Ugrás a kommentre

Ahsoka Tano


Dzséjt

Ahsoka a Rebelsben  

48 felhasználó szavazott

  1. 1. Szerinted jó ötlet volt behozni Ahsokát a Rebelsbe?

    • Igen
      42
    • Nem
      0
    • Majd meglátjuk
      6


Ajánlott hozzászólás

És mégis a film kulcspillanata, hogy Han visszamegy megmenteni a barátját. :) Ennyi, a Solo név is relatív. Mert mit értünk ez alatt? Egyedül van? Érzelmileg zárkózott? Egoista? Meddig állja meg ez a helyét? Teljesen relatív. Te az érzelmekre voksolsz, én a fizikai egyedüllétet értem a szóló szó alatt, mindkettőnknek igaza van, de a név akkor sem állja meg a helyét eme jelentésekben, ha mind a három filmet vizsgáljuk. Relatív, akárcsak a Tano név. Akárcsak az összes többi.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

És mégis a film kulcspillanata, hogy Han visszamegy megmenteni a barátját. :) Ennyi, a Solo név is relatív. Mert mit értünk ez alatt? Egyedül van? Érzelmileg zárkózott? Egoista? Meddig állja meg ez a helyét? Teljesen relatív. Te az érzelmekre voksolsz, én a fizikai egyedüllétet értem a szóló szó alatt, mindkettőnknek igaza van, de a név akkor sem állja meg a helyét eme jelentésekben, ha mind a három filmet vizsgáljuk. Relatív, akárcsak a Tano név. Akárcsak az összes többi.

Rendben, ha a Solo név sem sugall semmit, én nyugodtan alszok. ;)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Sugallni sugall, szóval nem lesz jó álmod. :P Ahogy a Tano név is, miután kiderült, mit is jelent. Angolul sokan tudnak, szanszkritül sajnos nem. :)

Pontosabban nem sokuknak volt lehetősége TCW-t, vagy egyáltalán Star Wars-t nézni, és még kevesebbnek van internet hozzáférése, hogy megosszák. És egyébként szuahéli ;)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ja és egyébként az, hogy ez "out-of-universe utalás" nem ellenérv, hiszen Satine neve is out-of-universe utalás :D

Persze, ahogyan az összes név kb., max. a sitheket leszámítva. Ahogyan az se érv a másik oldalon, hogy a Solo név nem igazán passzol a karakterhez. :)

 

Egyébként amellett, hogy az 5-ös szám más úton is (noha tudatosan) bekerülhetett a pakliba, a véletlen egybeesés se kizárható. Az ilyen rövid szavaknál elég jó eséllyel találunk olyan nyelvet, ahol a szónak van valami értelme. Az "obi" egy brand és selyemövet is jelent, a "wan" elvileg sápadtat jelent malájul, a "qui" franciául több dolgot jelent, a "maul" németül szájat, angolul buzogányt jelent, a "leia" a portugál nyelvben az olvas igének adott ragozása. Nem hinném, hogy ezek közül mind bejátszott volna a névválasztásnál. :D A "tano" szó rövid és jól hangzik (könnyűnek tűnik kiejteni), szóval lehet akár véletlen is a dolog.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Hajrá, találj valamit a Dzséjtre, ami igaz arra a karakterre, akinek kitaláltam ezt a nevet. Vagy legalább rám, ha már rám ragadt ez a név. :D Annak az esélye, hogy egy kitalált név jelent valamit, és pont olyasmit, ami passzol a sztorihoz, elég csekély, már-már elenyésző.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Hajrá, találj valamit a Dzséjtre, ami igaz arra a karakterre, akinek kitaláltam ezt a nevet. Vagy legalább rám, ha már rám ragadt ez a név. :D

Eredetileg hogy írtad a nevet? Csak mert lássuk be, van benne dzs és é betű is, ami eleve a nyelvek döntő többségében nincs, szóval igencsak leszűkíti a teret. Meg eleve 1,5x hosszabb, mint a Tano. :D

 

Annak az esélye, hogy egy kitalált név jelent valamit, és pont olyasmit, ami passzol a sztorihoz, elég csekély, már-már elenyésző.

