Ugrás a kommentre

A Star Wars Tales animációs sorozat


Bence1997

Ajánlott hozzászólás

Az Ahsokát én egy közepes regénynek tartom. Nyilván, a karakter kedvelőjeként kissé elfogult vagyok, de olvastam már rosszabbat az új Kánonban is. Többet vártam tőle, de nem volt rossz. Vonatkoztassunk el attól, hogy ki szerint mennyire jó könyv, és mennyire kár az átírásáért.

 

Szerintem is a tendencia az, ami gáz. Annak idején kijelentették, hogy lesz egy egységes Kánon, ahol akár egy képregényben ábrázoltak is egyenértékűek lehetnek filmes cselekményekkel. Sokan szerintem ennek szellemében vásárolnak kiadványokat, hogy "A Star Wars Kánonot" ismerjék. Erre fel, Kánonnak titulált alkotások kerülnek átírásra, már nem első ízben, és nem apróságokról van szó. Én megértem, hogy Filoni, vagy XY szerint jobban is el lehet mesélni, egy már létező történetet, és pozíciójuknál fogva élnek a lehetőséggel (Lucas is nem egyszer revizionálta önmagát a klasszikus trilógia során), de számomra nagyon nyugtalanító ez a mentalitás. Már a TCW finálé idején is az volt (noha jobban tetszett az animációs, mint a regénybeli változat az Ahsoka-Maul harc kapcsán), ahogy a The Bad Batch során is. Ha lefektettek valamit, mint Kánon, igenis igazodjanak hozzá, vagy ne tegyenek olyan kijelentéseket, hogy minden egyenértékű. Mert ennek függvényében, mi a garancia rá, hogy pl. a The Acolyte nem fog felülírni valami (sokak számára zseniális) The High Republic regényt, csak mert egy magas rangú Lucasfilmes úgy gondolja jobbnak? Vagy mi a garancia arra, hogy bármi is fix és megmásíthatatlan a Star Warsban, amit Kánonként adnak el? 

 

Szerintem úgy is lehet remek történeteket elmesélni, hogy tiszteljük más alkotók munkásságát, és igazodunk, korábban lefektetett dolgokhoz. Ellenkező esetben, ennek az egész "Kánon" marketingnek nincs semmi értelme.  

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

8 órával ezelőtt, Nute Gunray írta:

Ha az Ahsoka könyvet esetleg egy az egyben átírják, azzal meg tudok békélni, mert szerintem is egy elég rossz könyvről van szó. Én inkább a tendenciát tartom nem kívánatosnak. Törekedni kell egy tényleg egységes és ellentmondásoktól mentes univerzumra, még ha hibák vagy felülírások mindig is lesznek, ez óhatatlan (hiszen folyamatosan változik a piac és az igény, 2016-ban, az Ahsoka megjelenésekor még nagyon esélytelennek látszott, hogy a karakter pl. élőszereplős sorozatban fog majdan megjelenni).

 

Filoniban azért látom, hogy a többiekhez képest a kelleténél jobban negligál más műveket. A Bad Batch-pilotban történt felülírás pl. teljesen felesleges volt, ami ráadásul a képregényhez képest sokkal rosszabb kivitelezésű is lett.

Igen, az Ahsoka átírással nincs baj, az viszont kár hogy Filoninál ez kezd tendencia lenni. Mások munkáját nem igazán becsüli, pláne ha a saját karaktereiről van szó, így például Ahsokáról vagy Kananról. Szerintem ő tényleg nagyon átéli, hogy egyfajta új Lucasként tekint magára, aki szintén elég sokszor átirt dolgokat és úgy van vele hogy ha egy karakter az ő fejéből pattant ki akkor azt csinál vele amit akar. Pedig a kánon-alkotás egészen másjellegű szellemiséget követelne meg.

 

Egyelőre nekem úgy tűnik hogy ez nem Lucasfilmes probléma hanem konkrétan Filoni probléma. Mások nagyon is igyekeznek igazodni a többiekhez.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

9 órával ezelőtt, Darth Sky írta:

Az Ahsokát én egy közepes regénynek tartom. Nyilván, a karakter kedvelőjeként kissé elfogult vagyok, de olvastam már rosszabbat az új Kánonban is. Többet vártam tőle, de nem volt rossz. Vonatkoztassunk el attól, hogy ki szerint mennyire jó könyv, és mennyire kár az átírásáért.

