Ugrás a kommentre

A Walt Disney megvette a Lucasfilmet!


Zééé

Ajánlott hozzászólás

  • 1 hónappal később...
  • 3 héttel később...
  • 3 héttel később...

A napokban jelent meg Bob Iger önéletrajzi könyve, amelyben meglepően őszintén ír a Lucasfilm megvételének körülményeiről, köztük arról, hogy Lucas kissé elárulva érezte magát amiatt, amiért nem használták fel az ötleteinek nagy részét az új filmekhez. https://www.hollywoodreporter.com/heat-vision/disneys-bob-iger-says-george-lucas-felt-betrayed-by-star-wars-plans-1242953

 

Akármennyire is tisztelem Lucast, ez a sértődés dolog tőle szerintem gáz egy kicsit. Ha ennyire ezeket a sztorikat akarta viszont látni, akkor minek adta el a jogokat? Miért nem csinálta meg ő maga?

Szerkesztve: - Yoda József
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Azt meg tudom érteni, hogy mint alkotó, minden előzetes tárgyalás, megfontolás és valószínűleg rengeteg lelki vívódás után is nehéz belenyugodnia abba, hogy a gyermekét már más gondozza. Lucasnak a Star Wars az életműve, naná, hogy még akkor is nehezen viseli az azzal kapcsolatos döntéseket, ha neki már semmi beleszólása, és valahol ő is tudja ezt, sőt mivel alákanyarította a szerződést, valószínűleg el is fogadta. Csak még nem birkózott meg az elfogadással akkor - szerintem mostanra azért ezen túl van.

Viszont ja, ha már egyszer erre rábólintott, vagyis lemondott saját ölteteiről, akkor jobb lenne, ha ezt nem éreztetné másokkal. Mondjuk becsületére váljon, nem ekézi az új filmeket, ha nyilatkozik is róluk, akkor a legrosszabb, amit mond, az is egy visszafogott, de pozitív kicsengésű megnyilvánulás, amiben a szemfülesek észrevehetik a negatív érzéseket is.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Egy másik cikkben azt írták, Iger azt írja a könyvében, hogy szóban megegyeztek arról, hogy Lucas nem fogja nyilvánosan kritizálni a filmeket.

 

Egyébként Lucas ötlete nem volt nagy wasist... Biztos emlékeztek még páran, az ő ötlete az volt, hogy a Whillek, mint felsőbbrendű létformák figyelik fentről a galaxist, mint valami filmet... Talán pont Ody volt az, aki erre anno betette a Men in Black endingjét :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Egy 2013-ban megjelent cikk szerint, amiben alaposan körüljárták az egész eladást, szerződésben rögzítették, hogy Lucas vázlatai alapján mennek tovább, majd az elolvasásuk után Iger azt nyilatkozta, hogy: "Számtalan lehetőséget rejtenek a leendő narratívák számára."

 

"

At first Lucas wouldn’t even turn over his rough sketches of the next three Star Wars films. When Disney executives asked to see them, he assured them they would be great and said they should just trust him. “Ultimately you have to say, ‘Look, I know what I’m doing. Buying my stories is part of what the deal is.’ I’ve worked at this for 40 years, and I’ve been pretty successful,” Lucas says. “I mean, I could have said, ‘Fine, well, I’ll just sell the company to somebody else.’ ”

Once Lucas got assurances from Disney in writing about the broad outlines of the deal, he agreed to turn over the treatments—but insisted they could only be read by Iger, Horn, and Kevin Mayer, Disney’s executive vice president for corporate strategy. “We promised,” says Iger. “We had to sign an agreement.”

When Iger finally got a look at the treatments, he was elated.We thought from a storytelling perspective they had a lot of potential,” he says."

Itt elolvasható az egész:

https://bambooinnovator.com/2013/03/08/how-disney-bought-lucasfilm-and-its-plans-for-star-wars/

 

Szóval, elég érdekes, hogy most meg Bob azt állítja, hogy sosem állapodtak meg róla, meg azt, hogy Lucasnak fogalma sincs, mekkora nyomás nehezedett rájuk a filmek készítése során. Ja, pont ő ne tudná...

 

@Yoda József: az a rész tényleg szerepel a könyvében:

 

 

disparagement.jpg

Szerkesztve: - HeirToGrievous
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Igazából minden fönt lesz ami kánon. Sőt az is ami nem annyira kánon. Nem csak a spin-offok meg a fő filmek hanem gyakorlatilag minden TV-sorozat is. Nem csak a TCW, a Rebels meg a Resistance, hanem a LEGO-sorozatok is. Droid Tales, Freemaker család kalandjai stb.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 2 héttel később...

