Ugrás a kommentre

Vélemények a Kánonról, Kánon művekről


Iqvi

Ajánlott hozzászólás

Üdv nálunk, újfent. :) Természetesen a tévedés jogát fenntartom, így még az is megeshet, hogy rosszul látom a dolgokat. :) Érdekes volt kicsit a kulisszák mögé pillantani, mi miért történik. 

A szememben a youtube csatornád és a Ziro is nagyon elismerésre méltó munkát végez! És ezt nem csak én gondolom így, hanem innen nagyon sokan. Szóval le a kalappal előttetek. Azonban vélemény különbségek még így is adódhatnak, amit a fentebbi diskurzus is tükröz. 

Nyilvánvaló, hogy a Lucasfilm egyelőre nem tolja annyira az SW-t, mint eleinte, de ez szerintem érthető. Remélem a jövőben kapsz olyan impulzusokat, amik újra lelkesítőek lesznek. Annak pedig külön örülünk, ha ide is írsz. :peace:

 

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem meg az EU eltörlése óta most vagyunk az eddigi legjobb időszakban könyvek terén. Végre továbbléptek azon, hogy az aktuális mozgóképes termékek tie-injeként kezeljék a könyveket, és elkezdtek saját lábon álló, grandiózus történeteket elmesélni. Gondolok itt elsősorban a High Republicra és az Ascendancyra. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Üdv köztünk, Rixon!

50 perccel korábban, Rixon írta:

Amikor azt írtam, úgy érzem, a Lucasfilm megrettent a folytatástrilógia fogadtatásától és érződik, azt leginkább arra értettem, ahogy visszatáncoltak a teljesen egységes kánon koncepciójától. Ha követtétek a munkásságomat, nagyon sokszor megvédtem a kánont, pontosan azért, mert egységes, és nekem ez baromira tetszett. Viszont azt nem lehet elvitatni, hogy a folytatás trilógia túlságosan erre épített, és bizonyos kontextust érintő kérdések igenis kimaradtak a filmekből. Ez egy teljesen valid, jogos kritika, amit én is elismerek, akármennyire is szeretem ezeket a filmeket. A mezei mozinézőtől nem várható el az, hogy könyveket és képregényeket is olvasson, és ha azzal akarták bevonzani ebbe őket, hogy a filmek a kontextuskreálást az írott anyagokra bízták, akkor ebben kudarcot vallottak, hiszen az emberek többségéből inkább tiltakozást váltott ez ki. Az új megközelítés pedig Pablo Hidalgo nyilatkozatából ("a történelemkönyves leírás tekinthető kánonnak, nem a pontos események") is egyértelműen érződik: alapvetően egységes kánon van, de a mozgóképes tartalom felülírhatja az írottat, ahogy ez történt a Bad Batch esetében is. Ez véleményem szerint egy egyértelmű visszatáncolást jelent a korábbiakhoz képest. Hogy ez jó vagy sem, azt mindenki eldöntheti magának, viszont szerintem itt egy kapcsolat húzható. Azért emeltem ki a The High Republicot, mert ott ez jól megy, de egy jól elkülönített, minden mástól független korszakban, és azért, mert aki regényt olvas az valószínűleg képregényt is, és fordítva, tehát itt nem akkora rizikó ez, mint mondjuk a filmeket a könyvekhez kötni. Amikor ez korábban megtörtént, vagy meg fog történni, ott vagy más mozgóképes projekthez köthető a dolog, amit sokkal hamarabb fog egy átlagnéző leülni megnézni, mint egy könyvet vagy képregényt elolvasni, vagy pedig flashbackekkel el lett magyarázva a lényeg (lásd Cobb Vanth). Ez utóbbi járható út lehet, amennyiben folytatják, viszont a kánon innentől kezdve valószínűleg sosem lesz már olyan, amilyennek elindult. Erre próbáltam kilyukadni az írásomban, ami lehet, hogy nem volt elég egyértelműen kifejtve, viszont azért egy szerkesztőségi cikknél a karakterszám is eléggé limitált.

Na, ez így már érthetőbb, még ha továbbra sem értek egyet azzal, hogy visszatáncoltak. Eleve már az ST is hajlamos volt felülírni korábbi írott anyagokat. A legegyértelműbb ezek közül szinte bármi, ami az ep9 előtt Snoke-ról írtak. Például, hogy látta a Birodalom felemelkedését és bukását. Jelenlegi információink szerint nem is létezett Snoke a Birodalom idején. De ugyanez megy Luke akadémiája körül is. Az ep8-ban Luke azt mondja, hogy Kylo lelépett néhány tanítványával, egy képregényből erre kiderült, hogy ez nem igaz. Persze magyarázható a dolog, mint sok más dolog, de itt akkor is joggal mondhatjuk, hogy az ep8-ban elhangzottak lettek felülírva. De akár azt is említhetjük, hogy Poe háttérsztorija szerint a Köztársaság hadseregéből lépett be az Ellenállásba, erre az ep9-ben Zori kijelenti, hogy az ő bandájából lépett át Poe az Ellenállásba. Ezt a megjegyzést megmagyarázni sem lehet, hiszen Poe a Vérvonalban köztársasági pilótaként tűnik fel az Ellenállás alapításának napján. Zoriékat tehát akkor kellett otthagynia, amikor az Ellenállás még kényes gondolat sem volt Leia fejében.