 

Szerintem is a tendencia az, ami gáz. Annak idején kijelentették, hogy lesz egy egységes Kánon, ahol akár egy képregényben ábrázoltak is egyenértékűek lehetnek filmes cselekményekkel. Sokan szerintem ennek szellemében vásárolnak kiadványokat, hogy "A Star Wars Kánonot" ismerjék. Erre fel, Kánonnak titulált alkotások kerülnek átírásra, már nem első ízben, és nem apróságokról van szó. Én megértem, hogy Filoni, vagy XY szerint jobban is el lehet mesélni, egy már létező történetet, és pozíciójuknál fogva élnek a lehetőséggel (Lucas is nem egyszer revizionálta önmagát a klasszikus trilógia során), de számomra nagyon nyugtalanító ez a mentalitás. Már a TCW finálé idején is az volt (noha jobban tetszett az animációs, mint a regénybeli változat az Ahsoka-Maul harc kapcsán), ahogy a The Bad Batch során is. Ha lefektettek valamit, mint Kánon, igenis igazodjanak hozzá, vagy ne tegyenek olyan kijelentéseket, hogy minden egyenértékű. Mert ennek függvényében, mi a garancia rá, hogy pl. a The Acolyte nem fog felülírni valami (sokak számára zseniális) The High Republic regényt, csak mert egy magas rangú Lucasfilmes úgy gondolja jobbnak? Vagy mi a garancia arra, hogy bármi is fix és megmásíthatatlan a Star Warsban, amit Kánonként adnak el? 

 

Szerintem úgy is lehet remek történeteket elmesélni, hogy tiszteljük más alkotók munkásságát, és igazodunk, korábban lefektetett dolgokhoz. Ellenkező esetben, ennek az egész "Kánon" marketingnek nincs semmi értelme.  

Én is úgy gondolom, hogy inkább a tendenciával van baj. Még akkor is, ha A klónok háborúja vége jobb lett, mint a könyves visszaemlékezések.

Számomra azért rossz, mert könyvpárti vagyok és számtalan olyan SW könyvet, képregényt olvastam, melyek felérnek, vagy akár túl is szárnyalják a filmeket, sorozatokat. 2014-ben örültem, mikor kijelentették, hogy innentől kezdve a könyvek és képregények is számítani fognak. Nem a kánon miatt, hanem egyszerűen csak jó érzés, hisz bármikor születhet olyan SW könyv, képregény, mely film élményt nyújt és az immáron teljes mértékben számít. Erre jó példa a Köztársaság Fénykora, vagy a Vader képregények, a Mester és tanítványa, a Dooku, az elveszett Jedi. Naiv módon megpróbáltam hinni az ígéretnek. De már 8 éve bennem volt az, hogy bolondság lenne ezt komolyan venni. Az ösztönöm azt súgta, hogy ez nem több, mint egy olcsó marketing szöveg, hogy továbbra is vegyék az emberek a könyveket és képregényeket. És az elmúlt években bebizonyosodott, hogy tényleg csak üres ígérgetés volt. Persze tudom, hogy számtalanszor odafigyeltek azért a könyvekre és képregényekre, de Dave húzásai mégis aláássák az egész rendszer szilárdságát. És ami rosszabb: precedenst teremt. Nemem is pont ez fordult meg a fejemben, mint neked. Mi akadálya van annak, hogy akármelyik későbbi alkotó ne húzza át akármelyik kedvenc könyvünk és képregényünk történetét? A Köztársaság Fénykora valamelyik csodás regényét? Nem jó irányba haladnak, főleg, hogy most már úgy látszik, évente vannak ilyen húzások.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ezek érdekesek voltak. mintha a

Spoiler

Dookus epizódok jobban igazodnának a Darth Plagueis regényhez. Ott is, Dooku a Baljós idején még a Rend tagja volt, és a Baljós árnyak évében hagyta el a Rendet.  Bár az Elveszett Jedinél ezt csinálhatják úgy, hogy Dooku visszatért a Rendbe egy rövid időre, majd újra távozott.

