Ugrás a kommentre

Part III


Ody Mandrell

Ajánlott hozzászólás

2 órával ezelőtt, Ody Mandrell írta:

Rey kardja kék. :D 

Köszi! Itt ezzel a háttérrel elment fehérnek. De gondolom kinézed belőlem, hogy tudom milyen a Skywalker kard.. Amúgy réges régen színváltósnak hittem. Akkor mikor még azt sem tudtam, hogy mi a sorrend 4-5-6 közt.. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Vader hezitálása kapcsán: mikor először néztem én rögtön arra gondoltam, hogy Vader elbizonytalanodott. Évek óta készül a nagy összecsapásra. Nyilván fejben már rengetegszer elképzelte hogy fog menni a nagy visszavágó, majd amikor látta egykori mesterét tehetetlenül ahogy egy robot ráncigálja arrébb, hirtelen feltörtek az eddig elnyomott emlékek. Bevillant hogy ezaz ember valaha a legjobb barátja volt, akire az életét is rábizta volna. Az ahogy Vader merengve néz engem az ep.6-os endori jelenetére emlékeztetett, amikor Luke-ot elvezetik és csak néz maga elé. Nem gondolom, hogy ez az elbizonytalanodás elég ahhoz, hogy érdemben megváltozzon. Inkább csak ahhoz elég, hogy pár percre kizökkenjen mielőtt visszatér az alap állásba és újra végezni akar Obi-Wannal.

 

De aztán volt, aki mondott egy másik verziót és ez is tetszett: igazából Obi-Wan túl szerencsétlen volt Vadernek. Ő nem egy emberi roncsot akar kinyirni hanem Obi-Want a jedi mestert aki még vele is elbánt. Mikor látszott, hogy Obi-Wan külső segítséggel meglóghat talán fellélegzett hogy igy legalább erőre kaphat a következő csatájukig.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Mit nem adtam volna azért, hogy belelássak a fejébe. :) Nagyon is elképzelhető, hogy jó pár emlékanyag felszínre jött Kenobi közelsége kapcsán. Az se volt egy nagy ellenállás, ahogy szinte a porban csúszott előtte...könnyű préda volt és láthatóan Vader nem erre számított. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 órával ezelőtt, Bomarr írta:

De aztán volt, aki mondott egy másik verziót és ez is tetszett: igazából Obi-Wan túl szerencsétlen volt Vadernek. Ő nem egy emberi roncsot akar kinyirni hanem Obi-Want a jedi mestert aki még vele is elbánt. Mikor látszott, hogy Obi-Wan külső segítséggel meglóghat talán fellélegzett hogy igy legalább erőre kaphat a következő csatájukig.

Én is erre hajlok inkább, ezt is taglaltuk korábban. Meg ez az Obi-wan aligha jelent fenyegetést Vaderre és a Birodalomra. Pedig mennyivel jobban járt volna Palpatine, ha Vader itt elintézi a volt mesterét.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

23 perccel korábban, Donát írta:

Meg ez az Obi-wan aligha jelent fenyegetést Vaderre és a Birodalomra.

Szerintem ez viszont nem lehetett ott a fejében, hiszen Sidious még a fénykardot fogni alig bíró gyerekeket is veszélyesnek nyilvánította a Birodalomra nézve, így a Jedi Tanács egyik egykori tagja, ráadásul Vader ex-mestere, aki nem mellesleg két Sith Nagyurat is felszecskázott, még kezek  és lábak nélkül, ágyhoz kötve és kómában is a Birodalomra tekintő legnagyobb veszélyforrás lehet a Sith szemében. Plusz már csak a bosszú miatt holtan akarhatja nem csak Vader, de Sidious is, hiszen a drága Kenobi elég sokszor beleköpött a levesébe.

"Minden egyes Jedi, beleértve a barátodat, Obi-Wan Kenobit, mától a Köztársaság ellensége" - így szólt az Uralkodó kinyilatkoztása, amit ezzel toldott meg: "A megmaradt Jediket pedig felkutatjuk és megöljük." Nem úgy, hogy "csak az erejük teljében lévő Jedik", hanem minden egyes Jedi, ráadásul pont Obi-Want külön kiemelte. Sőt Sidious annyira rá volt erre kattanva, hogy még a több mint egy évtizeddel a Jedi Rend felszámolása után született Erőérzékeny gyerekekre is vadászott az inkvizítoraival. Szóval nekem mindezek tükrében nehéz elhinni, hogy Vader csak azért nem ölte meg Bent, mert éppen nincs toppon. Még holtában is veszélyt jelenthet a Sith birodalomra - ami igaz is, csak ezt ők még nem tudják.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem Donát se arra gondol, hogy Vader meg akarna kegyelmezni Obi-Wannak. Hanem hogy más formában akar vele végezni. A sith elbizakodottságához ez még passzolhat szerintem. Azért Obi-Wan legyőzése elég más mint egy utolsó padawan levágása. Obi-Wanhoz több szál fűzi Vadert mint bármelyik más jedihez ráadásul miatta lett nyomorék. Így elképzelhető hogy Vader fejében van egy konkrét elképzelés hogyan szeretne végezni egykori mesterével.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ha már említettétek Sidiust, ő vajon mit szól ehhez, hogy Vader nem végzett Kenobival? Hagyta meglépni.

