Ugrás a kommentre

Egyéb fontos


Darth Krande

Ajánlott hozzászólás

1 perccel korábban, Donát írta:

Alapesetben egyetértenék. De ebben az extrém helyzetben ez a legkézenfekvőbb megoldás. Aki elveszti a munkáját és nem talál magának másikat, az kapjon alapjövedelmet - nevezhetjük munkanélküli segélynek is - hosszabb ideig. Ezek az intézkedések csak addig maradnának fenn, amíg a speciális helyzet fennáll. Fel kéne ébredni és látni, hogy ha a gazdaság zsugorodik, és az emberek utcára kerülnek, akkor az mindenki problémája lesz, nemcsak az adott rétegé. Ehhez kellenek olyan megoldások, amik segítenek ezeknek az embereknek és a vállalkozásoknak átvészelni ezt a periódust.

 

Szerintem a recept egyszerű: otthoni munka ameddig és akiknek lehetséges. Akik elvesztették az üzletüket (cégek) vagy az állásukat (magánszemélyek), azokat célzott anyagi támogatással megdotálni, állami vásárlásokkal stimulálni a piacot mindaddig, amíg oltás de legalább biztonságos gyógymód rendelkezésre nem áll.

Pontosan ez lett volna a kérdésem, hogy akkor én is megkapnám ugyanezt az összeget, aki itthonról dolgozik és az a barátom is, akit kirúgtak?

Akkor igazából Te magasabb munkanélküli segélyre gondolsz és hosszabb időre, mint ami most van hatályban, ha jól értelek.

Ezt már legitim vitának tartom, de ez nem válthatja ki a munkahely megőrzésre irányuló törekvéseket.

Csak sokan nem erre szoktak gondolni, amikor "alapjövedelmet" mondanak.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2 perccel korábban, Brodie írta:

Pontosan ez lett volna a kérdésem, hogy akkor én is megkapnám ugyanezt az összeget, aki itthonról dolgozik és az a barátom is, akit kirúgtak?

Akkor igazából Te magasabb munkanélküli segélyre gondolsz és hosszabb időre, mint ami most van hatályban, ha jól értelek.

Ezt már legitim vitának tartom, de ez nem válthatja ki a munkahely megőrzésre irányuló törekvéseket.

Csak sokan nem erre szoktak gondolni, amikor "alapjövedelmet" mondanak.

A helikopter pénz az Amerikában dívik, azt nem pártolnám. Igen, ilyen értelemben az alapjövedelem rossz megfogalmazás volt a részemről. Én célzottan adnám azoknak, akiknek nincs jövedelme, mert arra nem lesz pénz szerintem, hogy a középosztályt tovább hízlalják. A cégeket állami megrendeléssel kellene felszínen tartani illetve a bérek jelentős részét - nemcsak a rárakódó közterheket - átvállalni az államtól, hogy kevésbé építsenek le a vállalatok és az alkalmazottakkal viszonylag olcsón elvégztethessenek olyan cégkörüli feladatokat, ami kevésbé vásárló központú rövid távon, és nem feltétlenül hajt bevételt, de hosszabb távon segítene nekik a hatékonyabb működésben.

Emellett kamatmentes lehívható kölcsönök feltételeit kellene biztosítani a kkv-k számára, hogy ha esetleg likviditási zavarba kerülnének, akkor azt tudják használni. Bár ha jól emlékszem, erre már volt is egy pár lépés, az MNB eddig elég jól vizsgázott a válság alatt.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

3 órával ezelőtt, Donát írta:

Közgazdászként mondom, hogy ez a válság más lesz, mint az eddigiek, mert egy rohadt nagy esés történt nagyon gyorsan. Viszont ez csak a kezdet. Ha sokáig tartanak a korlátozások, szinte minden szektorba be fognak gyűrűzni a negatív hatások szimplán a jövedelem és ezáltal a kereslet visszaesése miatt. Tehát a gazdasági hatások, amiről Revan ír, nagyon is valósak. Viszont Revan egy dologban téved: még pedig abban: hogy ne lehetne alapjövedelemhez juttatni az embereket. Már vizsgálják is, miképpen lehetséges, de pont a jövedelmek visszaesése miatt történő deflációs hatás miatt az infláció veszélye nélkül lehet szépen pénzzel ellátni az embereket munka nélkül, amíg a válságnak nincs vége.

Unortodox gazdasági megoldások kellenek és korrekt mód látni kell, hogy ez a válság mennyi embernek mekkora kiesést okozhat. Ne ess abba a hibába, amibe SZERINTEM a kormány is esett, hogy egy nagyon szűk réteg számára ad csak kompenzáló juttatásokat, és nem mérte fel reálisan, hogy mekkora erejű lesz a gazdasági válság.

