Ugrás a kommentre

Mennyire egységes a Skywalker SAGA?


Lenci

Ajánlott hozzászólás

Két nem éppen szép emlékű figura. :)

 

Egyébként a filmek egységességét egyre nehezebb vizsgálni, mert lassan ahány ember, annyiféle forrást tekint azok hátteréül, amit persze bele is sző. Persze mind ez a látványvilágon és a filmek sztoriján túl. Én egyszer olvastam a könyveket, érdekesnek találtam őket, de tovább nem igazán érdekeltek. Nekem a filmek mellé a TCW sorozat nyújt kellő adalékot a karakterek és a történet nagyobb élvezetéhez.

 

 

Most gondold el az én helyzetemet a 80-as években. Se net, se sajtó, se video, a moziban Bud Spencer Terence Hill (egyébként mélységes tiszteletem és szeretetem feléjük) és azok voltak a jobb napok, szóval kb abban az időben a nagy nulla volt, nem hogy információ a filmekkel kapcsolatban, a regények nagyon fontosak voltak nekem. Ma más a helyzet, bár ma sem túl rózsás, az írott magyar források tekintetében.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Stover szerintem az EP3 könyvváltozat végét összecsapta, onnantól, hogy Anakin átáll a Sötét Oldalra. Addig viszont nagyon jó minden. Szerintem a legjobb könyvadaptáció az EP1, rengeteg plusz információt tartalmaz a cselekmények mellett.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Kicsit elmegyünk a könyvek irányéba. Ez már off topic, hisz itt főleg a filmek egységességéről van szó. A cím is ez: Mennyire egységes a hat film együtt? Folytassátok a könyves diskurzust a könyvek topikban.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Stover szerintem az EP3 könyvváltozat végét összecsapta, onnantól, hogy Anakin átáll a Sötét Oldalra. Addig viszont nagyon jó minden. Szerintem a legjobb könyvadaptáció az EP1, rengeteg plusz információt tartalmaz a cselekmények mellett.

Most kiváncsiságból megnéztem: az ep.3 űrcsatát sikerült több mint száz oldalra elhúzni. Persze ha érdekesen van megirva akkor hajrá, de nekem annyira rémlik az egészből, hogy duracél, duracél, duracél mindenütt... (Edit: hupsz... sorry az újabb OFF-ért)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Most gondold el az én helyzetemet a 80-as években. Se net, se sajtó, se video, a moziban Bud Spencer Terence Hill (egyébként mélységes tiszteletem és szeretetem feléjük) és azok voltak a jobb napok, szóval kb abban az időben a nagy nulla volt, nem hogy információ a filmekkel kapcsolatban, a regények nagyon fontosak voltak nekem. Ma más a helyzet, bár ma sem túl rózsás, az írott magyar források tekintetében.

 

 

Ezt én is átéltem. Vannak itt idősebbek is mint jómagam.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 4 hónappal később...

Most fejeztem be a maratonozást :) Szerintem teljesen egyben van "a" Star Wars, semmi nem hiányzik. Szép egész történet. Az egyetlen amit nem értek h Lucas miért vette Luke születését Leia elé :)

Mennyire egységes? Pont amennyire kell. Nem uniform, de összefüggő.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 10 hónappal később...

Az EPIII is fasza....de nem jobb mint a Birodalom! :D

Nálam az előzmény már beelőzte a régieket, szóval légy erős de jobb. :D Egyébként ez érzelmi kérdés, és hozzám sokkal közelebb állnak az új filmek.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nálam az előzmény már beelőzte a régieket, szóval légy erős de jobb. :D Egyébként ez érzelmi kérdés, és hozzám sokkal közelebb állnak az új filmek.

 

Dettó. Bár én még mindig azt mondom (amitől a legtöbben agybajt kapnak) hogy én egységesen szeretem mind a 6 filmet.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én soha nem tudtam kiemelni egyet sem a 6 rész közül. Mindegyik másért jó. :) Legtöbbször talán az EP1-et láttam, így azt az utóbbi években már kevésbé vagyok hajlandó megnézni a többi epizódhoz képest. :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A 6 film történetileg elég egységes, legalábbis sokkal többet aligha lehetett volna tenni ezért. Sőt, talán néhol túlzásokba is estek az összekötő elemekkel. Nekem egyedül a Birodalom kiépítésének kezdeti lépései okán van hiányérzetem. Klónok kivonása, beolvasztása a Rohamosztagba, eleve utóbbi képbe kerülése, egyáltalán Kamino sorsa, ilyesmik. Hátha majd a Rebels valamelyest gyógyír lesz erre.

A két trilógia közt mégis nagyon masszív szakadék tátong, de nem az előzőek miatt.

