Ugrás a kommentre

Mennyire egységes a Skywalker SAGA?


Lenci

Ajánlott hozzászólás

A regényváltozatokban is megjelennek valamennyire Lucas gondolatai és elképzelései. Pl. Lucas a Tauinról úgy gondolta, hogy nem volt mindig sivatagos világ és a taszkenek, valamint a jawák is inkább hasonlítottak az emberekre réges régen. De Lucas ezt csak felületesen dolgozta ki, nem volt 100%-os konkrét elképzelése. Ezt viszi most tovább az EU.

 

Persze vannak olyan elemek (nem is kevés), melyek a szerzők szüleményei lehetek. Elég, ha a Jedi visszatér regényváltozatára gondolunk, abban sok ilyen volt.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A regényváltozatokban is megjelennek valamennyire Lucas gondolatai és elképzelései. Pl. Lucas a Tauinról úgy gondolta, hogy nem volt mindig sivatagos világ és a taszkenek, valamint a jawák is inkább hasonlítottak az emberekre réges régen. De Lucas ezt csak felületesen dolgozta ki, nem volt 100%-os konkrét elképzelése. Ezt viszi most tovább az EU.

 

Persze vannak olyan elemek (nem is kevés), melyek a szerzők szüleményei lehetek. Elég, ha a Jedi visszatér regényváltozatára gondolunk, abban sok ilyen volt.

 

A jediben mire gondolsz konkrétan?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A jediben mire gondolsz konkrétan?

 

A regényben pl. Obi-Wan az öccsének nevezi Owent, vagy éppen Palpatine nem tudja, ki is Yoda. A filmek kontinuitását nem érdemes a regények tükrében vizsgálni, lásd a Baljós árnyak adaptációját, ahol Sidiousnak is van egy olyan magányos, elmélkedős jelenete, ami csak akkor értelmezhető igazán, ha nem lenne egy személy Palpatine-nal.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A regényben pl. Obi-Wan az öccsének nevezi Owent, vagy éppen Palpatine nem tudja, ki is Yoda. A filmek kontinuitását nem érdemes a regények tükrében vizsgálni, lásd a Baljós árnyak adaptációját, ahol Sidiousnak is van egy olyan magányos, elmélkedős jelenete, ami csak akkor értelmezhető igazán, ha nem lenne egy személy Palpatine-nal.

 

 

Hát igen elolvastam, meg azt is mondta Obi Wan, hogy Vader nem tudta még akkor amikor "elment", hogy a felesége terhes. Pedig ez az öcsém-bátyám dolog megmagyarázta volna, hogy Owen miért utálja annyira Obi Want. Na mindegy, Lucas is szembe ment korábbi önmagával, vagy nem érdekelte, vagy nem tudta másként megoldani a prequelt.

Szerkesztve: - A pécsi
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Hát igen elolvastam, meg azt is mondta Obi Wan, hogy Vader nem tudta még akkor amikor "elment", hogy a felesége terhes. Pedig ez az öcsém-bátyám dolog megmagyarázta volna, hogy Owen miért utálja annyira Obi Want. Na mindegy, Lucas is szembe ment korábbi önmagával, vagy nem érdekelte, vagy nem tudta másként megoldani a prequelt.

Mi van? Az írók mentek szembe a mozifilmekkel a saját kitalációikkal, nem Lucas önmagával? Értsd már meg, hogy a könyvek nem Lucas gondolatait, hanem az írók gondolatait tartalmazzák, és emiatt nem lehet velük kiegészíteni a filmeket. Tetszhetnek neked, de velük nem elemezheted a filmeket, nem egészítheted ki, nem példázhatsz, mivel nem Lucas alkotásai.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Mi van? Az írók mentek szembe a mozifilmekkel a saját kitalációikkal, nem Lucas önmagával? Értsd már meg, hogy a könyvek nem Lucas gondolatait, hanem az írók gondolatait tartalmazzák, és emiatt nem lehet velük kiegészíteni a filmeket. Tetszhetnek neked, de velük nem elemezheted a filmeket, nem egészítheted ki, nem példázhatsz, mivel nem Lucas alkotásai.

