Ugrás a kommentre

Palpatine szerepe az ep9-ben


Darth Sky

Ajánlott hozzászólás

Szerintem az a legfontosabb, hogy mint film, működjön egy történet. Legyen felépítve, legyen magával ragadó. Ez itt tökéletesen működik. Inkább hozzáolvasok a részletek kapcsán, minthogy legyen egy mindent megmagyarázó, de középszerű filmélményem. Szerencsére a TROS minden, csak nem középszerű. :)

Arról már nem is beszélve, hogy a találgatás, közös gondolkodás a köztes időben, amíg innen-onnan kiderül a teljes háttér, szintén jó szórakozás, ebből születnek itt a fórumon is remek írások.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az tény, hogy egyik trilógia sem rágott a szánkba mindent, de az is, hogy a 3 közül ez áll meg a legkevésbé a saját lábán. Ehhez kell a legtöbbet utánaolvasni, hogy érthető legyen. Szerintem ez objektív szempontból eléggé nagy probléma.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2020. 03. 07. - 7:04, Brodie írta:

Még azt hozzátenném, hogy az ep1-ig azt hitte mindenki, hogy minden Jedi visszatér a halála után szellem alakban. Ebben inkább a TPM nyitott új kérdéseket, amelyekre az ep3 adott minimálisan választ. De még mindig bővebben, mint Palpatine feltámadásáról (és fiáról) a TROS.

Az ep3 semmit sem magyarázott meg a szellemesdiből, se minimálisat, se semmilyet. Az nem magyarázat, hogy "egy régi ismerős visszatért az Erő honából", ja és ez a visszatérés is egy olyan kiáltás keretében volt, amivel az ep2-t idevonatkozó jelenetétől kezdve az ep3 legvégéig senki egy szót sem foglalkozott a filmekben, így a kedves nézőnek alkalma volt alaposan elfelejteni. Magyarázat ám a javából! :clap:

Ezzel szemben itt legalább Sidious idézett az ep3-ból olyasmit, amivel legalább foglalkoztak is az ep3-ban (aztán soha többé egészen idáig, mert ez a "Plageuis" dolog is ugyanolyan nyuszi a kalapból, - az ep9-ig - csak egy rész erejére bedobott dolog, mint Sidious feltámadása, de Abrams legalább ezt kihasználva foglalkozott valami olyasmivel, amit Lucas tulajdonképpen feleslegesen dobott be és hagyott a levegőben), és még az ellenálló kis történész is bedobott a közösbe olyan dolgokat, amik közül legalább egy (klónozás) kézzel fogható, a másik meg nem teljesen elvetemült ötlet egy olyan Sagában, ahol elég régóta vannak fizikai test nélkül létező, önállóan cselekvő és gondolkodó szellemek.

Az ep9 tényleg nem magyarázta el túlságosan Palpatine feltámadásának minkéntjét, de szerintem elég támpontot adott ahhoz, hogy aki legalább egy kicsit ismeri az előző 8 filmet, az már ki tudja találni, hogyan lehet még jelen a vén trágyaképű (a fia az más lapra tartozik, az tényleg necces). Legalább annyira összerakhatja, amennyire féltucat másik dolgot kell összerakni, mert pusztán a filmek nem magyarázzák. Ha meg ismeri a TCW-t és a Rebels-t, esetleg még a képregényeket is, akkor igazán nem értem, miért lehetetlen elfogadni Sidious feltámadását.

 

Ráadásul a filmekben azért nem is rossz az ív:

- Ep1 - Kiderül, hogy az Erő a midi-chlorianok által képes nem konvencionális módon életet kreálni.

- Ep2 - Bevezetésre kerül a klónozás, Qui-Gon életjelet mutat holtából -> kiderül, hogy a Star Wars világában a holtak nem annyira maradnak holtak.

- Ep3 - Sidious felfedi, hogy a mestere, Plagueis képes volt életet kreálni, megóvni másokat a haláltól, és becsapta a halált - és megtudjuk, hogy Plagueis mindent megtanított a tanítványának. Kiderül, hogy az Erő Sötét Oldalával természetellenes dolgokat lehet művelni, és még látjuk is ezt, amikor Vader halálos mértékben szénné ég, mégis életben marad. Plusz Yoda közli, hogy Qui-Gon visszatért a holtak világából.

- Solo - az ep3 után időrendben jövő filmben még jól is jön ki, hogy a halál becsapásáról szóló sok-sok szöveg után megjelenik Maul, mintegy bizonyítva az előző részben elhangzottakat a Sötét Oldal képességeivel kapcsolatban.

- Ep4 - Ben a halála pillanatában - ezidáig a filmekben egyetlen Jeditől sem látott módon - eltűnik. Eztán ennyirányúan, de képes kommunikálni Luke-kal. Az is kiderül, hogy a halálával nagyobb hatalomra tesz szert, mint amekkorát Vader el sem tud képzelni.

- Ep5 - Ben, szintén eddig a filmekben egy Jeditől sem látott módon képes megjelenni Luke-nak és Yodának.

