Ugrás a kommentre

Mennyire egységes a Skywalker SAGA?


Lenci

Ajánlott hozzászólás

Nem kell akkorát szólnia mint az ep.4, csak legyen annyira kimagaslóan érdekes és jó a maga terepén, mint mondjuk egy SW film. A Rebels teljesen szórakoztató de tucatnyi jobb sorozat van nála. Az egyik legnagyobb erőssége a világa. Amit jól kezel de lehetne azt úgy is hogy nagyobbat szóljon. Nem akarok telhetetlennek tűnni: már az kész szerencse, hogy egyáltalán vannak ezek a sorozatok és ezek ennyire jók (milliószor rosszabbul is járhattunk volna), de ez nem a legmagasabb szint. Az SW-ből ennél többet is ki lehet hozni. Egy új Lucastól ennyit elvárnék.

 

A másik, hogy se a Rebels se a TCW nem egy one-man show. Filoni rengeteg másik tehetségre támaszkodik. Így lábujjhegyen jegyzem meg hogy közülük nem egy tehetségesebb Filoninál. Vannak írók akik amikor beszálltak egy-egy TCW részbe hirtelen ugrott egy szintet a színvonal.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

De ki látja meg és veszi fel azokat a tehetségeket? A showrunner! És az ki? Dave Filoni. És ő találja ki a világ irányvonalát, a hátterét, a sztorikat, stb. Semmivel sem kisebb a feladata a sorozatok mögött, mint Lucasnak volt a filmek mögött.

És nem ezért vagy azért, de a Star Warsoknál is vannak sokkal jobb filmek, Lucasnál ezerszer tehetségesebb írók és rendezők. Ugye a Star Wars sem éppen egy one-man-show, két részt nem Lucas rendezett (Irvin Kershner és Richard Marquand neveit azért ne feledjük el, ráadásul előbbi szerintem tehetségesebb rendező, mint Lucas és érdemeit az SW univerzumában aligha lehetne elvitatni), több epizódnál alaposan rásegítettek a forgatókönyvre más írok is, mint Leigh Brackett, Lawrence Kasdan és Jonathan Hales). Így viszont akkor már Lucas sem annyira Lucasi.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Sokkal kevesebb a feladata Filoninak mint Lucasnak volt. Még az se igaz hogy ő dolgozná ki teljesen a hátteret. A TCW-be totál belefolyt Lucas, a Rebelsben pedig ott volt Simon Kinberg. Attól meg nem lesz valaki új Lucas hogy saját magánál nagyobb tehetségeket fel tud venni.

 

És de az SW-k one-man showk voltak még akkoris amikor nem Lucas volt a rendező. Ez egyértelműen kiderül a Making of könyvekből. Óriási legendája van annak, amikor Harrison mást mondott mint ami a scriptben volt a Bespinen, de nem véletlen hogy ez ekkora szám volt. Mert ennyire ritka volt hogy valami nem úgy alakult ahogy az George fejéből kipattant. Kershner pedig egyáltalán nem volt különösebben jó rendező. Elég megnézni a Robotzsaru 2-öt. Amikor egy történetmesélő zseninek dolgozott akkor jó volt, de egyébként nem volt egy nagy durranás.... a James Bond filmje egyenesen katasztrófális.

 

És igen az SW filmek nem feltétlenül a legjobb filmek a világon viszont van bennük valami ami emlékezetessé teszi őket. A Rebels viszont jópofa de egyik fülön be másikon ki. Nálam legalábbis.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Mondjuk az valóban erős, hogy az új Lucas, de annyira elragadott a hév amikor ezeket a sorokat olvastam. Sajnos nagyon ritka az őszinte hang. Volt már valaki a tűzhöz közeliek közül aki ennyire nyíltan felvállalta, hogy szereti az előzményeket? Nem...sőt inkább finoman utalnak rá, hogy nem jön be nekik. Kasdan -ról meg ugye ne is beszéljünk. Szóval kell egy ilyen Lucas -i szellemiséget magában hordozó emberke is oda.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Sokkal kevesebb a feladata Filoninak mint Lucasnak volt. Még az se igaz hogy ő dolgozná ki teljesen a hátteret. A TCW-be totál belefolyt Lucas, a Rebelsben pedig ott volt Simon Kinberg. Attól meg nem lesz valaki új Lucas hogy saját magánál nagyobb tehetségeket fel tud venni.