Ráadásul az ep9 után is sok olyan mű jelent meg, aminél elég komoly a kapcsolódás más művekkel, a The Mandaloriantől a The Bad Batch-en át a Star Wars: Squadronsig. Hogy a mozgóképes alkotások felülírják az írottat, azon szerintem annyiból nincs mit csodálkozni, hogy senki sem kétlábon járó Star Wars enciklopédia és a Story Group is hibázhat. Amúgy szerintem az írott művekben is bőséggel van ilyen felülírás, csak kevésbé vesszük észre, bár ezen a fórumon több ilyet is kitárgyaltunk, hiszen van egy tagunk, aki sportot űz a kánon ellentmondásainak levadászásából. Ezzel amúgy érzésem szerint már a bejelentés napja óta lehetett számítani az ecsetelt okból. Elkerülhetetlenek a tévedések.

Amit Filoni művelt, az tényleg nem volt szép, de szerintem ez egy olyan magánakció volt, ami pont az erre adott negatív visszajelzések miatt többé nem fog előfordulni. Filoninak talán túl nagy hatalma is van a Star Warsban, ami alapvetően nem baj, de jellemző rá, hogy a saját feje után megy (mint a mestere). Ez tetten érhető a TCW hetedik évadán is, ahol már jelentéktelen dolgokban, de ellent mondott más műveknek, és hát a TBB-n is. De meglepne, ha még egy ilyen komoly retcont látnánk. Ha mégis, ha ez tendenciává válik, na akkor elkezdek egyetérteni azzal, hogy az ep9 után visszakoztak. Addig legfeljebb annyit merek kijelenteni, hogy már nem lesz olyan komolyan külsős művekre alapozva egy film, mint az ST volt, megmaradnak a Rogue One és a Solo szintjén. Illetve ezeket az alapokat zanzásított összefoglalóként megkapjuk az adott műben, ahogy Cobb előéletét is megkaptuk.

Ugyanakkor a jelenleg készülő szériák, mint az Ahsoka és a The Acolyte már olyan művek, amik témájából adódóan is alapból komoly szinten multiplatformok - és kicsit azt is mutatják, hogy azért a magyarázkodást sem viszik túlzásba, mert az, aki nem látta a TCW-t és a Rebelst, szerintem egyáltalán nem tudja hová tenni a Mandiban Ahsokát. Egy szó sem hangzott el arról, hogy ki ő, miért élte túl a 66-os parancsot (nem éppen elhanyagolható kérdés), honnan ismeri Bo-Katant, miért van neki egyedül fehér fénykardja, miért nem segít Luke-nak, hol volt a Birodalom idején, miért nem hallottunk róla soha a filmekben, stb. Sőt megkockáztatom, egy laikus szerintem simán hiheti azt, hogy ő ugyanaz a piroscsápos Jedi, akit az ep2-3-ban látni (Shaak Ti).

Szerkesztve: - Dzséjt
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2 órával ezelőtt, Rixon írta:

Ez egy teljesen valid, jogos kritika, amit én is elismerek, akármennyire is szeretem ezeket a filmeket. A mezei mozinézőtől nem várható el az, hogy könyveket és képregényeket is olvasson, és ha azzal akarták bevonzani ebbe őket, hogy a filmek a kontextuskreálást az írott anyagokra bízták, akkor ebben kudarcot vallottak, hiszen az emberek többségéből inkább tiltakozást váltott ez ki.

Üdv közöttünk! Szerintem válasszuk ketté. Az emberek kritikája - köztük az enyém is - nem a multiplatform ellen hat. Az embereknek nem az a problémája, hogy "minden kánon" és hogy további információk fellelhetőek egyéb, nem filmes formátumban, hanem az, hogy a film megértéséhez vagy épp kiteljesedéséhez szükséges KRITIKUS információk találhatóak meg kiegészítő művekben. Ettől még a multiplatformos működési modell nem lesz kudarc, csak újra kell értelmezni, hogy milyen típusú információt teszel egy nem filmes platformon megjelenő kiegészítő műbe. Ez az, amit a Lucasfilmnek az ST után újra kellett gondolni, de ettől még maga a modell jól működött, olyanannyira, hogy most is azt látjuk, hogy 10 sikeres "crossover"-re jut egy - egyébként áltaálban nem annyira jelentős - retcon felülírás. Amíg az arányok így maradnak, én nem kongatnám a vészharangot.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 órával ezelőtt, Donát írta:

Üdv közöttünk! Szerintem válasszuk ketté. Az emberek kritikája - köztük az enyém is - nem a multiplatform ellen hat. Az embereknek nem az a problémája, hogy "minden kánon" és hogy további információk fellelhetőek egyéb, nem filmes formátumban, hanem az, hogy a film megértéséhez vagy épp kiteljesedéséhez szükséges KRITIKUS információk találhatóak meg kiegészítő művekben. Ettől még a multiplatformos működési modell nem lesz kudarc, csak újra kell értelmezni, hogy milyen típusú információt teszel egy nem filmes platformon megjelenő kiegészítő műbe. Ez az, amit a Lucasfilmnek az ST után újra kellett gondolni, de ettől még maga a modell jól működött, olyanannyira, hogy most is azt látjuk, hogy 10 sikeres "crossover"-re jut egy - egyébként áltaálban nem annyira jelentős - retcon felülírás. Amíg az arányok így maradnak, én nem kongatnám a vészharangot.

