Ugrás a kommentre

Sport


lokatelli

Ajánlott hozzászólás

11 órával ezelőtt, Donát írta:

Mi több kéne annál, hogy péntekre, szombatra és vasárnapra is jut izgulnivaló? A sprint futamon meg volt egy csomó előzés, 17 kör tömény izgalom. Ha nálad ez a "senki sem erőltette meg magát" kategória, akkor inkább nézz sakkot.

17 kör tömény izgalom? Én nem ezt láttam. Volt az első pár körben izgalom, de utána mindenki kocsikázott egymás mögött. Wéber Gabi mondta a mai felvezetőben, hogy ha kevesebb körből állt volna a sprintfutam - pl. 8-10 körös - akkor jobb lett volna és igazat adok neki. Azt a pár kört legyorsulják, ami a csövön kifér és meg is van.

Ezen a sprinten egyedül Alonso első köre volt fantasztikus, volt még 1-2 érdekesség (pl. Perez kicsúszása), de ennyi is.

 

A mai futam balesetéről: a 10 másodpercet komolyan gondolták? Egy Merciről beszélünk, amely még így is a 2. leggyorsabb autó. Verstappen jól védekezett, Hamilton gondolt egyet és belülre ment, Ver előrébb volt a kanyarnál, Hamilton pedig a nagy tempó miatt nehezen tudott bekanyarodni. Megtörtént a baleset, Max nagyot bukott, annak örülök, hogy épségben kikászálódott a kocsijából. Hamilton meg megint "szerencsés" volt, mert 10 mp ide, 10 mp oda, simán utolérte Leclercet és meg is előzte. És mintha semmi sem történt volna...

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Évek óta nem nézek F1-et. Annyira átestek a ló túloldalára a pilóták védelmében, hogy alszik rajta az ember....

A 90-es években volt a legjobb, meg még utána volt pár jó futam, és pár érdekes pilóta(Montoya, Ralph Schumacher, Raikonen, Weber), de ahogy haladunk 2021 felé, egyre langyibb lett az egész. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Sprint futam: ha azt nézzük, hogy ez az egyik szabadedzés helyett van megtartva, akkor mindenképpen jobb szórakozást jelent, mint a teljesen tét nélküli gyakorlás, még akkor is, ha kevesebb igzalom van rajta, mint egy rendes versenyen. Összehasonlítva a legutóbbi 2016-os reformmal, amikor az időmérőt akarták új formába önteni, ahhoz képest ez egy sokkal működőképesebb koncepció lehet. Ezzel együtt az időmérő és a jövőbeni pole pozíciók értékét megváltoztatja (ezek után érdekes, hogy Hamilton pole rekordját még egy másik rendszerben szerezte). Összességében többel lehet bukni a sprintben ezzel a konstrukcióval, mint amennyit nyerni lehet, ha előzöl néhányat, mivel az igazi pontokat vasárnap osztják, így magának a szombati futamnak az értékéből is kissé elvesz az, hogy mindenki inkább a rendes versenyen akar kockáztatni. Szerintem a jövőben ki fogja még forrni magát ez az egész, de így elsőre nem volt rossz.

 

Baleset: szerintem nagyon a határán volt a versenybalesetnek ez az ütközés, de a büntetés megadható volt, Hamilton volt az aki megpöckölte Verstappent. Az eset kontextusba helyezésével azért kirajzolódik az idei szezon kiélezettsége. A Mercedes egyre jelentősebb hátrányba kerül és nem csak a pontok tekintetében, hanem a mutatott forma, magabiztosság terén is a Red Bull egyértelműen lépéselőnyben van. Ez teljesen új helyzetet teremt a Mercedes számára (ilyen szituációban utoljára 2013-ban voltak) és ebbe az esetbe szerintem az is belejátszott, hogy mi történt a korábbiakban. Egyrészt szombaton az F1 történetének első sprintfutamán, azok után, hogy magabiztosan behúzta a pénteki időmérőt, a rövidített versenyen elmaradt Verstappentől és látta, hogy később csak nehezen tudná követni őt versenyhelyzetben és hazai közönség előtt Hamilton nagyon bizonyítani akart. Másrészt a szezon során Verstappen több éles, a még megengedhető agresszivitás határát súroló manővert hajtott végre Hamilton ellen (Imolában, Barcelonában pl.) amikor Hamilton mindig elvette a gázt és inkább besorolt mögé. Most nem vette el és kicsit a régi (még a McLaren-es) Hamiltont láthattuk, akiben biztosan volt egy adag elszántság amiatt is, hogy lassan tudatosult bennük, hogy idén nem ő a favorit. 