Egy szóval sem állítottam, hogy ő dolgozná ki a hátteret, azt mondtam, hogy ő találja ki. Nem ugyanaz! És ja, Lucas belefolyt, hát de jó nekünk, lett is feltámadt Darth Maulunk, egy három éves háborúban ezermillió kalandban résztvevő Obi-Wanunk és Anakinunk, kizsebelhető Dookunk, így is zseniális, de az eredeti koncepcióhoz képest elpuskázott Krell-szálunk. Az utolérhetetlen zseni! Hogy az ep2 végének elcseszett újravágásáról már meg se emlékezzek... Hopp, de, épp azt tettem. Azért Lucas sem egy hibátlan mesélő, és azért főleg a vége felé jobb lett volna, ha inkább Filonira hallgat - ez meg a TCW BD-ékből derül ki elég egyértelműen.

Azért megnézném, hogy mire ment volna Lucas Knoll, McQuarrie vagy Williams nélkül, akiket ő vett fel, akikben ő látta meg a tehetséget - ami ezek szerint nem nagy szám. Vagy, ha annyira utolérhetetlen zseni, miért adta ki az ep5-6 forgatókönyvét Leigh Brackettnek és Lawrence Kasdannek, az ep2-ét meg Jonathan Halesnek? Aki akkora zseni, az hat film forgatókönyvét a saját sztorijából nehogy már ne tudja megírni.

Félreértés ne essék, nem akarom Lucas érdemeit kisebbíteni, számomra íróként még mindig egyfajta példakép, de azért ne állítsuk már be úgy, mint aki legek legje. Igenis, Filoninak is bizonyította már, hogy Lucas nem véletlen választotta őt utódjának a sorozathoz. Új Lucas annyiból valóban nem lehet, hogy nem felügyeli az egész Star Warsot, ez most Kennedy dolga, aki meg jobb, ha nem rendez vagy ír. De a sorozaton belül igenis felér a TCW-ben nem egy rossz ötletet kierőszakoló Lucashoz. A Rebelsben például olyan baromságot még nem láttam, mint Maul feltámasztása. (Szintén jól kiderült a BD-ékről, hogy Filoni voltaképpen a Rebelsszel valósítja meg, amit a TCW-vel akart, csak Lucas közbeszólt, és lőjenek le, de a TCW kezdeti hibái neki köszönhetőek - rossz sorrend, nem egybefüggő sztori, Anakin és Obi-Wan erőltetése - és mikor is jött egy drasztikus minőségi ugrás? Amikor Lucas már nem folyt bele annyira és Filoni szabad kezet kapott). Úgyhogy az animációs sorozatok világán belül szerintem igenis Filoni az új Lucas.

 

OFF

A Robocop 2 meg szerintem egy méltatlanul alul értékelt film, én nagyon szeretem, jobban, mint az elsőt.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Sose mondtam, hogy Lucas tévedhetetlen. Csak annyi, hogy ő tudott maradandó alkotásokat szállítani. Filoni meg ehhez kevés.

 

És a one-man show nem azt jelenti, hogy Lucas szerezte a zenét hanem hogy az ő koncepciója vezette a produkciót. A Rebels meg nagyfokú együttműködéssel született és a csapásirányba egy csomóan belepofáztak (Story Group, Kinberg stb.).

 

A Robotzsaru 2-öt pedig nem lehet eléggé alacsonyan értékelni.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Dzséjt most nehogy befikázd már azokat az elemeket amiket a sorozatban istenítettél. :) Pl. Maul szerepe. Nem kell valakit betámadni csak azért (jelesül Lucas -t), hogy egy másikat felemeljünk (Filoni). A TCW azért lett olyan jó mert mind a ketten belerakták a tehetségüket. Plusz a többi készítő is a sajátját, mert Plinkett és Aaron is nagyban kellettek a sikerhez. Egyébként pedig nincs olyan 110 részes sorozat a világon aminek minden része után elélveznek a fanok.