- Ep6 - Yodát is látjuk szellemmé válni, míg Palpatine valamiért belehal egy olyan zuhanásba, amit simán túl kellett volna élnie, és távozik belőle egy kék energiaörvény, amilyet soha, semmikor nem láthattunk nemhogy a filmekben, még a sorozatokban sem. Anakin - csakúgy, mint Qui-Gon - pedig úgy vállik szellemé, hogy a teste nem tűnik el.

- Ep7 - Ez valóban nem adott hozzá sokat ehhez a képlethez, egész pontosan semmit.

- Ep8 - Yoda már úgy jelenik meg, hogy a kék aurát leszámítva nem is tűnik szellemnek, fizikai kapcsolatba tud lépni Luke-kal és képes manipulálni egy bolygó időjárását. Ez is egy olyan hirtelen megjelent képesség, amit nem láttunk korábban, csak részekkel korábban említették. Egész pontosan az ep8 igazolta Ben Kenobi ep4-es szavait.

- Ep9 - Palpatine az ep2-es klónozást és az ep3-as Plageuis-szöveget követően megjelenik az élők sorában, egy képességgel, amit ugyan eddig nem láttunk, de felvetődött annak lehetősége, hogy lehetséges. Az, hogy ilyet eddig csak Palpatine-tól láttunk és ő is csak ilyen zombi formában tudott visszaevickélni, szerintem kifejezetten üdvözölendő, mert így kisebb az esélye, hogy további gonoszdi karakterek követik a példáját. A halál jelentőssége amúgy is megkopott az ep6-ra, hiszen a CT-ben lényegében minden jó oldali fő karakter visszatért, miután meghalt. Qui-Gon, Luke, Leia és Ben Solo még rá is kontrázott erre.

 

Látható, hogy azért nem a semmiből lett ez előráncigálva,. Igen, nem kaptunk minden szempontot lefedő, részletes magyarázatot, de annyit azért igen, amennyit a Jedik oldaláról kapunk, de csak akkor látjuk ezt, ha a 9 Saga filmet egyként kezeljük (és nem, nem kell hozzá ezer dolgot elolvasni, még igazából a TCW és a Rebels sem kell hozzá, azok már csak az extrákat adják, de pusztán a 9 film megadja a legszükségesebb információkat - azt meg azért remélem elvárható egy Star Wars rajongótól, hogy az ep1-9-et ne felületesen ismerje). Egy korábbi epizódban szóban felhozott dologra egy későbbi rész mutat példát. A kontraszt pedig eléggé egyértelmű a kilenc részt egybevéve: a Jedik, azaz a jók puszta energiaként élvezhetik az öröklétet és az isteni erőt, míg a gonoszok közül csak egy tudott visszakapaszkodni, zombi üzemmódban.

 

Ráadásul az ep9 visszafelé is hat az ep3-ra, nem csak az hat az ep9-re. Sidious feltámadása ugyanis új megvilágításba helyezi az operajelenetet. Eddig jogosan kételkedtünk abban, hogy Palpatine ott azon kívül, hogy álmában megölte a mesterét, mondott még igazat. Most már eléggé biztosra vehetjük, hogy majdnem mindenben igazat mondott Anakinnak ott. Akkor hazudott, amikor azt állította, hogy nincs a Jedik birtokában olyan képesség, amivel Anakin megmenthetné Padmét, erre csak a Sötét Oldallal képes. Az ep9 bizonyítja, hogy ez ordas nagy maszlag volt. Illetve az ep9 azt is bizonyítja, hogy Sidious akkor is hazudott, amikor azt ígérte Vadernek, hogy ketten együtt majd felfedik az örök élet titkát - ő már tudta, csak nem volt kedve azt kiadni friss tanítványának.

És ez egyrészt kissé ironikussá teszi Palpatine és Anakin közös jeleneteit, hiszen a hazugsággyárostól az ember inkább hazugságokra számít, de Sidious majdnem mindig az igazat mondja, csak azt kissé kifordítva, itt-ott elhallgatva (fontos) részinformációkat. Másrészről még tragikusabbá válik Anakin bukása, hiszen a képesség, amire oly nagyon vágyott és ami miatt lesújtott Windura, az a Jedik, nem a Sith-ek birtokában van.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2020. 03. 07. - 8:44, Yoda József írta:

Az tény, hogy egyik trilógia sem rágott a szánkba mindent, de az is, hogy a 3 közül ez áll meg a legkevésbé a saját lábán. Ehhez kell a legtöbbet utánaolvasni, hogy érthető legyen. Szerintem ez objektív szempontból eléggé nagy probléma.

 

Nem gondoltam volna, hogy az Utolsó Jedik némely elemét még jobbnak fogom gondolni pedig így lett. 

