Ugrás a kommentre

Sport


lokatelli

Ajánlott hozzászólás

3 órával ezelőtt, Donát írta:

Hamilton meg emberileg eléggé antipatikus számomra, viszont kib*szott jó pilóta. Aki meg évek óta nem nézi az F1-et, annak a véleménye meg totálisan érdektelen. Vicces, amikor valaki úgy like-olgatja mások véleményét, hogy évek óta nem is követi a sorozatot. Mit tud a jelenlegi helyzetről? Semmit. Látta pl. Hamilton milyen kört rakott össze az esős időmérőn a Stájer nagydíjon? Oké, hogy Hamilton emberileg olyan, amilyen, de azt nem lehet tőle elvenni, hogy milyen rohadt jó pilóta.

 

Jaj.......élőben nem szoktam igazán követni mert totál érdektelen lett maga a sport számomra. Nem sietek haza vagy kelek fel reggel,hogy megnézzem úgy mint pl. régen. Ezért vagy max. letöltöm vagy felvételről visszanézem később mellesleg a Motorsporton is fent vagyok ahol kapom a híreket. A régi énem aki régi pilótákon nőtt fel, és igazi versenyeken azért még nem adta fel, hogy egyszer lesz igazán izgalom, és verseny ebbe a sportba újra.  Szóval egy kicsit azért elértettük egymást,de amúgy tök mind1. Azért látom egyből jön arcoskodás meg az alázás a részedről. 

 

 

3 órával ezelőtt, Donát írta:

Oké, hogy Hamilton emberileg olyan, amilyen, de azt nem lehet tőle elvenni, hogy milyen rohadt jó pilóta.

Nem is írtam az ellenkezőjét a tudását elismerem,de mint ember szerintem inkább hagyjuk is.

 

 

 

 

 

Szerkesztve: - Kargarosz
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 órával korábban, Kargarosz írta:

 

Jaj.......élőben nem szoktam igazán követni mert totál érdektelen lett maga a sport számomra. Nem sietek haza vagy kelek fel reggel,hogy megnézzem úgy mint pl. régen. Ezért vagy max. letöltöm vagy felvételről visszanézem később mellesleg a Motorsporton is fent vagyok ahol kapom a híreket. A régi énem aki régi pilótákon nőtt fel, és igazi versenyeken azért még nem adta fel, hogy egyszer lesz igazán izgalom, és verseny ebbe a sportba újra.  Szóval egy kicsit azért elértettük egymást,de amúgy tök mind1. Azért látom egyből jön arcoskodás meg az alázás a részedről. 

Ezt írtad:

4 órával ezelőtt, Kargarosz írta:

Én már elengedtem több éve az egészet. Elképesztően szánalmas amit művelnek az meg hogy a FIA=Maffia hogy támogatja a Mercit az egyszerűen egy laikus nézőnek is simán lejön. Most hadd ne kezdjem el sorolni a dolgokat. Szánalom amit csináltak ezzel a sporttal műmájer Hamiltonnal az élen.....

Most az elengedésből mire kellett volna következtetnem? Hogy továbbra is minden héten nézed? 

 

Amúgy meg milyen alázásról is van szó? Annyit írtam, hogy aki nem nézi, annak a véleményem nem számít a témában, hiszen nincs képben. Ezt tartom is. Közben kiderült, hogy bár "elengedted", de azért nézed. :D Ha anno így engedem el az excsajaimat, most jó nagy háremem lenne. :) 

 

Azt is elismered, hogy Hamilton nagyszerű pilóta, akkor gondolom azt is tudod, hogy attól, hogy jó kocsi van alatta, még nem lenne szükségszerűen VB győztes. Ahhoz kell az a tudás is, ami neki megvan. Emiatt én "csak" az izgalmakat hiányolom a sorozatból, de az, hogy Hamilton nyer, nem igazán rendít meg. Váljék egészségére. Bár úgy nyerne minden évben, mint 2018-ban, amikor Vettelnek valódi esélye volt, hogy megszorongassa őt.

 

Azt meg továbbra sem tudom elképzelni, hogy bármelyik showrunnernek elemi érdekében állna a saját showját érdektelenné tenni. Mert az, hogy Hamilton megdönti Schumi rekordját, a statisztikusoknak biztos instant orgazmus, de a mezei nézők ettől még nem fogják nézni a showt, csak elpártolnak tőle, mint ti. Ha valódi harc van az élen az többet ér bármilyen rekordnál. Csak a Liberty pontosan látta, hogy ezt nem lehet úgy "elintézni", mint a drága jó Ecclestone, aki minden második futamra kitalált valami f@szságot, aztán legjobb esetben is egy pénzfeldobás volt, hogy éppen jó vagy rossz húzásnak bizonyul utólag a dolog. 

 

Az F1-et strukturálisan kell megreformálni, az alapoktól, kezdve a szabályozástól, az aero kialakításig, a csapatok által elkölthető pénzig, a pénzdíj szétdobásával bezárólag. Ha valaki utánaolvasott a témának, akkor tudhatja, hogy már legalább 2-2.5 éve ezeken dolgozik a Liberty. Jövőre jön a költségvetési plafon. Utána az új szabályozás, amit a korona miatt kellett egy évvel csúsztatni. Én ezektől várok jelentősebb előrelépéseket. Addig meg lehet nézni a Mercik mögötti küzdelmet, az is érdekes. Persze vannak koca f1-esek, akiket csak az első hely érdekel, anno én is ilyen voltam, ezért is tartottam szünetet pl. a Schumi hegemónia idején, vagy a Vettel érában. De mióta jobban figyelemmel követem a kisebb csapatok csatározásait, sokkal izgalmasabb az egész. Így bár nem örülök neki, hogy nincs harc az élen, továbbra is hétről hétre leköt a dolog. Akit nem, az nézzen vissza 2022-ben, de minden Hamilton győzelem után kifakadni az FIA-ra értelmetlen.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nekem érdekes módon pozitív irányba változott a véleményem Hamitonnal kapcsolatban. Mikor bekerült az F1-be, akkor egy nagyképű s*ggnek tartottam, de 2-3 évre rá megváltozott róla a véleményem mikor már benőtt kicsit a feje lágya. Mostanában meg abszolút bírom, és kívánom neki hogy döntse csak meg Schumi rekordját (mondom ezt úgy, hogy Schumacher szurkoló voltam), mert nem véletlenül jut el valaki odáig ahova ő, ha űrautó a Mercedes ha nem, mert azt kell is tudni vezetni azért.

6 órával ezelőtt, Donát írta:

Az F1-et strukturálisan kell megreformálni, az alapoktól, kezdve a szabályozástól, az aero kialakításig, a csapatok által elkölthető pénzig, a pénzdíj szétdobásával bezárólag. Ha valaki utánaolvasott a témának, akkor tudhatja, hogy már legalább 2-2.5 éve ezeken dolgozik a Liberty. Jövőre jön a költségvetési plafon. Utána az új szabályozás, amit a korona miatt kellett egy évvel csúsztatni. Én ezektől várok jelentősebb előrelépéseket. Addig meg lehet nézni a Mercik mögötti küzdelmet, az is érdekes. Persze vannak koca f1-esek, akiket csak az első hely érdekel, anno én is ilyen voltam, ezért is tartottam szünetet pl. a Schumi hegemónia idején, vagy a Vettel érában. De mióta jobban figyelemmel követem a kisebb csapatok csatározásait, sokkal izgalmasabb az egész. Így bár nem örülök neki, hogy nincs harc az élen, továbbra is hétről hétre leköt a dolog. Akit nem, az nézzen vissza 2022-ben, de minden Hamilton győzelem után kifakadni az FIA-ra értelmetlen.

Van egy sanda gyanúm, hogy a Mercedes 2022-ben és azután is az élen lesz, mert a felkészülést 2022-re (eredetileg 2021), már rég megkezdte minden csapat, és amennyire egyben van a Merci szerintem nem kérdés hogy az új érát is uralni fogják. Ami megkeverheti a paklit, az azaz új rendszer hogy minél előrébb végez egy csapat annál kevesebbett fejleszthet a rákövetkező évre. Ha ezt egy kiscsapat is jól kitudja használni akkor nem lesz talán olyan egyhangú az F1.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2020. 07. 19. - 10:33, NorbiLordi írta:

Valamennyire egyetértek, de nem gondolom, hogy felülről kivan adva egy ukáz, hogy a Mercedest másképpen kezeljék mint a többi csapatot. Közben volt egy tulajváltás is azért, mégsem változott nagyon semmi, pedig a Libertynek a show a minden, tehát a Mercedes dominancia nekik nem annyira feltétlen érdekük.

13 órával ezelőtt, Donát írta:

Pontosan. Minden showrunner jól felfogott érdeke, hogy minél nagyobb verseny legyen az élen.

Ez egy közkedvelt hiedelem, ugyanakkor semmi nem támasztja alá a világban. Jópofán és logikusan hangzik, ettől még nem lesz igaz. Az, hogy mi mekkora show-t és médiaértéket generál, egy jóval összetettebb kérdés annál, minthogy "legyen verseny az élen", felesleges csúsztatás ezt ennyire lecsupaszítani.

Például elég abból kiindulni, hogy ekkora dominanciát nem egyszerű csak úgy leradírozni, a Merci most nagyon jó. És van egy olyan pilótájuk, aki megdöntheti Schumi megdönthetetlennek hitt rekordjait. Az élen "bármikor" lehet majd nagy versenyfutás, viszont azokat a csúcsokat lehetetlen úgy feszegetni, ha vki hátsója alatt nincs egy ennyire domináns technika. Ekkora fölény pedig ritka, tehát ha meg akarják döntetni ezeket, akkor erre most van itt az idő és lehetőség. Márpedig a médiaérték és szenzáció ugyanúgy benne van a rekordok döntögetésében is.

Ahhoz se kell sok gógyi, hogy az eladhatóság és sztárság, celebeskedés szintén nagyon fontos a reklámértékben. A mai értékválsággal terhelt világban meg pláne. Hamilton erre tökéletes alany, hiszen egy vérbeli celeb, megosztó is. Ha folyamatosan arról beszélnek, hogy mikor milyen csúcsokat ad át a múltnak, hogy egyre több téren ő minden idők legeredményesebbje és "legjobbja", az hatalmas hírverést és beszédtémát indukál.

Ráadásul az autósportban igencsak komoly érdekérvényesítő ereje van a briteknek, szörnyen csábító lehet, hogy az eddig legfényesebb olasz-német lapokat a történelemkönyvben félig angolra lehet színezni. És ha már a színeknél tartunk, akkor sajnos azt sem lehet megkerülni, hogy manapság, amikor nyugaton a pozitív diszkrimináció legerősebb időszakát éljük, akkor eléggé passzol a képbe egy minden csodát felülmúló Lewis Hamilton. (Tudom, piszkos konteók és fújj és jajj, de aki kicsit is nyitott szemmel tekinti a világot, annak azért szemet szúrnak a tendenciák. De remélem nem ez az egy aspektus lesz majd kiemelve az egész hozzászólásból. :peace:)

13 órával ezelőtt, Donát írta:

költségcsökkentést és az alap finanszírozási formátum megváltoztatását kell tető alá hozni.

A költségcsökkentés egyértelműen a domináns csapatot támogatja. Ahogyan minden, a szabad versenyt korlátozó tényező is. Lásd teszttilalom, fejlesztési korlátozások, alkatrészekre vonatkozó felhasználási limitek, egységes gumiszállítók, megcsonkított taktikai lehetőségek (pl. tankolás) stb.. Nyilván ebből nem minden az elmúlt években került képbe, viszont az jól látható, hogy mára vajmi kevés olyan szabad tér maradt, amivel meg lehet törni egy komoly fölényt.

Az élen lévő domináns csapatnak sokkal több tartaléka van, így nem kell annyit a határon autózni. Ez nemcsak a pilótának hatalmas könnyebbség, de az alkatrészeket is lehet kímélni. A fejlesztési költségeket sokkal hamarabb a következő évi autóra lehet összpontosítani, pláne ha eléggé ismert vizeken fognak evezni ezen a téren is. Közben a többieknek még az aktuális évi autóikat kell vhogy versenyképesebbé faragni, így ha sikert is érnek el ebben, a következő évre már megint lemaradásban lesznek.

13 órával ezelőtt, Donát írta:

Főleg, mivel elég sok szabály változott 2014 és 2020 között

Azért szép lenne, ha 6-7 év alatt nem változott volna "elég sok" szabály. De semmi igazán markáns váltás nem történt. A Merci azóta abból él, hogy az erőforrásba mennyire beletaláltak. Az, hogy mennyire erőforrásdomináns ez az új éra, elég jól mutatja, hogy hol tart a RB vagy a McLaren. Hiába a kasztni, az aero, egyszerűen képtelenség behozni a motorhátrányt. A Ferrari is csak úgy tudta megközelíteni őket, hogy a motort felhúzták, most viszont látjuk hol tartanak a büntetés után. De azért az se semmi nonszensz, hogy egy csapatnak megéri egy "rivális" előző évi konstrukcióját indítani, amivel ráadásul elég előkelő helyre lép előre. Ennyit arról, hogy mennyire változnak a keretek.

13 órával ezelőtt, Donát írta:

csak épp valahogy a többi csapat képtelen volt megugrani a lécet

Persze, hirtelen mki elfelejtett autót fejleszteni. Nem felettébb gyanús ez egy kicsit? Korábban legalább 2-3 évente masszívan átrendeződtek az erőviszonyok, mert hol egyik, hol másik csapat tudott gurítani egy nagyot. Érdekes módon 2014 óta sehol semmi, senki nem tudja megugrani a lécet. Bezzeg a Merci mindig elő tud húzni vmit a kalapból. Azért én kötve hiszem, hogy ami évtizedeken keresztül működött, az hirtelen egyszerre az összes csapatnál elhal.

13 órával ezelőtt, Donát írta:

talán csak rájöttek, hogy nem az Ecclestone féle évről évre hozunk egy szabályt az aktuális bajnok ellen elvet kell követni a "rezsimváltáshoz"

Nem jöttek rá, mert jön majd a nagy változtatás ugyanúgy, csak folyton tologatják. Egyedül annyi változott, hogy amit egy McLarennek, Williams-nek, Ferrarinak vagy RB-nak 1-2 évig tűrtek, azt most a Mercinek 7 esztendőig, plusz még toldva is ezt az időszakot. Azt meg pl. meg lehet számolni, hogy a riválisaik nagy húzásaiból és ötleteiből végül hányat nem minősített szabálytalannak az FIA. De valahogy a pályán is többet lehet azoknak, akik ezüstös autóban ülnek. Ham legendás esetei mellett pl. érdemes Bottas rajtjaira is gondolni.

----------------------------------------------------------------------

Ha a történetiségtől eltekintünk, az a helyzet, hogy a Mercedes akkora technikai fölényben van már évek óta, amilyenben nem gyakran voltak csapatok. És itt nagyon fontos, hogy évek óta. Meg lehet nézni, hogy soha semelyik csapat nem volt még ennyi éven keresztül uralkodó. A Ferrarinak volt még egy 6 éves győztes konstruktőri időszaka, de ott első évben nem ők adták a világbajnokot, ráadásul később több izgalmas szezon is adódott azért.

Sokan felhozzák pedig azt az érát bezzegpéldaként, csak épp totális ostobaság, ugyanis a Ferrari messze nem volt minden évben akkora fölényben. Ezzel szemben a Mercinek a közelébe se érnek, egyetlen szezon volt, amiben egyáltalán benne volt az izgalom lehetősége. Hol van ez a korábbi esetektől? Ráadásul már most látszik, hogy jön a 7. is, mert ez az év is felejtős mindenkinek. 7 évig fog egy csapat mindennemű megakadás vagy izgalom nélkül ledominálni egy teljes mezőnyt, miközben néhányan próbálják azt hangoztatni, hogy ez így mennyire nem jó üzlet a fejeseknek. Hát persze...

13 órával ezelőtt, Donát írta:

Oké, hogy Hamilton emberileg olyan, amilyen, de azt nem lehet tőle elvenni, hogy milyen rohadt jó pilóta.

Senki nem akarja elvenni tőle, csak éppen túlértékelni és -lihegni se kéne a teljesítményét. Évek óta egy messze kiemelkedő autóban ül, lényegében (a többiekhez képest) komolyabb nyomás nélkül versenyezhet. Amikor az amúgy jóval szerényebb képességű Rosberg kicsit összekapta magát és a csapat is engedte versenyezni, akkor került nyomás Hamra, egy szezont be is bukott. Ahogy anno Button ellen is. De Alonsoval is sikerült egy tuti címet a kukába dobniuk, mert egymás vérét szívták. Amikor meg nem volt VB esélyes autóban, akkor több ízben tökön-paszulyon keresztül közlekedett, Massának többet ment neki, mint ahány futamot nyert.

De ezzel mind semmi baj nincs, mert senki nem tökéletes, csak tudni kéne helyén kezelni a jelen helyzetet. Hamilton egy kivételes képességű pilóta, de a pályafutása hullámzó és ellentmondásos, így a legjobbaknak a közelébe se szagolhatna alapesetben. Ha már Schumi rekordjait döntögeti, akkor érdemes megnézni ő mit csinált anno a Benettonban vagy amikor a Ferrarihoz került. Arról nem is beszélve, hogy a csapattársaival felmosta a padlót. Talán jól rémlik (de lehet nem pontosan emlékszem) az a Patrese-sztori, amikor konkrétan az ő autójába ült be és vagy fél másodpercet rávert körönként, pedig azért nem volt ő sem egy nyeretlen kétéves.