 

Ez egy gyenge érv. Yoda példája és statisztikája jól mutatja, hogy nemcsak az idősekre veszélyes, bár ARÁNYAIBAN a fiatalabbakra kevésbé az. Teszem azt, te szívesen tennéd ki magadat a betegségnek mondván, hogy 20-ból 1x kórházba kerülsz és mondjuk egy életre lecsökken a tüdőkapacitásod? 

 

És akkor ez még az egyéni szemszög, mert a valódi ár az az, amit Bomarr is írt: ha szabadon engeded a vírust, annyira leterheltek lesznek a kórházak, hogy több ezer ember fog meghalni amiatt, mert nem jut hely és ellátó személyzet a kórházban neki. Emberek, akik megmenthetőek lennének. Szerintem nincs az a gazdasági ár, ami miatt etikai szempontból be lehetne vállalni az emberek életével való játszadozást. "Egyszerűen" unortodox gazdasági megoldással el kell látni az embereket jövedelemmel, a vállalatokat támogatással, mégha ennek gazdasági eladósodás is az ára. Nem véletlenül jelentett be pl. Trump vagy az EKB is korábban szinte példátlan nagyságú mentőcsomagot.

 

Ez Ody egyébként neked is mutathatja, hogy mennyire téves dolog elbagatellizálni a gazdasági hatást. A valóság ez összefoglalva:

1. nagyon komoly egészségügyi hatása van a vírusnak, mert az öregekre nagy veszélyt jelent, a többiekre közepes veszélyt jelent, de a rendszer leterheltsége MINDENKIre nagy veszélyt jelent

2. gazdasági hatása az önkéntes izoláció miatt már az elején drasztikus volt, ami a hosszú távú korlátozások esetében begyűrűzik majd minden szektorban

3. ettől függetlenül NEM az a helyes döntés, hogy feloldjuk a szigorítást, hanem az, hogy célzott támogatással látjuk el a rászorulókat és lehetőség szerint fenntartjuk a keresletet egy olyan szinten, ami életben tartja a gazdasági szereplők 80-85%-át, elhozva ezzel egy "egészséges" megtisztulást.

Donát, adja az Ég, az Erő és minden, hogy tévedjek, és adja az Erő, hogy neked legyen igazad. Én örülnék legjobban, ha ez alapjövedelem, vagy ahhoz hasonló célzott támogatás lenne. Még akkor is, ha csak ideiglenesen. Szerinted meg lehetne oldani, hogy legalább negyed évre, tehát három hónapra, akinek nincs állása, nincs otthon rendszeres távmunkája, az kapjon legalább havi 70.000-90.000 körüli összeget? Aztán mondjuk negyed évente döntenének arról,  hogy újabb negyedévre meghosszabbítsák ezt a rászorulóknak?

24 perccel korábban, Donát írta:

Alapesetben egyetértenék. De ebben az extrém helyzetben ez a legkézenfekvőbb megoldás. Aki elveszti a munkáját és nem talál magának másikat, az kapjon alapjövedelmet - nevezhetjük munkanélküli segélynek is - hosszabb ideig. Ezek az intézkedések csak addig maradnának fenn, amíg a speciális helyzet fennáll. Fel kéne ébredni és látni, hogy ha a gazdaság zsugorodik, és az emberek utcára kerülnek, akkor az mindenki problémája lesz, nemcsak az adott rétegé. Ehhez kellenek olyan megoldások, amik segítenek ezeknek az embereknek és a vállalkozásoknak átvészelni ezt a periódust.

 

Szerintem a recept egyszerű: otthoni munka ameddig és akiknek lehetséges. Akik elvesztették az üzletüket (cégek) vagy az állásukat (magánszemélyek), azokat célzott anyagi támogatással megdotálni, állami vásárlásokkal stimulálni a piacot mindaddig, amíg oltás de legalább biztonságos gyógymód rendelkezésre nem áll.

Igen, tényleg ez lenne a legjobb. Ez nagyon segítene a rászoruló embereken. És akkor maradhatnának a korlátozások, amíg nincs gyógymód, vagy oltás.

Szerkesztve: - Darth Revan9
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

3 perccel korábban, Darth Revan9 írta:

Szerinted meg lehetne oldani, hogy legalább negyed évre, tehát három hónapra, akinek nincs állása, nincs otthon rendszeres távmunkája, az kapjon legalább havi 70.000-90.000 körüli összeget? Aztán mondjuk negyed évente döntenének arról,  hogy újabb negyedévre meghosszabbítsák ezt a rászorulóknak?

Nem igazán vagyok otthon munkanélküli segélyben, szóval nézegettem ez alapján a kalkulátor alapján, hogy megy ez jelenleg: https://www.hrportal.hu/allaskeresesi-tamogatas-kalkulator.html

 

Ez alapján jelenleg a bruttó átlagkereset után 127650 ft jár havonta, maximum 90 napig. A járadék nagysága és a kedvezményes időszak hossza attól függ, hogy mennyi nap munkaviszonya volt az illetőnek előtte. Abból még TB-t fizetni kell, de ha jól értem, ebből egyéb állami járulékokat nem vonnak, szóval ez fedezné az általad kért összeget.