Szerkesztve: - Kargarosz
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2020. 03. 06. - 22:47, Dzséjt írta:

És most kiderült, hogy van itt egy képesség, amivel meg Sidious rendelkezik, amit ráadásul ha nem is magyaráztak el részletesen, de elég jól megalapoztak az ep3-ban, a TCW-ben, a Rebelsben, meg néhány képregényben, ellenben Kenobi nem is olyan exkluzív, de a későbbiekben legalább alaposan összezavart képességével, mert ugye Yoda tudta, onnantól kezdve meg egy Jedi sem, aztán ezt végül a filmeken túl a TCW magyarázta meg egy olyan szezonban, ami kis híján nem is valósult meg és a dolog még így is kikezdhető.

A lényeg: az ep4-ben kérdés nélkül elfogadta mindenki, hogy ez egy képesség, mert Ben Kenobi köddé vált, zéró magyarázat nélkül. Az ep9-ben miért nem megy ugyanez, miközben Sidious szintén köddé vált egy olyan energiaörvény keretében, amit se az előtt, se azóta nem láttunk? Mert kihagyott két részt? Tényleg? Ennyi? Az egész Jedi szellemesdi ki lett hagyva a prequelből, aki nem ismeri a TCW-t, az csak vakargathatja a fejét Qui-Gonon. Vagy a klónokkal kapcsolatban nagyon sok dolgon. Vagy Luke-kal kapcsolatban. Az ep6-ban még egy koponyát is kézzel kellett eldobnia, az ep8-ban meg már fényévekre vetíti ki magát.

Obi-Wan képessége rögtön és azonnal tisztázva lett. Már a halála előtt utal rá, amikor azt mondja Vadernek hogy erősebb lesz mint azt el tudná képzelni. Ezután, ahogy lesújt rá a kard azonnal eltűnik a teste majd nem sokkal később már Luke-hoz beszél. Persze hogy könnyen elfogadták a nézők, hisz ez a képesség nem valami nagy utólagos fordulatként lett eladva hanem szerves része volt a történetnek és már abban a filmben ahol megismertük Obi-Want rögtön megtudtuk hogy neki egy ilyen képessége is van.

Ehhez képest az ep.6-ban szó sincs Palpatine megmeneküléséről. Abban a filmben az lett bemutatva hogy meghalt. Nem véletlen, hogy mi akik anno az EU-val nem foglalkoztunk sose vetettük fel, hogy mi lenne ha Palpatine túlélte volna a Jedit hisz ez teljes képtelenségnek hatott. Azokat az EU műveket amelyek mégis visszarángatták kiröhögtük részben azért mert úgy éreztük, hogy ez az elgondolás az ötlettelenség netovábbja hisz azt mutatja hogy csak úgy tudják egyes alkotók tovább mesélni az SW-t ha a halott főgonoszt visszarángatják.

 

Aztán jött az ep.7 meg az ep.8 és Palpatine továbbra is halott volt. Eltelt 30 év a távoli galaxisban és ezalatt új gonoszok jelentek meg. Végül a zárórész egyszer csak kideriti, hogy vissza az egész. Palpatine mégis él. Ez sajnos erőltetett. Mert nem szervesen következik abból amit láttunk. Azt láttuk hogy Palpatine meghalt, majd azt hogy a galaxis évtizedeken át halottnak hitte. Egyszer csak megjelenik és elkezd üzeneteket küldözgetni a szereplőknek. Sajnos túl egyértelmű, hogy az alkotók nem gondolták át, hogy mit akarnak mesélni (és itt a nagy különbség Obi-Wanhoz képest). Ha átgondolták volna akkor érdemi utalásokat kaptunk volna erre a fordulatra. Így viszont miután beütött a fordulat még csak valami épkézláb magyarázatot se mondanak. Csak el kell fogadni hogy ez van.

 

Eleve nem teljesen értem, hogy innentől miért kéne elfogadni, hogy Palpatine meghalt az ep.9-ben? Mert oké az alkotók biztos halottnak szánták. Pont mint Lucas az ep.6-ban. De a halál annyira jelentéktelen és könnyen kikerülhető lett most már a sötét oldalon is, hogy bármikor bedobhatja az ep.10 vagy ep.12 majd hogy van valami sith mágia amivel sikerült előkotorni Palpatine szellemét. Megmagyarázni nyilván azt is meglehet majd, illetve lehet majd mutogatni a régebbi filmekre hogy a halált régen is kilehetett kerülni, úgyhogy ennyi erővel aki Erőhasználó azt bármikor elő lehet hozni.

 

Öszintén szólva én nagyon biztam abban hogy a kánon valami érdekes és izgalmas magyarázattal fog előállni Palpatine visszatérése kapcsán és ha kellően erős sztorit raknak le ezen a téren akkor lehet valamennyire elfogadom a dolgot. De ez a klónozós magyarázat szerintem rém gyenge. Valahol szomorú, hogy az egész Saga egyik legnagyobb fordulata kapcsán egyelőre ennyire tellett......