 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

36 perccel korábban, kdani20 írta:

Klassz, akkor a Dooku könyv is ugrik? :angry:

Én azért nem ugranék egyből erre a következtetésre, hiszen a szivárogtató olyasmire alapozza az egyetlen dolgot, ami ellentmondana korábbi infóknak, ami könnyen kimagyarázható:

 

Spoiler

Azt írja, hogy azért hiszi azt, hogy még Jedi, mert viseli a köpenyt és bemegy az Archívumba. Csókolom, a Jedi köpenyek nem úgy vannak megalkotva, hogy csak és kizárólag Jedik vehetik fel. Dooku simán felkaphatta magára a régi köpenyét vagy egy sarki boltban vett köpenyt (hiszen ezek még csak nem is egyedi, exkluzív egyenruhák, láttunk már civileket is Jedi köpenyben flangálni), ahogy például Cad Bane is megtette már. És az sem nagy cucc, hogy ott van a Jedi Templomban, és részt vesz egy esetleges szertartáson, amin elbúcsúztatják Qui-Gont (mert felteszem, ez nem a naboo-i temetés, mert ott nem nagyon láttuk Dookut - és az ep2-ben is azt mondta, hogy ő és Obi-Wan korábban nem találkoztak). Ugyanis a TCW-ben láthattuk, hogy a Jedi temetési szertartásokon részt vehetnek külsősök is. Mind Obi-Wan ál-temetésén (4x15 Deception), mind a bombatámadás alatt elhunyt Jedik temetésén (5x18 The Jedi Who Knew Too Much) láthattunk külsősöket, mint Amidala, Tarkin, Satine, stb. Qui-Gon gyászszertartására nyilván meghívják korábbi mesterét, aki ezután belóghatott az archívumba is törölni. Az pedig, hogy Dooku törölte az archívumot és az ep1 táján tette ezt, már korábban is sejthető volt.

 

Mert nem csak a Dooku-könyvből, de a Mester és tanítványból is az derült ki, hogy Dooku már jóval az ep1 előtt elhagyta a Jedi Rendet. Ugyanakkor a TCW-ből azt is tudjuk, hogy a klónokat csak a naboo-i invázió idején rendelték meg. Tehát a Kaminót is ez idő tájt kellett törölni az archívumból, ezt megelőzően erre senkinek nem volt oka. Yoda ep2-es szavai alapján erre csak egy Jedi lehetett képes. A klónozásban voszont csak egy aktív Jedi volt érintett, a megrendelő: Sifo-Dyas. Akit Dooku szintén a TCW szerint már a naboo-i invázió előtt megöletett a pyke-okkal, és ő tényleg csak megrendelte a klónokat. Aztán kinyiffantották és a Sith-ek átvették az irányítást, Jango Fettet már Dooku választotta ki.

Sifo-Dyasnak ráadásul - tudomásunk szerint - arra nem volt oka, hogy a Kamino létezésének minden nyomát eltűntesse, ez inkább a Sith érdeke volt, vagyis Dooku-é. Korábban Lucas is azt mondta, hogy Dooku törölte az archívumból Kaminót. De, ha Dooku akkor már tíz éve nem volt a Jedi Rend tagja, ezt hogy vitte végbe?

Nos, talán pont a fentiek végre meg is mutatják azt, amit az eddigi infókból kikövetkeztethettünk. Meghívják a gyászszertartásra, amin - fenntartva a látszatott - tradícionális Jedi szerelésben jelenik meg. Aztán bemegy az Archívumba, és törli Kaminót az archívumból. Régi barátja, Jocasta Nu nyilván nem fogja kihajítani onnan, és azt is láthattuk a TCW-ben, hogy a Jedi Archívum nem éppen Fort Knox.

 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Kár előre felháborodni, ezek csak kontextusból kiragadott szivárogtatások, számos szubjektív következtetéssel és fejtegetéssel. A kész anyagnál meglátjuk, hogy mi lesz a hozzáállás a korábbi művekhez.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2022. 07. 30. - 1:38, Darth Sky írta:

Annak idején kijelentették, hogy lesz egy egységes Kánon, ahol akár egy képregényben ábrázoltak is egyenértékűek lehetnek filmes cselekményekkel.

Mondjuk túlnyomórészt tényleg igy kezelik az SW-t. Lásd a Jedi Fallen Order-ben látott elemek beépítését annyira, hogy az Obi-Wanban egy konkrét epizód szinte csak Fallen Order homázs volt, vagy azt hogy a képregényekre kitalált Fekete Krrsantan végül a Boba Fett sorozatban mellékszerepet kapott. Ilyet korábban elképzelni nem lehetett, hogy ennyire egységes legyen az SW kezelése. De mindig ez van: egy kis dolgot átirnak és elfelejtődik az a rakat sok példa ami meg épp hogy az egységességet mutatta. Csak nézzük meg hogy a kis időkitöltőnek gondolt Rebels sorozatnak mekkora hatása lett például a kánonra. Jövőre már egy olyan élőszereplős sorozatot nézünk ahol a Rebels karakterek lesznek az egyik főszereplők.

