Ugrás a kommentre

Padmé Amidala


Milandra

Ajánlott hozzászólás

Az akkor volt. De aztán látta mivé lett Anakin. Később látta volna mivé lett a Birodalom. Biztos vagyok benne, hogy a kötelesség tudata felülkerekedett volna benne. Az elsők között lett volna, akik szembeszállnak az Uralkodó és Darth Vader Birodalmával, és elkezdte volna szervezni a Lázadást.

A lázadás nélküle is köszönte szépen, jól meg volt. Szerintem nem az ő feladata lett volna ez. Persze ha életben marad, akkor idővel valószínűleg szerepet vállal benne.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A lázadás nélküle is köszönte szépen, jól meg volt. Szerintem nem az ő feladata lett volna ez. Persze ha életben marad, akkor idővel valószínűleg szerepet vállal benne.

Szerintem ha életben maradt volna, akkor biztos a Lázadás élharcosa lett volna.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 4 héttel később...
  • 1 hónappal később...
  • 11 hónappal később...
  • 1 évvel később...
  • 11 hónappal később...

Uhm, az Egyesült Királyság is demokrácia, noha van királynő. :) Szóval a királynő és a demokrácia nem ellentétes egymással. Szerintem úgy kell elképzelni, mint az Egyesült Királyságot, csak itt a királynő olyan mint egy köztársasági elnök, nem vérvonal van, hanem határozott időre választják. Legalábbis nekem így lenne logikus. Szerintem alapból a királynő nincs ilyen aktívan belevonva a dolgokba, mint ahogy itt látjuk, csak válság idején. Az EpII-ben is csak azért látjuk Jamillát, mert Padmé elég magasan van ahhoz, hogy a királynő fogadja.

 

De mivel ez OFF, átviheted a választ oda, amelyik részére reagálni szeretnél. :)

Csakhogy az ep.2-ből az derül ki, hogy a királynő itt nem hagyományból tartott kirakati baba hanem uralkodik -Padmé annyira jól hogy marasztalni akarták-, ráadásul fura lenne ha egy olyan poszt ami egyébként egyáltalán nem fontos és a betöltője nem folyik bele békeidőben a dolgokba, pont vész esetén kapna különösen nagy hatalmat amikor a legnagyobb szükség van a dörzsöltségre és a tapasztalatra. Az hogy vészidőben a királynő szava a döntő szerintem pont azt húzza alá, hogy állandóan ő a vezető (emellett szól az is, hogy Padmé elmondása szerint a jelenlegi királynő kérte fel a szenátori cím betöltésére is). Ráadásul választják tehát ezen a ponton már végképp semmi köze az európai uralkodó családokhoz, hisz itt nincs is uralkodó család, csak egy megválasztott vezető akit valamiért királynőnek hivnak.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csakhogy az ep.2-ből az derül ki, hogy a királynő itt nem hagyományból tartott kirakati baba hanem uralkodik -Padmé annyira jól hogy marasztalni akarták-, ráadásul fura lenne ha egy olyan poszt ami egyébként egyáltalán nem fontos és a betöltője nem folyik bele békeidőben a dolgokba, pont vész esetén kapna különösen nagy hatalmat amikor a legnagyobb szükség van a dörzsöltségre és a tapasztalatra. Az hogy vészidőben a királynő szava a döntő szerintem pont azt húzza alá, hogy állandóan ő a vezető (emellett szól az is, hogy Padmé elmondása szerint a jelenlegi királynő kérte fel a szenátori cím betöltésére is). Ráadásul választják tehát ezen a ponton már végképp semmi köze az európai uralkodó családokhoz, hisz itt nincs is uralkodó család, csak egy megválasztott vezető akit valamiért királynőnek hivnak.

Erre mondtam én, hogy olyan, mint egy köztársasági elnök, bár akkor lehet, hogy inkább egy prezidenciális köztársasághoz kellene hasonlítani, ahol ő az elnök, csak éppen királynőnek hívják.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Utána néztem ennek a wookie-n (nem tudom azt mennyire lehet már komolyan venni, mármint hogy ez számít e még). Ott azt írták, hogy a Naboo-i hatalmi pozíciót először egy nő töltötte be, akit megválasztottak vezetőjüknek, miután az emberek megérkeztek és különböző közösségekbe tömörültek és ebből konfliktusok adódtak egymás között, illetve az őslakos gunganekkel. Aki ugyan elfogadta a címet, de azt visszautasította, hogy egy örökléses királyi dinasztiát alapítson. (Úgy gondolta, hogy az emberek a halála után is a legbölcsebbet választják majd meg).

