Ugrás a kommentre

Leia Organa


Milandra

Ajánlott hozzászólás

  • 4 évvel később...
  • 3 héttel később...
  • 6 hónappal később...
  • 1 évvel később...

Nem teljesen értem a válaszod, két okból:

 

1) Mivel Leia nem tudja, hogy ki az igazi anyja és apja, ezért azt gondolataival elárulni sem tudja. Ebből következik, hogy az igazi veszély alatt én arra gondoltam, hogy Vader esetleg meglátja benne Padmé vonásait, és gyanút fog. Ezt úgy kellett volna elkerülniük, hogy Leia nem indul intergalaktikus pályára. Mivel Vadert aligha érdeklik Alderaan belügyei, ez kvázi csak a Szenátustól való "eltiltást" jelentené.

 

2) Elrejteni az Erőérzékenységét? Szerintem az EpIV-V egyetlen jelenete sem sugallja azt, hogy Leia tudatában lenne annak, hogy Erőhasználó, addig amikor az EpV-ben megérzi Luke-ot (ekkor persze elgondolkodhat a dolgon, de előtte szerintem semmiképp). Ha pedig nem tudja, hogy Erőhasználó, hogyan rejthetné el? Eleve, a nem Erőérzékeny Bail és felesége hogyan taníthatnának ilyesmit Leiának? Vagy Yodával tarják a kapcsolatot a Birodalom éveiben? Ezt nem tartom valószínűnek.

 

Szóva szerintem azért lehet Leia a Szenátus egyik fontos tagja, azért engedi meg neki Bail, hogy Vader közelében legyen Coruscanton, mert nem tudja, hogy Vader=Skywalker. Értem én, hogy Palpatine is a figyelem középpontjában van, és onnan játssza ki a Jediket, na de Palpatine nem "hasonlít senkire", akiről felismerhetnék, Leia viszont emlékeztet Padméra, szóval Vader/Palpatine akár el is gondolkodhatna, hogy mi a szösz... (főleg, hogy Padmé és Bail jóban voltak a Klón Háború idején).

1) Ezzel számolni azért dőreség lenne, pláne, hogy azt azért Bail is látja, mennyire hasonlít Leia az anyjára. De azért még senkit sem lőttek agyon, mert hasonlított valakire. Legalábbis szándékosan nem. Ennyi erővel már tényleg elzárhatta volna az alderaani palota legmagasabb tornyába is, egy kryat sárkány őrizete alatt. :) Azért a hasonlóság Leia és Padmé között annyira nem feltűnő, hogy egyből mindenki levegye a családi kapcsolatot. Amit ugye mi sem bizonyít jobban, minthogy nem is következett be. Ez már a végletek véglete. És nyilván nem szóban árulná el, de ugye van ez a misztikus energiamező, ami állandóan árulkodik másoknak, ha engedik. :)

De most akkor ebbe gondolj bele: oké, Bail nem tudja, hogy Vader Anakin. Nem felelőtlenség ez a Jediktől akkor? Nem elárulni neki, és mégis rábízni a lányt, engedni neki, hogy esetleg - nem meglepő mód -, ugyanúgy politikai pályára álljon, mint az apja és az anyja? Nem kell hatalmas képzelőerő ahhoz, hogy Leia ezen az úton induljon el, ennek a lehetősége erőteljesen megvolt. Szóval, nem felelőtlenség ezt hagyni, és úgy hagyni, hogy Bail semmit sem tud Anakin sorsáról? Mert ugye Leia így is összefuthat Vaderrel, csak anélkül, hogy Bail ez ellen bármit is tenne. Meg még tegyünk még egyet hozzá: nem tudja, hogy Vader Anakin, oké, de azt mindenképpen tudnia kell, hogy Erőérézkeny, és mint ilyet, a Birodalom üldözteti. Mégis olyan pozícióba engedi, ahol akár napi szintet találkozhat Sith-tel.

Az, hogy Leia kicsit hasonlít Padméra, a legelhanyagolhatóbb tényező ebben a kérdésben. Sokkal fontosabb, hogy Erőérzékeny, ez a legárulkodóbb.

