Ugrás a kommentre

Egyéb fontos


Darth Krande

Ajánlott hozzászólás

34 perccel korábban, Ody Mandrell írta:

Ez valódi?

Valódi, de azért érdemes tudni, hogy ezek a korabeli beszámolók mindig roppant szubjektivek. Sokszor más nemzetek lehúzása mögött vagy személyes vagy politikai sértődöttség áll. Plusz a régi kor embere nagyon szeretett általánosítani és más népek pocskondiázásából szinte sportot üztek. Ami mondjuk annyira nem is változott meg.

Viszont pont azért mert szerettek általánosítani épp igy találni olyan írásokat is amik meg kifejezetten dicsérik a magyarokat. Például az ősmagyarokról a honfoglalás után egy arab fickó, bizonyos Gardízi ezt írta: "bátrak, szép külsejűek és jó megjelenésűek"

Ami a középkori magyarságot illeti: miközben van olyan beszámoló ami arról szól, hogy mennyire engedetlenek vagyunk, másokból meg az ellenkezője derül ki. Mint ebből: „[a király iránt] olyan engedelmességet tanúsítanak, hogy istentelen gaztettnek tartják nemhogy nyílt ellenszegüléssel felingerelni, de alattomban folytatott suttogással megbántani is”, és ha bíráskodásra kerül sor, „a fejedelem akarata egyedül elegendő mindenki számára döntő érvként” - ezt a német Freisingi Ottó írta rólunk (bár ez jóval korábbi mint a fentebbi idézetek).

 

Arról hogy a középkorban miként változott sok esetben a magyarok megítélése más nemzeteknél annak kapcsán itt egy érdekes interjúrészlet, melyben Csukovits Enikő történész nyilatkozik:

"Az egyik kedvenc szerzőm az itáliai Domenico da Gravina, aki Nagy Lajos király nápolyi hadjáratainak a legjobb leírását készítette. Magyarpárti volt, rajongott Lajos királyért és legismertebb hadvezéréért, Lackfi István erdélyi vajdáért, lelkesen számolt be minden magyar győzelemről. Amikorra azonban szegény Domenico megírta a krónikáját, addigra a magyarok kivonultak Dél-Itáliából, a magyar király ellenfelének, Johanna királynőnek az udvarában pedig egy magyarbarát szöveggel – érthetően – nem lehetett sikereket elérni, ezért a szöveget eltette, és az utána a 18. századig elő sem került."

 

Itt egy másik érdekes részlet (ami csak azt mutatja hogy ha nem is minden esetben de jó párszor politikai szándék van a lehúzás mögött):

"A magyarok megítélésében újra negatív fordulatot hoztak a keresztes hadjáratok. A Szentföldre szárazföldi úton induló seregek átvonultak Magyarországon, és – különösen a szedett-vedett előhadaik – raboltak, fosztogattak. Ezt a magyarok – érthetően – nem tűrték, ezért komoly konfliktusok alakultak ki, aminek következtében a keresztesek hőstetteit dicsőítő munkák a magyarokat szidják, holott ők csak a saját tulajdonukat védték."

  • Nagyon tetszik 1
  • Köszönöm 1
  • Tetszik 3
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Egyébként ha már szóba került a történelem. Olvasok egy nagyon érdekes könyvet, amelyik meglepően hosszan foglalkozik a magyar szitokszavak és káromkodások eredetével. Ami engem nagyon meglepett: a legerősebb szavaink, mint amilyen a sz*r, a f*sz, a b*szás, vagyis azok amiket itt a fórumon is csillagozva kell irni, nos ezek ott vannak a legősibb szavaink között. Az eredetük miatt szinte teljes bizonyossággal kijelenthető, hogy korai változataikat már a honfoglalók is használták. De nem is ez az igazán érdekes hanem az hogy miután megérkeztünk a Kárpát-medencébe, utána még hosszú évszázadokig nem voltak szinonimáik ezeknek a szavaknak. Tehát például a férfi himvesszőt csak a f*sz szóval lehetett megnevezni. Pont ezért a középkorban ezek a szavak még nem számítottak durvának. Annyira normálisak voltak, hogy van olyan oklevelünk, amelyben szerepel a f*sz szó (ugyan a dokumentumok ekkoriban latinul készültek, de sokszor előfordult, hogy egy-egy szó latin megfelelőjét nem ismerte a szerzetes ezért a magyart tette bele. Így került bele a magyar "lágyf*szú" szó az egyik oklevelünkbe). 

