Ugrás a kommentre

Palpatine szerepe az ep9-ben


Darth Sky

Ajánlott hozzászólás

1 órával ezelőtt, Dzséjt írta:

Sőt még az sem kizárható, hogy Rey anyja sem önszántából lett anyuka.

 

 

Erre a TRoS első letudása után én is gondoltam mikor a muviról elmélkedtem. Nekem az az elmélet ugrott be hogy Palpi elkábította a kiszemelt anyajelöltet aki attól átaludta a gyerekcsinálás folyamatát. Aztán Palpi örökre otthagyta a nőt akit a gyerek miatt a továbbiakban figyeltetett hogy képben legyen. Plusz később a gyereket is figyeltette.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 órával korábban, Ody Mandrell írta:

A sors ironiája, hogy Palpatine mégis ere teljében lehetett, hála Kylo és Rey diádjának, viszont ez se tartott pár percnél tovább. 

Utána végleg elfüstölt. :D

Ami engem valamelyest megnyugtat a téma kapcsán, hogy az egész művelethez több, külön-külön önmagában is elég komplex, egymástól független dolgot kell véghezvinni:

  • kell egy olyan bitang módon erős személy az Erőben, mint Sidious
  • tudni kell klónozni a testét
  • meg kell oldani az "eredeti példány" halálakor az Erőn keresztüli tudatátvitelt a klónba
  • az így eredményezett roncsot mesterségesen életben kell tudni tartani
  • végezetül szükség van egy nagyon különleges és erős Erőkapcsolatra, amit felhasználva a roncs visszanyerheti ereje teljét

Azért ez így nem egy olyan folyamat, amit egy könnyedebb előkészülettel bmikor bki meg tudna lépni :D 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Gyakorlatilag esélytelen ,ha nem Sidious-ról lett volna szó. :) 

 

Egyébként ez az egész arra is jó, hoigy megmutassa a jedik és a sith-ek között lévő felfogásbeli különbséget. A jedik a spirituális síkon vígan elvoltak, míg a sith mindenképpen fizikai létezésben gondolkodott. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

14 órával ezelőtt, Dzséjt írta:

  

Éppen ez a baj, hogy nem lehet büntetlenül átvinni egy klón testbe az Erőt, ezt elég jól tanulmányozhattuk az ep9-ben, hiszen Palpatine gép nélkül járni sem tudott. Azaz nem az Erőt, mert az Erő az ott van mindenütt, nem kell azt sehová sem vinni, ott van a fák és a csillaghajók között, Palpatine és az univerzum között. A midi-chlorian szám itt a lényeges kérdés, hiszen annak mennyisége egy eleven test sejtjeiben határozza meg, hogy az alany mennyire fogékony az Erőre. Ez lehet a trükkös része, mert a midi-chlorianok nem hagyományos élőlények, a számuk ráadásul nem függ össze az alannyal. Értem ez alatt azt, hogy a klónnak a sejtjeiben nem feltétlen lesz annyi midi, mint a mintaegyedben. Ráadásul ki tudja, hogy mennyire klónozható egy midi-chlorian. Mennyire hagyja az Erő ezt. Mivel ez egy nagyon természetellenes dolog, nem csoda, ha a természet kibatyik azzal, aki ezen az úton jár. (Amúgy az is beszédes, hogy bár több millió Jango klón szaladgált szerte a Galaxisban, egyik sem volt Erőérzékeny olyan szinten, hogy használni is tudja az Erőt, pedig a nagy számok törvénye alapján random egy-kettőben meg kellett volna jelennie ennek.)

Valószínűleg ez tett be Palpatine-nál. Ő nagy hatalmú Sith Nagyúr volt, feltehetően Yodáéval vetekvő vagy még azt is túlszárnyaló midi szintje volt, de a klónja már nem bírt ezekkel a jellemzőkkel, ezért került dögrovásra. Szóval nem lehet 10 ezer Palpatine klónt készíteni, legalábbis olyat nem, ami Sidiousnak megfelel. Az a 10 ezer ugyanúgy rohadna, mint az az egy. Akkor minek?

Amúgy az Erőérzékenység átörökíthetőségének problematikája klónozás útján megmutatkozott a fiánál is, aki azoknak a kísérleteknek volt a része, amivel megpróbálta megoldani ezt a kis gikszert. A klónok, amik tudták volna használni az Erőt, elpusztultak, egyedül egy strand-cast, azaz a Palpatine "fia" (Ray apja") élte túl, több mint valószínű, hogy azért, mert egyáltalán nem tudta használni az Erőt (ezért sem volt jó Sidious számára), annyira alacsony volt benne a midi-chlorian szám. Ekkor jött Palpatine-nak az az ötlete, hogy mivel a strand-castben az ő vérvonala van jelen, talán a hagyományosabb úton (a fiúnak gyereke születik) újra megjelenhet az Erőhasználat lehetősége a leszármazottban.

Ja, és a klón és a strand-cast nem ugyanaz. A klón egy genetikailag teljesen azonos másolata egy élőlénynek, a strand-cast ellenben egy genetikailag nem teljesen azonos egyed. Ezért sem néz ki úgy Rey apja, mint a fiatal Palpatine. Az a férfi sokkal közelebb állt egy valódi gyermekhez, mint egy klón.

Tehát a lényeg:

- Rey apja nem olyan klón, mint Boba Fett, hanem egy strand-cast, egy Palpatine-nal genetikailag nem teljesen azonos, biomérnökök által létrehozott lény. És nem is volt Erőérzékeny.

- Az Erőérzékenységet nem lehet büntetlenül átörökíteni klónozás útján, mert a test rohadni kezd és gépek és gyógyszerek nélkül nem sokáig maradna életben.