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

6 perccel korábban, Bomarr írta:

Öszintén szólva én nagyon biztam abban hogy a kánon valami érdekes és izgalmas magyarázattal fog előállni Palpatine visszatérése kapcsán és ha kellően erős sztorit raknak le ezen a téren akkor lehet valamennyire elfogadom a dolgot. De ez a klónozós magyarázat szerintem rém gyenge. Valahol szomorú, hogy az egész Saga egyik legnagyobb fordulata kapcsán egyelőre ennyire tellett......

 

Alapvetően vissza se kellett volna hozni. Pontosan ezért nem tudtam annyira eldobni az agyam mikor kijött az előzetes, és sokan lepetéztek a döbbenettől. Akkor is írtam,hogy belőlem semmi érzelmet nem váltott ki csak annyit mondtam magam előtt, hogy most ez miért kellett? Már ekkor gondoltam, hogy sokat nem fog szerepelni a filmben, és a végén meg elintézik újfent. Mondjuk bevallom azért a klónozásnál azért kreatívabb ötletet vártam én is. Azért abból a rengeteg teóriából amit gyártottak valamit összemixelhettek volna még az is jobban hatott volna talán az emberre. 

Én amúgy inkább Snoke-ot hoztam volna vissza akinek maradhatott volna a háttere miszerint Palpó kreálta.  

De mint ahogy Lucas mondta Ian-nek: Lucas akkor most a karakterem él? Lucas: Nem végleg halott. A lényeg itt van nem kellett volna ezt tovább erőltetni. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

És miért nem érdemi utalás az ep3 operás jelenete? Továbbra sem értem, hogy ez miért nem érdemi magyarázat, miközben a Jedik szellemesdije legalább ennyire elcseszett a filmekben, hála az ep1-3-nak. Még kronológiailag sem kerek, mert tízezer Jediből csak egy tér vissza minden magyarázat nélkül. Qui-Gon a filmek szempontjából ugyanúgy hirtelen feltámadt - és csak azért fogadtuk el, mert az ep4-ben már volt ilyen, de gondoljuk már végig kicsit eme szemellenző nélkül, és lássuk, hogy ez nincs a filmekben megmagyarázva, hanem csak össze van zavarva. A TCW, egy plusz művet kell hozzá megnézni, hogy legalább valami hevenyészett magyarázatot adjuk arra a dologra, ami szerves része az egész filmsorozatnak.

De ugyanez a midi-chlorianok, vagy a kiválasztott témája. Lucas Anakint az egész Saga főhősévé és a Star Wars univerzum messiásává tette úgy, hogy lényegében ezzel a kérdéssel mit sem foglalkozott. Ez tán jobban meg van magyarázva? Mert ha igen, kérlek, mesélje el valaki, mit is jelent pontosan az, hogy Egyensúly az Erőben.

 

Értem én és elfogadom, hogy ez nem teljesen kerek. Én sem szívlelem teljesen őszintén. Csak azt nem értem, hogy miért elfogadhatatlanabb, mint bármi más, amit az elmúlt 40+ évben csak úgy bedobtak minden magyarázat nélkül, és amiket aztán a filmeken túli művek magyaráztak meg, mert aztán a filmek nem foglalkoztak velók többé. Miért elfogadhatatlanabb a teljesen összekuszált Erőszellemeknél, a midi-chlorianoknál, a Kiválasztottnál és az Erő egyensúlyánál, a klónok megrendelésénél, Plagueis zsebből előkapott halhatatlansági sztorijánál? Miért nem lehet magyarázat az ep3-ban elhangzott és az ep2-ben látott arra, amit az ep9-ben láttunk? Ben bemond egy sor mondatot az ep4-ben, és puff, neki máris elfogadható képessége van (ami csak a 9 filmet együtt nézve kérdőjeles), míg Sidious felmond egy hosszú monológot az ep3-ban, de mivel az részekkel korábban van, amikor látjuk az ott emlegetett képességet, az elfogadhatatlan (pedig a 9 filmet együtt nézve azért nem olyan kérdőjeles). És akkor még csak a 9 filmet nézem, hol van itt még Maul, Talzin, a dathomiri és geonosisi zombik, vagy az éppen most életre lehelt, még csak nem is Erőhasználó Echo.

 

Azt sem mondom, hogy ez elegáns vagy egy "hűha" ötlet lenne. Szerintem nem én vagyok az egyetlen, aki lefogadta volna, hogy a klónozás és a lélekvándorlás lesz a titok nyitja, bár reménykedett benne, hogy nem ez lesz. De ez akkor is, az egész Star Warst nézve adja magát. És meg van alapozva, bárki brámit mondogat, az ep3-ban ezt George Lucas maga alapozta meg. Az is fix, hogy erre az ep7-8-ban is utalhattak volna, bár megjegyzem, így számomra könnyebb elhinni, hogy Sidious a háttérből manipulált, mint az ep1-3-ban, ahol a Jedi Tanács lényegében együtt teázik vele. A főhősök így legalább nem tűnnek hatalmas nagy balf*sznak. :) 

 