Ez ahogy ismerjük Sidiust, egy elég komoly fekete pont Vadernek. Mert hogy tud róla az öreg, az tuti.

nehéz Sidiusnál bármit is kimagyarázni, ráadásul már nem a "csábítsuk át Anakint, és legyünk vele kedvesek" viszonyuk lehet, hanem egy komoly alá-fölé rendeltségi viszonyban vannak.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 órával korábban, Bomarr írta:

Szerintem Donát se arra gondol, hogy Vader meg akarna kegyelmezni Obi-Wannak. Hanem hogy más formában akar vele végezni. A sith elbizakodottságához ez még passzolhat szerintem. Azért Obi-Wan legyőzése elég más mint egy utolsó padawan levágása. Obi-Wanhoz több szál fűzi Vadert mint bármelyik más jedihez ráadásul miatta lett nyomorék. Így elképzelhető hogy Vader fejében van egy konkrét elképzelés hogyan szeretne végezni egykori mesterével.

Igen, abban a formában, hogy Vadernek van egyfajta elképzelése arról, hogyan győzze le Kenobit, az nekem is működik. Csak én ebből a képletből a Birodalomra jelentő veszélyességét vonnám ki, mert Vader személyes szemszögéből a Birodalom nem számít, ha olyanról van szó, aki valahogy kötődik hozzá. Ezt jól jelzi, amikor lényegében hagyta futni a Lázadókat a Hoth-rendszerben, csak azért, hogy elkapja a Millennium Falcont, azon keresztül pedig Luke-ot.

Szóval én úgy képzelem, hogy bár mint Sith, akkor is meg kéne ölnie Kenobit, ha az ágyhoz lenne kötve. Mert ez a dolga, plusz a jelenlegi hitvallásának alfája és omegája. Viszont Vader az ilyen ügyekben pont lesz*rja a Birodalmat. Nem veszi figyelmebe, nem mérlegeli ilyen szempontból a helyzetet. Szerintem ilyenkor a Birodalom eszébe sem jut, szóval egyáltalán nem merült fel benne a "kegyelem" egyik okaként az, hogy Obi-Wan így a Birodalomra nem veszélyes, hadd fusson. Ha Obi-Wan jobb állapotban lett volna, és úgy győzi le végül Vader, s kialakul valami hasonló helyzet, szerintem lehet, hogy akkor is futni hagyja, mert egyszerűen minél tovább akarja húzni ezt a macska-egér játékot, hogy ezzel is kínozza Kenobit. Mert már megmutatta, hogy ő ott lesz a nyomában, és ártatlan emberek fognak meghalni, miközben üldözi. Ami egy Jedi számára elég nagy lelki teher lehet, pláne, hogy Obi-Wan ez ellen tehetett volna. "Meg kellett volna ölnöd, amikor még volt rá esélyed."

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 órával korábban, Dzséjt írta:

Igen, abban a formában, hogy Vadernek van egyfajta elképzelése arról, hogyan győzze le Kenobit, az nekem is működik. Csak én ebből a képletből a Birodalomra jelentő veszélyességét vonnám ki, mert Vader személyes szemszögéből a Birodalom nem számít, ha olyanról van szó, aki valahogy kötődik hozzá. Ezt jól jelzi, amikor lényegében hagyta futni a Lázadókat a Hoth-rendszerben, csak azért, hogy elkapja a Millennium Falcont, azon keresztül pedig Luke-ot.

Szóval én úgy képzelem, hogy bár mint Sith, akkor is meg kéne ölnie Kenobit, ha az ágyhoz lenne kötve. Mert ez a dolga, plusz a jelenlegi hitvallásának alfája és omegája. Viszont Vader az ilyen ügyekben pont lesz*rja a Birodalmat. Nem veszi figyelmebe, nem mérlegeli ilyen szempontból a helyzetet. Szerintem ilyenkor a Birodalom eszébe sem jut, szóval egyáltalán nem merült fel benne a "kegyelem" egyik okaként az, hogy Obi-Wan így a Birodalomra nem veszélyes, hadd fusson. Ha Obi-Wan jobb állapotban lett volna, és úgy győzi le végül Vader, s kialakul valami hasonló helyzet, szerintem lehet, hogy akkor is futni hagyja, mert egyszerűen minél tovább akarja húzni ezt a macska-egér játékot, hogy ezzel is kínozza Kenobit. Mert már megmutatta, hogy ő ott lesz a nyomában, és ártatlan emberek fognak meghalni, miközben üldözi. Ami egy Jedi számára elég nagy lelki teher lehet, pláne, hogy Obi-Wan ez ellen tehetett volna. "Meg kellett volna ölnöd, amikor még volt rá esélyed."

Jó ez jogos. Fogalmazzunk úgy akkor, hogy az itt látott Obi-Wanról azt feltételezi, hogy elkaphatja még egyszer könnyedén, nem tart már annyira a felszívódásától, mint a párbaj előtt. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2 órával ezelőtt, Dzséjt írta:

szerintem lehet, hogy akkor is futni hagyja, mert egyszerűen minél tovább akarja húzni ezt a macska-egér játékot, hogy ezzel is kínozza Kenobit. Mert már megmutatta, hogy ő ott lesz a nyomában, és ártatlan emberek fognak meghalni, miközben üldözi. Ami egy Jedi számára elég nagy lelki teher lehet, pláne, hogy Obi-Wan ez ellen tehetett volna. "Meg kellett volna ölnöd, amikor még volt rá esélyed."