A koccanást illetően több véleményt is olvastam versenyzőktől, Leclerc, aki ott volt az akció közvetlen közelében azt mondta, hogy szerinte versenybaleset volt. Szerintem Verstappen volt pozíció előnyben, még ha a kanyarbemenetnél még nagyjából egymás mellett voltak is, de versenyív az övé volt. Hamilton tempóelőnyből jött, már a rajtnál jobban jött el, aztán az első körben végig látszott, hogy gyorsabb lehetne Verstappennél, aki viszont jól védekezett, volt, hogy össze is értek, de tudta tartani Hamiltont. A kanyarban Hamilton csúszott le az ívről kifelé, ő okozta a balesetet (ezért érzem jogosnak azt, hogy nem egyszerű versenybalesetnek minősítették), de Verstappen ha akart volna kívül elfordulhatott volna a szélesebb íven (a rajt után, ahol a bemeneti íven Hamilton előrébb is volt, Verstappen kívül le is ment félig a pályáról, hogy megtartsa a pozícióját) ezen az íven Alonso több előzést is bemutatott szombaton. Ráadásul Horner kifakadása, hogy abba a kanyarba nem lehet bemenni belülre előzési szándékkal (önmagában nettó baromság :facepalm:), láthattuk, hogy Hamilton az utolsó, mindent eldöntő előzését Leclerc ellen ugyanabban a kanyarban csinálta meg, belülről, csak Leclerc több helyet hagyott neki, más kérdés, hogy elrontotta a kigyorsítást, de lehet ott előzni, ha megvan a tempóelőny.

Ami a büntetést illeti, ez a vélt, vagy valós jogosság csak akkor fáj a Red Bullnak, amikor az ő versenyzőjük jön ki rosszul belőle. Az előző versenyhétvégén mikor Perez kétszer egymás után(!) teljesen szabálytalanul leszorította a pályáról egy előzési kísérlet közben Leclercet, majd Leclerc visszaesett Perez meg kapott egyszer 5 másodpercet, majd mégegyszer annyit (ugyan belengették neki is a bokszutca áthajtásost, de csak még 5-öt kapott másodikra) és a verseny végén simán kiautózta a különbséget és így az előtt végzett, akit kétszer megszivatott.... akkor hogy, hogy nem Horner meg Marko nem sírta tele a médiát a szabályok igazságszolgáltató szerepét számonkérve. De ha Verstappennél maradunk, 2018 Kína, belső íven beesik Vettel mellé elkésve, kiüti Vettelt, aki 9. míg Verstappen meg bejön negyediknek, amiből a 10 másodperces büntetés után 5. hely lett, de így is jóval jobban járt, mint Vettel, akinek elrontotta a versenyét. Szintén nem hallottam a moralizálás hangját a RB-tól... arról meg nem is beszélve, hogy az első Hondás győzelmüket úgy szerezték, hogy Verstappen leszorította a pályáról (úgy, hogy meg is lökte) Leclercet, majd nem engedte vissza maga elé és ezért egyáltalán semmilyen büntetést nem kapott!
Eleve a szankciókat nem úgy hozzák, hogy morális elégtételt szolgáltassanak a pórul járt versenyzőnek, hanem mindennek van egy büntetési tétele és ezt osztják ki és nem azt nézik, hogy ki milyen autóba ül, hanem mindenkire egyformán vonatkozik a büntetési tétel, aztán, hogy a verseny további része hogyan alakul az már nem rajtuk múlik. Egyáltalán nem volt ez sima egészen a végéig Hamiltonnak és hatalmasat kellett mennie ahhoz, hogy ebből győzelem legyen. Az biztos, hogy ezek után más lesz ez az idei párharc közöttük, szerintem továbbra is Verstappen a favorit és ez a kudarc csak még jobban fogja motiválni. Aztán évek multán lehet úgy nézünk vissza erre a koccanásra, mint a Senna és Prost, vagy a Schumacher és Hill közöttire, ami egy vb címről is dönthetett.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

