Ugrás a kommentre

Cikkek a Star Wars-ról


Bomarr

Ajánlott hozzászólás

17 órával ezelőtt, Yoda József írta:

Már késő van, hogy megnézzem, de ismerve a 2 csatorna munkásságát, ez érdekesnek ígérkezik: (meg is lepődtem mondjuk, hogy Rixon leült velük, mert azért a Pimp Thy Mind csatorna nem arról híres, hogy kulturáltan és értelmesen fogalmazná meg a véleményét)

 

 

 

A felét meghallgattam, addig teljesen rendben volt a podcast. 

 

4 órával ezelőtt, Ody Mandrell írta:

Egy óra húsz? Nem létezik, hogy megnézzem. Inkább bicajozok egyet. :D 

 

Kép nincs hozzá adva, csak hang, mivel podcast, ezt még bicajozás közben is hallgathatod. ;) 

Rendben volt, ameddig hallgattam. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 2 hónappal később...
15 perccel korábban, Darth Riddick írta:

Igen, akárhol olvasok SW-vel kapcsolatos cikket vagy nézek videót SW kapcsán, szinte mindenhol bele kell rúgni a Disney érába, főleg a Sequel filmekbe. Jó lenne ezt elhagyni! Bár hasonló volt annó a Prequelek idején is.

Poén, hogy pár hete egy videojátékokkal foglalkozó oldalon belefutottam egy cikkbe (angol volt), ami öt pontban próbálta bizonyítani, hogy miért sz*r még mindig a prequel. Már eleve az bicskanyitogató volt, hogy egy videojátékos oldal publikált egy szándékosan indulatkeltő cikket egy mozifilm-trilógiáról. Az sem volt éppen pozitívum, hogy az írója annak is látványosan felszínesen ismerte a Star Wars-t, s nem csak, mint franchise-t, de mint filmeket is. Megkockáztatom, egyszer látta mindet. És a legrosszabb, hogy a felhozott "érveken" látszott a legjobban, mennyire nincs képben a témában. Mert nagyjából az öt legklisésebb okot hozta fel, mint "minden CGI", "sok a politika", "senki sem kíváncsi a gyerek Darth Vaderre", "minden színes, íves, míves, tiszta" és persze, "Jar Jar Binks". Az érvek kifejtése is bántóan felszínes volt, tárgyi tévedésekkel tel (Mos Espa Arénról kép, alá írva: csodásnak szánt CGI... hát mi ugye tudjuk, mennyire CGI az az aréna).

Szóval ez egy egyértelműen indulatkeltő, clickbait cikk volt egy olyan magazintól, aminek nem ez a fősodra, egy olyan írótól, aki nem csak a témához nem értett, de még utána sem nézett (olvastam én már csodásan megírt negatív kritikát is, amin látszott, hogy bár az író nem elégedett a filmekkel - ez is a PT volt -, de értette az SW-t úgy a filmeket, mint az elkészítését).

És akkor a lényeg, amiért elkezdtem ezt írni: a Facebookon a kommentelők szétszedték. Persze voltak, akik egyetértettek, volt olyan is, aki szerint a PT tényleg sz*r, de még mindig jobb bármi, mint amit a Disney csinált. Voltak, vannak és lesznek is ilyenek. De a kommentelők többsége kiállt a PT mellett, és tárgyilagosan vagy szenvedélyesen, de szétkapták a cikket és sárba tiporták az írót.

  • Nagyon tetszik 1
  • Vicces 1
  • Tetszik 2
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 2 hónappal később...

Edward Gross - Mark A. Altman - Az Erő titkai

 

 

Bár nem cikk, de a nem hivatalos könyvről írt gondolatok talán elférnek ide is. Pár hónapja jött ki ez a vastag (700+ oldalas) kötet, amely nem kevesebbet állít, hogy egy "oral history" formátumban elmeséli a sorozat teljes történetét, cenzúrázatlanul. Ez utóbbi meghatározás egyrészt érdekesen hangzott, hiszen sok olyan téma van, ami megérne egy külső szemlélők általi kivesézést, másrészt gyanúsan is, hiszen az ilyen "rajongóktól rajongóknak" felkiáltással készült művek (nem csak SW, vagy filmes témában) gyakran hajlamosak elmerülni abban, hogy honnantól is sz@r már az egész, amiért rajongunk. Na, itt mindkettőre lesz példa...