Később Naboo ismét a dinasztikus rendszerre váltott és egy Narmlé nevű király volt az első uralkodójuk ebben a sorban, őt követte Jafan király, akivel megszilárdították ezt az örökléses uralkodói rendszert. A Jafan dinasztia sokáig uralkodott, amíg ki nem halt Yarm királynővel. Ezek után Nabbo megválasztott egy újabb vezetőt, aki már ugye nem az örökléssel szerezte a pozícióját. Ezek után az aktuális uralkodót mindig hivatalos választással jelölik ki és elvileg 4 éves időszakokra válasszák (ide megjegyezném, hogy mintha Anakin is valami ilyesmit mondana az Ep. II-ben - már régen láttam - hogy miután lejárt a hivatala, azt akarták, hogy módosítsák az alkotmányt, hogy tovább uralkodjon). Mondjuk Padmé uralkodását 8 évre datálja a wookie (lehet újraválaszották - 33-25 BBY), a 4 éves ciklust utána csak a Jamillia töltötte ki.

 

Egyébként, az USA-ban külön választják meg a kétkamarás parlamentet, vagyis a Kongresszust (Szenátus és Képviselőház) és külön választással az államfőt. A Kongresszus csak a törvényeket alkotja meg a végrehajtó hatalom működése számára és ellenőrzőbizottságokkal kontrollálhatja a törvények betartását. Ezentúl azonban a végrehajtó hatalom nem felelős felé. Ez a prezidenciális kormányforma.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 1 évvel később...

Öröm olyan véleményét is olvasni, aki ennyire jónak látja ezt a karaktert. :) Nekem sincs bajom vele. Számomra ma már a Köztársaság ártatlanságának jelképe Jar Jar. Ilyen értelemben is szimbolikus amikor épp Jar Jar indítványozza a klónsereg felállítását. Abban a pillanatban a Köztársaság ártatlanság is elveszik.

 

 

Szerintem nem volt semmi konfrontáció hisz a TCW -ben puszipajtások Padméval és az EPIII -ban is Padmé körül látni.

 

Azért Padmé is az Ep. I. idején spanolt az öreg Sheev-vel, sztem csak fokozatosan jöttek rá, hogy a kancellár rendkívüli jogaival visszaélhet, és csak a II. után kezdődött el ez a visszaélés. Am ez tényleg fura, mert ha jól emlékszem, a Sith-ek bosszúja regényben le van írva, hogy Padmé az ellenzék tagja volt (mondjuk ez most már nem kánon), miközben korábban Palpatine-nal abszolút azonos érdeket képviseltek, mivel Palpatine volt Naboo szenátora, ő meg a királynő. Szóval kellett lennie valahol egy törésnek (a filmek eseményei között), amikor Palpatine politikájával szembeszegülhetett.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Padmé már az Ep.1 idején se szimpatizált Palpatine-nal, nemhogy jóban lettek volna. Ugyan explicit nem vitatkoznak vagy nem tesznek keresztbe egymásnak (elvégre politikusok, meg a helyzet se olyan), de Padmé szinte minden egyes reakciója és megszólalása magában hordozza az ellenszenvet. Annyira nincs sok közös jelenetük, érdemes lehet megnézni őket és kiderül mire gondolok. Attól se repesett Padmé, hogy Palpi főkancellár akart lenni és végül lett is.

Attól, hogy az egyik Naboo királynője, a másik meg a szenátora, még nem következik automatikusan, hogy akár csak politikailag azonos elveik lennének, pláne nem szélesebb körben, ideológiailag, erkölcsileg stb.. Nyilván Naboo kapcsán adódtak olyan ügyek, ahol az érdekeik és céljaik közösek lehettek, de ez messze van attól, hogy jó viszonyban legyenek.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Igen, Padméból még egy "gratulálok" sem csusszant ki, amikor Palpatine bejelentette a "jó" hírt. Panaka persze majd kibújt a bőréből. Nekem az, hogy Padmé mennyire szimpatizál Palpatine-nal leginkább az első, a szenátor otthonában lefolytatott beszélgetésből jön le. Amidala végig nagyon semleges, sőt, amikor Palpi bedobja, hogy talán eltávolíthatnák Valorumot a képből, kifejezetten felháborodott hangnemet üt meg.

Mondjuk nem is csodálom. Amidala alig jut ki Naboo-ról, a bolygó megszállás alatt van, a nép éhezik és pusztul, Palpatine pedig ahelyett, hogy erről cserélne eszmét, a coruscanti politikával traktálja, s nem titkoltan a helyzetet a saját hatalmi játékára akarja felhasználni. Padmé pedig azért nem hülye, szerintem ez utóbbit simán levette. Úgyhogy én is azt mondom, hogy ezek ketten egy percig sem szimpatizálnak egymással, csak politikai szempontból vannak közös érdekeik.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Amikor először találkoznak (nyilván a filmben) és Palpi nyájasan üdvözli, akkor is sokat elárul, amilyen méla undorral odaszól Padmé, hogy ő is mennyire örül neki. Vagy amikor az öreg büszkén és peckesen bevonul, hogy jelölték a főkancellári posztra, látszik Padmé-n az önfeledt öröm. :)