3 órával ezelőtt, Wilde írta:

Ráadásul Horner kifakadása, hogy abba a kanyarba nem lehet bemenni belülre előzési szándékkal (önmagában nettó baromság :facepalm:), láthattuk, hogy Hamilton az utolsó, mindent eldöntő előzését Leclerc ellen ugyanabban a kanyarban csinálta meg, belülről, csak Leclerc több helyet hagyott neki, más kérdés, hogy elrontotta a kigyorsítást, de lehet ott előzni, ha megvan a tempóelőny.


Hogy Umbridge-et idézzem, ehhem, ehhem:

 

Lehet, hogy egy kép erről: út és , szöveg, amely így szól: „VERSTAPPEN LECLERC”

 

Nem Leclerc-en múlt, hanem egyértelműen Hamiltonon, aki jelentősen kijebb csúszott Verstappen ellen, mint Leclerc ellen.

Totálisan rosszul választotta meg a bemeneti tempót, ami ott a Copse-ban akár végzetes hiba is lehetett volna (Verstappen 51 g-vel csapódott a gumifalba). A 10 sec alsó hangon is könnyed büntetés, pláne, hogy a piros zászló miatt még meg is javíthatták Hamilton sérült autóját. Ha nem versenybaleset, (tehát valakit vétkes félnek lehet kihozni, és itt ez a helyzet) akkor ez bizony minimum áthajtásos bünti, mert 300+os tempónál nem játszunk a másik pilóta életével. Értem, hogy "kis" hiba volt, hiszen nem arról volt szó, hogy szándékosan nyitott a kormányon, hanem neki csúszott a hollandnak, de egy ilyen szituációban ez nem megengedhető, főleg ismerve a 10 másodperces bünti jelentőségét 52 körre vetítve. Elvileg persze nem kéne mérlegelni a bíráknak, gyakorlatban viszont sokszor megteszik, ergo a 10 másodperc nagyon könnyed ítélet. Elejét kell venni az ilyen manővereknek az ilyen extrém gyors kanyarokban.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

18 perccel korábban, Donát írta:

Nem Leclerc-en múlt, hanem egyértelműen Hamiltonon, aki jelentősen kijebb csúszott Verstappen ellen, mint Leclerc ellen.

 

Nem értek egyet. A kanyarbemenetnél beljebb volt Hamilton az íven Leclerc ellen, mint Verstappen ellen... ez oké, de a kimeneti íven, ha Leclerc ugyanúgy agresszíven otttartja az autót, mint Verstappen és nem pedig kifelé húzódik (ahogy egyébként megtette Verstappen a rajt után), akkor úgyanúgy összeérhettek volna. Ezzel nem azt mondom, hogy Verstappen hibázott, szerintem inkább versenybaleset volt, de Hamiltoné a felelősség az összeérés miatt, viszont a holland részéről is elkerülhető lett volna a baleset, még azzal együtt is, hogy Hamilton lecsúszott az ívről. A stewardok a döntésben is úgy fogalmaztak, hogy Hamilton volt a hibás, de predominantly és nem wholly. Egyébként az eredeti felvetésen, miszerint Horner kijelentette, hogy ott belül nem lehet előzni ez nem változtat (bár ez nem volt egyértelmű számomra, hogy azt vitattad-e, ha nem akkor mindegy).