 

2) Anakin se tudta, hogy Erőérzékeny lenne, Qui-Gon mégis tudta róla. Ezra sem tudta, hogy Erőérzékeny, Kanan mégis tudta, hogy az. A hogyanra és a mikéntre persze nem tudom a választ, mert én is csak annyit láttam Leia neveltetéséből, amennyit te, de nem tartom elképzelhetetlennek, hogy sutyiban megtanítottak vele néhány technikát. Elég, ha csak valami meditációs gyakorlatnak nevezik, vagy hasonlónak. Az Erő amúgy is elég misztikus az egyszeri halandóknak, hogy könnyen beadható egy-egy technika valami másnak. És ha esetleg Bennel tartják a kapcsolatot, akkor valami úton-módon megtaníthat ilyet. Vagy még kézenfekvőbb Ahsoka. Még csak el sem kell mondani neki, hogy Anakin lánya, elég csak annyit mondania Bailnek, hogy a kislány elkezdett furcsa dolgokat csinálni, tanítsa már meg elleplezni ezeket - mert hát joggal lehet félteni a Birodalomban egy gyereket, akinél jelentkeznek az Erő képességei.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A vitában, hogy Bail tudta-e kicsoda Vader, Dzséjttel értek egyet. A már leírtakon túl az ep3 eseményei is önmagukért beszélnek. Organa tudja, hogy Padmé gyermekei erőérzékenyek, ez már felébreszti benne a kérdést, hogy a szenátornő gyerekeiben hogy lehet ennyire erős az erő, és ő nem az a fajta ember aki hisz a véletlenben, pláne, hogy a jediket is elég jól ismeri. Azt is tudja, hogy ez a két gyermek mennyire fontos a jövő szempontjából, az nem elég, hogy erő érzékenyek, mert több ezer gyermek született és fog születni még az idő folyamán aki az és simán kilehet őket képezni a sith-ek ellen. Yodát ő menti ki a szenátusból a Sidious elleni harc után, ebből egyértelmű, hogy tudja: Palpatine sith nagyúr és ha nem is kötik az orrára azt sem nehéz kitalálnia, hogy Obi-wan egy másik sith-el küzdött mielőtt megérkezett a Polis Massára. Ha nem tudná gyanús lenne neki, hogy Obi-wan miért nem harcolt együtt Yodával, illetve Kenobi ruhája elég árulkodó arról, hogy egy nagy küzdelmen van túl, valamint Yoda is kilátásba helyezte az ő érkezését és nem hiszem, hogy ez esetben valami homályos jedi ügyre hivatkozott volna. Amikor pedig Obi-wan lehozza a hajóról a sérült és terhes Padmét, onnan már könnyen összerakhatta a képet. Azt ő is tudhatta, hogy Anakin és Padmé közeli viszonyban vannak még ha a kapcsolatukat esetleg nem is sejtette. Aztán ott van R2-D2 akit nem egyszer látott már Anakin droidjaként, nem kizárt, hogy azonnal felismerte őt. Kicsi az esély rá, hogy ennyi egyértelmű árulkodó jel után Yodáék eltitkolták volna előle, még ha nem is kötötték az orrára rákérdezhetett és kizárt hogy eltitkolták volna. Bail elnyerte már annyira a bizalmukat, hogy megbízzanak benne. Az pedig, hogy Leia szenátor lett több okból sem hordott magában annyi veszélyt mint elsőre tűnik. Sidious és Vader úgy tudták a gyermek születése előtt az anyjával együtt halt meg, azaz nem is keresték és meg sem fordult a fejükben, hogy élhet, az meg pláne nem, hogy az Alderaan-i királyi családban nevelkedik. Meg aztán találkozhattak az évek során más erőérzékeny szenátorokkal, emberekkel is, így ha éreztek is rajta valamit nem tulajdonítottak neki nagy jelentőséget. A másik kérdés, hogy érezték-e egyáltlán. Szerintem Bail is végiggondolta ezeket, valamint mivel tudta, hogy Leia fontos szereplő lehet jobbnak látta, ha ily módon felkészíti a jövő kihívásaira, és mi lehet megfelelőbb terep ennél mint a Birodalmi Szenátus? Meg ott van még az is, hogy feltehetően Leia olyan nevelést kapott, hogy a legkisebb gyanú sem ébredjen benne aziránt, hogy érzékeli az erőt, erre utal az ep6-os beszélgetése Luke-al amikor nagyon biztosan jelenti ki, hogy benne nincs meg az az erő. Ezáltal ha öntudatlanul is, de elnyomhatta magában ezeket a dolgokat amik jó álcaként szolgáltak.

 

SZERK: bocs, amikor írni kezdtem még nem láttam, hogy másik topicba megy át a beszélgetés

Szerkesztve: - Palpi
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az nyilvánvaló, hogy Bail tudja, Anakin Leia és Luke apja. Mindegy ki mit mondott neki, de nem egy hülye ember, Padmé-hoz nagyon közel állt, szóval még ha nagyon titkolóztak is összerakhatta a képet. Vader-ről is tudhat, elvégre elég sok fontos dolog összpontosult nála, töretlen volt a bizalom, elmondhatták neki. Tény és való, hogy elővigyázatossági szempontból nagyon nem ugyanazon súlyú az info, hogy a gyereked szimplán Erőérzékeny vagy konkrétan Vader sarja. Ráadásul az "Anakin meghalt a Mustafar-on" elmélet Bail-nek azért nagyon sántíthat, mert ő közelebb volt az érintettekhez és az eseményekhez is, így aligha hitte volna el a mesét.