- Az Örök Sith kísérletei arra, hogy egy klón testet készítsenek Palpatine-nak, kudarcba fulladtak már jóval az ep7 előtt. Ezért állt át arra, hogy a fia leszármazottaiban talán megjelenhet újra az Erőérzékenység, és azt a testet használhatja. Lényegében Rey apját Sidious tenyészállatnak tartotta meg - ami szerintem nagyon is illik Sidioushoz. Sőt még az sem kizárható, hogy Rey anyja sem önszántából lett anyuka.

 

Akkor nézzük más szemszögből. Az EP9-re kiderült hogy Rey azért olyan erős az Erőben mert Palpatine unokája. Ebből következik hogy az öreg rohadt nagy Erőérzékenységét örökölte. Ebből meg az következik hogy Rey"apjába" átment Sidious Erőérzékenysége, hisz ha nem akkor hogy csinált a klón ilyen az Erőben jártas személyt? Írod hogy a klón nem volt Erőérzékeny és Palpi bízott abban hogy az unoka az lesz. Mi igazolja hogyha egy Erőérzékenyt klónozok, az nem lesz a, illetve az ő szexuális úton fogant utódjába a klónozott szeméky Erőérzékenysége átmegy?

Mert megint felmerül a kérdés hogyha ez így van akkor Sidi csinál sok klónt azokat lefekteti nőkkel és az utódokból kitünő Sith hadsereg válik. Még az Erőről sem kell nekik beszélnie, mondhatja simán hogy különlegesek vagytok. Ergo a hdsereg tagjai hatalomra sem akarnak törni.

Nekem ez az egész borzasztóan sántít. Te író vagy. Tényleg ezt a végtelenelül egyszerü dolgot kellett kitalálni a végére?  

Mikor meghalottam először a filmben hogy Rey Palpatine unokája azt hittem Bomarr kimegy a teremből annyira gagyi ötletnek tünt. Aztán megbékéltem vele. De nem normálisan hozzák be hanem kiderül hogy Rey apja klón ami nem igazi fia Palpinak. Ilyet bárki kitalál 5 perc alatt. Az ötletelők sok-sok hónapőkig ültek ezen nagyon sok havi dollárét. És ez jött elő? Ezt én 10 000 ft-ért kitaláltam volna.

Hiába iszonyú jó a Kylo-Rey kapcsolat ha ilyen vásári baromságot beraknak. Legalább klón ne lett volna ,hanem Palpi lefeküdt volna egy igazi nővel.

MIkor nézem az EP9-et és ide jutunk én szégyellem magam emiatt.

Egyszerűen méltatlan egy sw-hez egy ennyire gagyi magyarázat. Rina Johnson feldobta a labdát. JJ meg nem ütötte le.

Nem vagyok egy besavanyodott vén sw-hívő, eddig mindent meg tudtam magyarázni, ez azonban már a vég.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

7 órával ezelőtt, Frenkie írta:

Akkor nézzük más szemszögből. Az EP9-re kiderült hogy Rey azért olyan erős az Erőben mert Palpatine unokája. Ebből következik hogy az öreg rohadt nagy Erőérzékenységét örökölte. Ebből meg az következik hogy Rey"apjába" átment Sidious Erőérzékenysége, hisz ha nem akkor hogy csinált a klón ilyen az Erőben jártas személyt?

Ez olyan mint egy híres család. Ott se lesz mindenki automatán zseni. Lehet, hogy csak az egyik unoka... Palpatine és a Sith szekta kísérletezett. Palpatine magának akart testet, a többi nem érdekelte. Nem biztos semmi.

 

7 órával ezelőtt, Frenkie írta:

Mert megint felmerül a kérdés hogyha ez így van akkor Sidi csinál sok klónt azokat lefekteti nőkkel és az utódokból kitünő Sith hadsereg válik. Még az Erőről sem kell nekik beszélnie, mondhatja simán hogy különlegesek vagytok. Ergo a hdsereg tagjai hatalomra sem akarnak törni.

Nekem ez az egész borzasztóan sántít.

Lefekszenek a klónok ezer nővel és lesz valami? Frenkie, most őszintén... Ez még az SW-ben is életszerűtlen. 

 

7 órával ezelőtt, Frenkie írta:

Tényleg ezt a végtelenelül egyszerü dolgot kellett kitalálni a végére? 

Az EPVI is végtelen egyszerű volt. Jöttek a jók és győztek, a rosszak meghaltak. Nem volt benne semmi meglepő elem. Egy deka se. Most valami hatalmas magvas végének kellett volna legyen persze. Nem értem...

 

7 órával ezelőtt, Frenkie írta:

ez azonban már a vég.

A vég már a Holliday Special-kor eljött, Jar Jar-ral és az EPII szerelmi szálával folytatódott, szóval...

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

9 órával ezelőtt, Frenkie írta:

Akkor nézzük más szemszögből. Az EP9-re kiderült hogy Rey azért olyan erős az Erőben mert Palpatine unokája. Ebből következik hogy az öreg rohadt nagy Erőérzékenységét örökölte. Ebből meg az következik hogy Rey"apjába" átment Sidious Erőérzékenysége, hisz ha nem akkor hogy csinált a klón ilyen az Erőben jártas személyt? Írod hogy a klón nem volt Erőérzékeny és Palpi bízott abban hogy az unoka az lesz. Mi igazolja hogyha egy Erőérzékenyt klónozok, az nem lesz a, illetve az ő szexuális úton fogant utódjába a klónozott szeméky Erőérzékenysége átmegy?

Semmi sem igazolja vagy garantálja - mint ahogy láthattuk, az ep9-es Palpatine klón, a test, amit használt Erőérzékeny volt, ráadásul durván. A strand-cast, azaz Rey apja meg egyáltalán nem volt az. Nincs fix. Ahogy Ody írja, ez olyan, mint bármilyen más adottság. Például a családunkban anyámnak van írói vénája és nekem, a húgomnak viszont csapnivaló a fogalmazási képessége, pedig ugyanazok a szüleink. Ellenben ő művészien ért a képekhez, amit gőzünk sincs honnan örökölt, mert se az anyánk, se az apánk nem bír ilyen készséggel. Én sem. És ugyanígy, az én gyerekem (vagy klónom) lehet, hogy megörökli az írói készséget, lehet, hogy benne is a képek iránti érzékenység tűnik fel, vagy valami teljesen más.