 

De van más példa is. Egy német anyanyelvű diák még az 1400-as évek elején készített egy kis könyvet a német utazóknak. Ebben a legfontosabb magyar szavak és kifejezések szerepelnek, amiknek a használata jól jöhet ha valaki Magyarországra téved. Az egyik ilyen kifejezés a következő: "akarod-e a f*szt?". Vagyis egy ilyen kérdés akkor még az 1400-as években úgymond normálisnak számított. Aki leakart feküdni valakivel, az igy is tudott közelekedni a szebbik nemhez.

Szintén ebben az időben készül németföldön egy szójegyzék ami 2140 magyar szót gyűjtött össze. Ezek között is rengeteg olyan szerepel, amelyik ma már finoman szólva is durvának hat. Most inkább nem sorolom fel ezeket.

 

Egészen a XVI. és a XVII. századig kellett várni ahhoz, hogy eljussunk oda, hogy bizonyos szavakat trágárnak minősítsenek. Innentől elkezdenek sokasodni a szinonimák. Ami korábban csak "k*rnak" meg "b*sznak" volt az innentől "háltak, csintalankodtak, bujálkodtak" stb.

  • Meglepő 1
  • Vicces 4
  • Tetszik 2
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

17 perccel korábban, Donát írta:

Jelen COVID helyzetben nem hiszem, hogy megkockáztatom a mozit. :(

 

Hogy tapasztaljátok, az én környezetemben eluralkodott a teljes hitetlenkedés. Politikát, üzletet lát mindenki, egyre több aki azt mondja, nem tudja mit higgyen, sokan simán baromságnak titulálják. Mármint a felhajtást. Nem a vírus létezését. Furcsállják a statisztikákat a jóslatoknak megfelelő dátumokat stb. 

Én azt mondom nem árt az óvatosság, örültem, hogy nem volt tömeg a moziban, de az első hullám pánikja egész jól lejött rólam a nyáron, és hajlok a kétkedés felé manapság. Kevesebb ember halt meg idén az első félévben mint tavaly, COVID ide vagy oda, mégis úgy kell csinálni mintha Zombi-apokalipszis lenne.. Furcsa egy helyzet. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

5 perccel korábban, csoli1138 írta:

 

Hogy tapasztaljátok, az én környezetemben eluralkodott a teljes hitetlenkedés. Politikát, üzletet lát mindenki, egyre több aki azt mondja, nem tudja mit higgyen, sokan simán baromságnak titulálják. Mármint a felhajtást. Nem a vírus létezését. Furcsállják a statisztikákat a jóslatoknak megfelelő dátumokat stb. 

Én azt mondom nem árt az óvatosság, örültem, hogy nem volt tömeg a moziban, de az első hullám pánikja egész jól lejött rólam a nyáron, és hajlok a kétkedés felé manapság. Kevesebb ember halt meg idén az első félévben mint tavaly, COVID ide vagy oda, mégis úgy kell csinálni mintha Zombi-apokalipszis lenne.. Furcsa egy helyzet. 

Ez van erre is, néha nagyon agyzsibbasztó a családtagjaimmal erről beszélni. Én nem kétkedek semmiben, és ahogy lehet tartom magam a szabályokhoz.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

31 perccel korábban, csoli1138 írta:

COVID ide vagy oda, mégis úgy kell csinálni mintha Zombi-apokalipszis lenne

Azért az, hogy fel kell venni egy maszkot zárt térben, meg tartod a távolságot más emberektől (akiknek a nagy részétől szerintem egyébként is tartjuk a távolságot, én legalábbis sose másztam bele senkinek sem a képébe), messze nem a világvége szerintem.

 

Egyébként sajnos én is azt tapasztalom, hogy egyre többen vannak, akik tojnak az egészre. Van egy fb. csoport, "Normális élethez ragaszkodók" néven, amelyet Dr. Gődény hivatásos polihisztor (/s) indított. Beleolvastam a bejegyzésekbe (nyílt csoport), hát agyrém. Csak saját felelősségre ajánlom. És a durva. hogy nem párezer ember van a csoportban, hanem százezernél is több!

 

24 perccel korábban, Iqvi írta:

Ez van erre is, néha nagyon agyzsibbasztó a családtagjaimmal erről beszélni.

Ne is mondd, nálam dettő ugyanez, csak a párom szüleivel.

 

A szabályokat én is igyekszem tartani. Nálunk még a koliban is kötelező maszkot viselni, ha nem tartózkodunk a szobánkban :D 

Szerkesztve: - Yoda József
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerinte az emberek szimplán belefáradtak ebbe az egészbe. Nem láttak az utcákon hullákat, egy ideje már a média sem töri össze magát miatta, és az emberek többsége még köhögni sem köhögött emiatt. Nem elbagatelizálni akarom a dolgot, csak én azt veszem észre, hogy az emberek belefáradtak a rettegésbe, pláne úgy, hogy már se az életben, se a médiában nem látják azt, hogy tényleg veszély lenne.