 

Azért durva lehetett az Ep.3-ban Padmé-nak, amikor végérvényesen rá kellett eszmélnie, hogy már anno is a vén foskeverő miatt volt a naboo-i válság és az egész balhé. Sose szimpatizált Palpi-val és alighanem mindig is egy számító, arrogáns hataloméhes figurának tartotta, de abban bízott, hogy legalább a saját bolygójuknak jót akar, de mint kiderült, az se jelentett semmit és kvázi a saját népét is gond nélkül felhasználta/feláldozta a saját céljaiért.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 2 évvel később...
15 perccel korábban, Donát írta:

A Valorum ellen benyújtott bizalmatlansági indítványt nagyon helyesen tette.

Szerintem ezzel még Padmé maga sem értene annyira egyet abból kiindulva, hogy nem igazán vetette szét a lelkesedés, amikor Panaka bejelentette, hogy Palpatine is jelölve van. Az ő bolygója szenátorát a Galaxis élére jelölik, és Padmétól még egy gratulációra sem futja. Meg eleve elzárkózott ettől a lehetőségtől az elején, és már csak egy utolsó, kétségbeesett lehetőségként lépte meg, miközben egy kígyó sugdolózott a fülébe - és azért nekem nem tűnik úgy, hogy Padmé Palpatine nagy rajongója lenne. Végig nagyon hűvös a szenátorral.

 

Aztán  tíz évvel később, amikor Palpatine-nak már lejárt az ideje legalább két évvel, szerintem még erősebb kétségek gyötrik. És tuti, hogy az ep3-ban egy bizonyos tapsvihar közepette, ha ezt így bemondanád neki, sírva könyörögne megbocsátásért.

 

De kérdezzük meg Alderaan lakóit, mennyire volt helyes Valorum leváltása. Uh, várjál, van egy kis bökkenő, nincs véleményük, mert jóvátehetetlenül halottak ama ember miatt, aki Valorum helyére került. Oké, akadnak túlélők, de tekintve, hogy egy részük a Lázadók Szövetségének tagja, az a sanda gyanúm, hogy ők sem preferálják azt a döntést, aminek következményeképpen Palpaitine kancellárrá lépett elő, majd császárrá és a bolygójuk elpusztítójává válhatott.

 

Persze akkor helyesnek tűnhetett, bár az az érzésem, hogy ebben sem hitt Padmé, hiszen maga mondja ki: fél, hogy mire Palpatine eredményekkel szolgálhat, a naboo-iaknak már rég harangoztak.

 

Viszont van egy másik aspektus is, amit érdemes figyelembe venni: a Galaxisra alapvetően ható döntést egy 14 éves lány hozta meg, akinek hót fogalma nem volt a világról. Abba a hitben él, hogy a Galaxisban nincsenek rabszolgák, mert a Köztársaságnak erre törvénye van. Őőő... Mi köze a köztársasági törvényekhez egy nem köztársasági bolygónak? Még nagyobb baj, hogy Jar Jarnál rá kellett kérdezni, hogy ő gungan-e. Helló, a gungan a bolygód őshonos faja, illene felismerni, ha már te vagy az ő királynőjük is.

Nyilván erről nem ő tehet, hanem az a képmutató kultúra, amiből származik. Sio Bibble előszeretettel hangoztatja, hogy náluk demokrácia van, ami nagyon szép, amíg a mélyére nem sandítunk. Mert ugye a királynőt választják, aztán mindenben csak ő dönt, a többiek legfeljebb tanácsot adhatnak, amit ugye vagy megfogadnak vagy nem. (Attól meg tekintsünk el, hogy Bibble láthatóan betonbiztosan Naboo kormányzója maradt legalább három, de valószínűleg négy királynőn és több mint tíz éven át.) Emellett elég erősen az a gyanúm, hogy a gunganeknek nincs szavazati joguk, nem dönthetik el, ki uralkodjon a bolygón. És Jar Jarig képviselőjük sincs a Szenátusban, miközben a bolygójuk, mi több, a naprendszerük tagja annak. A városokban sincsenek jelen, és Nass szavai alapján mocskosul lenézik őket.

Szóval ezt a fontos döntést meghozza egy 14 éves lány, aki egy meglehetősen képmutató kultúrából érkezett és láthatóan baromira nincs tisztában a nagyvilági dolgokkal. És leváltatja azt a kancellárt, aki bár a Szenátusban lehet, hogy tehetetlen, ha Mass Amedda közbekotyog, ugyanakkor az egyetlen, aki tett valamit a Naboo-ért, hiszen titokban - feltehetően saját pozícióját még jobban kockáztatva - odaküldött két Jedi lovagot. És mindezt egy olyan ember dumájára tette, aki még meg sem lett választva, de már arról beszél, hogy egyelőre Naboo-n a Szövetség az úr (Palpatine akár ezt is közölhette volna: köszi, eljátszottad a szereped, te és a bolygód mostantól részemről le van csokizva). Az a kép, amit Amidala akkor mutat, még a kilónyi festéken át is igen beszédes. Nagyjából akkor realizálódhatott benne, amit szerintem amúgy is sejtett: Valorum hátbatámadása a nagy büdös semmiért történt, teljesen felesleges volt Coruscantra jönni.

