Ugrás a kommentre

Vélemények a Kánonról, Kánon művekről


Iqvi

Ajánlott hozzászólás

57 perccel korábban, Bomarr írta:

Nincs semmi probléma a nyilatkozatával. Fölöslegesen szenzációhajhász köntösbe lett bújtatva amit mondott. Teljesen egyértelmű, hogy a rajongói hozzáállásról beszél nem arról hogy ők le akarják tojni hogy mi kánon és mi nem. És ja a Star Wars nem történt meg, ezért a befogadása lehet szubjektiv. Aki követi Matt Martin munkásságát az tudja hogy óriási geek a csávó és neki nagyonis szivügye a Star Wars.  Azon mérgelődni hogy mostantól nem fognak a kánonnal foglalkozni egy tök fölösleges műbalhé.

Köszi, hasonlóan gondolom én is. A Gamestar sajnos SW terén szintén olyan, mint az IGN, szenzációhajhász, félreérthető módon közölnek ilyeneket. Meg lehet nézi alatta a kommentszekciót, a célt sajnos elérte  cikk :(

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

3 perccel korábban, Yoda József írta:

Köszi, hasonlóan gondolom én is. A Gamestar sajnos SW terén szintén olyan, mint az IGN, szenzációhajhász, félreérthető módon közölnek ilyeneket. Meg lehet nézi alatta a kommentszekciót, a célt sajnos elérte  cikk :(

Engem bannoltak is, mert vitába szálltam Csirkével anno, mert az egyik képregényben volt egy olyan jelenet ami azt sugallta, hogy Padmé nem halt meg és ezt túlságosan is tényként közölték, egyből felvázoltam, hogy mi a legkézenfekvőbb az esetre (ami aztán végül is úgy is lett), meg nehezményeztem, hogy ezt már Ő is ugyanúgy belefoglalhatta volna a cikkbe aztán akkor a haterek nem csattogtatnák a szájukat a komment szekcióban aztán a vita gördült tovább végül azt hozta fel érvnek, hogy a cikket így is több ezren olvasták és értelmezték helyesen, mire odaírtam, hogy nem volt nehéz értelmezni miután én kifejtettem kommentben mi a szitu erre kaptam válaszul, hogy gondoljam csak ezt ha ettől fontosabbnak, boldogabbnak érzem magam. Erre válaszul beírtam, hogy ez személyeskedés aztán szint, meg hogy szánalmas. Vége is lett a diskurzusnak aztán kb. egy hónapra rá tűnt fel, hogy egy ideje GS-en nem kapok a kommentekre semmilyen reakciót, se választ se upvote-ot se downvote-ot. Aztán kiderült, hogy shadowbann.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

29 perccel korábban, Darth Cupsy írta:

Engem bannoltak is, mert vitába szálltam Csirkével anno, mert az egyik képregényben volt egy olyan jelenet ami azt sugallta, hogy Padmé nem halt meg és ezt túlságosan is tényként közölték, egyből felvázoltam, hogy mi a legkézenfekvőbb az esetre (ami aztán végül is úgy is lett), meg nehezményeztem, hogy ezt már Ő is ugyanúgy belefoglalhatta volna a cikkbe aztán akkor a haterek nem csattogtatnák a szájukat a komment szekcióban aztán a vita gördült tovább végül azt hozta fel érvnek, hogy a cikket így is több ezren olvasták és értelmezték helyesen, mire odaírtam, hogy nem volt nehéz értelmezni miután én kifejtettem kommentben mi a szitu erre kaptam válaszul, hogy gondoljam csak ezt ha ettől fontosabbnak, boldogabbnak érzem magam. Erre válaszul beírtam, hogy ez személyeskedés aztán szint, meg hogy szánalmas. Vége is lett a diskurzusnak aztán kb. egy hónapra rá tűnt fel, hogy egy ideje GS-en nem kapok a kommentekre semmilyen reakciót, se választ se upvote-ot se downvote-ot. Aztán kiderült, hogy shadowbann.

