Ugrás a kommentre

Mennyire egységes a Skywalker SAGA?


Lenci

Ajánlott hozzászólás

Ebben teljesen egyetértek. A "régen minden jobb volt mentalitás" egyik idegesitő mellékhajtása, hogy az emberek minden praktikus effekttől hanyatt esnek és utálják a CGI-t (nemrég olvastam egy vaskos tanulmányt arról hogy Harryhausen szörnyei voltak a filmtörténelem legélethűbb lényei... aha persze... tehát nem baj ha szakadozva mozgó idétlen stop-motion a szörny, a lényeg hogy nem CGI...).

 

Annak idején a kritika tűzét szerintem a Gyűrűk Ura trilógia is hevitette, aminél a marketing nagyon fontos pontja volt hogy mennyi minden lett vagy helyszinen vagy makettként megépitve (pedig a Király visszatérben van egy-két elképesztően rossz effekt)

 

Nekem csak annyi a bajom, hogy a Baljóssal megmutatták, hogy hogy kell egy epikus filmhez trükköket csinálni és azaz érzésem, hogy a saját maguk által beállított szintet nem tudták megugorni (bár az ep.3 nagyon közel ment ahhoz a szinthez).

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Pláne, hogy még az ep4-5-6 is tartalmaz olyan jelenetet, amiben baromi sok a kék háttér. Árulkodó pillanatok:

tumblr_mmih22c7LG1rey8wlo1_1280.jpg?resize=640%2C418

tumblr_mk3wq12GFN1rey8wlo1_1280.jpg?resize=960%2C620

tumblr_mmih22c7LG1rey8wlo2_1280.jpg?resize=1024%2C661

tumblr_mahgzw1zES1rey8wlo1_1280.jpg?resize=600%2C401

Az utolsó képről megjegyezném, hogy a leggázabb effekt a mai napig a Star Wars történelmében. Oké, nem kék/zöld háttér és CGI, sokkal rosszabb!

Szerintem mondjuk ez a legnagyobb gond, az egyszerű pocok azt hiszi, hogy ahol kék háttér van, akkor oda csak és kizárólag CGI kerülhet. Pedig a lófütyit! Pont, hogy rengetegszer minatűrökről készült felvétel kerül oda. Ahogy az ep4-5-6-ban is! A digitális meg nem egyenlő a CGI-jal. Mondjuk ezt kár itt magyaráznom, itt mindenki tudja. :)

Ami meg a Lord of the Ringset illeti, szerintem nem csak a Return of the Kingben vannak gáz effektek, már a Two Towers is felmutat egy-két nagyon gyenge jelenetet. Bár későbbi, így nyilván az ep1-2-3 szapuláshoz nem kapcsolódik, de nem tudok elmenni mellett, hogy szidjam kicsit az általam az ILM-hez képest nagyon gyengén teljesítő (mégis állandóan az egekbe magasztalt) WETA-t,hogy amit a Hobbittal műveltek, az kritikán aluli nagyon sok esetben. És mégsem éri igazán kritika annak a trilógiának az effektjeit, legalábbis én olyan fröcsögést nem tapasztaltam, mint az ep1-2-3 esetében a maguk korában. Pedig a Hobbit egyik másik trükkje alul múlja az ep1-2-3 korában jelentett minimumot.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én a Saga legrosszabb effektje díjra az alábbit jelölném (bár ez pont olyan hogy piciben még egész tűrhető):

v1_604---Lando-borrows-falc_HR.jpg

 

Önmagában a háttérfestéssel mint technológiával nincs bajom, de a művész itt erősen túlzásba esett és olyan apró drótokat, szegecseléseket, elszineződéseket rajzolt a Falconra amik soha az életben nem látszódtak. A túlzott részletességtől lesz művi. Ehhez hozzájön az hogy Blu-rayen tökéletesen lejön hogy az egész totál 2D-s. Amikor Lando megindul a gép felé olyan mintha egy graffitizett fal felé tartana.... :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Igen, ez a jelenet is elég gáz, főleg, hogy a háttérbe még bele is montíroztak két alakot, akik ott dolgoznak, és virít, hogy nem tartoznak a képre. És a poén, hogyan is néz ki ez a jelenet forgatási képen?

tumblr_ljb5oa8Ohv1qc823io1_500.jpg

Azt már csak csendben jelzem, hogy amúgy a jelenet nem csak trükk szinten gáz, hanem vágási szempontból is, ugyanis a búcsúzkodáskor Lando jelenetei negatívba fordulnak, a rangjelzés, a pisztolytáska, de még a háttérben lévő X-szárnyú is átfordul.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Jókat írtatok.

Legfőképpen azért tartom gáznak az ilyen nyilatkozatokat, mint a mostani is, mert azt az érzést keltik az emberben, hogy most csak a trilógiát folytatják, mintha csak az lenne az egyedüli kapcsolódás az ep7-hez, ami a trilógiában volt. Lehet, hogy túlgondolom a dolgot, de akkor is így érzem.