Én is ezt érzem most már leginkább. A gyors halál túl kevés Vader bosszújához. Ha élve megégett volna, az OK, de így hogy megmentették a tűzhaláltól, sokkal kegyetlenebb dolog egyelőre életben hagyni ezzel a tudattal.

Szerkesztve: - Pildi
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2 órával ezelőtt, Dzséjt írta:

Ha Obi-Wan jobb állapotban lett volna, és úgy győzi le végül Vader, s kialakul valami hasonló helyzet, szerintem lehet, hogy akkor is futni hagyja, mert egyszerűen minél tovább akarja húzni ezt a macska-egér játékot, hogy ezzel is kínozza Kenobit. Mert már megmutatta, hogy ő ott lesz a nyomában, és ártatlan emberek fognak meghalni, miközben üldözi. Ami egy Jedi számára elég nagy lelki teher lehet, pláne, hogy Obi-Wan ez ellen tehetett volna. "Meg kellett volna ölnöd, amikor még volt rá esélyed."

 

Ráadásul fel sem merül szerintem Vaderben hogy Kenobi legyőzheti. Mig ő nagyon erősödhetett az ERőhasználatban, harcban az utóbbi 10 évben Kenobi minden erejét elvesztette. Ezt látta is. A tipikus Sith gőgség uralkodik el benne szerintem, hogy nemhogy nem tartja egyenrangúnak magával Kenobit, hanem egy csótányt is többre tart.

Ráadásul megmenthette volna a civileket, ha Vader megjelenésekor előbukkan az épületből. Persze itt Leiára is gondolnia kellett. Milyen borzalmas lehetett neki hogy megmenthette volna a civileket, de Leia miatt nem adhatta meg magát.

Elképesztő hogy az egykori Jedi Mester hova jutott.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Kenobi vs Vader, Vader vs Kenobi.. Naná hogy most csak erre tudunk gondolni! Nekem meg az jut eszembe, hogy jelenleg az állás; 1:1. Lecsupaszítva az érzelmektől, lelki dolgoktól, Kenobi nyert Mustafaron. Mapuzón most Vader nyert. A Halál csillagon is Vader fog(fizikai síkon). Bocsi a spoilerért! :D 

Én mindenképp számítok még egy talalálkozóra, ami a 3. helyen lesz kronológiában, és Kenobi felemelkedésére is számítok, nem maradhat ezen a mélyponton a karakter. Szóval fel van adva a lecke! Kell még egy párbaj, ahol Kenobi lesz minimum az érzelmi győztes, de talán egy picit a fizikai is egyúttal, és ez a párbaj überelheti a Halálcsillagost, ezt a mapuzóit is, de a mustafarit nem. Én így látom, illetve ezt szeretném! 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

4 órával ezelőtt, Dzséjt írta:

Szóval én úgy képzelem, hogy bár mint Sith, akkor is meg kéne ölnie Kenobit, ha az ágyhoz lenne kötve. Mert ez a dolga, plusz a jelenlegi hitvallásának alfája és omegája. Viszont Vader az ilyen ügyekben pont lesz*rja a Birodalmat. Nem veszi figyelmebe, nem mérlegeli ilyen szempontból a helyzetet. Szerintem ilyenkor a Birodalom eszébe sem jut, szóval egyáltalán nem merült fel benne a "kegyelem" egyik okaként az, hogy Obi-Wan így a Birodalomra nem veszélyes, hadd fusson. Ha Obi-Wan jobb állapotban lett volna, és úgy győzi le végül Vader, s kialakul valami hasonló helyzet, szerintem lehet, hogy akkor is futni hagyja, mert egyszerűen minél tovább akarja húzni ezt a macska-egér játékot, hogy ezzel is kínozza Kenobit. Mert már megmutatta, hogy ő ott lesz a nyomában, és ártatlan emberek fognak meghalni, miközben üldözi. Ami egy Jedi számára elég nagy lelki teher lehet, pláne, hogy Obi-Wan ez ellen tehetett volna. "Meg kellett volna ölnöd, amikor még volt rá esélyed."

A Halálcsillagon már láthatóan jobb állapotban volt és ott halálra is sújtotta, Jobban belegondolva, ha addig a párbajig nem vívnak még egyszer már úgy is teljesen logikus.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

14 órával ezelőtt, Ody Mandrell írta:

A Halálcsillagon már láthatóan jobb állapotban volt és ott halálra is sújtotta, Jobban belegondolva, ha addig a párbajig nem vívnak még egyszer már úgy is teljesen logikus.

Szerintem nem. Az ep4-ben az hangzik el Vader szájából, hogy "tanítványomként hagytalak ott, és most én vagyok a mester". Ez az Obi-Wan Kenobi nélkül még csak-csak magyarázható volt azzal, hogy egyrészt, Anakin csak Jedi lovag volt, Ob-Wan pedig mester, így megvolt köztük az alá-fölé rendelt felállás, plusz Obi-Wan csúnyán elverte a Mustafaron. Szóval Vader több téren is Obi-Wan alatt volt, szimbólikusan, mint tanítvány. Fura, de belemagyarázható.

