Ugrás a kommentre

Kritikák - avagy, vak vezet világtalant


Dzséjt

Ajánlott hozzászólás

Szerintem is így van. Egyébként nekem sose azzal volt bajom, hogy ha valaki nem szerette ezeket a filmeket. Sokkal inkább az okoskodásukkal, és a sok ráfordított idejükkel amiben csak utálkoztak.

Egyetértek. Azzal önmagában sosincs bajom, ha valaki más véleményen van. Viszont ilyenkor vannak elvárásaim: vagy ismerje el, hogy szubjektív dologról van szó, nincs kijelenthető igazság, és fogadja el, hogy én más állásponton vagyok, vagy a másik esetben győzzön meg észérvekkel arról, hogy neki van igaza.

 

A prequel-t fikázóknál az a gond, hogy tipikusan egyik variáció se érvényesül. Ők utálják az Ep.1-2-3-at, de nem elégszenek meg annyival, hogy nekik nem tetszik, attól még másnak tetszhet és hivatalosan a SW univerzum része, hanem felsőbbrendűnek gondolják magukat és kinyilatkoztatják általánosan elfogadandó igazságként, hogy márpedig ezek a filmek sz@rok és kész. Ugyanakkor értelmes dolgokat nem tudnak felhozni ennek igazolására, csak nonszensz baromságokat.

A kivétel nagyon ritka, ám annál üdítőbb tud lenni. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Egyetértek. Azzal önmagában sosincs bajom, ha valaki más véleményen van. Viszont ilyenkor vannak elvárásaim: vagy ismerje el, hogy szubjektív dologról van szó, nincs kijelenthető igazság, és fogadja el, hogy én más állásponton vagyok, vagy a másik esetben győzzön meg észérvekkel arról, hogy neki van igaza.

 

A prequel-t fikázóknál az a gond, hogy tipikusan egyik variáció se érvényesül. Ők utálják az Ep.1-2-3-at, de nem elégszenek meg annyival, hogy nekik nem tetszik, attól még másnak tetszhet és hivatalosan a SW univerzum része, hanem felsőbbrendűnek gondolják magukat és kinyilatkoztatják általánosan elfogadandó igazságként, hogy márpedig ezek a filmek sz@rok és kész. Ugyanakkor értelmes dolgokat nem tudnak felhozni ennek igazolására, csak nonszensz baromságokat.

A kivétel nagyon ritka, ám annál üdítőbb tud lenni. :)

 

Részben igaz, de külön kell választani a fikázókat és azokat, akik egyszerűen nem szeretik az újabb részeket. Én inkább azt veszem észre, hogy akiknek a saga egységes, azok sokszor nem bírják elfogadni, hogy van egy generációs küszöb, amit az idősebb rajongók már nem akarnak, és nem tudnak átlépni. Például a szüleim imádják az OT-t és utálják a prequelt...illetve utálatról nem is lehet beszélni, csak egyszerűen nem szeretik. Nyilván sosem írták le egy fórumon sem, hogy mik a prequel részek hibái, hiszen koruknál fogva nem igazán fórumoznak, de például nekem is felemlegették, hogy túl van az egész politizálva. Ettől függetlenül minden évben előkerül az OT és én arra jövök haza, hogy apum és anyum gubbaszt a TV előtt és nézik a trilógiát. Nyilván mérges lennék, ha valaki ignorálná a véleményüket, hogy biztos nem rajongók és ezért nem szeretik a prequelt. Pedig nagyon is szeretik a Star Warst, csak nekik a Star Wars az Han Solo és Luke és persze a saját fiatalságuk is. Egyszerűen van egy generációs jelenség, ami egy küszöb és amit sokan nem tudnak átlépni, és ami miatt ellenérzéseik vannak a prequel irányába, mert ők még nem úgy ismerték meg a Star Wars-t, ahogy a fiatalabb generáció először találkozott vele. Aztán persze vannak olyan idősebb rajongók is, akik könnyen adoptálták az újabb részeket, tehát a kép meglehetősen vegyes, de azt nagy butaság kijelenezni, hogy aki nem szereti a prequelt, az nem is rajongó. Például anyukám mostanában szinte minden héten elmondja, hogy végre olyan Star Wars film készül, amiben játszik Han Solo, mert neki Ő a kedvenc karaktere.

 

Aztán vigyázni kell az ilyen kijelentésekkel is, hogy kicsoda az igazi rajongó, mert könnyen lehet, hogy ezen a fórumon lesznek az EPVII legnagyobb fikázói....tehát címkézni mindig csak módjával, mert sosem lehet tudni, mit hoz a jövő és ez akár a Rebelsre is igaz lehet.

 

Harmadrészt pedig (és most magamat ismétlem) a prequel és az OT egymástól minden szempontból nagyon messze van. Teljesen más a két trilógiai dinamikája, felépítése, történetmesélése, hangulata....szóval nagyon más. Történetileg egységes, de ez az egység csak logikai, valójában ott van az a 25 év társadalmi és technológiai különbség, ami a két trilógia között, mint változás a világban végbement. Ha közvetlenül a Jedi után folytatólagosan készültek volna el ezek a részel, azonos technikai színvonalon és azonos korszellemben, akkor jóval kevesebben viseltetnének iránta ellenérzésekkel, megközelítőleg csak egy maroknyi kisebbség....de nem így történt. Eltelt közel 25 év mire kijött az EPI, nagyon átalakultak az igények, megváltozott a filmes nyelv és már nem lehetett azt az életérzést közvetíteni, ami a 70-es 80-as években ezeket a filmeket oly nagyon jellemezte. Sokan visszasírják a történetmesélés 30 évvel ezelőtti zamatát, ők azok, akik felhívják a figyelmet a különbözőségekre és azt mondják; régen ez máshogy volt. Igen, a régi részekben szinte minden máshogy volt, ahogy a régi Star Trek TOS-ban is szinte minden máshogy volt, mint a Star Trek New Generation sorozatban, vagy az újabb mozifilmekben. És a Star Trek esetében is ott vannak azok a fanyalgók, akik azt mondják, hogy JJA meggyalázta a Star Trek mítoszt, mert felrobbantotta a Vulkánt és mert megváltoztatta a klingonok kinézetét és ezt még hosszan lehetne sorolni. De attól még ezek az emberek ugyanúgy rajongók, csak éppen szerintük JJA nem tett jót a Star Treknek, megint mások más véleményen vannak. Nekem speciel tetszenek az új Star Trek mozifilmek, de attól még megértem azokat az ős TOS rajongókat, akiknek viszont nem tetszik az új módi és visszakövetelik a régit.....és joggal követelik vissza! Erre sokan azt mondják, hogy nincs joguk hozzá én pedig azt mondom, hogy joguk van hozzá, ahogy nekünk is jogunk van eltérő véleményt megfogalmazni. A Star Wars több generáció meséje és minden generációnak másak az igényei. A Star Wars 77-ben az Új reménnyel kezdődött és ez tagadhatatlan. Minden, ami utána készült, az már csak második, harmadik...sokadik lehet a sorban. Amikor valaki azt állítja, hogy itt egy egységes dologról van szó, az távolabb nem is állhatna a valóságtól. Kérem, a prequel az mindig csak a második trilógia lesz és sosem lesz egyenértékű az OT-val és nem azért, mert rossz, vagy mert nem minőségi, akár kaphatott volna ezer Oscart is, az első generáció többségének a szemében akkor sem fog felérni az OT-hoz....de az EPVII-sem! Miért? Mert az ember időrendben gondolkodik, megtapasztalási sorrendben viszonyul érzelmi ingerekkel az egyes részekhez. A sokadik generációban ez természetesen inverz lesz és 25 év múlva az EPVII alatti nézők kiindulási alapja lesz az új film és minden más csak a sokadik és ez így meg majd a végtelenségig, amíg ember az ember. Én nem a prequel utálatot nem értem, hanem azt, ahogy egyesek képtelenek feldolgozni mindezt a jelenséget. Már most mondom, hogy a jövőben lesznek majd olyan Star Wars filmek, amik a lehető legtávolabb fognak esni ennek a közösségnek is a közízlésétől és itt most 25 -30 éves távlatokban gondolkodjatok. Meg fogtok öregedni és egyszer eljön a pillanat, hogy érzelmileg már nem lesztek képesek adoptálni az újat. Minden ember ilyen és ahhoz nagyon kivételes embernek kell lenni, hogy ez ne történjen meg. Vannak emberek, akik örök fiatalok maradnak, főleg művészek, de pont ezen az oldalon azokból nem olyan sok van, szóval igen, a többség már most nyugodtan borítékolhatja, hogy az életében eljön majd egy olyan szakasz, amikor "öregségében" már képtelen lesz felvenni az újat és ez valakinél 50 éves korában, megint másnál 70 éves korában, vagy még hamarabb beköszönt.