 

Vannak ugye a technológiai környezetből adódó dolgok, ezekkel nincs mit kezdeni. Pontosabban, amit lehet, azt megtették. Egyszerűen túl nagy a készítési idők közti időtáv, márpedig nem lehet a 21. században is mindent kosztümökkel és épített díszletekkel, makettekkel megoldani. Ahogyan manapság (15 éve is) már önmagában egy fénykard suhogása és pár lézerlövedék se nyűgöz le senkit. Bizony szükség volt a CGI-re és a látványosabb, modernebb párbajokra, csatajelenetekre. Az új és sokkal változatosabb, különlegesebb helyszínekre, fajokra szintén.

 

Ami már érdekesebb kérdés, az a történetmesélés, a sztori hangsúlyos pontjai, a komplexitás. A két trilógia közt ilyen téren is zongorázni lehet a különbséget és ez már "tervezői döntés". Semmi nem indokolta, hogy alapvetően más hozzáállással és megközelítéssel alkossák meg az újabb filmeket. Sokan pont ezért képtelenek elfogadni, én pedig pont ezért kedvelem sokkal jobban ezeket. De én is hangsúlyoznám, hogy ettől még egyik hármas se lesz jobb a másiknál, szimplán csak másak. Kinek ez, kinek az fekszik, ez egyéni megítélés és ízlés kérdése.

Az OT (lecsupaszítva) egy mese: megvannak a klasszikus (és elég sablonos) szereplők, világosan elkülönül a jó és a rossz oldal, az egész történet a főhősökre koncentrál, szinte semmi egyéb háttérinfo nincs. Minden jelenet a dramaturgiára van kihegyezve, sokszor a (belső) logika fel is van áldozva ennek oltárán, amit el kell fogadni. Akadnak "csodák" is, amik szinte a semmiből a feje tetejére állítanak mindent. A tanulságok világosak, minden elég egyértelmű és a teljes közvetíteni kívánt tartalom átjön már 2-3 megnézésre is.

A prequel ezzel szemben sokkal összetettebb, rétegesebb. Inkább drámai, mint meseszerű és sokkal árnyaltabb is. Folyamatosan változtatni próbálják a néző álláspontját és kiirtani azt az illúziót, hogy bármi egyértelmű lenne. Minden oldal szemszögét megmutatja, vagy legalábbis felvillantja. A jó és rossz sokkal inkább már csak nézőpont kérdése, mintsem ténykérdés. Ráadásul ezek a szerepek eléggé hullámzóak is. Sokkal több kiegészítő információval operál és nemcsak néhány szereplő sorsa hangsúlyos. A logika és a dramaturgia aránya kiegyensúlyozottabb. Részben emiatt is, de elég kevés váratlan fordulat vagy meglepetés éri az embert. Persze tudjuk is hova kell kifutni a történetnek, de a figyelmes néző már elsőre is (akár az OT ismerete nélkül is) elég könnyen átláthatja minek mi lesz a következménye és mikor mi a következő lépés. A következtetések nem olyan letisztultak és alaposan megmozgathatja az erre hajlandók agytekervényeit. Az egész annyira mély és sokrétű, hogy még a 6. vagy 7. újranézés is szolgál újdonságokkal.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nem nagyon szeretem az ilyen összehasonlításokat. Legfőképpen azért nem, mert általában nem a maga relációjában értékelik a filmeket, hanem a másik trilógiához viszonyítva állapítják meg az előnyeit, illetve a hiányosságait az adott alkotásnak. Nem azért jó a klasszikusban a ritmizálás, a forgatókönyv, a színészi játék, mert az előzményekben ez ehhez viszonyítva gyengébb lenne, mint ahogy a komplexitás, a karakterábrázolás és a látvány tekintetében ez fordítva is igaz.

Nekem nincsen kedvencem, ha filmes szempontból nézem, akkor az egyik, ha rajongóként, akkor a másik, ezt egybevéve (ahogy mindig is szoktam hozzá viszonyulni) pedig mindkettő. A klasszikust láttam előbb, viszont az előzményekhez kötődik az első mozis élményem, ami egy picit talán előtérbe tolja ezt a trilógiát, de most megmondom őszintén már nagyon várom az Abrams filmeket, ami egy teljesen új befogadói élményt és szintet eredményezhetne, egy esetleges közös megnézéssel! ;)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

de most megmondom őszintén már nagyon várom az Abrams filmeket, ami egy teljesen új befogadói élményt és szintet eredményezhetne, egy esetleges közös megnézéssel! ;)

Bízzunk benne, hogy így is lesz. :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 5 hónappal később...

Az utóbbi egy hónapban meglepő fordulat állt be. Szinte csak a 4-5-6 részeket nézem. Ez valószínűleg a Rebels mellékhatása de már érezhetően benne van az EPVII is. :D Jó volt újra elmélyülni ezekben a filmekben.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az utóbbi egy hónapban meglepő fordulat állt be. Szinte csak a 4-5-6 részeket nézem. Ez valószínűleg a Rebels mellékhatása de már érezhetően benne van az EPVII is. :D Jó volt újra elmélyülni ezekben a filmekben.