Nem várom el, hogy minden jelenetben legyen utalás a prequelekre - azért megnézném a trilógia-hívők arcát, amikor az ep7-ben megemlítik a midi-chlorianokat :D-, de nem ártana, ha érzékeltetnék, hogy 6 rész eseményei után tartunk, nem 3 rész után.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Biztos, hogy lesznek ilyen utalások. Nem tolakodóan... hiszen a prequel mégis csak időben sokkal visszább játszódik, így fura lenne, ha ahhoz jobban kötődne, mint a régi részekhez, de össze lesz fűzve mind a hat résszel, én ebben biztos vagyok.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A Jediben rengeteg festett háttér van ami nem lenne baj, de a BD -nek "köszönhetően" ezek k*rvára látszódnak! Engem még nem dob ki a hangulatból, de azt elképzelni se tudom, hogy ha majd jön a 4K -s verzió azt hogy lehet majd megnézni anélkül, hogy az ember ne ezekre figyeljen.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A digitális díszletek egyszerűen csúnyák. Nem érezni, hogy valódi objektumok lennének, ami körül, mellett, alatt vagy felett áll a karakter. Az EPVII nem a digitális hagyományokkal szakít, hanem visszatér ahhoz a jelenetkomponáláshoz, ami miatt az OT-t megszerettük.

A prequel sokszor feleslegesen nyúlt a digitális technikához. Ott is alkalmazták, ahol nem kellett volna és ezért képalkotásában művi érzést kelt. JJA olyan perspektívát használ, amit az OT esetében is láthattunk és ez dícséretes. Az ilyen perspektíva élőbbé teszi a jelenetet. Ehhez pedig sokat ad hozzá az épített díszlet. Eklatáns példa az EPIII jedi templomos jelenetei közül az, ahol egy teljesen digitális környezetben láthatjuk a jediket a holokijelző felett elmélkedni. Ehhez képest az EP IV hasonló jelenete sokkal életszerűbb és jobb is. Ha pedig összehasonlítjuk az EPIV azonos jelenetét a kikerült EPVII forgatási képpel, máris látjuk, mennyire sikeresen utánozta le JJA az OT képalkotását. Teljes mértékben OT-t idéző hangulata, látványa és perspektívája lesz az új filmnek. Szerintem nagyon ügyesen másolták le az OT hangulatát, minden elismerésem az alkotóknak.

 

digital_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

_p_tett_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

mo201507_43_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

Szerkesztve: - Zééé
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

És akkor most talán a korrektség kedvéért hasonlítsunk díszletben felvett jelenetet díszletben felvett jelenethez, és filmből vett jelenetet filmből vett jelenethez. Mert az ep6-ban sem éppen tip-top a lentebb linkelt jelent, ahol ugyanúgy a kék háttér előtt felvett szereplők mögé szúrtak be egy nem felépített "díszletet", és ki tudja, hogyan fog az a jelenet kinézni az ep7-ben a moziban. Persze, úgy nehezebb agyondicsérni az ep4-5-6-ot, és úgy tenni, mintha az ep7-ben egyetlen digitális díszlet sem lesz. :roll:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

És akkor most talán a korrektség kedvéért hasonlítsunk díszletben felvett jelenetet díszletben felvett jelenethez. Mert az ep6-ban sem éppen tip-top a lentebb linkelt jelent, ahol ugyanúgy a kék háttér előtt felvett szereplők mögé szúrtak be egy nem felépített "díszletet." Persze, úgy nehezebb agyondicsérni az ep4-5-6-ot, és úgy tenni, mintha az ep7-ben egyetlen digitális díszlet sem lesz. :roll:

 

Nyilván mindenre van példa, csak azt mondom, hogy a prequel és az OT az ilyen és ehhez hasonló jelenetekben a CGI és a pocsék perspektíva miatt sokszor markánsan eltér egymástól. Vannak szépen kivitelezett és szépen befényképezett jelenetek is, amit pedig dícsérni érdemes. A lenti azonban (sajnos) egy negatív példa. Jól látszik rajta, miben követi az EPVII-t az OT-t. Szerintem ez dícséretes, hiszen látható, hogy gyakorlatilag lemásolták a jelenetet, tehát törekedtek rá, hogy megfogják az OT bűvös varázsát. Ettől még lesz CGI a filmben, ez több mint nyilvánvaló, viszont az épített díszleteket úgy fotózták, ahogy az OT idejében.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nyilván mindenre van példa, csak azt mondom, hogy a prequel és az OT az ilyen és ehhez hasonló jelenetekben a CGI és a pocsék perspektíva miatt sokszor markánsan eltér egymástól. Vannak szépen kivitelezett és szépen befényképezett jelenetek is, amit pedig dícsérni érdemes. A lenti azonban (sajnos) egy negatív példa. Jól látszik rajta, miben követi az EPVII-t az OT-t. Szerintem ez dícséretes, hiszen látható, hogy gyakorlatilag lemásolták a jelenetet, tehát törekedtek rá, hogy megfogják az OT bűvös varázsát. Ettől még lesz CGI a filmben, ez több mint nyilvánvaló, viszont az épített díszleteket úgy fotózták, ahogy az OT idejében.