Ami biztos, az csak az, hogy a klónok hiába Erőérzékenyek, egy másik, nagy hatalmú lény erőszakkal beköltözött szellemét nem tudják elviselni. Palpatine klónja hiába volt Erőérzékeny, nem bírta elviselni Palpatine szellemét. Szerintem ennek két dologhoz lehet köze: a midi-chlorianok mesterségesek és a klón testbe erőszakkal költözik be a lélek. Mindkettő nagyon természetellenes dolog.

De amúgy az SW-ben is van példa arra, hogy nem Erőérzékenynek Erőérzékeny gyereke születik. Shmi Skywalker nem volt az, mégis kihordta a Kiválasztottat. Mondhatnánk, hogy ő speciális eset, de éppen ez az, hogy maga az Erő választott egy olyan anyát a messiásnak, aki nem volt fogékony az Erőre. Anakinnak persze minden leszármazottja Erőérzékeny lett, annak ellenére, hogy se a felesége, se a veje nem volt az. De ott van a TCW-ben az a rész, amikor Cad Bane Jedi porontyokra vadászik. Egyik szülő sem mutatta jelét Erőérzékenységnek. De Ezrától sem hallottunk olyat, hogy a szülei Erőérzékenyek lettek volna.

Szóval precedens szép számmal akad, és mind azt bizonyítja, hogy semmi sem garantálja, hogy a leszármazott, legyen az klón vagy normális úton létrejött, megörökli az Erőérzékenységet. Sidiousnak ezen a ponton erőteljesen bíznia kellett a szerencséjében is.

 

9 órával ezelőtt, Frenkie írta:

Mert megint felmerül a kérdés hogyha ez így van akkor Sidi csinál sok klónt azokat lefekteti nőkkel és az utódokból kitünő Sith hadsereg válik. Még az Erőről sem kell nekik beszélnie, mondhatja simán hogy különlegesek vagytok. Ergo a hdsereg tagjai hatalomra sem akarnak törni.

Azért ez elég ambiciózus befektetés lenne úgy, hogy neki záros határidőn belül kéne a dolog. A klón teste nem él örökké. Tovább élhet a technológiáknak és gyógyszereknek hála, mint amennyit azok nélkül élhetne, de ettől ő még haldoklik. Ráadásul még egy klónnak is - jelenlegi tudásunk alapján - 10 év kell, hogy felnőjön. Jó, nemzőképes lesz már előbb, de azért egy mesébe ne képzeljük bele, hogy egy klón kamaszhadsereg nőket erőszakol meg ipari méretben. Ez nem a Mad Max, hanem a Star Wars!

Ráadásul Palpatine-nak nem hadsereg kellett, hanem egy saját, ép test. Rey már az utolsó mentsvára volt. Indoktrinált hadserege már volt.

 

9 órával ezelőtt, Frenkie írta:

Nekem ez az egész borzasztóan sántít. Te író vagy. Tényleg ezt a végtelenelül egyszerü dolgot kellett kitalálni a végére?  

Ha végtelenül egyszerű lenne, egyáltalán nem beszélnénk most erről, te sem filóznál ennyit rajta. Pb feljebb jó pár pontban összeszedte, mennyire nem egyszerű ez.

 

9 órával ezelőtt, Frenkie írta:

Mikor meghalottam először a filmben hogy Rey Palpatine unokája azt hittem Bomarr kimegy a teremből annyira gagyi ötletnek tünt. Aztán megbékéltem vele. De nem normálisan hozzák be hanem kiderül hogy Rey apja klón ami nem igazi fia Palpinak. Ilyet bárki kitalál 5 perc alatt. Az ötletelők sok-sok hónapőkig ültek ezen nagyon sok havi dollárét. És ez jött elő? Ezt én 10 000 ft-ért kitaláltam volna.

Egy ötletnek nem kellenek hónapok, pillanatok alatt jöhet. Lucas sem kotlott az "én vagyok az apádon" hónapokig. Sőt k*rva nagy baj, ha hónapokig kell egy fordulaton gondolkodnod, mert az azt jelenti, hogy izzadsz, erőszakoskodsz és a sztorid olyan sz*r, hogy semmi sem fakad belőle természetesen. Amúgy, ha bárki kitalál ilyet öt perc alatt, nosza, rajta, írj egy könyvet hasonló "végtelenül egyszerű" ötlettel, adok érte 10 000 forintot. ;) 

Nem a fordulat kitalálása tart sokáig, legalábbis akkor nem, ha jó. A munka, míg megírod abból az ötletből a sztorit, az tart hónapokig. És nem, nem tud ilyet bárki kitalálni. Ha így lett volna, a te elméleted szerint öt perccel az ep9 első trailere után megmondjuk, hogy mi lesz a filmben. Valahogy senkinek sem jött össze. Nekem hidd el, hogy ez nem így működik.

 

9 órával ezelőtt, Frenkie írta:

Nem vagyok egy besavanyodott vén sw-hívő, eddig mindent meg tudtam magyarázni, ez azonban már a vég.

Kinek hol a vége. Ha neked itt, akkor ez van. Bár nem tudom, hogy ez miért bazáribb, mint az, hogy Anakin istentől az Erőtől fogant, vagy az, hogy Boba Fett klón, vagy az, hogy a Sith-ek képesek voltak életet kreálni, vagy maguk a midi-chlorianok - és most csak a PT-ből szemezgettem, hol vannak még a TCW és Rebels ötletek. De hát mindenkinél van egy határ, ezt el kell fogadni, nem mindenkinek jöhet be minden mindenből.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

10 órával ezelőtt, Frenkie írta:

Az EP9-re kiderült hogy Rey azért olyan erős az Erőben mert Palpatine unokája.