Én sem feltétlen kudarcként értékelem, viszont ez az újraértelmezés egyértelműen látszik. Erre értettem a cikkben azt, hogy a Lucasfilm rosszul indult ennek a kérdésnek neki. A multiplatformot pedig én személy szerint inkább arra értem, mikor az írott és a mozgóképes média közötti átjárásról beszélünk. Nyilván az animáció is különbözik egy élőszereplős produktumtól, de ha valakit mélyebben érdekel a dolog, akkor még mindig hamarabb fog leülni megnézni egy sorozatot, mint pl elolvasni egy könyvet.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

3 órával ezelőtt, Dzséjt írta:

Üdv köztünk, Rixon!

Na, ez így már érthetőbb, még ha továbbra sem értek egyet azzal, hogy visszatáncoltak. Eleve már az ST is hajlamos volt felülírni korábbi írott anyagokat. A legegyértelműbb ezek közül szinte bármi, ami az ep9 előtt Snoke-ról írtak. Például, hogy látta a Birodalom felemelkedését és bukását. Jelenlegi információink szerint nem is létezett Snoke a Birodalom idején. De ugyanez megy Luke akadémiája körül is. Az ep8-ban Luke azt mondja, hogy Kylo lelépett néhány tanítványával, egy képregényből erre kiderült, hogy ez nem igaz. Persze magyarázható a dolog, mint sok más dolog, de itt akkor is joggal mondhatjuk, hogy az ep8-ban elhangzottak lettek felülírva. De akár azt is említhetjük, hogy Poe háttérsztorija szerint a Köztársaság hadseregéből lépett be az Ellenállásba, erre az ep9-ben Zori kijelenti, hogy az ő bandájából lépett át Poe az Ellenállásba. Ezt a megjegyzést megmagyarázni sem lehet, hiszen Poe a Vérvonalban köztársasági pilótaként tűnik fel az Ellenállás alapításának napján. Zoriékat tehát akkor kellett otthagynia, amikor az Ellenállás még kényes gondolat sem volt Leia fejében.

Ráadásul az ep9 után is sok olyan mű jelent meg, aminél elég komoly a kapcsolódás más művekkel, a The Mandaloriantől a The Bad Batch-en át a Star Wars: Squadronsig. Hogy a mozgóképes alkotások felülírják az írottat, azon szerintem annyiból nincs mit csodálkozni, hogy senki sem kétlábon járó Star Wars enciklopédia és a Story Group is hibázhat. Amúgy szerintem az írott művekben is bőséggel van ilyen felülírás, csak kevésbé vesszük észre, bár ezen a fórumon több ilyet is kitárgyaltunk, hiszen van egy tagunk, aki sportot űz a kánon ellentmondásainak levadászásából. Ezzel amúgy érzésem szerint már a bejelentés napja óta lehetett számítani az ecsetelt okból. Elkerülhetetlenek a tévedések.

Amit Filoni művelt, az tényleg nem volt szép, de szerintem ez egy olyan magánakció volt, ami pont az erre adott negatív visszajelzések miatt többé nem fog előfordulni. Filoninak talán túl nagy hatalma is van a Star Warsban, ami alapvetően nem baj, de jellemző rá, hogy a saját feje után megy (mint a mestere). Ez tetten érhető a TCW hetedik évadán is, ahol már jelentéktelen dolgokban, de ellent mondott más műveknek, és hát a TBB-n is. De meglepne, ha még egy ilyen komoly retcont látnánk. Ha mégis, ha ez tendenciává válik, na akkor elkezdek egyetérteni azzal, hogy az ep9 után visszakoztak. Addig legfeljebb annyit merek kijelenteni, hogy már nem lesz olyan komolyan külsős művekre alapozva egy film, mint az ST volt, megmaradnak a Rogue One és a Solo szintjén. Illetve ezeket az alapokat zanzásított összefoglalóként megkapjuk az adott műben, ahogy Cobb előéletét is megkaptuk.

Ugyanakkor a jelenleg készülő szériák, mint az Ahsoka és a The Acolyte már olyan művek, amik témájából adódóan is alapból komoly szinten multiplatformok - és kicsit azt is mutatják, hogy azért a magyarázkodást sem viszik túlzásba, mert az, aki nem látta a TCW-t és a Rebelst, szerintem egyáltalán nem tudja hová tenni a Mandiban Ahsokát. Egy szó sem hangzott el arról, hogy ki ő, miért élte túl a 66-os parancsot (nem éppen elhanyagolható kérdés), honnan ismeri Bo-Katant, miért van neki egyedül fehér fénykardja, miért nem segít Luke-nak, hol volt a Birodalom idején, miért nem hallottunk róla soha a filmekben, stb. Sőt megkockáztatom, egy laikus szerintem simán hiheti azt, hogy ő ugyanaz a piroscsápos Jedi, akit az ep2-3-ban látni (Shaak Ti).

Azért ehhez tegyük hozzá, hogy Snoke háttersztorijáról maximum alkotók nyilatkoztak, kánon művekben sosem tudtunk meg róla semmit. Ha jól emlékszem ezt a birodalom dolgot Andy Serkis mondta, de soha semmilyen kánon műben nem volt róla szó.