Engem eddig csak egy Tislerics Máté nevezetű egyén bannolt IGN-en (illetve ha ott bannolt, akkor valószínűleg más disqus felületen sem látom). Hát ha az a csávó nem lenne, akkor ki kéne találni :D előadja folyton a nagy designer-szakértőt, hogy az új trilógiának semmilyen settingje nincs és hogy ezeknél a látványterveknél még ő is jobbakat rajzolna :lol: meg olyan hisztérikusan tudja előadni magát, hogy "jaaaaj, azon se lepődnék meg, ha ezek után Lucas felakasztaná magát, ha látná, hogy Kathleen Kennedy mit művelt az életművével". Meg szegénynek annyira tönkretehette a gyerekkorát a TLJ, hogy 3 év után se bírt túllépni rajta, és a TLJ-től teljesen független IGN cikkek alatt is felemlegeti Rian Johnsont. Pl. volt a Waititi-s bejelentés, az alatt a cikk alatt se bírta ki RJ emlegetése nélkül. Aztán amikor ezt szóvátettem, hogy miért nem bír már továbblépni, letiltott :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Igen, végül is a cikkben vannak olyan részek, melyek tényleg szenzációhajhász dolognak illenek be. Amikor én elolvastam lehántottam róla ezt és a lényegi mondanivalóra koncentráltam. Ami végül is egyezett azokkal a kijelentésekkel, amiket Bomarr fentebb felidézett. Viszont ha valaki csak Gamestar pár sorát olvassa el félre is értheti a dolgokat. Én valahogy természetesnek is éreztem, hogy ha a Story Group akármelyik tagja is nyilatkozik ezekről a dolgokról hasonló stílusban tenné. Szerintem azt egyikük sem jelentené ki fixen, hogy csak és kizárólag a kánon a legfontosabb és minden SW fannak kötelező csak azzal foglalkozni és csak azt elfogadni. Inkább pont ez lenne olaj a tűzre. Azok a martini kijelentések, melyeket fentebb beidézésre kerültek ennek szöges ellentétei, inkább békítő jellegű és szabadabb felfogású.

Szerkesztve: - Darth Revan9
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Visszagondolva, elég sokunkat megkavart a Gamestar cikke, fordítása, és ha a hozzászólásaimmal megbántottam valakit, attól elnézést kérek, tegnap amúgy is elég szar napom volt. Szerintem így végszóként Rixon videójával zárnám le ezt a témát:https://youtu.be/7JyTRwPdxLo

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 2 héttel később...
On 5/17/2020 at 3:37 PM , Darth Revan9 said:

Nagy pacsi Matt Martinnak, a Story Group tagjának. Megmondta a tutit. Én is évek óta így gondolom. Sejtettem, hogy nem vagyok egyedül.

 

Na, én kb. ezt magyaráztam pár hónapja. Bár a "kamu" megfogalmazást erősnek érzem. 

 

On 5/17/2020 at 4:21 PM , Darth Revan9 said:

A lényege az, hogy azt szeretsz, amit akarsz, azt fogadsz el amit akarsz. Nem tetszik valakinek a folytatás trilógia és jobban szereti a régi sztorikat? Hát szeresse azokat nyugodtan, tekintse nyugodtan azokat hivatalos folytatásnak, ha ettől jobban érzi magát. Valaki utálja a yuuzhan vongokat meg az örökös Luke-Leia-Han kalandokat és jobban szereti a jelenlegi irányt? Hát had szeresse azt jobban. 

 

:love: Számból vetted ki a szót. Nem értem, miért baj az, ha Csülök Odónak például nem tetszik a folytatás trilógia, és helyette a régi sztorikat tekinti hivatalos folytatásnak - mint ahogy te is írod. Természetesen csak akkor, amennyiben ezt nem akarja ráerőltetni másokra. 

Mit befolyásol bárkit is az, ha Csűrös Tamásnak a XVII. kerületből a régi Klónok háborúja jobban tetszik, mint az új, és ő azt tekinti hivatalosnak, mert őt ez jó érzéssel tölti el, és megtartja magának? Mit zavar ez bárkit is? Miben befolyásolja ez bárkinek a hétköznapjait? 

 

Tudom, most jönnek az okítások, hogy amíg nincsen közös alap, addig nem lehet értelmes diskurzust se folytatni. És itt jön képbe az, amit az előző bekezdés végén írtam le. Ha nem egyértelmű, akkor idézek: "...megtartja magának? Mit zavar ez bárkit is? Miben befolyásolja ez bárkinek a hétköznapjait?" Nyilván ha olyan diskurzus van, ahol számottevő, hogy mi Kánon, mi nem, akkor értelemszerűen aszerint érvelek, mert nem lehet mást tenni. De ezt leszámítva - hogy mai szlenggel éljek - nem hagyom magam "becsicskíttatni" a Disney/Story Group által. 

 

city john GIF

 

Tehát én nem vagyok Legends-párti, Kánon-párti se, egyszerűen csak nem hagyom magam irányítani a Disney által. Nekem ne mondja meg senki, mit tekintsek folytatásnak, hivatalosnak meg egyebek. Előbb kellett volna gondolkodni, már 35-40 évvel ezelőtt, és akkor most nem lennének ezek a "rendszerezős" problémák. Bár nyilván utólag mindig könnyű okosnak lenni. 