Konkrétan az elmúlt időszakban, amikor vonatra ültem, az utazóközönségben már senki sem viselt maszkot (én még feltettem, de mivel végül kabinba ültem le egyedül, levettem). Tegnap este meg bementem a veszprémi utcazene fesztivál "minire", ahol ugyan négy színpadra és az Óváros tér környékére koncentrálták a ciriburit, de zicher, hogy még így is jóval több, mint 500 ember gyúlt össze, és ha ötön láttam maszkot, akkor sokat mondtam. Na most, szép, hogy felveszem a maszkot a boltban, de mit érek vele, ha közben az említett rendezvényen ezer embert állt a sarkamra? Nyílt tér vagy sem, egy tüsszentéssel ötven embert fertőzhettél meg. Ja, és jegyzem meg, ezen az eseményen a kitelepült büfések és italárusok sem viseltek maszkot.

És még azt sem lehet mondani, hogy "ja, ilyenek a magyarok", mert végigsétálva a téren hallottam én ott angol, német és olasz karattyolást is.

Szóval egyszerűen belefáradtak az emberek. Őszintén szólva, én is. Ráadásul egy ideje már nem is érezni a veszély súlyát, mert a média sem riogat minket halottak százaival. Nyilván ez nem jó, mert így hatványozottan nagyobb az esélye annak, hogy újra felüti a fejét. Ugyanakkor nem is élhetünk rettegésben egész életünkben, nem vonulhatunk el évekre a négy fal közé. És bár a boltban maszkot kell viselni, de b*ssza meg a paripa, ezzel csak azt érik el most, hogy ott nem fertőződhetsz meg. Mindenhol máshol, akár a kereszteződésben a zöld lámpára várva is meg igen. Szóval ezzel nagyon nem vagyunk előbbre.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

9 órával ezelőtt, Bomarr írta:

Valódi, de azért érdemes tudni, hogy ezek a korabeli beszámolók mindig roppant szubjektivek.

Érdemes elolvasni: Csukovits Enikő: Magyarországról és a magyarokról. Nyugat-Európa magyar-képe a középkorbanAlapmű a témában.

 

@Dzséjt, meg hát mit látnak az emberek a tévében? A fejesek lazán részt vesznek maszk nélkül mindenféle rendezvényen, misén, díjátadón (még Cilikénk is), rájuk nem vonatkozik a két hét karantén, nem is beszélve arról, hogy a covid mintha érdekes módon hatályát veszti, ha az ember betér egy stadionba és megnéz egy focimeccset.... 

 

Én is azt tapasztalom, hogy egyre több a szkeptikus.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

6 órával ezelőtt, Nute Gunray írta:

meg hát mit látnak az emberek a tévében? A fejesek lazán részt vesznek maszk nélkül mindenféle rendezvényen, misén, díjátadón (még Cilikénk is), rájuk nem vonatkozik a két hét karantén, nem is beszélve arról, hogy a covid mintha érdekes módon hatályát veszti, ha az ember betér egy stadionba és megnéz egy focimeccset.... 

 

Én is azt tapasztalom, hogy egyre több a szkeptikus.

Ja, meg is fertőződött a fél államigazgatás. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

7 órával ezelőtt, Dzséjt írta:

Szerinte az emberek szimplán belefáradtak ebbe az egészbe. Nem láttak az utcákon hullákat, egy ideje már a média sem töri össze magát miatta, és az emberek többsége még köhögni sem köhögött emiatt. Nem elbagatelizálni akarom a dolgot, csak én azt veszem észre, hogy az emberek belefáradtak a rettegésbe, pláne úgy, hogy már se az életben, se a médiában nem látják azt, hogy tényleg veszély lenne.

Konkrétan az elmúlt időszakban, amikor vonatra ültem, az utazóközönségben már senki sem viselt maszkot (én még feltettem, de mivel végül kabinba ültem le egyedül, levettem). Tegnap este meg bementem a veszprémi utcazene fesztivál "minire", ahol ugyan négy színpadra és az Óváros tér környékére koncentrálták a ciriburit, de zicher, hogy még így is jóval több, mint 500 ember gyúlt össze, és ha ötön láttam maszkot, akkor sokat mondtam. Na most, szép, hogy felveszem a maszkot a boltban, de mit érek vele, ha közben az említett rendezvényen ezer embert állt a sarkamra? Nyílt tér vagy sem, egy tüsszentéssel ötven embert fertőzhettél meg. Ja, és jegyzem meg, ezen az eseményen a kitelepült büfések és italárusok sem viseltek maszkot.

