Ugrás a kommentre

Egyéb fontos


Darth Krande

Ajánlott hozzászólás

Nagyon szépen köszönöm a kedves köszöntéseket! :)

Sajnos már nagyon régen jártam ebben a topikban, természetesen én is mindenkit sok szeretettel köszöntök, akiknek a szülinapjáról lemaradtam, ne haragudjatok!

Szerkesztve: - Darth Riddick
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Előzmények az ep8 Értékeld a filmet topikjában:

2018. 07. 01. - 9:49, pb69 írta:

A mi világunkban is vannak királynők, női politikusok, cégvezetők, apácák stb.. Miért lenne ez annyira kirívó a SW-ban? Azért, mert régen teljesen másképp volt? Majd ha a másik irányba borul fel az arány, akkor lehet ezen kattogni, de addig nem érdemes. Egyáltalán nem érzem azt, hogy olyan szerepre lettek volna beerőszakolva nők, amelyekre amúgy ne lehetnének alkalmasak. Ráadásul azt se felejtsük el, hogy a mi történelmünkben se voltak mindig ennyire triviálisak ezek a szerepek...

Csak most olvastam a fentebbi vitát. Szerintem férfi-női különbségek túl vannak dimenzionálva. Cégvezetők százaival beszéltem már a munkám során, kis és nagyvezetőkkel egyaránt, férfiakkal nőkkel vegyesen és sose láttam semmi olyat ami arra utalt volna hogy valaki csak attól önmagában jobb vezető lesz mert egy bizonyos nemhez tartozik. Ami viszont egyértelmű, hogy kulturális szinten nagyon vissza vannak fogva a nők. Minden tehát konkrétan MINDEN női vezető akivel beszéltem az arról számolt be, hogy voltak problémái azzal hogy a férfi társai elfogadják mint szaktekintélyt. Különösen igaz ez olyankor amikor mondjuk egy iparágban -például villamosenergiaipar- az európai vezetők 99%-a férfi: ilyenkor persze rögtön azt feltételezik hogy ha valaki nőként bekerül akkor az nem azért mert annyira ért a dolgához. Rengeteg plusz munka, idő, energia lebontani a sztereotipiákat, ami nagyon lassitja a pedzegetett egyensúly felé való mozdulást. Ráadásul vannak területek ahol a nők pont a kulturális beidegződések miatt alig akarnak elindulni: tipikusan ilyen az informatika területe, ahol a nagy cégek most sorra inditanak kifejezetten nőknek, pontosabban fiatal középiskolás lányoknak kedvcsináló programokat, kurzusokat. Az egyik ilyennek a vezetőjével nemrég beszéltünk és kérdeztük hogy nem akarják-e vegyesebbre venni a figurát mondjuk úgy hogy fiúkat, lányokat együtt oktatnak. Mondták hogy probálták és nem működik. Ha a lányok között fiúk is vannak egy informatika kurzuson rögtön ők lesznek a vezetők, a legfőbb kérdezők mert az elmúlt évtizedek úgy alakultak hogy ez egy olyan terület lett ami fiússá vált, a fiúk tehát általában jobban képben vannak és teljesen elveszik a lányok lelkesedését. Azt magyarázta, hogyha ezt a helyzetet ki akarják billenteni -márpedig óriási az informatikus hiány ugyhogy nagyon kellenek az informatikus lányok- akkor a kurzusokra nem szabad fiúkat beengedni. Szépen lassan lépésről lépésre kell beállitani az egyensúlyt aztán ha ez már nem lesz egy fiús téma és mindenki épp ugyanugy érdekel akkor jöhetnek nyugodtan a vegyes tanfolyamok...

 

És akkor ezzel a lendülettel ON-ba kapcsolva talán épp ezért is fontos, hogy a filmekben meg általában a popkultúrában egyértelmű legyen, hogy nők is lehetnek vezetők. Ez is az elfogadás egyik lépcsőfoka, hogy hozzászokunk hogy nők is lehetnek irányitói, vezető szerepben és ha picit de talán ez is segithet abban hogy a való életben se rökönyödjünk meg rajta. Mert az biztos hogy a filmművészet 20-30 éve nem sok reflektorfényt adott a női nemnek, ha meg igen akkor inkább mint csinos tartozék jöhetett szóba a főhős mellett.