 

Amit itt szerintem tenni kéne, az a 90 nap biztosítása a korábbi munkaviszony hosszától függetlenül a járvány idejére, illetve gyors folyósítás (most 30 nap a határidő), rugalmas ügyintézés valamint nagyobb keretet elkülöníteni erre a célra, mint egy normál költségvetési büdzsében, mert várhatóan JÓVAL többen fogják igénybe venni. A járvány elhúzódása idején esetleg a 90 napot ki lehetne tolni még 60 nappal vagy ilyesmi. De a jelenlegi metódusból kiindulva - ha jól értem a jelenlegi rendszert - akkor ez megfelelő tervezéssel megoldható kéne, hogy legyen.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Rengeteg nagyon jó cikk jelent már meg a járvány negatív gazdasági hatásairól, rengeteteget olvasok is ilyeneket, és mind neves közgazdászok véleményei alapján íródtak.

Ami a lényeg hogy azok a cégek fognak a váláság után megindulni felfelé, akik meg tudják addig tartani az alkalmazottaikat. Persze logikus is hisz ha kirúgja a vállalkozó most az embereit, akoor majd ha már megszünnek a korlátozások, akkor nem tud újranyitni hisz nincs embere(akiket kirúgott a hónapok alatt nyilván találnak más melót).

MInél tovább fog húzodni ez az otthonmaradósdi, annál súlyosabb lesz a válság. Ez is tiszta, hisz minél tovább munkanélküli valaki annál több tartalékát éli fel, és minden tartós terméket amit szeretett volna venni, nem fog megvenni(pl autó).

Azaz most még az is baj hogy a bizonytalan jövő miatt az emberek visszafogják mindennemü nem lényeges nagy fogyasztásukat(én se festetek most ki, nem csináltatok meg szakemberes melókat pedig idén akartam, hanem tartalékolok, ha nagyobb lesz a baj). Emiatt mondjuk kevesebb autó fogy, bocsájtják majd el onnan is az embereket, és ha mondjuk ő meg mosógépet akart venni azt sem fog ,a mosógép-gyárból is repülnek stb. És ez szépen gyűrűzik tovább.

Ezért nagyon fontos az amit Donát írt hogy mindenképp valamiféle jövedelemhez kell juttatni az elbocsátott embereket, hogy ne csússzanak le, mert ha már teljesen újraindítható a gazdaság akkor amiatt nem fog felfelé indulni(V alakú válságot feltételeznek a nagyon optimista közgazdászok) mert nem lesz fogyasztó. Nem fognak étterembe, moziba akárhova járni mert nem lesz egy vasuk sem.

 

Én azon a véleményen vagyok hogy ha nem is most de nyár elején újra engedni kell az embereket menni. Az egyik nagyon jó érv hogy ha otthon ül és nem kapja el akkor akkor fogja mikor kiengedik,azaz mindenképp elkapja. Akkor viszont legyünk rajta túl hamarabb. Mert az nem fog menni évekig hogy szigorítunk, aztán hónapok múlva lazítunk, de rájövünk hogy megint sok a beteg és megint szigorítunk. Illyen évekre elhúzodó bizonytalan helyzetre az emberek reakciója az lesz hogy tényleg semmit nem fognak vásárolni a kaján kivül. Hisz jövőre ha megint szigorítás lesz és ki fogják rúgni akkor nem vesz majd autót mondjuk hitelre.

Az emberek biztonságérzetét és egyfajta biztos jövőképet kell nekik adni ami a vírus elött volt. Előre tudjanak tervezni, hogy fizessen be jövőre nyralásra stb.

A másik érv amellett hogy most fertőződjön át a lakosság hogy az őszi másofdik hullámot már enyhébb tünetekkel átvészelhetjük azaz nem kell otthon maradni. Ez eddig minden vírusnál így volt. Erre a koronavírusra még nincs bizonyíték, de legyünk optimisták hogy úgy fog viselkedni mint a többi vírus.

Magyarán, túl kell lennünk a legrosszabbon, hogy ne szivasson meg minket évente.  Az influenzához hasonlóan ez sem fog eltünni, velünk lesz mindig, de ahhoz hogy olyan természetessé váljon mint az influenza a téli időszakban sok ember kell hogy elkapja. Így is úgyis el fogja kapni, ha nem most akkor majd ha mehet újra. Akkor legyen most.

Szerintem 3 hónap alatt el lehet azt a görbét laposítani úgy hogy ne omoljon össze az egészségügy, de ha itt fél évig nem engedik az embereket dolgozni abból még nagyobb baj lesz.

