utalás rá, de nem egy csecsemőre számítottam. Vajon mit akarhat tőle a Birodalom maradványa? Rosszat sejtek. Kíváncsian várom a folytatást.
Egyébként feltűnt hogy néhányan cameoztak Enfys Nest csatlósai közül is. Szinte kopp ugyanabban a ruhában. :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Sikeresen letorrenteztem, ezért köszönet @Kargarosz-nak és @gafz-nak. Maga a rész nagyon bejött, a világ a hangulat a helyszínek a zene. A star wars és a western stílus remek egyvelege, jól megidézte az OT világát. A rész végi akciót imádtam, a poénok is ütöttek, a kedvencem az önmeggsemmisítős poén, és az amikor IG-11 és a mandalori ránéznek az ágyúra. A yoda baba(aki már biztoy nem yoda, @Dzséjt és @Yoda József:P) pedig halálian cuki volt. 50 évesként egész jól tartja magát.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.