 

Ez nálad tényleg meglepő fordulat! :D Én is készülök ezerrel a REbelsre.

 

Most ezt hallgatom:

 

 

Már csak párat kell alukálni és indul a móka. Szükség is van most a mese erejére, mert egyre több a hülye a világban, aki folyton balhézik valahol és ezt a sok rosszat csak a mese szellemével lehet ellensúlyozni. Számomra a mesében él leginkább Isten igéje.

Szerkesztve: - Zééé
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 2 hónappal később...

A Birodalom Visszavágnál nincs és nem is lehet jobb Star Wars filmet készíteni. Aki mást mond az egyértelműen hazudik. :D

Manapság elég visszatetszést keltő ha helyettem akarják megmondani a tutit vagy azt, mi a legjobb nekem. Márpedig számomra az EPIII az SW legjobb darabja, és nem hazudok. Minden tekintetben felülmúlja a többi filmet. Aki mást mond az a saját véleményét hangoztatja, amitől nem fog magába roskadni az univerzum. Teljesen elfogadható.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Manapság elég visszatetszést keltő ha helyettem akarják megmondani a tutit vagy azt, mi a legjobb nekem. Márpedig számomra az EPIII az SW legjobb darabja, és nem hazudok. Minden tekintetben felülmúlja a többi filmet. Aki mást mond az a saját véleményét hangoztatja, amitől nem fog magába roskadni az univerzum. Teljesen elfogadható.

Jaja, respekt! ;)

 

Mondjuk szerintem annyira nem kell komolyan venni a dolgot, ott volt a smiley, szóval remélem, hogy a humor felé billen inkább a mérleg a komolyság helyett. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Felülmúlni a Birodalom Visszavágot éppen olyan lehetetlenség, mint felülmúlni az Aliens-t, vagy a Terminátor 2-t. Ugyanis a Birodalom Visszavág nem szubjektív megítélés miatt lett a legjobb Star Wars film, hanem mert egy olyan környezetben jött létre, olyan üzenetet továbbított, ami alapján a popkultúra és a filmtörténelem annak bélyegezte. Ez a hely elkelt, függetlenül attól, hogy én vagy akárki más szubjektíven mit gondól róla.

Ugyanez a popkultúra bélyegezte az EPI-et a legrosszabb Star Wars filmnek, ami pedig mint általános megítélés nekem nem tetszik, de itt sem az egyéni izlés döntött, hanem maga a korszellem és a filmel szemben támasztott rajongói elvárás.

Az emberi kultúra mindig minősít és ez a minősítés mindig erősebb, mint az egyén véleménye mert egy egész közösség pszichés reakciója képződik le benne, ez a közösségi reakció pedig olyan hatalmas, hogy az így keletkezett véleményt még történelmi távlatokban is lehetetlen vagy nagyon nehéz felülírni.

Ugyanakkor ez csalóka is: az emberek túlnyomó többsége valószinüleg 10-20 éve nem látta a Birodalom visszavágot. Sokan valszeg csak azért tartják a legjobb filmnek mert hallották, hogy ez a közvélekedés és mivel saját határozott véleményük nincs (mert nem nézik meg rendszeresen a filmeket) ők is átvették ezt.

És ez rögtön meg is indokolja miért nehéz felülirni ezt az álláspontot: mert nem egy friss élményekre alapuló véleményről van szó. Sok esetben csak nosztalgia + igazodás a közizléshez.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Látom megint ott tartunk, hogy keverjük a fogalmakat. Tegyük fel, hogy az Ep.5 a leghíresebb, legtöbbek által ismert és elismert, legjelentősebbnek tulajdonított SW-film, amely a filmtörténetben egyszeri és megismételhetetlen. Ettől még nem lesz megkérdőjelezhetetlenül a valaha készült legjobb SW-film. Nemhogy egyénileg nem kell mindenkinek elfogadni az Ep.5-öt a legjobbnak, de globálisan se bizonyítható, hogy az lenne a legjobb. Ez persze ugyanígy fennáll az összes többi SW és nem SW filmre is.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ugyanakkor ez csalóka is: az emberek túlnyomó többsége valószinüleg 10-20 éve nem látta a Birodalom visszavágot. Sokan valszeg csak azért tartják a legjobb filmnek mert hallották, hogy ez a közvélekedés és mivel saját határozott véleményük nincs (mert nem nézik meg rendszeresen a filmeket) ők is átvették ezt.

És ez rögtön meg is indokolja miért nehéz felülirni ezt az álláspontot: mert nem egy friss élményekre alapuló véleményről van szó. Sok esetben csak nosztalgia + igazodás a közizléshez.