Azt gondolom, hogy a 2000-es éveket tekintve Hamiltonban összességében benne van egy TOP 5 státusz, de kb. ennyi és nem több. Azért akit a legnagyobbak közt akarnak emlegetni, attól egy minimális elvárás lenne, hogy éles szezonban kérdés nélkül lenyomja a F1 történelmét tekintve "futottak még" kategóriás csapattársait. 

Szerkesztve: - pb69
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

15 órával ezelőtt, pb69 írta:

Ez egy közkedvelt hiedelem, ugyanakkor semmi nem támasztja alá a világban. Jópofán és logikusan hangzik, ettől még nem lesz igaz. Az, hogy mi mekkora show-t és médiaértéket generál, egy jóval összetettebb kérdés annál, minthogy "legyen verseny az élen", felesleges csúsztatás ezt ennyire lecsupaszítani.

Ez nem hiedelem, ez puszta logika. Egy bajnokságot sokkal könnyebb eladni, ha kérdéses, hogy ki nyeri meg, mintha nem az. Ha ezt nem látod be, nincs miről beszélni. 

 

15 órával ezelőtt, pb69 írta:

Márpedig a médiaérték és szenzáció ugyanúgy benne van a rekordok döntögetésében is.

Minimális médiaértéke van a rekorddöntésnek ahhoz képest, hogy legyenek izgalmak az élen. Ha nézted az F1-et, pontosan tudod, hogy mennyire ki volt éhezve a közönség a Ferrari dominancia, a RB dominancia vagy akár most is arra, hogy LEGYEN MÁR IZGALOM az élen. Elég csak arra gondolni, hányszor kiáltott fel Palik, hogy VÉGRE VERSENY VAN AZ F1-ben. De elmondta ugyanezt Szujó is pl. 2013-ban. Az emberek szomjazzák az izgalmakat, amihez képest fasorban sincs az, hogy Hamilton hányszoros bajnok. Persze fontos, hiszen a sporttörténelem része, de nem fognak nézők milliói csüngeni a képernyőkön, ha dögunalmas futamokon kell átrágniuk magukat csak azért, hogy lássák Hamilton győzelmét. Csak végezz egy gyors és nem reprezentatív közvélemény kutatást itt a fórumon: arról megy a diskurzus, hogy hány meg hány új rajongó nézi az f1-et? Egy frászt. Ody évek óta nem nézi, Kargarosz elengedte, Nute szerint nincs igazi karakter a sportban. MissKarrde nem tudom mennyire követi még, de valszeg ő sem csüng rajta. Csak egy apró jel arra, hogy az F1 elég sok nézőt vesztett az izgalmak hiánya miatt. De persze mindez nem számít - szerinted - mert a Libertynek csak a rekorddöntés a fontos, az hozza a pénzt. Persze. :lol: 

 

Az, hogy a Mercedes dominál, tény. Az, hogy ez a dominancia durvább, mint a korábbiak - egy korábban berakott összehasonlítás alapján - szintén tény. De lesz még ez másként, és ezért dolgozik a Liberty, csak ez nem egyik napról a másikra lesz meg. Jövőre jön a költségcsökkentés. Utána pedig az új szabályrendszer.

 

Ja és ez meg még az izgalmas bekezdésnél is nagyobb hülyeség:

15 órával ezelőtt, pb69 írta:

A költségcsökkentés egyértelműen a domináns csapatot támogatja.

Pont ellenkezőleg. Azokat támogatja, akik HATÉKONYAN tudnak KEVÉS PÉNZBŐL gazdálkodni, és ezek meg PONT NEM a DOMINÁNS csapatok. 

A szabályrendszer változásával ez kritikus lesz, és sok egymáshoz közelálló autóra van kilátás. Nem véletlen, hogy erősen rebesgetik a Mercedes kiszállását is a sporból - remélem nem az lesz, hogy regnáló VBként lépnek le a sportból. Szintén pozitívum még, hogy a McLaren is Merci motorra fog váltani már jövőre, úgyhogy ők is jelentőset ugorhatnak előre.

 

15 órával ezelőtt, pb69 írta:

De azért az se semmi nonszensz, hogy egy csapatnak megéri egy "rivális" előző évi konstrukcióját indítani, amivel ráadásul elég előkelő helyre lép előre. Ennyit arról, hogy mennyire változnak a keretek.

Na, találtál egy évet, mikor épp nem sok minden változott, így a tavalyről RÉSZBEN felhasznált konstrukció idén is versenyképes. Ez semmit nem változtat azon a tényen, hogy

a) az elmúlt 7 évben sok minden változott

b) mindig a Mercedes reagált a legjobban

 

Nem konteokat kéne gyártani, hanem számon kérni mondjuk a Ferrarin vagy a Red Bullon vagy a McLarenen, hogy miért nem sikerült felvenni a kesztyűt már korábban. A motorra is lehet mutogatni, de annak a fejlesztése se volt ám mindig befagyasztva, épp csak a többi csapat nem tud kellően erős erőforrást gyártani. Nem a Mercinél kéne verni a tamtamot, hanem mondjuk Mugellóban a gyárban.

 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2 órával ezelőtt, Donát írta:

Ez nem hiedelem, ez puszta logika. Egy bajnokságot sokkal könnyebb eladni, ha kérdéses, hogy ki nyeri meg, mintha nem az. Ha ezt nem látod be, nincs miről beszélni.

Nem látom be, mert nincs mit belátni rajta. A világ nem így működik, hiába hangzik logikusan. Ez ténykérdés. Nézd meg pl. fociban, hogy mennyiben változott a Bundesliga népszerűsége azóta, hogy a Bayern a korábbinál is nagyobb egyeduralkodó lett. Egyáltalán nem esett vissza. Vagy anno az NBA is nemhogy nem lett népszerűtlenebb, de kifejezetten előreléptek, amikor a Bulls vagy a Lakers éveken át sikerszériában volt.

De ha F1, hiába mentek a sirámok, nem esett vissza a sport népszerűsége Schumi idejében sem, hiába volt egy hangos kisebbség, akik szajkózták, hogy "nem nézem, mert unalmas fos". Ráadásul azért nem annyira értem a felvetésed, mert a való életben látjuk a cáfolatát az elméletednek. Ha a fejeseknek jobb lenne egy izgalmas bajnokság, akkor képtelenség lenne egy csapatnak 6-7 éven át érinthetetlen dominanciában tündökölni. Ez ellentmondás. Ne legyünk annyira naivak, hogy azt feltételezzük, hogy ne lehetne megtörni a Merci hegemóniáját, ha akarnák. Nem akarják.

2 órával ezelőtt, Donát írta:

Minimális médiaértéke van a rekorddöntésnek ahhoz képest, hogy legyenek izgalmak az élen.

Ezt így eleve erősen barokkos túlzásnak gondolom. Lehet, hogy kisebb a médiaértéke, de tuti nem minimális ehhez képest. Ráadásul ez egy jóval ritkább lehetőség is. Ahogyan írtam is, izgalmas verseny bármikor adódhat egy-egy szezonban, ha véget ér már végre ez az időszak, akár meg is lehet rá a lehetőség, hogy éveken át legyen izgalom. De a nem akármilyen csúcsok megdöntéséhez rendkívüli körülmények kellenek, olyan szitu sok évtized alatt adódik csak, hogy egy csapat annyira meg tudjon nyúlni, mint a Mercedes.

2 órával ezelőtt, Donát írta:

Ha nézted az F1-et, pontosan tudod, hogy mennyire ki volt éhezve a közönség a Ferrari dominancia, a RB dominancia vagy akár most is arra, hogy LEGYEN MÁR IZGALOM az élen. Elég csak arra gondolni, hányszor kiáltott fel Palik, hogy VÉGRE VERSENY VAN AZ F1-ben. De elmondta ugyanezt Szujó is pl. 2013-ban. Az emberek szomjazzák az izgalmakat, amihez képest fasorban sincs az, hogy Hamilton hányszoros bajnok.

Az emberek folyton rinyálnak, ez a 21. században az új módi. De vajmi kevesen vannak, akik gondolkodnak is. Végigéltem, hogy Schumacher, Vettel és most Hamilton idejében is megy az ajvékolás, noha más jellegű szitukról beszélünk, de ez keveseket érdekel. Még abban a rövid köztes időszakban meg azon ment a pampogás, hogy a semmiből jött semmilyen Brawn aratja le a babérokat és az is unalmas. Persze amikor a RB éledezett akkortájt, akkor ment a rinya, hogy egy múlt nélküli energiaitalos csapat mit keres egyáltalán itt. Akkor a tradicionális csapatok után hisztiztek. Lényeg, hogy hiszti mindig volt, ebből nem lehet kiindulni.

Az emberek azt szomjazzák, hogy legyenek történések, legyen beszédtéma. Egy megosztó pilóta megosztó csapatban és megosztó körülmények között rekordot rekordra halmoz, ez pont elég beszédtémát szolgáltat. Az izgalmakat meg generálják máshogy. Persze, nem akkora szenzáció, mintha öldöklő csata folyna az élen, de semmi ok a pánikra, jól megy a szekér. Ha nem így lenne, akkor változtatnának, tennének az "unalom" ellen, de látjuk, hogy nem így van.

2 órával ezelőtt, Donát írta:

Csak végezz egy gyors és nem reprezentatív közvélemény kutatást itt a fórumon: arról megy a diskurzus, hogy hány meg hány új rajongó nézi az f1-et? Egy frászt. ... Csak egy apró jel arra, hogy az F1 elég sok nézőt vesztett az izgalmak hiánya miatt. De persze mindez nem számít - szerinted - mert a Libertynek csak a rekorddöntés a fontos, az hozza a pénzt. Persze. :lol:

Ha önámítást keresünk, akkor kiindulhatunk ilyenekből, de félrevezető. Nem az a lényeg, hogy hány nézőt veszít a F1, hanem az, hogy milyen a tendencia. Ha annyira rossz lenne, akkor már rég nem itt tartanánk. A Liberty látványosan más irányba akar keresgélni a sportág népszerűsítése kapcsán. Pl. egy Németországban már nincs is nagydíj. Új területek felé akarnak nyitni, eladható sportágat akarnak, de ezt nemcsak a szezonok izgalmaival lehet elérni.

Ahogyan korábban is írtam, a médiaérték sokkal összetettebb kérdés. Pl. nagyon fontos az ismeretlenek bevonzásához, hogy legyen az egész cirkusznak egy arca. Erre Hamilton tökéletesen alkalmas. Az egész F1 egy amerikaibb mentalitás felé mozdult el, ahol az ilyen Ham-féle celebeknek áll a világ. Ő már anno is kilógott a sorból ilyen téren, ki is aknázták ezt akkor is, de a váltás óta is tudatosan építenek erre. Emellett ő kellőképp megosztó is, mindig tud pezsegni körülötte a levegő.

2 órával ezelőtt, Donát írta:

De lesz még ez másként, és ezért dolgozik a Liberty, csak ez nem egyik napról a másikra lesz meg. Jövőre jön a költségcsökkentés. Utána pedig az új szabályrendszer.

Persze, csak 7 évről beszélünk már. Mi az, hogy dolgoznak rajta? Majd jövőre, majd jövőre, majd jövőre. Annyira rajta vannak az ügyön, hogy a sportág történelmében nem volt még soha ilyen hosszú dominancia, de az egyes szezonokra lebontva is óriási különbségek voltak. Nehogy már azt próbáljuk bemagyarázni, hogy a Liberty mennyire dolgozik az ügyön, csak hát ennyit sikerül elérni. Mi lenne, ha nem dolgoztak volna rajta? Tolatva kört adtak volna mkinek? Vagy 20 évig tartana ez az éra? :D 

2 órával ezelőtt, Donát írta:

Pont ellenkezőleg. Azokat támogatja, akik HATÉKONYAN tudnak KEVÉS PÉNZBŐL gazdálkodni, és ezek meg PONT NEM a DOMINÁNS csapatok.

Hogyne, általában a kisebb pénzügyi forrásokkal rendelkező cégek szoktak tudni hatékonyan előretörni és elsöpörni a nagyokat, nem? Anno a Ferrari vagy a RB is aprópénzből tört előre, nem? A Brawnhoz se kellett az, hogy előtte annyi lóvét tegyen bele a Honda. A Mercedes is kifejezetten bagóból építette fel magát. Vagy most a Racing Point is előállt egy nagy innovációval, amit szegények összehoztak a nagy szűkölködés közepette. :D 

A többi csapatnak le kéne dolgozni egy brutális hátrányt, ehhez rengeteg erőforrásra van szükség. Ehhez képest a Merci sokkal jobb helyzetben van. Ráadásul a költségek visszafogása olyan intézkedésekben is jelentkeznek, mint a kevesebb teszt, kevesebb alkatrész, kevesebb utazás, kevesebb beruházás stb.. Minél kevesebb lehetőséged van, annál kevésbé fogod utolérni a riválist. Ha elkezdik megvágni az anyagiakat, azzal konzerválják az erőviszonyokat, ami mindig a domináns csapatnak jó.

2 órával ezelőtt, Donát írta:

Nem véletlen, hogy erősen rebesgetik a Mercedes kiszállását is a sporból - remélem nem az lesz, hogy regnáló VBként lépnek le a sportból. Szintén pozitívum még, hogy a McLaren is Merci motorra fog váltani már jövőre, úgyhogy ők is jelentőset ugorhatnak előre.

Hát pedig egyre több jel mutat arra, hogy meglesz ez a kiszállás. Többek közt egyébként ez is egy fontos tényező lehet abban, hogy eddig hagyják őket uralkodni. Jó eséllyel, ha ez megszűnik, ők lelépnek, ami azért komoly presztízsvesztés a sportágnak. Hiába fenyegetőzik a RB vagy a Ferrari, teljesen más az ő helyzetük. Az olaszok neve egybeforrt a F1 branddel, nem olyan egyszerű lelépniük. A RB-nak pedig óriási reklámérték van ebben a sportban, ilyen szinten nem tudják máshol forgatni a nevüket, hiába vannak ott mindenhol. A Merci megteheti, hogy lekoccol, csak addig hülyék lennének, amíg fél kézzel is hülyére vernek mkit.

2 órával ezelőtt, Donát írta:

az elmúlt 7 évben sok minden változott

Mondj olyan 7, de elég lesz csak 3 évet, amikor nem változott sok minden. Vagy olyan 7 évet, amikor a jelenleginél is kisebb változások voltak csak.

2 órával ezelőtt, Donát írta:

mindig a Mercedes reagált a legjobban

Vagy ha épp nem, akkor elvonultak illegálisan tesztelni kicsit, hogy elérjék a nagy áttörést. :P 

2 órával ezelőtt, Donát írta:

Nem konteokat kéne gyártani, hanem számon kérni mondjuk a Ferrarin vagy a Red Bullon vagy a McLarenen, hogy miért nem sikerült felvenni a kesztyűt már korábban.

De pont itt van a kutya elásva. Nem érzed, hogy ez mennyire cinikus hozzáállás? Hirtelen az összes csapat elfelejtett értelmes autót építeni, meg a változásokhoz alkalmazkodni, mindenki hülye, csak a Merci a helikopter. Nem feltűnő ez egy "kicsit"? Eddig hosszú évtizedeken át mindig volt legalább 1 csapat, amely 1-2 év leforgása alatt megközelítette a nagy ellenfelét, vagy akár meg is előzte. 2014-ben viszont megtört a világmindenség, azóta csak egy legény van a gáton, minden más csapat a mérnökgárdájával együtt hülyék gyülekezete lett.

2 órával ezelőtt, Donát írta:

épp csak a többi csapat nem tud kellően erős erőforrást gyártani.

Hát vagy ha tud, akkor betiltják...

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

40 perccel korábban, pb69 írta:

Nem látom be, mert nincs mit belátni rajta. A világ nem így működik, hiába hangzik logikusan. Ez ténykérdés. Nézd meg pl. fociban, hogy mennyiben változott a Bundesliga népszerűsége azóta, hogy a Bayern a korábbinál is nagyobb egyeduralkodó lett. Egyáltalán nem esett vissza. Vagy anno az NBA is nemhogy nem lett népszerűtlenebb, de kifejezetten előreléptek, amikor a Bulls vagy a Lakers éveken át sikerszériában volt.

De ha F1, hiába mentek a sirámok, nem esett vissza a sport népszerűsége Schumi idejében sem, hiába volt egy hangos kisebbség, akik szajkózták, hogy "nem nézem, mert unalmas fos". Ráadásul azért nem annyira értem a felvetésed, mert a való életben látjuk a cáfolatát az elméletednek. Ha a fejeseknek jobb lenne egy izgalmas bajnokság, akkor képtelenség lenne egy csapatnak 6-7 éven át érinthetetlen dominanciában tündökölni. Ez ellentmondás. Ne legyünk annyira naivak, hogy azt feltételezzük, hogy ne lehetne megtörni a Merci hegemóniáját, ha akarnák. Nem akarják.