De ez hol derült ki? Lehet én emlékszem rosszul, de ez így konkrétan nincs benne a kánonban. Rey-re anno az első pillanattól kezdve rásütötték, hogy milyen irreálisan erős, de anno már erről is sokat beszéltünk, hogy eleve rossz kiindulási alap. Sokan viszont erre építették, hogy akkor tuti vmi nagy ásznak a rokona, ami már megint egy eleve hülyeség. Pontosan tudjuk, hogy nincs szükség arra, hogy vmi óriási Erőérzékeny legenda leszármazottja legyél ahhoz, hogy hatalmas legyél az Erőben.

Szóval két eleve rossz alapra épített gondolatmenet miatt terjedt el ez a megközelítés, amit realizálódni láttak abban, hogy Rey Palpatine. A hamis prekoncepcióikból levezetett hamis elképzeléseik beigazolódását látták, ezért húzták rá rögtön, hogy akkor Rey tuti ezért erős, miközben ez egyáltalán nem biztos.

10 órával ezelőtt, Frenkie írta:

Ebből meg az következik hogy Rey"apjába" átment Sidious Erőérzékenysége, hisz ha nem akkor hogy csinált a klón ilyen az Erőben jártas személyt?

Nem következik belőle. Még egyszerű genetikai jelenségek (pl. haj- vagy szemszín) is simán átugorhatnak 1-1 generációt, ebben semmi különös nincsen. Ráadásul az Erőérzékenység egy ennél vélhetően jóval összetettebb dolog, nem látok semmi meglepőt abban, hogy a "klónon" nem, de Rey-en komoly szinten jelentkezett,

10 órával ezelőtt, Frenkie írta:

Mi igazolja hogyha egy Erőérzékenyt klónozok, az nem lesz a, illetve az ő szexuális úton fogant utódjába a klónozott szeméky Erőérzékenysége átmegy?

Miért kéne bminek is ezt igazolnia? Kialakult egy helyzet, amiben benne volt a lehetősége akár ennek is, hülye lett volna az öreg nem utánamenni a dolognak. Itt nem arról van szó, hogy Sidious eleve erre alapozott volna mindent, ez egyszerűen egy opció volt a sokból, aminek az esetleges bekövetkezését figyelni akarta. Régen is csomó dolog kapcsán ilyen volt.

10 órával ezelőtt, Frenkie írta:

Sidi csinál sok klónt azokat lefekteti nőkkel és az utódokból kitünő Sith hadsereg válik.

Most tekintsünk el az ötlet abszurditásától, és attól, hogy semmi nem garantálja a sikert. De ezt egyszer már megbeszéltük, minek kéne Sidious-nak egy sith hadsereg? Pont, hogy a sith-ek egyik legerősebb szabálya az volt, hogy ketten lehetnek összesen, nemhogy sereget nem akarnak magukból, de még 3. vagy 4. tagot sem.

Sidious egyéni célja pedig saját maga örökké történő fenntartása volt, méghozzá a hatalmával és erejével együtt. Semmivel nem lett volna beljebb, ha kreál vhogy egy sith klónsereget.

10 órával ezelőtt, Frenkie írta:

Még az Erőről sem kell nekik beszélnie, mondhatja simán hogy különlegesek vagytok. Ergo a hdsereg tagjai hatalomra sem akarnak törni.

Ez nem így működik. Attól, hogy nem beszél erről velük, még semmi nem garantálja, hogy maguktól nem jönnek rá, azt meg pláne nem, hogy ne törnének hatalomra.

1 órával korábban, Dzséjt írta:

De amúgy az SW-ben is van példa arra, hogy nem Erőérzékenynek Erőérzékeny gyereke születik.

Hát már elég csak a jedikre gondolni. Mivel lényegében tiltva volt náluk a párkapcsolat, így ők nem tudták továbbörökíteni az Erőérzékenységet, az meg felettébb valószínűtlen, hogy a jedik akár csak többsége olyan független szülőktől származzanak, akik ugyan komoly mértékben Erőérzékenyek, de még ők maguk se tudjanak óla, ne fedezték volna fel őket a jedik stb..

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 perccel korábban, pb69 írta:

Mivel lényegében tiltva volt náluk a párkapcsolat, így ők nem tudták továbbörökíteni az Erőérzékenységet

Azért egyre több jel utal arra, hogy egyes Jedik, legalábbis ifjabb korukban nem tartották be ezt olyan szigorúan. A TCW-ben több kisebb utalás is van arra, hogy Obi-Wan és Satine között nem csak, teszem azt, egy csók csattant el, azt meg már konkrétan tudjuk, hogy Qui-Gon lefeküdt legalább egy nővel, Rael Averross pedig még Jedi lovagként is aktív nemi életet élt. Ilyen feltételek mellett már van rá sansz, hogy egy-egy, a kódex iránymutatásait lazábban kezelő Jedinek becsusszan egy utód, mint ahogy - bár Jedi Rend híján már más feltételek között - becsusszant Kanan Jarrusnak is. Azt egyelőre nem tudni, hogy Jacen Erőérzékeny-e, mint az apja.