Mindezen túl, számomra Darth Sidious jelenléte megadja azt a keretet, ami kell nekem ahhoz, hogy egésznek lássam az ep1-9-et. Az ep7-8 nekem nagyon nem akart hozzácsatlakozni az ep1-6-hoz, éppen azért, mert hiányzott a keret, mert a két legfőbb figura, Anakin és Palpatine sehol sem voltak már. Az ep1-6 erre a kettőre épült, Sidious volt a sátán, Anakin a messiás, akit a legyőzésére küldtek. Ezek elrendezték a dolgukat, és most az emberek csak úgy harcolnak egymással, mert még maradt pár követője a sátánnak, és pár a messiásnak. Sidious megjelenése, mint baljós árny, számomra megadta azt a keretet, amire vágytam, a sátán még mindig jelen van, így érthető, hogy a gonosz miért dorbézol még vígan, miért nincs rend és harmónia. Lehet azért fogadom el könnyebben Sidioust keretnek, mert őt imádtam, ellenben Anakint utáltam, de így van.

Azt meg minden hibája ellenére nagyon csípem, hogy nekem így Sidious tényleg baljós árny, és általa az ep9 korábbi részeknek is újabb értelmet ad. Az ep3-as szavait új irányból elemezhetjük, ezt fentebb alaposan kifejtettem, de még az ep6-os magabiztossága is megalapozottabbnak tűnik így. Ezt pont te írtad, @Bomarr, bár nem a klónozás, hanem a lélekáthelyezés kapcsán, de a testcsere mindkét oldalról lényeges: nem sok értelme volt annak, hogy Sidious a megölésére búzdítja Luke-ot, csupán abban bízva, hogy a bizonytalan Vader (akiről tudta, hogy bizonytalan, hiszen az ep6-ban maga mondja neki), aki ráadásul Sith tanítványként eleve potenciális veszélyforrás, majd megmenti a valagát. Sidioust elég sokszor szidtuk az ep6-os tervecskéi kapcsán, ami lényegében az ep9-cel indokolatlanná vált. Játszhatta a kakast a szemétdombon, mert abban a hitben élt, hogy örök életű. Készen állt a klón test, így, ha Vader hagyja, hogy Luke lenyiszája, jól visszajön és eltángálja mindkettőt. Az Erő ironiája, hogy az a feltámadás nem volt egy főnixmadásszerű csodás életre kelés, éppen ellenkezőleg, Frankestein szörnye jobb bőrben volt, mint Sidious.

 

És én pont az eddig látottak miatt fogadom el azt, hogy Sidiousnak most meszeltek. Eleve nem sikerült az első feltámadás túl jól, szóval ez az út nem bizonyult túlságosan járhatóank. A képességnek magának vannak természetes korlátjai (és ezért tudom itt jobban elfogadni, mint a Dark Empire-ben, ahol korlátlanul vándorolhatott klón testből klón testbe, és ereje teljében volt). Aztán, minden követője meghalt. Az ep6-tal ellentétben itt ténylegesen láttuk, hogy a magas rangú katonáktól kezdve a szektás cimborkáig mindenki ment a levesbe, és velük együtt a technológia is, ami Sidious életben tartásához kell.

Persze nincs kivédhetetlen egy fantasy-ban, ahol varázslók ténykednek természetfeletti erőkkel. Sidiousnak ugyanúgy előtűnhet egy klónja, mint ahogy Voldemortnak is előbújhat egy eddig ismeretlen horcruxa. Szóval ja, lehet, hogy az ep10-ben újra visszatér Palpatine, semmi sem zárja ki jobban most, mint az ep6-ban - mint ahogy vissza is tért az EU-ban, azért azok a sztorik sem azért születhettek meg, mert az ep6 olyan magabiztosan zárt le mindent. De szerintem bőven ráérünk ezzel akkor foglalkozni, ha bekövetkezik.

 

 

32 perccel korábban, Kargarosz írta:

De mint ahogy Lucas mondta Ian-nek: Lucas akkor most a karakterem él? Lucas: Nem végleg halott. A lényeg itt van nem kellett volna ezt tovább erőltetni. 

Azért Lucasnak ezt a szavait nem kéne Darth Maul Lucas általi feltámasztása után folyton-folyvást előcitálni. ;) Nem vagyok meggyőződve arról, hogyha Lucas csinált volna ep7-9-cet, akkor nem tért volna vissza Palpatine. Sőt esélyes, hogy nála már az ep7-ben látjuk, és még annyir érdemi magyarázatunk sem lenne, mint most, mivel Lucas kicsit sem fáradozott magyarázkodással (kivétel interjúkban, akkor nagyon ment neki, csak sajnos mindig mást mondott).

Szerkesztve: - Dzséjt
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Összességében én sem örülök különösebben Sidious visszatérésének, ugyanakkor a jelenlegi filmbéli "magyarázatlansága" sem zavar benne. Ha már visszahozták, akkor egyrészt nálam ez a klónos-lélekvándorlós vonal működik. Pont azért működik, mert illeszkedik a képbe, ahogyan azt Dzséjt is kirészletezte. Ráadásul megvan a maga "tudományos" és spirituális vonatkozása is, egyben, ahogyan az pl. az Erő esetében is.