 

Ez a lényeg. Nem lehet hivatkozni a könyvekre érvelésnél.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Hát igen elolvastam, meg azt is mondta Obi Wan, hogy Vader nem tudta még akkor amikor "elment", hogy a felesége terhes. Pedig ez az öcsém-bátyám dolog megmagyarázta volna, hogy Owen miért utálja annyira Obi Want. Na mindegy, Lucas is szembe ment korábbi önmagával, vagy nem érdekelte, vagy nem tudta másként megoldani a prequelt.

Itt szerintem nem Lucas ment szembe önmagával, hanem az írók írtak le valamit, ami fals.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Itt szerintem nem Lucas ment szembe önmagával, hanem az írók írtak le valamit, ami fals.

 

 

Miért olyan elképzelhetetlen, hogy egy író annak idején amikor a forgatókönyvből regényt írt Lucas gondolatait írta le, miért ne konzultálhatott volna vele, főleg annak fényében hogy a forgatókönyvbe akármit Lucas sem engedett beleírni. Ha forgatókönyv Lucas gondolatait tartalmazza, a regényt pedig abból írták, akkor azt Lucasnak is jóvá kellett hagynia, mint ahogy a regény alapjáúl szolgáló forgatókönyvet is. Nagyon is valószínű, hogy Lucas mást gondolt akkor a jedikről, a rendről, akármiről, mint 16 évvel később, amikor a prequel kapcsán tényleg átt kellet gondolnia, hogy a prequel eseményeiből, hogyan lett a klaszzikus trilógia világa. Még mindíg jobb forrás a 6 regény, mint az EU bármely produktuma, ami biztos hogy nem hivatalos, és amit Lucas is tagad.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Pécsi: Azt te se gondolhatod komolyan, hogy pár hónappal később Lucas gyökeresen máshogy gondolta a történetet, mint ahogy azt korábban leforgatta. Még ha csak a prequel és a régi könyvek között lenne eltérés, azt mondanám oké. De nemcsak erről van szó: több esetben a régi filmek és a belőlük készült könyvadaptáció is ellentmond egymásnak, ahol az időtényező, mint olyan kizárható. Azt meg pláne nem hinném, hogy Lucas megosztotta a múltról és a jövőről alkotott elképzeléseit holmi lótifuti írókkal. Szerintem ez az egész engedélyeztetés úgy zajlott, hogy akire éppen rá járt a rúd a Lucasfilmnél, azt kinevezték anno EU kapcsolattartónak, ő meg jobb esetben el is olvasta a kiadott könyvet, és ha a végén nem Palpatine dobta le Vadert, akkor azt mondta rá: oké.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Pécsi: Azt te se gondolhatod komolyan, hogy pár hónappal később Lucas gyökeresen máshogy gondolta a történetet, mint ahogy azt korábban leforgatta. Még ha csak a prequel és a régi könyvek között lenne eltérés, azt mondanám oké. De nemcsak erről van szó: több esetben a régi filmek és a belőlük készült könyvadaptáció is ellentmond egymásnak, ahol az időtényező, mint olyan kizárható. Azt meg pláne nem hinném, hogy Lucas megosztotta a múltról és a jövőről alkotott elképzeléseit holmi lótifuti írókkal. Szerintem ez az egész engedélyeztetés úgy zajlott, hogy akire éppen rá járt a rúd a Lucasfilmnél, azt kinevezték anno EU kapcsolattartónak, ő meg jobb esetben el is olvasta a kiadott könyvet, és ha a végén nem Palpatine dobta le Vadert, akkor azt mondta rá: oké.