 

Az is egyértelmű, hogy Leia nemcsak azt nem tudja ki az apja, de azt se, hogy Erőérzékeny. A nevelésénél szerintem csak arra kellett odafigyelni, hogy gyerekkorában ne nagyon használja ösztönösen az Erőt. Nekem az jött le a filmekből és a TCW-ből, hogy az Erőérzékeny csecsemők a természetes tanulási folyamat keretében az Erőhasználattal is (mint minden mással) kísérleteznek és így bizonyos szinten megtanulnak ezzel együtt élni. Valójában nem is tudnak róla miről van szó, de pár dologra zsigerből használhatják az Erőt. Ha viszont ezt ott csírájában el tudják fojtani, akkor a delikvens magától már soha nem fogja aktívan használni az Erőt, csak ha valaki céltudatosan fel nem nyitja a szemét.

A másik, hogy szerintem aktív Erőhasználat kell ahhoz, hogy egy másik Erőérzékeny megérezhesse az alanyt. Ehhez nem kell az, hogy a célpont tisztában legyen Erőérzékeny mivoltával, de az Erőt használnia kell. Anakin is így tett gyerekként, Luke is, amikor Vader-ék megérezték, a TCW-s csecsemők is használták az Erőt stb.. Leia esetében azért nem érezhette meg Vader mi a szitu, mert ő egyáltalán nem használta az Erőt. Nem hinném, hogy ez bármilyen szinten a lányon múlt volna és így volt a legbiztonságosabb.

 

Abban én se látok akkora veszélyt, hogy Leia politikai pályára került. Sőt, ez simán lehetett tudatos döntés is. Egyértelműen Luke-nak szánták azt a sorsot, hogy majd előszedik, jedit nevelnek belőle, megküzd a sithekkel és ilyenformán fogja a klasszikus úton rendezni a helyzetet. Mellette jó ha van egy olyan figura, aki politikai, diplomáciai úton közelíti meg a kérdéskört. Eleve fontos belsős infokhoz juthat, komoly kapcsolatrendszere épülhet ki stb.. Láttuk, hogy Bail milyen masszív kulcsszereplő volt a lázadás tekintetében, a lánya (aki ugye Padmé-é is) közvetlenül viheti tovább ezt a vonalat. Persze hogy ebből mi valósult meg és mi nem, az más kérdés, de alapvetően lehetett ez a kiindulási alap.

Amúgy meg szenátorként meg úgy bármilyen politikai pályán szerintem nem volt kiemelt veszélye egy Vader-rel való találkozásnak. Miért mozogna Vader ilyen körökben? Sidious-szal nyilván sűrűn találkozhatnak, de Vader-rel aligha. Leia is a 4-ben fut vele össze először és akkor se a politika miatt, hanem mert eléggé elkalandozott a drága kis hercegnő. :) A szüleire való külső hasonlóság meg semmilyen szinten nem lehetett érv ilyen kérdésekben.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az is egyértelmű, hogy Leia nemcsak azt nem tudja ki az apja, de azt se, hogy Erőérzékeny. A nevelésénél szerintem csak arra kellett odafigyelni, hogy gyerekkorában ne nagyon használja ösztönösen az Erőt. Nekem az jött le a filmekből és a TCW-ből, hogy az Erőérzékeny csecsemők a természetes tanulási folyamat keretében az Erőhasználattal is (mint minden mással) kísérleteznek és így bizonyos szinten megtanulnak ezzel együtt élni. Valójában nem is tudnak róla miről van szó, de pár dologra zsigerből használhatják az Erőt. Ha viszont ezt ott csírájában el tudják fojtani, akkor a delikvens magától már soha nem fogja aktívan használni az Erőt, csak ha valaki céltudatosan fel nem nyitja a szemét.

Igen, én is erre gondoltam, hogy valamilyen úton el kellett fojtani Leiában az Erő használatát valamilyen úton-módon. Hogy ezt aztán hogyan csinálták, jó kérdés, de erre az egyszerű szigorú neveltetéstől (minden lebegtetés egy pofon :)), Ahsoka vagy Ben közbenjárásáig sok minden szóba jöhet. Viszont valamivel mindenképpen el kellett benne nyomni ezt a természetes ösztönt.