Mondjuk ugyanez nem köti kicsit sem a Sith-eket, szóval ezen a téren tényleg szétszórhatta volna a magjait Palpatine. :) 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

24 perccel korábban, Dzséjt írta:

Ilyen feltételek mellett már van rá sansz, hogy egy-egy, a kódex iránymutatásait lazábban kezelő Jedinek becsusszan egy utód

Persze, én nem is azt mondom, hogy ilyen nem lehet, hanem hogy nem tömeges jelenség. Tehát a jedik döntő többségének valószínűsíthetően nem Erőérzékenyek (az átlagnál jobban) a szüleik. ;) 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 órával ezelőtt, pb69 írta:

De ez hol derült ki? Lehet én emlékszem rosszul, de ez így konkrétan nincs benne a kánonban. Rey-re anno az első pillanattól kezdve rásütötték, hogy milyen irreálisan erős, de anno már erről is sokat beszéltünk, hogy eleve rossz kiindulási alap. Sokan viszont erre építették, hogy akkor tuti vmi nagy ásznak a rokona, ami már megint egy eleve hülyeség. Pontosan tudjuk, hogy nincs szükség arra, hogy vmi óriási Erőérzékeny legenda leszármazottja legyél ahhoz, hogy hatalmas legyél az Erőben.

Kylo mondta Rey-nek, hogy "Nem csak nagy az Erőd. Az ő Ereje jár át. Az unokája vagy."

Az a kérdés már bennem is felmerült, hogy ennek mennyire van értelme, ha Palpatine "fia" nem volt Erő-érzékeny, miközben Rey az ő lánya, akit viszont átjár az Erő. Talán az Erő-érzékenység kihagyott egy generációt. Van, hogy bizonyos gének is így viselkednek.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 2 héttel később...
2020. 09. 12. - 14:18, pb69 írta:

Nem tudom, ez nekem sosem hangzott úgy, mint ami azt támasztaná alá vagy arra utalna, hogy Rey a felmenői miatt lenne olyan erős.

Én őszintén szólva ezt afféle beetetésnek véltem, mint amikor Sidious azzal jött, hogy Luke kardja pont olyan, mint az apjáé. A két kard csak annyiban hasonlít egymásra, hogy mindkettőnek van hengeres és szögletes része is, mert ezt leszámítva egy vak sem tudná őket hasonlónak mondani. Obi-Wan és Luke kardja volt hasonló. És nyilván ezt Luke is tudta, aki hordta Anakin kardját és még véletlenül sem olyat készített, Szóval el tudom képzelni, mit gondolt ekkor az öregről. (Pláne, hogy Vader övén ott fityegett egy olyan kard, ami tényleg hasonlított arra a bizonyos fegyverre, amire Sidious célozgatott.)

Szóval ez szerintem inkább ilyen gyenge "Sith szöveg" volt, amivel Sidioushoz hasonlóan Kylo is azt akarta üzenni Rey-nek, hogy a vérvonala miatt esélytelen az, hogy ő ne álljon át a Sötét Oldalra. Ostoba szöveg, mert se egy ember hatalmas, se a fénykard formája nem jelent semmit ilyen téren.

 

 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

57 perccel korábban, Dzséjt írta:

Én őszintén szólva ezt afféle beetetésnek véltem, mint amikor Sidious azzal jött, hogy Luke kardja pont olyan, mint az apjáé. A két kard csak annyiban hasonlít egymásra, hogy mindkettőnek van hengeres és szögletes része is, mert ezt leszámítva egy vak sem tudná őket hasonlónak mondani. Obi-Wan és Luke kardja volt hasonló. És nyilván ezt Luke is tudta, aki hordta Anakin kardját és még véletlenül sem olyat készített, Szóval el tudom képzelni, mit gondolt ekkor az öregről. (Pláne, hogy Vader övén ott fityegett egy olyan kard, ami tényleg hasonlított arra a bizonyos fegyverre, amire Sidious célozgatott.)

Szóval ez szerintem inkább ilyen gyenge "Sith szöveg" volt, amivel Sidioushoz hasonlóan Kylo is azt akarta üzenni Rey-nek, hogy a vérvonala miatt esélytelen az, hogy ő ne álljon át a Sötét Oldalra. Ostoba szöveg, mert se egy ember hatalmas, se a fénykard formája nem jelent semmit ilyen téren.

 

 

Szerintem itt Palpatine nem a kard formájára gondolt, hanem átvitt értelemben beszél. Olyan, mint az apjáé, ergo a fiú felkészült lett, és már itt Vaderhez hasonlítja a későbbi áttérítési kísérletének megágyazva.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

34 perccel korábban, Ody Mandrell írta:

Szerintem itt Palpatine nem a kard formájára gondolt, hanem átvitt értelemben beszél. Olyan, mint az apjáé, ergo a fiú felkészült lett, és már itt Vaderhez hasonlítja a későbbi áttérítési kísérletének megágyazva.

De szerintem metaforikusan sem állja meg a helyét. A régi Jedik a fénykardokat még kölyök korukban készítették el, egyik volt a sok próba közül, de nagyon-nagyon nem az utolsó próba. Egy Luke-nál sokkal fiatalabb és sokkal képzetlenebb padawannak is volt már saját gyártású fénykardja. Ez az egész minden téren egy nagy bullshit. Azzal akarta Luke agyát fűzni, hogy képes arra, amire egy tízéves padawan? És ettől már olyan, mint az apja? Mert ha igen, akkor Vadert nem becsüli többre, mint Petrót, Ganodit vagy Zattot, akik kb. tízévesen építettek maguknak fénykardot, mint előttük több százezer Jedi tanonc ezer emberöltőn át.

Ha a fénykard elkészítése afféle végső próba lenne, akkor érthető lenne Sidious szava. Amit írtál is: Luke kiállta a próbát, képes fénykardot készíteni, ergo frankón Jedi. De tudjuk, hogy a fénykardkészítés nem ennyire fontos rész. Olyan gyerek padawanok csináltak maguknak kardot, akiknek még kijelölt mesterük sem volt. Sidiousnak eme kijelentése fizikálisan és metaforikusan is egy kalapos baromság. Látható, hogy Sith-ként gőze sincs arról, hogy egy fénykard elkészítése hol helyezkedik el a Jedi lovagok fontossági listáján. Az persze jó kérdés, hogy Luke maga mennyit tudott erről, de remélhetőleg a mestere, a Jedi Tanács egykori feje és az a személy, aki a Jedi Rend reménybeli feltámasztójának gondolta, megosztott néhány részletet még a Rendről ott, a Dagobah mocsaraiban (vagy ha nem is, mivel Ben Kenobi, a Jedi Tanács tagjának jegyzeteiből merítette a fénykardkészítés tudását, azért csak volt oda még más is írva). Bár ha mégsem, akkor is kétlem, hogy Luke a fénykardja miatt egy másodpercig is elhitte, hogy akkor már ő is menthetetlenóé az apja útján jár.