 

2022. 07. 30. - 10:46, Yoda József írta:

Amúgy viccen kívül, kíváncsi lennék, hogy ehhez mit szólnak a kollégái

Az Ahsoka regény írója ezt tette ki Twitterre:

 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

23 órával ezelőtt, Bomarr írta:

De mindig ez van: egy kis dolgot átirnak és elfelejtődik az a rakat sok példa ami meg épp hogy az egységességet mutatta.

Miért felejtődne el a sok példa, ami az egységességet erősíti? Személy szerint nem egyszer hangot adtam neki, mennyire tetszik, hogy egységesen kezelik a különböző médiumokat, főleg az utóbbi évek sorozataiban. 

Viszont ez nem változtat azon a tényen, hogy ha felülírnak korábban Kánon dolgokat, máris borul az az állítás, amit az új rendszer kezdetekor hirdettek. Nem az arányokon van a hangsúly, hanem a mentalitáson, ahogy fentebb is írtam. Egy komplett regény felülírása (már ha igaz), szerintem már nem olyan "kis dolog". A The Bad Batch esetében ráadásul dramaturgiailag sem volt semmi szükség módosítani olyanokon, mint pl. a napszak, a klónok páncélja, vagy Billaba fénykardjának színe. De ez itt már OFF.    

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 1 hónappal később...

Ez komolyan hihetetlen... ki adja ezeket a címeket? Nem ártana, ha egyszer körbenézne a lore kapcsán... Bár a Rossz osztagnál jobb. Igazából itt az írás módja nem tetszik...

Meg hogy 90%, hogy a sorozat után ki is dobhatom az Ahsoka regényt...

Szerkesztve: - kdani20
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

25 perccel korábban, kdani20 írta:

Igazából itt az írás módja nem tetszik...

Nálam is csak az írásmód a nem nyerő. Viszont magyar címnek szerintem jó. A Legendák Tales of the Jedi képregénysorozatot is Jedi históriáknak fordította a magyar kiadó.

Mi lenne jobb alternatíva? Jedi mesék, Jedi történetek, Jedi krónikák? :D   

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

17 órával ezelőtt, Darth Sky írta:

Nálam is csak az írásmód a nem nyerő. Viszont magyar címnek szerintem jó. A Legendák Tales of the Jedi képregénysorozatot is Jedi históriáknak fordította a magyar kiadó.

Mi lenne jobb alternatíva? Jedi mesék, Jedi történetek, Jedi krónikák? :D   

Esetleg Történetek a Jedikről. De szerintem is jó ez a históriák, olyan mesésen cseng, ami illik az SW-hez. Viszont már megegyezhetnének abban, hogy hogyan kapcsolnak szavakat a Jedikhez. A Jedi lovag is volt már Jedilovag, Jedi-lovag, a Jediben a kis és nagy J is örökösen változik, most meg Jedihistóriák, ami régen meg Jedi históriák volt.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 4 héttel később...

Dave Filoni a sorozat készítője, felügyelő igazgatója és ügyvezető producere (supervising director és executive producer), és 5 epizód írója.

Filoni mellett Athena Yvette Portillo és Carrie Beck is ügyvezető producerek (executive producer), valamint Alex Spotswood és Josh Rimes producerek.

 

A zenét Kevin Kiner szerezte.

 

Epizódcímek, írók és rendezők:

1. Life and Death

Írta: Dave Filoni

Rendezte: Nathaniel Villanueva

 

2. Justice

Írta: Dave Filoni

Rendezte: Saul Ruiz

 

3. The Sith Lord

Írta: Dave Filoni

Rendezte: Saul Ruiz

 

4. Practice Makes Perfect

Írta: Dave Filoni

Rendezte: Saul Ruiz

 

5. Coda

Írta: Dave Filoni

Rendezte: Saul Ruiz

 

6. Choices

Írta: Charles Murray és Élan Murray

Rendezte: Charles Murray

 

Szerkesztve: - Bence1997
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.