A könyv igazából főleg interjúkból szemezget, elvileg a készítők maguk is készítettek beszélgetéseket, de hogy melyik melyik, nem derül ki. Sokat idéznek Lucastól, de ő maga nem nyilatkozott, illetve a már meghalt alkotóktól is értelemszerűen archív szövegeket idéznek, de a többieknél is gyanúsan sok a PR-nyilatkozat szagú rész. Ezen kívül egy marék külsős szakértő véleményezését olvashatjuk, de itt jön a könyv nagy problémája. Az, hogy max 10 ember újra és újra véleményezi a filmeket, és magát a SW jelenséget, szerintem még bőven elégtelen ahhoz, hogy átfogó képet adjon a filmek fogadtatásáról. Bár a ritka, szerzők  által írt szakaszokban említik a kritikai/nézői fogadtatást, de az eltörpül amellett, hogy a szokott pár név megmondja a tutit, ami jórészt az, hogy minden, ami a TESB óta történt, legjobb esetben is közepesen rossz... ooookéééé. Korabeli és későbbi kritikákból, nézői beszámolókból simán lehetett volna egy érdekes, árnyalt képet adni, de így olyan érzésem volt, hogy egy szűk klub összejövetelét olvasom.

A könyv majdnem pontosan fele az eredeti trilógiáról szól, azon belül is az Új reményről, ami abból jogos, hogy a nagybetűs történelemírás ott történt, de igazából ez a SW történelmének amúgy is legbőségesebben feltárt része, és túl sok újat nem sikerült mondani róla, de ez a könyv többi részéről is elmondható. Aki nagyjából mindent elolvas, ami a SW készítéséről szól, az tényleg legfeljebb morzsákat talál. Ami érdekes, hogy a Holiday Speciallal elég sokat foglalkoznak, illetve a 9. rész Trevorrow-féle változatával is (egyértelműen pálcát törve ez a változat mellett), illetve a Baljós árnyak is egész sok oldalt kap, de a többi rész nagyjából a legyünk rajta túl érzetet hozza. Az ewok-filmek kb. csak megemlítve vannak, a Zsivány Egyest és a Solo-t pár bekezdéssel letudják. A könyv végén az animációs sorozatok és a Mandalorian is kap pár oldalt, de az tényleg olyan, mintha a végén a fejükhöz kaptak volna a szerzők, hogy ja, legyen ez is.

Ami talán még pozitív, hogy a Lucas maga által terjesztett legendát, hogy minden előre ki volt találva, tervezve, a helyén kezelik, hogy nem kell azt komolyan venni, illetve a toxikus rajongók is kapnak pár elmarasztaló szót - két fanyalgás között.

Kiknek ajánlható a könyv? Esetleg azoknak, akik még nem ásták bele magukat a filmek készítésének hátterébe, és nem izgatja őket mások véleményét olvasni oldalakon keresztül, vagy azoknak, akiket bár a világ és a jelenség magával ragad, csak épp a filmeket magukat ne kelljen megnézni hozzá. 

 

Pontozni nem szeretnék, de nagyon vegyes az élmény.

 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 3 hónappal később...

A szokásos baromság, amúgy csak beleolvastam de annyi is elég volt. Igazi hater újságírás, az ilyeneket utálom a legjobban. Ráadásul még azt se tudja hova fut ki az évad és már kritizálja, hogy minek kellett. Atyavilág!

  • Nagyon tetszik 1
  • Szomorú 1
  • Köszönöm 1
  • Tetszik 2
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 órával ezelőtt, Ody Mandrell írta:

A szokásos baromság, amúgy csak beleolvastam de annyi is elég volt. Igazi hater újságírás, az ilyeneket utálom a legjobban. Ráadásul még azt se tudja hova fut ki az évad és már kritizálja, hogy minek kellett. Atyavilág!

Most olvastam, és gondoltam megosztom veletek is,de beeloztetek :D ugyanezt éreztem én is de sajnos vegigolvastam. Lövése nincs semmiről,inkompetens személy a témában. Őszintén nem értem, hogyan engedik egy olyan témáról írni, amit nem ért és nyilvánvalóan nem a szíve csücske..

 

Egyre inkább azt érzem, hogy  meg kene innom egy sort Veled Ody :)

Nagyon egy húron pendulunk

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

12 perccel korábban, Ody Mandrell írta:

Lesz fórumtali, ott majd találkozhatunk. Alkoholt nem iszok, de az nem akadály. :D 

Haha,tetszőleges mentes itokara bevalthato :D

A forumtalalkozo jól hangzik nagyon, nagyjából  dátum/helyszin körvonalazódik esetleg? :) lassan 10 éve olvasom a fórumot, általában ritkán szólok hozzá, főleg olyan volumenű részeknél, mint amilyen a mando 3.2 de nagyon tetszik a közösség :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

19 órával ezelőtt, NorbiLordi írta:

Süsd meg, csütörtök óta ma érzem először újra embernek magam, úgy levert az influenza, erre beteszel egy ilyet, én meg elolvastam a bevezetőt, és menten visszaestem. Gondolkodjá mán ember, hát életekkel játsszó! :) :D 

 

 

17 órával ezelőtt, Ody Mandrell írta:

Alkoholt nem iszok, de az nem akadály. :D 

Én meg Jabba, a hutt vagyok és éppen az ágyamban vár Aayla Secura. :lol2:

Szerkesztve: - Dzséjt
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

20 órával ezelőtt, Ody Mandrell írta:

A szokásos baromság, amúgy csak beleolvastam de annyi is elég volt. Igazi hater újságírás, az ilyeneket utálom a legjobban. Ráadásul még azt se tudja hova fut ki az évad és már kritizálja, hogy minek kellett. Atyavilág!