Szerkesztve: - Zééé
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Mi a lópikuláért kattintottam én a megtekintés gombra? Pedig Zééé-t letiltottam.

Zééé: Te egy borzalmas és iszonyatos tévedésben vagy. Én 1981 óta rajongó vagyok, az akkori rajongótársaimmal együtt karöltve a legfontosabb kérdés a következő volt: Hogyan és miként vált a jó Anakin Skywalker Darth Vaderré. Mi az a rettenetes titok ami a múltban történt? Hogyan született Luke és Leia? Hogyan vált a Köztársaság Birodalommá, azaz Palpatine császárrá? Hogyan írtották ki a Jediket? Milyen volt a békeidőkben Jedinek lenni? Milyen háborút vívtak? Mi az a klónháború?

A Jedi Visszatér után ezekre a kérdésekre kerestük mi gyerekek a választ. Mert a kedvenc univerzumunkban borzalmas titkokat rejtett a múlt.

Akit a fenti kérdések nem érdekeltek az nem rajongó, az nem értetet meg az OT-t és magát az SW-t sem. Az igazi rajongók tűkön ülve és remegve várták az EP 1-et hogy a fenti kérdésekre választ kapjanak.

Mert aki szeret valami az tövire hegyire szereti ismerni. Aki csak az OT-t szereti az csak egy űrben játszódó valamit lát az nem látja a spirituális részt a lelki kötődést. Neki csak mindig is filmek lesznek az SW részek.

Megmutatta Lucas mindenkinek a választ a kérdésekre a Prequelben. De a te szerinted rajongóktól csak a fikát és a gyűlöletet kapta. Ezek nem rajongók sosem voltak és lesznek.

És még valami kiderült az írásodból amit már Donát sejtett. Te is prequel-gyülőlő vagy csak annyi gerinc nincs benned hogy beismerd.

Menj érts meg őket aztán teli szájjal okádd te is azt amit ők.

Sose fogod megérteni mi az a rajongás és sosem fogod megérteni a prequelt.

 

Biztos vagyok abban is hogy soha de soha ezen fórumon egyikünk sem(rajtad kivül persze) nem fogja fikázni sem az EP 7-et sem a Rebelst. Mert rajongók vagyunk amit te sosem fogsz megérteni. Nincs generációs szakadék csak a te agyadban. A 20 éves srácok ugyanúgy imádják a TCW-t mint én 42 évesen.

Szóval Zééé kezd el szeretni.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Mi a lópikuláért kattintottam én a megtekintés gombra? Pedig Zééé-t letiltottam.

Zééé: Te egy borzalmas és iszonyatos tévedésben vagy. Én 1981 óta rajongó vagyok, az akkori rajongótársaimmal együtt karöltve a legfontosabb kérdés a következő volt: Hogyan és miként vált a jó Anakin Skywalker Darth Vaderré. Mi az a rettenetes titok ami a múltban történt? Hogyan született Luke és Leia? Hogyan vált a Köztársaság Birodalommá, azaz Palpatine császárrá? Hogyan írtották ki a Jediket? Milyen volt a békeidőkben Jedinek lenni? Milyen háborút vívtak? Mi az a klónháború?

A Jedi Visszatér után ezekre a kérdésekre kerestük mi gyerekek a választ. Mert a kedvenc univerzumunkban borzalmas titkokat rejtett a múlt.

Akit a fenti kérdések nem érdekeltek az nem rajongó, az nem értetet meg az OT-t és magát az SW-t sem. Az igazi rajongók tűkön ülve és remegve várták az EP 1-et hogy a fenti kérdésekre választ kapjanak.

Mert aki szeret valami az tövire hegyire szereti ismerni. Aki csak az OT-t szereti az csak egy űrben játszódó valamit lát az nem látja a spirituális részt a lelki kötődést. Neki csak mindig is filmek lesznek az SW részek.

Megmutatta Lucas mindenkinek a választ a kérdésekre a Prequelben. De a te szerinted rajongóktól csak a fikát és a gyűlöletet kapta. Ezek nem rajongók sosem voltak és lesznek.

És még valami kiderült az írásodból amit már Donát sejtett. Te is prequel-gyülőlő vagy csak annyi gerinc nincs benned hogy beismerd.

Menj érts meg őket aztán teli szájjal okádd te is azt amit ők.

Sose fogod megérteni mi az a rajongás és sosem fogod megérteni a prequelt.

 

Biztos vagyok abban is hogy soha de soha ezen fórumon egyikünk sem(rajtad kivül persze) nem fogja fikázni sem az EP 7-et sem a Rebelst. Mert rajongók vagyunk amit te sosem fogsz megérteni. Nincs generációs szakadék csak a te agyadban. A 20 éves srácok ugyanúgy imádják a TCW-t mint én 42 évesen.

Szóval Zééé kezd el szeretni.

 

Vannak pillanatok az életben.......és ez most olyan volt. :facepalm: Nem hiszem el, hogy 42 éves vagy, ne haragudj, de szerintem ez így dedó és jobb is, ha ignorálsz, mert én erre nem igazán tudok mit írni. Ha a lenti írásomból azt vetted, le hogy én utálom a prequelt, akkor nincs miről beszélnünk. Meg egyébként is, ez a "ki a nagyobb rajongó, ki az igazi rajongó" megállapítás valahol a bölcsödei és az óvodai érzelmi intervallumban mozog, amit én viszont már 25 éve elhagytam. De tudod mit! Te vagy az igazi rajongó és csak TE! Remélem, most boldog vagy! Számomra az is értékes rajongó, aki csak az EU-t szereti, de az is, aki csak az OT és az is, aki mindent. Valahol itt kezdődik a felnőtt érzelmi lét....kezd el tanulni!

Szerkesztve: - Zééé
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én a magam részéről sohasem rangsoroltam igazán az "SW rajongókat". Mindenki azt szeret ebben az univerzumban, és fogad el, érez magáénak, amit akar. Nekem mindig is az agyatlan fikával volt bajom. Hangsúlyozom, hogy értelmesen (nem indulatokkal fűtve és másokat hülyézve, trágár mód fröcsögve) megfogalmazott negatív véleménnyel SOHA SEMMI bajom nem volt. Elfogadtam, még ha nem is értettem egyet vele. Csakhogy itt már másról van szó. A Prequel-fikázás mára mondhatni a filmes körökben (és egyébként is) "társadalmi jelenséggé" vált. A videósok és 'kritikusok' egymással versenyeznek, hogy ki tud nagyobb oltást összeböfögni a Prequel Trilogy kapcsán... és még ha nagy kegyesen arra vetemednek, hogy kiemeljék a Trilógia jó oldalát és erényeit, akkor is úgy teszik, hogy amikor csak lehetséges, hozzátegyék, hogy ez egyébként mekkora trágya összességében.. és egyébként is mindenki sík hülye, aki szereti.

 

Nos igen, mindenkinek meglehet a saját véleménye ... és mint mondtam a normális negatív véleménnyel nincs is gondom, de szerintem itt mind így vagyunk. Nem hiszem, hogy pl Odynak vagy Donátnak, Bomarrnak vagy kudarnak, Dzséjtnek vagy bármelyikünknek (bocs, akit nem említettem, azért vagyunk páran ;) ) bármi gondja lenne a miénktől eltérő véleménnyel, HA az nem személyeskedő, gusztustalanul trágár és fröcsögő és nem kiáltja ki a maga véleményét valami 'Univerzális Igazság'-nak. És az meg nem hiszem, hogy olyan borzasztó gond, hogy ezekkel márpedig nem értünk egyet. De egyébként is, saját magamon tapasztalom (és amennyire látom itt többen is így vannak ezzel) egyre inkább lepereg rólunk az ilyen hozzáállás. Tényleg már-már csak legyintünk rá, mert egyszerűen nem ér meg többet (sokszor még annyit sem) ...