Nem ellentmondás. Eleve, a Liberty nem 2014-ben jött a képbe, ezt olyan könnyen kifelejted a képből. Mióta megvették a jogokat EGYÉRTELMŰEN azon dolgoznak, hogy megreformálják az F1-et. Csak ez nem megy egyik napról a másikra. Mivel a csapatokat általában nem az F1 közös sorsa érdekli, vagy hogy egymáshoz minél közelebb legyenek, hanem a saját pecsenyéjüket sütögetik, így nehéz strukturális reformokat keresztül vinni. Persze, onnan a fotelből könnyű kritizálni, hogy a Liberty lassan halad. Én meg inkább azt mondanám, hogy nagy szó, hogy tető alá hozták a költségcsökkentési megállapodást jövőre, és az is nagy szó, hogy a DRS eliminálására keresztülverték Ross Brawn ötletét a szívóhatású ground effectes szabályváltozást. Ami ugye akkora váltás lesz, hogy simán alávághat a Merci dominanciának is. Csak ezeket "valahogy" kifelejted, mert szembemegy azzal a finoman szólva is megkérdőjelezhető ötlettel, hogy a Libertynek az a szándéka, hogy mindig ugyanaz nyerje a bajnokságot. :lol: 

Amúgy itt lehet látni, hogy milyen jól alakul az F1 nézettsége, biztos semmi köze az esésnek a kiszámíthatósághoz:

 3thvpp4ari801.jpg?width=960&crop=smart&a

 

A Bundesliga népszerűségét nem tudom, de nem lennék meglepve, ha messze elmaradna az angol bajnokságtól, ahol viszont igen is kérdéses a győztes kiléte. Én pl. egyáltalán nem nézek Bundesligát, mert az esetek többségében a Bayern nyer, és nem egy "speciális eset" vagyok, hanem inkább az általános trend: a mai széles választékban inkább választanak az emberek izgalmas bajnokságot, mint olyat, aminek szinte előre lehet sejteni a végső győztesét. A BL, az NFL ugyanígy ide sorolandó. Egy kis józan paraszti ésszel belátható, hogy egy IZGALMAS sorozat mennyivel csábítóbb egy előre lezsírozottnál. Vagy ha nem világos, akkor minden film csavarját, amit tervezel nézni majd egy spoilerrel lelövök és akkor megnézzük, hogy mennyit veszít az értékéből az alkotás. A sportnál sincs ez másként. Ha nincs miért izgulni, akkor sokkal kevésbé köti le az átlagnézőt. Mert a 1. FC Köln RAJONGÓI biztos végignéznek / ülnek minden meccset, de egy átlagnéző sokkal kevésbé fog időt pazarolni egy olyan ligával, amit előre tud, ki nyer.  

49 perccel korábban, pb69 írta:

Ezt így eleve erősen barokkos túlzásnak gondolom

Nem értek egyet és soha nem is fogok, lapozzunk

49 perccel korábban, pb69 írta:

Az emberek azt szomjazzák, hogy legyenek történések, legyen beszédtéma

Ez is fontos, de az izgalmak ugyanilyen fontosak. 

50 perccel korábban, pb69 írta:

Hogyne, általában a kisebb pénzügyi forrásokkal rendelkező cégek szoktak tudni hatékonyan előretörni és elsöpörni a nagyokat, nem?

Húh, ez nagyon félrement. Egy MESTERSÉGES környezetben, ahol HIRTELEN elzárják mindenkitől a pénzcsapot, valóban azok a csapatok lesznek előnyben, akik eddig kevesebb forrást tudtak hatékonyan felhasználni. A költségvetési sapka nem egy kapitalista intézkedés így hogy jut eszedbe a kapitalizmust felhozni ironikus példaként?

52 perccel korábban, pb69 írta:

A többi csapatnak le kéne dolgozni egy brutális hátrányt, ehhez rengeteg erőforrásra van szükség

Majd meglátjuk mi lesz ezzel a hátránnyal a szabályváltozások után. Simán benne van a pakliban, hogy a Merci visszaesik.

 

53 perccel korábban, pb69 írta:

Mondj olyan 7, de elég lesz csak 3 évet, amikor nem változott sok minden.

Az átmeneti évek tipikusan ilyenek. Pl. 2013 a nagy szabályváltozás előtti év. De mondhatnánk az ideit és a jövő évit is.

A lényeget nem sikerült megfogni: a Merci jól alkalmazkodik a szabályváltozásokhoz, a többiek nem igazán. Ez nem az ő hibájuk.

54 perccel korábban, pb69 írta:

Hát vagy ha tud, akkor betiltják...

Mert szabálytalan? Mert mondjuk olyan üzemanyag átfolyással operálnak, ami a többi csapat számára tilos? A motor építés nem azt jelenti, hogy trükközünk a szabályokkal, hanem hogy építünk egy erős motort erős és megbízható MGU-K-val és MGU-H-val. Üdv a turbó korszakban. Valahogy a Ferrarinak nem sikerült felfogni a lényegét ennek 2014 óta.

 

55 perccel korábban, pb69 írta:

Hát vagy ha tud, akkor betiltják...

Mármint 2013-ban? Elég gusztustalan volt és alaposan meg kellett volna büntetni őket. Ezek egyértelműek, viszont akkor még a Mercedes hegemóniáról szó sem volt a Liberty meg sehol sem volt szintén. Biztos a nagy Vettel barát Ecclestone is a Merci szekerét tolta. :D Meg a Liberty és az FIA is, sőt az összes Stewardnak ki van adva a hét első napján, hogy ha Hamiltonról van szó, felezzék meg a büntit. Aha. :D:lol: A laposföldben is ilyen lelkesen hiszel? Chemtrail?

 

57 perccel korábban, pb69 írta:

De pont itt van a kutya elásva. Nem érzed, hogy ez mennyire cinikus hozzáállás? Hirtelen az összes csapat elfelejtett értelmes autót építeni, meg a változásokhoz alkalmazkodni, mindenki hülye, csak a Merci a helikopter. Nem feltűnő ez egy "kicsit"? Eddig hosszú évtizedeken át mindig volt legalább 1 csapat, amely 1-2 év leforgása alatt megközelítette a nagy ellenfelét, vagy akár meg is előzte. 2014-ben viszont megtört a világmindenség, azóta csak egy legény van a gáton, minden más csapat a mérnökgárdájával együtt hülyék gyülekezete lett.

Ugyanezt a visszájára is lehetne fordítani? Hirtelen az összes döntéshozó szereplő az izgalmak, a kiélezett verseny és a látványos előzések ellen van. Hirtelen az összes szereplő csapot-papot félretéve tol egy egyébként is domináns csapatot, hogy a statisztikusok majd felkiálthassanak jövőre, hogy IGEN! MEGVAN A 8. Hirtelen mind az FIA, mind a Liberty, mind előtte Ecclestone, mindenki Hamiltont és a Mercedest tolja, hogy véletlenül se legyenek izgalmasak a futamok. :lol: Nem feltűnő ez egy "kicsit"? 

 

Nem cinikus a hozzáállás, ugyanis a Ferrarinak is legalább akkora pénzügyi kerete van (hátrébb végezve a bajnokságban), mint a Mercedesnek. Joggal várná el az ember, hogy erős autót építsenek. Most kb. úgy tekintünk a Merci motorjára, mint az Alienektől megvásárolt üzleti titokra, amit nem maguk értek el. De, a Merci maga csinált ilyen ütős turbó motort. És nem, nem csak ők képesek erre, csak a többi csapat bénázik. A pénzügyi forrásuk meglenne rá, csak évek óta bénáznak és képtelenek SZABÁLYOS eszközökkel motort gyártani. 

 

Ha pl. az lenne, hogy a Mercedes köztudomású lenne, hogy kitalált egy új erőforrást mondjuk a Hélium alapú motort, és a szabályok előírnák, hogy márpedig az F1-es kocsiknak Hélium alapú motorral kell menniük, akkor azt mondanám ok, necces a helyzet, mert a szabályokat a Mercedesre hozták. Így hatalmas előnyük van, amit lehetetlen ledolgozni. De hát nem ez a helyzet: idestova 6 éve már, hogy turbókorszak van, és az ellenfeleknek MINDEN a rendelkezésükre áll, hogy felvegyék a harcot, épp csak képtelenek normális motort / aero csomagot gyártani. De az erőforrásaik meglennének hozzá. Amúgy meg az, hogy hamarabb kiáltasz összeesküvést, minthogy kimondanád, hogy a Ferrari mennyire rosszul strukturált csapat az elmúlt 10 évben, az mindennél többet elmond a "pártatlanságod"-ról. Nem azért vannak ezek a csapatok hátul, mert a világ összeesküdött ellenük, hanem mert elcseszték a belső felépítést, ad-hoc döntéseket hoztak, rossz szélcsatornát építettek, az adatok nem korrelálnak a valósággal és végül, de abszolút nem utolsó sorban, képtelenek olyan motort készíteni, mint a Mercedes, pedig az ég egy adta világon semmi sem tiltja vagy lehetetleníti el őket, hogy ők is erős motort készítsenek a szabályok adta kereteken belül.

 

Amúgy még egy dolog a betiltás kapcsán: lehet bírálni az FIA-t, de a RB hivatalos állásfoglalást kért. Na most vagy betiltják a szabályok ellen menő gyakorlatot vagy onnantól a többi csapat is el kezdi használni, és akkor a Ferrari most majdnem ugyanott lenne, mint így. Vegyük észre, hogy azért voltak versenyképesek, mert egy olyan trüközzéssel játszottak, amit a többi csapat nem lépett meg, mivel a szabályok tiltották azt. Az ilyen trükközések helyett lehet valóban erős motort kéne inkább építeni? 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 órával ezelőtt, Donát írta:

Eleve, a Liberty nem 2014-ben jött a képbe, ezt olyan könnyen kifelejted a képből. Mióta megvették a jogokat EGYÉRTELMŰEN azon dolgoznak, hogy megreformálják az F1-et.

Nem felejtem ki, de ebből a szempontból nem annyira releváns. Ha jól rémlik, akkor '16-ban vették meg, talán '17 elejére realizálódott teljesen a dolog, azóta eltelt jó pár év. Persze, azon dolgoznak, hogy megreformálják, ezt én is aláírom, de ahogyan mondtam is, másképp, mint a korábban volt jellemző. Sok mindenen ügyködnek a F1 újítása kapcsán, de a komolyabb szabálymódosításokkal igencsak sokáig vártak a korábbiakhoz képest.

1 órával ezelőtt, Donát írta:

Mivel a csapatokat általában nem az F1 közös sorsa érdekli, vagy hogy egymáshoz minél közelebb legyenek, hanem a saját pecsenyéjüket sütögetik, így nehéz strukturális reformokat keresztül vinni. Persze, onnan a fotelből könnyű kritizálni, hogy a Liberty lassan halad.

Korábban érdekes módon sikerült mindig "időben" keresztülvinni a módosításokat ahhoz, hogy drasztikusan redukálják az épp regnáló csapat dominanciáját. Szép és jó, amiket leírsz, hogy szegény LM-nak milyen nehéz dolga van, jogos is, de nem tudom ezt akkora érvként elfogadni, tekintve, hogy előttük már számtalan példát láttunk arra, amikor ezt a helyzetet feloldották. És nem hiszem, hogy a LM képtelen lenne rá, ha meglenne az elköteleződés és igazi akarat. Csak ők másra koncentrálnak.

1 órával ezelőtt, Donát írta:

Amúgy itt lehet látni, hogy milyen jól alakul az F1 nézettsége, biztos semmi köze az esésnek a kiszámíthatósághoz

Nem az a lényeg, hogy mekkora köze van a kiszámíthatósághoz, hanem hogy mennyire "problémás" a tendencia a Merci-érára nézve. Igencsak komoly a visszaesés, de egy pár éves stagnálást leszámítva egyértelműen folyamatos a csökkenés. Érdemes lenne az elmúlt éveket is megnézni amúgy. Már csak azért is, mert a jelenleg jogokat birtokló LM-t pont az fogja leginkább érdekelni, hogy az ő időszakukban hogy alakultak a számok.

De amúgy pont az látszik, amit mondtam. A nézettség ugyanúgy esett a RB időszaka alatt, mint a Mercinél. Lehet azt mondani, hogy mert a RB is domináns volt, csak tudjuk, hogy messze más volt az a helyzet. Ehhez képest a nézők nem tettek különbséget. A LM nem fog kétségbeesni emiatt, másképp akarják kezelni a visszaesést.

2 órával ezelőtt, Donát írta:

A Bundesliga népszerűségét nem tudom, de nem lennék meglepve, ha messze elmaradna az angol bajnokságtól, ahol viszont igen is kérdéses a győztes kiléte.

De nem más bajnokságokkal kéne összehasonlítani, mert nem erről volt szó. Hanem évről évre saját magához kell mérni, ahogyan a F1-et is. Az autósportban se került elő az Indy vagy Nascar nézettsége. Az a lényeg, hogy nem esett vissza drasztikusan az érdeklődés a BuLi irányába azért, mert a Bayern ennyire ellépett.

2 órával ezelőtt, Donát írta:

Egy kis józan paraszti ésszel belátható, hogy egy IZGALMAS sorozat mennyivel csábítóbb egy előre lezsírozottnál.

Így van, világosan belátható. Nem eléggé ahhoz, hogy emiatt a LM hajlandó legyen változtatni a helyzeten. Nem bonyolult a képlet: ha annyira nagy jelentőséget tulajdonítana az izgalomfaktornak a vezetés, akkor nekik kifejezetten rossz lenne a Mercedes-hegemónia, tehát minden eszközzel azon dolgoznának, hogy ezt megtörjék. Látunk ilyet? Egyáltalán nem. Akkor mi a kérdés? Kb. azt próbálod megmagyarázni, hogy van vki, aki minden nap krumplis tésztát főz és eszik, de valójában nem is szereti azt, a rizses húsról mindenki tudja, hogy finom, ő is azt enné, csak valamiért mégis mindig krumplis tészta lesz.

2 órával ezelőtt, Donát írta:

Ez is fontos, de az izgalmak ugyanilyen fontosak. 

Ezt nem vitatom, csak azt, hogy ez egy összetettebb kérdés, mint amilyennek lefestetted. De ezek szerint akkor ebben egyetértünk. ;) 

A LM másra koncentrál, másképp súlyozza a dolgokat, így a Merci hatalmas fölénye őket egyáltalán nem zavarja. Vagy épp úgy ítélik meg, hogy ez a Merci-Ham duó ezzel a kiugró fölénnyel mindent egybevetve nem rosszabb, mintha vége lenne már ennek az érának. Legalábbis annyival biztos nem, hogy ezért érdemi lépéseket tegyenek is.

2 órával ezelőtt, Donát írta:

Majd meglátjuk mi lesz ezzel a hátránnyal a szabályváltozások után. Simán benne van a pakliban, hogy a Merci visszaesik.

Persze, de az a szabályváltozásoknak lesz köszönhető, nem pedig a költségvetés megnyírásának. Ha az új szabályok esetleg majd egy X csapatnak fognak ugyanúgy kedvezni, mint az elmúlt évekéi a Mercinek, akkor meg ők fognak baromi hosszú ideig dominálni, ha a fejesek ugyanígy állnak hozzá, mint az elmúlt szezonokban. És ezen az tuti nem fog segíteni, hogy az anyagi lehetőségeket korlátozzák.

De ezt nem is értem egyébként... Ha van egy csomó olyan csapat, amely N pénzből nem képes ledolgozni a hátrányát egy adott riválisával szemben, akkor mondjuk N/2 pénzből miért lenne erre nagyobb esélye? Jelen esetben a Mercedes anyagi lehetőségei nem lógnak ki felfelé a közvetlen riválisaikhoz képest, tehát nem fognak vele többet bukni, mint mások.

2 órával ezelőtt, Donát írta:

Az átmeneti évek tipikusan ilyenek. Pl. 2013 a nagy szabályváltozás előtti év. De mondhatnánk az ideit és a jövő évit is.

Nem úgy értettem, hogy mondj 3 évet, hogy 3 különálló szezonváltást. Hanem egy 3-éves egybefüggő időszakot, amikor nem voltak komolyabb változások.

2 órával ezelőtt, Donát írta:

Mármint 2013-ban? Elég gusztustalan volt és alaposan meg kellett volna büntetni őket. Ezek egyértelműek, viszont akkor még a Mercedes hegemóniáról szó sem volt a Liberty meg sehol sem volt szintén.

Igen, mivel két külön korszakról beszélünk, teljesen más hozzáállással az egyeduralkodó csapatokhoz. Valóban nem kellett volna összemosnom, de ez a LM-t semmiben nem menti fel. A Mercedes egyértelműen a Bernie-féle hozzáállásnak köszönheti azt, hogy egyeduralkodóvá válhatott '14-re, hiszen az öreg alapfilozófiája az volt, hogy a pályán versenynek KELL lenni, bármi áron. Gőzerővel dolgoztak is a RB megtörésén, ez sikerült is. A Mercinek akkor már elég erős autója volt, csak épp szenvedtek a gumikkal, hát kaptak egy jókora lökést azzal, hogy szemet hunytak a gusztustalan csalásuk fölött.

Ezzel még nem lett volna akkora gond, mert nyert volna ezzel pár VB címet a Merci is, illeszkedik a sorba és történelembe, nincs vele baj. A baj azzal van, hogy a LM átvette a bizniszt és nem tett semmi érdemi lépést, amivel egyensúlyt teremthetett volna. Szóval az eddig elhúzódó és ekkora ordenáré fölényt viszont már elsősorban nekik köszönhetik az ezüstösék. 17, 18, 19, 20, most még toltak is egy évet a nagy változások előtt.