 

Nem véletlenül választotta Palpatine pont Amidalát bábnak. És nem véletlen szerintem az sem, hogy tíz évvel később megint egy naboo-it használt arra, hogy biztosítsa a hatalmát.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Attól még hogy Valorumot a Galaxis legnagyobb gonosza követte a hivatalában, még nem lesz kevésbé rossz kancellár. Oké, nem volt olyan rossz, mint Sheev (eleve kevés az az ember, aki nála rosszindulatúbb lenne), de attól még egy gyengekezű báb volt, aki semmi hasznára nem volt a Köztársaságnak. Ki merem jelenteni, hogy az ő tutyi-mutyisága vezetett a CIS megalakulásához és a klón háborúk kitöréséhez (természetesen a sithek hathatós segítségével). Egy erős kezű kancellár mellett a Köztársaság nem tudott volna így lezülleni, mint ahogy azt az előzményekben láthattuk.

 

Visszanézve lehet, hogy rossz döntés volt, és Padmé teljes szívéből bánja, hogy akkor benyújtotta a bizalmatlansági indítványt, de ott a jelenben ez egy logikus és józan döntésnek tűnt, mert Valorum hiába volt jó szándékú (különben nem küldte volna Qui-Gonékat), tényleg alkalmatlan volt a pozíciójára

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Padmé váltotta le Valorumot? Nem. Padmé választotta meg Palpatine-t? Nem. Az meg nettó röhej, hogy az Alderaan pusztulása is már az ő nyakába van varrva. :D

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2 órával ezelőtt, Ody Mandrell írta:

Padmé váltotta le Valorumot? Nem. Padmé választotta meg Palpatine-t? Nem. Az meg nettó röhej, hogy az Alderaan pusztulása is már az ő nyakába van varrva. :D

Dzséjt remélem csak viccel! :lol: Padmé óriási hibája, hogy nem látott a jövőbe. Ez felháborító! :lol: 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

4 órával ezelőtt, Ody Mandrell írta:

Padmé váltotta le Valorumot? Nem.

De! Ő nyújtotta be a bizalmatlansági indítványt, amelynek értelmében Valorumot megfosztották a kancellári poszttól.

4 órával ezelőtt, Ody Mandrell írta:

Padmé választotta meg Palpatine-t? Nem.

De utat nyitott annak, hogy megválasszák.

4 órával ezelőtt, Ody Mandrell írta:

Az meg nettó röhej, hogy az Alderaan pusztulása is már az ő nyakába van varrva. :D

Nyilván nem közvetlenül, de ő indította el azon történelmi eseményeket, amik ide vezettek.

 

Padmé nem tehet semmiről, mert akkor éppen logikus volt. Jar Jar nem tehet semmiről, mert ha ő nem, megtette volna más... Érdekes érvek, annak tükrében, hogy Palpatine igenis ezen - valóban jó szándékú - szereplők segítségével jutott hatalomra. Nem Tarkin nyújtotta be a bizalmatlansági indítványt, hanem Padmé Amidala. Nem Mas Amedda indítványozta, hogy ruházzák fel a kancellárt korlátlan jogokkal, hanem Jar Jar Binks. A Palpatine számára két legfontosabb állomást Palpatine nem negatív karaktereknek köszönhette, hanem manipulálható jó figuráknak. És kit könnyű manipulálni? ;)

Logikus volt? Miért? Mit hitt Amidala, hogy a következő kancellár olyan erőskezű lesz, hogy a nap végére már pozícióba kerül, aztán csettint egyet és a bürokrácia megszűnik létezni, a Kereskedelmi Szövetség pedig feladja Naboo-t? Csak kicsit kellett volna belegondolni, és rájön, hogy a következő kancellárnak időbe fog telleni felszámolni a bürokráciát (ja, hogy erre utólagosan tényleg rájött), és kezdetben az ő kezét is megkötik ugyanazok a béklyók, amik Valorum kezét kötötték - amennyiben tényleg így akar tenni, mert ugye erre semmi garancia sem volt.