 

A lényeg, hogy a TCW és a Rebels lyukakat tömköd és ezt nagyon jól teszi mert ez a funkciója. Aki ettől világmegváltást vár az szerintem el van tévedve.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ody, soha az életben nem mondtam jó szót a sorozat kezdetén tapasztalt össze-visszaságról, arról, hogy Anakin és Obi-Wan lett a főszereplő (erről ráadásul alig pár napja emlékeztem meg újra a Rebels kapcsán) vagy Darth Maul feltámadásáról. Utóbbiról annyit mondtam és tartok máig, hogy végül nagyon jól sült el (és amit már akkor is Filoni érdemének tartottam), de ettől még a feltámadása továbbra sem tetszik, és ezt korábban is leírtam már:

A Maul feltámadása és különösen pókizálása továbbra sem jön be

Filoniéknak köszönhető, hogy az a szál kiemelkedett végül, de a kezdete attól még marhaság, teli megválaszolatlan kérdésekkel. És Lucas erőltette Maul feltámadását. De azt hiszem, ez az idézet is magáért beszél:

És volt még valami, ami úgy megmaradt a tudatomban. Filoni mondta, hogy Krell-lel kapcsolatban az eredeti elképzelésük az volt, hogy egy teljes évadot szánnak egy Jedi bukásának bemutatására. Az elején még tényleg hős lett volna, hősies, stb, aztán, ahogy szembesül a korrupcióval, a Jedi Rend hibáival, egy szép ívvel jutottunk volna el oda, amit az Umbarán láttunk. Ezt aztán elvetették, Filoni viccesen arra hivatkozva, hogy ha a gyerekek megszeretik, szomorú lenne nekik látni, hogy elbukik, de a TCW és a Rebels ismeretében nyugodtan kijelenthetjük, hogy ez tényleg csak poén. Ami szerintem ezt a remek elképzelést ellehetetlenítette, az Lucas. Az, hogy Lucas anno ragaszkodott Anakinhoz és Obi-Wanhoz, és az antológia-szerű felépítéshez. Ha anno ezekhez nem ragaszkodik, akkor szerintem most egy sokkal-sokkal jobb TCW-énk lenne - pedig már most baromi jó. Szóval, eme extrák megnézése után tudom értékelni az ötletet, hogy Lucas maga mögött hagyta a Star Wars világát. Bár a filmek sorsa és a távoli jövő még kérdéses, de Filoniék évadról évadra bizonyítják, hogy méltó örökösök. És nem csak az epizódokkal, de az ilyen remek extra anyagokkal is, mint amit a 4. évadhoz prezentáltak.

Szóval kikérem magamnak, hogy befikáznék bárkit bárki miatt. Semmi olyat nem írtam le, amit korábban nem állítottam. ;)

Nem mellesleg, nem csak a billentyűzet koptatásáért írtam le ezeket a mondatokat:

így is zseniális, de az eredeti koncepcióhoz képest elpuskázott Krell-szálunk

[...]

Félreértés ne essék, nem akarom Lucas érdemeit kisebbíteni, számomra íróként még mindig egyfajta példakép