 

Szóval ez a lényeg, és nem az alapvető ellentétes vélemények!

Szerkesztve: - Darth Riddick
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Részben igaz, de külön kell választani a fikázókat és azokat, akik egyszerűen nem szeretik az újabb részeket...

Annyiban tér talán csak el a véleményem - amúgy egyetértek veled -, hogy szerintem nem ilyen éles a rajongók közti generációs szakadék. Nincs is szakadék, inkább három-négy jól elkülöníthető halmaz metszéspontokkal. Mert a Star Wars nem úgy termelt ki rajongókat, hogy egy először az ep4-5-6 tett rajongóvá egy embercsoportot, aztán 16 évig egy deka rajongó nem született, utána meg az ep1-2-3 termelt ki egy másik csoportot. Nem, sicc! Abban a 16 évben születtek még rajongók. Abban a 16 évben születtem meg én is, annak a rajongói csoportnak a tagja, aki mind az ep4-5-6-ot, mind az ep1-2-3-at nagyjából ugyanabban a korszakában látta. Mi szó szerint a Star Warsszal nőttünk fel, életünk része volt. Gyerekek, tinik, fiatal felnőttek voltunk, és nekünk valóban egy a hat film. Mi vagyunk a híd. És van még egy korosztály, azok, akiknek már mind a hat film készen volt, ők majd az ep7-8-9-cel élhetik át, amit ti az ep4-5-6-tal, mi az ep1-2-3-mal, vagyis, hogy X évenként új filmet kapnak a régi, már jól ismert mozik mellé.

Az ilyen kategorizálást, hogy ki igazi rajongó, ki rajongóbb a többinél, egyáltalán, mi a rajongás, én sem bírom. Nem lehet beskatulyázni a rajongást. Nekem hatalmas nagy Star Wars gyűjteményem van, a hosszú hétvégémet azzal batytam el, hogy három gigacikket írtam a témában, semmi mással nem foglalkoztam abban a négy napban. Kívülről fújom a filmeket, az elkészítésük módját, rengeteg könyvem van, stb. Most akkor én ettől nagyobb rajongó vagyok bárki másnál, aki itt van és mindezt nem tudja elmondani magáról? Szerintem nem, szerintem mindenkinek egyformán értékes a véleménye itt, ezen a fórumon is, meg más fórumokon (netes, kocsmai, rendezvénybeli, akármi) úgyszintén, amíg a véleménye nem azért születik, hogy így gyűjtsön látogatókat a honlapjára, blogjára, youtube csatornájára, vagy mert azt élvezi, ha másokat dühíthet.

 

Biztos vagyok abban is hogy soha de soha ezen fórumon egyikünk sem(rajtad kivül persze) nem fogja fikázni sem az EP 7-et sem a Rebelst. Mert rajongók vagyunk amit te sosem fogsz megérteni. Nincs generációs szakadék csak a te agyadban. A 20 éves srácok ugyanúgy imádják a TCW-t mint én 42 évesen.

Ez elég bátor kijelentés azért. Azért gondolj bele, hogy micsoda indulatok voltak itt az elején. Csak magamtól idézve arról a napról, amikor bejelentették a felvásárlást:

Neeeem... Hajtogatom én itt a naptárt, de nem látom sehol sem felírva, hogy ÁPRILIS 1. Pedig annak kell lennie. Mondjátok, hogy április 1. van. Ez csak valami vicc. Annak kell lennie! Nem lehet komoly. NEM!!! Mert ha ez igaz, akkor itt a Star Wars rajongásom világának vége. Akkor bekövetkezett, amitől féltem, rettegtem, és akkor a továbbiakból köszönöm, nem kérek. :fuckoff:

Hát nem éppen egy rajongó feltétlen bizalma a jövő felé, sőt, ha most visszautazhatnék a múltba, jól vitába szállnék önmagammal, hogy mekkora kretén. :) Az ep7-ről sajnos nem tudjuk, mit hoz, és bármit is hoz, alapvető ellenérzéseket kell legyűrni. Te is, Ody is, jómagam is, mások is leírták már eme ellenérzéséket korábban, és semmi garancia nincs arra, hogy ezeket leküzdi a film. Gondolj csak arra, hogy mennyire szeretem az Alien-univerrzumot, és mennyire utálom a Prometheust, holott - idézet a kritikámból - "mindenképpen kellemes, hangulatos film." Mivel legjobb tudomásom szerint egyikünk sem elvakult rajongó, lesznek olyanok, akiknek nem fog tetszeni, ahogy olyanok is, akik szerint majd a legjobb rész lesz. Lesznek, akiknek fog tetszeni, de jobban fogják szeretni az eredeti hatost, vagy az ep4-5-6-ot, vagy az ep1-2-3-at. És még rengeteg kombináció lehet. De ez nem baj, amíg nem fröcsögve fejezi ki véleményét.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Részben igaz, de külön kell választani a fikázókat és azokat, akik egyszerűen nem szeretik az újabb részeket.

Meg is tettem. Azért vettem külön, hogy más az, ha valaki egyszerűen nem szereti a prequel-t és el is ismeri, hogy ez csupán az ő szubjektív véleménye. A fikázókat nem is mostam össze velük. ;)

 

Aztán vigyázni kell az ilyen kijelentésekkel is, hogy kicsoda az igazi rajongó, mert könnyen lehet, hogy ezen a fórumon lesznek az EPVII legnagyobb fikázói....tehát címkézni mindig csak módjával, mert sosem lehet tudni, mit hoz a jövő és ez akár a Rebelsre is igaz lehet.

Ez tudom, hogy nem nekem szól, mert én soha nem értekeztem arról, ki az "igazi" rajongó és ki nem. Ettől függetlenül egyetértek. Eleve kicsit (igazából nagyon) feleslegesnek érzem rangsorolni a rajongókat. Ő nagyon rajongó, ő már igazi rajongó, ő nem is rajongó stb.. Ez nem verseny.

Arról nem is beszélve, hogy elképzelhető olyan szituáció, amikor hivatalos SW-ban jön ki olyan tartalom, ami valakinek nem illik a képbe. Mi lenne, ha a fejesek részeg pillanatukban hivatalossá tennék a Holiday Special-t? Akkor mindenki, akinek nem tetszik és nem fogadja el, az innentől nem lenne igazi rajongó? Bizony benne van a pakliban, hogy a legújabb trilógiát elszabják. Ne fessük az ördögöt a falra, nem valószínű, de lehet. Miért ne lehetne pont az az "igazi" SW rajongó (ha már mindenképp kategorizálni akarunk), aki elutasítja a SW-idegen dolgokat és a Saga esetleges megcsúfolását? Még egyszer mondom, ez csak elméleti sík. De pl. a TCW-nek is vannak olyan elmei, amit nehezen fogadok be SW-nak és szerintem kimutat belőle, ettől még nem érzem magam árulónak. :)

 

Harmadrészt pedig (és most magamat ismétlem) a prequel és az OT egymástól minden szempontból nagyon messze van. Teljesen más a két trilógiai dinamikája, felépítése, történetmesélése, hangulata....szóval nagyon más. Sokan visszasírják a történetmesélés 30 évvel ezelőtti zamatát, ők azok, akik felhívják a figyelmet a különbözőségekre és azt mondják; régen ez máshogy volt.

Ez rendben is van. Csakhogy ez önmagában nem indokolja azt miért lenne rossz a prequel. Márpedig a fikázók nem azt mondják, hogy nekik szimplán nem tetszik. Meg se indokolják értelmes érvekkel miért ne lenne ugyanolyan része a Saga-nak, mint az OT. Ők csak önkényesen kijelentik ezt és rosszabb esetben röhejes indokokkal próbálják alátámasztani.