Ha a Merci ledominálja a 14, 15, 16-os, esetleg még 17-es szezont, aztán reccs, akkor azt mondaná az ember, hogy ennyi nekik is kijár, mint ahogy eddig mkinek, aki beletalál egy adott váltásba. De az, hogy utána még hosszú évekig a közelükbe nem tud érni senki, az már közröhej. Még csak megszorongatni se sikerült őket, hiszen az az egyetlen picit is izgalmas év is csak annak köszöhető, hogy a Ferrari szabálytalan autóval ment.

Magyarul immáron a 7. éve megközelíthetetlen, érinthetetlen a Mercedes, a LM pedig már úgy vette át a bulit, hogy évek óta ez volt a helyzet. Totális vakvágány arról beszélni, hogy ez nekik mennyire nem jó, mennyire ez ellen akartak volna tenni, miközben utána még évekig semmit nem javult a helyzet, de lehet még romlott is.

2 órával ezelőtt, Donát írta:

Biztos a nagy Vettel barát Ecclestone is a Merci szekerét tolta. :D

Hát most lehet ezen röhögni, de egy akkora sumákságot elnézni nekik, mint amit akkor leműveltek. Szerinted ez mi volt, ha nem a szekerük megtolása? Senki nem mondja, hogy Bernie folyamatosan a farukat nyalta, de enélkül a lökés nélkül aligha kerülnek ekkora fölénnyel a mezőny élére. Azt pedig tudjuk, hogy azért a Bernie-érában nem volt ritka az, hogy egy-egy csapat megkérdőjelezhető módon indult el hódítóútjára. Csak az öreg tudta, hogy az egyensúlyhoz az kell, hogy a lökések fékek is legyenek, illetve mindig más kapja ezeket a hatásokat.

Na, a LM ezzel nem foglalkozott, és simán hagyja a Mercit majd' egy évtizedig abból élni, amit egy ugyan zseniális, de mégis egyetlen nagy húzással elért, a fejesek hathatós segítségével. És ezért gusztustalan az egész, mert ha ennyi évig hagyják ezeket a kereteket, akkor ezt nem egy olyan csapatnak kéne megadni, akik még egy másik rendszerben egy csalással ugorhatott előre. Ennyi év alatt a Merci szabályosan is rájöhetett volna a gumiproblémák kezelési módjára, legfeljebb 1-2 címmel kevesebb jutott volna nekik.

2 órával ezelőtt, Donát írta:

Meg a Liberty és az FIA is, sőt az összes Stewardnak ki van adva a hét első napján, hogy ha Hamiltonról van szó, felezzék meg a büntit. Aha. :D:lol: A laposföldben is ilyen lelkesen hiszel? Chemtrail?

Hiába gúnyolódsz, a szalmabábozással se sokra mész. ;) Ilyeneket nem állítottam, amiket itt leírsz. Ettől függetlenül az egyértelmű, hogy Hamiltonnak többet elnéznek és tűrnek a pályán, mint másoknak. Aztán a háttérokokat vizslassa, aki akarja, felőlem bmilyen konteókat vagy racionális levezetéseket is mögé lehet rakni, nem érdekel, a tény attól tény marad, hogy nyomják a srácot.

2 órával ezelőtt, Donát írta:

Nem cinikus a hozzáállás, ugyanis a Ferrarinak is legalább akkora pénzügyi kerete van (hátrébb végezve a bajnokságban), mint a Mercedesnek.

2 órával ezelőtt, Donát írta:

És nem, nem csak ők képesek erre, csak a többi csapat bénázik. A pénzügyi forrásuk meglenne rá, csak évek óta bénáznak és képtelenek SZABÁLYOS eszközökkel motort gyártani.

2 órával ezelőtt, Donát írta:

az ellenfeleknek MINDEN a rendelkezésükre áll, hogy felvegyék a harcot, épp csak képtelenek normális motort / aero csomagot gyártani. De az erőforrásaik meglennének hozzá. Amúgy meg az, hogy hamarabb kiáltasz összeesküvést, minthogy kimondanád, hogy a Ferrari mennyire rosszul strukturált csapat az elmúlt 10 évben, az mindennél többet elmond a "pártatlanságod"-ról. Nem azért vannak ezek a csapatok hátul, mert a világ összeesküdött ellenük, hanem mert elcseszték a belső felépítést, ad-hoc döntéseket hoztak, rossz szélcsatornát építettek, az adatok nem korrelálnak a valósággal és végül, de abszolút nem utolsó sorban, képtelenek olyan motort készíteni, mint a Mercedes, pedig az ég egy adta világon semmi sem tiltja vagy lehetetleníti el őket, hogy ők is erős motort készítsenek a szabályok adta kereteken belül.

Most akkor döntsd el, hogy a többi csapat vagy a Ferrari-e a lényeg. ;) A Ferrari egy bohóccsapat már évek óta, szánalmas egy brigád, a vezetőségüket nézve. De lényegében a Brawn-Todt-Schumi fogat felbomlása óta teljes a szellemi káosz a soraikban. Nem védem én őket egyáltalán, mert mki látja mekkora szerencsétlenségeket tudnak összehozni. De a probléma ott van, hogy van még egy csomó másik csapat is.

És azt készséggel elfogadom, hogy a Ferrari béna, de az már nonszensz, hogy az összes többi csapat is. Ugyanis a Merci közelébe még így is leginkább ez a balfék Ferrari tudott szagolni, most akkor hogy is van ez? Sorolod a hibákat és ostobaságokat, amiket minden csapat elkövetett, persze a Mercedes-en kívül. Valahogy a F1 történetében soha nem volt még egy ennyire tökéletes csapat, ami mindenre jól reagál és mindenben jót húz, vagy épp soha nem volt még ennyire dilettáns az összes többi csapat, hogy 7 évig semmit nem tudnak felmutatni. Ilyen magától a világon nincs.

2 órával ezelőtt, Donát írta:

Az ilyen trükközések helyett lehet valóban erős motort kéne inkább építeni? 

Ja, mert ez csak így megy. Nem hülyék dolgoznak egyik F1-es csapatnál sem, főképp olyan helyeken, mint a McLaren, RB, Ferrari. Elég valószínűtlen, hogy hosszú évek óta nem sikerül egy jó motort építeni, meg szélcsatornát, meg aero-csomagot stb.. Erre mondtam, hogy nyilván minden csapat hülye, csak a Mercedes annyira zseniális. Persze ilyen korszakos csapat még nem volt a sportág történelmében, de hát a Mercinek most pont összejött.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

11 órával ezelőtt, pb69 írta:

Nem felejtem ki, de ebből a szempontból nem annyira releváns. Ha jól rémlik, akkor '16-ban vették meg, talán '17 elejére realizálódott teljesen a dolog, azóta eltelt jó pár év. Persze, azon dolgoznak, hogy megreformálják, ezt én is aláírom, de ahogyan mondtam is, másképp, mint a korábban volt jellemző. Sok mindenen ügyködnek a F1 újítása kapcsán, de a komolyabb szabálymódosításokkal igencsak sokáig vártak a korábbiakhoz képest.

Releváns, mert nem mindegy, hogy 7 éve húzódik az ügy, vagy 3. Szerintem a Liberty annyiban váltott koncepciót, hogy szisztematikusan halad. Tehát nem úgy akar variálni, mint Ecclestone, aki a Concorde szerződéseknél mindenkit kijátszott egymás ellen, bónuszt adott azoknak, akik leghamarabb aláírták és csomószor ad-hoc, felszínt kapargató változtatást hozott, hanem alapjaiban akarja megreformálni a sportot. Ha most emiatt nyer még mondjuk +2 címet a Mercedes az a 70 éves F1 szempontjából mennyire lesz kardinális? Semennyire. A lényeg, hogy strukturális változások történjenek, aminek egy része a szabályváltozás. Azt meg ne rójuk már fel nekik, hogy egy évet csúsztatni kellett a korona miatt... erről aligha tehetnek. Amúgy azt, hogy a LM mennyire rátapintott a lényegre, épp a korona válság mutatja meg. A sportág fennmaradása szempontjából szinte már-már kulcskérdés a költségcsökkentés, amit már akkor is szorgalmaztak, amikor a koronavírus a kanyarban sem volt.

 

11 órával ezelőtt, pb69 írta:

Korábban érdekes módon sikerült mindig "időben" keresztülvinni a módosításokat ahhoz, hogy drasztikusan redukálják az épp regnáló csapat dominanciáját. Szép és jó, amiket leírsz, hogy szegény LM-nak milyen nehéz dolga van, jogos is, de nem tudom ezt akkora érvként elfogadni, tekintve, hogy előttük már számtalan példát láttunk arra, amikor ezt a helyzetet feloldották. És nem hiszem, hogy a LM képtelen lenne rá, ha meglenne az elköteleződés és igazi akarat. Csak ők másra koncentrálnak.

Igazából a lényeget nem látod pont. Korábban érdekes módon sikerült keresztülvinni ad-hoc változtatásokat ahhoz, hogy az adott dominanciát redukálják. De az elmúlt 20 évben jól látszik, hogy strukturális bajok vannak, hisz a dominancia újratermelődik. A LM-nél arra jöttek rá, hogy nem az adott domináns csapatot kell büntetni, hanem a játékteret kell úgy átalakítani, hogy ilyen időszakok kialakulásának minél kisebb esélye legyen a jövőben. Ehhez kell a költségcsökkentés, a szabályváltozások, a finanszírozási források átalakítása, stb. És persze ehhez kellett idő is, hogy keresztülverjék. Senki sem akarja feladni az előnyös pozícióját, épp csak ez a sportág létét fenyegeti, ahogy a fenti nézettségi számok azt mutatják is.

 

11 órával ezelőtt, pb69 írta:

De amúgy pont az látszik, amit mondtam. A nézettség ugyanúgy esett a RB időszaka alatt, mint a Mercinél.

Persze, esnek a számok, de "az látszik, amit mondtál". :D Hogyne. Jól láthatóan semmi hatása sincs a nézettségre az izgalmak hiányának. Jah.

 

11 órával ezelőtt, pb69 írta:

De nem más bajnokságokkal kéne összehasonlítani, mert nem erről volt szó. Hanem évről évre saját magához kell mérni, ahogyan a F1-et is

Aha. Tehát Te hasonlíthatsz egy Forma1-et egy más sportág más bajnokságához (Bundesliga), de én nem hasonlíthatom a Bundesligát a Premier League-hez. Milyen kézenfekvő.

Az igazság ezzel szemben az, hogy a Bundest a PL-hez hasonlítani sokkal több értelme van, mint az F1-et a Bundeshez. Ha pedig az F1-et magához kell mérni, megtettem fentebb azt is. Láthatod a tendenciát. Láthatod az izgalmak hiánya milyen esést hoz. Persze nem ez az egyedüli faktor, ezt aláírom. A sportágnak strukturális megújulásra van szüksége. Ez zajlik most. Csak ez nem megy egyik napról a másikra. Mióta az LM megvette a kereskedelmi jogokat, a következő történt: 1) Felmérték a szitut 2) Megkeresték a jövő szempontjából kulcsszereplőket, akik ajánlásokat tettek a változtatásokra pl. Ross Brawn 3) Kialakították az új keretrendszert papíron 4) Elkezdtek tárgyalni az egyedi szereplőkkel, hogy az új rendszert érvényre lehessen juttatni 5) aláírták a szerződéseket kialakítva a megfelelő átmeneti időszakot a változtatások lefejlesztéséhez, érvényre juttatásához. 

Most az 5-ös pont után vagyunk és már lehet látni a következő fázist: jövőre jön a költségvetési plafon, 2022-től új szabályok. Ez sajnos ilyen, ha alapjaiban akarsz megváltoztatni egy 25-30 éve kialakított ad-hoc rendszert, annak sajnos idő kell.

12 órával ezelőtt, pb69 írta:

Látunk ilyet?

Visszautasítanám a T/1-et, mert kivetíted rám a saját véleményed. TE nem látsz. Én igen. Mert én nem azt várom, hogy célzott Merci ellenes intézkedéseket hozzanak, hanem hogy olyan szabályrendszert alakítsanak ki, amely lehetőséget ad a csapatoknak, hogy a) megdöntsék a hegemóniát b) közelebb legyenek egymáshoz a jövőben így eleve ne alakuljon ki ilyen hegemónia később. Szóval maradjunk annyiban, hogy TE nem látsz, én meg igen.

12 órával ezelőtt, pb69 írta:

Ezt nem vitatom, csak azt, hogy ez egy összetettebb kérdés, mint amilyennek lefestetted. De ezek szerint akkor ebben egyetértünk. ;) 

 

Összetett, de az izgalmi faktor nagyon fontos faktor a kérdésben. Magának jót akaró showrunner nem dominanciát akar látni, hanem izgalmas futamokat és VB-t. Értem, hogy szerinted a Libertynek megérkezését követően szinte rögtön célzott Merci ellenes lépéseket kellett volna tennie. Szerintem nem. Egyfelől azért, mert ezzel nyilván maga ellen hangolta volna a regnáló VBt, ami nehezítette volna azt, hogy a hosszú távú terveiket keresztül vigyék. Gondolom nem kell részleteznem, hogy egy ellenséges hangulatban ez mennyire lett volna könnyen keresztül vihető. Másfelől azért, mert eleve az Ecclestone féle ad-hoc fellépés ellen vagyok. Nem azokat kell büntetni, akik elértek valamit és jobbak a többieknél, hanem a többieket kell segíteni egy megfelelő keretrendszerrel, ahol van esélyük egymással érdemben versenyezni. Most egy Williams hogyan versenyezzen érdemben a Mercikkel, mikor töredék pénzből gazdálkodnak? A Liberty feladata, hogy a sportág szereplőit közel azonos lehetőségekhez juttassa, onnan pedig minden a csapatokon múlik. Erről szólnak a strukturális reformjaik. Mert a költségvetési sapka nem más, mint annak kimondása, hogy x millió dollár felett hiába lenne több pénzed, nem költheted el. Így csak az első x millió dollár megszerzése és annak HATÉKONY elköltése számít.

12 órával ezelőtt, pb69 írta:

Ezt nem vitatom, csak azt, hogy ez egy összetettebb kérdés, mint amilyennek lefestetted. De ezek szerint akkor ebben egyetértünk. ;) 

 

Hát most megfogtál. De mit is bizonyít ez? Hogy az, hogy változtak most is a szabályok, csak "business as usual"? Én aláírom, mert szerintem ez is a cél. A Merci ellen nem így kell fellépni, ahogy korábban pl. a Ferrari ellen sem így kellett volna. Lásd fentebb.

 

12 órával ezelőtt, pb69 írta:

Igen, mivel két külön korszakról beszélünk, teljesen más hozzáállással az egyeduralkodó csapatokhoz. Valóban nem kellett volna összemosnom, de ez a LM-t semmiben nem menti fel. A Mercedes egyértelműen a Bernie-féle hozzáállásnak köszönheti azt, hogy egyeduralkodóvá válhatott '14-re, hiszen az öreg alapfilozófiája az volt, hogy a pályán versenynek KELL lenni, bármi áron. Gőzerővel dolgoztak is a RB megtörésén, ez sikerült is. A Mercinek akkor már elég erős autója volt, csak épp szenvedtek a gumikkal, hát kaptak egy jókora lökést azzal, hogy szemet hunytak a gusztustalan csalásuk fölött.

Azért tegyük hozzá, hogy ez a szitu is árnyaltabb volt ennél. A Pirellinek joga volt a teszthez, elvileg nem a 2013-as autóikat használták és nem tudták épp melyik gumit tesztelik. Szóval voltak érvek az ellenoldal mellett is. Ezzel együtt az, ahogy el akarták sumákolni, és ahogy pont a Mercit kérték fel, amelyik szenvedett a gumikkal, valóban gusztustalan. Egy jókora büntetés kellett volna nekik, hozzáteszem még azzal sem lennénk most előrébb, ha kizárják őket a 2013-as konstruktőri VB-ből, annál nagyobb büntit meg azért nem kaphattak volna.

 

12 órával ezelőtt, pb69 írta:

Magyarul immáron a 7. éve megközelíthetetlen, érinthetetlen a Mercedes, a LM pedig már úgy vette át a bulit, hogy évek óta ez volt a helyzet. Totális vakvágány arról beszélni, hogy ez nekik mennyire nem jó, mennyire ez ellen akartak volna tenni, miközben utána még évekig semmit nem javult a helyzet, de lehet még romlott is.

Vakvágány, mármint szerinted. Az LM képbekerülése jól jött a Mercinek, mert nekik nyilván kellett némi átmeneti idő, hogy felmérjék a szituációkat. Most ez olyan, mintha egy szerkesztőségben a kollégád kétszer annyit keresne éveken át, mint te, sokkal kevesebb melóért. Te felhívnád erre a főszerkesztő figyelmét, aki azzal nyugtatna, hogy hamarosan tesz a bérfeszültség ellen. Majd 1 hét múlva leváltják. Az új főszerkesztőtől mennyire reális elvárás az, hogy kinevezése után rögtön lépjen és intézkedjen az ügyedben? Semennyire, hiszen először képbe kell kerülnie az egész szerkesztőség munkája kapcsán. A Libertyvel ugyanez történt. Lásd fentebb. Felmérték a szitut majd elindították a változásokat. A Mercinek jól jött? Igen. Konteóról van szó? Egy frászt. Egyszerűen így alakult a helyzet a LM képbekerülése miatt.