 

 

(Egyébként csak most leltem rá erre a beszélgetésre a fórumon, azért van ez a késői reakció.) 

 

 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ha az új fórumozó kíváncsi lesz rá megkérdezi és fejtsétek is ki neki nyugodtan, meg beszéljük át még egyszer, csak itt arról van szó, hogy időnként önszorgalomból feldobáljátok a témát, ugyanazoknak akikkel már tényleg le lett beszélve az egész töviről-hegyire, nem is egyszer :D  Ez olyan mintha én is időről-időre elkezdeném beírogatni a TLJ topicba, hogy nekem mi nem tetszett benne, de minek? Átbeszéltem már elégszer, mindenki tudja mi a véleményem, én is az övékét, ha akármelyikünknek változik az álláspontja úgyis beírja addig meg felesleges leírogatni még egyszer azt amit úgyis mindenki tud.

  • Nagyon tetszik 1
  • Nem értek egyet 1
  • Tetszik 1
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

És akkor is elő fog kerülni a téma, amikor mondjuk egy interjú kapcsán az egyik író beszél róla.

Íme egy friss Cavan Scott-tól.

 

https://ziro.hu/konyv/cavan-scott-szamomra-a-kanon-es-a-legendak-egyarant-star-wars-es-egyforman-elvezhetoek/

Szerkesztve: - Darth Revan9
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Akkor szajkózzátok el még 52 milliószor, ha attól jobban alszotok :facepalm:

 

szerk.:  Remélem mindenkinek lesz annyi esze, béketűrése, hogy nem megy bele ezekbe X-ik alkalommal is, aztán egy idő után amikor azt látjátok, hogy csak egymás után, lényegében teljesen ugyanazt tartalmazó hsz-k követik egymást talán ti is rájöttök, hogy mennyire felesleges.

Szerkesztve: - Darth Cupsy
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2020. 06. 02. - 13:19, Darth Cupsy írta:

Szerintem még le is lesz írva párszor, kismillió egyszer át lett már beszélve, de újra előkaparják újra és újra :roll:

 

2020. 06. 02. - 6:16, Ody Mandrell írta:

Te jó ég, még mindig itt járunk? Körbe-körbe pörög a lemez...

 

Történetesen nem én kapartam elő, hanem a Story Group-os úrfi, Revan pedig leírta a gondolatait, miután idecitálta a csóka beírását, amihez én hozzáfűztem a további gondolataimat. 

 

2020. 06. 02. - 15:45, Darth Cupsy írta:

csak itt arról van szó, hogy időnként önszorgalomból feldobáljátok a témát, ugyanazoknak akikkel már tényleg le lett beszélve az egész töviről-hegyire, nem is egyszer :D  

 

2020. 06. 03. - 20:36, Darth Cupsy írta:

Akkor szajkózzátok el még 52 milliószor, ha attól jobban alszotok :facepalm:

 

szerk.:  Remélem mindenkinek lesz annyi esze, béketűrése, hogy nem megy bele ezekbe X-ik alkalommal is, aztán egy idő után amikor azt látjátok, hogy csak egymás után, lényegében teljesen ugyanazt tartalmazó hsz-k követik egymást talán ti is rájöttök, hogy mennyire felesleges.

 

De hidd el, nem mentem volna bele, ha Revan nem hozza ide a Story Group-os ipse gondolatait. Amit ő írt, azt magyaráztam én is pár hónapja. 

 

2020. 06. 02. - 13:47, Ody Mandrell írta:

Az biztos, hogy ha éjszaka közepén felkeltenek én kapásból elmondom mi casey véleménye erről. Betéve tudom már. :D 

Pedig amint láthatod, nem egy egyszemélyes hadseregről van szó Casey Jones törvényen kívüli manhattani igazságosztó vezérletével, hanem már egy Story Group-os fószer is így vélekedik, meg kismillió más tag is a világon. ;) 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 1 hónappal később...

Hát, gyerekek nem tudom, hogy ezt az Ars Veruna dolgot hogy a fenébe fogják megoldani. A Dooku, az elveszett Jedi szerint Dooku idősebb korában még Palpatine szenátorsága idején ott van egy bizonyos Ekay királynő. (Valószínűleg ő az, akire a Mester és tanítványa című regényben is utalnak indirekt módon.)

Na most már nézzük Ars Verunáról a kánonban mit írtak.