Ám most Vader feltörölte a padlót Bennel. Szó szerint beégette a régi mesterét. Így már semmi értelme annak, hogy az utolsó találkozásukra Vader úgy hivatkozik, hogy "tanítványodként hagytalak ott". Egyértelműen Vader volt itt a mester.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

31 perccel korábban, Dzséjt írta:

Szerintem nem. Az ep4-ben az hangzik el Vader szájából, hogy "tanítványomként hagytalak ott, és most én vagyok a mester". Ez az Obi-Wan Kenobi nélkül még csak-csak magyarázható volt azzal, hogy egyrészt, Anakin csak Jedi lovag volt, Ob-Wan pedig mester, így megvolt köztük az alá-fölé rendelt felállás, plusz Obi-Wan csúnyán elverte a Mustafaron. Szóval Vader több téren is Obi-Wan alatt volt, szimbólikusan, mint tanítvány. Fura, de belemagyarázható.

Ám most Vader feltörölte a padlót Bennel. Szó szerint beégette a régi mesterét. Így már semmi értelme annak, hogy az utolsó találkozásukra Vader úgy hivatkozik, hogy "tanítványodként hagytalak ott". Egyértelműen Vader volt itt a mester.

Hagytalak ott... a hagytalak ottnak semmi köze ehhez a találkozáshoz. Az arról szól, amikor lelépett a Jedi Rendből.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

17 perccel korábban, Donát írta:

Hagytalak ott... a hagytalak ottnak semmi köze ehhez a találkozáshoz. Az arról szól, amikor lelépett a Jedi Rendből.

Szerintem az utolsó találkozásukról szól, hizsen eleve azzal nyit Vader, hogy "újra találkoztunk". Az még furább lenne, ha egy olyan találkozóra utalna vissza, amit aztán követett még kettő sokkal-sokkal jelentősebb találkozó (de addigra talán már három is lesz). Mintha, én azt mondanám neked: "tök jó volt veled a múltkor találkozni". Mire gondolsz ezt hallva? Az utolsó találkozónkra vagy az ep3 premierjén történt rövid találkozónkra, vagy egy tíz évvel ezelőtti klubnapi találkozóra? Nem, egyből a legutolsóra. Így van csak értelme.

Szerkesztve: - Dzséjt
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

19 perccel korábban, Dzséjt írta:

Szerintem az utolsó találkozásukról szól, hizsen eleve azzal nyit Vader, hogy "újra találkoztunk". Az még furább lenne, ha egy olyan találkozóra utalna vissza, amit aztán követett még kettő sokkal-sokkal jelentősebb találkozó (de addigra talán már három is lesz). Mintha, én azt mondanám neked: "tök jó volt veled a múltkor találkozni". Mire gondolsz ezt hallva? Az utolsó találkozónkra vagy az ep3 premierjén történt rövid találkozónkra, vagy egy tíz évvel ezelőtti klubnapi találkozóra? Nem, egyből a legutolsóra. Így van csak értelme.

De a "When I left you" sajnos nem illik a mostani párbajhoz, csak arra, amikor Vader ott hagyta anno Obi-want és a Jedi Rendet. Sem a Mustafaron sem a Mapuzon nem tett olyat Vader, amire illene a "left you" kifejezés. Lehet csűrni-csavarni ezerféle szögből, de a szavak magukért beszélnek. A left you =/= when we last meet =/= you left me =/= burned you. Sajnos ezt a jelentést nem nagyon lehet másként értelmezni, mint amikor Vader faképnél hagyta Obit az meg csak eleddig egyszer történt: mikor átállt. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

13 perccel korábban, Donát írta:

De a "When I left you" sajnos nem illik a mostani párbajhoz

És én éppen ezért reflektáltam Ody kijelentésére úgy, hogy szerintem pont ezért nem lenne logikus, ha mostantól több párbaj az ep4-ig már nem lenne Ben és Vader között. ;) De még bőőőőőőőőőőven benne van a maradék részekben egy olyan párbaj, amire jobban fog illeni az a párbeszéd.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Lehetne egy későbbi részben úgy hogy Obi lealázná Vader-t aki azáltal visszaminősülne tanítvánnyá és megszégyenülten kereket oldana. Akkor meglenne az az otthagyás. :lol:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 órával ezelőtt, Rog írta:

Lehetne egy későbbi részben úgy hogy Obi lealázná Vader-t aki azáltal visszaminősülne tanítvánnyá és megszégyenülten kereket oldana. Akkor meglenne az az otthagyás. :lol:

Igen, Vader szavai csak akkor kerülnének helyre, ha a következő összecsapásban Obi messze felülmúlná. Meglátjuk...

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2 órával ezelőtt, Donát írta:

Igen, Vader szavai csak akkor kerülnének helyre, ha a következő összecsapásban Obi messze felülmúlná. Meglátjuk...

Én is így látom. Vagyis így lenne logikus, és kerülnének helyére a darabok.