 

A büntetésről pedig csak ugyanoda tudok visszakanyarodni, ahova az előző hozzászólásomban, azt a büntetést adták az ütközés-okozásért, amit ezért szoktak adni - 10 másodpercet (ennyit kapott Verstappen is, mikor kiütötte Vettelt), ilyenkor mindig magát az eseményt értékelik nem azt, hogy az azt követő események láncolatának mi lesz az eredménye. Michael Masi szavaival: "One of the big parts of stewarding that has been a mainstay for many, many years is that you should not consider the consequences in an incident. So when you judge incidents, they judge the incident itself, the merits of the incident and not what happens after as a consequence, and that’s been something the stewards have done for many years and have been advised to do from the top down – and I’m talking team involvement and so forth. That’s the way the stewards judge it, because if you start taking consequences into it, there are so many variables rather than judging the incident itself.” 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

42 perccel korábban, Ody Mandrell írta:

Érdekes cikk a 1986-os válogatottról. 

"Érdekes" cikk, ami úgy állítja be a történéseket, mintha egy bunda x jobb lett volna egy reális vereségnél. Ha én választhatnék, százszor inkább egy fájdalmas 0-6, mint egy tisztességtelen, előre lefixált bunda. Külön vicces, mikor azt fejtegeti, hogy a bundázók megbüntetése több kárt okozott, mint hasznot - miért, mit kellett volna tenni, megsimogatni a kis buksijukat, hogy ügyesek vagytok amiért bundáztatok?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ha valaki, aki nálam jobban ért a focihoz, tudna válaszolni a kérdésemre, azt megköszönném. :)

Szóval, az érdekelne, hogy az olimpián miért ilyen "langyos" rendszerint a focitorna? Csak 23 év alatti játékosok léphetnek pályára, meg néhány idősebb (talán három). A világ legnépszerűbb sportjáról beszélünk, számomra ez érthetetlen... Ronaldónak, Messinek meg az összes többi nagy játékosnak nem lenne nagy siker, ha az olimpián képviselhetnék a hazájukat?  Egy olimpiai érem eltörpül egy vb, Eb, Amerika-bajnokság stb. érme mellett? :? 

Tudtommal más csapatsportban nincsenek ilyen korlátozások. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

33 perccel korábban, caseyjones írta:

Ha valaki, aki nálam jobban ért a focihoz, tudna válaszolni a kérdésemre, azt megköszönném. :)

Szóval, az érdekelne, hogy az olimpián miért ilyen "langyos" rendszerint a focitorna? Csak 23 év alatti játékosok léphetnek pályára, meg néhány idősebb (talán három). A világ legnépszerűbb sportjáról beszélünk, számomra ez érthetetlen... Ronaldónak, Messinek meg az összes többi nagy játékosnak nem lenne nagy siker, ha az olimpián képviselhetnék a hazájukat?  Egy olimpiai érem eltörpül egy vb, Eb, Amerika-bajnokság stb. érme mellett? :? 

Tudtommal más csapatsportban nincsenek ilyen korlátozások. 

Először úgy volt, hogy csak az olimpia lesz a sportágak sport versenye, de ahogy létrejöttek a világbajnokságok és a kontinens bajnokságok úgy csökkent az olimpia presztízse. Kezdetben az amatőrök játszhattak, majd olyan futballisták, akik pályára nem léptek a világbajnokságokon vagy kontinens bajnokságokon. 1984-ben feloldották a korlátokat a profik elől, de 1992 óta az U21-es korosztályos válogatottak vesznek részt, három túlkoros játékossal. Messi és Agüero a 2008-as pekingi, 2016-ban Neymar  a saját rendezésű olimpiát megnyerte. A nők 1996 óta vesznek részt, de náluk nincsenek ilyen megkötések, hiszen ők annyi meccset nem játszanak mint a férfiak. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 órával korábban, caseyjones írta:

Szóval, az érdekelne, hogy az olimpián miért ilyen "langyos" rendszerint a focitorna?