1. Padmé előtt volt király. Forrás: Star Wars Character Encyclopedia: Updated and Expanded 2016-os megjelenés (kánon)

2. Sio Bible Veruna uralkodása alatt lett kormányzó. Forrás: Star Wars Character Encyclopedia: Updated and Expanded 2016-os megjelenés (kánon)

3. Veruna uralkodása alatt jött létre egy nagy könyvtár gyűjtemény a theedi királyi palotában. Forrás: Star Wars: Complete Locations 2016-os (kánon)

4. A korrupt Ars Verunát Amidala győzte le 14 évesen. Forrás: Star Wars Helmet Collection 2 Ez  a magazin is kánon, de a címből ítélve lehet, hogy azt gondolták ez nem mérvadó, de ennek ellenére több forráskönyv is említi Verunát.

5. Veruna a Naboo egyik holdjáról kapta a nevét. Forrás: Star Wars: The Visual Encyclopedia kánon 2017-es.

6. A Tarkin regényben (2014-es kánon) Palpatine mesél Tarkinnak egy korrupt nabooi férfi királyról, aki  nagyjából 15 évvel a Galaktikus Birodalom felemelkedése előtt uralkodott. Ha a klónháborút tekintjük a Birodalom felemelkedésének kezdeti időpontjának, akkor ez megint csak a Padmé előtti korszak. Itt hozta be Luceno a kánonba a Darth Plagueisből a király és a Kereskedelmi Szövetség közti üzleti kapcsolatot, mely a plazmára épített. Erre is történik utalás a Tarkin regényben.

7. A már említett Star Wars: Complete Locations 2016-os (kánon) Veruna uralkodását 13 évben határozta meg. Ezzel ellentétben A királynő árnyéka azt állította, hogy a Naboo uralkodói max. 4 évig uralkodhatnak. (Kétszer választhatják meg őket két évre.)

8. A már említett Star Wars Character Encyclopedia: Updated and Expanded konkrétan említi, hogy Veruna uralkodott közvetlenül Padmé előtt. De a Királynő végveszélyben már Sanandrassa királynő lett Padmé közvetlen elődje.

 

Na, szóval ezek csak összegzésképpen írtam le, mivel nemrég fejeztem be a Dooku az elveszett Jedit. És ezek után nagyon azt érzem, hogy Cavan Scott, Claudia Gray és E. K. Johnston alaposan félre lett informálva. Ha jól tudom Földi Bence a ziro.hu-nál szokott kérdezni íróka és a Story Group tagjait is. Jó lenne, megkérdezné őket, hogy most mi is a helyzet? Most már nagyon kíváncsi lennék egy hivatalos álláspontra.

 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem itt egyetlen egy ellentmondás van, hogy ki volt Amidala előtt az uralkodó. Bár én személy szerint még ezt is meg tudnám azzal magyarázni, hogy Veruna korrupcióiból elege lett a népnek, így lerúgták a trónról és Sanandrassa csak ideiglenes volt a trónon kényszerből, hogy ne porosodjon az ülőke, amíg törvényes keretek között megválasztották Padmét.

Az, hogy a Naboo-n hivatalosan csak 2x2 évig lehet valaki uralkodó, az szép, meg jó, de mivel Veruna korrupt volt, ez máris magyarázható ugyanazzal, aminek hála Palpatine is 13 évig volt főkancellár annak ellenére, hogy legfeljebb 2x4 évig lehetett volna. A korrupció ilyen csúnya dolog, felrúgja a törvényes dolgokat, ha a "helyzet úgy kívánja". 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 4 héttel később...
On 6/14/2020 at 10:01 AM , Darth Sky said:

Szerintem a Darth Bane trilógiának még ma sem mond ellent semmi az új kánon szerint. Sőt, eddig nagyon is egybevágnak bizonyos dolgok. 

Ez oké, de akármikor jöhet a Kánonban egy olyan mű, amely egy kicsit is ellentmond neki, és máris borul az egész. :)

Szerkesztve: - caseyjones
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • Ody Mandrell megváltoztatta a címet erre: Vélemények a Kánonról, Kánon művekről
  • 3 hónappal később...

A mostani Bad Batches incidens azért is rossz szerintem, mert sokan megpróbálták elhinni azt, amit 2014-ben állítottak az egységességről és a regények és képregények egyenrangúságáról. Én is megpróbáltam elhinni, hogy a jövőben nem tiporják sárba a regényeket és a képregényeket.. A régebbi incidensekkel már úgyse tudunk mit kezdeni és amúgy is más katagóriába helyezték őket, de attól még azokat is lehet élvezni.