Másrészt, a magyarázatnál nem érzem, hogy ült volna a filmben. Biztos meg lehetett volna oldani, de emlékezzünk, hogy már a midikloriánokon is hogy kiakadtak sokan. Nekem nem volt vele bajom, de csomóan kattogtak, hogy túl van magyarázva, erőltetett tudományoskodás, felesleges. Most, ha itt elővezetik, hogy volt egy klóntest, amibe átszállt a lelke, csak éppen nem volt elég erős, és így zombi lett stb., az szerintem görcsösen hatott volna a filmben.

 

Az Erőszellemeknél se álltak bele abba, hogy magyarázzák a dolog hátterét, azt megkaptuk később az animációs sorozatokban. Maul is csak ott van a Soloban, aztán annyi, ahogyan Qui-Gon is csak megszólal a 2-ben, a 3-ban meg kijelenti Yoda, hogy visszatért. De Luke 8-as mutatványáról sem tudunk meg semmit. Ahogyan arról sem, hogy Vader miképp élte túl a 3-ban a sérüléseit. Nincsenek ezek a filmekben megmagyarázva, csak megtörténnek, de pl. a 66-os parancs és a klónok esete is ilyen.

 

Ami valóban aggályosabb, hogy a 7-8-ban nincs utalás erre az egészre, így nagy időt ölel fel a "kimaradás". Univerzumon belül és kívül is. Emiatt lehet sokkal kevésbé elfogadható, mint a korábban többünk által sorolt példák, mert azok feloldása hamarabb megtörténik. Nem feltétlenül a részletes magyarázat, de maga a dolog. Sidious-ról viszont teljes csend, 30+ éve halott, aztán hirtelen előkerül.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nekem Sidious visszatérése visszafelé működik. Most már, hogy tudjuk ki állt a háttérben, az EPVII-VIII-ban végig lehet érezni a "jelenlétét". Az összes Snoke jelenet ilyen, de elég ha csak az ER flottát említem, vagy Rey-t nézem aki ugye a vére. Számomra ezek mind utalások Palpatine-ra. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

16 órával ezelőtt, Ody Mandrell írta:

Nekem Sidious visszatérése visszafelé működik. Most már, hogy tudjuk ki állt a háttérben, az EPVII-VIII-ban végig lehet érezni a "jelenlétét". Az összes Snoke jelenet ilyen, de elég ha csak az ER flottát említem, vagy Rey-t nézem aki ugye a vére. Számomra ezek mind utalások Palpatine-ra. 

Ezért is várom a BD-t (adja az ég, hogy lesz hazánkban :clap2: ), mert az ep9 óta nem néztem meg az ep7-8-at (meg a többi részt se), csak jeleneteket, de várom már, hogy egyben lássam. Sidious létezésére ugyan tuti nincs nyílt, de még burkolt utalás sem, ugyanakkor sok olyan eleme van mindkét filmnek, amire már jóval azelőtt is ráfogtuk, hogy valahogy köze van Palpatine-hoz, mielőtt megtudtuk, hogy visszatért. Gondolok itt az olyan dolgokra, mint Snoke trónterme a vörös szín dominanciájával, a vörös őreivel, vagy Snoke egész Palpatine 2.0 mivoltával, a Luke hajkurászással, stb. Azért az, hogy Palpatine él, elméletként már az ep7 idején felmerült köreinkben is, s bár akkor az alkotói szándék nem valószínű, hogy Sidious tényleges feltámasztása volt (bár a fene tudja, lehet Abrams így tervezte, csak Trevorrow tért el ettől, és talán ezért is penderítették ki), inkább a másolása az elődöknek tisztelgés az elődök előtt, de attól még bele lehet látni, hogy az Sidious hatása - ha már Alec Guiness pillantásaiba is belelátjuk a megvilágosodást R2-val kapcsolatban, ez is menni fog. :) 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2020. 03. 10. - 10:48, Dzséjt írta:

Azért Lucasnak ezt a szavait nem kéne Darth Maul Lucas általi feltámasztása után folyton-folyvást előcitálni. ;) Nem vagyok meggyőződve arról, hogyha Lucas csinált volna ep7-9-cet, akkor nem tért volna vissza Palpatine. Sőt esélyes, hogy nála már az ep7-ben látjuk, és még annyir érdemi magyarázatunk sem lenne, mint most, mivel Lucas kicsit sem fáradozott magyarázkodással (kivétel interjúkban, akkor nagyon ment neki, csak sajnos mindig mást mondott).

Lehet, hogy 1 nap vagy 1 hét után más mondott volna/nála tényleg benne van a pakliba/,de ekkor ezt mondta, és én teljes mértékbe egyetértek vele. ;)

Úgy tudom azért Maulra kaptunk valami magyarázatot legalábbis a sorozatban. Hozzáteszem mai napig zavar az ő visszahozatala is. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

4 perccel korábban, Kargarosz írta:

Úgy tudom azért Maulra kaptunk valami magyarázatot legalábbis a sorozatban.