 

Kérem, a prequel az mindig csak a második trilógia lesz és sosem lesz egyenértékű az OT-val és nem azért, mert rossz, vagy mert nem minőségi, akár kaphatott volna ezer Oscart is, az első generáció többségének a szemében akkor sem fog felérni az OT-hoz....de az EPVII-sem! Miért? Mert az ember időrendben gondolkodik, megtapasztalási sorrendben viszonyul érzelmi ingerekkel az egyes részekhez. A sokadik generációban ez természetesen inverz lesz és 25 év múlva az EPVII alatti nézők kiindulási alapja lesz az új film és minden más csak a sokadik és ez így meg majd a végtelenségig, amíg ember az ember.

Ez így elég ellentmondásos. Akik az OT-t látták először, rájuk igaz lehet az első kiemelt rész. Viszont mindenki másnál, akik nem az OT-n keresztül ismerték meg a SW világát, már abszolút nem az OT lesz a mérce és legjobb esetben is csak egyenértékű lesz az újabb filmekkel. Márpedig az idő előrehaladtával pont az ilyen újabb generációs rajongókból lesz egyre-egyre több.

Pont azért kell masszívan pedálozni, hogy megszűnjön ez a szakadék és az OT-prequel konfliktus ne megforduljon, hanem eltűnjön. Nem lenne jó, ha az újgenerációs SW fanok lenéznék az OT-t és csak kacagnának rajta, mint most sok OT fan a prequel-en. Az lenne üdvözítő, ha ők már tényleg egy egységként tekintenének az egészre, még ha amúgy nagyon sok szempontból különböző is a kettő.

Ugyebár én a prequel-t láttam először és sokkal jobban is tetszik, mint az OT. Ezt nem tagadom, soha nem is tagadtam. Megvannak rá a szubjektív és objektív okaim is, ezek többségét már ezen a fórumon is kifejtettem. Ennek ellenére egészként kezelem a Saga-t és nem szidom az OT-t. Van viszont olyan ismerősöm, aki szerint utóbbi nem igazán értékelhető, gyerekes, lassú, nem elég látványos stb.. Olyan "érvek" ezek, mint amilyeneket a másik oldal szokott felhozni. Sok esetben az agyatlan prequel-fikázók ébresztik fel az agyatlan OT-fikázókat és ennek elég negatív következményei vannak.

 

A másik nagyon fontos dolog pedig az, hogy pont az OT hívők képtelenek elfogadni, hogy valakinek jobban tetszhet a prequel. Eleve egyfajta keresztes hadjáratot folytatnak azért, hogy lehetőleg minél több embert győzzenek meg a prequel szörnyű mivoltáról és az OT felsőbbrendűségéről. Ráadásul masszívan lenézik és gúnyolják azokat, akiknek meg pont a prequel tetszik jobban, pont ők nem tartják az ilyeneket SW rajongónak.

Na most én nagyon szívesen elfogadom, ha valakinek nem jön be a prequel. De azért ennek egy oda-vissza folyamatnak kéne lenni. Nekik is ugyanúgy el kéne fogadni és megérteni, ha valaki pontosan fordítva áll a dologhoz. Nem kell egyetérteni, de ne úgy akarják már vázolni a dolgot, hogy ők a bölcsek kövének birtokosai és megvilágosítják a sok tudatlant, miszerint minden csak úgy lehet, ahogy ők gondolják.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

De pl. a TCW-nek is vannak olyan elmei, amit nehezen fogadok be SW-nak és szerintem kimutat belőle, ettől még nem érzem magam árulónak. :)

 

Dettó! ;)

 

Ez így elég ellentmondásos. Akik az OT-t látták először, rájuk igaz lehet az első kiemelt rész.

 

Bizony az, és felesleges is itt "kategóriákat állítgatni", hogy ki hogyan, miért, kivel, stb.. fogadja el az OT vagy a Prequel Trilógiát. Én pl alig voltam 5 éves, amikor láttam az Új remény-t. Ugyan az a 'csoport' vagyok, amit Dzséjt is említett és amibe ő is tartozik. Az OT Trilógiával nőttem fel. 14 évesen ott feszítettem az EPI, 17 évesen az EPII, 20 évesen az EPIII premier vetítésén... és mindegyik filmet moziban minimum 3x maximum 5x néztem meg. Teljesen magával ragadott és ma már elmondhatom, hogy picit (tényleg nem sokkal, de egy picit) jobban szeretem a Prequelt, mint az OT-t. De akármennyire is hülyeség szerinted Zééé, én akkor is egységesen és együtt igyekszem kezelni és szeretni a 6 filmet. Ez van. Mégis masszívan az OT-n nőttem fel! Akkor ez most melyik "kategória"?

 

És ha jól emlékszem, régebben Odynak is volt egy olyan sora valahol itt a fórumban, hogy a Prequelt egy ideje már jobban magáénak érzi, mint az OT-t. Pedig ő még idősebb is, mint mi (én, Dzséjt és a hasonló korúak...)

Szerkesztve: - Darth Riddick
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én a magam részéről sohasem rangsoroltam igazán az "SW rajongókat". Mindenki azt szeret ebben az univerzumban, és fogad el, érez magáénak, amit akar. Nekem mindig is az agyatlan fikával volt bajom.

Itt a pont, Riddick kollega remekül megfogalmazta a lényeget. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

És ha jól emlékszem, régebben Odynak is volt egy olyan sora valahol itt a fórumban, hogy a Prequelt egy ideje már jobban magáénak érzi, mint az OT-t. Pedig ő még idősebb is, mint mi (én, Dzséjt és a hasonló korúak...)

 

Bizony, én is az OT -val kezdtem 1984 -ben, majd premieren láttam a Jedi Visszatér -t a moziban. Bevallom, akkora mozis élmény azóta se ért, de ez nem csak a film miatt volt, hanem a környezet és a korom miatt. A legjobb pillanatban kerültem kapcsolatba az SW -vel. Ettől független a PT -t ma már jobban élvezem, talán mert mélyebben benne voltam/voltunk. Rengeteget beszélgettünk róla, komplexitásuk számomra lenyűgöző. Ehhez képest az OT fekete-fehér világa egy ék egyszerűségével bír ami nem baj, hisz a történetnek ez olyan pontja amikor ilyen a bemutatandó világ. Végül elég csak megnézni, hogy itt a fórumon melyik SW részek milyen látogatottsággal bírnak...

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nekem több olyan ismerősöm is van, aki csak az OT-t szereti, és teljesen jól meg tudtuk vitatni, hogy miért. Ő elmondta az érveit, én elmondtam az enyémeket, még Ody hosszú (és gyönyörű) elemzését is megmutattam neki a képi világról és a színekről. A véleményünk (egyikünké sem) nem változott, de elfogadjuk egymásét, és nem akadunk fenn azon, hogy másként látjuk.

 

Így is lehet, nem?

 

Nem csak úgy, hogy:

 

"Az SW prequel trilógia óta a legnagyobb szentségtörés érkezik hamarosan a mozikba, a 2014-ben debütáló Tini Nindzsa Harci Teknőcök révén"

 

Az ilyen embert igenis lenézem, mert ez nem vélemény, ez provokáció, és sajnos a legtöbb prequelt nem kedvelő ember ilyen: véleményét egyetemes igazságnak beállító személy, aki csak megbotránkozni tud azon, ha valakinek tetszenek az új részek. Az meg, hogy

"a prequel az mindig csak a második trilógia lesz és sosem lesz egyenértékű az OT-val"

 

kedves Zééé maximum a te álláspontod, és szintén nem egy egyetemes világnézet, ergo nem is kéne így kijelenteni. Nálunk és sokaknál a prequel igenis egyenértékű az OT-vel, vagy még több is, de ez nem számít, mert akár 1,25 az egyik és 0,8 a másik, akár fordítva, a szorzatuk mindig 1 lesz, azaz EGÉSZ, amilyen a SAGA is.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Hát nem éppen egy rajongó feltétlen bizalma a jövő felé, sőt, ha most visszautazhatnék a múltba, jól vitába szállnék önmagammal, hogy mekkora kretén. :) Az ep7-ről sajnos nem tudjuk, mit hoz, és bármit is hoz, alapvető ellenérzéseket kell legyűrni. Te is, Ody is, jómagam is, mások is leírták már eme ellenérzéséket korábban, és semmi garancia nincs arra, hogy ezeket leküzdi a film. Gondolj csak arra, hogy mennyire szeretem az Alien-univerrzumot, és mennyire utálom a Prometheust, holott - idézet a kritikámból - "mindenképpen kellemes, hangulatos film." Mivel legjobb tudomásom szerint egyikünk sem elvakult rajongó, lesznek olyanok, akiknek nem fog tetszeni, ahogy olyanok is, akik szerint majd a legjobb rész lesz. Lesznek, akiknek fog tetszeni, de jobban fogják szeretni az eredeti hatost, vagy az ep4-5-6-ot, vagy az ep1-2-3-at. És még rengeteg kombináció lehet. De ez nem baj, amíg nem fröcsögve fejezi ki véleményét.