 

Ody: Lehet téged nem érintett a 2008-as válság engem viszont kirúgtak. Úgyhogy nem kéne elbagatellizálni ezt a mostanit sem szerintem.

 

A számok még mindig azt mutatják hogy a halálos áldozatok nagyon nagy többsége idős krónikus betegségben szenvedő ember akiknek a nagy része belehalt volna a saját betegségébe.

Azt nem tudják még hogy az egyik emberen miért súlyosak a tünetek, a másikon meg miért nincsenek.

De a nagy többséget ez a koronavírus egészségileg nem rengetei meg nagyon. Nézzük meg az Észak-olasz régiót , hogy mennyien lakják, mennyien haltak meg és mennyien fertőződtek meg. De a fertőzöttek nagy része is enyhe tünetekkel átvészeli.

Nyilván a médiának az a katttintásvadász hír ha csak a negatív híreket közli. Pl a 48 éves fazon. De a gyógyultakat is meg kéne írni. Vagy azt hogyha a valódi fertözöttek száma 10-szerese az ismertnek az pont azt bizonyítja hogy a többségre nam hat, vagy enyhe tünettekkel átvészeli. Kicsit náthás let azt gondolja hogy megfázott, nem megy el orvoshoz, nem kerül be az ismert esetek közé, akinek meg semmilyen tünete nincs az meg nyilván nem megy orvoshoz.

Természetesen nem akarom elbagatellizálni, nekem is van egy 75 éves édesapám, aki nagyjából sz*rik rá és ugyanúgy jön-megy. Tudom hogy nektek is vannak idős szüleitek.

De a totális rettegés és a nemtörödömség között meg kéne találni a középutat. 

Amitől én úgy gondolom hogy a lakosság fele már átfertőzödhetett az az hogy ugyanúgy járnak az emberek a dolgaikat intézni. Járok bevásárolni, a boltban vannak és nincs meg a másfél méter távolság.

Járok dolgozni, a kollégáimmal az öltözőben is közel vagyunk egymáshoz. Megfogok sok mindent amin rajta lehet a vírus.

Tehát nincs teljes izoláció. A bevásárló ember ha elkapta a vírust valakitől a boltban, haza viszi az otthon ülő családtagjainak.

Egyszerűen nincsenek meg a feltételei annak hogy minden ember minden másik embertől másfél méterre legyen hónapokig.

Azt is megmondták a virológusok, hogy a lakosság 2/3-a el fogja kapni, csak ugye a görbe miatt nem mindegy milyen ütemben. Emiatt jó az otthonmaradás. De 3 hónapnál tovább teljesen értelmetlen. Addigra már nagyon sokan elkapják és át is esik rajta.

De különben a nyugati országok is lassan indítják már a gazdaságot.

Aztán majd a történelem eldönti hogy ez erkölcsileg helyes volt-e vagy sem. Nagyon nehéz helyzetben vannak most az állami döntéshozók is. Megmentsek-e idős krónikus betegeket amig lehet olyan áron hogy tizmilliók vesztik el a munkájukat, megnő a családírtások, öngyilkosságok száma, és súlyosabb esetben engem és kormányomat felakasztanak, majd mint minden nagy válság(pl 1929-33) után a szélsőségesek kerülnek hatalomra(vagy náci, vagy kommunista), vagy hagyjam átmenni a vírust az embereken és nagyon sok nagymama, nagypapa fog meghalni, de a gazdaság nem omlik össze, viszont én bukom a hatalmat.

 

Holnap gazdasági kérdéseket fogok feltenni, mert pár kérdés felmerült bennem a mostani helyzettel kapcsolatban(pl hogy juthattunk ideáig). Van itt pár hozzáértő aki hátha tud nekem válaszolni.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2 órával ezelőtt, Donát írta:

Én célzottan adnám azoknak, akiknek nincs jövedelme

Amúgy ennek a lebonyolítása, ha lesz, nem lesz egy piskóta. Kiszűrni, elbírálni kinek jár, mert ilyen helyzetben is vannak akik visszaélnek, visszaélnének a helyzettel. Aztán ha megvan akkor a folyósítás lebonyolítása, helyzetre való tekintettel, mindent telefonon, vagy neten kell intézni, ami sok élő erőt követel a hivatalokban/home office, valamint számítógépes rendszereket is le fogja terhelni.. Az egésszel csak azt akarom mondani, hogy ez egy viszonylag lassú folyamat lenne mire mindenki megkapná, szóval időben neki kellene állniuk ha ilyet akarnak.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

9 órával ezelőtt, Darth Cupsy írta:

Amúgy ennek a lebonyolítása, ha lesz, nem lesz egy piskóta. Kiszűrni, elbírálni kinek jár, mert ilyen helyzetben is vannak akik visszaélnek, visszaélnének a helyzettel. Aztán ha megvan akkor a folyósítás lebonyolítása, helyzetre való tekintettel, mindent telefonon, vagy neten kell intézni, ami sok élő erőt követel a hivatalokban/home office, valamint számítógépes rendszereket is le fogja terhelni.. Az egésszel csak azt akarom mondani, hogy ez egy viszonylag lassú folyamat lenne mire mindenki megkapná, szóval időben neki kellene állniuk ha ilyet akarnak.