Bocs, de egy making of filmecskéből vett jelenet átkozottul nem bizonyítja, hogy az ep7-et hogyan fotózták. Az ott lent nem a film egy jelenete. ;) Az meg szvsz. egyáltalán nem dicséretes, ha másolják az ep4-et. Eleve, 30+ év van a kettő között, se in-, se out-universe ne nagyon használják ugyanazt a technikát. Például spontán hülyét fogok kapni, ha azt a szutyok asztalt be merik tenni a 2D-s Amigás képpel (már a DVD-ről el kellett volna távolítani a búsba). Néhány képi utalás oké, de ennél többet ne merészeljenek belevinni.

És az ep4-5-6 éppen elég példát mutat a pocsék partical effektre, amihez képest még a legrosszabb ep1-2-3 CG effekt is százszor jobb. Meg vannak hasonló jelenetek más-más módszerrel megoldva, és egyformán jók. Szóval ezért kár ezen agyalni, vagy még inkább, emiatt fröcsögni (akinek inge, csak az vegye magára). Több ezer munkaóra van benne, több száz ember munkája, naná, hogy nem sikerül minden jelenet tökéletesre. De ostoba marha, aki azt állítja, hogy az ep4-5-6-ban minden effekt tök jó, mert megépült, az ep1-2-3-ban meg minden CG és minden CG el is van cseszve. Az meg még nagyobb ostobaság, hogy sokan már láthatatlanban kikiáltják az ep7-et a trükkök királyának, meg hogy mennyivel jobb Lucas művénél, mert Abrams mindent megépít. Aztán a francokat! Nekem ez nagyon baszkurálja a csőröm.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Lehet, hogy most lesznek akik megköveznek, de nem lehetne ezeket a festett háttereket CGI-ra cserélni? :D Ahol nagyon kilóg a lóláb, csak ott persze.

Nem is kellene kicsrélni cgi -re elég ha okosan nyúlnak hozzá, mint pl. tették azt a Rancor jelenettel. Azzal úgy műveltek csodát, hogy gyakorlatilag ugyanaz maradt, csak a fényviszonyokon változtattak.

 

Az meg még nagyobb ostobaság, hogy sokan már láthatatlanban kikiáltják az ep7-et a trükkök királyának, meg hogy mennyivel jobb Lucas művénél, mert Abrams mindent megépít. Aztán a francokat! Nekem ez nagyon baszkurálja a csőröm.

Ez engem is egyre jobban zavar! Láthatóan erre erősítenek rá Abrams -ék, az emberek meg már előre el vannak ájulva. Csak nehogy koppanjanak majd. Egyébként érdekes a friss cikket elolvasni a főoldalon, ahol a díszlettervező épp a fentebb említett hype -ot lovagolja meg.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ez engem is egyre jobban zavar! Láthatóan erre erősítenek rá Abrams -ék, az emberek meg már előre el vannak ájulva. Csak nehogy koppanjanak majd. Egyébként érdekes a friss cikket elolvasni a főoldalon, ahol a díszlettervező épp a fentebb említett hype -ot lovagolja meg.

Tulajdonképpen a stratégia teljesen jó, mert pont emiatt nem fognak pofára esni. Mint ahogy az ep1-2-3-nál azt is CGI-nak vélik sokan, ami nem is az, az ep7-nél még a CGI-t is partical effectnek fogják nézni. Valahol briliáns ez a marketing húzás. Sajnos hülyeséget lovagol meg, ráadásul olyasmire erősít rá, amire nem kéne (az ep1-2-3 utálatra) és durván elferdíti a tényeket, de a célt elérik. Az más kérdés, hogy ezzel durván kiéleznek egy ellentétet, amit véleményem szerint pont, hogy tompítania kéne a Lucasfilmnek...

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Így van. A saját termékét negatívan reklámozza? Ez enyhén szólva is érdekes. Főleg egy Disney -től. Persze finoman van adagolva ez a dolog, mert nem mondják ki nyíltan, hogy sz*rnak tartják, csak utalgatnak arra, hogy itt most aztán minden olyan lesz mint a hőskorban volt. Egyébként ékes példája a tudatlanságnak az, amikor az egyik csávó azon lelkendezik, hogy végre valódi sivatagban forgattak. Még ki is emeli....mintha az 1-2-3 -ban nem ott forgattak volna. Nem szabadna ennyire hülyének nézni a nézőt mert ez visszatetszést kelt és abszolút nem szimpatikus.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én a kikerült anyagok alapján nem gondolnám, hogy elferditenék a tényeket. Az például hogy a sivatagban szinte az egész lezuhant Tie-t megépitették tényleg meglepett. Ezt most félretéve a prequel hasonlitgatást itt most 2015-ben szerintem kevés produkciónál csinálták volna meg. Vagy azt hogy a giga nagy robbanás nem kompozittal kerül be hanem a helyszinen a főszereplők mögött durrantanak. Abban pedig igazuk van, hogy mivel ezt a többség erénynek könyveli el akkor miért ne hirdessék. Ez nem ep.7 specifikus. A megépített dolgokra ahogy én a werkfilmeket látom minden produkció elképesztő büszke. Ami engem csak annyiból zavar hogy emiatt a CGI munkásokat nem igazán ismerik el (pénzügyileg se: számos nagy cégeknek dolgozó effektvállalat alig tud megélni.... persze az ILM nem tartozik ide).