Ez így igaz. Általánosságban. Ugyanakkor minél rövidebb a név és minél könnyebben kiejthető (nyelvek közti kompatibilitás szempontjából fontos), annál nagyobb ez az esély. A Sztorihoz, karakterhez való passzolás valószínűsége meg az adott szó jelentésén múlik. Ha a "Dzséjt" történetesen valamilyen nyelven fluxuskondenzátort jelent, akkor az elég kellemetlen, de ha mondjuk csak egy számot vagy színt, akkor garantáltan köthető (valahogy) hozzád vagy az általad megformált karakterhez. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Eredetileg hogy írtad a nevet? Csak mert lássuk be, van benne dzs és é betű is, ami eleve a nyelvek döntő többségében nincs, szóval igencsak leszűkíti a teret. Meg eleve 1,5x hosszabb, mint a Tano. :D

Magyarul, igazam van, annak az esélye, hogy jelentsen valamit, és az még a témába is vágjon, elenyésző, már-már kizárt. :D:P

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az lehet, hogy nem tudta, hogy hollandul ezt jelenti, de azt nem tudom elhinni, hogy a véletlen műve, hogy a Vader név gyanúsan hajaz a Father/Vater szavakra. A Sith-neveket amúgy is többnyire angol vagy latin szavakból képezte: father -> Vader, insidious -> Sidious, tyrannus -> Tyranus, dark -> Darth.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én úgy tudom a Vader név már előbb megvolt, minthogy a sztori elérte volna a jelenlegi formáját. Az egyik első vázlatban Vader csak egy generális, aki a sötét herceg Valorum alatt szolgál.

Egyébként a Valorum-nak is van jelentése: a google szerint latinul értékek-et jelent. Ezt akár rá lehetne húzni az ep.1-es Valorumra és meg lehetne magyarázni hogy milyen jól passzol, hisz ő az utolsó nyüzüge bástyája a Köztársaság régi értékeinek/nagyságának. Ami ugye azért lenne tévút, mert a név eredetileg egy gonosz karakternek lett szánva.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Mivel Lucas olyan következetesen nyilatkozik mindig a Star Wars születéséről, így szerintem ő sem tudná megmondani, mi az igazság egyes karakterei mögött. Lehet, hogy Vader tényleg a ritka kivételek egyike, bár mivel a neveket a Star Warsban elég tudatosan adta, én azért fenntartom a kétkedés jogát.

A Valorum név érdekes eset, hiszen láthatóan egyik változatban sem állja meg a helyét, viszont ráhúzható a végleges változatra. Ugyanakkor nem tudhatjuk, hová akarta Lucas kifuttatni az eredeti gonosz Valorumot, így lehet, hogy ha ismernénk a teljes sztoriját, érthetőbb lenne, miért lett a neve az ad valorem alakja. Elvégre a szanszkrit Yoddha (harcos) is igazán csak az ep2-3-ban érvényesül, de a héber Yodea (aki tudja) sem világos Yoda első feltűnésekor - akármelyik is a kis törpe nevének eredete, ha valamelyik is az eredete.

Mondjuk a teljes nevét nézve azért érdekesen alakul: Finis Valorum -> finish valorem, ami ebben az olvasatban jelentheti azt, hogy az értékek vége. Ez egyaránt igaz lehet a Galaxist uralma alá hajtó császárra (ha jól rémlik, azt hívta így Lucas kezdetben), és a Köztársaság utolsó tisztességes kancellárjára is.

 

De azt hiszem, pöppet elkanyarodtunk a témától.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az Ahsoka/Fulcrum teória kapcsán:

 

Ha valóban igaz, amiről egyes rajongók fantáziálnak, akkor lehet, hogy a TCW 5. évadának Onderonos szálában már voltak utalások az ifjú togruta későbbi sorsára.

 

Az egyik részben mondta is, hogy felelősnek érzi magát az ottani lázadókért (kiket Dave Filoni a későbbi Lázadók Szövetségének előfutáraiként írt le), de ahogy a háttérből titokban védelmezte és támogatta őket, az sem egy utolsó dolog.

 

De az is lehet, hogy ez csak véletlen egybeesések sorozata...

Szerkesztve: - LordGravon
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 2 hónappal később...

Ashoka-ból hihetetlenül nagy Jedi vált volna, ha a tanács nem dobja ki. Az 5. évad végén hozzá méltó befejezést kapott. Nagyon sajnáltam, mert egyik kedvenc karakterem volt. Kíváncsi vagyok, hogy mi lett a későbbi sorsa. Remélem túlélte a 66-os parancsot.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ashoka-ból hihetetlenül nagy Jedi vált volna, ha a tanács nem dobja ki.

Szerintem ez nem ezen múlott. Egyrészt azt gondolom, hogy így is nagy jedi vált belőle, nagyobb, mint ami az 5. évad végi megpróbáltatások nélkül valaha lett volna belőle. Másrészt pedig a 66-os vágta el igazán a lehetőségét arra, hogy később a Rendben is betölthesse a hozzá méltó szerepet. Ha nem zárják ki, (vélhetően) akkor is kiirtották volna a jedik döntő többségét (akár Ahsoka-t is). Ha túl is élte volna, akkor se tudta volna már azt az ívet befutni, hiszen hihetetlenül nagyot fordult a világ.

 

Az 5. évad végén hozzá méltó befejezést kapott. Nagyon sajnáltam, mert egyik kedvenc karakterem volt.