 

Egyetértek...ráadásul 100 %-ban! Egyébként én elolvastam a Prometheus kritikádat, annyira azért nem húztad le. Én az AVP első részével voltam úgy, hogy minősíthetelnekke ítéltem, aztán az AVP2 felhúzta és Isten tudja miért, de végül nagyon megszerettem az AVP1-et, pedig még az Alien 4 szinvonalától is mérföldekre van. A Promcsi nekem nagyon tetszett és ami nem tetszett benne, az mind a forgatókönyv hibája. Mondhatnám úgy is, hogy minden tetszett benne, ami Scott és mindent ellenérzéssel fogadtam, ami pedig nem. Ez alól csak a zene kivétel, ami szerintem nagyszerű lett. (De persze nem Goldsmith kategória) Viszont, függetlenül attól, hogy az AVP2 a legrosszabb alien film (szerintem), attól még meg szoktam nézni, mert vannak benne kifejezetten jól sikerült pillanatok. A zenéje például nagyszerű lett, bőven túllép a filmen. Wolf karaktere pedig csillagos 5-ös! Viszont az alienek az AVP2-ben lettek a legbénábbak és itt a technikai megvalósítást értem. Az animációs alienek jók, de amikor a bábokkal van interakció, az katasztrófa. Olyan fanmade lett minden alien jelmez és valójában az egész csak a befényképezésen múlik, mert Cameron el tudta velünk hitetni, hogy az alienek nem farsangi jelmezbe bújt emberek, pedig az Aliens kosztümjei a valóságban eléggé foghíjasra sikerültek.

 

Visszatérve az SW-re....a kedvenc prequel részem az EPIII...vagy...nem is, inkább az EPII, de ha jobban belegondolok, akkor az EPI....vagy mégis az EPIII? Szóval valahogy úgy vagyok a prequellel, hogy minden részében találok valami olyat, ami saga történetileg csúcspont és persze mindegyik részben találok olyat is, amit én másként valósítottam volna meg. Az OT ennél koherensebb és ennek meg is van az oka. Az EPII esetében például sok befejezetlen animáció is bekerült a filmbe. Ilyen például a jeditemplom folyosója, vagy Yoda hullámzó animációja. Ezek a nüanszok picit kizökkentik az embert, főleg, aki rajongója ezeknek az alkotásoknak. Az EPII Yoda egy jelenetben van teljesen jól elkészítve, mégpedig a térképterem jelenetei alatt. Ott egy 100 %-osan befejezett animációt láthatunk, de például a film végén, amikor a székében ücsörög, nos ott nem. Ennek az oka, hogy Lucas késett a vágással, ami többek között azt is eredményezte, hogy a geonózisi csata alá már nem tudták bevágni Williams nagyszerű szerzeményét. Lucas későn adta át az anyagot, vacilált a kópiákkal, ami miatt csúszott az egész időzítés. Kikerült a filmből az egyébként befejezett analizáló droidos jelenet, ami pedig még ma is szemet gyönyörködtető CGI-vel rendelkezik. Aztán kikerült a buckalakók lemészárlása is, amit egyébként be sem fejeztek, csak az animaticsig jutottak. De Lucas végig tökölt, hogy melyik változatot prezentálja, ami miatt az EPII önmagában sem lett koherens. Ettől függetlenül szerintem egy nagyszerű film lett belőle, de egy kis ridőáfordítással még jobb is lehetett volna. Az EPIII-nál ilyen problémák már nem adódtak és végül is sok rajongó szemében az EPIII mentette meg a prequelt. Azzal én is egyet tudok érteni, hogy az EPIII A NAGYBETŰS ELŐZMÉNYFLM! Ha csak az EPIII-at kapjuk meg mintegy spin-of filmként, akkor ma egészen más kontesztusban forogna Lucas neve a köznyelvben. Mennyire koherens az OT? Nos, akármennyire is hihetetlen, de még az OT imádók között is vannak OT fanyalgók, akik ki nem álhatják az ewokokat. Viszont az OT grafikonja kevesebb kilengést mutat, ami annak tudható be, hogy zárt kör köré épül, kisebb territóriumban mozog. Nézzük meg, mit utálnak az emberek az OT-ban. EWOKOK! Nagyjából ezzel körül is írtam mindazt, ami sok rajongó szemében nem stimmel az OT háza táján. Lássuk be, ez elég sovánka mótivum, ebből nem lehet fikaágyút faragni. Ezzel szemben mit utálnak egyesek a prequel részekben? Politika, EPI Anakin, JAR JAR, megint politika, szerelmes Anakin, Boba Fett klón, űrhajók kinézete, túl sok CGI és ezt még a végtelenségig lehetne sorolni. Ennek az oka, hogy a prequel más történetmesélést alkalmazott, mint az OT. Sokkal szélesebb spektrumon mozog és így nagyobb is a nyílt seb, amin keresztül a részeket be tudják támadni. Az OT grafikonja szinte egyenes, a prequel viszont 100 szor nagyob, de sok rajongó szemében tele van cikcakkal. Terjedelmes, epikus mű és mint olyan, nem hibátlan. Az OT-t is szét lehet szedni, de terjedelmében kisebb, a tér, amibe bele lett gyömöszölve kevesebb támadási felületet ad, jóval lineárisabb a története és ez jobban kordában tudja tartani a nézők tekintetét. A prequel íve gigászi és nagyon elklalandozik. Sok helyszín, sok karakter, sok történés. Az egyik pillanatban valaki csókolózik, majd hirtelen megint más esőben kardozik, majd megint más politikáról pofázik, majd megint más népszavaz, majd temetnek, majd váltunk a jedikre, akik megint másról beszélnek....brutálisan terjedelmes mű és nem lineáris a lefolyása. Ha egy mezei nézőt kérünk rá, hogy magyarázza el a prequelt, bele fog gabajodni. Ki fog hagyni olyan dolgokat, amik a történet szempontjából fontosak, csak a mezei nézőt éppen nem hatja meg. Nekünk például milyen fontos pillanat az, amikor Palpatine és Mass Ameda intrikázik az EPII-ben. Fasza jelenet. NA, hát egy mezei néző ebből semmire nem emlékszik. :D Ugyan ez a mezei néző viszont kívülről fújja az OT. Mert az egy lineáris történet, ahol nincsenek 5 percenként durva váltások, ahol nem kell verejtéket izzadva koncentrálni, hogy a történetet az ember megértse. Az OT egy könnyen értelmezhető mese, a prequel pedig a Trónok Harca és a Gyűrűk Ura keményfedeles kibővített kiadása.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Egyébként nekem ez a "mások mit gondolnak" kezd kicsit sok lenni. Mik vagyunk mi? Szociológusok, hogy boncolgassuk kinek mi tetszik és miért? A lőtéri kutyát nem érdekli... Miért nem elég ha van egy hely (jelesül ez), ahol 90% -ban egy platformon vagyunk és jól érezzük magunkat? Kell ehhez a külvilág elismerése vagy dicsérete? A filmek elvannak magukban is. Akárhogyan fikázzák, Lucas a PT -vel is halálra kereste magát, és beépült a rajongók tudatába mert a hat részt egyként kezelik még akkor is ha éppen kritizálják. Ennyi összefoglaló elég is a fejünkbe. Az pedig, hogy Józsi bácsi röcsögepusztáról miket ír, blogol, videózik annyira érdektelennek kéne lennie, hogy arra nincs is jelző.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Zééé. Ezzel maximálisan egyetértek. A PT nehezebben befogadható mint az OT. Az okokat jól megfogtad. Valószínűleg gyerekként, ha ezt látom elsőre nem biztos, hogy ennyire beszippant. Szerintem inkább való felnőtteknek.