És mindezt a galaktikus léptékű döntést Amidala mire alapozza? Egy általa nem kedvelt, a Naboo-val látványosan nem foglalkozó ember ötperces eligazítására. Legalább ha Padmé jártas lett volna a coruscanti politikában, lett volna valami átfogó képe, de még azt sem tudta, kiket jelölnek majd. Indítványozott valamit, amiről fogalma sem volt, mit okozhat. Hol volt ebben a logika? Hol a logika abban, hogy leváltat egy csak hírből ismert, de a Naboo-t legalább támogató vezetőt, reménykedve, hogy majd az utódja megoldást lel, de közben dunsztja sincs, ki lehet az az utód? (Pedig Palpatine kancellárrá választásáról ekkor már évek óta sutyorogtak. Ergo, ha Padmé csak egy kicsit utána jár a dolognak, már megneszelhette volna, hogy a szenátora inkább a saját pecsenyéjét sütögeti, és nem a közjó érdekli.)

Nem kérem számon Padmén, hogy lássa a jövőt (bár egy jó politikus azért gondol arra, mit okozhatnak a tettei), de azt igenis számon kérem rajta, hogy 14 évesen, a coruscanti politikában járatlanul, még a saját bolygójával kapcsolatban is kissé tájékozatlanul képes volt ilyen mértékű döntést önhatalmúlag meghozni. Utána járt annak, hogy Palpatine állításai igazak? Beszélt más szenátorokkal a jelenlegi helyzetről? Átgondolta azt, hogy mit tesz ezzel? Megvitatta hozzáértőkkel, hogy egy ilyen lépés mit eredményezhet? Nem! Látott egy rövid (Sidious által megrendezett) jelenetet, miközben Palpatine a fülébe sutyorgott, és bumm, máris, helyben döntött. Logika? Frászt, az érzelemalapú döntés volt a javából. Látta, hogy a kancellár visszakozott, dühös lett és leváltatta Valorumot. Tájékozatlanság, ez Padmé bűne!

Elismerem, hogy jó szándékkal tette, de a jó szándék még nem ment fel senkit. Tájékozatlanul hozott galaktikus léptékű döntést egy olyan ember, akinek még egyáltalán nem lenne szabad ilyen döntéseket meghozni. Hiszen ő egy tapasztalatlan gyerek! Egy tinédzser, akinek iskolába kéne járnia, nem egy Galaxis életét befolyásoló döntést meghoznia. Nem véletlen nincsenek gyerekek a Szenátusban. Jó, ez nem Padmé, hanem a Naboo-i kultúra hibája, de Padméban lehetett volna annyi felelősségtudat, hogy ezt nem így lépi meg. És ismétlem, Palpatine nem véletlen őt használta ki. Obi-Wan ki is mondja az ep2-ben, Palpatine meglovagolja a szenátorok rögeszméit és előítéleteit. Itt is ezt tette: Padmé érthető okokból Naboo megszállottja (nyilván nem betegesen, hanem jó értelemben), és Palpatine erre játszik rá. Ezzel tüzeli fel a lányt annyira, hogy az végül Valorum ellen forduljon, kis híján gondolkodás nélkül.

 

Valorum gyenge volt? A Szenátusban akkor már vitathatatlanul igen, ezzel ő is hozzájárult Palpatine hatalomra kerüléséhez, ez tény. Ő is hibás ebben. Ugyanakkor még így is képes volt olyan döntéseket hozni, ami egy bizonyos Sith Nagyúr nélkül bizony eredményeket hozott volna. Mert azzal, hogy Qui-Gonékat a Naboo-ra küldte, még Sidioust is meglepte, és ha a Sith nincs, a Szövetség azonnal szerteszalad. Persze, ha Palpatine nincs, Valorum hatalma sem gyengül meg (az ürgét végül is újraválasztották, és Palpatine  a második turnusában kezdte aláaknázni a kancellárt). Minden, amit Valorum el akart érni, azt Sidious az árnyékból manipulálva meghiúsította, néha olyan szereplők segítségével, mint Tarkin vagy az akkor még Jedi lovag Dooku. És lehetsz bármilyen erős, az nem számít, ha az ellenfeled olyan valaki, akinek a létezéséről még csak nem is tudsz.

11 órával ezelőtt, Nabopolasszar írta:

Ki merem jelenteni, hogy az ő tutyi-mutyisága vezetett a CIS megalakulásához és a klón háborúk kitöréséhez

Tévedés, mert Valorum kancellársága alatt nem volt zúgolódás a Köztársaságban. Mindez csak Palpatine hatalomra kerülése után indult el, 24 évvel a yavini csata előtt, amikor Palpatine az utolsó turnusa végén járt. Pont ezért maradt a mandátuma lejárta után hatalmon, mert kitört a szeparatista krízis, és megszavazták a hosszabbítást. Minő véletlen egybeesés, a Galaxis akkor kezd el zúgolódni a Köztársaság ellen, amikor Palpatine-t már nem választhatnák újra.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Padménqk ott és akkor bizalmatlanságit kellett benyújtania. Attól, hogy utólag megbánta, még ez volt a helyes döntés, ezért tehát nem hibáztatható. Ha ász-ászom van pre flop all-in megyek és vesztek, valszeg megbánom, de nem hibáztatom magam, mert a jövő ismerete nélkül ez volt a helyes döntés. Tán Palpi Valorum fejébe is belemászott és megszállta, hogy gyenge legyen a döntő pillanatban? Nem. Valorum gyenge volt, le kellett váltani, mert a Szenátus már képtelen volt úrrá lenni az ehhez fogható kríziseken. Padménak ott és akkor cselekednie kellett a népe hosszútávú érdekében. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 órával korábban, Dzséjt írta:

Logikus volt? Miért? Mit hitt Amidala, hogy a következő kancellár olyan erőskezű lesz, hogy a nap végére már pozícióba kerül, aztán csettint egyet és a bürokrácia megszűnik létezni,

És miért is lenne logikus egy gyenge kezű kancellárt hatalmon hagyni? Valorum azt már bebizonyította, hogy nyíltan semmire sem képes, mert a bürokraták megkötik a kezét, egy másik titkos küldetés meg esélytelen így, hogy az egész Szenátus Naboo-ra koncentrál. A Naboo ígyis-úgyis egyedül marad a harcban, akár marad Valorum a pozíciójában, akár nem, de ha legalább leváltják azzal meg van az esély arra, hogy idővel a dolgok javuljanak. Ez már nem segít a Naboon, de a többi rendszernek még jól jöhet.

 

1 órával korábban, Dzséjt írta:

Tévedés, mert Valorum kancellársága alatt nem volt zúgolódás a Köztársaságban. 

Akkor a Naboo-i konfliktust minek neveznéd, ha nem zúgolódásnak? És kétlem, hogy a Naboo lenne az egyetlen rendszer, ahol a balhé kialakulóban volt már Valorum ideje alatt. Pusztán a Naboo volt az első, ahol a konfliktus kicsúcsosodott (vagy legalábbis az első kicsúcsosodás, ami mainstream figyelmet kapott a Szenátusban).

 

Ahhoz, hogy egy rendszer annyira megelégelje a az aktuális rezsimet, hogy a kilépés mellett döntsön általában több évnyi elnyomás/kihasználás kell (a való világban a katalán függetlenségi fiaskó is visszavezethető 2006-ig, miközben csak idén csúcsosodott ki 11 évvel később, vagy ott a Brexit, ahol a lakosoknak már régóta elegük volt az EU egyes aspektusaival, erre az Egyesült Királyság még mindig az EU tagja). A tény hogy Palpatine ideje alatt lépnek ki a rendszerek a Köztársaságból pont arra utal, hogy a baj már régóta ott lebegett a levegőben. Palpatine csak "nem volt elég erős kezű" ahhoz, az elődje hibáit korrigálja (lóf*szt nem volt elég erős kezű, csak a megállítása az ő érdekeivel szemben ment volna).

 

Ne feledjük el, hogy Palpatine-nak egy kompetens főkancellár látszatát kellett fenntartania, miközben gyakorlatilag nem tett semmi érdemit a szeparatista konfliktus megakadályozására. Eleve ha Palpatine hibájából léptek volna ki a rendszerek, akkor nem hosszabbították volna meg a hivatali idejét, hogy oldja meg a helyzetet. Palpatine volt a tűzoltó, aki a Valorum ideje alatt meggyújtott tüzeket próbálta meg kioltani (legalábbis ez volt a látszat, merthogy nem nagyon volt tűzoltás, az is biztos)

Szerkesztve: - Nabopolasszar
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

8 perccel korábban, Nabopolasszar írta:

És miért is lenne logikus egy gyenge kezű kancellárt hatalmon hagyni? Valorum azt már bebizonyította, hogy nyíltan semmire sem képes, mert a bürokraták megkötik a kezét, egy másik titkos küldetés meg esélytelen így, hogy az egész Szenátus Naboo-ra koncentrál. A Naboo ígyis-úgyis egyedül marad a harcban, akár marad Valorum a pozíciójában, akár nem, de ha legalább leváltják azzal meg van az esély arra, hogy idővel a dolgok javuljanak. Ez már nem segít a Naboon, de a többi rendszernek még jól jöhet.

Bizony. Ez olyan, mintha nem váltanánk le egy dilettáns miniszterelnököt, mondván, hogy "nem tudjuk ki jöhet a helyére" vagy "úgy is csak rosszabb jöhet a helyére". Utólag könnyen lehet okoskodni, hogy ha Padmé ott nem nyújt be bizalmatlanságit, akkor Palpatine ott és akkor nem jut hatalomra, de abban az időpillanatban Padmé nem lehetett biztos abban hogy a) Palpatine lesz az új főkancellár b) a bizalmatlanságit egyáltalán sikerre viszik Valorum ellen c) az új főkancellár jobb/rosszabb lesz, mint Valorum.