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Így van. A saját termékét negatívan reklámozza? Ez enyhén szólva is érdekes. Főleg egy Disney -től. Persze finoman van adagolva ez a dolog, mert nem mondják ki nyíltan, hogy sz*rnak tartják, csak utalgatnak arra, hogy itt most aztán minden olyan lesz mint a hőskorban volt. Egyébként ékes példája a tudatlanságnak az, amikor az egyik csávó azon lelkendezik, hogy végre valódi sivatagban forgattak. Még ki is emeli....mintha az 1-2-3 -ban nem ott forgattak volna. Nem szabadna ennyire hülyének nézni a nézőt mert ez visszatetszést kelt és abszolút nem szimpatikus.

Tulajdonképpen az ep3-ban nem forgattak valódi sivatagban, se valódi környezetben, bár a végét leszámítva nincs is benne valódi környezet, úgyhogy ez érthető. Ettől függetlenül az a sivatagos cucc tényleg a túlzások túlzása, hiszen mind az ep1-ben, mind az ep2-ben éppen elég valódi helyszín volt. Naboo és Tatooine valódi helyszínen lett felvéve többnyire, azon meg szerintem nem kell csodálkozni, hogy Coruscant vagy Geonosis nem valódi helyszínen lett rögzítve. Bár a poén, hogy azoknak is több eleme valóban megépített miniatűr, nem CG.

Oké, Geonosist esetleg leforgathatták volna részben a Simpson sivatagban, de nem sok jelenet van a geonosisi sivatagban, így érthető, hogy inkább letudták az egészet stúdióban. És ugye még Jakku sincs 100%-osan sivatagban forgatva. Ja, hogy azokból a stúdiójelenetekből nem nyomnak be annyit a reklámba. Na, ez a gáz része.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nekem csak az nem tetszik amit sugallnak a PT vagy a CGI kárára. Itt lenne a lehetőség egységesen kezelni a SAGA -t erre tessék. Egyébként valóban: az új trilógiával óriási esély lenne egy masszává gyúrni a korábbi hat részt. Nagy kérdés, hogy van-e erre akarat.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én a kikerült anyagok alapján nem gondolnám, hogy elferditenék a tényeket. Az például hogy a sivatagban szinte az egész lezuhant Tie-t megépitették tényleg meglepett. Ezt most félretéve a prequel hasonlitgatást itt most 2015-ben szerintem kevés produkciónál csinálták volna meg. Vagy azt hogy a giga nagy robbanás nem kompozittal kerül be hanem a helyszinen a főszereplők mögött durrantanak. Abban pedig igazuk van, hogy mivel ezt a többség erénynek könyveli el akkor miért ne hirdessék. Ez nem ep.7 specifikus. A megépített dolgokra ahogy én a werkfilmeket látom minden produkció elképesztő büszke. Ami engem csak annyiból zavar hogy emiatt a CGI munkásokat nem igazán ismerik el (pénzügyileg se: számos nagy cégeknek dolgozó effektvállalat alig tud megélni.... persze az ILM nem tartozik ide).

Szerintem az a ferdítés, amit ezzel sugallnak. Nem azért mutogatják ezeket, mert büszkék rá - legyenek is, mert marha jók -, hanem mert az ep1-2-3-mat a CGI miatt szidják sokszor. És lehet, hogy nincs szándékukban, de az ilyen werkfilmek után szinte minden cikkben megemlékeznek valahogy arról, hogy mennyivel frankóbb az ep7, mint az ep1-2-3. Szóval, még ha nem is ez a szándékuk, de az emberek ezt veszik le - bár kétlem, hogy tudatlanságukban élezték ki erre a marketinget.

Nem érezném így, ha a CG munkálatokba is nyertünk volna már betekintést. De van egy olyan sanda gyanúm, hogy arra még várhatunk, és nem azért, mert még nincsenek kész vele. Hanem mert ez baromira nem része a marketingnek. Zöld hátteres stúdiófelvételeket, esetleg mocap statisztákat bőven mutogathatnának, de ilyenből láttunk kettőt-hármat, talán (kapásból három kép jut eszembe). Pedig tuti, hogy nem ennyi van.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ahogy én emlékszek ebben a fázisban a prequeleknél se a CGI munkáról volt szó. Elég visszapörgetni a Baljósnál mi ment amikor indult a marketing gépezet: megépitett Anakin kunyhó, Mos Espa, Watto boltja stb. Javitson ki valaki, ha rosszul rémlik de én CGI-vel foglalkozó marketinges anyagokra a film előttről nem igazán emlékszek. Pedig volt benne pár.