 

34 perccel korábban, Ody Mandrell írta:

Először azt kellene tisztázni ki számít rajongónak

Igen, ezért nehéz ezt objektíven alátámasztani, mert ez igencsak képlékeny. A Disney szempontjából Rian munkássága kapcsán elsődlegesen az eladási mutatók számítanak. Ilyen szempontból ahhoz, hogy egyáltalán érdemes legyen foglalkozni valakivel a beszélgetés kapcsán mint "rajongó", nálam elvárás, hogy

a) vásároljon jegyet az éppen aktuális Star Wars filmre (kivétel nélkül)

b) rendelkezzen a filmekkel valamilyen adathordozón, legálisan.

 

Mindenki más, ha rajongónak is tartja magát, pénzügyi szempontból nem az, inkább eseti vásárló, vagy még az sem, ha mindent torrentezik. Ezen emberek fröcsögésére / véleménynyilvánítására viszont még annyit sem érdemes adni, mint a fizető vásárlóékra, hiszen akár tetszik neki a produktum, akár nem, a franchise nem lát belőle pénzt.

 

A korábbi saccolásnál az egyszerűség kedvéért én Blu-rayt néztem, de ki lehetne persze ezt terjeszteni digitális vásárlókra és DVD-kre is.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

14 órával ezelőtt, Donát írta:

a) vásároljon jegyet az éppen aktuális Star Wars filmre (kivétel nélkül)

b) rendelkezzen a filmekkel valamilyen adathordozón, legálisan.

Ehhez lehet, hogy hozzá lehetne még adni egy C-t is, ha már "fizető rajongó": a filmeken túl is foglalkozik a Star Wars-szal. Videojátékot, képregényt vagy könyvet is vesz a témában. Mert az A és a B egy mezei mozibajáróra ugyanúgy igaz lehet, mint egy rajongóra, de a filmeken túl egy mezei mozibajáró már valószínűleg nem annyira foglalkozik a témával. És az ep8-hoz vagy bármelyik másik filmhez kapcsolódó merchandise ugyanúgy fontos a Disney-nek, ha nem még fontosabb pénzügyi szempontból.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

42 perccel korábban, Dzséjt írta:

Ehhez lehet, hogy hozzá lehetne még adni egy C-t is, ha már "fizető rajongó": a filmeken túl is foglalkozik a Star Wars-szal. Videojátékot, képregényt vagy könyvet is vesz a témában. Mert az A és a B egy mezei mozibajáróra ugyanúgy igaz lehet, mint egy rajongóra, de a filmeken túl egy mezei mozibajáró már valószínűleg nem annyira foglalkozik a témával. És az ep8-hoz vagy bármelyik másik filmhez kapcsolódó merchandise ugyanúgy fontos a Disney-nek, ha nem még fontosabb pénzügyi szempontból.

Igen, pénz szempontjából hozzá lehet venni, valóban. És akkor térjünk vissza az eredeti kérdésre: mennyit bukhatott a Disney - ha bukott - Rian Johnson miatt? Vajon aggasztó-e, hogy a BD visszaesés USA-ban a TFA-hoz képest eladott darabszámra 46%-os volt, miközben a mozis bevétel "csak" 34%-ot esett. Ha feltesszük, hogy a BD vásárlásokban jobban lemérhető a rajongói bázis, mint a mozis bevételeken keresztül, mert a rajongói vásárlások a BD vásárlásoknál egyértelműen felülreprezentáltak a mozihoz képest, akkor aggasztó, hogy az eladott BD-k száma jobban esett, mint a mozis bevétel.

 

Ilyen szempontból érdemes megnézni a Rogue One-t is, ami a kettő között volt. TFA-hoz mérten a mozis bevétel 44%-ot esett, a BD pedig 47%-ot. Sokkal inkább kéz a kézben járt, és arról meg tudjuk, hogy rajongói körökben pozitívabb fogadtatásra lelt (az ismert okok miatt). Ez sokkal "egészségesebb" arányszámot mutat, ami megint csak egy fekete pont a TLJ-nek és Johnsonnak.

 

Persze mondhatnánk azt is, hogy eltelt 2 év, és ezalatt az egyéb nézői csatornák jobban tért hódítottak, de ebben a posztban: 

amit fejtegettem, az nem erre utal. A TFA mozis bevétele vs. egyéb film megtekintés jellegű (Home entertainment és társai) bevételének aránya 70% volt, a TLJ esetében ugyanez 63%. Tehát arányaiban nem nézték többet a TLJt más platformokon, mint moziban.