A sorozatban abszolúte semmit, és azon kívül is csak egy nagyon hevenyészet magyarázatot.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

21 órával ezelőtt, Dzséjt írta:

A sorozatban abszolúte semmit, és azon kívül is csak egy nagyon hevenyészet magyarázatot.

Visszanézve a sorozatot azért annyit mond, hogy:  ''A gyűlölet épen tartotta a lelkem ebben a megcsonkított testben is, de eszelős veszett állat lett belőlem'' Azért az abszolúte semminél ez is több persze sokkal ezzel se lettünk előrébb. 

Mondjuk pár napja olvastam a Star Wars Amiről tudni kell, és Tudni érdemes könyvet. Abban kitérnek erre a kérdésre a válasz: ''A harag ereje segíti! Maul, mestere tanításait felhasználva, igába fogja a dühét, és életben marad, miután Obi-Wan megcsonkította a Naboon! A pletykák szerint felsőteste egy reaktoraknába zuhant, ahonnan egy hulladékkonténerben egyenesen a Lotho Minorra került.''

De alapvetően itt sorozatról beszélünk, és nem a fő filmről ami ugye fontosabb. Én nem kértem volna sokat Palpatine-ról,de azért a filmben pár mondatban foglalkozhattak volna a témával már csak azért is mert az embereket eléggé érdekelte köztük engem is,hogy mit találnak ki. Így nem csodálkozok, hogy sokan csalódtak mikor megnézték a filmet. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

5 órával ezelőtt, Kargarosz írta:

Én nem kértem volna sokat Palpatine-ról,de azért a filmben pár mondatban foglalkozhattak volna a témával

Igaz, erre nem emlékeztem, Maullal tényleg foglalkoztak egy nem sokat magyarázó mondat erejéig. De, akkor happy-k lehetünk, pár mondatban foglalkoztak Palpatine feltámadásával is az ep9-ben:

"I have died before. The dark side of the force is a pathway to many abilities some consider to be... unnatural." - by Palpatine

"Dark science. Cloning. Secrets only the Sith knew." - by Beaumont Kin

Ez több, mint amennyit a TCW foglalkozott Maullal és jóóóóóóóóvaaaaaaal több, mint amennyi mondatot a Jedik Erőszellem trükkjére fecséreltek a filmek. :) 

Szerkesztve: - Dzséjt
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ennél azért egy kicsit többre számítottam Dzséjt. Képekkel, jelenetekkel megfűzve egy kis háttérbeli információt. De szerintem nem vaok vele egyedül. Amennyi teória látott napvilágot majd mindegyik érdekesebb volt mint ez a klónozás téma.

 

Volt is erről egy jó cikke a Zironak: https://ziro.hu/elemzesek/palpatine-visszater-de-hogyan/

 

 

Szerkesztve: - Kargarosz
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

57 perccel korábban, Dzséjt írta:

Igaz, erre nem emlékeztek, Maullal tényleg foglalkoztak egy nem sokat magyarázó mondat erejéig. De, akkor happy-k lehetünk, pár mondatban foglalkoztak Palpatine feltámadásával is az ep9-ben:

"I have died before. The dark side of the force is a pathway to many abilities some consider to be... unnatural." - by Palpatine

"Dark science. Cloning. Secrets only the Sith knew." - by Beaumont Kin

Ez több, mint amennyit a TCW foglalkozott Maullal és jóóóóóóóóvaaaaaaal több, mint amennyi mondatot a Jedik Erőszellem trükkjére fecséreltek a filmek. :) 

Azért a két dolog (Maul feltámasztása vs Palpatine feltámasztása) nem egy súlycsoport szerintem, ha a fontosságukat nézzük, de az Erőszellemesdi sem említhető egy lapon Palpatine visszahozásával ebből a szempontból. Az Erőszellemek pusztán egy érdekes bővítése az Erő misztikumának, míg Palpatine túlélése a galaxis történelmére is komoly hatást gyakorolt.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

25 perccel korábban, Yoda József írta:

Azért a két dolog (Maul feltámasztása vs Palpatine feltámasztása) nem egy súlycsoport szerintem, ha a fontosságukat nézzük, de az Erőszellemesdi sem említhető egy lapon Palpatine visszahozásával ebből a szempontból. Az Erőszellemek pusztán egy érdekes bővítése az Erő misztikumának, míg Palpatine túlélése a galaxis történelmére is komoly hatást gyakorolt.

Pont ezért írtam fentebb, hogy az egyik sorozat a másik meg fő film, és azért a két karakter között van egy kis különbség.  A fél világ várta, hogy mit találnak ki erre meg böfögnek valamit amit most én magam is kitaláltam volna nagy kunszt nem kellett hozzá. Ez az Erőszellemek azok akik a végén a Stadionba vannak? 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

3 perccel korábban, Kargarosz írta:

Pont ezért írtam fentebb, hogy az egyik sorozat a másik meg fő film, és azért a két karakter között van egy kis különbség.