Arra tényleg kíváncsi lennék, hogy meg tudnák-e oldani távban az egészet. Engem becitáltak a hivatalba múlt héten, amikor is újra igényelnem kellett az FHT-t, mert az álláskeresési ideje lejárt.

Szerkesztve: - Darth Revan9
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nem bagatelizálok semmit. Szerencsére van munkám most és 2008-ban is volt. Viszont tavaly 10 hónapig nem dolgoztam, de nem emlékszem hogy nyarvogtam volna itt, vagy látszott volna rajtam ez. Öngyilkos se akartam lenni. 

 

Tudom, hogy vannak szegénysorsú emberek, de pl. az én családom is a nulláról indult, és büszke vagyok arra amit elértünk. A lényeg, hogy még mindig el lehet menni dolgozni, csak akarni kell... Nekem sincs álom melóm, sőt nagyon stresszes most és veszélyes is de mégis csinálom mert kell a pénz. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

 

Mondjuk, mint ismert én nem félek a vírustól, ennek ellenére betartom, mert nem vagyok akkora paraszt, hogy ne tegyem, de az fel tud húzni amikor én képes vagyok megtenni ezt, más meg cseszik rá és ugyanúgy rám áll bezzeg fordított esetben biztos elkezdene rinyálni. A legjobb meg az amikor beáll közém meg az közé akitől tartom a távot utána meg teszi a hülyét, hogy azt hitte nem a sorban állok, mintha hetek óta nem ez lenne már a rendszer.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

8 órával ezelőtt, Ody Mandrell írta:

Nem bagatelizálok semmit. Szerencsére van munkám most és 2008-ban is volt. Viszont tavaly 10 hónapig nem dolgoztam, de nem emlékszem hogy nyarvogtam volna itt, vagy látszott volna rajtam ez. Öngyilkos se akartam lenni. 

 

Tudom, hogy vannak szegénysorsú emberek, de pl. az én családom is a nulláról indult, és büszke vagyok arra amit elértünk. A lényeg, hogy még mindig el lehet menni dolgozni, csak akarni kell... Nekem sincs álom melóm, sőt nagyon stresszes most és veszélyes is de mégis csinálom mert kell a pénz. 

Jah, csak az egyik ember ilyen, a másik ember meg amolyan. Ehhez nem kell nagy érzelmi intelligencia, hogy belássuk. Van, aki mögött van védőháló, van, aki mögött nincs. Van, aki alapból is szorongós típus, vagy depressziós, stb. más meg mentálisan erősebb.

 

Ha két embert jól pofán vágnak és az egyik játszva feláll, a másik meg a földön marad, akkor nem b*szogatni kell azt, aki földön maradt, azért mert te fel tudtál állni. Mert lehet, hogy valaki gyengébb, vagy nem annyira talpraesett vagy most először vágták pofán és még nincs tapasztalata, hogy kell belőle felállni. Ilyenkor jön képbe az emberi szolidaritás és segíteni kell neki szépen felállni. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az élet ilyen Donát. Jó reggelt. Főleg ebben az országban egy merő küzdés. Azért egy diplomás ember csak nem reménytelen eset igaz? Vannak nehéz helyzetek amikben segíteni kell. Célzottan. 

 

Amúgy ha már én vagyok az érzéketlen megkérdezném, hogy pl. te mivel segítesz azon kívül, hogy szép szólamokat puffogtatsz? Ezzel semelyik elesettnek nem lesz jobb. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 órával korábban, Ody Mandrell írta:

Az élet ilyen Donát. Jó reggelt. Főleg ebben az országban egy merő küzdés. Azért egy diplomás ember csak nem reménytelen eset igaz? Vannak nehéz helyzetek amikben segíteni kell. Célzottan. 

Pont erről van szó. Ezért nem kell leszólni valakit mert halvány lila gőzöd sincs, ki a rászoruló és akit leszólsz, hogy márpedig itt nincs gáz az vajon melyik kategóriába esik. Szép és jó, hogy téged nem érint súlyosan a dolog (engem sem) de attól még igen is van egy réteg, amelyiket egy ilyen helyzet nagyon súlyosan érint. Csak ha a saját helyzeted szemellenzőként nehezedik a fejedre, akkor erről nem veszel tudomást.