Poe pedig az Új Köztársaságba állt be a fűszercsempészektől, nem egyből az Ellenállásba. Az hogy Zorii nem ezt mondta (amennyiben nem ezt mondta, már nem emlékszem pontosan), az könnyen magyarázható azzal, hogy nem lát közte különbséget. Az ilyen elsimítható ellentmondásokkal nekem speciel nincs gondom, azzal annál inkább, mikor egy esemény kétféleképpen történik meg (a'la Bad Batch). Ha már ellentmondás, akkor a filmregények kapcsán jut egy inkább eszembe, amikor Az Ébredő Erő regény végén Rey és Poe bemutatkoznak egymásnak, majd az Utolsó Jedikben ismét bemutatkoznak egymásnak. Ez már inkább ellentmondás, erre a magyarázat egész egyszerűen annyi, hogy Rian Johnson fontosnak tartotta két főszereplő találkozását ezért meg akarta mutatni. De emiatt szerintem még fogunk tudni aludni éjszaka xd

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

3 órával ezelőtt, Dzséjt írta:

De akár azt is említhetjük, hogy Poe háttérsztorija szerint a Köztársaság hadseregéből lépett be az Ellenállásba, erre az ep9-ben Zori kijelenti, hogy az ő bandájából lépett át Poe az Ellenállásba.

Erre hol van utalás? Gyanítom a Resistance-ből jön ez. Bár még így sem zárja ki egyik a másikat. A Poe regény végén csak azt látjuk, hogy a férfit megérinti Leia szónoklata. Annak hatására még az UK hadseregébe is állhatott. Bár bevallom, ez kicsit erőltetett, de eshetőségnek elmegy. :) 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2 perccel korábban, Ody Mandrell írta:

Erre hol van utalás? Gyanítom a Resistance-ből jön ez. Bár még így sem zárja ki egyik a másikat. A Poe regény végén csak azt látjuk, hogy a férfit megérinti Leia szónoklata. Annak hatására még az UK hadseregébe is állhatott. Bár bevallom, ez kicsit erőltetett, de eshetőségnek elmegy. :) 

Utánanéztem. Poe valóban az Új Köztársaságban kezd el szolgálni, méghozzá egy ún. Rapier osztag vezetőjeként. Erről azt hiszem még egy Adventure történet is született - vagy az Age of Resistance-ben szerepelt, most hirtelen nem ugrik be, Holdo még le is teszteli Leia számára az ifjú képességeit - a Before the Awakening c. könyv (amelyben Rey, Finn és Poe történetét ismerjük meg a TFA előtt) pedig azt mutatja be, hogy Leia hogyan győzi meg Poe Dameront az Ellenálláshoz való csatlakozásról. Amikor ez megtörténik, megkapja feladátul Lor San Tekka felkutatását, amely így belevezet bennünket a Poe Dameron képregénybe. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

On 5/5/2021 at 9:16 AM , Darth Revan9 said:

A mostani Bad Batches incidens azért is rossz szerintem, mert sokan megpróbálták elhinni azt, amit 2014-ben állítottak az egységességről és a regények és képregények egyenrangúságáról. Én is megpróbáltam elhinni, hogy a jövőben nem tiporják sárba a regényeket és a képregényeket.. A régebbi incidensekkel már úgyse tudunk mit kezdeni és amúgy is más katagóriába helyezték őket, de attól még azokat is lehet élvezni.

 

Cupsy hozta fel azt, hogy a 10-es évek végére már egyre több, kisebb ellentmondás, vagy ellenmondás szerűség jött be és most jött egy igazán nagy. Valahogy 2014 környékén volt bennem egy előérzet, mely pont ezt vetítette elő. Először kisebb bakik, vagy kisebb felülírások, átmagyarázások, majd jönnek a nagy figyelmen kívűl hagyások. És most bekövetkezett ez is. Sajnos, volt egy olyan érzésem is, hogy előbb-utóbb a regények és a képregények visszakerülnek a régi, "alacsonyrendű" státuszba és az új kánon szét fog esni - legalábbis abból a szempontból, hogy a készítők már tudatosan figyelmen kívűl hagyják a regényeket és a képregényeket. Kíváncsi vagyok, vajon ez bekövetkezik-e, vagy ez az incidens elszigetelt lesz? A jövőben vannak a válaszok.

 

 

Mi történt pontosan? (Elég csak dióhéjban.) Bocsi, nem követem a Bad Batchet.

Szerkesztve: - caseyjones
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

3 órával ezelőtt, Ody Mandrell írta:

Akkor elmondhatjuk, hogy Poe a Zorris kaland után az UK hadseregébe állt be?

Igen, oda állt be Zoriék után, erre elég sok műben van utalás. Csak arra emlékeztem rosszúl, hogy a Vérvonalban volt, de Bence jól írta, a Before the Awakeningben volt. Wedge képezte ki, erre Az Ellenállás felemelkedésében is elég konkrétan utaltak, abból még az is kiderült, hogy Poe volt Wedge legjobb tanítványa. Szóval elég necces, hogy Zori azzal vádolja Poe-t az ep9-ben, hogy az Ellenállás miatt hagyta ott őket, mert amikor otthagyta őket, az Ellenállás még gondolati síkon sem létezett, ugyanis ez 14 évvel az endori csata után volt, és Leia csak tíz évvel ezután alapította meg az Ellenállást.