Utolsó részben lesz még egy Obi vs Vader, ahol Obi elkeni Vader száját, majd mielőtt lelép, még hozzátesz valami félmondatot, hogy: Látod még nagyon sok kell tanulnod, vagy valami hasonlót, amivel visszaminősíti Vadert, és így lesz valamennyire értelme a: When I left you I was but the learner. Now, I am the master - szövegnek.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A kezdés már erős. Miközben Obi-Wan a mesterét hívogatja – továbbra is hiába – és a múlt emlékei kísértik, Darth Vadert elkezdik összeszerelni. Most először láthatjuk teljes egészében a ruha nélkül azóta, hogy az Uralkodó elhozta a Mustafarról és a Coruscanton új életet leheltek belé. Sérüléseiből ugyan felgyógyult, de testének maradékát ocsmány hegek csúfítják el.

Durva belegondolni, hogy az az életerős fiatalember, aki mindig lendülettel vetette bele magát a legnagyobb kalamajkákba, kezek és lábak nélkül tehetetlenül lóg. Csövek állnak ki a hátából, a mellkasi panelt „százas szögekkel” pattintják rá. Nem csoda, hogy amíg a tartályban pihen, addig a császári őrség vigyáz rá, ahogy azt láthattuk a Rogue One-ban.

Apropó, most először érzem azt, hogy a kronológia kicsit betehet egy jelenetnek. A Rogue One-ban nagyon hatásos volt Vader belépője. Ahogy leeresztik a tartályt és épp csak egy pillanatra meglátjuk a sebhelyes testet. Sejtet, de nem mutat sokat, így megmarad a kíváncsiság. Az a kíváncsiság, ami most teljesült be. Mert a Rogue One jelenete boostolta ezt a jelenetet. Viszont ez anélkül is működik, viszont annak, aki először látja a Star Wars és kronológiai sorrendben nézi, annak számára az RO jelenete viszont lehet, hogy csorbul. Hiszen a nagy, mindent megmutató jelenet után következik a sejtetős, ami így már nem sokat ér. Persze ez csepp a tengerben a nagy egészet és a sok-sok bónuszt nézve. Az egyik ilyen, hogy a terem ugyanaz, mint az RO-ban, így aki időrendi sorrendben fogja nézni, annak a filmben ez már visszautalás lesz a sorozatra.

A jelnet, amiben újra látjuk Mustafart és Vader erődjét, már teljesen a Rogue One-t idézi. Bár kicsit más a kameraszög és a vágás, de ugyanúgy először a lávafolyót látjuk meg felülről, majd kicsit lejjebbről tekintünk fel a kastélyra.

HrQzREc.png

WWPGMOV.png

 

Aztán új helyszín, Vader irodája. Nem semmi, hogy neki is van egy kis Sith trónusa, mint a mesterének. Érdekes belegondolni, hogy mennyire elszigetelődött a két Sith mindenkitől (ugye Sidious sem nagyon mozdul ki a Császári Palotából), de még érdekesebb, hogy az Uralkodó milyen távol tartja magától a tanítványát. Ez már a Rogue One-ban is szemet szúrt. Az is beszédes, hogy Vader azon a bolygón székel, ahol mindent elvesztett, de szerintem a két Sith kapcsolatát mindennél jobban leírja, hogy ennyire távol vannak egymástól. Palpatine láthatóan nagyon nem akar a mestere sorsára jutni.

Ez az egész távolságtartás pedig jelenleg mozgóképen is nagyon komoly erővel van jelen. Ha valaki nem követi a könyveket és a képregényeket, csak a mozgóképes alkotásokat, akkor Vader és Sidioust az ep3 vége után legközelebb az ep6-ban lehet egy helyen látni élőben. Persze nyilván reális, hogy olykor-olykor találkoznak, szóval semmi baj azzal, de mégis, művészi szempontból ez a fajta hosszú távolságtartás fenntartása a mozgóképes médiumban igen erősen lefesti a kapcsolatukat.

Ami Vader irodáját illeti, Jedihez hűen puritán. Igaz, Anakin sosem volt az a szentimentális fajta. Nem olyan, mint Rey, aki az ep9-re már kész kollekciót tart magán a múltjából (Han pisztolyát, Luke fénykardját, Leia öltözködési stílusát a jakkui viselettel keverve). És van ebben a teremben valami iszonyú vaderi. Az egykori Jedi ugyanis jelenleg a világot csak két kis lencsén át figyelheti, vagyis a látótere beszűkült – mint Sith Nagyúr, ennek szimbolikus jelentősége is van, hiszen a Sith-ek igencsak szűklátókörűek. És itt, Vader irodája sem bír hatalmas panorámaablakkal. Már-már csak egy szűk rész szolgál arra, hogy rálásson a világára. Nagyon fókuszált, korlátozott. És ezt látva az embernek eszébe jutnak Qui-Gon Anakinhoz intézet tanítása: „amire figyelsz, az a világod”.

Mind a maszk lencséi, amik nem csak korlátozott perspektívát biztosítanak, de torzan is adják át a világot, ahogy azt láthattuk az ep3-ban, mind az iroda résnyi ablaka reflektál Qui-Gon szavaira és azt jelképezi, hogy Anakin mennyire szűklátókörűvé vált mind fizikálisan, mind mentálisan. És, amit lát, az torz, veszélyes, sötét és gonosz. Elég csak megnézni, mit lát az irodájából: sötét, felhős eget, fekete, éles hegyeket, dühöngő lávafolyamokat. És ezt a sisakja lencséje tovább torzítja.