És még azt sem lehet mondani, hogy "ja, ilyenek a magyarok", mert végigsétálva a téren hallottam én ott angol, német és olasz karattyolást is.

Szóval egyszerűen belefáradtak az emberek. Őszintén szólva, én is. Ráadásul egy ideje már nem is érezni a veszély súlyát, mert a média sem riogat minket halottak százaival. Nyilván ez nem jó, mert így hatványozottan nagyobb az esélye annak, hogy újra felüti a fejét. Ugyanakkor nem is élhetünk rettegésben egész életünkben, nem vonulhatunk el évekre a négy fal közé. És bár a boltban maszkot kell viselni, de b*ssza meg a paripa, ezzel csak azt érik el most, hogy ott nem fertőződhetsz meg. Mindenhol máshol, akár a kereszteződésben a zöld lámpára várva is meg igen. Szóval ezzel nagyon nem vagyunk előbbre.

Ez mind szép és jó, csak azt felejtik el mindíg, hogy ez egy alattomos dolog. Senki nem tudja pl. hogy a saját szervezete miképp reagálna a vírusra. 

 

Ne érts félre Dzséjt, de az is lehet, hogy szélsőséges esetben belehalsz ha elkapod. Tudhatod előre? Nem. Mint ahogy senki más se. Vagy a szüleid, ha rájuk ragasztod.

A pofa nagy, hogy így kamu meg úgy kamu, de amikor beüt a baj meg csak lesnek, mint hal a szatyorban. 

 

Itt egy példa a sok közül:

https://index.hu/kulfold/2020/08/24/a_koronavirust_atveresnek_tarto_floridai_taxisofor_felesege_meghalt_a_covid-19-ben/?fbclid=IwAR21t6TXJm1selODO9KfLvx4cLNRyDB4YYZtRewYL1MwO-vwcuHG0slanvc

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

@Donát Én felvetéseket, kérdést fogalmaztam meg, nem lesz*ró propagandát hype-oltam, szvsz nincs mit nem egyetérteni azzal a hsz-szel. Ti itt felebarátaim vagytok, adok a véleményetekre, mindenhonnan vagyunk itt az országból. Szerettem volna tőletek objektív képet kapni, hogy társadalmilag hogy élitek meg ezt. Csak leírtam, hogy nálunk most nagyon megy az elbagatelizálás, poénkodás a témában. Volt üzlet, ahol rámszóltak, hogy vegyem le a maszkot.. Nem akarom ám hogy nagyon belemélyedjünk, mert egy pillanat alatt politikába lehet sodródni a téma mentén, az még itt tilos hálaég. Még annyit hogy magam is be tartom a szabályokat, nem esik nehezemre, de ahogy Dzséjt írja, az emberek elfáradtak. 

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

42 perccel korábban, Iqvi írta:

Hulljon a férgese.

Egy exponenciálisan terjedő járvány esetében nem a férgese fog hullni, hanem akár az is, aki óvatos. És nem azok fognak feltétlenül meghalni, akik lesz.rják, hanem random emberek, akiknek úgy reagál a szervezetük a kórra, hogy abba belehalnak. 

 

10 órával ezelőtt, csoli1138 írta:

Én azt mondom nem árt az óvatosság, örültem, hogy nem volt tömeg a moziban, de az első hullám pánikja egész jól lejött rólam a nyáron, és hajlok a kétkedés felé manapság. Kevesebb ember halt meg idén az első félévben mint tavaly, COVID ide vagy oda, mégis úgy kell csinálni mintha Zombi-apokalipszis lenne..

A hajlok a kétkedésre és a mégis úgy kell csinálni vonulat miatt kaptad. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 perccel korábban, Donát írta:

A hajlok a kétkedésre és a mégis úgy kell csinálni vonulat miatt kaptad. 

Értem. Akkor elfogadom. Sajnos gondolkodom, néha aggódom, néha nem. Komolyan nem tudom, hogy mi a valóság. Remélem túl lesz a világ a helyzeten mielőbb és remélem, hogy nem játszanak velünk a hatalmasok. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

6 perccel korábban, csoli1138 írta:

Volt üzlet, ahol rámszóltak, hogy vegyem le a maszkot.