És ugyanez igaz Rey-re is. Kylo azzal példálozik, hogy Palpatine ereje van Rey-ben. Mire alapozza? Hogy képes villámokat szórni? Snoke és Dooku is élen járt ezen a téren, és Snoke pont Kylo valagát sütötte meg villámokkal alig egy évvel korábban. Ezt leszámítva Rey semmi olyat nem produkált, ami akár csak feltételezné, hogy Sidious-hoz hasonló Erőkkel bír. Feltudott emelni egy halom követ és magáhor húzott egy fénykardot? Egy csecsemő Erőérzékeny képes volt erre! Látomásokat látott? Anakin álmában non-stop ilyeneket látott. Elmetrükk? Obi-Wan buliból csinálta. Nagyot ugrott? Ezra akkor megtette, amikor még azt sem tudta, hogy létezik egy mindent átfogó, kozmikus energiamező. Szóval ez is inkább bullshit, mint igazság. Pusztán az Erőképességei alapján Rey semmi különlegeset nem mutatott, ami aztán megdönthetetlen érv amellett, hogy ő Palpatine erejét örökölte. Kylo ezen a téren előrébb járt, mert ő tényleg mutatott olyat, amit addig más nem... Azóta persze tudjuk, hogy a lézermegállítós trükk sem annyira extra, Cal Kesstis is képes ilyenekre.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

16 perccel korábban, Dzséjt írta:

Pusztán az Erőképességei alapján Rey semmi különlegeset nem mutatott, ami aztán megdönthetetlen érv amellett, hogy ő Palpatine erejét örökölte

Csak annyit, hogy a legtöbbet képzés nélkül, ösztönből meg tudta csinálni

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

4 perccel korábban, Yoda József írta:

Csak annyit, hogy a legtöbbet képzés nélkül, ösztönből meg tudta csinálni

Luke képzés nélkül, ösztönből megtanult fénykardot mozgatni az akaratával. Anakin ösztönből, képzés nélkül megtanult a jövőbe látni és eme képességét fogatversenyeken kamatoztatni. Ezra ösztönből, képzés nélkül megtanul több emeletet átugrani. A rodi csecsemő ösztönből, képzés nélkül képes volt játékkockákat levitáltatni. Temiri Blagg ösztönből, képzés nélkül magához húzta a seprűt. Most akkor mind Palpatine sarja? Több évnyi Star Wars matéria példázza, hogy húsz éves Jedi kiképzésen kell átesni azért, hogy használd az Erőt.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ráadásul egy fénykard elkészítése sokkal inkább technológiai érzék kérdése, mintsem az Erőismereté. Igazából egy lényeges eleme van, amiben az Erő is közrejátszik, ez pedig a kristály megszerzése. Már ha persze komolyabb eseményhez köthető, de ez sem feltétlenül van így. De ha van egy kristályod, akkor már csak azon múlik, hogy tudsz-e fénykardot készíteni, hogy milyen "mérnök" vagy. Szerintem pl. Sabine is lazán össze tudott volna rakni egyet. Ahogyan pl. Ezra is, úgy Luke is ügyes volt ilyen téren, sokat barkácsolt, jó érzéke volt hozzá, nem volt nagy jedi teljesítmény, hogy el tudta készíteni magának.

 

Kylo meg szerintem egyszerűen azért harap így rá erre a családi kapocsra, amiért a filmnézők többsége is. Ha Rey Palpatine, akkor persze minden képessége ennek a rokoni szálnak köszönhető, hogy az öreg vére csörgedezik az ereiben. Nyilván nehéz egy ilyen jellegű eredet mellett szemet hunyni. Kylo ráadásul a különleges kapcsolatuk miatt érezheti, hogy valójában mekkora Erő van Rey-ben, így nem feltétlenül kell azon tapasztalataira hagyatkoznia, amit látott vagy amiről hallott. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 2 héttel később...
On 1/11/2020 at 3:01 AM , Dzséjt said:

Viszont már megint az az érzésem, hogy én vagyok a téma, márpedig a topik címe Palpatine és nem Dzséjt szerepe az ep9-ben.

Én el tudtam volna képzelni egy olyat, hogy te, Dzséjt lennél a Sith az ep9-ban és a halálból visszatért Mace Winduval, valamint a Yuuzhan Vong-okkal kellett volna megküzdened. És ez lett volna a trilógia befejezése. :evil:

Egy ilyet de megnéztem volna! :death::evil::lol:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2020. 10. 06. - 18:59, caseyjones írta:

Én el tudtam volna képzelni egy olyat, hogy te, Dzséjt lennél a Sith az ep9-ban és a halálból visszatért Mace Winduval, valamint a Yuuzhan Vong-okkal kellett volna megküzdened. És ez lett volna a trilógia befejezése. :evil:

Egy ilyet de megnéztem volna! :death::evil::lol:

 

Szerintem jól is állt volna nekem a szerep:

25182345_1771371722895694_60467379043760

 

Palpatine-nál legalább jobb képűbb vagyok. :D 

 