Egyetértek. ;) Nálam is az egyik kedvenccé vált, noha elég durva hendikeppel indult anno. :)

 

Kíváncsi vagyok, hogy mi lett a későbbi sorsa. Remélem túlélte a 66-os parancsot.

Bízzunk benne, hogy a Rebels-ben előkerül majd. ;)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én most, hogy újra nézem a sorozatot, megint elcsodálkozom azon, hogy milyen erős karakterváltozáson megy át Ahsoka. Az első évadokban még szemtelen, kicsit talán arrogáns is, de mindenképpen izzik benne a bizonyítási vágy. A végén meg már ő fogja vissza Anakint, szemtelensége csibészes kedélyességgé vált, enyhe arroganciája tiszteletté alakult. Az is érdekes, hogy Ahsoka részben belefolyt a következő generáció kiképzésébe - bár nem tudni, ez mennyire általános a padawanoknál, érdekes látni, hogy Ahsoka először a Lightsbaer Lostban, majd az ifjoncok trilógiájában is mint tanár/védelmező, nem mint tanuló lép fel. Hasonló a helyzet amúgy a The Academy-ben is, sőt, a Padawan Lost-Wookiee Hunt párosban is. És például el nem tudnám képzelni Anakinról, Winduról, de az ep2-es mesteri teljesítménye alapján még Obi-Wanról sem, hogy így helytállt volna 14-15 éves korában tanárként. Kananról meg aztán végképp nem. :)

A másik, ami most először tudatosult bennem, hogy hány Jedi mester hatott Ahsokára. Eleve, Anakin mellett legalább annyiszor okította Obi-Wan, de Luminara, Plo Koon, Tera Sinube, Yoda, Ayla Secura sőt, még Kit Fisto is hatott rá. Mintha nem is egy mestere, hanem egy tucat mestere lett volna, akiktől más-más erényeket leshetett el.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ahsoka azért olyan kivételes személy, mert ösztönösen tudta, mi a jó, és épp ezért bárki is tanította, mindenkitől csak a jót tanulta meg. Anakinból is csak a pozitív értékek, gondolatok találtak nála táptalajra, emiatt nemhogy még önfejűbbé vált volna az idők során, hanem épp egyre bölcsebb lett, nem elhomályosították az érzései, hanem egyre tisztábban látott.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Igen, ez a sokszínű karakterröppálya valóban a több forrásból való tanulás manifesztuma vot. Érdekes, hogy erre pont azért nyílt lehetősége, mert a Tanács idő előtt nevezte padawanná , így aktívan részt kellett vennie a háborúban, nem úgy mint a tanoncoknak. És lám, az ő kiképzését mintegy megtanulandó lecke sózták Anakin a nyakába, még Ahsoka jött ki belőle jól. Nem mintha Anakin nem tanult volna rengeteget a kapcsolatukból, de tudjuk, hogy az elengedés megtanulása végül kudarcot vallott nála. Ahsoka viszont - akármennyire keserűen is alakult az eddig ismert fináléja - már tökéletes felelősségtudattal, és ami még fontosabb, a kötődés ellenében tudott dönteni a végén, ami feltette mindúgy padawani karrierjére a koronát, mint jellemkarakteriére.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem az a karakter (és a sorozat) egyik legnagyobb dicsérete, hogy ma már természetesnek vesszük, hogy Anakinnak volt tanítványa. Képzeljük el ezt a TCW előtt... Amikor kiderült, akkor is sokan prüszköltek, hogy ez mekkora marhaság, aztán mégse az lett.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én még a mozifilm és nagyjából az egész első évadban prüszköltem Ahsoka, mint tanítvány kapcsán, aztán szépen lassan nagy kedvencemmé vált. Szerintem pontosan ebben rejlik a karakter mélysége, hogy gyakorlatilag a nézők előtt "nőtt fel".

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én is úgy voltam vele mint Nute, eleinte mikor egy rész elkezdődött és kiderült, hogy Ahsoka lesz a középpontban fogtam a fejem, hogy jaj csak ezt ne, de az ilyen részek többségibe mindig kellemes csalódást okoztak aztán később már kifejezetten tetszettek ezeket a történetek és hamar megbékéltem a karakterrel, majd meg is kedveltem. A kedvenceim közé azért nem került be, de nagyon megszerettem és mostmár én sem tudok úgy nézni Anakinra, hogy neki sosem volt tanítványa.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 4 héttel később...

Azért Ahsokát sem kell túlmisztifikálni, tény, hogy a TCW alapján akkor jobb vívónak tűnt mint Kanan és valószínűleg az évek során fejlődött is, de nem fejlődhetett olyan ütemben mintha maradt volna a jedi rendben.