 

Veletek ellentétben én a régi trilógián nöttem fel nem a SE-n, dvd, Br kiadásokon, nekem a regények nagyon mérvadóak ( a prequel esetében is), mivel szeretem ha a filmbéli cselekménye ki van bontva. Sajnos Lucas nem osztja meg velünk a gondolatait, magyar nyelvű irodalom ezzel kapcsolatban minimális, a filmekhez tartozó extrákat meg nem értem, találgatni meg nem akarok. Ezek a könyvek akár Lucas gondolatai, akár nem, nekem megfelelnek, de igérem nem fogok velük példálozni. De azért várnék egy két példát, hogy mit fedeztetek fel az eredeti trilógia (nem SE, dvd, BR) film és regény változataiben ellentmondásként.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Veletek ellentétben én a régi trilógián nöttem fel nem a SE-n, dvd, Br kiadásokon, nekem a regények nagyon mérvadóak ( a prequel esetében is), mivel szeretem ha a filmbéli cselekménye ki van bontva. Sajnos Lucas nem osztja meg velünk a gondolatait, magyar nyelvű irodalom ezzel kapcsolatban minimális, a filmekhez tartozó extrákat meg nem értem, találgatni meg nem akarok. Ezek a könyvek akár Lucas gondolatai, akár nem, nekem megfelelnek, de igérem nem fogok velük példálozni. De azért várnék egy két példát, hogy mit fedeztetek fel az eredeti trilógia (nem SE, dvd, BR) film és regény változataiben ellentmondásként.

Nincs ezzel semmi baj szerintem. :) Magam is először könyvben találkoztam először az SW-vel, és bár szerintem az Ep4 kivételével a klasszikusok esetében sok mindent nem tettek hozzá a filmhez a könyvek, de jó volt őket olvasni, főleg mert képernyőn vagy vásznon nem mindig volt elérhető a filmverzió, nem úgy mint manapság.

Az előzmények esetében pedig osztom a véleményed abban, hogy a karakterek érzéseinek, gondolatainak kibontása gazdagítja az élményt, amit a filmek persze amúgy is nyújtanak. És ezen nem változtat, hogy mennyire canon és hogy Lucas mennyire folyt bele. A Sith-ek bosszújánál konkrétan tudtam én is, hogy párhuzamosan készült a könyv és a film (ami nyilván a másik két résznél is így volt), ráadásul a filmben az utolsó vágás helyezett át hangsúlyokat, ezért nem is lehetett ugyanolyan teljesen a kettő, de ez egyáltalán nem zavar. Ugyan filmes témákban érvelni nem teljesen jogos tehát a könyvekkel, de attól még nekem is nagyon tetszenek. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Jobba belegondolva most én se tudnék egy dolgot se mondani pl. a New Hope regényverziójából, ami ellentmondana a filmnek. :hmm:

Csak apróságokban tér el. Emlékeim szerint pl. Tagge tábornok húzza ki a gyufát Vadernél és nem Motti admirális. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Veletek ellentétben én a régi trilógián nöttem fel

Veletek ellentétben? Hé, '97-ig nekem, meg sokunknak ugyanúgy nem volt SE, DVD, stb. mint neked. Azért nem csak tizenévesekkel vagy ám körülvéve. ;)

 

A példák meg:

- C-3PO-t bronzszínűnek írják le, ami ugye eléggé ellentmond annak a ténynek, hogy a bal lábszárát leszámítva arany.

- A tábornokok leírásai teljesen mások, például Tagge-t fiatal tisztnek írja le, holott a filmben öregember. Ráadásul a könyvben Vader Tagge-t támadja meg, nem Mottit.

- Ben kunyhója inkább barlang, márpedig a filmben még az eredeti verzióban is ház volt.

- Ben szerint még mindig használják a fénykardokat a Galaxis bizonyos szegleteiben. Ami érdekes, mert a filmben bár konkrétan nem mondják ki, de Ben szavai már akkor is azt sugallták, hogy a Jedik legtöbbje elpusztult, a maradék üldöztetve van, vagyis aligha használták annyira buzgón a fénykardokat.

- Kenobi a Cantinában Dr. Evazan és Ponda Baba mellett a rágcsálószerű Kabe-t is levágja. Ráadásul brutálisabb is, hiszen Kabe-t és Ponda Babát félbe vágja.