 

12 órával ezelőtt, pb69 írta:

Hiába gúnyolódsz, a szalmabábozással se sokra mész. ;) Ilyeneket nem állítottam, amiket itt leírsz. Ettől függetlenül az egyértelmű, hogy Hamiltonnak többet elnéznek és tűrnek a pályán, mint másoknak. Aztán a háttérokokat vizslassa, aki akarja, felőlem bmilyen konteókat vagy racionális levezetéseket is mögé lehet rakni, nem érdekel, a tény attól tény marad, hogy nyomják a srácot.

Szalmabáb? Épp most írod, hogy SZERINTED egyértelmű, hogy Hamiltonnak többet elnéznek a pályán. Én is ezt írtam: szerintetek mindenkinek (mindenki: Liberty, stewardok, FIA) az a célja, hogy Hamiltont tolja. Szerintem ez egy nonszensz, hisz eleve k-rva jó pilóta rohadt jó kocsival, szóval ez már tényleg az agyrém netovábbja, hogy ezen felül még mondjuk a stewardok is csak azt nézik, hogyan lehetne segíteni a "kiskedvencüket". De akkor most döntsd el, hogy szalmabábozok és Hamilton nem igazán kap segítséget azon túl, hogy szerinted a LM szándékosan nem lép fel a Merci ellen, vagy sem. Mert az eddigi megszólalásaid épp azt sugallják, amire most rásütötted, hogy szalmabáb.

 

12 órával ezelőtt, pb69 írta:

Most akkor döntsd el, hogy a többi csapat vagy a Ferrari-e a lényeg.

A Ferrari egy ekletáns példája annak, hogy attól, hogy a többi csapat gyenge, még nincs konteo. Ha a Ferrari temérdek pénzből képes volt magától elszúrni, miért az a logikus következtetés, hogy a többi csapat bénázásának együttvéve jobb eséllyel magyarázata a konteo, mint az, hogy ők is elszúrták a Ferrarihoz hasonlóan? De vegyük csak végig: Red Bull, Renault: ez igazából ugyanarra a gyökérokra vezethető vissza: a Renault alábecsülte a Turbo érát. Azt gondolták, hogy mivel előtte jó motorjuk volt, most is az lesz, és azóta is ezt nyögik. Érdemes megnézni, hány MGU-H, MGU-K meghibásodásuk volt az elmúlt évekből. Vagy a csúnya FIA, Liberty Sebulbához hasonlóan minden futam előtt jól odaver a turbónak, hogy ledögöljön? A RB alapvető problémái erre vezethetőek vissza, hiába a viszonylag jó aero csomag. Renault dettó, csak ott még csomag sincs. 

McLaren: hirtelen a 2014-es év nincs előttem de 2015-től a Honda pecsételte meg a sorsukat. Egy újonnan visszatérő motorbeszállítótól mondjuk nem tudom miért vártak csodát, de a szitu nagyjából ugyanaz mint a Renault esetében, csak kezdetben még rosszabb: a japánok sem tudtak versenyképes motorcsomagot adni a McLaren alá. Csak ott még az autó és a motor összhangja sem volt meg. A Renault-ra váltás óta viszont felfelé megy a csapat egy jobb vezetéssel. Csak nehogy a Liberty elgáncsolja őket jövőre, amikor Merci motorjuk lesz! :o 

Ferrari: már beszéltünk erről.

4 csapat, különböző okokkal, de bármily hihetetlen, képesek voltak elszúrni. A szemellenzőt levéve érdemes lenne észrevenni, hogy a Mercedes mennyire jó motort fejlesztett, mert ez mindennek az alapja. A többi csapat erre képtelen, de erről nem a Mercedes tehet.

12 órával ezelőtt, pb69 írta:

Valahogy a F1 történetében soha nem volt még egy ennyire tökéletes csapat, ami mindenre jól reagál és mindenben jót húz, vagy épp soha nem volt még ennyire dilettáns az összes többi csapat, hogy 7 évig semmit nem tudnak felmutatni. Ilyen magától a világon nincs.

A 7 év ugye önmagában erős túlzás, mert a Ferrari 2017-18-ban is versenyképes volt. Amúgy pedig nyugodj meg, létezik olyan, hogy 3 csapat egyidőben gyengélkedjen. Az F1 világa nem olyan 2bites, hogy ha 1 vagy 2 csapat gyengélkedik egyszerre évekig az normális, ha 3 vagy több az már TUTI, hogy valami machináció eredménye...

12 órával ezelőtt, pb69 írta:

Ja, mert ez csak így megy. Nem hülyék dolgoznak egyik F1-es csapatnál sem, főképp olyan helyeken, mint a McLaren, RB, Ferrari. Elég valószínűtlen, hogy hosszú évek óta nem sikerül egy jó motort építeni, meg szélcsatornát, meg aero-csomagot stb.. Erre mondtam, hogy nyilván minden csapat hülye, csak a Mercedes annyira zseniális. Persze ilyen korszakos csapat még nem volt a sportág történelmében, de hát a Mercinek most pont összejött.

Nem hülyék, csak nem elég okosak, hogy hasonlóan erős motort gyártsanak. Ez a szomorú valóság. A hibrid-turbó éra új fejlesztési irányt kívánt meg, amit ezek a csapatok vagy motorbeszállítójuk nem tudott megugrani. Ideje lenne szembenézned a tényekkel konteo gyártás helyett. :) 

 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

7 órával ezelőtt, Donát írta:

Ha most emiatt nyer még mondjuk +2 címet a Mercedes az a 70 éves F1 szempontjából mennyire lesz kardinális? Semennyire.

Van 6 címük, nyernek még mellé kettőt, azaz lesz 8 címük, ami a 70 éves történelemnek több, mint 10%-a. Ez szerinted nem kardinális? 

7 órával ezelőtt, Donát írta:

A sportág fennmaradása szempontjából szinte már-már kulcskérdés a költségcsökkentés, amit már akkor is szorgalmaztak, amikor a koronavírus a kanyarban sem volt.

Ez a költségcsökkentés is egy jókora humbug, egy technikai sport királykategóriája ne erről szóljon már. Vagy ha annyira akarnak csökkenteni a költségeken, akkor pl. nézzék meg mennyire értelmes a versenynaptár, ahol össze-vissza körbehaknizzák a fél világot, a teljes cirkuszt költöztetve hétről hétre. De ha már költségcsökkentés, akkor az ilyen "változtassunk meg egyszerre mindent" megoldások se épp értelmesek, mert mindenkinek veszettül innoválni és fejleszteni kell, ami rengeteg pénzbe kerül. De azt hiszem pár éve felmerült, hogy a Pirellinél jóval olcsóbb gumiszállítók is lennének. Sokkal értelmesebben is lehetne faragni a költségeken, nem ilyen erőszakosan, hogy felülről egy szűkebb költségvetést kényszerítenek a csapatokra.

7 órával ezelőtt, Donát írta:

De az elmúlt 20 évben jól látszik, hogy strukturális bajok vannak, hisz a dominancia újratermelődik.

De az miért baj, ha a dominancia újratermelődik? Nyilván újra fog, mert annak nagyon kicsit a valószínűsége, hogy az élen is mindig legyen legalább 2 olyan csapat, amely nagyjából egálban van. Nem az a fontos, hogy soha ne legyen domináns csapat, hanem hogy ne alakulhasson ki az a dögunalom, hogy hosszú éveken át érinthetetlen vki. És ez eddig működött, mert nem voltak ilyenek, csak most.

7 órával ezelőtt, Donát írta:

Ehhez kell a költségcsökkentés, a szabályváltozások, a finanszírozási források átalakítása, stb.

Csak még mindig nem indokoltad meg, hogy ezek miért segítenének. A költségcsökkentéstől miért is lenne garantáltan szorosabb a verseny, miért ne tudna ellépni egy olyan csapat, aki jól beletalál egy adott környezetbe? Hogyan fogják majd őt utolérni a többiek? A szabályváltozások közül a legutóbbi hatalmas csomag pont egy legalább 6 éves totális Merci-dominanciát eredményezett. Miért? Mert egyszer változtattak egy nagyot, utána meg érdemben nem nyúltak a dolgokhoz, kvázi befagyasztották az erőviszonyokat.

7 órával ezelőtt, Donát írta:

Persze, esnek a számok, de "az látszik, amit mondtál". :D Hogyne. Jól láthatóan semmi hatása sincs a nézettségre az izgalmak hiányának. Jah.

Ki mondta, hogy semmi hatása nincs a nézettségre az izgalmak hiányának? Ill. ahogy írtam is, meg lehet nézni a RB érát, ott is estek a számok, pedig 2 olyan év is volt, amikor a lehető legizgalmasabb volt a pontverseny. Másrészt arra se reagáltál, hogy miképp alakult ez a tendencia az elmúlt 3 évben. Továbbra is esett? Csak mert a Merci fölénye és a dögunalom megkérdőjelezhetetlen volt.

7 órával ezelőtt, Donát írta:

Tehát Te hasonlíthatsz egy Forma1-et egy más sportág más bajnokságához (Bundesliga), de én nem hasonlíthatom a Bundesligát a Premier League-hez. Milyen kézenfekvő.

Egyáltalán nem érted miről szól a párhuzam. Az volt a kiindulási alap, hogy ha egy sorozat izgalma csökken az élen, akkor markánsan visszaesik a nézettsége és népszerűsége. Erre hoztam fel a BuLit, ahol a premissza megtörtént az elmúlt években, viszont elmaradt az elméleted által várt következmény. Semmi értelme idecitálni a PL-et, hogy az mennyivel népszerűbb vagy izgalmasabb, mert annak semmi köze a kérdéskörhöz, ott nem volt egyeduralom, ráadásul már akkor is jóval népszerűbb és nézettebb volt a német bajnokságnál, amikor az még egyáltalán nem a Bayern megkérdőjelezhetetlen uralmáról szólt.

7 órával ezelőtt, Donát írta:

Most az 5-ös pont után vagyunk és már lehet látni a következő fázist: jövőre jön a költségvetési plafon, 2022-től új szabályok. Ez sajnos ilyen, ha alapjaiban akarsz megváltoztatni egy 25-30 éve kialakított ad-hoc rendszert, annak sajnos idő kell.

Oké, csak ha lett volna gerinc a LM-ban, akkor nem ezzel kezdi az egészet, hanem először kiegyenlíti az erőviszonyokat vagy legalábbis megfékezi a totális hegemóniát. Senkit nem érdekelt volna, ha ott van egy törés, jön mondjuk bmelyik másik csapat, amely ezt az átmeneti időszakot leuralja. Lett volna a Mercinek is 3-4 címe, meg annak a másik csapatnak is. Legrosszabb esetben. Sokszor láttunk már ilyet, rendben van.

De pont akkor mindent háttérbe szorítva nekiállni egy 6 évig előkészítendő átfogó módosítási tervnek, amikor látszik, hogy van egy érinthetetlen csapat, amelyet így mindenféle megerőltetés nélkül hagynak még éveken át regnálni... az erősen visszás.

7 órával ezelőtt, Donát írta:

Mert én nem azt várom, hogy célzott Merci ellenes intézkedéseket hozzanak, hanem hogy olyan szabályrendszert alakítsanak ki, amely lehetőséget ad a csapatoknak, hogy a) megdöntsék a hegemóniát b) közelebb legyenek egymáshoz a jövőben így eleve ne alakuljon ki ilyen hegemónia később.

Az a baj, hogy ennek akkor lenne értelme, ha most azonos kiindulási alappal rendelkeznének a csapatok. Csakhogy a legutóbbi nagy szabálymódosítás egy olyan érát hozott, ami egyértelműen a Mercinek kedvez, szörnyen elnyúltak mki mástól. Ezt csak úgy lehetett volna megfogni, ha igenis célzottan "ellenük" (bár nem túl szerencsés ez a megfogalmazás) lépnek fel. Látjuk a történelemből a példát, hogy még az ilyen hozzáállás se fog feltétlenül célt érni, mert végül is a Ferrari és a RB is behúzott szorosabb szezonokat, így 4 és 5 évig hozták a címeket, hiába lettek megközelítve.

Ha ehelyett egy olyan megközelítést használsz, ami mindenkit korlátoz, vagy legalábbis az élcsapatokat, tehát pont a Merci jelenlegi közvetlen riválisait is legalább annyira érinti, mint őket, akkor az erősen megkérdőjelezhető. Ez olyan, mintha azt mondanám, hogy jövő évtől Csányi se költhet több pénzt, mint mi, így majd szépen el tudjuk érni az ő életszínvonalát. De mégis hogyan? Ha most milliószor annyi vagyona van, fényűző luxusban él, akkor mit segít az, hogy behozol egy ilyen limitet? Arra jó lesz, hogy ha esetleg pont nyernél a lottón vagy vmi zseniális üzleti fogással esélyed lenne nagyot előrelépni, akkor neked se fog menni, mert nem szabad.

Én kifejezetten tartok tőle, hogy az fog ebből az egészből kikerekedni, hogy most majd eljön egy olyan időszak, ahol ha a Merci nem is veszi jól az akadályokat (vagy akár kiszáll), akkor egyik másik csapatnak sem lesz lehetősége még csak megközelítenie sem azt a fölényt, amit nekik. Magyarul sikerül azokat a rekordokat, amiket most elérnek, mesterségesen elérhetetlenné tenni a későbbieknek. Szóval lement 60+ év úgy, hogy egy csapatot se engedtek ennyit dominálni, aztán a Mercit támogatták ebben, majd aztán megint vagy 60+ évig másnak már nem adnak rá lehetőséget.

7 órával ezelőtt, Donát írta:

Gondolom nem kell részleteznem, hogy egy ellenséges hangulatban ez mennyire lett volna könnyen keresztül vihető.

Mert Bernie gondolom töretlen népszerűségnek örvendett mindenfelé, amikor elkezdték fúrni az akkor épp domináló csapatokat.

7 órával ezelőtt, Donát írta:

Most egy Williams hogyan versenyezzen érdemben a Mercikkel, mikor töredék pénzből gazdálkodnak?

7 órával ezelőtt, Donát írta:

Ha a Ferrari temérdek pénzből képes volt magától elszúrni, miért az a logikus következtetés, hogy a többi csapat bénázásának együttvéve jobb eséllyel magyarázata a konteo, mint az, hogy ők is elszúrták a Ferrarihoz hasonlóan?

Nem érzed az ellentmondást? Várod a csodát a költségcsökkentéstől, miközben te is látod, hogy a Ferrari pl. több pénzből se tudott versenyképes lenni. De szerintem a RB vagy McLaren sem töredékpénzből gazdálkodik a Mercihez képest. Sok múlik a pénzen, de a Merci nem attól nyúlt el, mert sokkal több pénzt költhetett, mint a riválisok, tehát a visszaszorításukat is kár attól várni, hogy az összes nagycsapatot megfingatják a pénztárcájukkal.

8 órával ezelőtt, Donát írta:

Mert a költségvetési sapka nem más, mint annak kimondása, hogy x millió dollár felett hiába lenne több pénzed, nem költheted el.

Tehát, ha az új szabályokkal adódik egy domináns csapat, akkor bmelyik másiknak hiába lenne pénze arra, hogy behozza ez a lemaradást, nem fogja tudni elkölteni. Kinek lesz ez jó? Legalábbis az élen.

8 órával ezelőtt, Donát írta:

Az új főszerkesztőtől mennyire reális elvárás az, hogy kinevezése után rögtön lépjen és intézkedjen az ügyedben?

Rossz a példa, mert az én fizetésem alig befolyásolja a nagy képet. De ha már pl. azt mondod, hogy a magazin a megszűnés szélén áll, mert sorban állnak fel a jobbnál jobb emberek a bérfeszültség miatt, akkor igenis egy új vezetőnek ennek a problémának az akut megoldásával kell kezdeni. Különben mire eljut oda, hogy mindent megismer, felmér, átalakít stb., addig már csődbe ment a cég.

Márpedig te azt állítod, hogy a F1-nek és a LM-nak mennyire rossz a Merci-uralom, mert így nincs izgalom, ami rontja a népszerűséget, veszélyben a sportág. Ha ez így lenne, akkor az első lépésnek kellett volna lennie a legfőbb gyökérok megszüntetésének, azaz az unalmasság kiölésének. Nem ez történt, amiből tökéletesen látszik, hogy vhol sántít az elméleted, mert a valóság ledobja magáról azt.

8 órával ezelőtt, Donát írta:

SZERINTED egyértelmű, hogy Hamiltonnak többet elnéznek a pályán. Én is ezt írtam: szerintetek mindenkinek (mindenki: Liberty, stewardok, FIA) az a célja, hogy Hamiltont tolja.

Hát ha szerinted ez a két állítás egy és ugyanaz, akkor ott óriási problémák vannak a szövegértéssel. Mivel elég jól ismerlek ezen a téren, így biztos vagyok benne, hogy nem erről van szó. ;) 

8 órával ezelőtt, Donát írta:

ezen felül még mondjuk a stewardok is csak azt nézik, hogyan lehetne segíteni a "kiskedvencüket"

Ez sem az, amiről beszéltem. Az, hogy vkinek többet elnéznek, az messze nem azt jelenti, amit itt írtál. Komoly árnyalatbeli különbségek vannak.