Mégiscsak egy padawan volt aki elhagyta a rendet, és talán a legtöbb kortársánál előrébb járt, de ez a fejlődési ütem nem volt tarható a mestere és a harcok nélkül. Szerintem ha jobb is mint Kanan nem múlhatja felül olyan sokkal, tehetséges volt, de nem volt benne akkora potenciál, hogy a legjobb vívók közé emelkedhessen.

Ezzel mondjuk nagyrészt egyetértek. Valószínűleg pont a kardvívás egy olyan dolog, amit nehéz csak úgy önállóan gyakorolgatni, egy bujkáló jedinek meg nemigen van lehetősége élőben művelni. A visszahúzódó életvitel során pedig az idő haladtával sok dologban lehet fejlődni (pl. Erővel való kapcsolat), de ezek jó eséllyel nem javítják döntően a fénykardforgatási képességeket.

 

Nyílván érettebb lett, de túlzásnak érzem, hogy közelebb állna a jelenlegi Vaderhez tudásban mint Kananhoz.

Viszont Vader képességeit se becsüljük túl e tekintetben. Azt tudjuk, hogy a baleset előtt az egyik legjobb kardvívó volt, de utána nem sokat láttunk már ebből. Az OT és PT készítése közti időtáv miatt nehéz persze belőni milyen szinten lehetett Vader, de Obi-Wan és Luke ellen is elég visszafogott teljesítményt nyújtott (és akkor még finom voltam). Abban a páncélban mozogni alig lehet rendesen, nemhogy virtuóz kardcsörtéket vívni. Mindezt csak tetézi, hogy Ahsoka pont akrobatikusságban és mozgékonyságban volt kiemelkedő. Hacsak a korral (vagy más esetleges traumával) nem koptak meg ezen jellemzői (márpedig annyira nem lett öreg azért), akkor Vader elég nehezen boldogulna vele. Szóval kardforgatás terén szerintem minimum felveszi vele a versenyt.

 

Az persze más kérdés, hogy Erőhasználat tekintetében viszont zongorázni lehet köztük a különbséget. Egy esetleges párbaj is arról szólna, hogy Vader az Erővel (és mentálisan) zúzná volt tanítványát és nem hagyná, hogy csak a penge forogjon. Ilyen tekintetben pedig nem lenne túl sok esélye, ámbár nem sok olyan élőlény lófrálhat ekkor a galaxisban, akinek jobb kilátásai lennének.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Viszont Vader képességeit se becsüljük túl e tekintetben. Azt tudjuk, hogy a baleset előtt az egyik legjobb kardvívó volt, de utána nem sokat láttunk már ebből. Az OT és PT készítése közti időtáv miatt nehéz persze belőni milyen szinten lehetett Vader, de Obi-Wan és Luke ellen is elég visszafogott teljesítményt nyújtott (és akkor még finom voltam). Abban a páncélban mozogni alig lehet rendesen, nemhogy virtuóz kardcsörtéket vívni. Mindezt csak tetézi, hogy Ahsoka pont akrobatikusságban és mozgékonyságban volt kiemelkedő. Hacsak a korral (vagy más esetleges traumával) nem koptak meg ezen jellemzői (márpedig annyira nem lett öreg azért), akkor Vader elég nehezen boldogulna vele. Szóval kardforgatás terén szerintem minimum felveszi vele a versenyt.

 

Az persze más kérdés, hogy Erőhasználat tekintetében viszont zongorázni lehet köztük a különbséget. Egy esetleges párbaj is arról szólna, hogy Vader az Erővel (és mentálisan) zúzná volt tanítványát és nem hagyná, hogy csak a penge forogjon. Ilyen tekintetben pedig nem lenne túl sok esélye, ámbár nem sok olyan élőlény lófrálhat ekkor a galaxisban, akinek jobb kilátásai lennének.

Ebben van igazaság, bár azért vegyük figyelembe, hogy sem Obi-wan sem Luke ellen nem kellett akkora elánnal harcolnia mint korábban, amikor viszont megunta a teketóriát az ep5-ös párbaj végén akkor azért megmutatta, hogy vele nem érdemes packázni. Mondjuk akkor Luke meg is vágta a vállát ezt talán írhatjuk a páncél miatti korlátozottság számlájára is, de az biztos, hogy Vader teljes vívó tudását páncélosan még nem láttuk. Viszont az igaz, hogy Ahsoka akrobatikus mozgékonyabb stílusa megnehezíthetné Vader dolgát és ezzel kompenzálhatná némileg a kettejük közti különbséget. Ahsoka és Vader esetleges párbajában egyébként még fontos tényező lehet, hogy a sith jól ismeri Ahsokát és könnyen kihasználhatja a gyengeségeit illetve felbőszítheti őt ezen hibák kihangsúlyozásával, amitől a togruta fejvesztve támadna, és ezt egykori mestere könnyen kihasználhatná.

Szerkesztve: - Palpi
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.