Nem csak azt lássuk már meg, ami nekünk nem tetszik a hozzászólásban. ;) Vagy ha mégis, legalább emlékezzünk arra, hogy nem először írom le ezeket, és nem azért, mert Filonit akarom védeni.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én csak a részek utáni véleményeidből vontam le következtetést. Emlékezetből. Elnézést ha nincs meg noteszba minden szó amit írtál. Amik egyébként se voltak ennyire harsányak mint most. Teljesen úgy jött le a dolog, hogy most biza Lucas -t kicsit helyre kell rakni. Ehhez írtam kommentet.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csak akkor ne használj már olyan erős szavakat, hogy befikázom. Mikor fikáztam én bármit is? Ismerhetnél már annyira az elmúlt tíz évből, hogy nagyon távol áll tőlem a fikázás, pláne, ha Lucasról vagy a Star Warsról van szó. Ehhez nem kell emlékezni minden kommentemre, elég, ha csak ismersz. A hevességem meg abból jön, hogy én maximálisan egyetértek azzal, hogy Filoni az új Lucas, legalábbis a sorozatok terén. Jobban annak érzem most, mint Abramst, ezért érvelek mellette ugyanazzal a hevességgel, amivel Lucas mellett is már érveltem annyiszor. Hidd el, ugyanúgy fel fogom róni Filoni hibáit is, ha egyszer azt látom valakitől, hogy jobb mint Lucas volt. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Azt nem tudom, hogy Abrams milyen SW filmet tud csinálni de a korábbi dolgai alapján ő azon számtalan filmes egyike aki sokkal tehetségesebb Filoninál. Hogy SW filmet is tud-e csinálni az majd kiderül, de ő az a kaliber akit egy ilyen filmhez például oda lehet engedni.

Filoni inkább az a fickó akire Antológia filmet biznék (vagy új nevén Star Wars történetet).

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Na, ezzel nem fogok vitázni. :) Illetve annyit igen, hogy míg Filoni egyben kezeli az SW-t, addig a trailerek alapján az az érzésem, hogy Abrams csak az ep4-5-6-ot látja (tagadhatatlan, hogy rendkívül sok elemet hozott át az ep4-5-6-ból). Ez hosszútávon viszont nem lenne túl jó.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 2 héttel később...
  • 2 héttel később...

Az a helyzet, hogy a hétvégén fejeztem be baráti társaságban a Sagat. Három vasárnapot szántunk rá, úgyhogy volt idő kielemezni a dolgokat, meg megemészteni a szünetekben. Nagyon élvezte mindenki. Tökéletes ráhangolódás volt 7. részhez.

Az egésznek az adta a különlegességét, hogy volt köztünk egy olyan néző (25 éves fiatalember), aki csak gyermekkorában látta a Baljós árnyakat, de már nem emlékezett rá igazán. A többit még nem látta!!! (igen, van még ilyen ember a Földön.) Nagyon izgalmas volt úgy nézni, hogy valaki éppen előttünk teszi meg az első lépéseit egy új világ felé. :)

Azt már előre sejtettem, hogy azért nem lesz rajongója a Saganak, de mégis tetszett neki. És érdekes, hogy azt mondta, hogy jobban bejön neki a PT. Pedig meg se kérdeztem, de még csak utalást sem tettem arra, hogy értékelje külön a két trilógiát. Magától mondta. És persze ott lesz a moziban az új részen is. Szóval öröm és boldogság van.

Úgyhogy részemről mindent megtettem a felkészüléshez, innen már az új filmnek kell elvarázsolnia.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

No, november 26-tól eme szent napig - óra ellenőriz, hogy még tényleg eme szent nap van-e... és igen...! még kilenc perc - végignéztem kronológiai sorrendben a Star Wars mozgóképes Sagáját, ami jelenleg számomra ezt takarja:

- Star Wars Episode I: The Phantom Menace

- Star Wars Episode II: Attack of the Clones

- Star Wars: The Clone Wars

- Star Wars Episode III: Revenge of the Sith

- Star Wars: Rebels

- Star Wars Episode IV: A New Hope

- Star Wars Episode V: The Empire Strikes Back

- Star Wars Episode VI: Return of the Jedi

Először tekintettem így meg a szériát. Korábban vagy a sorozatokat hagytam ki a sorból, vagy a filmeket, vagy csak szimplán a Rebelset. Először így, és először úgy, hogy az ep7-ről tudtam. Bár nem esküszöm meg rá, de nem rémlik, hogy az ep7 bejelentése óta végignéztem volna a teljes filmsorozatot. Az ep4-5-6-ot szerintem két éve nem is láttam - hiába no, mégis csak azok vannak velem régebb óta. Mint kiderült, 1989-1990 óta, anyám szerint ugyanis ekkor találkoztam először a Star Warsszal, 1989 vége vagy 1990 eleje/közepe, valamikor ekkor láthattam a német RTL-en. Én csak arra emlékszem, hogy az ep6 lehetett az első, amit láttam. A többi... Nos, evidens. Úgy értem, amióta az eszemet tudom, ismerem a Star Warsot. :) És ha tényleg 4, legfeljebb friss 5 évesként láttam a Jedit, akkor ez igaz is!