A futballban a legkisebb presztízzsel bír az olimpia. Kb. senkit nem érdekel. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

27 minutes ago, Ody Mandrell said:

A futballban a legkisebb presztízzsel bír az olimpia. Kb. senkit nem érdekel. 

Ez nagyon fura. Azt gondolnám, az is legalább olyan nagy dolog egy focistának, mint egy kontinenstorna vagy egy vb. 

Kosárlabdában példuál totál az ellentetje: a nagy sztárokat - főleg az amcsikat - szinte csak az olimpia érdekli. A kontinenstornákat meg a vb-t nagyon sokan ignorálják. (Egy példa: a kanadai kosárválogatott a 2 évvel ezelőtti vb-n mindössze 2 NBA-játékossal állt ki. Idén az olimpiai kvalifikációs tornán már 8-an voltak...)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az országok szövetségei az Olimpiai bizottságot megkerülve hozták létre a FIFA-t, és a saját világbajnokságukat. (Olyan ez mint a mostani szuperliga kísérlet.)  A "háború" részeként nem engedték a Helsinki Olimpián indulni azokat a játékosokat akik az 1950-es Svédországi VB-n részt vettek. A keleti blokk országai emiatt nem indultak - legalábbis erre hivatkoztak - a Világbajnokságon. De amikor mi megnyertük a három aranyunkat, akkor még mindenképp többet ért mint ma. Én amúgy meg is szüntetném a focit, az olimpián. 

 

Hajrá kézis lányok! 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2 hours ago, Ody Mandrell said:

Foci az más világ. Ott nem sokat számít egy olimpia. 

 

Kár. :( Pedig az olimpián mindössze 16 ország játszik, míg a vb-n 32. Egy ilyen tornán sokkal kevesebb selejt* csapat szerepelne, ezáltal szerintem sokkal izgalmasabb lenne egy ilyen torna a vb-nél. Ez egy afféle mini vb lenne. 

Egyébként olyat is írt nekem valaki egy másik fórumon, hogy az is tényező, hogy a foci Eb mindig egy évben van az olimpiával, és a kettő együtt elég megterhelő lenne a játékosoknak. 

 

*Ezalatt azt értem, hogy egy 32 csapatos vb-re elég sok olyan ország kvalifikálja magát (főleg afrikai, ázsiai), akik alapvetően gyengék, és csak amiatt vannak kint, mert minden kontinensről kell lennie x csapatnak. Pl. Panama, Egyiptom, Szaúd-Arábia, Costa Rica, Marokkó...

 Namármost, egy 16 csapatos olimpián lényegesen kevesebb ilyen nemzet lenne. 

 

 

1 hour ago, Fives said:

Én amúgy meg is szüntetném a focit, az olimpián. 

 

Én abszolút nem szeretem a focit (és most finoman fogalmaztam), de szerintem elég fura lenne a világ legnagyobb sporteseménye a világ legnépszerűbb sportága nélkül. 

Szerkesztve: - caseyjones
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

4 órával ezelőtt, caseyjones írta:

Ha valaki, aki nálam jobban ért a focihoz, tudna válaszolni a kérdésemre, azt megköszönném. :)

Szóval, az érdekelne, hogy az olimpián miért ilyen "langyos" rendszerint a focitorna? Csak 23 év alatti játékosok léphetnek pályára, meg néhány idősebb (talán három). A világ legnépszerűbb sportjáról beszélünk, számomra ez érthetetlen... Ronaldónak, Messinek meg az összes többi nagy játékosnak nem lenne nagy siker, ha az olimpián képviselhetnék a hazájukat?  Egy olimpiai érem eltörpül egy vb, Eb, Amerika-bajnokság stb. érme mellett? :? 

Tudtommal más csapatsportban nincsenek ilyen korlátozások. 