Szerkesztve: - Dzséjt
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ez egy nagyon komplex téma, mindenesetre szerintem a legfontosabb, hogy ne a nőiségre hegyezzük ki a kialakult különbségeket, jelenségeket. És ez ugyanígy igaz pl. a rasszok közti egyenlőtlenségekre is. Baromi egyszerű mindenre rásütni, hogy "persze, mert én fekete/nő vagyok", miközben ez maximum egy tényező a sok közül, ha egyáltalán tényező.

 

Nem gondolnám, hogy a vezetői posztokat tekintve azért nehezebb a nőknek, mert nőként vissza vannak fogva. Egyszerűen arról van szó, hogy szokatlan a jelenlétük ilyen közegben, emiatt furcsállja mindenki és másképp kezeli őket. Ha a Bomarr által írt szektort nézzük, ha 99% férfi vezetés van, akkor persze, hogy nehezebb egy nőnek, de nem azért mert nő, hanem mert ritkaság. A ritka dolgokat furcsának tartjuk, a furcsa dolgok meg elbizonytalanítanak és kétségeket ébresztenek. Ez természetes és ösztönös.

De ez az egész szimmetrikus. Egy férfinak ugyanúgy szembe kell néznie ilyen nehézségekkel, ha mondjuk óvodában akar dolgozni a gyerekekkel. Már eleve a szakma megnevezése az, hogy óvóNŐ. Annyira ritka ott a férfi, hogy meg is szólják őket. De azt is felhozhatnám, hogy milyen az általános társadalmi megítélése annak az apának, aki otthon marad a gyerekével, ő pelenkázza és foglalkozik vele, miközben a nő visszamegy dolgozni. Leginkább megvetik, értetlenkednek, szélsőséges esetben lehordják mindenféle homokosnak vagy papucsnak.

De ennek a nemiséghez nincs akkora köze, mint elsőre tűnik. Ha a magam 170 centijével, szemüveges mérnökként bekeveredek valahogy egy kosárcsapat öltözőjébe, akkor nekem is elég rossz lesz a 2+ méteres profi atléták közt, mert annyira kilógok onnan. De ugyanígy nehéz érvényesülnie egy világéletében testépítéssel foglalkozó embernek egy tudományos konferencián.

 

A pályaorientációnál pedig azt sem szabad elfelejteni, hogy igenis vannak munkakörök, amiknél jelentős eltérés van a nemek között érdeklődésben. Az informatika jó példa, de inkább úgy általánosságban a mérnökségről érdemes beszélni. Sőt, minden reál irányban iszonyatos túlsúly van a fiúk javára, mert a lányok 90%-a eleve zsigeri elutasítással áll hozzá mindenhez, aminek köze van a matekhoz.

Ez nem jó, ezen érdemes dolgozni, viszont túltolni se szabad. Nem erőltethetünk be embereket olyan szituációba, ami számukra kirívóan kényelmetlen, pláne azzal magyarázva, hogy ez nekik jó lesz, mert így egyenlők lehetnek. Én se örültem volna, ha ritmikus gimnasztikáznom kellett volna, mert ott kevés a fiú és fontos az egyenlőség.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

12 órával ezelőtt, pb69 írta:

Már eleve a szakma megnevezése az, hogy óvóNŐ.

Bocs, hogy ezt kiragadom a fentiekből, de a szakma megnevezése valójában óvodapedagógus. A munkahelyen nem is használunk más elnevezést, csak ezt. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

8 órával ezelőtt, MissKarrde írta:

Bocs, hogy ezt kiragadom a fentiekből, de a szakma megnevezése valójában óvodapedagógus. A munkahelyen nem is használunk más elnevezést, csak ezt. 

Nem a hivatalos, hanem a köznyelvben használt megnevezésére gondoltam. ;)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

15 órával ezelőtt, Nabopolasszar írta:

Viszont aki védőnő képzésre megy - legyen az fiú vagy lány - a diplomájában védőnő képesítés szerepel :D

Eh, ezzel még nem találkoztam :) 

15 órával ezelőtt, pb69 írta:

Nem a hivatalos, hanem a köznyelvben használt megnevezésére gondoltam. ;)

Ok:)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.