- Ben nem érzi meg az Alderaan pusztulását. Sőt, ha jól rémlik, a bolygó felrobbantása benne sincs a könyvben.

- Luke, Wedge és Biggs a Kék Osztaghoz tartozik, ráadásul több kört futnak az árokban, és sokkal több Lázadó éli túl az összecsapást.

- Yoda kék színű.

- Hobbie kamikaze akcióval belerepül Veers tábornok AT-AT-jába. Bár főleg az EU miatt van ellentmondás, de a filmben Luke még azután is hívja Hobbie-t, hogy zuhanni kezd.

- Zuckuss ember, holott a filmben gand. Apróság, de akkor is.

- Vader fénykardja a barlangban kék! Szerintem nem kell tovább ragozni.

- Owen Ben testvére, erre eddig se a filmekben, se a könyvekben nem volt még csak utalás sem, totálisan légből kapott.

- Az Ewokok nem állnak C-3PO története után kötélnek, Hannak, Luke-nak és Wicketnek is győzködnie kell őket.

- Mind a Birodalmi, mind a Lázadó flotta sokkal nagyobb és változatosabb hajóállománnyal bír. A Birodalom oldalán például Interdictorok is vannak, ami azt jelenti, hogy a Lázadók akkor sem tudtak volna elszökni, ha akartak volna. Ez teljesen más értelmet ad a Lázadók végső harcának.

- Az Uralkodó faggatja Luke-ot Yodáról.

- Luke egy rövid időre képes kézzel védeni az Erővillámokat.

- Zöld vezér proton torpedókkal pusztítja el az Executor hídját és az nem zuhan bele a II. Halálcsillagba.

 

Most ennyi jutott eszembe a klasszikus trilógiából. Régen olvastam már őket. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Na ez azért csúnya volt.

Dzséjt szívemből szóltál, bár én csak az Új Reményt olvastam (83-as verzió), de ráismertem az érdekességekre. A többin viszont ámultam, ilyeneket nem is hittem volna, pedig a Birodalom is megvan regényben.

Szerkesztve: - Merr-Sonn
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ez a "veletek ellentétben én..." Flóri szavait juttatja eszembe. :(

 

Én is, mint ahogy sokan itt, a régi - még módosítatlan - klasszikus trilógián "nőttünk fel" ;)

Szerkesztve: - Darth Riddick
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nyugi Ody, mindenről nem jut eszembe, még csak az kéne. De ez a mondat félelmetesen őt idézte :) és ez szinte biztos, hogy nem csak nekem tűnt fel, de egyébként is teljesen mindegy... csak egy megjegyzés volt és semmi több.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Veletek ellentétben? Hé, '97-ig nekem, meg sokunknak ugyanúgy nem volt SE, DVD, stb. mint neked. Azért nem csak tizenévesekkel vagy ám körülvéve. ;)

Szerintem Pécsi egyszerűen azért feltételezte ezt rólatok/rólunk, mert hangsúlyosan előtérbe helyeződnek a filmek a könyvekhez képest a fórumon, és ebből téves következtetést vont le. :)

 

Most ennyi jutott eszembe a klasszikus trilógiából. Régen olvastam már őket. :)

Atyaég, Dzséjt. :D Nekem ezek közül egy sem jutott eszembe, a filmek ma már erősen elhomályosítják a regényekeket nálam is. Asszem a klasszikusokat a 80-as évek óta nem olvastam.
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nyugi Ody, mindenről nem jut eszembe, még csak az kéne. De ez a mondat félelmetesen őt idézte :) és ez szinte biztos, hogy nem csak nekem tűnt fel, de egyébként is teljesen mindegy... csak egy megjegyzés volt és semmi több.