Nos, milyen is volt egyben megtekinteni? Kicsit szürreális élmény. Leszögezem, elég sok házi vöröset megittam a Jedi alatt, így szavaimat ez befolyásolja, de vállalom. Így, az ep7 előtt másfél nappal, mindazon szerencsétlenségekkel, amik az elmúlt pár hónapban értek (családi tragédiáktól a családi tragédiákon át a személyes kínjaimig), azt mondom, szürreális. A Star Wars ugyanis egy mese. Egy egyszerű mese. Ezt nem lekicsinylésből írom, hanem dicséretként. A Star Wars egy tanító mese. Tanítja a gyereket, tanítja a felnőttet. Tanítja azt is, aki azt hiszi magáról, hogy betéve ismeri. George Lucas olyasmit teremtett, ami túl mutat az üzleten, a filmeken. Legendát, mesét teremtett.

És lehet, hogy a filmtechnika, a szellem, a felfogás, a korszak élesen elválasztja egymástól a két trilógiát, a TCW-t és a Rebelst, de ezt a mesei szellemet egyik sem irtja ki magából. A sok marha - igen, marha, jól olvastad - jöhet nekem azzal, hogy az ep1 üzleti szempontból lett olyan gyerekes. Sajnálom, kedves olvasó, aki így gondolja, de k*rvára tévedsz. Az ep1 azért lett olyan, amilyen, mert ilyennek kellett lennie. 1977-től 1983-ig jó volt az a felfogás, amit az ep4-5-6 képvisel. 1999-től 2005-ig más szelek fújnak. Más gyerekek élnek. Őket nem lehet egy lapon emlegetni velünk. Sőt, veletek és velünk. És utánunk vannak azok. Mert az ep1 generációja sem az én generációm. Az én generációm az, aki imádja az ewokokat. :D Persze átfedések vannak, ők ne sértődjenek meg az általánosításért, ők a mélyen tisztelt kivétel, akik erősítik a szabályt. És a kövi generáció az, akiknek Jar Jar szól. Jar Jar és a többiek. Minden, ami az ep1-2-3-ban van. Az ep4-5-6-on felnövő generáció gyerekei. Én beszélgettem ezekkel a gyerekekkel. Ők k*rvára leszarják, hogy Jar Jar, ewok, Ahsoka vagy Han lőtt-e előbb. Ők értékelik ezt a Sagát. Az a kisgyerek, akinek az apja fúj az ep1-re, 2-re vagy 3-ra, a tökéletesség hamis illúziójába emeli az ep4-et, 5-öt vagy 6-ot, de az a kisgyerek ugyanolyan lelkesen mesélt nekem Jar Jarról, Ahsokáról, Hanról és Leiáról. Ez a Star Wars ep1-6 egységessége. Ez jelképezi az egységességét. És ez lesz a jövendőbeli Star Wars filmek mértékegysége is. Mert amíg a gyerekek nem tesznek különbséget aközött, hogy Kylo Ren vagy Jar Jar Binks, vagy ki lőtt előbb, addig tök mindegy, hogy mi, "Star Wars rajongók" min vitázunk.

Plusz még egyként: amíg a Star Wars képes összehozni annyira különböző embereket, mint mi is vagyunk (hiszen az élet minden szegletéről képviseltetjük magunkat), addig aztán végképp nem kérdéses, mi a Star Wars egységessége. És ezúton is köszönöm, hogy vagytok, mert nélkületek én sem lennék az, aki vagyok.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.