8 órával ezelőtt, Donát írta:

De akkor most döntsd el, hogy szalmabábozok és Hamilton nem igazán kap segítséget azon túl, hogy szerinted a LM szándékosan nem lép fel a Merci ellen, vagy sem.

Ez már megint egy totál más állítás, mint amikkel korábban operáltál. Amiket korábban a számba adtál, az nagyon nem azzal van egy súlycsoportban, hogy "Ham nem igazán kap segítséget".

8 órával ezelőtt, Donát írta:

A 7 év ugye önmagában erős túlzás, mert a Ferrari 2017-18-ban is versenyképes volt.

De még mennyire, majd lerágtam a körmeim. :D 

8 órával ezelőtt, Donát írta:

Amúgy pedig nyugodj meg, létezik olyan, hogy 3 csapat egyidőben gyengélkedjen. Az F1 világa nem olyan 2bites, hogy ha 1 vagy 2 csapat gyengélkedik egyszerre évekig az normális, ha 3 vagy több az már TUTI, hogy valami machináció eredménye...

Nem 3 csapatról van szó, hanem a Mercin kívül az összes többiről. Nyilván a "nagyobbaknak" lett volna legnagyobb esélye felvenni a kesztyűt, de korábban azért nem egy példát láttunk arra, hogy a "semmiből" is felbukkanhat egy komoly trónkövetelő. Értem, hogy szerinted a F1 világa nem ilyen kétbites, biztos csak a vakszerencse miatt van az, hogy a sportág teljes történelme ilyen "kétbites" volt.

8 órával ezelőtt, Donát írta:

A hibrid-turbó éra új fejlesztési irányt kívánt meg, amit ezek a csapatok vagy motorbeszállítójuk nem tudott megugrani. Ideje lenne szembenézned a tényekkel konteo gyártás helyett. :)

Én sokkal inkább úgy fogalmaznék, hogy a többi csapat ezen körülmények között nem tudott megugrani. A szomorú valóság sokkal inkább az, hogy ha pl. a RB-hoz is így álltak volna hozzá, akkor most arról lehetne beszélni, hogy Vettel vagy 8x-os világbajnok lenne, vagy Schumi is nyerhetett volna anno 10 címet is. Aztán beült volna helyére vki a Ferrariba, aki folytatta volna a csapat sikereit. Aztán majd pár vétized alatt szépen elapadt volna a fölény magától.

Csak hát akkortájt türelmetlenek voltak, a Mercivel szemben pedig birkatürelem van. Felőlem tekintheted ezt konteónak, érvelhetsz amellett, hogy mennyire pedálozik a LM a Merci-hegemónia megtöréséért, de ahogy mondtam is, kíváncsi lennék, hogy mi lenne akkor, ha nem így lenne? :D 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2020. 07. 22. - 17:30, pb69 írta:

Ha a fejeseknek jobb lenne egy izgalmas bajnokság, akkor képtelenség lenne egy csapatnak 6-7 éven át érinthetetlen dominanciában tündökölni. Ez ellentmondás. Ne legyünk annyira naivak, hogy azt feltételezzük, hogy ne lehetne megtörni a Merci hegemóniáját, ha akarnák. Nem akarják.

 

Szerintem a történet röviden, és tömören pont ennyi, és pont.  Na, és persze mivel jönnek állandóan a Red Bull meg a Ferrari érával ami hozzáteszem közel se volt ilyen dominancia arról nem beszélve, hogy a Ferrari korszakot a FIA nem gyengén hátráltatta ahol tudta főleg 2005-be mikor a gumikkal szenvedtek el is ment a VB cím pedig, ha az nincs nyugodtan ki lehet jelenteni, hogy Schumaher akkor is toronymagas esélyes lett volna mindenre. 

 

2000-től tartott 2004-ig a nagy dominancia basszus 5 évről beszélünk ja, és akkor még nem említettem Kimit aki 2003-ba Schumaher nyakán volt végig mert hozta a dobogókat, ha jól rémlik az ember 2 ponttal maradt el szóval nyugodtan ki lehet jelenteni,hogy akkoriba hiába volt Schumaher éra elképesztő látványos, és gyors, taktikus versenyek voltak a pályán mai napig jó visszanézni őket. 

 

Akkor ott a Red Bull éra ami 2010-2013-ig tartott 4 év amire megint lehetne mondani, hogy minden volt csak nem ennyire domináns mint ami most megy. 2010-ben Alonsonak simán volt esélye  ott volt előtte a lehetőség mint ahogy 2012-be is ahol 3 ponttal maradt el. Hozzáteszem amúgy azt az évet nem csak a csapat miatt bukta el,hanem saját maga miatt is mivel időmérőn állandóan kibérelte az 5. helyet azért ő se volt már fiatal akkor, és látszott is,hogy az egykörös tempójából rohadt sokat veszített.

 

Most akkor 2014-től 2020-ig Mercedes uralom van ez a mostani a 7. év.  7 év baszki nem 5 meg 4 amikor még voltak versenyek is mellette meg izgalmi faktor...és nem mellesleg tényleg tudtál izgulni a végén,hogy ki lesz a VB. Na most itt volt egy Rosberg csapaton belül aki kihasználta Hamilton műszaki problémáit meg valahogy nem volt formába az sokan elfelejtik,hogy nem egy versenyen rossz rajtokat vett az ember, és hátulról kellett feljönnie ,hogy Rosberget utolérje csak ő meg már volt annyira rutinos, és gyors,hogy végig csinálja a versenyeket. Nem egyszer nyilatkozta Rosberg,hogy akkor szellemileg, fizikailag mindent feltett arra az évre tudta, hogy jobb Hamilton meg jobb is marad,de mint ahogy minden nagy bajnokot valahogy őt is meglehet verni, és  sikerült neki. Megmondom őszintén nagyon örültem a sikerének mert látszódott,hogy abb az évbe a csávó minden megtett a győzelemért meg is lett az eredménye. Arról nem beszélve,hogy szabadidőbe nem nyaralt meg lógatta a lábát, hanem elment gokartozni gyakorolt rengeteget. Hamilton meg úgy  érezte, hogy a végén úgy is nyer vagy így vagy úgy hála az égnek az élet megmutatta mekkora játékmester. 

Azt viszont rohadtul sajnálom,hogy utána egyből elment  biztos vagyok benne,hogy valamilyen formában feltudta volna venni vele a versenyt persze valószínű nem nyert volna újabb VB-ét,de izgalmasabb futamokat hozott volna a F1 az biztos. 

Na most a Ferrari 2017-es esélyeit szerintem nyugodtan el lehet felejteni második félévre teljesen visszaeestek fejlesztésekbe el is ment a Vb. Amikor talán a legnagyobb esélyük volt az 2018 főleg első fele utána meg gazdálkodni kellett volna a pontokkal, és a végén ahol hibázott Hamilton ott előrébb lenni, és megvolt rá az esély,főleg,ha Kimi megtud nyerni xx év után egy futamot a Mercik előtt...csak ugye Vettel totál szétesett fejbe, és így el is ment az egész lehetőség pedig szerintem akkor volt a legnagyobb esélye, és az utolsó is. 

7 év dominancia ahol nyer egy csapattárs egy évet,de ugye ugyanaz a csapat. Van 1 év mikor meg van egy némi esély végre egy másik csapatnak hát bárhogy nézem, osztom,szorzom, de ez egy vicc most komolyan. Annyira érződik,hogy Hamiltonnal akarják megdönteni Schumaher rekordjait 7 év alatt nekem ne mondja már senki se,hogy egy Red Bull vagy egy Ferrari nem tud egy olyan autót építeni amivel felvennék a versenyt mert oké legyenek lasabbak valamivel,de legalább paryban lennének, és végig lenne esély a Vb-re azért ennyire naívnak meg hülyének nézni az embert ne már..... No, és akkor még nem beszéltem a büntetésekről amiket látványosan valahogy mindig megúsznak a Mercis pilóták vagy, ha véletlenül megkapják a büntit akkor meg sokkal enyhébb. 

Azért itt a FIA nem győzött a domináns csapatnak alá vágni,hogy azért legyen érdekesebb a verseny itt meg teljesen az jön le, hogy a Merci így ártatlan meg úgy, ha valami újításuk van mint pl. ez a Das akkor az úgy jó ahogy van másnak nincs ugye,de nekik maradjon hadd nyerjenek még az a biztos....Amikor meg teszteltek a gumikkal sunyiba abból se lett semmi se persze...Na meg mikor rinyáltak a Pirellinek,hogy ez így nem jó gumi egyből jött a változás egyből gyorsak lettek hát vazzeg,de jó már nekik édes lófasz citrom.....

 

Maradjunk annyiba,hogy szerintem ami most megy 7 éve az elképesztően szánalmas, és ez minden csak nem F1. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2 órával ezelőtt, pb69 írta:

Van 6 címük, nyernek még mellé kettőt, azaz lesz 8 címük, ami a 70 éves történelemnek több, mint 10%-a. Ez szerinted nem kardinális? 

 

Igen, mire a Liberty megjött - mondjuk 2017-ben már az övék volt a 2014, 2015, 2016os cím, tehát nem 8 címről beszélgetünk hanem lényegében 4ről, mert 2021től jött volna a szabályváltozás. És igen, 4 év a 70 éves történelemhez képest eltörpül.

2 órával ezelőtt, pb69 írta:

Ez a költségcsökkentés is egy jókora humbug, egy technikai sport királykategóriája ne erről szóljon már.

Hogy lenne már humbug. 1) lefaragni a költségeket azt jelenti, hogy alacsonyabbá teszi a belépési költségeket új csapatok számára. Több csapat, nagyobb verseny és vonzóbbá válik az F1 konstruktőri oldalról. 2) azonos nagyságú pénzből költeni esélykiegyenlítő szükséges de nem elégséges feltétel. Nem véletlenül operál ezzel az NFL vagy az NBA is. Ahol meg nincs sapka - pl. Európai foci, meg lehet nézni, hogy konvergálnak a csapatok egymás felé, vagy inkább divergál egy szűk körű elit mindenki máshoz képest. Egyértelmű melyik.

De azt mondjuk nem ártana megérteni, hogy ez egy szükséges, de önmagában nem feltétlenül elégséges feltétel a kiegyensúlyozott bajnoksághoz. De attól még SZÜKSÉGES. 

2 órával ezelőtt, pb69 írta:

mert mindenkinek veszettül innoválni és fejleszteni kell, ami rengeteg pénzbe kerül

Ki van találva, hogy pontosan hogyan lehet majd az innovációs zsetonokat felhasználni, csak a csapatokat meg kell menteni önmaguktól, mert ha van 300 milliójuk, akkor lefejlesztenek 150.000 dollárért egy tized másodperces előnyt jelentő fejlesztést is, mert van rá keret. Mondjuk úgy, ha ismered a Pareto elvet, most nem épp az erőforrások 80%-ból próbálják elérni a teljesítmény fokozás 80%-át, hanem az erőforrások 100%-ból lőnek 100%-ra, ami nagyon hatékonytalan +20%os "fölös" költést jelent. Na ez fog szépen megszűnni, és a nagycsapatok is kénytelenek lesznek kizárólag a hatékony megtérülésű fejlesztésekre fókuszálni, akárcsak a kicsik. Ez a nagyok versenyelőnyének egy részének az elvesztésével jár. Mondok egy példát: tavaly volt szó róla, hogy a Merci és a Ferrari lefejlesztett valamit - most a konkrét fejlesztésre nem emlékszem, de mindegy is, ami 1-2 tizedet hozott nekik. A Williamsnél is felvetették, de nem volt forrás nemhogy a fejlesztésre de a kivizsgálásra sem, így náluk ez szépen kimaradt. Ezeket akarja a Liberty megszüntetni, okkal, lásd fent.

 

2 órával ezelőtt, pb69 írta:

De az miért baj, ha a dominancia újratermelődik?

Ha 1-2 évről van szó, nem baj, 4-5+ év egyértelműen neccesebb. Megint csak kiváló példa az NFL ahol nagyon jól működik ez a fajta megközelítés. 

2 órával ezelőtt, pb69 írta:

Nyilván újra fog, mert annak nagyon kicsit a valószínűsége, hogy az élen is mindig legyen legalább 2 olyan csapat, amely nagyjából egálban van. Nem az a fontos, hogy soha ne legyen domináns csapat, hanem hogy ne alakulhasson ki az a dögunalom, hogy hosszú éveken át érinthetetlen vki. És ez eddig működött, mert nem voltak ilyenek, csak most.

Egy frászt. A Schumi érától és a Vettel érától is sokan a falat kaparták. Apám pl. azóta nem néz F1-et, hogy mindig Schumi nyert. Nekem is volt pár év, ami kimaradt. Vettel hegemóniájánál dettó. Az elmúlt 20 évben ez már a 3. ciklus, ha szerinted ez normális, és ez jó, akkor nagyon máshogy látjuk ezt a sportágat. Pont az ilyen 4-5+ éves ciklusoknak kell szépen az elejét venni és akkor mindig lesznek izgalmak.

2 órával ezelőtt, pb69 írta:

Csak még mindig nem indokoltad meg, hogy ezek miért segítenének. A költségcsökkentéstől miért is lenne garantáltan szorosabb a verseny, miért ne tudna ellépni egy olyan csapat, aki jól beletalál egy adott környezetbe?

Egyfelől írtam egy részt fentebb. Másfelől, nem azt akarják elvenni, hogy valaki betaláljon, hanem azt akarják elérni, hogy relatíve egyenlő eséllyel találhassanak be a csapatok. A fejlesztési zsetonokkal pedig egyfajta esélykiegyenlítő mechanizmust is szeretnének a sportba csempészni.

2 órával ezelőtt, pb69 írta:

Ki mondta, hogy semmi hatása nincs a nézettségre az izgalmak hiányának? Ill. ahogy írtam is, meg lehet nézni a RB érát, ott is estek a számok, pedig 2 olyan év is volt, amikor a lehető legizgalmasabb volt a pontverseny. Másrészt arra se reagáltál, hogy miképp alakult ez a tendencia az elmúlt 3 évben. Továbbra is esett? Csak mert a Merci fölénye és a dögunalom megkérdőjelezhetetlen volt.

1) van neked is ujjacskád meg agyacskád, előveheted a diagram folytatását, ha megtalálod. Én nem találtam. Örülj neki, hogy ennyit találtam, ez is több, mint amit te dobtál be a témába. :P 2) Az RB éra is egy RB által dominált időszak volt, csak nem olyan durván, mint most a Merci által. Lehet, hogy akik azt látták, hogy Vettel 10-ben 11-ben Vb lett, az már 12-re se adott esélyt az F1-nek, aztán 13-ban megint jött a mezőny legyalulása. Tényleg jó lenne amúgy látni a fenti számok alakulását, mert 18-ban kíváncsi lennék, hogy a relatíve izgalmasabb évben hogyan változott a nézettség.

 

2 órával ezelőtt, pb69 írta:

Egyáltalán nem érted miről szól a párhuzam. Az volt a kiindulási alap, hogy ha egy sorozat izgalma csökken az élen, akkor markánsan visszaesik a nézettsége és népszerűsége

Ó én értem, csak gyanús, hogy addig jó a párhuzam, amíg téged igazol, amikor meg rád cáfol, hirtelen "nem értem miről szól a párhuzam". :D Tipikus pb. Azt mondod, hogy ha egy sorozat izgalma csökken az élen, akkor markánsan visszaesik a nézettség. Erre hoztál példát, hogy a Bundesligában nincs így. Noha az egy másik sportág, másik feltételek. Ha már egy más sportágba "lovagolunk át", akkor nézzük meg, hogy a BuLi-hoz képest hogy teljesít egy JÓVAL kiegyensúlyozottabb liga. És jééé, mit látunk, hogy a saját műfajában a BuLi is bizony kullog a PL mögött, jelentős részben valszeg azért, mert kevésbé izgalmas, hiszen a Bayern legyalulja a mezőnyt.

 

2 órával ezelőtt, pb69 írta:

Az a baj, hogy ennek akkor lenne értelme, ha most azonos kiindulási alappal rendelkeznének a csapatok. Csakhogy a legutóbbi nagy szabálymódosítás egy olyan érát hozott, ami egyértelműen a Mercinek kedvez, szörnyen elnyúltak mki mástól. Ezt csak úgy lehetett volna megfogni, ha igenis célzottan "ellenük" (bár nem túl szerencsés ez a megfogalmazás) lépnek fel. Látjuk a történelemből a példát, hogy még az ilyen hozzáállás se fog feltétlenül célt érni, mert végül is a Ferrari és a RB is behúzott szorosabb szezonokat, így 4 és 5 évig hozták a címeket, hiába lettek megközelítve.

Az a baj, hogy úgy alkotsz véleményt a 2022-es keretekről, hogy lövésed sincs, mik lesznek az erőviszonyok. Ha valóban valaki nagyon ellép, befagyasztják az innovációt, nem lesz rá pénz ÉS nem lesz rá esélykiegyenlítő mechanizmus sem, akkor ez történik, amit fentebb vázolsz. De én pont azt gondolom a LM-ről, hogy épp ez ELLEN dolgoznak, és ha nem így lesz, akkor valszeg akko fogok én is eljutni abba a kiábrándult állapotba, amiben te most nyakig benne vagy. :) Én most megelőlegeztem a bizalmat az LM-nek, mert amit eddig láttam és hallottam tőlük, az bíztató. Mert a benyújtott csomag alapján valóban arra törekednek, hogy minden csapat megkapja az esélyt a felzárkózásra és tisztalappal indulhasson 2022-től az F1. Ha 2022 után mást tapasztalok, akkor ezt gyökeresen át fogom értékelni.