Anno az első világbajnokság a FIFA megalapításának a környékén és az olimpiából való kiválással kezdődött. Szerették volna, ha profi sportolók is részt vehetnek a foci tornán, de az Olimpiai Bizottság ebbe anno nem ment bele, így létrejött a FIFA és megrendezték az első világbajnokságot 1930-ban. Ezt követően megállapodtak, hogy az olimpiai palettáról nem törlik a focit (mégis csak az egyik legnépszerűbb sportág), de hogy ne vegyék el a VB presztízsét, csak megkötésekkel lehet pályára lépni az olimpián. Egyébként további érdekesség, hogy a VB előtti olimpiai bajnoki címeket (1920, '24, '28) VB címmel egyenértékű presztízzsel ismeri el a Fifa, ezért van az, hogy az uruguayi mezen 4 csillag van, pedig csak két hivatalos VB-t nyertek:

image.png

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

8 órával ezelőtt, caseyjones írta:

Ez nagyon fura. Azt gondolnám, az is legalább olyan nagy dolog egy focistának, mint egy kontinenstorna vagy egy vb. 

Kosárlabdában példuál totál az ellentetje: a nagy sztárokat - főleg az amcsikat - szinte csak az olimpia érdekli. A kontinenstornákat meg a vb-t nagyon sokan ignorálják. (Egy példa: a kanadai kosárválogatott a 2 évvel ezelőtti vb-n mindössze 2 NBA-játékossal állt ki. Idén az olimpiai kvalifikációs tornán már 8-an voltak...)

Egy amerikai sportolónak nagy dicsőség az olimpiai aranyérem megnyerése. Ráadásul nekik nem fizet az állam semmit az érmek megszerzéséért, nem úgy mint nálunk. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

18 hours ago, Fives said:

Erre van orvosság: Hallgasd meg a telt házas Anfield-den a Y.N.W.A-nt. :D 

 

Á... Belehallgattam, de nincs olyan dolog, amiért én megszeretném a focit, és ez sem lesz az. :) (Ennél nekem sokkal szebb, mikor Csíkszeredában egy hokimeccs után énekli a közönség a székely himnnuszt, vagy mikor egy Ohio State egyetemi amerikai foci-meccsen éneklik az amcsi himnuszt vagy mikor egy 15.000-es litván kosármeccsen a közönség a meccs kezdete előtt énekli a litván himnuszt.)

 

Egyszerűen dühít, hogy ha a magyar fociválogatott játszik, vagy akármelyik magyar klub játszik nemzetközi mérkőzést, akkor mindenki odáig van meg vissza, utcai felvonulások, minden étterem meg kocsma közös meccsnézést szervez stb. meg mindenki nagyon képben van, még az olyanok is, akik alapvetően nem is focirajongók és igazán sose szoktak focit nézni. Persze fel lehet ezt úgy is fogni, hogy milyen jó, hogy ilyenkor az egész ország összefog és szurkol, de ha a hoki-, kézi- vagy a kosárválogatott játszik (vagy akármelyik másik válogatott), akkor érdekes módon nincs ekkora láz. :hmm: Nekem is számtalan ismerősöm van, akik nem is focirajongók, de hatalmas Eb-lázban égtek az idei meg a 2016-os foci Eb alatt, meg hatalmas drukkerek voltak - valamiért az idén januárban megrendezett kézi vb-vel kapcsolatban nem voltak ilyen lelkesek, ahol egyébként 5. lett a magyar csapat, vagy amikor a magyar kosarasok 2017-ben, 18 év után először jutottak ki Eb-re vagy mikor 2016-ban a magyar hokiválogatott az A divizós vb-n szerepelhetett.

 

Kíváncsi lennék, hogy Magyarországon hányan ismerik Szuper Levente, Meskó Zoltán, Nagy László, Dávid Kornél vagy Hanga Ádám nevét, és hányan követik/követték az ő karrierjüket. Közülük Nagy László neve talán többek számára ismert, de szerintem az ország nagy részének fogalma sincs, hogy pl. ki az a Hanga Ádám, arról meg pláne nem, hogy a még kosárlabdában is Európa 10 legjobb klubja között számontartott Barcelonában lehúzott 4 szezont - ahol amúgy az egyik legjobb játékos volt -, és nemrégiben igazolt a kontinens szintén 10 legjobb kosárcsapatának egyikébe, az egyébként a Barca örök riválisába, a Real Madridba. De ami a focit illeti, az egész ország ismeri Dzsudzsák Balázs, Kleinheisler László meg Szalai Ádám meg mindenki nevét. 