 

3 órával ezelőtt, caseyjones írta:

Mi történt pontosan? (Elég csak dióhéjban.) Bocsi, nem követem a Bad Batchet.

Kanan máshogy éli át a 66-os parancsot a TBB-ben, mint a róla szóló képregényben. A helyszín és a szereplők nagyjából azonosak, de jelen van a Bad Batch, más a napszak és a klónok páncélja, plusz az egyik klónnak más a rangja, egy nevesített klón katona meg nincs jelen (vagy csak nem nevezik néven).

 

4 órával ezelőtt, Rixon írta:

Ha jól emlékszem ezt a birodalom dolgot Andy Serkis mondta, de soha semmilyen kánon műben nem volt róla szó.

De, volt, a két hónappal az ep9 előtt kiadott Ultimate Star Wars, New Edition című kánon forráskönyvben van benne.

 

4 órával ezelőtt, Rixon írta:

Ha már ellentmondás, akkor a filmregények kapcsán jut egy inkább eszembe, amikor Az Ébredő Erő regény végén Rey és Poe bemutatkoznak egymásnak, majd az Utolsó Jedikben ismét bemutatkoznak egymásnak. Ez már inkább ellentmondás, erre a magyarázat egész egyszerűen annyi, hogy Rian Johnson fontosnak tartotta két főszereplő találkozását ezért meg akarta mutatni. De emiatt szerintem még fogunk tudni aludni éjszaka xd

Mivel a filmek könyvváltozataiból csak az számít kánonnak, ami nem mond ellent a filmeknek, így nyugodtan mondhatjuk, hogy az ep7 könyvben történt megismerkedésük egyáltalán nem számít. Azt a bemutatkozást inkább az teszi furává, hogy Poe-nak és Rey-nek még közös jelenete is van az ep7-ben, sőt a parancsnok ott van a búcsúnál is, amikor Rey elindul az Ellenállás számára létfontosságú küldetésre, a közös barátjuk pedig kómában van, mégsem mutatkoztak be egymásnak. De biztos abban a nagy kapkodásban (ami alatt nem csináltak semmit :evil: ) elfeledkeztek az illemről. :D 

 

4 órával ezelőtt, Rixon írta:

Az hogy Zorii nem ezt mondta (amennyiben nem ezt mondta, már nem emlékszem pontosan), az könnyen magyarázható azzal, hogy nem lát közte különbséget.

Azt mondja:

"You know, I'm still digging out of the hole you put me in when you left to the join the Resistance."

Persze ki lehet magyarázni, pl. Zori nem válogatja meg a szavait indulatában. Vagy, amit te is írtál, nem lát különbséget egy harminc éve regnáló galaktikus kormány és egy tíz évvel a Poe távozása után alakult kis illegális katonai szervezet között (bár nekem annyira ez nem hihető :) ), de ez akkor is ellentmondás. Mint az, hogy Ben már akkor sem használta az Obi-Wan nevet, amikor Luke a világra jött. Vagy, hogy Vader tanítványaként hagyta ott Obi-Want. Ilyen apró ellentmondások akadnak szép számmal a filmekben. És a könyvekben, pl. Kanan az Új hajnalban azt állítja, hogy a Jedi Templom elpusztult, holott már rengeteg műben szerepelt Császári Palotaként és az ep6 végén is látjuk, hogy áll). És a képregényekben. Lényegében mindenben.

Alapvetően eddig egyetlen egy komoly retcon történt, ami nem kimagyarázható eltérés, ahogy jól megofalmaztad, egy esemény kétféleképpen történt meg. A The Bad Batch 66-os eseménye. De ez mindössze egy az ep9 megjelenése óta. Ezzel szemben megszámolni is nehéz lenne, hány olyan mű született azóta, hogy az ep9 kijött, mégis komoly kereszthivatkozásokkal van tele, amik nélkül bár nem érthetetlen a mű, azért nem is teljesen kerek. Ezek közül az egyik a The Mandalorian második évada, amiben annak, aki nem látta a TCW-t és a Rebelst, úgy a vége felé már valószínűleg semmi sem világos. Ahsokát már ecseteltem, de Bo-Katan is egy rejtély lehet, hát még az, hogy miért ilyen fontos jelkép a fénykard, amikor az pusztán a filmek szerint csak a Jedik és a Sith-ek fegyvere. Ja, és nincs belőle fekete. Itt meg feljogosít egy olyan alakot arra, hogy egy egész bolygón uralkodjon, aki még csak azt sem tudta sokáig, mi az az Erő és léteztek olyan figurák, akiket Jediknek hívtak. És, ha folytatják a mandi vonalat, akkor megkerülhetetlen lesz a TCW és a Rebels. És ez nagyközönségnek szánt művek, nem könyvek vagy képregények, még csak nem is videojátékok. Jelenleg az élőszereplős sorozatok a Star Wars zászlóshajói, ami eljut (így vagy úgy) a szélesebb közönséghez, amit a nem rajongók is szívesen megnéznek.