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az ilyen embert igenis lenézem, mert ez nem vélemény, ez provokáció, és sajnos a legtöbb prequelt nem kedvelő ember ilyen: véleményét egyetemes igazságnak beállító személy, aki csak megbotránkozni tud azon, ha valakinek tetszenek az új részek. Az meg, hogy

 

kedves Zééé maximum a te álláspontod, és szintén nem egy egyetemes világnézet, ergo nem is kéne így kijelenteni. Nálunk és sokaknál a prequel igenis egyenértékű az OT-vel, vagy még több is, de ez nem számít, mert akár 1,25 az egyik és 0,8 a másik, akár fordítva, a szorzatuk mindig 1 lesz, azaz EGÉSZ, amilyen a SAGA is.

 

Donat, azért a mondatnak volt folytatása is! :) Azt írtam, hogy az első generáció szemében, míg a többi generáció szemében a megismerés sorrendje fogja meghatározni a sorrendiséget. Ez annyiban torzítás, hogy mindig lesznek kivételek, mint a barátaid is, vagy ez a fórum, ahol persze az egész saga egy koherens egész, de ez a fórum nem a világ és nem is lesz az és azt mondom, jó az, ha sokszínűek a vélemények, mert ellenkező esetben nem lenne fejlődés. Magam pedig az ellentétes véleményt védem és nem a fikázókat. Viszont mindent meg fogok tenni azért, hogy más az ellentétes véleményét megfogalmazhassa és mindent meg fogok tenni az ellen, hogy valaki örömittas mámorában fikázva Lucast vagy akárkit megbántson.

Sokan vannak ám, akik nem fikázzák a prequelt, csak éppen nem tetszik nekik és ezt a kettőt nem szabad összemosni. Ha valaki szerint Jar Jar idétlen, az még nem fikázás, mert Jar Jar sokminden, csak nem komoly karakter. Ettől még nekem tetszik, de ha választani kell két komikus karakter között, akkor C3PO-t választom, ha pedig egy sidekick és Jar JAr között, akkor nyilván Csubakkát. Ez egy szofisztikált vélemény, de az emberek többsége fapados és csak annyit mond, Jar Jar egy kretén. Most azért nem fogom feltrancsírozni Kis Pistát és örökös birodalmi átokkal súlytani, mert le merte szólni Jar Jart. Mert egyébként lehet, hogy az EPI űrcsata alatt fülig ér az illető szája. Szóval valahogy súlyozni kéne megtanulni, mert az EPI sem mai film már, kialakultak a törésvonalak, látható és megismerhető, hogy mely motívumok zavarják az egyes rajongókat és sajnos ez már nem is fog változni. Ahogy pedig a fikának nincs helye, úgy az értelmetlen kiátkozásnak sincsen. Nekem a kedvenc Star Wars képregényem a Dark Empire, ami Lucas kedvenc SW képregénye is és amit itt a legtöbben utálnak. Akkor most itt egyesek szembe mernek menni a mester izlésével? Aki fikázza a Dark Empire klóncsászárát, az Lucast is fikázza? Nyilván nem, de amikor ilyet ír valaki Frenki, hogy itt nincs fikázás, rögtön a Dark Empire ugrik be, amit jajdesokan utálnak itt a fórumon és még mennyi ilyen dolog van! És nem baj! Semmi baj nincs azal, ha valaki nem szereti a Dark Empire képregényt, csak akkor azzal se legyen baj, ha valaki nem szereti az EPI-et, vagy JAr Jart....vagy a prequel akármelyik szegmensét. Én azt szeretem az SW-ben, hogy széles skálán mozog...így megtalálom benne azokat a dolgokat, ami kielégítenek és ez jó. DE ennek a sokszínűségnek ára is van, mégpedig az, hogy különböző alkotók különböző módon tesznek bele a közösbe. Erről szólt a TCW is és szerintem ezért lett igazán nagyszerű. Az én Star Warsom sok alkotó munkája, ahol Lucas vezényel(t), de egy 1000 tagú bevándorlókból álló közösség húzza a nótát.

Szerkesztve: - Zééé
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Egyébként nekem ez a "mások mit gondolnak" kezd kicsit sok lenni. Mik vagyunk mi? Szociológusok, hogy boncolgassuk kinek mi tetszik és miért? A lőtéri kutyát nem érdekli... Miért nem elég ha van egy hely (jelesül ez), ahol 90% -ban egy platformon vagyunk és jól érezzük magunkat? Kell ehhez a külvilág elismerése vagy dicsérete? A filmek elvannak magukban is. Akárhogyan fikázzák, Lucas a PT -vel is halálra kereste magát, és beépült a rajongók tudatába mert a hat részt egyként kezelik még akkor is ha éppen kritizálják. Ennyi összefoglaló elég is a fejünkbe. Az pedig, hogy Józsi bácsi röcsögepusztáról miket ír, blogol, videózik annyira érdektelennek kéne lennie, hogy arra nincs is jelző.

 

Egyébként divatfikázás volt régen is, ami nagyon sokat változott az elmúlt években. Az EPI a kertévén is mindig nézettségi rekordokat döntött, szóval a fikázók inkább hangosak, de nem feltétlenül vannak többen, mint akik szeretik a prequelt. Sokkal inkább a köztes tábor létszáma nagy, akik megnézik, szeretik is de azért agyon nem reklámozzák, és vannak fenntartásaik. A fórumok meg a fikázás örökös táptalaja, ezen kár is meglepődni.

Szerkesztve: - Zééé
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ez így elég ellentmondásos. Akik az OT-t látták először, rájuk igaz lehet az első kiemelt rész. Viszont mindenki másnál, akik nem az OT-n keresztül ismerték meg a SW világát, már abszolút nem az OT lesz a mérce és legjobb esetben is csak egyenértékű lesz az újabb filmekkel. Márpedig az idő előrehaladtával pont az ilyen újabb generációs rajongókból lesz egyre-egyre több.

Nos, rájuk sem feltétlen igaz, erre én vagyok a példa. Az OT-t sorban moziban láttam, imádtam mind a hármat kamaszként, aztán szépen elmúlt nálam az aktív rajongás korszaka, de csak azért, hogy az Ep3 hatására főnixként keljen ismét életre még erősebben, mint valaha volt. És ma már úgy gondolom, ahogy Ody :) :

 

Bizony, én is az OT -val kezdtem 1984 -ben, majd premieren láttam a Jedi Visszatér -t a moziban. Bevallom, akkora mozis élmény azóta se ért, de ez nem csak a film miatt volt, hanem a környezet és a korom miatt. A legjobb pillanatban kerültem kapcsolatba az SW -vel. Ettől független a PT -t ma már jobban élvezem, talán mert mélyebben benne voltam/voltunk. Rengeteget beszélgettünk róla, komplexitásuk számomra lenyűgöző. Ehhez képest az OT fekete-fehér világa egy ék egyszerűségével bír ami nem baj, hisz a történetnek ez olyan pontja amikor ilyen a bemutatandó világ. Végül elég csak megnézni, hogy itt a fórumon melyik SW részek milyen látogatottsággal bírnak...

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Zééé. Ezzel maximálisan egyetértek. A PT nehezebben befogadható mint az OT. Az okokat jól megfogtad. Valószínűleg gyerekként, ha ezt látom elsőre nem biztos, hogy ennyire beszippant. Szerintem inkább való felnőtteknek.