Persze, ha valaki ír egy félre sikerült mondatot az már biztos Flóri, vagy Ben vagy a vörös s*ggű ördög álruhában nem igaz? :D Ne legyünk már ennyire paranoiásak. ;)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem Pécsi egyszerűen azért feltételezte ezt rólatok/rólunk, mert hangsúlyosan előtérbe helyeződnek a filmek a könyvekhez képest a fórumon, és ebből téves következtetést vont le. :)

 

Atyaég, Dzséjt. :D Nekem ezek közül egy sem jutott eszembe, a filmek ma már erősen elhomályosítják a regényekeket nálam is. Asszem a klasszikusokat a 80-as évek óta nem olvastam.

 

Igen, pontosan, nagyon film pártiak vagytok, én is nagyon filmpárti vagyok, de csak az EU-val szemben. A "hivatalos" regény változatok nálam csak emelik a filmek adta élményt, a könyvek nagyon sokban kiegészítik a filmeket, minden fordítási, ellentmondásos hibájukkal együtt. Én csak gazdagabb lettem általuk, szerintem nem elvetnivalók. Gondoltam, hogy fiatal korotok (átlagéletkor 25-27 év?) miatt talán a regények kimaradtak. Nekem is kb 15-16 éves koromban jöttek a regények igazán (klasszikus trilógia) képbe, és ez 1984-ben volt, a Jedi Mo-i premierje környékén. Ki az a Flóri meg Ben ?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Persze, ha valaki ír egy félre sikerült mondatot az már biztos Flóri, vagy Ben vagy a vörös s*ggű ördög álruhában nem igaz?

 

De ... teljes mértékben, mások szóba sem jöhetnek. :lol:

 

Lakat a számon, ahogy mindig! ;) Tényleg csak akkor írok le bármit is, ha rettenetesen fontos ;) legalábbis ezek után.

Szerkesztve: - Darth Riddick
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ki az a Flóri meg Ben ?

Két nem éppen szép emlékű figura. :)

 

Egyébként a filmek egységességét egyre nehezebb vizsgálni, mert lassan ahány ember, annyiféle forrást tekint azok hátteréül, amit persze bele is sző. Persze mind ez a látványvilágon és a filmek sztoriján túl. Én egyszer olvastam a könyveket, érdekesnek találtam őket, de tovább nem igazán érdekeltek. Nekem a filmek mellé a TCW sorozat nyújt kellő adalékot a karakterek és a történet nagyobb élvezetéhez.

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nekem annyi a bajom a hivatalos regény változatokkal, hogy a minőségük néhol eléggé ingadozó. A legjobb könyv például szerintem a Sithek bosszúja, de még ott is vannak aránytalanságok. Az elején az űrcsata rettenet hosszú. Utána már egészen szép és amikor a karakterek érzelmeit írja le, ott Stover nagyon elkapta a fonalat, de összességében nem áll össze egy igazán jó írássá. Szívesen emlékszek vissza rá, bizonyos részeit néha elő-előveszem (valószinüleg az a jelenet, amikor Anakin/Vader fekszik a műtőasztalon a legtöbbet elolvasott SW szöveg nálam EVER), de az egészet már nem olvasnám újra.

A Klónok támadása viszont néhol már egészen arcpiritóan gyenge szerintem, most arról nem is beszélve, hogy a vége teljesen össze van csapva és a záró-jelenetek mintha a script copy-pastjei lennének döbbenetesen minimális kiegészitésekkel.

 

A régi trilógiára már nem emlékszek csak annyira, hogy meglepett: mig a Star Wars moziban egy filmtörténeti mestermű, addig a könyv-változatai legjobb esetben is egy rendben összerakott ponyvák. Teljes mértékben hiányzik belölük az a zseniálitás, ami a képeken meg lett ragadva. Nyilván ahhoz, hogy tartani lehessen a lépést igazi nagy tehetségeket kellett volna megkeresni. Nem olyanokat akik a fantasy vagy a sci-fi szcénában elismertek, hanem akik minden szinten az írás mesterei és mellesleg sci-fi/fantasyt is tudnak írni. Ilyenre persze a film-regényeknél nem szokott példa lenni és itt se történt meg, viszont emiatt nem is tudom őket egyenrangúnak tekinteni.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.