Idézet

Mert Bernie gondolom töretlen népszerűségnek örvendett mindenfelé, amikor elkezdték fúrni az akkor épp domináló csapatokat.

(Zárójeles megjegyzés: már megint annyit írtam, hogy elkezdett nem működni az idézd ezt gomb... utálok ilyen hosszú vitákba bonyolódni, mert baromi fárasztó. Zárójel bezárva)

 

Bernie alatt nagyon más volt a rezsim. Ott zsigerileg bele volt KÓDOLVA a csapatok egymás ellen hangolása a különböző különmegállapodások aláírása, loyalty bónusz, külön Ferrari 50 milliós pénz, Red Bull concorde szerződés aláírás különpénz, stb. Nem véletlen, hogy Bernie ezekkel operált, mert az ő rezsime alatt máshogy nem lehetett. De ebben benne volt az is, hogy one man showként Bernie minden futamra hozhatott egy saját döntést, ha épp úgy tartotta kedve. Láttunk is erre klasszik példákat, hogy milyen "jó" dolgok sültek ki ebből (2 futamot megélt időmérő rendszer. Abu-Dhabi dupla pontosztás és társai).

3 órával ezelőtt, pb69 írta:

Nem érzed az ellentmondást? Várod a csodát a költségcsökkentéstől, miközben te is látod, hogy a Ferrari pl. több pénzből se tudott versenyképes lenni.

Fú ezt nagyon kiforgattad. Nincs ellentmondás, mert a közel azonos pénz nem GARANCIA semmire ellenben egy SZÜKSÉGES feltétel, hogy nagyjából egyenlő esélyekkel induljon a csapat. Ha megvan a finanszírozási esélykiegyenlítés akkor VALÓSZÍNŰBB, hogy a csapatok egymáshoz közelebb végeznek, hiszen nagyjából azonos ERŐFORRÁS áll a rendelkezésükre. De pl. Verstappen és Albon rendelkezésére is nagyjából hasonló erőforrás áll, mégis ég és föld a különbség, hogy mit hoznak ki a Red Bullból egy adott versenyen. Viszont ha jó kezekbe kerülne az a hasonló erőforrás, nagyjából hasonló eredményre lehet számítani, tipikus példa, mikor két azonos csapatban versenyző jó pilóta nagyjából hasonló időmérős kört fut. Itt is ugyanez lesz a szitu: ha jól gazdálkodnak a csapatok, akkor azonos erőforrásból potenciált tekintve nagyjából hasonló szintre fognak érni és pont ez a Liberty célja is.

 

3 órával ezelőtt, pb69 írta:

Magyarul sikerül azokat a rekordokat, amiket most elérnek, mesterségesen elérhetetlenné tenni a későbbieknek.

Fú vazze, te nagyon rá vagy pörögve a rekordokra. :D Adná az ég, hogy többé ne legyen ilyen dominancia, és ha valaki majd megdönti Lewis rekordját - ha az övé lesz, az tényleg azért legyen majd, mert minden kétséget kizárólag ő az F1 legjobb pilótája. Addig, részemről a rekord tehet egy szívességet és összesz*rhatja magát, pont lesz*rom, hogy ki hányszoros Vb lesz és az több lesz-e, mint Hamilton Vbinek a száma, amíg izgalmas lesz 10 szezonból mondjuk 8.

 

3 órával ezelőtt, pb69 írta:

Nem ez történt, amiből tökéletesen látszik, hogy vhol sántít az elméleted, mert a valóság ledobja magáról azt.

A példa jó volt, csak szokás szerint más aspektusból világítod meg. A lényeg itt azon van, hogy ha új főnökként megkapod a stafétát, akkor előbb tájékozódsz, utána - ha jó vezető vagy - előállsz egy tervvel, azt minél szélesebb körben eladod és utána végrehajtod, nem pedig azzal kezded, hogy páros lábbal rúgod ki a szerkesztőségből az éppen legsikeresebb újságírót, csak mert egyesek szerint túl sokat keres.

 

3 órával ezelőtt, pb69 írta:

Ez már megint egy totál más állítás, mint amikkel korábban operáltál. Amiket korábban a számba adtál, az nagyon nem azzal van egy súlycsoportban, hogy "Ham nem igazán kap segítséget".

 

Akkor légy oly kedves ismételd már meg PONTOSAN, hogy mivel is vádolod Hamiltont, a Mercit meg a LM-t, mert épp csak ez nem világos. Akkor utána remélem már kigúnyolhatom.

 

3 órával ezelőtt, pb69 írta:

Nem ez történt, amiből tökéletesen látszik, hogy vhol sántít az elméleted, mert a valóság ledobja magáról azt.

Ha az az év (2018) sem tetszett, akkor tényleg kár az F1-et erőltetni, mert az egy kimondottan izgalmas szezon volt, ahol Vettelnek valódi esélye volt a VB címre, csak nem igazán élt vele.

 

3 órával ezelőtt, pb69 írta:

Nem 3 csapatról van szó, hanem a Mercin kívül az összes többiről. Nyilván a "nagyobbaknak" lett volna legnagyobb esélye felvenni a kesztyűt, de korábban azért nem egy példát láttunk arra, hogy a "semmiből" is felbukkanhat egy komoly trónkövetelő.

És sokkal több esélyük lesz ezeknek a kisebbeknek 2022 után.  De az ő esetükben elvárni, hogy töredék pénzből befogják a Mercit, irreális. Szóval maradjunk a realitások talaján. 3 max 4 csapat betlizik a turbó hibrid érában, mivel nem jó az erőforrásuk. Tuti összeesküdött ellenük a világ is!

 

3 órával ezelőtt, pb69 írta:

A szomorú valóság sokkal inkább az, hogy ha pl. a RB-hoz is így álltak volna hozzá, akkor most arról lehetne beszélni, hogy Vettel vagy 8x-os világbajnok lenne, vagy Schumi is nyerhetett volna anno 10 címet is. Aztán beült volna helyére vki a Ferrariba, aki folytatta volna a csapat sikereit. Aztán majd pár vétized alatt szépen elapadt volna a fölény magától.

Jól érzem, hogy azért savanyú a szőlő, mert Schuminak megállt a számoló 7 VB címnél? Ó szegény... micsoda sorstragédia.

Jobban járnál, ha elengednéd ezeket a VB cím számolgatásokat, mert ezek tipikusan "az én apukámnak hosszabb a farka" típusú rajongói összevetések. Egy pilóta karrierje és megítélése sokkal többről kéne, hogy szóljon, minthogy hány VB címet nyert. Alonso pl. csak 2nél tart, pedig annál sokkal jobb pilóta volt, Vettel meg nem biztos, hogy rászolgált rögtön 4-re. De mondhatnám Verstappent, akinek még egy sincs, de nincs bennem kétség, hogy egy Buttonnál pl. jobb pilóta stb. stb.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

9 órával ezelőtt, Donát írta:

Igen, mire a Liberty megjött - mondjuk 2017-ben már az övék volt a 2014, 2015, 2016os cím, tehát nem 8 címről beszélgetünk hanem lényegében 4ről, mert 2021től jött volna a szabályváltozás. És igen, 4 év a 70 éves történelemhez képest eltörpül.

Ebben igazad van, de én azért közelítem meg ezt teljesen másképp, mert szerintem egy felelős vezető nemcsak a saját érájára koncentrál, hanem képes teljes egészében átlátni és törődni a viszonyokkal. Nyilván arra nincs ráhatásuk, ami a belépésük előtt történt, de egyrészt azt tökéletesen látták, hogy a Merci már komolyabb nehézségek nélkül behúzott 3 címet és mki fölébe nőtt. Ahogyan azt is tökéletesen tudták, hogy ha ezzel a "lassú víz partot mos", ellenben alapos és jól megfontolt hozzáállással indulnak neki a dolgoknak, akkor ez a dominancia még éveken át folytatódni fog.

Ami így összességében egy 6-7 éves minden eddiginél hosszabb és erőteljesebb fölényt fog eredményezni. Csak épp nem foglalkoztak vele, ami szerintem nagyon nem jó és fair. Másrészt azért aligha két nap alatt öntötték el, hogy na most akkor megvesszük a F1-et. Nyilván tervben volt korábban is, ismerkedtek már akkor a sportággal, annak működésével, történetével. Ez nem azt jelenti, hogy már akkor neki kellett volna állni bmit is tervezgetni, viszont mire leütötték az üzletet, addig tuti tisztában voltak vele mit fog eredményezni, ha úgy indulnak neki, ahogy tették. Meg azt is látták mi a tendencia.

9 órával ezelőtt, Donát írta:

lefaragni a költségeket azt jelenti, hogy alacsonyabbá teszi a belépési költségeket új csapatok számára.

Jöttek új csapatok az elmúlt évtizedben is, hát elég megkérdőjelezhető eredményekkel. Bár azért nagy volt a szórás, mert végtére is egy RB vagy Merci élcsapat lett, de mondjuk a Haas is jól megragadt. Közben pont egy olyan patinás istálló zuhant össze, mint a Williams vagy Sauber. De jönnek az új befektetők, alakulnak át a csapatok, jönnek újak stb.. Én egyáltalán nem ebben látom a kérdéskör megoldását.

9 órával ezelőtt, Donát írta:

Nem véletlenül operál ezzel az NFL vagy az NBA is. Ahol meg nincs sapka - pl. Európai foci, meg lehet nézni, hogy konvergálnak a csapatok egymás felé, vagy inkább divergál egy szűk körű elit mindenki máshoz képest.

Na hogyan? Sokan felvetik azt, hogy az európai fociban mekkora bajok vannak, részben egyet is értek velük. De azt sose értettem, amikor azon megy a kattogás, hogy csak pár csapat játszótere az egész. Miért? Évtizedekig kellett várni pl. arra, hogy a BL-ben legyen címvédés, most azt hagyjuk milyen körülmények között. De minden egyes szezon izgalmas, az elején legalább 3-4 esélyessel, ill. további 3-4 olyan csapattal, akik ugyan nem egyértelműen azok, de senkit nem lepne meg annyira, ha befutnának. És az sem igaz, hogy ezek a csapatok mindig ugyanazok.

9 órával ezelőtt, Donát írta:

Mondok egy példát

Én meg mondok egy másikat. Egy csapat betalál egy zseniális fejlesztéssel, amúgy is erős a csomagjuk, így dominanciára tesznek szert. A többi csapat le van maradva, de a keretekbe már a plafon miatt nem fér bele ugyanannak a megoldásnak a kikutatása, lefejlesztése. Vagy ha igen, akkor más innovációkat kell háttérbe szorítani. Miközben ugye a domináns csapatnak az a megoldás már megvan, van pénzük új irányokba menni, vagy épp más csapatok betaláló megoldásait szintén lefejleszteni, így ha közelítik is őket, akkor ők tudnak reagálni és távolodni.

Értem, amiket írsz, csak nem hiszek abban, hogy ez működőképes lesz. De ez egy hitvita, nem fogjuk tudni egymást meggyőzni. És az idő is kérdés mennyire fog erre választ adni, mert jön egy rahedli nagy változás, aztán fogalmunk nem lesz, hogy a kiváltott hatásban mely faktornak milyen szerepe volt. Ezért se jó egyébként rögtön minden téren teljesen felforgatni egy meglévő rendszert, mert a rá gyakorolt erőknek csak az eredőjük hatását tudod majd pontosan vizsgálni, de az nem feltétlenül derül ki, hogy külön-külön mi milyen irányba mozdította a dolgokat.

9 órával ezelőtt, Donát írta:

Ha 1-2 évről van szó, nem baj, 4-5+ év egyértelműen neccesebb.

De 4-5+ éves nem is volt még soha, legalábbis totális dominancia. Olyan volt, amikor 4 vagy 5 éven keresztül nyert egy csapat (bár nem folyamatos megkérdőjelezhetetlen fölényben), de ilyen is csak 2 esetben. Most ha azon elmélkedünk, hogy a 70 éves történelemben mi sok és mi nem, akkor összesen 2 ilyen eset (tán még a McLarennek volt anno egy 3.) miért annyira fájdalmas? Egyáltalán nem arról beszélünk, hogy ilyen Merci-féle érák váltogatnák egymást sorban egymás után.

Szóval ilyen szempontból egy olyan probléma kezeléséről filozofálgatunk, ami nem is létezik. Most először alakult ki egy ilyen drasztikus helyzet, ez pont a LM hathatós közbenjárásával. Volt még egy neccesebb Ferrari és RB időszak, és ennyi.

9 órával ezelőtt, Donát írta:

Egy frászt. A Schumi érától és a Vettel érától is sokan a falat kaparták. Apám pl. azóta nem néz F1-et, hogy mindig Schumi nyert. Nekem is volt pár év, ami kimaradt. Vettel hegemóniájánál dettó. Az elmúlt 20 évben ez már a 3. ciklus, ha szerinted ez normális, és ez jó, akkor nagyon máshogy látjuk ezt a sportágat.

Attól, hogy bizonyos szurkolók hasonlóan reagálnak vmire, attól az még nem lesz ugyanaz. Nem csak azzal kell foglalkozni, hogy a rajongók mit hogyan élnek meg, hanem jobban mögé kell nézni a dolgoknak. A pénzügyi dolgoknál pl. ezt tök jól megtetted, ugyan nem értünk egyet, de látszik, hogy képben vagy, átlátod az egészet, elemzed a háttérmechanizmusokat. Akkor annak is egyértelműnek kell lennie, ahogyan egyébként már írtad is, hogy a Merci-éra teljesen más a dominancia jellegét és mértékét tekintve.

Szerintem amúgy normális, mert ezek a ciklusok nem az egyeduralomról szóltak, ha vki nemcsak a győztesek listáját nézi. Az, hogy éppen a Ferrari zsinórban 5, a RB meg 4 címet nyert, nem volt közte megszakítás, az sok tényezőn, többek közt a szerencsén is múlott, mert több ízben ott loholtak a nyakukban. Egyáltalán nem a megkérdőjelezhetetlen technikai fölény döntött, elég csak arra gondolni, ami 1-1 zárófutamon a pályán történt. Ha nincs a Petrov-eset vagy Vettel autója 2 évre rá kicsit jobban sérül Brazíliában, akkor most senki nem beszélne RB-éráról. Vagy ha anno a McLaren picit megbízhatóbb lett volna Kimi alatt, akkor a "Ferrari lesöpört mkit" iőszak megítélése is jóval árnyaltabb lenne.

De az elmúlt években ilyenekre nem volt esély. Persze, lehet mondani a '18-as évet, de hol volt az ahhoz képest, amikről pl. az előbb beszéltem? A szezon végére egyértelműen látszott a Mercedes kimagasló technikája. Balfék volt Vettel? Igen. Sokat hibázott? Igen. Izgalmasabb lett volna, ha nem esik szét? Igen. Lett volna reális esélye a Ferrarinak? Aligha. Ne azt nézzük, hogy a szezon feléig mi történt, hanem azt is, ami utána. Ha Ham nem esik szét totálisan (de ez ugye független a tech. fölénytől) attól, hogy Vettel vezeti a pontversenyt, akkor különösebb megerőltetés nélkül kiautózta volna a technikai dominanciából fakadó előnyt.

10 órával ezelőtt, Donát írta:

Örülj neki, hogy ennyit találtam, ez is több, mint amit te dobtál be a témába.

Jó, mondjuk ez jogos. :D

10 órával ezelőtt, Donát írta:

Tényleg jó lenne amúgy látni a fenti számok alakulását, mert 18-ban kíváncsi lennék, hogy a relatíve izgalmasabb évben hogyan változott a nézettség.

Hát meg most pont egy olyan diagramot látunk, ami a LM fellépéséig és a Merci-éra feléig követi az eseményeket, miközben pont nagyon fontos lenne a kérdés szemszögéből nézve az elmúlt éveket is látni. Így lenne teljes a kép, egyelőre ezek az adatok pont a vitatott kérdéskört nem válaszolják meg. Most sajnos nincs időm keresgélni, de lehet próbálok majd vmikor lesni egy ilyen statisztikát is.

10 órával ezelőtt, Donát írta:

Ó én értem, csak gyanús, hogy addig jó a párhuzam, amíg téged igazol, amikor meg rád cáfol, hirtelen "nem értem miről szól a párhuzam".

Szerintem viszont továbbra sem érted teljesen a párhuzam lényegét. Abból indultunk ki, hogy ha nincs izgalom, akkor visszaesik a nézettség. A F1-et néztük, de más technikai sportot sajnos nem követek, így onnan nem tudok példát hozni, ezért hoztam egy focis vagy kosaras példát. De itt olyan példa kell, ahol megfigyelhető az a jelenség, hogy lett egy kiemelkedő domináns csapat, aki elhúzott és évekig dominált. Ezért nem jó, ha a PL-et hozod fel példaként, mert az nem ilyen, ott nem történt ilyen.