 

Egyébként tényleg döbbenet, mennyire szakmaiatlan írás. A Diznizés, a Happy Meal-ezés olyan rohadt unalmas már, tényleg azt gondolják, hogy az egész Star Wars a Happy Meal miatt van? Hogy ennek a filmsorozatnak a sikere pusztán a Happy Meal miatt áll? És miért van az, hogy - valljuk be - a Mandaloriant sokkal jobban kajálják a filmkritikusok és rajongók is egyaránt, mint a többi SW-produktumot, holott ebből a kritikából úgy látszik, ez is ugyanaz a fröccsöntött műanyag, mint a többi. És értem, hogy a Disney és a McDonalds lett az amerikai kultúra két legjellegzetesebb, már már jelzőként, szitokszóként használt exportcikke, amit a giccsel és a kapitalizmussal társítanak, de egyébként miért van az, hogy ezt mindig éppen századjára is a Star Wars kapcsán kell leírni???

 

A legendás karakterek feltűnéséről pedig: azt hiszem, soha senkit nem zavart az, hogy a Batmanben szerepel Batman, de ne adj isten Joker, Alfred és a Macskanő is. Akkor itt miért is problematikus, hogy vannak visszatérő karakterek? 

 

Azt hozzá se tenném, hogy a Lucasfilm, ami az egyik olyan filmstúdió volt, ami arról volt híres, hogy független (persze az ilyen kritikusok értelmében ez nem független, mert éppenséggel közel akkora lett, mint a nagyok), megtartotta a saját infrastrukturális működését annyi különbséggel, hogy Kathleen Kennedy felett a Disney fejese, Bob Iger áll. A Marvel-filmeknél kevesebbet dizniznek a kritikákban és kevésbé előítéletesek, mint a Star Wars esetén. Pedig ez ugyanaz a dizni. Ahogy a Pixar is. Meg a Fox. Meg a Searchlight. Meg a Banshees of Inisherin.

 

Egy lehúzó kritika a Star Wars bármely produktumával kapcsolatban minimum gyanús. De inkább ciki, mert lehet, hogy az utókor nem fogja visszaigazolni a kritikus váteszi véleményét, mint az történt adott esetben a prequelekkel. 

 

Egyébként ti mikor láttatok utoljára Happy Mealben Star Warsot? Egyáltalán divat még az a gyerekeknek? Utánanéztem, Amerikában 2019-ben, 21-ben volt a Happy Mealben, előtte 2013-ban. Magyarországon - és így sejthetően a világ nagy részén - az eszemet sem tudom. Sejtésem szerint Marvel, Batman és egyéb popkulturális figurák egyaránt ilyen gyakorisággal szerepeltek a Happy Meal menüben. Soha nem készült olyan Happy Meal menü, amiben Grogu vagy a The Mandalorian karakterei lettek volna. Mikor akadnak már le erről a merchandising-vonatról? Egy Andor sem tudta őket eltántorítani?

 

Összességében annak, hogy újabb Star Wars-filmek vagy sorozatok készülnek, pontosan ugyanaz a célja, mint annak, hogy elkészült a Better Call Saul a Breaking Bad után. És összességében ez a kritika nem jut máshoz, mint az ősrégi vitához, hogy van-e értelme egy bármilyen kulturális produktum folytatásának??? Szerintem egy olyan mesevilág esetén, amiből több száz könyv, képregény van a mozgóképes tartalmakon kívül, és aminek kapcsán világszerte milliók, de inkább százmilliók igénye, hogy érkezzen hozzá folytatás, hogy újra megmerítkezhessenek az adott mesevilágban, a válasz az, hogy igen, van értelme.

Szerkesztve: - IndianaAndrisSolo
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 4 héttel később...
26 perccel korábban, Donát írta:

Milyen jó meglátás:

 

 

Valóban. Tarthatná ő is magát ehhez, mert elég toxic tud lenni, és van hogy ő is simán felül a "Kennedy mondjon le" meg "töröljék a sequeleket a kánonból" vonatra.

 

Pl mit csinálna ha arra ébredne hogy ő Lucasfilm tulaja, háát vannak benne érdekes kijelentések

 

 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 4 hónappal később...

Mostanában került meg a yavin-i csatát megjárt és később elveszett X-szárnyú modell, amit október közepén 400 rugó dollcsi kikiáltási árral fognak elárverezni.

 

Long-lost X-wing model from 'Star Wars' 1977 up for auction

 

JZ16OER.jpg

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 4 hónappal később...

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.