PPAlWlY.png

Ám az irodának van még egy érdekessége. Érdemes összevetni Palpatine „szentélyeivel”. A legszembetűnőbb az ep2-3-ban látható kancellári iroda. Palpatine is egy ablak előtt ücsörög, de neki hatalmas panorámaablaka van és egy mesterséges, mégis élettel teli, nyüzsgő világra biztosított kilátást.

r7Qi2T9.png

De még a Halálcsillag II-n is egy hatalmas, remek kilátást biztosító ablak előtt trónolt. És mint tudjuk, a Jedi Tanácsterem lett a trónterme, ami szintén hatalmas panorámaablakokkal van felszerelve. Ez jól jelzi, hogy Sidious még Sith mivolta ellenére is képest tágabb perspektívában gondolkodni, plusz ő szeret ránézni uradalmára (ezt a strand castje, Snoke is átvette).

Uz6pdvy.png

Még egy kis érdekesség, hogy Sidious irodáira a kerek formák a jellemzőek, míg Vaderére a szögletesség, de mindkét Sith úgy helyezte el a trónját, hogy azt lépcsőn lehessen megközelíteni, vagyis látogatóik mindig kénytelenek fölnézni rájuk. Viszont Sidious esetében a székhelyek átalakuláson esnek át. Míg első irodája az ep2-3-ban még színpompás és lakályos, addig az ep6-ban már szürke, mesterséges és rideg. És végül az ep9-ben már Vader irodájára hajaz: szögletes, éles formák, korlátozott kilátás.

2bbgGqS.png

Ami Vader és a Harmadik Nővér beszélgetését illeti, tetszik, hogy Vadernek szemet szúrt az inkvizítor ambíciója és hajlandó jutalmazni, illetve kudarc esetén büntetni. Utóbbi nagyon jellemző rá, előbbi viszont… Hát akárhogy gondolkodom, nem jut eszembe, hogy néhány jó szón kívül Vader valaha is jutalmazta volna a sikert.

 

Leia és Ben között a beszélgetés az Erőről egyből az egyik kedvenc párbeszédemmé vált, ugyanis még sosem hallhattuk, milyen az Erőt használni, annak útmutatásai szerint élni. Ben leírása nagyon találó és megnyugtató.

Ezután új világgal, a Mapuzóval gazdagodhatunk. A Daiyu után ez nem valami látványos világ, sőt kicsit nekem olyan érzésem van, mintha Ben és Leia az Alföldön sétálgatnának. Nem tudom miért, mert az Alföldnek nem ilyen a látványa. Talán csak az itteni nyugalom és kihaltság elevenített fel bennem valamit a gyerekkoromból az elköltözésünk előttről, vagy amikor a nagymamám rokonait látogattuk. Hogy úgy mondjam, képekre és érzésekre alapozom ezt.

Persze Mapuzo nem egy békés hely. A távolban hatalmas bánya rondít bele a látképbe, az előképet meg a Birodalom zászlói és rohamosztagosok cseszik el. A zászlók láttán azonnal eszembe jutott Saw és Jyn beszélgetése a zászlókról a Rogue One-ban. Az pedig, ami Mapuzóval történt, sajnos már nem újdonság. Olvashattuk könyvekben, láthattuk a Rebels-ben, sőt a kezdetét elkezdhettük felfedezni a The Bad Batch-ben.

Ben bizalmi problémái viszont súlyosak. A túlélő Jediknek küldött üzenetében említett bizalmi próbatételt úgy tűnik, ő mostanra elbukta, és számára senki sem megbízható a Galaxisban. Persze, ha valakit elárul a legjobb barátja, szinte testvére, annál érthetőek a bizalmi problémák. A PTSD-jének súlyossága viszont itt mutatkozik meg igazán, ahogy a dombra haluzza Darth Vadert.

 

És ekkor megérkezünk a Jedi: Fallen Orderben megjelent Nurra, az Inkvizítorok Erődjébe. Nagyon jó, hogy a készítők ilyen téren is törekszenek az egységességre. A hangárt is érdemes szemügyre venni, hiszen a TIE/ln-ek és a Lambda mellett van néhány újfajta komp, illetve olyan csapatszállító is, amilyet a The Mandalorian The Tragedy című epizódjában láthattunk – és ami az ST-ben látott Első Rend csapatszállítókra hajaznak.

Itt újra megmutatkozik az inkvizítorok közötti rivalizálása, ahogy az is, hogy a Harmadik Nővér az Erőben mennyire nem jártas. A Ötödik Fivér, aki még Ezrával és Kanannel sem bírt el, úgy játszik vele, mint valami babával. Reva nem is tud a kollégáinál semmit elérni, amíg Vader nevét be nem dobja.

 

Továbbhaladva Ben újra tanúbizonyságát adja bizalmatlanságának és türelmetlenségének, aztán befut Freck, akiben lehet, hogy még a temetésén sem bíznék meg. Nem vagyok előítéletes, de ha valaki szó szerint úgy néz ki, mint egy nagyra nőtt patkány, az bizony patkány lesz. Hát még ha szereti a Birodalmat is.