 

Szóval összegezve, ha a BD eladásokban a rajongói viselkedés felülreprezentált a mozihoz képest (szerintem egyértelműen igen a válasz, a rajongókból arányaiban nagyobb BD bevétele van a Disneynek, mint mozis bevétele a teljes bevételhez képest), akkor a BD eladások azt mutatják, hogy valóban van egy számszerűsíthető rés, ami arra utal, hogy egy komolyabb rajongói réteg nem vásárolta meg a filmet szemben a TFA-val. Ez csak az USA persze. Kérdés, hogy ezek a rajongók kevesebbet költöttek-e ettől merchandise-ra, azaz elpártoltak-e a franchise-tól más pénzszavazatok tekintetében is, vagy attól még ugyanúgy olvasnak könyveket, vesznek füzeteket, legókat, stb. Mert ha emiatt kevesebbet költenek merchandise-ra is (amire megint csak van esély), akkor a Rian féle negatív hatásban van sajnos egy multiplikátor faktor is.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Köszi, Donát, mindig érdeklődéssel olvasom ezeket a bejegyzéseidet! :clap:

A Galaxy's Edge Park bevételeiről van esetleg valamilyen információd? Rengeteg olyan cikket látok (cikket, nem névtelen kommentet), ami arról szó, hogy bukta lett és ezért rúgták ki a múlt hónapban a Disney Park West igazgatóját.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

41 perccel korábban, Donát írta:

Igen, pénz szempontjából hozzá lehet venni, valóban.

Érdemes lenni azt is felidézned, ami a TLJ financiális sikeréről szól. Konkrétan az adott évben ezen a filmen volt a stúdiónak a legtöbb nyeresége. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szép levezetés Donát, és látható tény, hogy van visszaesés. De ez biztos, hogy ezek alapján csak az ep8 és Johnson hibája? Mert én ebben két okból kételkedem,

1. A TFA más körülmények között volt bemutatva, mint a TLJ. Az előbbi 10 év után az SW visszatérése volt, az utóbbi a harmadik új film a sorban. Ennél fogva a TLJ bevételei már más számokat produkálnak, plusz a TFA fogadtatása hatott is rá. Tehát a kisebb bevétel nem feltétlen csak az ep8 és Johnson sara, hanem abból is eredhet némely esetben, hogy a jóember már az ep7 miatt nem nézte meg a filmet a moziban/vette meg a BD-t. Hogy ez a réteg mennyire jelentős, azt nehéz felmérni, de valamennyien tuti vannak, és ők is részei az egyenletnek. Plusz, mint írtam, az ep7-et elképesztő lelkesedés kísérte, ehhez hasonlót utoljára az ep1-nél tapasztalhattunk. Az ep8-nál ez már nem volt meg - bár ezt valószínűleg inkább a mozinál számít, de talán éppen ezért lehetett nagyobb is egyeseknél a csalódás annyira, hogy már az ep7-re sem ruházott be házimozin, majd emiatt az ep8-ra sem.

A lényeg: nem tudhatjuk, hányan pártoltak el az ep8 BD-től/DVD-től, mert maga a film nem tetszett neki, és hányan azért, mert eleve ignorálják az egész Disney-érát az ep7 miatt. És, ha elfogadjuk, hogy az ep8 miatt X mennyiségű ember megutálta az SW-t vagy jelenlegi szegmensét (én elfogadom), akkor azt is elkell, hogy az ep7 is okozott ilyet, és az - főleg mert a trilógia indító és az éra meghatározó filmje volt - hatást gyakorol a következő filmekre valamilyen mértékben.