 

Nagyon kedves, hogy így elszámoltatsz, de rendszeresen küldök adományt az unicefnek, illetve a rászorulóknak. Az adakozási hajlandóságom ugye már itt is megmutatkozott, szóval nem hinném, hogy ez nagyon meglepne. Meg mondjuk olyan politikai programra szavazok, ami a szolidaritást hirdeti. Miért és Te?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én mondjuk Ody hozzászólásából leginkább azt szűrtem le, hogy sajnos ebben az országban az van, hogy ha bajba kerülsz, akkor leginkább magadra, vagy ha szerencsés vagy, akkor a családodra számíthatsz. Nincs valódi szociális védőháló normál esetben sem, nemhogy ilyen rendkívüliben, és valódi támogató intézkedések helyett leginkább csak látszat dolgok történnek. Nem hiszem, hogy az ellen lenne, hogy az elesetteket segíteni kell, legfeljebb annyi a hiba, hogy nyersen fogalmazott, ami ebben az érzékeny témában talán nem szerencsés.

 

 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 órával korábban, Donát írta:

Pont erről van szó. Ezért nem kell leszólni valakit mert halvány lila gőzöd sincs, ki a rászoruló és akit leszólsz, hogy márpedig itt nincs gáz az vajon melyik kategóriába esik.

Csak én nem szóltam le senkit. Olyasmin lovagolunk ami nem történt meg. Sajnálom Revant, és remélem hamarosan rendeződnek a dolgai. Egyszerűen jobb ha pozitívan áll a dologhoz és nem világvége hangulatban. Ezt akartam leírni, erre kaptam, hogy érzéketlen vagyok. :) 

1 órával korábban, Donát írta:

Nagyon kedves, hogy így elszámoltatsz, de rendszeresen küldök adományt az unicefnek, illetve a rászorulóknak. Az adakozási hajlandóságom ugye már itt is megmutatkozott, szóval nem hinném, hogy ez nagyon meglepne. Meg mondjuk olyan politikai programra szavazok, ami a szolidaritást hirdeti. Miért és Te?

Szép dolog, hogy támogatod őket. Sajnos nekem nincs anyagi lehetőségem rá. Amit tettem, az a fórum megalapítása ami sokaknak menedék is. A semminél több. És nyilvánvalóan ha a fórumot támogatod akkor átvitt értelemben Revant és Rogot is támogatod, hogy legyen hova feljönniük.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szóval a kérdések. Nekem megdöbbentő az hogy a gazdag nyugati kapitalista rendszerekben(amihez ugye mi is tartozunk ,csak nem olyan sok pénzzel), semmilyen tartalék nincs.

Hogy ezek a gazdaságok úgy működnek hogy van a ma, ami jön bevétel, vagy felélem, vagy belefoorgatom a vállalkozásba. Ha már csak 1 hónapig nem működik a vállakozás vége mindennek.

Ezekezt onnan szűrtem le hogy pár hónapos leállás csődbe visz cégeket és még annyi tartalék sincs hogy az alkalmazottakat fizetni tudják.

Ennek mi az oka?

Miért nem tartalékolnak a cégek mikor jobban megy? Ok hogy iylen helyzet még nem volt, de lehet bármi más ami negatív.

Remélem ennek a válságnak az lesz a tanulsága hogy mondjuk a nyereségadót megnövelik illetve a munkaválallótól is vaalmi elenyésző összeget beszednek, majd ezt a két összeget berakják valami tartalékszámlára. Egészen addig míg annyi pénz össze nem jön hogy egy fél éves leállás se legyen gond.  Persze ezt törvénybe kéne iktatni.

Mert lesz még világjárvány és egyre sűrűbben.

Ennek nagyon sok előnye lenne. Az alkalmazottnak megmaradna a munkája és a fizetése, a gazdaság nem roppanna meg, az emberek a tartalékaikat nem élnék fel és ha fél év múlva újaindul a gazdaság mehet minden tovább.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Hát a munkavállalóról már csak ne húzzanak le semmit, aki félre tud rakni az úgyis megteszi és neki ez nem sokat számítana, aki meg nem tud, mert nem tud abból a pénzből amit keres pláne nem az fog segíteni rajta, hogy még kevesebbet keres emiatt. Meg ne a munkavállaló pénzéből (akármekkora százalékban is) legyen már fenntartva a cég válsághelyzetben.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

4 órával ezelőtt, Ody Mandrell írta:
6 órával ezelőtt, Donát írta:

Pont erről van szó. Ezért nem kell leszólni valakit mert halvány lila gőzöd sincs, ki a rászoruló és akit leszólsz, hogy márpedig itt nincs gáz az vajon melyik kategóriába esik.