Csak hogy a CGI-vel van egy nagy probléma: csak úgy lehet vele dicsekedni ha megmutatjuk a végleges anyagot. A megépitett diszlet, maszk, egész más. Azt meglehet mutatni miközben készül vagy forgatnak vele, már akkoris látványos és mutat valahogy. A CGI csak akkor amikor már megvan rajta az utolsó simitás is. Hány olyan film volt ahol kijött egy CGI-ben erős trailer viszonylag korán és mindenki húzta a száját hogy milyen bénán néz ki. Közben meg csak nem voltak még kész az effektek. Szerintem baromi fura lenne ha a CGI-vel jönnének és azt nyomatnák miközben vannak a jelen állás szerint sokkal impresszivebb anyagaik is, amiket ugy mutogathatnak hogy közben alig vagy szinte semmit nem lőnek le magából a filmből.

Abból a filmből amit még a Disney vezér is csak effektek nélkül látott.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én szeretném elválasztani a film (eljövendő és remélt) értékeit a marketingtől, amivel nyomják. A kampány a jelennek szól, a film meg (ahogy JJ nagyon helyesen írta a stábnak) filmtörténelem kell, hogy legyen, ennek megfelelő energiát kell beletenni - különben nincs is értelme nekiállni.

 

Ráadásul ez a kampány nem nekünk szól. Mi úgyis meg fogjuk nézni, tökmindegy, mit mutatnak róla werkfilmekben, nem? A kampány azokat célozza, akiket a prequel nem hozott be a SW univerzumba, vagy ellökött tőle, tehát a régi részek rajongóit, meg a teljesen újakat. Azokat, akiket a mostani filmeket a prequellel szembeállítva remekül el lehet érni. (A prequel rajongói úgyis megnézik majd, és ha nem tetszik nekik, akkor nem a CGI-practical effect vita lesz a fő baj, hanem a Lucas-JJ váltás. Ha nem nézik meg, akkor a Lucas-JJ dolog miatt nem fogják.)

 

Most reneszánsza van a praktikus effekteknek, ahogy arról már szó esett, tehát nyugodtan kihasználhatják a marketingesek, mivel a köztudatban az van, igazságtartalmától függetlenül, hogy EP123=CGI. (Ráadásul, ahogy Bomarr írta, még nincs nagyon mit mutogatni EP7 CGI témában.) Őszintén szólva szerintem is túl lett használva bizonyos esetekben a CGI a prequelben. Ahogy a háttérfestmények is túl lettek használva az EP6-ban.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

De akkor én ezt nem nagyon értem. Most akkor a trilógia-hívők - rendezőstül, díszlettervezőstül - úgy gondolják, hogy a trilógia - már 35 évvel ezelőtt is szemetszúró - pár gagyi trükkje is menő, mert a forgatási szünetben a stábtagok belenyomhatták a csikket, rágót, stb.? De a gagyi az gagyi! Nem lesz jó, mert megépítették! Normális?

Komoly tétekben mernék fogadni, hogy a Birodalom készítésének idején a készítők a fél karjukat is odaadták volna, ha fele olyan folyamatosan mozog és valóságosan néz a Tauntaunjuk, mint az ep3-as Boga. Szóval ez a szemellenzős látás, ami szomorú.

Ez úgy lenne korrekt, ha a prequel első osztályú CGI-trükkjeit is megemlítenék, pláne az olyanokat, amiket vért izzadva sem tudnának díszletekkel megvalósítani.

De szerintem ez a probléma másodrendű a nagy egészben. A fő a sztorival kapcsolatos. A prequel sztorija nem jött be a népeknek, és a CGI lett az egyik nagy bűnbak.

Nagy kérdés, hogy az ep7 mennyire lesz bátor? Mert az nyilvánvaló, hogy a 'Han lőtt először-generációnak' az is elég, ha a Falcon 2 órán keresztül röpköd két X-wing társaságában Ford rögtönzött beszólásaival megspékelve. De ezért kár lenne a sagat folytatni. Jó lenne, ha elsősorban nem másolnák, hanem inkább tágítanák az SW-univerzumot.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ahogy anno is írtam, engem egyáltalán nem érdekel (végeredményt tekintve, amúgy nyilván érdekes téma), hogyan készülnek egyes jelenetek, milyen technológiával, csak az igényesség. Márpedig ez nem elsősorban technológiai kérdés, a makettes vagy akármilyen "valóságközelibb" megoldás is lehet ugyanolyan gusztustalan, mint a számítógépes grafika. És persze ez fordítva is igaz, a CGI is nézhet ki annyira valósághűen és faszán, mint egy ténylegesen felépített valami. Mindent lehet igényesen, kevésbé igényesen és igénytelenül csinálni, ostobaság ezen akadozni. A SW-ban is sokféle technika van, de szerencsére többnyire az igényes fajtából, noha vegyesen akad innen-onnan néhány trehány munka.