 

A másik, hogy szerintem aktív Erőhasználat kell ahhoz, hogy egy másik Erőérzékeny megérezhesse az alanyt.

Ezra és Kanan nem használta aktívan az Erőt, mégis megérezték egymást. Qui-Gon már azelőtt tudta Anakinról, hogy Erőérzékeny, hogy a fiú versenyzett volna, márpedig a "reflexeit" addig máshol nem nagyon kamatoztathatta. Ben sem valószínű, hogy a Halálcsillagon használta volna az Erőt bedokkoláskor, Vader mégis megérezte a jelenlétét - ez utóbbi ugyan lehet a köztük lévő kapcsolat miatt is, de ehhez hasonló kapcsolat fenn állhat a gyermekeivel is. Szóval szerintem nem mindig kell aktív Erőhasználat egy személy érzékeléséhez, akkor legfeljebb könnyebb érzékelni a jelenlétét.

 

Amúgy meg szenátorként meg úgy bármilyen politikai pályán szerintem nem volt kiemelt veszélye egy Vader-rel való találkozásnak. Miért mozogna Vader ilyen körökben? Sidious-szal nyilván sűrűn találkozhatnak, de Vader-rel aligha. Leia is a 4-ben fut vele össze először és akkor se a politika miatt, hanem mert eléggé elkalandozott a drága kis hercegnő. :) A szüleire való külső hasonlóság meg semmilyen szinten nem lehetett érv ilyen kérdésekben.

Én sem hiszem, hogy túl sok esély volt a Szenátusban Vaderbe belefutni, pláne nem a Szenátus végnapjaiban. Több esély lehetett az Uralkodóval összetalálkozni, ami azért nagyobb veszély. Ennek ellenére azért néha előfordulhatott ott is, hiszen biztos akadt olyan ügye, amiben a szenátorok érintettek voltak. Még Jediként is sűrűn megfordult ott katonai ügyekben, a Birodalom második embereként sem lehetett ez igazán másképpen, legalábbis az elején. Később persze valószínűleg átkerültek az ilyen ügyek a Császári Palotába. De ott meg még otthonosabban mozoghatott. :) Viszont Leiának nyilvánvalóan oda is el kellett látogatnia néha, ha az Alderaan-rendszer ügyeit képviselve beszélnie kellett az Uralkodóval, és akkor meg ott futhattak össze Vaderrel.

Amúgy szerintem biztos, hogy Leia és Vader nem a Tantive IV-en találkoztak először. A beszélgetésük nem ezt sugallja. Úgy esnek egymásnak, mint akik egyértelműen találkoztak már párszor.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Amúgy szerintem biztos, hogy Leia és Vader nem a Tantive IV-en találkoztak először. A beszélgetésük nem ezt sugallja. Úgy esnek egymásnak, mint akik egyértelműen találkoztak már párszor.

Nekem mindig inkább úgy tűnt, hogy Tarkin-nal régi "jó" ismerősök. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 3 héttel később...
  • 10 hónappal később...

Mi van, ha Leia azért nem lett Jedi, mert inkább a családot választotta, ami még Luke rendjében is összeférhetetlen a jediséggel? :hmm:

Simán benne van a pakliban ez is. Főképp ha Han lecsillapodott és nyugodtabb életvitelre tért át (amit persze nem tudunk biztosan) a család kedvéért, akkor nem igazán illett volna a képbe, ha Leia meg pont akkor kezd el jedinek tanulni. Még ha Luke szabályai engedték is volna, akkor is sok teendővel és felelősséggel jár a jedik útja. Pláne, hogy politikai és katonai téren is lehetett épp elég elfoglaltsága.

 

De Leia karakterét ismerve én azt tartom a legvalószínűbbnek, hogy egyszerűen nem érdekelte az egész. Volt egy Padmé-hoz hasonló élete, amelyben a politika játszotta a főszerepet, majd bejött a család. Biztos, hogy ő ki is akarta élvezni az utóbbit, ha már a szüleinek ez nem jött össze. Nem tudjuk, hogy belül mit gondolt, de az OT alatt mintha teljesen hidegen hagyta volna az Erő-dolog. Kiderült, hogy Erőérzékeny, ill. Vader lánya, full elsikkadt ez a szál, senkit nem izgatott. Teljesnek érezhette az életét enélkül is, nem kezdett el jedinek tanulni már felnőttként.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 10 hónappal később...

http://hvg.hu/kultura/20161223_Carrie_Fisher_mindenki_Leia_hercegnoje_szivrohamot_kapott_egy_repulon

 

Nem tudtam hirtelen hova írjam, de Carrie Fisher szívrohamot kapott :( kitartást és mielőbbi jobbulást neki!

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.