Üzletben törvényileg előírtam kötelező a maszk. Ha nem viselsz megbüntethetnek akár 50 ezerre is, meg a boltost is. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2 perccel korábban, csoli1138 írta:

Értem. Akkor elfogadom. Sajnos gondolkodom, néha aggódom, néha nem. Komolyan nem tudom, hogy mi a valóság. Remélem túl lesz a világ a helyzeten mielőbb és remélem, hogy nem játszanak velünk a hatalmasok. 

Komolyan, ha nem az emberek élete lenne a tét, könnyesre kacagnám magam ezen az emberek belefáradtak vonalon. Pár hónapja elővigyázatosnak kell lenni, maszkot kell hordani, olosan kell utazni, a szegény emberek meg belefáradtak. Jaj, eszem a kis lelküket, mi lett volna velük a második vh alatt, évekig, ahol ennél lényegesen nagyobb lemondásra volt szükség egyéni szinten. Olyan szinten elkényeztetett ez a generáció, hogy arra szavak sincsenek. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

11 perccel korábban, Ody Mandrell írta:

Üzletben törvényileg előírtam kötelező a maszk. Ha nem viselsz megbüntethetnek akár 50 ezerre is, meg a boltost is. 

Na ez az! Hát tudom én! Harmadik országos határon dolgozom és tegnap az ÁNTSZ dokinénije aki a "túristák" lázát méri és mindenki maszkban van, közölte nevetve hogy "baromság ez az egész". 

Elnézést kérek, ígérem befejeztem, de ez volt az pont ami úgy felhúzott, hogy mondom, körbeérdeklődöm kis hazánkban és erre Ti vagytok nekem. 

 

6 perccel korábban, Donát írta:

Komolyan, ha nem az emberek élete lenne a tét, könnyesre kacagnám magam ezen az emberek belefáradtak vonalon. Pár hónapja elővigyázatosnak kell lenni, maszkot kell hordani, olosan kell utazni, a szegény emberek meg belefáradtak. Jaj, eszem a kis lelküket, mi lett volna velük a második vh alatt, évekig, ahol ennél lényegesen nagyobb lemondásra volt szükség egyéni szinten. Olyan szinten elkényeztetett ez a generáció, hogy arra szavak sincsenek. 

Ez így van! Annyira kényelmesek már, hogy esélytelen egy világháború is ilyen punnyadt önző generáció nem volt még a földön. Ezek azt mondanák, ezt nem lájkolom.. Nédda akciós a konzerv, házhozszállíttatom.. Meg a lőszert is.. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 órával korábban, Ody Mandrell írta:

Ez mind szép és jó, csak azt felejtik el mindíg, hogy ez egy alattomos dolog. Senki nem tudja pl. hogy a saját szervezete miképp reagálna a vírusra. 

 

Ne érts félre Dzséjt, de az is lehet, hogy szélsőséges esetben belehalsz ha elkapod. Tudhatod előre? Nem. Mint ahogy senki más se. Vagy a szüleid, ha rájuk ragasztod.

A pofa nagy, hogy így kamu meg úgy kamu, de amikor beüt a baj meg csak lesnek, mint hal a szatyorban. 

Ezzel egyetértek, és ezért írtam bele a mondandómba, hogy "nyilván ez így nem jó". Plusz én nem is írtam, hogy kamu, mert két ismerősöm is kontaktolt olyanokkal, akik elkapták, plusz egy másik ismerősöm meg kórházban dolgozik, tudott mesélni dolgokat. De mit kezdjek ezzel, ha a vonaton, az étteremben, az utcán, akárcsak a liftben is elkaphatom?

Apám veszélyeztetett, de a munkája miatt sokkal-sokkal-sokkal nagyobb az esélye, hogy elkapja, merthogy ő portás, és még a karantén idején is ezt csinálta, folyamatosan emberekkel van együtt. Én meg otthon ülő munkát végzek. Valójában végig annak volt nagyobb az esélye, hogy apám fertőz meg engem és nem én őt. Vagy a húgom, aki étteremben dolgozik. A karantén alatt kajafutár volt. Most az éttermek újra nyitva vannak. Ja, ő visel maszkot, de azzal csak ő nem fertőz meg senkit, a vendég ugyanúgy agyon-vissza fertőzheti, mert neki nem kell viselnie.

Ezért írom, hogy ez így értelmetlen. Csak a boltban felvenni a maszkot a fertőzés elkerülése érdekében, miközben a lakástól a boltig bárhol, szó szerint bárhol megfertőződhetsz. Alig pár hete te, én és még jó néhányan több órát eltöltöttünk zárt térben. Honnan tudod, hogy egyikünk sem volt éppen pozitív, csak mert valaki ráköhögött valahol az utcán pár nappal korábban?