Nem SW fronton érdemes belegondolni, hogy a régi alacsonyabb költségvetésű horrorok vagy scifik esetében milyen röhejes megoldások voltak. A citromfacsaró, mint űrhajó, hajszárító, mint csodafegyver stb.. A mesterségesebb effektek is mintha Paint-ben lettek volna rajzolva. Szóval jól látható volt, hogy attól önmagában semmi nem lesz szebb, hogy valóságos, de az elbaltázott komputeres effektek se segítenek semmit. Vagy nézzük a már mások által is említett Hobbit-trilógiát, amelyben el lehetett alélni a csodás tájaktól és helyszínektől, csak éppen az egyes karakterekre használt CGI-k meg botrányosan festettek.

 

A mizéria körüli rinyálásnál érdemes abból kiindulni, hogy ez az egész nagyrészt csak ürügy. A PT fikázóinak kellenek érvek (vagy legalábbis annak tűnő hülyeségek) is a hitelesség miatt, így hát meglovagolják ezeket a tévhiteket. Terjesztik, gerjesztik őket és sokakat meg is győznek vele. Ha működik a stratégia, akkor használják. Ha bárki kicsit utánanézne a dolgoknak, akkor kiderülne a hazugság, de a terjesztőket nem érdekli az igazság, a "célpontok" meg lusták utánajárni. Szerintem nagyon kevesek lehetnek, akik ténylegesen a "sok" CGI miatt nyafognak és nem más húzódik meg a háttérben.

Persze az biztos, hogy a technológiai fejlődés komoly lehetőségeket nyitott meg, amiket a filmes szakma igyekszik is kiaknázni. A fejlődés lehetővé tette, hogy sokkal erősebben építsenek az ilyen effektekre és ez meg is történik. Pláne akkor, ha költséghatékonyságból vagy más (pl. kényelmi) okokból kifolyólag célszerűbb. Erre is lehetnek érzékenyebb nézők, akiknek természetellenesen hat a dolog és ezért fennakadnak, a saját szemszögükből joggal. Sok hibalehetőséget hoz be az, ha minél távolabb kell kerülni a valóságtól, de egyéb hátrányai is lehetnek.

Pl. egy-egy színésznek nehezebb lehet beleélni magát a jelenetbe, ha azt egy zöld háttér előtt veszik fel, ahol ló helyett egy padon ül és kard helyett egy partvist lóbál, mindez kihathat a színészi játékra, ami szinte észrevétlenül ronthatja a jelenet összképét. Na meg kevésbé feltűnő, ha mondjuk egy rohamosztagos lefejeli az ajtót vagy Padmé megcsúszik a palotakövön, mintha egy karakter úgy néz ki, mintha mondjuk valami videojátékból csöppent volna vászonra. Na nem mintha a maketteket, bábokat vagy befotózott/festett háttereket nem lehetne elcseszni. De mondom, szvsz masszív kisebbségben vannak azok, akik tényleg okkal akadnak meg ezeken.

 

Az Ep.1 kapcsán pl. nekem Yoda sarkalatos pont. Szerintem az eredeti báb szörnyen néz ki és sokkal jobb lett a CGI-vel. Vagy a klónok fantasztikusan festenek, meg nem mondanám, hogy mind csak grafika, miközben Dex-nél vagy a geonózisi aréna egypár lényénél eléggé kilóg a lóláb. Ugyanígy az OT-ban is voltak remekül sikerült makettek, amik teljesen jól és hitelesen működtek, de akadtak olyan díszletek vagy jelmezek, amik legalább annyira élettelennek és műnek hatottak, mint egy rossz CGI.

A SW univerzumának bővítése minden úton lehetséges, a lényeg, hogy megtalálják az egészséges arányokat. Azt hiszem, itt már attól nem kell tartanunk, hogy üresek lesznek az utcák és foghíjasak a kocsmák, mert nem tudnak annyi jelmezt csinálni és hasonlók. :) Helyszínek terén viszont semmiképp nem dobnám el azt a lehetőséget, hogy egyedülálló és szürreálisan festő helyek legyenek. Az animációs sorozatok (vagy akár egy ME játékvilág) mutatják, hogy nagy lehetőségek vannak ebben és csodákat lehet a nézők elé tárni. Csak ehhez bizony kell a számítógép, mert amúgy nehéz olyan valós helyet találni, ahol lila fű nő.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ahogy én emlékszek ebben a fázisban a prequeleknél se a CGI munkáról volt szó. Elég visszapörgetni a Baljósnál mi ment amikor indult a marketing gépezet: megépitett Anakin kunyhó, Mos Espa, Watto boltja stb. Javitson ki valaki, ha rosszul rémlik de én CGI-vel foglalkozó marketinges anyagokra a film előttről nem igazán emlékszek. Pedig volt benne pár.