Ez egy nagyon nagy igazság, és ugyanez működik az ep1 tekintetében is amikor azt mondják, hogy a legrosszabb SW film. Sokszor emiatt a nem túl friss filmélmény miatt könnyű is befolyásolni az embert, még ha ösztönösen azt mondaná, hogy neki a klónok támadása a kedvenc filmje, pillanatok alatt bemesélné magának, hogy inkább a birodalom visszavág. Persze ettől még érthető, hogy sokaknak a birodalom visszavág a kedvencük, de a közvélemény rengeteget nyom a latba és nem csak Star Wars filmek tekintetében. Amit megfigyeltem még, hogy sok "kritikus" az egyik mondatában ha a prequelről van szó kiemeli, hogy az egész trilógia szörnyű, aztán egy másik mondatban már azt mondja, hogy az ep3 már igazán jó film, de a végén megint azt hozza ki, hogy az egész trilógia tré. De ugyanez van mikor filmes szempontból meg kell indokolniuk, hogy miért a birodalom visszavág a legjobb, de nem tud túl erős érveket felhozni, viszont az ep4-ről percekig sorolja. Magyarországon ez hatványozottan igaz, itt hemzsegnek az önjelölt film szakértők, akik vagy az indexen kötnek ki vagy Szirmai Gergő véleményét szajkózzák úton útfélen.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Manapság elég visszatetszést keltő ha helyettem akarják megmondani a tutit vagy azt, mi a legjobb nekem. Márpedig számomra az EPIII az SW legjobb darabja, és nem hazudok. Minden tekintetben felülmúlja a többi filmet. Aki mást mond az a saját véleményét hangoztatja, amitől nem fog magába roskadni az univerzum. Teljesen elfogadható.

 

 

Ugyanez dettó. Nekem is a legjobb film az EP3 és senki ne merje azt mondani hogy márpedig az EP5. Neki. Nekem meg más. De ha meg az sw legjelentősebb mozgóképanyagát nézem akkor nálam egyértelműen a TCW 6. évadának a Yoda-szála a nagybetűs Star Wars.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Meg vannak olyan emberek, akik annyira adnak a főmegmondó-emberek véleményére, hogy azt, minden fenntartás nélkül, teljes mértékben átveszik. Amikor az egyik haverom mindig elkezdi osztani a prequelt, szinte szóról-szóra Szirmai hülyeségeit hallom vissza.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Kedvenc topikom. :D

 

Nyilván változik a közizlés és ha pozitív irányba változik, annak én személyesen is nagyon örülök. Örömmel veszem, ha a fiatalabb generáció tagjai már nyitottabban tudják kezelni a PT-t, mint amilyen volt a fogadtatása 99-ben. Szerintem ez nagyszerű. Lucas sok energiát fektetett az előzmény részek kidolgozásába és még több energiát a TCW-be. A PT és a TCW a saga elválaszthatatlan része és az is marad örökké.

 

Ez azonban még mindig rettentően kevés ahhoz, hogy az OT sziklába vésett, gránitba öntött történelmi (popkultúrális) helyzetén szemernyit is változtasson.

 

Nem akarok erről sem vitázni, sem moralizálni, mert engem az ellenkezőjéről úgysem lehet meggyőzni, így még a végén megint megkapom a szokásos jelzőket. :D

 

Viszont megmutatnám, mivel ünnepli a Disney azt, hogy újra nála vannak a Star Wars képregények kiadói jogai.

 

star-wars-marvel.jpg

Star_Wars_Marvel_2015_Alex_Ross.jpg

 

Csupa olyan számot hoznak ki, ami csak és kizárólag az OT idején játszódik. Nincs TCW, Knights of the Old Republic, Legacy.....csak a csapból is OT. Valyon miért van ez?

 

Miért nem Episode I - II - III idején játszódó történettel nyit a Marvel? Miért Vader, Han, Luke és LEia kap rögtön különszámot és nem a prequel szereplői? A kérdés költői...a válasz pedig; azért, mert az OT a többség szemében A STAR WARS és ezt nagyon jól tudja a Disney is. Hülye lenne a bizonytalan megítélésű prequelhez nyúlni, mikor ott az OT, amibe minden rajongó fülig szerelmes. És persze tudom, hogy itt a saga forumán minden máshogy van, de sajnos a Disney nem kérte ki a véleményeteket és nem is fogja.

 

Mellékesen jegyzem meg, én nem örülök neki, hogy a Dark Horse kikerült a képből, ugyanis a Dark Horse mint peremkiadó nagyon bátor lépésekre volt képes még a Star Wars világán belül is. A Marvel viszont a biztos befutóra tesz. Sokat kell várni, mire megint kapunk olyan történeteket mint a KOTOR, vagy a Legacy, vagy éppen a Tales.

Szerkesztve: - Zééé
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.