2. Az utóbbi 5 évben drasztikusan megemelkedett a digitális vásárlások száma. Ezt a videojátékos vonalról tudom, amiatt több ilyen cikket is olvasok, bár tény, azok a többi médiumot csak érintik, de azt azér igazolják, hogy a nyugati országokban mind a videojátékok, mind a filmek, de már a könyvek terén is jelentőssé vált a digitális vásárlás - játékok terén tudom, hogy a nagy stúdiók pusztán játékokból származó (tehát nem számolva a DLC-kel, mikrotranzakciókkal, anyámkínjával) bevételének több mint 50%-a már nem a fizikai eladásokból származnak. Filmek és könyvek terén nem vagyok ilyen biztos a dolgomba, mert mint írtam, a videojátékokról cikkekben ezt csak érintik, de azok alapján eme médiumoknál is át fog billenni a mérleg nagyon hamar vagy már át is billent. Szóval az ep8 eladásainak csökkenése mögött ez is részelem lehet, és ha a két film közti három évben az arány nagyot változott (videojátékok esetében így van), akkor az jelentős lehet -> talán éppen ezért van az, hogy bár kevesebb eladást produkált, az ep8 az USA-ban így is a legtöbbet eladott BD volt. Lehet tévedek, de nekem ez azt mutatja, hogy az egész BD/DVD iparban csökkentek az eladások három év alatt, ami részben a digitális eladások miatt lehet. A dobozok a gyűjtők és konzervatív felfogású emberek uri huncutságának kezdenek számítani (videojátékok esetében sokszor van olyan, hogy a játék nincs is a dobozban, jó esetben letöltő kód van benne, rosszabb esetben már az sem).

Mondjuk csak vakon tapogatózom, nem néztem utána most semminek, és sokszor mondtam már, a gazdasági dolgokhoz nem igazán értek. Kíváncsi vagyok a te véleményedre, ehhez te jobban értesz. :) 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

30 perccel korábban, Dzséjt írta:

A lényeg: nem tudhatjuk, hányan pártoltak el az ep8 BD-től/DVD-től, mert maga a film nem tetszett neki, és hányan azért, mert eleve ignorálják az egész Disney-érát az ep7 miatt. És, ha elfogadjuk, hogy az ep8 miatt X mennyiségű ember megutálta az SW-t vagy jelenlegi szegmensét (én elfogadom), akkor azt is elkell, hogy az ep7 is okozott ilyet, és az - főleg mert a trilógia indító és az éra meghatározó filmje volt - hatást gyakorol a következő filmekre valamilyen mértékben.

No jó, de azok a rajongók az EpVIII-at moziban sem nézték meg. Ugye a következtetés alapja, hogy a mozis bevétel visszaeséshez képest mennyivel esett vissza jobban a BD. Ha valaki már kihullott Abrams miatt az megjelenik a mozis visszaesésnél is és a BD visszaesésnél is, szóval elvileg ezek az emberek kiszűrve. Persze lehet egy-két arc, aki az EpVII miatt kiábrándulva adott még egy utolsó esélyt a SW-nak, beült a VIII-ra és nem tetszett neki és nem vette meg BD-n, de akkor is ott tartunk, hogy a VIII nem jött be neki + ezen kívül a VII sem.

30 perccel korábban, Dzséjt írta:

Lehet tévedek, de nekem ez azt mutatja, hogy az egész BD/DVD iparban csökkentek az eladások három év alatt, ami részben a digitális eladások miatt lehet. A dobozok a gyűjtők és konzervatív felfogású emberek uri huncutságának kezdenek számítani (videojátékok esetében sokszor van olyan, hogy a játék nincs is a dobozban, jó esetben letöltő kód van benne, rosszabb esetben már az sem).

Igen, de ebben az esetben a mozi alternatívájaként is törnének előre ezek a digitális megoldások, nem? És ott az arányszámokon az látszott, hogy a TLJ-nél nincs megugrás alternatív nem mozis nézettségekben. Ezen kívül a két film közé beékelődött RO példája is azt mutatja, hogy nincs drámai változás, BÁÁÁÁR, itt azt is lehetne mondani, hogy az RO árral szemben úszva produkált olyasmi arányt mint a TFA 1 éve, ami még jobb rajongói fogadtatásra utalna nálam. Ebben az esetben is felmerülne a kérdés, hogy a TLJ miért nem tudott akkor túlkompenzálni? Summa summarum, valamicskét magyarázhat a digitális trend előretörése, de ennyit szvsz nem.

51 perccel korábban, Brodie írta:

A Galaxy's Edge Park bevételeiről van esetleg valamilyen információd?

Az eddig még kimaradt nekem.

 

31 perccel korábban, Ody Mandrell írta:

Érdemes lenni azt is felidézned, ami a TLJ financiális sikeréről szól. Konkrétan az adott évben ezen a filmen volt a stúdiónak a legtöbb nyeresége. 