Csak hogy a CGI-vel van egy nagy probléma: csak úgy lehet vele dicsekedni ha megmutatjuk a végleges anyagot. A megépitett diszlet, maszk, egész más. Azt meglehet mutatni miközben készül vagy forgatnak vele, már akkoris látványos és mutat valahogy. A CGI csak akkor amikor már megvan rajta az utolsó simitás is. Hány olyan film volt ahol kijött egy CGI-ben erős trailer viszonylag korán és mindenki húzta a száját hogy milyen bénán néz ki. Közben meg csak nem voltak még kész az effektek. Szerintem baromi fura lenne ha a CGI-vel jönnének és azt nyomatnák miközben vannak a jelen állás szerint sokkal impresszivebb anyagaik is, amiket ugy mutogathatnak hogy közben alig vagy szinte semmit nem lőnek le magából a filmből.

Abból a filmből amit még a Disney vezér is csak effektek nélkül látott.

És szerinted öt hónappal a premier előtt még egy deka kész CG sincsen? ;) Fél évvel a premier előtt az ep1-ből már voltak kész képeink (mit képeink, mozgóképes anyagunk!) a gungan seregről, Jar Jarról, a colo karmoshalról, Wattóról, a nabooi állatvilágról, Dewbackről Mos Espa utcáján és Tatooine síkságán, Coruscantról, Sebulbáról, a fogatversenyről, az űrcsatáról, a harci droidokról, a fénykardpárbajról. És ez csak az ep1 teaser trailere volt. Az első. Az ep7-nél a két trailer együtt nem mutat ennyi CGI-t. Jó, ne is mutasson, de akkor is, az ep1 fél évvel előre megmutatta a három legfőbb CG karaktert (Jar Jar, Watto, Sebulba), az ep7-ben meg fogalmunk sincs, hogy az az egy, akiről tudunk, hogyan fog kinézni. Nem mutogatják, nem is nagyon hangsúlyozzák, hogy hohó, van egy komplett CG szereplőnk ám, nézzétek csak. Eddig talán egy alkalommal foglalkoztak vele. Nem mutogatják azt a bolygót sem, ahol a rohamosztagosok sorakoztak, pedig ott is elég feltűnő, hogy van CG. Még csak forgatási képek sincsenek arról a jelenetről. Nem kell ide komplett, ezzel foglalkozó kisfilm, de azért jó lenne, ha nem három forgatási kép tanúskodna arról, hogy azért nincs minden megépítve. És azért az ep1-nél már ilyen képeket is láthattunk bőséggel.

Most költői túlzással élve ez az ábra: tíz interjúból egyszer csak úgy mellékesen megemlítik, hogy lesz CGI, ahol már nincs más lehetőség, és mutatnak egy képet, majd hússzor hangsúlyozzák, hogy mindent megépítettek, bemutatnak erről öt kisfilmet és harminc képet. Persze értem én, hogy ez egy ilyen marketingstartégia, nem nekünk szól, meg mint írtam, valahol bámulatosnak is tartom, hogy képesek így meglovagolni a rajongók hülyeségét, le a kalappal ez előtt. Csak bosszant, hogy ezzel tovább táplálják az ep1-2-3 gyűlöletét és érzésem szerint, lazán szembeköpik annak rajongóit és alkotóit. Persze nem nyíltan, csak sugallva. Ügyes, de valahol undorító ez a stratégia.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én magam is unom már, hogy 2 hónapja mást sem hallani a filmről minthogy minden meglesz építve. Eleve nem értem, hogy miért kell a Star Wars kapcsán a CGI-ra úgy tekinteni mint ördögtől való dologra, miközben ezek a filmek CGI nélkül megsem valósulhatnának. Pb-hez hasonlóan engem sem izgat különösképp, hogy milyen módon készülnek el a filmek, a legfontosabb, hogy igényes legyen, és a Star Wars filmeknél igényesebb CGI-t nem nagyon láttam még sehol sem, egyedül Gollam megvalósítása az ami ehhez mérhető és néha talán felül is múlja. De pl én amíg nem találtam erre a fórumra nem is tudtam, hogy a Klónok támadásában a klónok nem valódiak a közeli jelenetekben sem, ez engem hatalmas meglepetésként ért. Ami még igazán zavar ezzel a dologgal kapcsolatban amit Dzséjt is írt az utolsó bekezdésében, hogy ezzel burkoltan a prequel utálatot is szítják, ami mellesleg nevetséges a lentebb taglalt okok miatt. Arról ne is bezséljünk, hogy hányezer módon lehet elszúrni úgyis egy filmet, hogy minden megvan építve. Ha valami akkor ez biztosan nem garancia a jó filmre.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én magam is unom már, hogy 2 hónapja mást sem hallani a filmről minthogy minden meglesz építve. Eleve nem értem, hogy miért kell a Star Wars kapcsán a CGI-ra úgy tekinteni mint ördögtől való dologra, miközben ezek a filmek CGI nélkül megsem valósulhatnának. Pb-hez hasonlóan engem sem izgat különösképp, hogy milyen módon készülnek el a filmek, a legfontosabb, hogy igényes legyen, és a Star Wars filmeknél igényesebb CGI-t nem nagyon láttam még sehol sem, egyedül Gollam megvalósítása az ami ehhez mérhető és néha talán felül is múlja. De pl én amíg nem találtam erre a fórumra nem is tudtam, hogy a Klónok támadásában a klónok nem valódiak a közeli jelenetekben sem, ez engem hatalmas meglepetésként ért. Ami még igazán zavar ezzel a dologgal kapcsolatban amit Dzséjt is írt az utolsó bekezdésében, hogy ezzel burkoltan a prequel utálatot is szítják, ami mellesleg nevetséges a lentebb taglalt okok miatt. Arról ne is bezséljünk, hogy hányezer módon lehet elszúrni úgyis egy filmet, hogy minden megvan építve. Ha valami akkor ez biztosan nem garancia a jó filmre.