Persze ez így nem rossz, úgy értem, most a közemberek szintjén is láthatjuk, hogy némelyiknek nem volt gondja a Birodalommal, sőt még támogatta is. Az ilyenek valószínűleg nem is éltek rosszul. Ugyanígy tetszik az rohamosztagos brigád, akik a Jynt szállító rabomobil legénységéhez hasonlóan csak egyszerű „melósoknak” tűnnek, akik reggel felkelnek, melóznak aztán hazamennek. Talán némelyike semennyire sem hisz jobban a Birodalomban, mint a Köztársaságban, csak éppen ez a munkájuk, hát csinálják. Kik ők, hogy megkérdőjelezzenek olyan dolgokat, amik nem kilométerekre, hanem fényévekre történtek tőlük.

Ami még durva ebben a jelenetben, hogy Ben az, aki a megállapodás ellenére szószátyárrá vált Leia helyett elszólja magát. Ez is jelzi, hogy Kenobi szellemileg sincs toppon. Viszont ügyesen kivágja magát, az meg csak külön ízt ad a jelenetnek, hogy Padméra gondol. Leia ezt egyből le is vágja. Szomorú, ahogy a szüleiről beszél, egyben megidézik Luke szavait az ep4-ből, amikor szintén Bennel beszélget az apjáról. És a beszélgetés végére még egy kis meglepetés is jutott, nevezetesen az, hogy megtudhattunk egy apróságot Ben múltjából is.

Ezt követően a patkányról kiderül, hogy tényleg patkány. Ben pedig gyorsan intézkedik, de meglepő módon nem a civilizált, emberibb időkre való fegyverrel, hanem a pisztollyal. A ketté vágott rohamoszi azért durva pillanat volt, meg az, ahogy Kenobi lelőtte a Leiát túszul ejtő katonát, kockáztatva ezzel a lány életét. Mert hát mi van, ha a rohamosztagos reflexe egy hangyányit jobb, vagy még marad a találat után annyi ereje, hogy meghúzza a ravaszt? Ja, és az is új a Jedi Tanács egykori tagjától, hogy élő pajzsként használ egy másik élőlényt.

Szerencsére az erősítéssel Tala is befut, és megmenti Kenobiék irháját, de az inkvizítorok még így is veszik a kutakodó kutaszdroid jelzését. A rivalizálás újra megjelenik, nagyon nem bírnak megülni a valagukon. Viszont a háttérben látható fénykard-gyűjteményt csak ekkor szúrtam ki. Grievous elcsöppent volna ebben a tárgyalóban.

 

Hőseink beérnek egy kis faluba, hol sok érdekes infót kapunk. Először is, bizonyossá vált, hogy Leia és Ben is tévedett. Előbbinek meg kell tanulnia, hogy nem mindenki megbízható, az utóbbinak pedig azt, hogy vannak még megbízható emberek. Aztán Lola után kaptunk egy újabb droidot, NED-B-t, aki példa lehetne C-3PO-nak, már ami a szájjártatást illeti.

De a legérdekesebb az az Ösvény megemlítése. Bár a Jediket Sidious árulónak állította be, közellenségnek, jó látni, hogy nem mindenki kajálta be a hazugságait – vagy, ha mégis, akkor időben ráébredt erre, mint Tala. Persze mi már tudtuk, hogy vannak még túlélők, de jó látni, hogy azért nem mindegyik bujkál, és például Quinlan Vos még ezekben az időkben is aktívan segít.

Mindezt viszont azért is volt fontos Bennek tudni, hogy lássa, az az út, amit most jár, nem helyes. Nem helyes elfordulnia az Erőtől, elásnia a fénykardját. Lehet ezt másképpen is csinálni. Ez a búvóhely egy újabb lépcsőfok afelé, hogy Benből újra Obi-Wan legyen.

A csevejt ugyan megszakítja egy kis intermezzo, de az igazán nagy dolgok csak ezután jönnek. Épp, mikor már menni készültek, Bent elfogja valami. Ezra rebelsbeli (2x01 The Siege of Lothal) leírásából pedig már tudhatjuk, mit érez Kenobi: félelem, düh, gyűlölet és hideg.

Ami ezután jön, az a Sith terror nagyiskolája. A rohamosztagosok felsorakoznak, a falusiak elbújnak, az inkvizítorok is lesütött fejjel állnak. És megjön Darth Vader. Megállíthatatlanul halad végig, amíg meg nem érez valamit, amit nem érzett mióta… Nos, valószínűleg Mustafar óta. Ekkor kirángat az ablakon át egy lakost és megöli, majd nemes egyszerűséggel kitekeri a fia nyakát is. Utána meg maga után vontat egy nőt, és szintén lassan megöli. Mindezt a kegyetlenkedést pusztán azért, hogy előcsalja Bent.

Itt látszik igazán, hogy Anakin, aki jó ember volt, meghalt, eltorzult, gonosz és most már inkább gép, mint ember. Egy szadista, érzelemmentes gép, akit a cél vezérel: bármi áron elfogni, megkínozni és megölni Kenobit. A szörnyű az egészben, hogy számításai nem hiábavalóak. Obi-Wan Leiát Talára bízza, aztán színre lép, mielőtt Vader újabb áldozatot szedne. És menekül. Hát nem éppen az a reakció, amit vártunk, de épp ez a szép az új SW-kbe: sokszor nem azt adják, amit várunk, hanem egy érdekes, emberi fordulatot.