Szerintem ha véletlenszerűen leszólítanék embereket egy magyar nagyvárosban, és megkérném őket, hogy soroljanak fel 5 magyar jégkorongozót, kézist, kosarast, vízilabdázót sportáganként, valószínűleg legjobb esetben tudnának mondani egy-két sportolót minden sportágból, de ha a "fodball"-ról lenne szó, valószínűleg mindegyikőjük fel tudna sorolni vagy 15-öt is. :( 

 

Annak politikai okai is vannak, hogy rühellem a focit, de azt hiszem, ezt a részét nem is nagyon kell részleteznem, illetve ugye a fórumon tilos is a politizálás, amit én tiszteletben tartok és be is tartok. 

 

Szerkesztve: - caseyjones
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nem véletlen, hogy a világ első számú sportága a labdarúgás, hiszen mindenhol és minden körülmény között lehet űzni. Ez alól az USA volt sokáig a kivétel, de a 94-es futball vb óta ott is növekszik a népszerűsége. A világ legnézettebb  sporteseménye a futball világbajnokság, utána jön az olimpia és a futball EB. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2021. 07. 25. - 18:16, Donát írta:

Ha valaki, aki nálam jobban ért a focihoz, tudna válaszolni a kérdésemre, azt megköszönném. :)

Szóval, az érdekelne, hogy az olimpián miért ilyen "langyos" rendszerint a focitorna? Csak 23 év alatti játékosok léphetnek pályára, meg néhány idősebb (talán három). A világ legnépszerűbb sportjáról beszélünk, számomra ez érthetetlen... Ronaldónak, Messinek meg az összes többi nagy játékosnak nem lenne nagy siker, ha az olimpián képviselhetnék a hazájukat?  Egy olimpiai érem eltörpül egy vb, Eb, Amerika-bajnokság stb. érme mellett? :? 

Tudtommal más csapatsportban nincsenek ilyen korlátozások. 

 

Az olimpiai eszméhez van köze, ami az amatőr sportot helyezte fókuszba a minél szélesebb belépési küszöb okán. Persze kezdetben a legtöbb sportágban csak amatőr sportolók vettek részt (az újkori olimpiák első néhány évtizedében az életvitelszerűen üzött professzionális sport vagy nem létezett, vagy még nagyon gyerekcipőben járt). Közben megalakult a FIFA és évtizedes próbálkozások árán útjára indította a világbajnokságot 1930-ban (korábban leginkább az angol szövetség, az FA be nem lépése és elkülönülése jelentette a kerékkötőjét a folyamatnak, az angolok nem is vettek részt a vb-n 1950-ig), ami kifejeztten a professzionális futball csúcseseménye lett. Ezek után az olimpiában akár potenciális riválist is láthatott a FIFA és nem erőltette az olimpiai futball megreformálását, de ez visszafelé is működik, ahogy a futball a legnépszerűbb sportesemény lett a világon és ma már egy vb-t tényleg többen néznek, mint egy olimpiát, úgy egy teljes értékű futballtorna elvonná a figyelmet az olimpia többi sportágától, amelyek számára ez a négyévenkénti megméretettés tényleg az adott szakág csúcseseménye. 