 

 

 

Teljesen egyetértve.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Mennyire egységes a hat film együtt?

 

Elolvastam ezt a topikcímet és egyetlen szó ötlött belém azonnal:

 

"K*rvára!"

 

Nem valami diplomatikus, és egyáltalán nem finomkodó, de ez volt az első gondolatom. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

És szerinted öt hónappal a premier előtt még egy deka kész CG sincsen? ;) Fél évvel a premier előtt az ep1-ből már voltak kész képeink (mit képeink, mozgóképes anyagunk!) a gungan seregről, Jar Jarról, a colo karmoshalról, Wattóról, a nabooi állatvilágról, Dewbackről Mos Espa utcáján és Tatooine síkságán, Coruscantról, Sebulbáról, a fogatversenyről, az űrcsatáról, a harci droidokról, a fénykardpárbajról. És ez csak az ep1 teaser trailere volt. Az első. Az ep7-nél a két trailer együtt nem mutat ennyi CGI-t. Jó, ne is mutasson, de akkor is, az ep1 fél évvel előre megmutatta a három legfőbb CG karaktert (Jar Jar, Watto, Sebulba), az ep7-ben meg fogalmunk sincs, hogy az az egy, akiről tudunk, hogyan fog kinézni. Nem mutogatják, nem is nagyon hangsúlyozzák, hogy hohó, van egy komplett CG szereplőnk ám, nézzétek csak. Eddig talán egy alkalommal foglalkoztak vele. Nem mutogatják azt a bolygót sem, ahol a rohamosztagosok sorakoztak, pedig ott is elég feltűnő, hogy van CG. Még csak forgatási képek sincsenek arról a jelenetről. Nem kell ide komplett, ezzel foglalkozó kisfilm, de azért jó lenne, ha nem három forgatási kép tanúskodna arról, hogy azért nincs minden megépítve. És azért az ep1-nél már ilyen képeket is láthattunk bőséggel.

 

Bocsi de ez szerintem műbalhé. Egy csomó nem CGI szereplőt se láttunk még: Luke-ot nem láttuk, a Gleeson játszotta katonai vezetőről csak kémfotónk van és még nincs trailerünk. Leiából pont annyit láttunk a teaserekben, mint amennyit az egyik CGI szereplőből: a kezét. A teaserek nem csak a CGI-ből de bizonyára feltűnt a sztoriból és általában az összképről, a filmben szereplő figurákról se mutatnak sokat. Viszont ami jeleneteket mutatnak az gyakran tele van full CGI-vel: amikor a Millenium Falcon berepül a csillagromboló belsejébe és ott köröznek benne az mi a pék?

Palpi vádjai meg nem értem mi ellen szólnak, hisz mégegyszer: az ep.1 marketingje se fókuszált arra, hogy mennyi CGI lesz vagy hogy miként készül a CGI munka, helyette ha werk volt akkor azt mutatták amit felépitettek, megcsináltak a helyszinen. Mert kék vásznat meg kék ruhás embereket bármelyik forgatáson látni, Anakin kunyhóját, Mos Espát vagy - esetünkben az ep.7-nél- új rohamosztagosokat aligha.

 

Ha jól értem egyébként az a főbűne az ep.7-nek hogy eddig nem láttunk totálban CGI lényt csak egy CGI kezet, az egyébként minden tekintetben titkolozó teasereken? Hűha micsoda hangulatkeltés...

 

És erre kiadják a SAGA -t új borítóval? :D Vegye meg akinek hat anyja van, ráadásul "complete saga" felirattal! MEGALOL b*sszus!

Lemaradtam. Ebben mi a megalol?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.