Azért az nem semmi, hogy Palpatine szerepe az új trilógiában mennyire hasonlít az előzményfilmekben betöltött szerepére. Persze annyi különbséggel, hogy A) itt Palpatine-ként nem vesz részt nyíltan a machinációban és B) csak az utolsó filmben tűnik fel. De mint Sith, nagyon hasonló. Az árnyékban, csak kevesek beavatásával manipulálja az eseményeket, és kreál egy galaktikus konfliktust, amit kihasználva szeretné átvenni az uralmat (újra). És ezúttal is, miközben az utolsó részben (ep3 és 9) minden jófiú őt kajtatja, végül felfedi magát. Csak az ep3-ban nem sült el rosszúl az arcvillámozás. :) 

 

A másik, Sidious dolgozott azon, hogy lecserélje a klón testét egy strapabíróbba. Rey apjáról pedig tudjuk, hogy strand-castként nem egy az egyes klón, vagyis Palpatine nem úgy nézett ki fiatalon, mint a gyereke. Na most, képzeljük el, mi lett volna, ha Palpatine bele tudott volna költözni Rey apjának testébe. Egy teljesen új, fiatal test, ami nem úgy néz ki, mint ahogy ő nézett ki anno. Simán visszatérhetett volna új személyazonosságával a politika nagy színpadára, és senki sem tudta volna, hogy a Szenátusban újra ott csücsül Darth Sidious.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Meg végül is a kettő szabálya csak azt szabja meg, hány Sith lehet maximum, azt nem, hogy mennyi lehet minimum. :D 

Komolyabbra fordítva, a szabály lényege, hogy mindig legyen egy, aki birtokolja a hatalmat, és egy, aki örökölheti (vágyik rá). Szükségszerűség, hiszen egészen Palpatine-ig tudomásunk szerint egyik Sith sem volt képes becsapni a halált. Előbb-utóbb mind fűbe harapott, és a Sith, mint rend fenntartásának érdekében muszáj volt valakinek továbbadni a tudást. Ezért kellett egy második Sith, azaz a tanítvány. Azonban, ha a mester számára nyitva áll az örök élet valamelyik változata, akkor a tanítványra, így a kettős szabályra sincs szükség.

Mondjuk, talán abból az okból, hogy legyen egy végrehajtó, még kellhet egy tanítvány, de ezt a szerepet át lehet másra is testálni.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

4 órával ezelőtt, Dzséjt írta:

Azonban, ha a mester számára nyitva áll az örök élet valamelyik változata, akkor a tanítványra, így a kettős szabályra sincs szükség.

Mondjuk, talán abból az okból, hogy legyen egy végrehajtó, még kellhet egy tanítvány, de ezt a szerepet át lehet másra is testálni.

Azért szerintem nemcsak ezért van szükség egy tanítványra. Örök élet ide vagy oda, abba is csúszhat előre nem kalkulálható probléma. Ahogyan láttuk is végül Sidious esetében. De persze nemcsak ilyen triviális, rögtön észrevehető gubanc lehet. Ha jobban sikerült volna, sőt akár tökéletesen, az első tudatátvitel a klóntestbe, az se garancia arra, hogy ez stabilan működni fog mindig.

 

Nem tudjuk pl. hogyan "költözött" át az öreg tudata a 6-ban a klóntestbe, ehhez milyen körülmények, készületek voltak szükségesek. Az előkészületek nem lényegesek, mert ha megoldható, akkor azt nyilván mindig meg fogja tenni az öreg, de a 6-ban benne volt a pakliban, hogy megszívja, még ha az egója miatt aligha ebből az eshetőségből indult ki. Mindenesetre egyre jobban kezdem úgy hinni, hogy valójában nem volt annyira hülye, hogy ilyen szinten se Luke, se Vader érzelmeire ne figyeljen oda, hogy ennyire ne érzékelje mi folyik körülötte.

Ez egy teszt volt, a Birodalom és a Sith Rend megerősítésére. Küzdjön meg Vader és Luke, győzzön a jobbik, legyen ő a tanítványa. Ha másképp alakul, az azt jelenti, hogy vagy egyikük, vagy mindketten nem méltóak a sith létre, ráadásul még elárulni is hajlandóak. Ez egyfajta kudarc a Rendnek, és személyes kudarca neki is, ill. a Birodalomnak is, amely eleve omladozott már ekkor. Ez esetben életbe léphet az alternatív terv, amelyen keresztül megerősödve térhet vissza, újra felemelve a Sith Rendet.

Lényeg a lényeg, Sidious jó eséllyel készült arra, hogy baj lehet, nemcsak úgy általában, hanem a trónteremben. Ezért is kockáztatott annyit, mert tudta, hogy ő igazából nem rizikózik akkorát. Amikor meg Vaderrel packázott, majd amikor ellene fordult, akkor tudhatta. hogy jön a "halál", aztán zuhant még ott egy jó ideig. De simán el tudom képzelni, hogy érheti olyan hirtelen trauma vagy sebesülés, aminél nem tud megtörténni a tudatátvitel, így tényleg odavész. Ebben az esetben pedig biztosítani kell, hogy nem hal ki a Sith Rend, ezért kel tanítványnak lennie.

 

Másrészt a Sith Rend úgy fog erősödni, ha mindig a legéletképesebb marad életben és lesz a mester. Ha ezt a láncot vki megtöri azzal, hogy magát tartja meg egyedüli sith-nek, akkor idővel észrevétlenül is elgyengülhet. Ha pedig ez idővel fokozódik, akkor hiába lesz akár halhatatlan is, az ereje már nem lesz akkora, hogy uralma alá hajtsa a galaxist. Akkor meg mi örömét és célját lelné abban, hogy sith?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

13 órával ezelőtt, pb69 írta:

Azért szerintem nemcsak ezért van szükség egy tanítványra. Örök élet ide vagy oda, abba is csúszhat előre nem kalkulálható probléma. Ahogyan láttuk is végül Sidious esetében. De persze nemcsak ilyen triviális, rögtön észrevehető gubanc lehet. Ha jobban sikerült volna, sőt akár tökéletesen, az első tudatátvitel a klóntestbe, az se garancia arra, hogy ez stabilan működni fog mindig.