Ronaldo és Messi is szerepeltek a korábbi olimpiákon, előbbi Athénban, utóbbi Pekingben, ráadásul Messi aranyérmet is nyert az argentinoknak 2008-ban (ezidáig ez volt az egyetlen nagy trófea, amit a válogatottal nyert, idén tudták megnyerni a Copa Americát). Ugyanakkor a futballnak nem alakult ki az évtizedek alatt az a presztízse az olimpiákon, mint ami a világbajnokságokon megvan, hogy ott korlátozások nélkül tényleg a legjobbak szerepelnek és ennek a sportágnak igenis az a legmagasabb szintje. Messi bármikor odaadta volna azt az aranyérmet azért, ha vb-t tud nyerni az argentinokkal!

 

Más sportágakban úgyanúgy voltak korlátozások, az általad is említett kosárlabdában például egészen 1992-ig nem szerepelhettek az NBA játékosok az amerikai csapatban, hanem mindig NCAA játékosokkal álltak ki. Az, hogy ma az amerikaiaknál megvan a presztízse annak, hogy akár a legnagyobb sztárok is eljönnek az olimpiára éppen ennek az 1992-es "Dream Team"-nek az eredménye, akik akkor óriási különbséggel verték meg a világot és mutatták meg, hogy mekkora a különbség az USA és a vliág legjobbjai között (abban a csapatban több későbbi Hall of Famer volt: Michael Jordan, Magic Johnson, Charles Barkley, Larry Bird, Scottie Pippen, Patrick Ewing, Karl Malone, John Stockton, David Robinson, Clyde Drexler, Chris Mullin, gyakorlatilag Christian Laettner - őt ekkor draftolták az NBA-be - kivételével mindenki!). Azóta csak egyszer - 2004 - nem tudták megnyerni az aranyérmet és számukra mindig is egy presztízs, hogy megmutassák, ez az ő sportáguk, ők uralják és dominálják a kosárlabda világát és a legnagyobb sztárok is többé-kevésbé szívesen vesznek részt az eseményen. Itt is azt tudom ugyanakkor mondani, hogy ha megkérdeznénk szegény Carmelo Anthonyt, hogy a zsinórban nyert három aranyérmét odaadná e egyetlen NBA bajnoki gyűrűért, akkor gondolkodás nélkül igent mondana.

 

Az olimpiákon is előfordul, hogy be tud vonzani egy-két nagy futballsztárt. 2008-ban például nem Messi volt feltétlenül a legnagyobb név a labdarúgó tornán, hanem az a Ronaldinho, aki akkor célul tűzte ki, hogy megnyeri a brazilokkal az egyetlen trófeát, amit Brazília korábban sohasem tudott megnyerni labdarúgásban... neki ez akkor nem sikerült, de később egy másik szupersztár - Neymar 2016-ban Rióban, hazai pályán (közvetlenül egy rosszabbul sikerült hazai vb után) viszont nyerni tudott a brazilokkal és biztos vagyok benne, hogy neki az akkor nagy büszkeség és siker volt. Az idei tornán nincsenek nagy világsztárok, de az olimpia sohasem fogja a labdarúgásban azt a szerepet betölteni, mint az atlétikában, vagy úszásban és szerintem ez így is van jól. Itt lehetősége van focizni a fiataloknak, de ne a fociról szóljon az olimpia (arra ott van az eb, vb), hanem azokról a sportokról, amelyek egyébként nem kapnak akkora figyelmet. 

 

Szerk.: ez @caseyjones-nak válasz, nem tudom, miért Donátnak címeztem...

 

Egyébként grat a Fradinak, eddig nagyon meggyőző volt a csapat teljesítménye a selejtezőben (nem csak tegnap), most már jönnek a keményebb ellenfelek, de innentől az európai kupaszereplés már biztos. :clap:

Szerkesztve: - Wilde
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Üdv. 

Nem tudtok nekem segiteni, hogy találjak egy olyan közvetitést, ahol megtudnám nézni a Japán vs Dominikai köztársaság baseball meccset, az olimpiáról? Nem baj a ha külföldi is, csak végig tudnám nézni. :)  

Mindenhol csak egy 2 perces összefoglaló van.  :(    

 

Ez az egyetlen sportág még, amit tudok élvezni teljesen. 

Köszi az esetleges segitséget!

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.