És bizony a nem rajongó ismerőseimnek el kellett magyaráznom, ki az az Ahsoka Tano, vagy miért fontos a fekete fénykard. Ugyanúgy, ahogy el kellett magyaráznom Snoke-ot is, Palpatine feltámadását is, Dooku átállását is, Maul feltámadását is, meg még jó sok mindent, mert a filmeken kívül csak a Mandit látták. Ezért sem tudok egyetérteni ezzel az "ep9 után visszakozás történt" dologgal. Nem látom a visszakozást, éppen az ellenkezőjét érzékelem.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

7 órával ezelőtt, Dzséjt írta:

Igen, oda állt be Zoriék után, erre elég sok műben van utalás. Csak arra emlékeztem rosszúl, hogy a Vérvonalban volt, de Bence jól írta, a Before the Awakeningben volt. Wedge képezte ki, erre Az Ellenállás felemelkedésében is elég konkrétan utaltak, abból még az is kiderült, hogy Poe volt Wedge legjobb tanítványa. Szóval elég necces, hogy Zori azzal vádolja Poe-t az ep9-ben, hogy az Ellenállás miatt hagyta ott őket, mert amikor otthagyta őket, az Ellenállás még gondolati síkon sem létezett, ugyanis ez 14 évvel az endori csata után volt, és Leia csak tíz évvel ezután alapította meg az Ellenállást.

 

Kanan máshogy éli át a 66-os parancsot a TBB-ben, mint a róla szóló képregényben. A helyszín és a szereplők nagyjából azonosak, de jelen van a Bad Batch, más a napszak és a klónok páncélja, plusz az egyik klónnak más a rangja, egy nevesített klón katona meg nincs jelen (vagy csak nem nevezik néven).

 

De, volt, a két hónappal az ep9 előtt kiadott Ultimate Star Wars, New Edition című kánon forráskönyvben van benne.

 

Mivel a filmek könyvváltozataiból csak az számít kánonnak, ami nem mond ellent a filmeknek, így nyugodtan mondhatjuk, hogy az ep7 könyvben történt megismerkedésük egyáltalán nem számít. Azt a bemutatkozást inkább az teszi furává, hogy Poe-nak és Rey-nek még közös jelenete is van az ep7-ben, sőt a parancsnok ott van a búcsúnál is, amikor Rey elindul az Ellenállás számára létfontosságú küldetésre, a közös barátjuk pedig kómában van, mégsem mutatkoztak be egymásnak. De biztos abban a nagy kapkodásban (ami alatt nem csináltak semmit :evil: ) elfeledkeztek az illemről. :D 

 

Azt mondja:

"You know, I'm still digging out of the hole you put me in when you left to the join the Resistance."

Persze ki lehet magyarázni, pl. Zori nem válogatja meg a szavait indulatában. Vagy, amit te is írtál, nem lát különbséget egy harminc éve regnáló galaktikus kormány és egy tíz évvel a Poe távozása után alakult kis illegális katonai szervezet között (bár nekem annyira ez nem hihető :) ), de ez akkor is ellentmondás. Mint az, hogy Ben már akkor sem használta az Obi-Wan nevet, amikor Luke a világra jött. Vagy, hogy Vader tanítványaként hagyta ott Obi-Want. Ilyen apró ellentmondások akadnak szép számmal a filmekben. És a könyvekben, pl. Kanan az Új hajnalban azt állítja, hogy a Jedi Templom elpusztult, holott már rengeteg műben szerepelt Császári Palotaként és az ep6 végén is látjuk, hogy áll). És a képregényekben. Lényegében mindenben.

Alapvetően eddig egyetlen egy komoly retcon történt, ami nem kimagyarázható eltérés, ahogy jól megofalmaztad, egy esemény kétféleképpen történt meg. A The Bad Batch 66-os eseménye. De ez mindössze egy az ep9 megjelenése óta. Ezzel szemben megszámolni is nehéz lenne, hány olyan mű született azóta, hogy az ep9 kijött, mégis komoly kereszthivatkozásokkal van tele, amik nélkül bár nem érthetetlen a mű, azért nem is teljesen kerek. Ezek közül az egyik a The Mandalorian második évada, amiben annak, aki nem látta a TCW-t és a Rebelst, úgy a vége felé már valószínűleg semmi sem világos. Ahsokát már ecseteltem, de Bo-Katan is egy rejtély lehet, hát még az, hogy miért ilyen fontos jelkép a fénykard, amikor az pusztán a filmek szerint csak a Jedik és a Sith-ek fegyvere. Ja, és nincs belőle fekete. Itt meg feljogosít egy olyan alakot arra, hogy egy egész bolygón uralkodjon, aki még csak azt sem tudta sokáig, mi az az Erő és léteztek olyan figurák, akiket Jediknek hívtak. És, ha folytatják a mandi vonalat, akkor megkerülhetetlen lesz a TCW és a Rebels. És ez nagyközönségnek szánt művek, nem könyvek vagy képregények, még csak nem is videojátékok. Jelenleg az élőszereplős sorozatok a Star Wars zászlóshajói, ami eljut (így vagy úgy) a szélesebb közönséghez, amit a nem rajongók is szívesen megnéznek.

És bizony a nem rajongó ismerőseimnek el kellett magyaráznom, ki az az Ahsoka Tano, vagy miért fontos a fekete fénykard. Ugyanúgy, ahogy el kellett magyaráznom Snoke-ot is, Palpatine feltámadását is, Dooku átállását is, Maul feltámadását is, meg még jó sok mindent, mert a filmeken kívül csak a Mandit látták. Ezért sem tudok egyetérteni ezzel az "ep9 után visszakozás történt" dologgal. Nem látom a visszakozást, éppen az ellenkezőjét érzékelem.