De miért? Mi a különbség? Ugyanazon mű kereteiben vannak. Vagy csak a filmekben kell magyarázni mindent, a kiegészítő művek meg tele lehetnek oltári nagy hülyeséggel mert az nem számít? Ha egy univerzum komolyan veszi magát akkor mindenhol konzisztens és nem válogat a médiumok között. Ráadásul Maulnak a szerepe is óriási volt a halála után ahhoz, hogy csak úgy a szőnyeg alá söpörjük.

 

5 perccel korábban, Kargarosz írta:

Ez az Erőszellemek azok akik a végén a Stadionba vannak? 

Gondolom itt Palpatine követőire gondolsz, akik hús-vér lények. Erőszellemek azok akik meghaltak és később megjelentek. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 perccel korábban, Ody Mandrell írta:

De miért? Mi a különbség? Ugyanazon mű kereteiben vannak. Vagy csak a filmekben kell magyarázni mindent, a kiegészítő művek meg tele lehetnek oltári nagy hülyeséggel mert az nem számít? Ha egy univerzum komolyan veszi magát akkor mindenhol konzisztens és nem válogat a médiumok között. Ráadásul Maulnak a szerepe is óriási volt a halála után ahhoz, hogy csak úgy a szőnyeg alá söpörjük.

Nem erre akartam kitérni, hogy nem kell magyarázat a sorozatokra, könyvekre stb/Persze oda is kell vagy kéne/...Hanem, hogy a filmek azok amik adják a magját az egésznek aztán jön a többi ami kiegészít legyen az bármi. Pont,hogy, ha már annak idején pl. Mault így magyarázták meg egy mondatba akkor szerintem jó lett volna orvosolni ezen problémát, hogy, ha egy ekkora ikonikus gonoszt visszahozzunk akkor kb. kapja már meg a  játékidőt  mert szerintem kurvára megérdemelné. 

Viszont inkább befejezem mert úgy látom a többséggel más véleményen vagyok meggyőzni meg én senkit se akarok. Örülök,ha valakinek tetszett annyi is amit látott a filmben meg amivel most kiegészítették. A könyvet, ha lesz annyi pénzem rá azért megveszem igaz ezen toldások elvették a kedvem tőle,de azért teljes egészébe a történetre kíváncsi vagyok lehet jobb lesz az összkép. 

 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 órával ezelőtt, Yoda József írta:

Azért a két dolog (Maul feltámasztása vs Palpatine feltámasztása) nem egy súlycsoport szerintem, ha a fontosságukat nézzük, de az Erőszellemesdi sem említhető egy lapon Palpatine visszahozásával ebből a szempontból. Az Erőszellemek pusztán egy érdekes bővítése az Erő misztikumának, míg Palpatine túlélése a galaxis történelmére is komoly hatást gyakorolt.

Szerintem abból a szempontból mindegyik egy súlycsoport, hogy nagy hatással van az SW egészére. Maul már több ponton is elidegeníthetetlen eleme a történetnek, korszakokon átívelő jelenléte befolyással volt Han Solo és Obi-Wan karakterére, a Lázadók történetére, az alvilágra. Az Erőszellemek meg távolról sem érdekes bővítése a misztikumnak, hiszen aktív hozzájárulói a hősök hőssé válásának és létezésük a galaxis történelmére is komoly hatást gyakorol. Csak gondoljunk arra, mi lett volna, ha Luke-nak nem tudja Ben Kenobi azt tanácsolni, hogy az Erőt használja a célzószámítógép helyett. Vagy, ha nem küldi el a Dagobah-ra. Vagy, ha Yoda nem beszél Luke-kal az Ahch-Tón vagy éppen Luke nem beszél Rey-jel ugyanott.

Aki életében először kronológiai sorrendben látja a 9 filmet, annak ugyanúgy fogalma sem lehet, hogyan és miért képes Qui-Gon egyedüli Jediként létezni a halála után, mint arról, hogyan lehet Sidious még mindig az élők sorában - sőt, még annyi sem, mert az Erőszellemekkel ellentétben az ep2-3 a Sith feltámadás lehetőségét legalább megalapozta. Qui-Gon meg lóg a levegőben a TCW nélkül.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

32 perccel korábban, Rog írta:

Azt én nagyon rühellem. A Palpi klónt még meg tudom emészteni valahogy de azt hogy a "fia" is klón már egyáltalán nem.

Pedig milyen lett volna már? Mint a Dave című filmben. Lecserélték a s*ggfej elnököt egy jószívű hasonmásra. :D Palpatine jószívű klónja is lehetett volna a demokrácia zászlóvivője. :D 

 

Egyébként az, hogy a klónja volt már jobban megmagyarázza miért akarta annyira levadászni. Jöhetne erről egy jó kis képregény már.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 2 héttel később...

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.