A Sith-eket hol érdekli, ha valami nem tökéletes? Az ő fejükben minden, amit reggel a WC-be pottyantottak, az arany. :) Ott van az endori atombiztos lázadómegsemmisítő projekt. Ezer sebből vérzett, Sidious mégis totál magabiztosan elment arra az űrállomásra, aminek a megsemmisítési módját nem csak megmutatta az ellenségeinek, de egy bazi nagy teherhajó számára is utat biztosított a reaktorhoz.

Valószínűleg számolt apró zökkenőkkel, de a Sith-re alapvetően jellemző a brutális elbizakodottság, így vagy ignorál hatalmas problémákat, vagy úgy lebecsüli az ellenfeleit, hogy ihaj. Szóval nem hiszem, hogy az a Darth Sidious, aki a tanítványait nem utódnak, hanem szabadon cserélhető eszköznek tekintette és magára úgy hivatkozott, mint "egy igaz uralkodó" és "az összes Sith", az egy fikarcnyit is törődik holmi Sith szabályokkal, ami egy olyan rend túlélését biztosítja, amit ő egymaga garantálhat saját hiedelme szerint. Ez már nem egy rend létezéséről szól, hanem az egoizmus szinonimájává vált Darth Sidiousról.

Arról nem is beszélve, hogy Darth Sidious az egyetlen élő Sith, akkor és ott változtatja meg az egyszemélyes (újraéledő) rendje szabályait, amikor és ahol akarja. Az ég adta egy világon semmi se kötelezi arra, hogy betartsa egy ezer éve halott nagyúr szabályait, amikor ő a Galaxis uralkodója és az egyetlen Sith nagyúr.

 

Amúgy talán ez a legalapvetőbb probléma a kettő szabályával. Megpróbál kötelezni egy olyan rendet, aminek eleve nagyon kis számú tagja van és egyetlen vezetője, aki önhatalmúlag bármikor megváltoztathatja azt a szabályt, hiszen semmi sem kötelezi rá, hogy betartsa vagy megtartsa. És eleve a rend egyik alapköve, hogy tojik minden szabályra és törvényre. És ezt végül is láthattuk is. Maul simán Sith tanítványt fogadott magának, miközben ott volt még Sidious és Tyranus. Tyranus elkezdte Sith-nek képezni Ventress-t. A TCW idején tehát volt egy olyan időszak, amikor hat ember is Sith tanok birtokában volt kisebb-nagyobb mértékben. És nem mellesleg, Sidious Tyranus árnyékában kímélte meg Maul életét, vagyis tudatosan hagyott életben egy bónusz Sith Nagyurat. Arról meg már ne is beszéljünk, hogy Sidious elég tartósan éldegélt úgy is, hogy a szabály ellenére tök egyedül volt. Szóval Sidious finoman szólva is tojt erre a kettő lehet szabályra. Ha az érdekei azt kívánták, akkor szembement bármilyen Sith dologgal. Ebből is látszik, hogy ő volt saját maga középpontjában. Az ő számára a Birodalom és a Sith csak egyféleképpen létezhetett tovább: vele. Ha ő halott, akkor megy minden a levesbe. Ezt a Contingency-tervezett bizonyítja. Bedarálta a Birodalmat, és bár erre még nincs bizonyíték, de nagyon valószínű, hogy a tanítvány bedarálása is a terv része volt, Vadernek abszolúte semmi szerepe nem volt ebben a tervben (ráadásul Sidious eleve azzal számolt, hogy a tanítványa fogja megölni).

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Azt mindig is furcsállottam kissé, hogy a Darth Bane-t követő Sith-ek tudomásunk szerint tartották magukat a Kettő Szabályához. Hiszen a Sith-eket az elveiknél fogva kevéssé foglalkoztatja más a saját önös érdekeiken kívül. Ezért is volt bukta az a rendszer, amiben több száz/ezer Sith élt egy időben. A hatalomért lazán egymás torkának estek, mit sem törődve a Rend sorsával. Tehát, az évszázadok során Darth XY-t mi motiválta a rejtőzködésben és a Rend erősítésében, tudván, hogy aztán x évvel később egy másik Sith fog diadalmaskodni, és kiterjeszteni a hatalmát a Galaxisra, nem pedig ő? Persze lehet, hogy Bane-hez hasonlóan Zannah és a többiek is belátták, hogy idő, amíg a Sith Rend újra eljut a hatalom azon szintjére, hogy esélyük legyen a Jedik ellen, ami az ő életükben még semmiképpen nem történhet meg. Így, ha ők nem is, de a távoli jövőben valaki megsemmisítheti ősi ellenségeiket.

 

Darth Sidioust szerintem pontosan ilyen volt: nem érdekelte a Sith Rend fennmaradása, csak saját maga. Ő akart uralkodni a Galaxis felett. Ha meghal, hol érdekli, hogy mi lesz a Renddel? Ahogy az évtizedek alatt megálmodott és felépített Birodalom megsemmisítését is parancsba adta a "halála" után. Nem a hagyatéka (a Birodalom vagy a Sith Rend sorsa) érdekelte, hanem a saját fennmaradása és hatalma. Legalábbis szerintem bőven volt ennyire egocentrikus az öreg.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Amolyan lábjegyzetként jegyzem csak meg, de a regényváltozatból nagyon szépen átjön hogy milyen iszonyatosan gyenge a klóntestbe zárt Palpatine. Ez a része kifejezetten tetszett. Érződik, hogy ez nagyon egy félmegoldás. Egyrészt Palpatine és a szolgái csodát tettek azzal, hogy visszahozták, másrészt viszont igy is csak egy emberi roncsot hoztak vissza aki csak halovány árnyéka régi önmagának és állandóan a halál szélén táncol.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.