Pablo Hidalgo kimondta twitteren: nem az számít, hogy az adott esemény hogy történt, hanem hogy hol és mi. A körülmények nem számítanak, csak a történelemkönyves leírás. A Bad Batch esetében "Depa Billaba és Caleb Dume a Kalleren volt mikor kiadták a 66-os parancsot, a mester meghalt a tanítvány elszökött". Ez megegyezik a két sztoriban, de a körülmények mások. Ezt én visszalépésnek értékelem ahhoz képest, ahogy elindult a kánon, és ahhoz, amit pont Dave Filoni írt az első kánon regény, az Új Hajnal előszavaként. Ez alapján mégis csak van valamiféle nem is feltétlen hierarchia de prioritás a mozgóképes alkotások felé az írottakkal szemben. Én ezt neveztem visszalépésnek. Még egyszer mondom, én nem teszek különbséget két mozgóképes projekt között, mert tapasztalatból mondom, egy sorozatot hamarabb fog megnézni az átlag ember kontextusért, mint elolvasni egy könyvet vagy egy képregényt.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Éppen most , Rixon írta:

Még egyszer mondom, én nem teszek különbséget két mozgóképes projekt között, mert tapasztalatból mondom, egy sorozatot hamarabb fog megnézni az átlag ember kontextusért, mint elolvasni egy könyvet vagy egy képregényt.

Még akkor is ha animációs. Apámmal is megnézettem nyáron a TCW-t, de egy képregényt biztos hogy soha nem olvasott volna el.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

16 órával ezelőtt, Ody Mandrell írta:

Téged mindig akkor érdekel más véleménye ha a saját nézőpontodat kell igazolni. Különben teszel arra ki mit gondol, ezt már nem egyszer leírtad itt. Mert van saját véleményed. Ezekután elég nehéz releváns hivatkozási alapnak venni az írásod.

Pont, te beszélsz erről? Jaj, hagyjuk már ezt. 13 éve, amióta ide járok, látom, hogy állandóan fel vagy háborodva, ha nem értenek egyet veled és látom, hogy mindig szúrja a szemed, ha valaki nem a te szemüvegeden keresztül nézi a Star Wars-t.

Arra teszek egyébként, ha valaki téríteni próbál, vagy erőszakosan, támadóan, kioktató stílusban megpróbálja lenyomni a torkomon a véleményét. Erre szoktam tenni nagy ívben. Ha megfigyelted, akkor ilyenkor fordul elő, hogy felveszem az ellentámadó pozíciót. Engem ugyan senki se térítsen át.

Szóval, ez nem az, hogy teszek más gondolatiara. Azokat tudomásul veszem, még akkor is, ha teljesen eltérnek az enyéimtől. Felfogtam már 13 éve, hogy nálad a kánon és a mozgóképes alkotások a legfontosabbak. Tudom nagyon jól, hogy van ilyen csoport is. És ezzel nincs is semmi baj. Viszont vannak más rajongói csoportok és nézőpontok is. Én is egy másik csoportba tartozom. Pont ez a Ziro-s cikk reprezentál párat, valószínűleg olyanokat is, melyekre egyesek allergiásak. Igen, képzeld el, van saját véleményem. Gondolom, neked is van, nem?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

15 órával ezelőtt, Donát írta:

Ez az, amit a Lucasfilmnek az ST után újra kellett gondolni, de ettől még maga a modell jól működött, olyanannyira, hogy most is azt látjuk, hogy 10 sikeres "crossover"-re jut egy - egyébként áltaálban nem annyira jelentős - retcon felülírás. Amíg az arányok így maradnak, én nem kongatnám a vészharangot.

Egyetértek annyi igazitással hogy nagyságrendileg inkább ezer crossoverre jut egy retcon. Igazából eddig a  9 évnyi Disney alatt egy komolyabb retcon volt (Kanan) és még ott is egy csomó fontos elem változatlan maradt. Ennél egységesebb multiplatform világépités nem nagyon létezik a világon.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

5 órával ezelőtt, Darth Revan9 írta:

Pont, te beszélsz erről? Jaj, hagyjuk már ezt. 13 éve, amióta ide járok, látom, hogy állandóan fel vagy háborodva, ha nem értenek egyet veled és látom, hogy mindig szúrja a szemed, ha valaki nem a te szemüvegeden keresztül nézi a Star Wars-t.

Kiállok amellett amiben hiszek. Ha szerinted ez felháborodás, akkor legyen. Igazából nincs jelentősége.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

8 órával ezelőtt, Rixon írta:

Ez megegyezik a két sztoriban, de a körülmények mások. Ezt én visszalépésnek értékelem ahhoz képest, ahogy elindult a kánon, és ahhoz, amit pont Dave Filoni írt az első kánon regény, az Új Hajnal előszavaként. Ez alapján mégis csak van valamiféle nem is feltétlen hierarchia de prioritás a mozgóképes alkotások felé az írottakkal szemben.