De Kenobi célja nem a menekülés, hanem csak annyi, hogy távol tartsa Vadert a falutól és persze Leiától. Ám a párbajt is kerüli, érthető okokból. Rég nem forgatott fénykardot, az Erő is épp csak kezd visszatérni belé. Ő egy nyugdíjból vissz*rángatott Jedi mester, míg Vader egy mai napig praktizáló Sith nagyúr. Arról nem is beszélve, hogy milyen érzelmek kavaroghatnak most Kenobiban.

Vader pedig hozza a régi formáját. Kenobit okolja azért, amivé vált, pedig Ben teljesen felelőssé maximum a fizikai állapotáért okolható. De azért, hogy szörnyeteggé vált, azért Anakin maga a felelős. Ő döntött úgy, hogy ezzé lesz.

 

Miközben Vader és Ben fogócskáznak, Reva megint bebizonyítja, hogy neki van a legtöbb esze az inkvizítorok sorában. Rálel az Ösvény menedékházára, és láthatóan, a falakon hagyott üzenetek és a Jedi Rend jele felzaklatják. Sajnos ez nem tántorítja el, épp ellenkezőleg, még a rejtett utat is megtalálja, amin Leia és Tala menekül.

 

Végül Vader és Ben pengét akaszt. A párbaj a kőfejtőben szerintem valami eszméletlen gyönyörű. Eleve imádom, hogy az ST óta a fénykardoknak van FÉNYE!!! Nem is értem, ezzel Lucas miért nem élt az ep2-t leszámítva, pedig, ha az OT idején még bajos is lett volna a megvalósítás, a PT idején szerintem már ment volna, amire ékes bizonyíték az ep2. Már az ep7-ben is nagyon hangulatos volt így a párbaj, és itt is az. Főleg, ahogy Vader sisakját is kékes-pirosba borítja a két penge.

Szintén nagyon szépen átemelték Vader harcstílusát. Egy kézzel harcol, mint az ep5-ben, és továbbra is elég agresszív. Néha mintha Kylo Rent is megidézné. Amúgy az egész párbaj kicsit olyan, mint amikor a még esetlen Rey harcolt a jól képzett Kylóval az Ilumon. Ami talán szándékos, hiszen itt Kylo nagyapja és az az ember küzd, akiről a nevét kapta, és közben az anyja is itt szaladgál valahol a föld alatt.

Persze Ben 10 év henteskedés után nincs partiban Vaderrel. Se fénykard, se Erő terén. Bent rongybabaként hajigálja és emeli a levegőbe, s ami ezután jön… Nos, a mustafari események után a legdurvább dolog, ami Star Warsban történt. Vader begyújtja a vintriumot, aztán belerántja Bent. Ilyen kínzásról még rémálmaimban sem álmodtam volna. Hogy ugyanazt a fájdalmat akarja okozni Vader a korábbi mesterének, mint amit ő szenvedett el, ez nagyon durva. És láthatóan el akarja húzni a dolgot, hiszen végül kilöki a sérült Kenobit a lángok közül és ezzel együtt el is oltja azokat.

k0njrLY.png

Ki tudja, végül mindez hová fajult volna, ha Tala nem lő közbe. Ezután Vader már nem is lép közbe. Ahogy nézi, hogy egykori barátját elhurcolják, ahogy lobog a tűz tükröződése a lencséin, ahogy áll a lángok előtt, ez nekem mind azt súgják, hogy egyrészt, Vader maga is szenved a feltörő emlékektől, emellett a csalódástól is, hogy ilyen könnyen legyőzte a nemezisét. És talán még a lehetőséget is meglátja, hogy tovább kínozza lelkileg, hiszen a hajsza során sok embert megölhet még, amik Ben lelkiismeretét fogják terhelni. S ott lehet az is, hogy Kenobi révén leleplezhetik a Jedi-mentő hálózatot.

EJ3GAn8.png

De ez nem változtat azon, hogy Ben Kenobi ezúttal megmenekült, még ha alaposan el is páholták. Ám sajnos Leia nem ilyen szerencsés, mert ő az útja végén egy halott pilótát és a Harmadik Nővért lelte meg.

Szerkesztve: - Dzséjt
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

7 perccel korábban, Dzséjt írta:

Hát akárhogy gondolkodom, nem jut eszembe, hogy néhány jó szón kívül Vader valaha is jutalmazta volna a sikert.

Piett előléptetése egy jó példa, bár időben később történik majd.

 

9 perccel korábban, Dzséjt írta:

A Hetedik Fivér, aki még Ezrával és Kanannel sem bírt el, úgy játszik vele, mint valami babával. Reva nem is tud a kollégáinál semmit elérni, amíg Vader nevét be nem dobja.

Ötödik Fivér lesz az.

 

10 perccel korábban, Dzséjt írta:

Nem olyan, mint Rey, aki az ep3-ra már kész kollekciót tart magán a múltjából

Ep9 inkább, nem? :)

 

Ezt leszámítva pazar írás. :clap: 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.