De félreértés ne essék, ahol kötelező, ott viselem a maszkot. Az és a kézfertőtlenítő is rendszeresítve van a zsebemben állandó használati tárgyként. Csak feleslegesnek és fárasztónak érzem, látszatintézkedés. Mert ja, felveszem a boltba lépve a maszkot, miközben azon gondolkodok, hogy vajon az a három ember, akivel a liftben együtt voltam, vagy az az 500 ember, akikkel egy téren osztoztam előző este, fertőzöttek voltak-e vagy sem.

 

20 perccel korábban, Donát írta:

Jaj, eszem a kis lelküket, mi lett volna velük a második vh alatt, évekig, ahol ennél lényegesen nagyobb lemondásra volt szükség egyéni szinten. Olyan szinten elkényeztetett ez a generáció, hogy arra szavak sincsenek. 

Azért van különbség, nem is kicsi. A világháborúnak van látszatja, ott szétbombázzák a kényelmes életedet és évekig lövöldözhetnek rád. Ma mit látsz a koronavírusból? Ha még mindig hullahegyek hevernének a városokban, ma is komolyan lenne véve. Ha újra kitör, újra komolyan lesz véve. De az ember ilyen, ez generációtól független, bár tény, ez a generáció megérne egy s*ggberúgást a túlérzékenysége miatt, de az a nagy büdös helyzet, hogy nem ez a generáció kezdett elsőként belesz*rni a dologba, hanem a vének. Mert még most pénteken is, kint az utcazenén fiatalokon láttam maszkot, öregen viszont egyen sem. És míg a testvéremmel és apám öccsével komolyan vettük ezt az egészet, addig a szüleink és a nagyszüleink tojtak rá magasról.

Szerkesztve: - Dzséjt
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Azért a szabadban elég minimális az esélye, hogy elkapd, ha csak nem mész olyan helyre ami nagyon zsúfolt. Épp azért kell inkább zárt térben és zsúfolt helyen a maszk. Persze nem csodaszer, de azért több mint a semmi. Még akár meg is védhet. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2 órával ezelőtt, Donát írta:

Ha ez tényleg így van, hamarosan hullani fognak az emberek itthon, mint a legyek. Majd akkor lehet szkeptikusnak lenni meg belefáradni csak igazán.

Mondjuk ennek kapcsán érdekes hogy itt Európában rengeteg olyan ország van ahol a vírus már messze nem olyan halálos mint tavasszal volt. Ennek kapcsán négy ábra. Ez az alábbi a spanyol napi megbetegedéseket mutatja. Mint látható még júliusban beindult a második hullám.

wIJWGOT.png

 

És mi látható ebből a napi halálozási adatokon? Majdnem semmi.

 

ynqu4wT.jpg

 

Ugyanez Franciaországban: náluk most nyáron több volt az új esetszám mint tavasszal.

 

qCcicbQ.jpg

 

Ehhez képest a halottak számában brutális a különbség. Tavasszal volt olyan nap, hogy napi több mint 1400 ember halt meg. Az utóbbi hetekben viszont nem volt napi 35 fölött a napi halálozás.

QDtV5M9.jpg

 

Természetesen nem azt mondom, hogy döljünk hátra és innentől ne foglalkozzunk a dologgal. De ugyanakkor ha azt nézzük hogy az emberek miért nem félnek a koronavírustól akkor azt hiszem ezaz egyik ok: azok a rémtörténetek amikkel még tavasszal tele volt a net eltűntek. A vírus most per pillanat a legtöbb európai országban -nem az összesben jegyzem meg- messze nem olyan durva. Így meg nem könnyű félni.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ez is bejátszhat de azért nem ilyen egyszerü a képlet. Olaszországban például volt olyan kórház ahol ugy esett vissza drasztikusan a halálozási arány (két hónap alatt 20 százalék fölöttiről 2 százalékra), hogy a betegek átlagéletkora változatlan maradt. Igazából az is ott van hogy messze többet tudunk a vírusról és jobban tudjuk kezelni. A járvány elején rengeteg ember félre lett kezelve. Ma már tudjuk hogy hiba volt boldog-boldogtalant lélegeztetőgépre kötni mert csomó embert pont a gép nyirt ki. Ma már vannak tényleg működő kezelési módszerek is. Hogy ezek mennyit érnek majd ősszel meg télen az még kérdéses, de az biztos hogy nem csak a betegek átlagéletkora miatt van az esés.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2 órával ezelőtt, Donát írta:

Komolyan, ha nem az emberek élete lenne a tét, könnyesre kacagnám magam ezen az emberek belefáradtak vonalon. Pár hónapja elővigyázatosnak kell lenni, maszkot kell hordani, olosan kell utazni, a szegény emberek meg belefáradtak. Jaj, eszem a kis lelküket, mi lett volna velük a második vh alatt, évekig, ahol ennél lényegesen nagyobb lemondásra volt szükség egyéni szinten. Olyan szinten elkényeztetett ez a generáció, hogy arra szavak sincsenek.