Engem viszont pont az ep1 szippantott be, ami mind közül a legtöbb politikát tartalmazza. Igaz, érettebb fejjel láttam már, mint az ep4-5-6-ot, és akkor már nagy rajongója voltam F. Herbert Dűnéjének, amiből azért szépen markol az ep1, lehet ez volt az oka. Vagy az, hogy az ep1-ben több volt a látványos elem, a bolygók élnek, több a Jedi, stb. Szerintem ez utóbbi jobban meg tud ragadni egy gyereket - mert hát anno az ep4 is főként a látványával hódított, a többi "már csak utána" jött.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Egyébként divatfikázás volt, ami nagyon sokat változott az elmúlt években. Az EPI a kertévén is mindig nézettségi rekordokat döntött, szóval a fikázók inkább hangosak, de nem feltétlenül vannak többen, mint akik szeretik a prequelt. Sokkal inkább a köztes tábor létszáma nagy, akik megnézik, szeretik is de azért agyon nem reklámozzák, de vannak fenntartásaik. A fórumok meg a fikázás örökös táptalaja, ezen kár is meglepődni.

Azon nem lepődtem meg, inkább azt kifogásoltam, hogy miért kapnak ekkora teret ezek az írások? Mi nagyítjuk fel, mint ahogy írod is, egy hangos kisebbség hangját.

 

Nos, rájuk sem feltétlen igaz, erre én vagyok a példa. Az OT-t sorban moziban láttam, imádtam mind a hármat kamaszként, aztán szépen elmúlt nálam az aktív rajongás korszaka, de csak azért, hogy az Ep3 hatására főnixként keljen ismét életre még erősebben, mint valaha volt. És ma már úgy gondolom, ahogy Ody :) :

Vagyunk itt páran "öregek" akik az OT -val lettünk rajongók, de azóta átalakultak kicsit a dolgok. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Engem viszont pont az ep1 szippantott be, ami mind közül a legtöbb politikát tartalmazza. Igaz, érettebb fejjel láttam már, mint az ep4-5-6-ot, és akkor már nagy rajongója voltam F. Herbert Dűnéjének, amiből azért szépen markol az ep1, lehet ez volt az oka. Vagy az, hogy az ep1-ben több volt a látványos elem, a bolygók élnek, több a Jedi, stb. Szerintem ez utóbbi jobban meg tud ragadni egy gyereket - mert hát anno az ep4 is főként a látványával hódított, a többi "már csak utána" jött.

 

Az EPI rententően kidolgozott lett. Annak ellenére, hogy a legtöbb negatív visszhang érte, gyakorlatilag minden ami újkori Star Wars, az EPI-ből eredetethető. Nincs olyan szegmense az újkori EUnak, ami szegről-végről ne táplálkozna az EPI-ből. Az újkori SW alapjait az EPI fektette le. És nagyon érett film benyomását is kelti, látszik, hogy a legtöbb energiát oda koncentrálta Lucas.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Azon nem lepődtem meg, inkább azt kifogásoltam, hogy miért kapnak ekkora teret ezek az írások? Mi nagyítjuk fel, mint ahogy írod is, egy hangos kisebbség hangját.

 

Éreztem, hogy fel fogod tenni a kérdést, mert ezen gondolkodtam zuhanyzás közben és lám, fel is tetted! :D A prequel fikázás jóval több annál, mint amit mi belelátunk. Valójában kultúrtörténeti jelentősége van. Nagyon fontos jelenség, ma már csodálnám is, ha nem a Star Warshoz lenne ez is köthető. Írok róla, csak most megyek enni! :D

Szerkesztve: - Zééé
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szóval, őszintén csodálom, hogy a prequel fikázásról még nem született Star Wars könyv. Pedig ez a jelenség kultúrtörténeti hagyatéka lett egy korszaknak, jobban mondva egy korszak lezárásának. Nincs olyan film (jelenleg) a kultúrtörténetben, amit jobban gyűlölnének és utálnának az emberek, mint az EPI-et. Valóban annyira rossz ez a film, hogy ilyen mély megvetésre legyen kárhoztatva? Sajnos ez a kérdés nem eldöntendő, így igennel vagy nemmel lehetetlen rá válaszolni. Utálni az EPI-et valójában az utolsó lázadás volt a 90-es évek mozifilmjeinek a temetésén. Mondhatjuk, hogy az EPI eltemetett egy korszakot és az emberek végleg szembesültek azzal a ténnyel, hogy a mozi ezután többé már nem lesz olyan, mint amilyen annak előtte volt. Történhetett volna más filmel is, akár a Terminator 3 is elhozhatta volna ezt a jelenséget, de csak a Star Wars rendelkezett olyan mély gyökerekkel, ami ennyire brutális társadalmi és össznépi elégedetlenségbe tudott kulminálódni. Amikor az EPI-et utálják az emberek, akkor valójában a 80-as 90-es évek mozis kultúrájának és életfelfogásának az elmúltát gyászolják. Már az elején le kell szögezni, hogy az EPI olyan lett, amilyet senki nem várt. Magyarán, 99 előtt Lucason kívül a földön nem volt rajongó, aki az előzmény filmek nyitányát ilyennek álmodta volna meg. Minden negatív felhangtól függetlenül itt a fórumon sincs egy olyan ember sem, aki az EPI-től azt kapta, amire mindig is számított. Mindenki egy picit máshogy képzelte el, de ez a picit van annyira sok, hogy a teljesen máshogy szót is rá lehessen húzni. Ennek az oka, hogy a képzeletbeli EPI-et az OT-ből igyekeztünk levezetni, de nem történeti, hanem érzelmi alapon és ez a nagyon fontos különbség. Sokan mondhatják; de hát én pont erre vártam, de ez egy ordas hazugság, önbecsapás, mert az EPI-nek az OT nem az alapja. Az EPI nem ez eredeti trilógiából származik, hanem az EPI-ből származik az OT. Na ennek fussunk neki még egyszer! Az EPI autonóm film lett, ami eldöntötte, hogy az OT-t formálja a maga képére és nem az fog igazodni a nagy elődhöz. Ez az első stáció, ami megbotránkoztatta az rajongókat. Hogyan lehet valami úgy előzmény, hogy saját jogán kijelenti, Ő az alfa és nem az OT. Kérem, Lucas márpedig kijelentette, hogy az EPI az alfa, mert Lucas képzeletében a 6 (9) film időrendi sorrendben létezik. Lucas a történetet az EPI-el kedte, csak nem azt dolgozta forgatókönyvé. Számára mindig az első epizód volt a kiindulási alap, mégha csak töredékes formában is létezett. Vegyük ehhez hozzá az előzményfilm jelenséget. 1999-ig nem létezett a mozis kultúrában olyan kifejezés, hogy előzményfilm. Még ha volt is ilyen próbálkozás, az nem volt annyira jelentős, hogy beleivódjon a popkultúrába, így a 90-es évek mozis közönsége számára a kifejezés és amit takart, merőben ismeretlen érzelmi területet jelképezett. Én még emlékszem rá, hogy az EPI idején az idősebb (OT) generáció tagjai nem értették, hogy mi is lesz ez a film. Nem tudtak mit kezdeni sem az EPI jelöléssel, sem pedig az előzményfilm kifejezéssel. (A prequel szó akkor még jövevényszavak szintjén sem szerepelt a rajongók szókészletében!) Emlékszem, hogy sokan úgy ültek be a filmre, hogy itt most a Jedi Visszatér…a SZTÁRVORSZ folytatását fogják látni. Sokan Anakint a fiatal Lukeval azonosították, megint mások azt hitték, hogy Anakin az a Luke fia lesz. Voltak, akik Han Solot keresték az új filmben és csalódottan vánszorogtak ki a teremből, mert sem a Falcon nem zizegett, sem Csubakka nem ásított a képükbe. Erre a jelenségre ma már sokan legyintenek és azt mondják; azok az emberek biztos gyopárok voltak. ÉS NEM! Még a szüleim is megkérdezték, hogy a filmbe játszik –e Harrison Ford, de sok helyről hallottam viszont, amint arról társalognak, hogy Anakin az a Luke fia. Még Farkasházi Pösze Tivadar a Heti Hetes „sztárja” is szőtt egy olyan anekdotát, hogy a kis Anakin majd legyőzi Darth Vadert. Szóval a mezei mozilátogatót abszolút nem voltak képben, hogy mit is fémjelez a címben szereplő első epizód. Ez egy tömeges jelenség volt, a fodrásztól a pékig beszéltek az emberek mindenféle baromságot arról, hogy az új Sztarvarszfilm milyen hülyén folytatja a JEdi Visszatért. Még én is magyaráztam idősebb mozilátogatóknak, hogy itt szó nincs folytatásról, ez ugyanis előzmény. ELŐZMÉNY????? Hát abba meg mi a pláne? SEMMI! Ez volt az általános vélekedés. 99-ben az ég világon szinte senki nem látott abban semmi érdekeset, hogy egy ismert történetet nem folytatni akarnak, hanem az odáig vezető utat fogják majd bemutatni. De hát már ismerjük, hova folynak az események, minek azt bemutatni? Ez volt az általános hangulat és most mindenki vonatkoztasson el a rajongói szubkultúrától! Az általános hangulat az volt, hogy ez a film értelmetlen, mert nem játszik benne a Luke és a Han és a Lejla. Egyszerűen az EPI leváltotta a régi korszellemet, hazavágta azt, amit addig a mozilátogató többség a filmekről, a kronológiai sorrendről gondolt. Ma már senki nem csodálkozik rajta, ha egy filmhez a stúdiók előzményt készítenek, de ehhez kellett az EPI! Ennek a filmnek piszok nehéz dolga volt, mondhatni, eleve bukásra volt ítélve…persze rengeteg pénzel kikövezett bukásra. Végül mindenki látni akarta a kis Lukeot, aki Anakin fia, illetve a Józsi öreg rajongó és Ő elmagyarázta, hogy az a Luke fiatalon. A fodrász is mondta, hogy a fia nagy rajongó és elmegy megnéni a Tantuinon lévő Dzsabbát, aki rabságba tartja a kis Lukeot, de hol van a Hanszóló? A királyi bolygóról is szó lesz benne, ahol az öreg Obiwan most nem hord szakállat és visszatér, mert a jedik fel tudnak támadni és újra elmegy a Lukért a Tantuinra, ahol a Luke kicsi, és azért nem emlékszik rá, mert kicsi, illetve végül valahogy Ő a VAder fia is, vagy valahogy így.