Csak én nem szóltam le senkit. Olyasmin lovagolunk ami nem történt meg. Sajnálom Revant, és remélem hamarosan rendeződnek a dolgai. Egyszerűen jobb ha pozitívan áll a dologhoz és nem világvége hangulatban. Ezt akartam leírni, erre kaptam, hogy érzéketlen vagyok. :) 

Rendben, ha így van, akkor ok. Én máshogy értelmeztem, és csak arra akartam rávilágítani, hogy az emberek sokfélék és van akinek megadatik önállóan felállni a padlóról, van akinek meg nem. Az, hogy neked sikerült az olyasmi, amire büszkének kell lenni.  Akinek meg nem sikerül, azt egy bizonyos pontig segíteni kell. 

 

Frenkie: egy normálisan működő cégnél vannak tartalékok. A jól működő cégek úgy vannak felépítve, hogy a bevételeik arányaiban vállalnak be költségeket és a fennmaradó rész a profit. Ebbe azonban számos dolog bezavarhat, pl.:

 

A) a céges költségek fix és változó költségre bonthatóak. Előbbiek akkor is maradnak, ha a cég eladásai padlót fognak utóbbiak viszont reagálnak az eladásokra. Ha lecsökken az árbevétel, csökken a változó költség is. De a fix költségek nem. Pl. a nem sales-es alkalmazottat akkor is fizeted, ha nincs bevétel. Hacsak ki nem rúgod.

 

B) hitelek: a vállalkozások hitelt vesznek fel, hogy beruházásoka finanszírozzanak. A normál ütemű törlesztés a vállalkozás eladásainak méretéhez van igazítva. Ha nincs bevétel, a kifizetés kérdésessé válhat.

 

C) a likviditás: attól még, hogy egy cég nyereséges, még nem biztos, hogy elegendő a likvid (pl készpénz) állomány a kötelezettségek kifizetésére. Pl egy cég lehet tavaly 1 millió profitot realizált, de ha abból vett egy kocsit vagy gépet vagy bármilyen nem likvid eszközt, akkor ha januárban nincs bevétele, akkor csak a nem likvid eszközeivel tud valamit kezdeni, hogy kifizesse az alkalmazottait. 

 

D) tervezés: pont ezek miatt a tervezés nagyon fontos egy cég életében. Pl. nem vesznek 1 millióért gépet év végén, ha nincs elég likvid eszközük. Vagy: úgy határozzák meg a jövő évi kiadásokat, hogy kiindulnak az idei évből és a bevételekből és ahhoz mérten állítanak fel költési büdzsét a következő évre. A cégek általában mozgó átlagos terveket határoznak meg, azaz az elmúlt x hónap bevételeit, menedzser indexét, stbt nézik és ha változás áll be a számokban, akkor reagálnak: megnyirbálásra kerülnek a büdzsék, elküldenek embert, stb. Karcsúsítják a kiadási oldalt, ha csökkennek a bevételek, mert a befektetők a cég nyereségéből élnek, tehát nem akarnak veszteséget látni. 

 

A mostani válság azért különleges, mert nem arról volt szó sok esetben, hogy egyes cégek likviditási zavarba kerültek mert nem jutottak pénzhez a bankoktól, vagy nem is arról, hogy jó néhány hónap baljós előjelei után lecsökkent a bevételük, hanem arról, hogy a szolgáltatói szektorban szinte egyik napról a másikra földbe álltak cégek mert elvesztették a piacukat.

 

Igaz, hogy terveznek a cégek, de ilyen pesszimista forgatókönyvre nincs terv. Ráadásul a cégek esetében van olyan, hogy üzembe zárási pont ami azt a legnagyobb értékesített mennyiséget jelenti, amely mellett fel kell függeszteni a működésüket, mert a fix költségeket sem tudja kifizetni belőle a vállalat. Na most a korlátozások miatt egy csomó cég előrejelzett piaca ezen szint alá esett, ami miatt be kell zárni ideiglenesen a kaput, és ha nincs eladás, akkor a semmi munkáért a tulajdonosok az alkalmazottaknak sem tudnak fizetni. 

 

Persze egy gondos, előrelátó, tartalékoló cég (ilyenek is vannak), amelyik nem állt egyik napról a másikra földbe (ez ugye lutri) ideiglenesen finanszírozhatja az eredeti számú alkalmazottat, de ehhez tudni kéne nagyjából, hogy meddig tart a visszaesés. Mert ha 1 hónapról van szó, ott megéri megőrizni a "humán erőforrás t" és a felhalmozott tudásanyagot, de ha 1 évről, akkor azt profitorientált cégek nem nagyon engedhetik meg maguknak. Előbb-utóbb karcsúsítani kell mert kisebb cégmérethez kevesebb alkalmazott kell. 