Igen, ezzel nagyrészt egyetértek. Nyilván senkinek nem kényelmes és lemondásokkal jár a vírushelyzet, de azért ennél jóval nagyobb toleranciának és türelemnek kéne lennie egy egészséges társadalomban. Én már a "karanténra" és utazási korlátozásokra is azt mondtam, hogy sok esetben erősen túlérzékenységnek érzem a kiakadásokat és a "nem bírom már ezt tovább, így nem lehet élni" felcsattanásokat. Utána viszont egy ideig kb. csak annyi maradt az egészből, hogy bizonyos helyeken maszkot kell venni, ill. események elmaradtak. Ettől pláne nem kéne úgy fennakadni. Persze, ebből is fakadnak egyéni drámák, vannak, akiket vmilyen személyes érintettség miatt rosszabbul érint, de ez sajnos ilyen.

Vagy ott vannak azok, akiknek a munkájuk vagy családjuk ugyan nem indokolta, de nem bírták ki, hogy ne menjenek külföldre nyaralászni. Önmagában nem zavar a dolog, de egy ilyen szituban tényleg nem lehet egyetlen nyarat kibírni itthon? Tényleg ennyire viszket egyeseknek, hogy abban a pillanatban, ahogy megnyitották a határokat, már spricceltek is kifelé, foglalták a szállásokat, vették a repjegyeket stb., aztán megy a sírás, ha besárgul az ország és mégse tudnak menni.

2 órával ezelőtt, Dzséjt írta:

Csak feleslegesnek és fárasztónak érzem, látszatintézkedés. Mert ja, felveszem a boltba lépve a maszkot, miközben azon gondolkodok, hogy vajon az a három ember, akivel a liftben együtt voltam, vagy az az 500 ember, akikkel egy téren osztoztam előző este, fertőzöttek voltak-e vagy sem.

A maszknak szerintem kétféle szerepe van. Az egyik egyfajta kockázatcsökkentő hatás, amivel könnyebb országos szinten egy adott ráta alatt maradni. Egyáltalán nem megoldás arra, hogy az emberek ne fertőződjenek meg, nem nyújt garantált védelmet, pusztán növeli az esélyét, hogy megúszod. Ez akkor is igaz, ha nem mindenhol kötelező. Nyílt téren elvileg eleve jóval kisebb az esély. Zárt térben meg a veszélyesebb helyeket próbálják ezzel kordában tartani.

Ahol nem kötelező a maszk, ezeken kívül igazából a szórakozóhelyeken és a melóhelyeden vagy zárt téren másokkal. Meg nyilván otthon, Ezek közül utóbbi kettő jellemzően egy jól körülhatárolható csoportot "zár össze", ami lehetővé teszi, hogy jobban követhető legyen a tendencia. Ha beüt egy megbetegedés, akkor meghozzák az intézkedéseket, és valószínűleg csoporton belül marad a baj. Legrosszabb esetben a teljes csoport megbetegszik, ill. a szűkebb környezetükből még páran, ill. néhány random ember, akivel itt-ott összefutottak.

De ez még mindig sokkal jobban követhető és kezelhető, mint pl. egy bolt vagy a tömegközlekedés, ahol teljesen random emberek vannak együtt. Az igazi robbanás ilyen helyekről tud kiindulni. Pláne, hogy a család egészségére erősebben szokott figyelni mindenki, a munkáltatók pedig szintén igyekeznek "vigyázni" a munkaerőre, mint tojást tojó tyúkokra. Ellenben egy buszon vagy boltban kb. mindenki le fogja tojni, hogy épp megfertőződsz-e vagy sem.

A szórakozóhelyek jelentik azt a kivételt, amire én is azt mondom, hogy erősen kilóg a lóláb. Ott az lehet az ok, hogy nem akartak minden társadalmi szelepet elzárni. Ahol meg enni-inni lehet, ott nem lesz maszkviselés, az is tuti. Ami még fontos különbség, hogy ilyen helyekre nem muszáj menni, míg patikába, boltba vagy buszra igen. Nyilván ettől még ugyanúgy viheti a vírust, aki saját felelősségre bulizni volt, fertőzhet meg másokat. Lényeg a lényeg, akárhol is kell maszkot viselni, az csak javíthat a helyzeten.