 

Cupsy hozta fel azt, hogy a 10-es évek végére már egyre több, kisebb ellentmondás, vagy ellenmondás szerűség jött be és most jött egy igazán nagy. Valahogy 2014 környékén volt bennem egy előérzet, mely pont ezt vetítette elő. Először kisebb bakik, vagy kisebb felülírások, átmagyarázások, majd jönnek a nagy figyelmen kívűl hagyások. És most bekövetkezett ez is. Sajnos, volt egy olyan érzésem is, hogy előbb-utóbb a regények és a képregények visszakerülnek a régi, "alacsonyrendű" státuszba és az új kánon szét fog esni - legalábbis abból a szempontból, hogy a készítők már tudatosan figyelmen kívűl hagyják a regényeket és a képregényeket. Kíváncsi vagyok, vajon ez bekövetkezik-e, vagy ez az incidens elszigetelt lesz? A jövőben vannak a válaszok.

 

 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2 minutes ago, ati said:

Itt ami kérdés az a Story Group szerepe, vajon ők is hibáznak vagy egyszerűen mellőzve vannak?

Jó lenne tisztázni, mert ha csak úgy vannak, hogy aki akar beszél velük, de nem muszáj akkor felesleges. Jobb lenne ha sokkal komolyabb szerv lenne.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Elvileg a következőképp működik a dolog. Minden készülő kánon mű átmegy a Story Group-on. Ennek kapcsán például az EA elégedetlenkedett: őket például zavarta hogy egy Star Wars játéknál ennyit kell egyeztetni a Lucasfilmmel és nem kapnak szabad kezet.

A Story Group aztán ha ellentmondást talál két kánon műben akkor egyrészt felhivják rá a készitő figyelmét, másrészt ha erre igényt tart akkor segitenek ötletelni abban hogy hogy lehet ezt elkerülni.

A másik funkciójuk hogy az elkészült kánon művekbe kapcsolódási pontokat tesznek. Aki követi a kánont az nyilván észrevette hogy sokszor előfordul hogy néha egészen obskurus kis részletekre vannak egymás között utalgatások a művekben. Ez átalában a Story Group miatt van.

 

Viszont mind az ellentmondások felülirásánál mind a kapcsolódási pontok elhelyezésénél csak ajánlattevő szerepük van. Nincs egy készitő se rákényszeritve hogy 100 százalékban igazodjon a Story Grouphoz. Vagyis a Story Group segiti az egységességet de teljes, minden részletre kiterjedő egységességet nem tudja kikövetelni.

 

Illetve van egy harmadik funkciójuk amiről Rian Johnson beszélt annak idején. Amikor egy kánon iró leül megirni egy Star Wars történetet akkor kérhet segitséget a Story Group-tól. Tehát akár még egy történet megalkotásában is segédkezhetnek. Rian mondta hogy neki sokat segitett, hogy Pabloval sokat tudtak az elején dumálni.

 

A kánon alakulásából sejthető, hogy az hogy kinek mennyire kell meghajolnia a Story Group "akarata" előtt az azon is múlik hogy ki a kánon szerző és pontosan mit csinál, vagyis milyen médiában alkot. Nagyon úgy tűnik az elmúlt évek alapján hogy Filoni amolyan érinthetetlen lett. Ha ő valamit kitalál az úgy lesz. Kánon ide vagy oda.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ez a vétójog alacsonyabb szinten - ahogy Bomarr is írja - létezhet, de Filoni valószínűleg más kategória. A TCW-nél a változtatás szerintem jól sült el, sokkal jobb lett az eredetinél. Ebben az esetben most erről nem vagyok meggyőződve, maga a jelenetsor is elég erőtlenre sikeredett.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Egyébként szerintem tipikus példa lehet a Story Group működésére az hogy Cobb Vanth belekerült a Mandaloriba. A részt, amiben szerepelt, Jon Favreau írta és rendezte. Szinte kizártnak tartom hogy neki magától jutott eszébe, hogy az Aftermath trilógia egyik sokadik kis mellékszereplőjét bekéne emelni a sztoriba.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Így van. Azért a pozitív példák -  és ezt ne felejtsük -  még mindig többségben vannak a Story Group működésével kapcsolatban. Rengeteg az oda- visszautalgatás, ez a Lucas-érában korántsem volt így, ott egyes szerzők saját univerzumot hoztak létre a SW-on belül (persze főleg még a 90-es években/2000-es évek elején).

 

Csak aztán jön egy ilyen húzás, amiért a hardcore fanok joggal szívhatják a fogukat. Ami engem illet, azért eléggé lerontotta az élményt az az első 10 perc, és most az nem vigasztal, hogy a többségnek fel se tűnt, hogy egy képregényt a kukába dobtak rögtön egy sorozatnyitány legelején. Nem jó ómen, de azért nem is szabad vészmadárkodni.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.