A Star Wars húzónévtől azért ezt nehéz leválasztani. Itt most senki sem azt mondja, hogy a TLJ rossz film (mert rohadt jó), vagy hogy rosszul hozott (mert ez sem igaz), hanem a rajongói fogadtatást próbálom belőni az átlagnézők kizárásával a képletből. És az nem annyira biztató, ami nekünk elég nagy pech, mert szerinted is meg szerintem is Rian rohadt jó rendező és további filmeket kéne kapnia. Csak a bejelentés még akkor történt meg, amikor a Disney fejesei már látták a filmet, de a nézők még nem. Így a pénzügyi bevételek sajnos árnyalhatják Rian jövőbeli lehetőségeit, és mintha a legutóbbi interjú is erre utalna sajnos.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 órával korábban, Donát írta:

Ha feltesszük, hogy a BD vásárlásokban jobban lemérhető a rajongói bázis, mint a mozis bevételeken keresztül, mert a rajongói vásárlások a BD vásárlásoknál egyértelműen felülreprezentáltak a mozihoz képest, akkor aggasztó, hogy az eladott BD-k száma jobban esett, mint a mozis bevétel.

Egy helyen nagyon félremegy szerintem az elemzésed. Nekem nagyon úgy tűnik hogy azt feltételezed, hogy egy átlag ember, aki megnézi a filmet streamingen annyit költ a filmre mint egy átlagnéző aki megveszi Blu-rayen. Egyrészt van az, amit te is látsz, hogy a Blu-ray piac évről évre zsugorodik. A számok nyelvén ez azt jelenti, hogy tavaly Amerikában a komplett Blu-ray/DVD forgalom 15 százalékot esett Amerikában. A TFA és a TLJ Blu-ray/DVD kiadását két év választotta el egymástól! Tehát egy nagyságrenddel kisebb az egész Blu-ray piac amikor kijön a TLJ. Emiatt összevetni a TLJ és a TFA Blu-ray/DVD kiadásait ha nem is teljesen értelmetlen de majdnem az. A Blu-ray piac ugyanis haldoklik.

 

Namost erre azt mondod, hogy oké, de arányaiban az egész Home entertainment fronton kevesebb jött a TLJ-nek. Ezzel -már ha jól értem!-azt feltételezve, hogy a Blu-ray/DVD-nek van egy teljesértékű helyettesítő csatornája, vagyis akik nem veszik meg lemezen a filmet azok most streamingen költenek rá hasonló összeget. Az pedig hogy a TLJ-nek arányaiban kevesebbet hozott ezen a fronton azt jelenti hogy nem érdekli annyira az embereket.

Ház ez viszont nagyon messze van a valóságtól. A Last Jedi ugye felkerült a streaming szolgáltatásokra - nálunk lehetett nézni az HBO GO-n, külföldön a Netflixen - viszont aki itt megnézte őket, az ugyebár csak egy viszonylag alacsony összeget költ az egész szolgáltatásra. Ebből az egészből a Disney-nek csak egy egyszeri összeg jön be amit a jogok átadásakor kap. Ami annyira nem jó üzlet, hogy a Disney épp most fog saját streaming csatornát inditani, a korábban eladott streaming jogokat meg igyekszik visszaszerezni.

 

Inkább vessük össze a TLJ Blu-ray eladásait egy olyan filmmel, ami abban az időben jött ki lemezen mint amikor a TLJ. Nézzük a Black Panthert. A Black Panther Amerikában jelenleg a második legsikeresebb Marvel filmnek számít. Csak az Endgame hozott többet. A Black Panther mozis forgalom terén megelőzte a TLJ-t is. A Black Panther az USA-ban 700 millió dollárt hozott. A TLJ "csak" 620 milliót.

Talán megállapíthatjuk, hogy a Black Panthert a közönség jól fogadta. Soha nem hallottam, aki ez ellen érvelt volna. Ez egy kedvelt film. Nézzük a Blu-ray eladások amerikai adatait:

 

Black Panther Blu-ray forgalom: 65,859,317 dollár

 

És akkor nézzük hogy teljesített a TLJ. Itt a forgalom: 69,429,625 dollár

 

Így hogy többet hoz Blu-rayen a TLJ Amerikában mint egy Marvel film, ami nála egyértelműen sikeresebb volt a mozikban, nehezen hiszem hogy ezt komolyan el lehetne könyvelni úgy hogy a rajongók nem akarják venni a filmet.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Éppen most , Ody Mandrell írta:

De épp arról beszéltünk, hogy a csalódott rajongók száma elhanyagolható a bevételhez képest. :) 

De ezek a számok a BD-n keresztül pont azt mutatják, hogy a csalódott rajongók száma lehet akár vaskos is. Ez a mozis bevételnél még okés, mert az átlagnézők túlkompenzálják simán. A BD-s bevételre már rányomhatja a bélyegét és sajnos akár a merchandise-ra is, ami miatt nem lehet ezt az ügyet félvállról venni.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.