 

Ellenben abban a felmutatott helyzet alapján biztos lehetett, hogy a Szenátus és Valorum nem képes úrrá lenni a Naboo-hoz hasonló szitun. És lehet azt mondani, hogy Palpatine csak "megrendezte" ezt, de ez csak részben igaz: Valorum gyengeségét nem tudta "megrendezni", az ebből a jelenetből félreérthetetlenül lejött, hogy Valorum gyenge és le kell váltani. Padmé csak tette, amit a józan ész diktált. Nem lehet azzal elodázni egy gyenge ember egyértelmű leváltásának igényét, hogy "a következő biztos rosszabb lesz, így maradjon". Egy dilettáns vezetőt egy felelős politikus ebben a helyzetben leváltat!

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

 

Válasz

És mindezt a galaktikus léptékű döntést Amidala mire alapozza? Egy általa nem kedvelt, a Naboo-val látványosan nem foglalkozó ember ötperces eligazítására. Legalább ha Padmé jártas lett volna a coruscanti politikában, lett volna valami átfogó képe, de még azt sem tudta, kiket jelölnek majd. Indítványozott valamit, amiről fogalma sem volt, mit okozhat. Hol volt ebben a logika? Hol a logika abban, hogy leváltat egy csak hírből ismert, de a Naboo-t legalább támogató vezetőt, reménykedve, hogy majd az utódja megoldást lel, de közben dunsztja sincs, ki lehet az az utód? (Pedig Palpatine kancellárrá választásáról ekkor már évek óta sutyorogtak. Ergo, ha Padmé csak egy kicsit utána jár a dolognak, már megneszelhette volna, hogy a szenátora inkább a saját pecsenyéjét sütögeti, és nem a közjó érdekli.)

Honnan veszed, hogy nem kedveli Palpit? Erre semmi konkrétum nincs. Sőt, a végén együtt örülnek... Padmé egy kész helyzetbe érkezik meg Coruscantra. Amit Palpatine mond neki az színtiszta igaz (persze azzal együtt, hogy ő is nyakig benne van). Amikor a nép szenved és haldoklik (ezt azért jól a szánkba rágják az út során), nehogy már körbejárja a szenátust, akik valószínűleg zömmel már Palpatine zsebében vannak, hogy igaz-e amit a saját bolygójának szenátora állít. Pontosan elég volt látnia azt mennyire impotens a szenátus. Most az tök mindegy ki szervezte úgy, a lényegen nem változtat. A szenátus belülről rohadt. Innen pedig már kapcsolódnék Donáthoz. Ebben a helyzetben igenis változásra volt szükség. Amidala az egyetlen helyes döntést hozta meg. Egyébként nyilván beterjeszti más az indítványt ha Padmé esetleg nem tette volna meg. Eleve Palpatine tervében nem is szerepelt Padmé ebben a dologban. Zseniálisat lépett arra a váratlan helyzetre, hogy a nő megjelent. Szóval így is úgy is megszerezte volna kancellári széket. Az egész Köztársaság halálra volt ítélve. Sakkozhatunk ki mit mondott vagy tett, a lényeg, hogy a végeredmény ugyanazt lett volna minden esetben, csak esetleg a személyek mások akiket okolni lehet. És ha már okolás... Sokkal inkább hibáztatnám a többi kapzsi szenátort akik s*gget csináltak a szájukból. A sor végtelen hosszú. Szóval én inkább békén hagynám Padmét és máshol kutakodnék ha bűnbakot kell keresni.

 

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nekem inkább az a furcsa Padmé egyértelmű hibáztatásában, hogy nem ő váltotta le Valorumot. Ez nem is állt jogában, nem áskálódott ellene, nem szervezkedett, aztán mintha kb. megölette volna. Nyilván kulcsszerepe volt ebben, de intézett egy beszédet a saját bolygója érdekében, majd a látványosan töketlennek ható Valorum ellen benyújtott egy indítványt. Innentől már a szenátorok kezében volt a döntés, a testület pedig leváltotta.

Ha nem akarta volna a többség leváltani, akkor egy ilyen politikai színtéren nyeretlen kétéves kis királynőcske felszólalása mit sem ért volna. Ezt jól példázza Jar Jar későbbi megszólalása is, ugyanis nála aligha létezett komolytalanabb figura a szenátorok köreiben, mégis megszavazták Palpinak az extra jogokat. Ebből látszik, hogy ezeket az indítványokat mindegy ki nyújtja be, előre lefutott játszmák voltak. Minden elő volt készítve, már csak a szikra kellett. Az öregnek kapóra jött Padmé, de ne gondoljuk, hogy ne talált volna játszi könnyedséggel mást, aki bedobja azt a szikrát.