Nekem pont ez a fura, hogy rákoncentrálsz egy valóban negatív dologra, és abból levonod a negatív következtetést, miközben rengeteg dolog meg pont az ellenkezőjét mutatja, de mintha ezekről tudomást sem vennél. Vagy ezer pozitív dolog fasorban sincs egy negatívhoz képest a te szemedben. Szerintem, amíg az arány nem fordított, nem lehet visszalépésről beszélni.

A nyilatkozatokkal meg szerintem nem nagyon kell foglalkozni, legalábbis az ilyen tűzoltás jellegűekkel olyasvalakitől, akinek semmi beleszólása a dolgok menetébe (és pláne elosztanám kettővel azt, amit Twitteren írnak az emberek). Az számít, amit végül letesznek az asztalra.

8 órával ezelőtt, Rixon írta:

Még egyszer mondom, én nem teszek különbséget két mozgóképes projekt között, mert tapasztalatból mondom, egy sorozatot hamarabb fog megnézni az átlag ember kontextusért, mint elolvasni egy könyvet vagy egy képregényt.

Viszont a legtöbb ember nagyon is tesz különbséget. Egy átlagos felnőttet sokkal nehezebben veszel rá egy "mesére", mint egy élőszereplős sorozatra. Még a Star Wars rajongók között is rengeteg olyan van (ezen a fórumon is!), akit puskával sem tudnál rávenni, hogy megnézzen egy animációs sorozatot, mondván, hogy az gyerekes vagy gyerekeknek készült, míg élőszereplőst vígan megnéz.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Néha a kapcsolódási pontok egyébként egészen elképesztőek. Mint ez.

Jabba hangárját először a Battlefront játékban lehetett látni. Aztán most a Boba Fett sorozatban szinte egy az egyben ugyanaz. 

Hány fiktiv világ van még ahol egy helyszínt egy videojátékból vesznek át egy élőszereplős sorozatba úgy hogy egyik médium se számít az adott franchise fő platformjának?

Azaz érzésem hogy a mostani Disney korszakot akkor fogjuk igazán értékelni amikor majd véget ér.

GomsZax.jpg

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

11 órával ezelőtt, Bomarr írta:

Néha a kapcsolódási pontok egyébként egészen elképesztőek. Mint ez.

Jabba hangárját először a Battlefront játékban lehetett látni. Aztán most a Boba Fett sorozatban szinte egy az egyben ugyanaz. 

Hány fiktiv világ van még ahol egy helyszínt egy videojátékból vesznek át egy élőszereplős sorozatba úgy hogy egyik médium se számít az adott franchise fő platformjának?

Azaz érzésem hogy a mostani Disney korszakot akkor fogjuk igazán értékelni amikor majd véget ér.

GomsZax.jpg

Azért az tényleg fantasztikus, hogy ilyesmit is tudnak csinálni. Annál fájdalmasabb a Bad Batch eleje. Ott bezzeg ez nem ment.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

 

4 órával ezelőtt, Darth Revan9 írta:

Azért az tényleg fantasztikus, hogy ilyesmit is tudnak csinálni. Annál fájdalmasabb a Bad Batch eleje. Ott bezzeg ez nem ment.

Akkor most következzék egy kis szabályismétlés:

  

2017. 11. 03. - 17:28, Dzséjt írta:

Ez a fórum azért létezik, hogy a Star Warsról konstruktívan és pozitív szellemben beszélgessünk. Nem az a célunk, hogy mindenki ódákat zengjen, de elsősorban nem azért járunk ide, hogy azt olvassuk, mennyire rossz a prequel, a sequel, stb. Ha valamelyik film vagy valami nem tetszik, le lehet írni, nyilván nem mindenki fog egyetérteni, de még ha lesznek is ellenvetések, fogadd el, hogy elfogadtuk: neked az nem tetszik. Nem kell még ötvenszer megismételni, sem bizonygatni, mert ezzel itt legfeljebb ellenszenvet válthatsz ki.

Felfogtuk, hogy neked nem tetszik a TBB első részében történt kánon-törés, de kérlek szépen, hagyd abba ennek folyamatos felemlegetését.

Szerkesztve: - Dzséjt
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Kicsit elgondolkodva az új rendszerű kánon műveken, engem nagyrészt bevonzott ez a szegmens. Korábban szinte a létezéséről se vettem tudomást, de most, hogy jelentőséggel bír nagyon bírom és követem. Veszem a könyveket, képregényeket, ami a Lucas éra alatt elképzelhetetlen volt, legalábbis ekkora volumenben. 

 

Szerintem jól látható, hogy a filmek sok szálat hagynak a kiegészítő műveknek, amikkel aztán évekig lehet tovább foglalkozni regényekben, képregényekben, esetleg videójátékokban. Ezen persze lehet vitatkozni mennyire jó, nekem személy szerint bejön így ez a fajta univerzumépítés. Persze csak addig, amíg hatalmas ellentmondások nem kerülnek a művekbe, amiktől őszintén szólva nem félek. 

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 2 hónappal később...

Book of Boba Fett spoiler:

 

Szerintetek az meg lesz magyarázva, hogy hogyan kerülhetett 

Spoiler

Yoda fénykardja Luke-hoz? A 2017-es Vader képregényben elégették azt a kardot. Viszont ez nem nagy ellentmondás, mert ott volt a lehetőség, hogy Yoda újat csináljon.

 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.