Ráadásul hiába logikus összemérni ugyanazon sportág bajnokságait, mert ebben a kérdéskörben nem releváns. Egyetértek vele, hogy a PL azért IS népszerűbb a BuLi-nál, mert izgalmasabb (sok más faktor mellett), de ez nem tesz hozzá semmit ahhoz, hogy egy adott bajnokság népszerűsége hogyan alakul az izgalom függvényében. Hiába volt anno kiegyenlítettebb a német bajnokság, akkor se volt közelebb az angolhoz. Ha ezt akarod nézni, akkor mérd össze a F1-et is más autósportokkal, az is érdekes, csak az már egy más jellegű aspektus és példa lesz. ;)

10 órával ezelőtt, Donát írta:

Adná az ég, hogy többé ne legyen ilyen dominancia, és ha valaki majd megdönti Lewis rekordját - ha az övé lesz, az tényleg azért legyen majd, mert minden kétséget kizárólag ő az F1 legjobb pilótája. Addig, részemről a rekord tehet egy szívességet és összesz*rhatja magát, pont lesz*rom, hogy ki hányszoros Vb lesz és az több lesz-e, mint Hamilton Vbinek a száma, amíg izgalmas lesz 10 szezonból mondjuk 8.

Oké, csak a sport bizony a rekordokról is szól. Ha ilyet kijelentesz, azzal a sport alapértékei ellen szólalsz fel. Az olimpiákon is kergetik a csúcsokat, a történelemkönyvek pedig jegyzik ki mekkora bajnok, leginkább az alapján milyen rekordokat döntött, hányszor nyertek. Abban egyetértek, hogy nemcsak ettől lesz vki ikonikus alak, ill. nem mutatja egyértelműen ki mekkora ász, pláne tec. sportokban, de azért nagyon is fontos. Nem véletlenül harsogja minden folyamatosan ki milyen csúcsokat dönt meg és ad át a múltnak, jelen esetben Hamiltonnál is.

11 órával ezelőtt, Donát írta:

A lényeg itt azon van, hogy ha új főnökként megkapod a stafétát, akkor előbb tájékozódsz, utána - ha jó vezető vagy - előállsz egy tervvel, azt minél szélesebb körben eladod és utána végrehajtod, nem pedig azzal kezded, hogy páros lábbal rúgod ki a szerkesztőségből az éppen legsikeresebb újságírót, csak mert egyesek szerint túl sokat keres.

Ha nem egy égető problémáról van szó, ami jelentősen hátráltatja a cég működését, akkor igazad van. Viszont ha egy olyan gond van, ami instant megoldásért kiált, mert akkora a jelentősége, akkor azt időben kell kezelni, nem ér rá évekig húzni, amíg mindent tökéletesen felmérsz és átgondoltan megtervezel. Márpedig az izgalomhiány miatti nézőszámcsökkenést egyértelműen egy óriási veszélynek és problémának írtad le. ;)

11 órával ezelőtt, Donát írta:

Akkor légy oly kedves ismételd már meg PONTOSAN, hogy mivel is vádolod Hamiltont, a Mercit meg a LM-t, mert épp csak ez nem világos. Akkor utána remélem már kigúnyolhatom.

Hamiltont semmivel, a Mercit is csak annyival, hogy anno sportszerűtlenül és szabályellenesen találtak megoldást a legkritikusabb problémájukra. Ill. az nagyon antipatikus bennük, hogy nem vállalják fel nyíltan az egyértelmű fölényüket, hanem sumákolnak. Kommunikációban egyértelműen, mert mindig panaszkodnak, hogy mennyire jók és közel vannak a többiek, miközben valójában nem. De az is logikus, hogy ekkora fölénynél nem hajtják ki az autóból a max. teljesítményt. szóval feltételezhetően még komoly tartalékaik vannak, pláne az üldözőikhez képest.

A LM-t azzal, hogy asszisztált a Merci-dominanciához, ill. ennek időbeli elnyújtásához. Nem tettek érdemi lépéseket azért, hogy "időben" megtörjék ezt a fölényt, A versenybírák tekintetében pedig csak azt mondom, hogy Hamiltonnak többet engednek, mint másoknak. Tehát nem azt, hogy mki a kegyeiben akar járni és folyamatosan lesik mivel tudnák előnyösebb helyzetbe hozni, csupán azt, hogy kényes szitukban sokkal gyakrabban hoznak neki kedvező döntéseket, mint mások esetében.

11 órával ezelőtt, Donát írta:

Jól érzem, hogy azért savanyú a szőlő, mert Schuminak megállt a számoló 7 VB címnél? Ó szegény... micsoda sorstragédia.

Nem, azért "savanyú a szőlő", mert a Mercedes Hamiltonnal olyan lehetőségeket kapott meg arra, hogy történelmet írjon és sikert sikerre halmozva unalomba döntse a sportágat, amilyet korábban senki. Nem irigylem tőlük a címeket, mert egy fantasztikus csapatról és rendkívül tehetséges pilótáról van szó. Ami zavar, hogy noha korábban is voltak ilyen párosok, de "ellenükben" komolyabban felléptek, akadályokat gördítettek eléjük, megpróbáltatásoknak vetették alá őket, amin előbb-utóbb nemcsak megszorultak, de elhasaltak. A Merci-dominanciát viszont hagyták kiteljesedni, az erőviszonyok befagytak. Emiatt pedig azt érzem, hogy ez igazságtalan megközelítés.

11 órával ezelőtt, Donát írta:

Egy pilóta karrierje és megítélése sokkal többről kéne, hogy szóljon, minthogy hány VB címet nyert.

Többről is szól, de ez baromi fontos. Ahogyan Senna is mondta, ha nem nyersz, te vagy a vesztesek közül az első. Persze, attól még lehet vki zseniális, beírhatja magát a sportág nagykönyvébe, hogy nincs annyi címe, ez egy sok összetevős kérdéskör. De pont emiatt a komplexitás miatt nem fogják mindig mindenhol mélyelemzés alá vetni a dolgokat, hanem sokszor megállnak ott, hogy a számok azért árulkodóak. Szóval azért mindig ez tekinthető a leggyakoribb mérőszámnak és összehasonlítási alapnak. És igazad van abban, hogy ebben van egyfajta farokméregetés, de a sort sokszor erről (is) szól. Minden sport.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

@Donát Itt látható az elmúlt két év is nézőszámban. Ezekszerint nőtt az érdeklődés. :) (szerk.: bakker, most látom , hogy mit ír ki. No mind1, azért a grafikonon látszik, hogy megnőtt a figyelem a sport felé.)

https://www.statista.com/statistics/480129/cable-or-broadcast-tv-networks-formula-one-f1-racing-watched-within-the-last-12-months-usa/

 

15 órával ezelőtt, Donát írta:

Ha az az év (2018) sem tetszett, akkor tényleg kár az F1-et erőltetni, mert az egy kimondottan izgalmas szezon volt, ahol Vettelnek valódi esélye volt a VB címre, csak nem igazán élt vele.

Élt vele egészen a német nagydíjig. Utána szétesett fejben és a Ferrari fejlesztései se jöttek be. 2017 hasonló helyzet volt, ott sokkal inkább a Ferrari baxta el megint a fejlesztésekkel.

 

A dominanciákról: A Ferrari korszak érdekes volt akkoriban.

- 2000 -ben Michael és Mika egész évben a bajnoki címért versenyeztek. Amikor Amerikában Hakkinen kiesett és Schumi megnyerte, ott dőlt el a VB sorsa, két futammal a vége előtt.

- 2001: itt valóban Schumi lemosta a mezőnyt. Nálunk be is húzta a VBt.

- 2002: itt újra megismételte Schumi azt, amit egy évvel korábban. Csak itt már féltávnál 3 -szor annyi pontja volt kb. mint a második helyezettnek.

- 2003: jól mondja pb, ha Kimi alatt nem kotlik meg a Merci motor, akkor Schumi ebben az évben nem világbajnok. Sőt, elvileg volt egy olyan versenye - a Brit, ha jól tudom -, ahol elnéztek neki valamit. Ha ott elveszik a 4 pontját, akkor 1 ponttal Kimi a világbajnok.

- 2004: itt is Ferrari uralom. Csak itt már Rubens is hozta a stabil második helyet.

 

Szóval 5 év, ebből 3 év sima volt a Ferrarinak. 2 év meg igazából szerencse.

 

Nézzük a RB érát:

- 2010: egész évben ment a harc 5 versenyző között. Az utolsó futamra Button már kimaradt a buliból, Hamiltonnak nagyon matematikai esélyei voltak. Vettel, Webber és Alonso pedig még partiban voltak. Utóbbi kettőnek sajnos peche volt, Vettel meg behúzta.

- 2011: na itt Vettel és a RB felmosta a többieket. 1 domináns év, ahol már az első futamok után nem volt esélye senkinek.

- 2012: Az év, amikor az első 7 futamon 7 különböző győztest avattak. Itt Vettel és a Red Bull igazából az év második felében ébredt fel, de ott nagyon. Az utolsó futamon meg 3 pont előnnyel meg is nyerte azt az évet Alonso előtt, aki hiába hozott az év második felében konstans 2. meg 3. helyeket, volt 2 kiesése. Ha ott nem történik ilyesmi, akkor Vettel nem bajnok.

- 2013: Ennek az évnek igazából az első fele volt izgalmas. Utána kb. hasonló ment le, mint pl. 2017/18 ban. Félrefejlesztések, egyéb problémák, a domináns csapat meg behúzta az évet.

 

4 év, ebből 1 év dominancia, meg volt az utolsó év második fele. :)

Szerkesztve: - Bence1997
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2020. 07. 10. - 11:13, Bence1997 írta:

A Forma-1 bejelentette, hogy a 9. és a 10. futamot Mugelloban és Szochiban fogják megrendezni. A menetrend:

 

- júl. 10-12 - Ausztrál 2. nagydíj

- júl. 17-19 - Magyar nagydíj

- júl 31-aug. 2 - Brit 1. nagydíj

- aug. 7-9 - Brit 2. nagydíj

- aug. 14-16 - Spanyol nagydíj

- aug. 28-30 - Belga nagydíj

- szept. 4-6 - Monza nagydíj

- szept. 11-13 - Mugello nagydíj

- szept. 25-27 - Sochi nagydíj

További három futammal bővült a naptár:

 

- Nürburging nagydíj (október 9-11)

- Portimao nagydíj (október 23-25)

- Imola nagydíj (október 31. - november 1)

 

Imola azért lesz érdekes, mert mindössze csak egy hétvégét lesznek ott (szombat és vasárnap) és 1 darab szabadedzéssel fog operálni az a nagydíj. :D

Szerkesztve: - Bence1997
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

6 órával ezelőtt, caseyjones írta:

Gyerekek, nem hiszek a szememnek: a Sport TV mostantól közvetít baseballt! :yeah:Mondjuk nem tudom, rajtam kívül lesz-e bárki is az országban, akit érdekelni fog. :lol:

 

Amennyiben elmagyarázzák a szabályokat, engem érdekelne. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

8 órával ezelőtt, caseyjones írta:

Gyerekek, nem hiszek a szememnek: a Sport TV mostantól közvetít baseballt! :yeah:Mondjuk nem tudom, rajtam kívül lesz-e bárki is az országban, akit érdekelni fog. :lol:

 

 Alig várom,hogy felrakják Ncorra,és töltsem....évek óta vártam erre mert kummára érdekel a sport szóval remek hír ! 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

4 hours ago, Ody Mandrell said:

Amennyiben elmagyarázzák a szabályokat, engem érdekelne. 

Alapvetően én sem értem a szabályokat. Mármint a részletes szabályokat. Szerintem soha nem is fogom megérteni. :D

Az alapszabály megvan, tehát hogy körbe kell futni a pályát, mielőtt az ellenfél visszajuttatja a labdát a "főhadiszállásra". Ha előbb visszaér a labda, mint hogy a támadók játékosa visszaér, akkor a játékos kiesik és a támadó csapat nem kap pontot. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Just now, Bence1997 said:

Amúgy aki az NFL -re vágyik, azoknak jelentem: szeptember 10. -én fog elkezdődni a szezon.

De vajon nézőkkel? Teltházzal? Korlátozott számú nézőkkel? Zárt kapukkal?

Mert az NBA kapcsán felmerült már többször is, hogy az egész jövő szezon zártkapus lehet. Ezzel szemben NFL-jegyeket lehetett venni a 2020-21-es idényre már tavasszal. Kíváncsi vagyok, mi lesz ebből. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

3 órával ezelőtt, caseyjones írta:

De vajon nézőkkel? Teltházzal? Korlátozott számú nézőkkel? Zárt kapukkal?

Mert az NBA kapcsán felmerült már többször is, hogy az egész jövő szezon zártkapus lehet. Ezzel szemben NFL-jegyeket lehetett venni a 2020-21-es idényre már tavasszal. Kíváncsi vagyok, mi lesz ebből. 

A jelenlegi amcsi helyzet alapján azt gondolom, hogy nézők nélkül. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

15 órával ezelőtt, caseyjones írta:

Gyerekek, nem hiszek a szememnek: a Sport TV mostantól közvetít baseballt! :yeah:Mondjuk nem tudom, rajtam kívül lesz-e bárki is az országban, akit érdekelni fog. :lol:

 

Van egy elég lelkes kis követőtábora a baseballnak Magyarországon, még blog és podcast is volt anno, az azóta már sajnos megszűnt playball-ra még írtam cikkeket is kb. 7-8 éve, de a bowl.hu fórumán is volt egy jó közösség. Arra kíváncsi leszek mennyire tudja majd megtalálni a közönségét, mert az NFL sem indult könnyű helyzetből Magyarországon, de mivel a játék sokkal dinamikusabb, kevésbé statikus és általánosságban véve eseménydúsabb ezért jobban be tudta húzni a közönséget. Azért szurkolok a baseballnak, még ha az utóbbi években már csak igen felületesen követem a ligát. Szerintem a SportTV-nél is mindent igyekeznek megtenni a siker érdekében és belenézve az első két meccs közvetítésébe ügyesen próbálkoznak közelebb hozni az emberekhez ezt az európai szemmel nehezen megszokható sportágat, még ha az egész mögött azért alapvetően egy kényszerűség áll. Az NFL elvesztése után kevés prémium sportjog maradt náluk, azt valahogy pótolni szerették volna, az MLB-t pedig valószínűnek tartom, hogy konkurencia nélkül szerezték meg. Egyébként ez nekik nem feltétlenül rossz üzelet, sok mérkőzés van (a csonkaszezon miatt jóval kevesebb, de így is több, mint egy NFL idényben) azokon belül sok játékmegszakítás, rengeteget lehet reklámozni (mondjuk eddig úgy néztem, hogy szemben az amerikai gyakorlattal csak az inningek vége után mennek el reklámszünetre)... csak legyen meg a nézettség.

 

9 órával ezelőtt, Ody Mandrell írta:

Amennyiben elmagyarázzák a szabályokat, engem érdekelne. 

Szerintem ez a videó, röviden, egy percben eléggé jól képbe hoz az alapokkal, de a SportTV-s közvetítés egyik kommentátora (a másikuk az NFL-ből ismert Kovács Sanyi volt) is készített egy kis magyarázó videót. Ezzel együtt a közvetítések közben igyekeztek magyarázni az adott játékszituációt, nem csak azt, hogy melyek a szabályok, hanem akár taktikailag is mit látunk éppen a képernyőn (defensive shiftek, miért arrafelé száll a labda az ütőről ahogy láttuk stb.) és kérdezni is lehet tőlük közben.

 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 hour ago , Donát said:

A jelenlegi amcsi helyzet alapján azt gondolom, hogy nézők nélkül. 

Közben utánaolvastam: a Patriots a stadion 20%-át próbálja megtölteni nézőkkel, a philadelphiai csapat meg egyáltalán nem enged be nézőket. Nem tudom, melyik a jobb alternatíva... Nem gondolnám, hogy hatalmas élmény lehet egy óriási stadionban maszkban végigülni egy meccset abban a tudatban, hogy 60.000 ember lehetne ott, de csak 12-13.000 ember van. De persze minimális bevétel kell a franchise-oknak. 

Abban bízom, hogy a 2021-22-es szezonra már minden rendben lesz, vakcina is lesz, és már mindenhol a világon lehet sporteseményeket rendezni bármiféle korlátozás nélkül.

49 minutes ago, Wilde said:

az NFL sem indult könnyű helyzetből Magyarországon, de mivel a játék sokkal dinamikusabb, kevésbé statikus és általánosságban véve eseménydúsabb 

Én ezt inkább az NHL-ről meg az NBA-ről mondanám el. Én még nem tudtam NFL-meccset végignézni, élőben pláne nem, csak 5-10 perces recapeket. :D Annyiszor megszakítják, ráadásul nagyon hosszú időre, hogy már nem bírom. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Kedves poénok a békeidőkből. 

 

Első gól: Vitray: "Gól! Kovács!

Hangosbemondó: "Góllövő Pusztai"

Második gól: Vitray: "Gól! Ez most már csakugyan Váradi!"

Hangosbemondó: "Góllövő Nyilasi!"

 

:lol2:

 

 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 perccel korábban, Bence1997 írta:

ezek komoly kartonpapírokból kirakták a nézőket? Mi a f...??? :lol2::lol2::lol2:

Most ez a módi, más sportnál is csinálják, pl. a Leeds Unitednál pénzért megvehették az emberek, hogy az ő képük legyen rajt a kartonon, kis botrány is volt belőle, mert valahogy kikerült Bin Laden képe is a "nézők" közé.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.