 

Padmé egyébként valóban nem foglalkozott azzal, hogy ha leváltják Valorumot, akkor annak szélesebb kontextusban milyen hatása lehet a nagybani politikára, viszont szerintem neki nem is ez volt a dolga. Ő nem szenátor volt, hanem egy szenvedő és leigázott bolygó uralkodója, akinek akkor és ott a népe sorsa volt az elsődleges. Ez ügyben pedig Valorum hátráltatta, így hát indítványozta az esetleges leváltását. Nem leváltotta, nem ő hozta meg ezt a döntést. Ő csak arról döntött, hogy szavazzanak az ügyben.

Most az már mellékes is, hogy amennyiben tényleg nem kedvelte Palpit, akkor az helyes hozzáállás lett volna, ha emiatt a személyes antipátia miatt inkább nem szólal fel egy (akár önhibáján kívül is, de) alkalmatlan főkancellár ellen? Azért nem hinném, hogy Palpatine lett volna akkor a patás ördög, akitől annyira tartani kellett volna. Egy rendkívül tehetséges és tettrekész poltikus volt, aki a gonoszsága ellenére tökéletesen alkalmas volt a pozícióra. Mivel a genyó tervét nem ismerhették, így max. az egyéni ellenszenv szólhatott volna ellene, de az meg szerintem ilyen környezetben nem épp bölcs vagy fair szempont.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Padmé legnagyobb hibája az volt, hogy az epII-ben Jar Jart nevezte ki a helyettesének, holott tudta ilyen könnyen csőbe lehet húzni a gungant. A különleges jogok megszavazásakor valószínűleg nagyot dobott a latba, hogy az egyik legnagyobb háború ellenes politikus helyettese vesse fel egyáltalán az ötletet. Így még azok is kétszer megfontolták a szavazást, akik amúgy a naboo-i küldöttséggel karöltve a háború ellen ágáltak.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Azért azt se felejtsük el, hogy Padmé is fegyvert ragadott, amikor úgy érezte meg kell tenni. Az 1-ben is így volt, majd a 2-ben is ő erősködött, hogy menjenek el segíteni a fogságba esett Kenobinak. Ahol aztán nem mellékesen ki akarták végezni őket és közben elég egyértelművé vált, hogy a CIS nyílt háborúra készül a Köztársaság ellen. Padmé is elég határozottan irtotta az ellent az "agresszív véleménycsere" közben. Azért ebben az esetben már abban sem lennék biztos, hogy a fegyverkezés ellen lett volna. Ha már ugye az eredeti szavazás erről szólt volna, nem pedig Palpi különleges jogairól.

 

Ráadásul ha nincs is ez az egész és nem szavazzák meg a dolgot, akkor is rövid ideig odázták volna csak. Ha a CIS támad, akkor mégis mit lehetett volna tenni? A védtelen Köztársaságot megette volna reggelire a droidsereg és akkor nem lett volna miről beszélni. Sidious úgy mozgatta a szálakat, hogy abban a helyzetben az egyetlen értelmes döntés a klónsereg bevetése volt. Most hogy pár nappal hamarabb vagy később, már nem oszt, nem szoroz.

 

Ugye azt is érdemes megemlíteni, hogy Padmé "elvtársai" később a lázadás vezetői lesznek és fegyvert (még ha bizonyos esetekben a szó is ez a fegyver) ragadnak a Birodalom ellen. Itt nem olyan szélsőséges pacifistákról beszélünk, mint a kis makkfejű szakállas öreg a TCW adott részében. Ha lehet békés megoldást választani, akkor azt preferálják, de ha kell, akkor odacsapnak. Padmé is pontosan ilyen volt, és a többiek is. Beszélhettek volna Jar Jar fejével, csak épp abban a helyzetben már ők is simán gondolhatták, hogy a háború bizony elkerülhetetlen. El lehet dönteni, hogy harc nélkül adják fel a Köztársaságot, vagy megpróbálnak tenni valamit.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A gyengekezű kancellár rossz, de egyáltalán nem jelenti hogy nála nincs rosszabb és a leváltásától automatikusan szebb lesz a világ. Lásd a történteket: a gyengekezü kancellár helyére jött egy Erőhasználó gonosz, aki rémuralma alá hajtotta a galaxist. Ez a csere tehát nem sikerült túl jól. Padmé rettentően naiv volt hogy rögtön ugrott Palpatine szavára. Természetesen túlzás a nyakába varrni a sith rémtetteit, de szerintem az is túlzás hogy úgy csinálunk mintha jó döntést hozott volna. Nem hozott jó döntést. Nem ismerte a coruscant-i politikai életet, ezért nyilvánvalóan nem volt rálátása a helyzetre mégis rögtön cselekedett csak mert a mézes szájú Palpatine azt mondta. Az pedig teljesen mindegy hogy Valorumra mennyien pikkeltek korábban, Padmé volt az aki szimpátiát ébresztett a Naboo és ezzel közvetve annak szenátora Palpatine irányába. Ez ugye később el is hangzik.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.