 

Ami még nehézség, az a válság begyűrűzése: ha eltűnik a pénz a vásárlóerő, a kereslet a gazdaságból, akkor azt a többi szektor is megérzi, ott is leépítések lesznek és ez így erősíti egymást, amíg el nem érjük a folyamat alját. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

3 perccel korábban, Donát írta:

Rendben, ha így van, akkor ok. Én máshogy értelmeztem, és csak arra akartam rávilágítani, hogy az emberek sokfélék és van akinek megadatik önállóan felállni a padlóról, van akinek meg nem. Az, hogy neked sikerült az olyasmi, amire büszkének kell lenni.  Akinek meg nem sikerül, azt egy bizonyos pontig segíteni kell. 

Ezzel maximálisan egyet tudok érteni. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Tudna valaki segíteni abban, hogy német nyelvű filmeket honnan tudnék letölteni? Most nem németországi német filmekre gondolok, hanem amerikai filmekre német szinkronnal. Én csak Microbiten vagyok fenn, ott szinte minden csak angolul van az idegennyelvű filmek között... Pirate Bay-en szintén alig akad bármi is német szinkronnal. 

Esetleg német torrentoldal? Én nem tudok egyről sem... 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ma nézegettem koronavírussal kapcsolatos statisztikákat országokra lebontva, és igencsak feltűnt, hogy Afrikában 5 olyan ország van csak, ahol a fertőzöttek száma meghaladta az 1000-et. Ez számomra bizakodásra ad okot, mivel ha jön a tikkasztó hőség, esélyes, hogy apadni fog nálunk is (illetve világszerte) a vírus. 

Másfelől elvileg Kínában már lecsengett.

Szóval, én bizakodó vagyok. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

22 perccel korábban, caseyjones írta:

Ma nézegettem koronavírussal kapcsolatos statisztikákat országokra lebontva, és igencsak feltűnt, hogy Afrikában 5 olyan ország van csak, ahol a fertőzöttek száma meghaladta az 1000-et. Ez számomra bizakodásra ad okot, mivel ha jön a tikkasztó hőség, esélyes, hogy apadni fog nálunk is (illetve világszerte) a vírus. 

Másfelől elvileg Kínában már lecsengett.

Szóval, én bizakodó vagyok. 

Sanszosabb sajnos, hogy az elmaradott infrastruktúra miatt nem sikerül kimutatni a fertőzést ezekben az országokban. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Afrikában annyi a nyavalya, hogy ez már fel se tűnik nekik. Megérkezett oda a vírus aztán a többi betegség körbe állta, hogy "friss hús" aztán jól elp*csázták.    :D 

Szerkesztve: - Darth Cupsy
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

30 perccel korábban, caseyjones írta:

Ma nézegettem koronavírussal kapcsolatos statisztikákat országokra lebontva, és igencsak feltűnt, hogy Afrikában 5 olyan ország van csak, ahol a fertőzöttek száma meghaladta az 1000-et. Ez számomra bizakodásra ad okot, mivel ha jön a tikkasztó hőség, esélyes, hogy apadni fog nálunk is (illetve világszerte) a vírus. 

Másfelől elvileg Kínában már lecsengett.

Szóval, én bizakodó vagyok. 

https://index.hu/techtud/2020/04/19/elviselnenk-e_ha_a_covid-19_ujra_es_ujra_visszaterne_minden_evben/

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

9 perccel korábban, Donát írta:

Sanszosabb sajnos, hogy az elmaradott infrastruktúra miatt nem sikerül kimutatni a fertőzést ezekben az országokban. 

Ausztráliában is "csak" 6000 körüli fertőzött van, pedig oda az elsők között érkezett a vírus, és az infrastruktúra is megvan a teszteléshez.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

27 perccel korábban, caseyjones írta:

Ma nézegettem koronavírussal kapcsolatos statisztikákat országokra lebontva, és igencsak feltűnt, hogy Afrikában 5 olyan ország van csak, ahol a fertőzöttek száma meghaladta az 1000-et. Ez számomra bizakodásra ad okot, mivel ha jön a tikkasztó hőség, esélyes, hogy apadni fog nálunk is (illetve világszerte) a vírus. 

Másfelől elvileg Kínában már lecsengett.

Szóval, én bizakodó vagyok. 

Ahogy Donát is írja Afrikát pont hogy nem érdemes mércének használni, némelyik országban már az a csoda hogy egyáltalán le tudtak tesztelni 1000 embert. Inkább érdemesebb a közép és dél-amerikai (kivéve Brazíliát mert ott olyan az elnök hozzállása hogy ez csak megfázás) vagy Ázsia trópusibb országait hasonlítgatni.

 

Kínaiak meg már lassan a külföldről behozott vírust kapják el újból és kezdődik megint minden előlröl.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

4 perccel korábban, Whill írta:

Ausztráliában is "csak" 6000 körüli fertőzött van, pedig oda az elsők között érkezett a vírus, és az infrastruktúra is megvan a teszteléshez.

De a nagyvárosokat leszámítva ott nem élnek túl sűrűn az emberek, ez lehet az alacsony szám mögött.

Szerkesztve: - Darth Cupsy
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.