 

Népi legendák hosszasan sorjáztak, mire a film eljutott a mozikba és a várakozás azzal arányosan hatalmas volt. Az idősebb generáció tagjai minden további nélkül úgy ülték végig a filmet, hogy ez a Jedi Visszatér folytatása, csak Harrison Ford túl öreg és nem vállalta már el. Azok a rajongók, akik képben voltak, nos ők pedig az OT-ből igyekeztek levezetni egy nem létező történetet és persze, hogy csalódtak, amikor a fiatal Csubakka helyett Jar Jar fogadta őket. Mert mire vártak? Fiatal Luke, Han, Csubi, Tarkin stb. tehát az OT fiatalított változatára, amiből kiderül, hogyan nyerte el Sabacc partin Han a Falcont a fiatal Landotól. Miként nőtt fel a fiatal Leia az Alderaanon, hogyan építették meg a Halálcsillagot, hogyan szegődött Csubakka Han örök társául és persze, hogyan lődözte Luke a T16-os siklójával a buckapatkányokat a Kolduskanyon dűnéi között. Nos a rajongók ebből SEMMIT nem kaptak, mert Lucas az előzményeket nem az OT-ből vezette le, hanem az előzményekből az OT-t! Lucas úgy döntött, hogy ignorálja a régi karaktereket és újakkal népesíti be az univerzumát, csak ezzel a régi rajongók egy jelentős részénél végleges törést okozott, hiszen aki 30 éve arra várt, hogy lássa, miként épül meg a Halálcsillag, hogyan lesz a fiatal Solo a galaxis legmenőbb arca, az bizony nagyot csalódott. Olyan nagyot, hogy annak a hatása irgalmatlan fikatengerbe kulminálódott és még ma is tart.

Szerkesztve: - Zééé
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Lehet csűrni, csavarni, és próbálni megmagyarázni a fikázás eredetét. Sajnos engem nem hat meg a dolog. Ez nem mentesíti azon szóf*sókat az alól, amilyen hangnemben, stílusban, másokat minősítő és személyükben, ízlésükben sértő megnyilvánulásokat tesznek, arról nem is beszélve, hogy természetesen csak és kizárólag az ő "igazságuk és véleményük" az Univerzum egyetlen igazsága!

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Lehet csűrni, csavarni, és próbálni megmagyarázni a fikázás eredetét. Sajnos engem nem hat meg a dolog. Ez nem mentesíti azon szóf*sókat az alól, amilyen hangnemben, stílusban, másokat minősítő és személyükben, ízlésükben sértő megnyilvánulásokat tesznek, arról nem is beszélve, hogy természetesen csak és kizárólag az ő "igazságuk és véleményük" az Univerzum egyetlen igazsága!

Nyilván a feltünési viszketegségben szenvedő fórumozókkal nehéz mit kezdeni, de azért a prequel utálat tényleg egy nagyon mély jelenség és érdemes tanulmányozni mert akár tetszik akár nem, a popkultúránk része lett és ezért elidegeníthetetlen a Star Warstól. Én olvastam már logikus érveket is a prequel ellen, más kérdés, hogy azok az érvek csak egy zárt rendszeren belül érvényesek és ha nagyobb távlatból szemléljük a dolgokat, akkor támadhatóak. De azt sem szabad elfelejteni, hogy mindenkinek joga van a saját logikai határán belül értelmeznie a dolgokat. Ezért is kényszerűen el kell fogadni, ha egy idősebb mozilátogató azért csalódott az EPI-ben, mert nem játszik benne Han Solo. Nyilván külső nézőpontból az egész egy baromság, de annak a nézőpontnak a logikai határain belül maga a kritika attól még lehet jogos.

Szerkesztve: - Zééé
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én most eléggé máshogy látom ezt, mint Zééé, pedig hasonló "anyagokkal" építkezem a témában.

Annak okait, hogy miért éreznek így az emberek a prequel irányába, azt értem, de nem tudok egyet érteni vele.

Ugyanis képesnek kellene lenniük az embereknek látni azt, amit mi látunk, vagyis hogy a Saga egy kerek egész lett minden hibájával együtt.

Ez persze elsőre nagyképűnek tűnik, pedig erről szó sincs. Az értékek ott vannak az egész Sagaban, csak a többség ezeket nem aknázta ki. Feláldozták a megértést az "újra gyerek akarok lenni" oltárán. Erről nem a prequel tehet, és nem is Lucas, aki elég tökös volt ahhoz, hogy kitartson az elképzelése mellett.

És ebben azért vagyok biztos, mert az elmúlt 15 évben sokunk sok időt fordított arra, hogy utána járjon a részleteknek. Egy haszna volt a sok fikának: még jobban utána néztünk a dolgoknak.

Én 99-ben, 2002-ben és 2005-ben is bíztam az új részekben, mielőtt bemutatták őket, mert Lucas megalapozta a bizalmamat az OT-vel. Persze, nekem is más elképzeléseim voltak az új részekről azelőtt, de szerettem volna érteni az okokat.

Biztos emlékeznek a régebbiek az olyan véleményekre, mint hogy "lehet az a baj, hogy felnőttem". Nem, nem az a baj, hanem az hogy se gyerekként, se felnőttként nem vette a fáradtságot arra, hogy megértse, hogy mi van a felszín alatt, és inkább a filmeket bélyegzi meg. Ebből pedig az a jelenség születik, amikor a prequelnek felrónak olyat, amit az OT-nál is fel lehetne, de azt meg nem veszi észre. Merem állítani, hogy az emberek nagy része az OT-val sem volt soha tisztában. Ezt azért gondolom így, mert jó pár embernél bepróbálkoztam már egy-két részlettel a filmekből, és meglepetésemre alapvető dolgokkal nem voltak tisztában.

Összefoglalva: amikor az említett jelenségekkel találkozom, a 20 évvel ezelőtti számtech tanárom kissé nyers szavai jutnak eszembe: "Nem hülye vagy ehhez, fiam, hanem alkalmatlan."

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Vendég
Ez a téma zárva van.
  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.