A másik, hogy akarnak adni valamiféle látszatot a dolognak, hogy ne felejtsük el teljesen, hogy vírusveszély van még. 

2 órával ezelőtt, Dzséjt írta:

az a nagy büdös helyzet, hogy nem ez a generáció kezdett elsőként belesz*rni a dologba, hanem a vének. Mert még most pénteken is, kint az utcazenén fiatalokon láttam maszkot, öregen viszont egyen sem. És míg a testvéremmel és apám öccsével komolyan vettük ezt az egészet, addig a szüleink és a nagyszüleink tojtak rá magasról.

Mert náluk már fordítva jön elő a ló túloldalára átesés. Pont azért, mert keményebb dolgokat is megéltek már, tojnak az egészre és nem veszik komolyan. Sokszor hallottam már idősektől olyanokat, hogy "túléltem én X meg Y dolgot, nehogy már egy ilyen hülye vírusocskától kelljen félnek és meghúznom magam".

Aztán ott vannak a nemtörődöm, már az életüket félig elengedő idősek is. Olyanba is belefutottam többször, hogy "nekem már mindegy, majd ha eljön az én időm, akkor elmegyek, ha ettől a vírustól, akkor így, amúgy is bmikor meghalhatok, fel vagyok már rá készülve, de az életem utolsó hónapjait ne keserítsék meg, ne korlátozzanak". Ezt a vallásosak közül jó páran még megfejelik azzal, hogy "majd a jó isten eldönti mi legyen a sorsom, de az nem a vigyázáson meg a maszkon fog múlni".

Szerkesztve: - pb69
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az emberek hozzáállása kapcsán én Dzséjttel értek egyet. Semmi furcsa vagy különös nincs az emberek hozzáállásában. Ez egy nehezen detektálható veszély. A koronavirusnál is halálosabb spanyolnátha se érdekelte a többséget 100 éve. Egyszerüen irreális elvárni hogy az emberek féljenek egy olyan veszélytől ami ennyire kevés látványos kárt okoz. A betegségnél sokkal látványosabb károkat okoznak az átlagember életében a korlátozások. Az emberek ennek megfelelően viselkednek.

Ráadásul akár csak Dzséjt én is azt tapasztalom, hogy pont a fiatalok azok akik még valamennyire komolyan veszik a dolgot. Köztük is egyre kevesebb az aki odafigyel, de még mindig jobbak ebből a szempontból mint az idősek.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

15 órával ezelőtt, Ody Mandrell írta:

Ez valódi?

 

117149736_3496631793680736_3046352275419

 

Ha nem is valódi sajnos minden szava igaz ma is. Persze nem minden magyar ilyen, de szoktam olvasni facebook-kommenteket és pontosan a fentiek jönnek szembe. Arra nem képesek hogy egy maszkot felvegyenek mások védelmében és nem hiszik el amit a virológusok, orvosok mondanak. No komment. Ja és természetesen a fentiek okán tartunk még mindig itt gazdaságilag is és fogunk is.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

6 perccel korábban, Frenkie írta:

Arra nem képesek hogy egy maszkot felvegyenek mások védelmében és nem hiszik el amit a virológusok, orvosok mondanak. No komment.

De remélem nem gondolod hogy ezt csak a magyarok csinálják. Ez megy az egész világon. Németországban most volt egy óriási tüntetés a járvány korlátozások ellen. Berlinben 38 ezer ember ment az utcára mert szerintük ez az egész egy marhaság. Itt egy kép a tüntetésről. Ez tegnap volt:

Nzedr0V.jpg

 

A németeknél kezd általánossá válni ez, hisz korábban is volt több hasonló demonstráció, amit a járvány szkeptikusok tartottak.

 

yJMPneN.jpg

 

De ugyanez megy többek közt a franciáknál, az osztrákoknál meg Svájcban is.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

16 perccel korábban, Bomarr írta:

De remélem nem gondolod hogy ezt csak a magyarok csinálják. Ez megy az egész világon. Németországban most volt egy óriási tüntetés a járvány korlátozások ellen. Berlinben 38 ezer ember ment az utcára mert szerintük ez az egész egy marhaság. Itt egy kép a tüntetésről. Ez tegnap volt:

Nzedr0V.jpg

 

A németeknél kezd általánossá válni ez, hisz korábban is volt több hasonló demonstráció, amit a járvány szkeptikusok tartottak.

 

yJMPneN.jpg

 

De ugyanez megy többek közt a franciáknál, az osztrákoknál meg Svájcban is.

 

 

Dehogyis gondolom. Csak példaként említettem.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.