Ugrás a kommentre

Obi-Wan Kenobi


Obi1

Milyenre értékeled Obi-Wan jellemét?  

66 felhasználó szavazott

  1. 1. Milyenre értékeled Obi-Wan jellemét?

    • Béna
      2
    • Jellemtelen
      0
    • Elmegy
      3
    • Jófej
      32
    • A kedvenc karakterem
      29


Ajánlott hozzászólás

Én azért valamivel komolyabb sztorira lennék kíváncsi, ami mellesleg egybevág a filmekkel, ne adj isten, a TCW-vel :)
Persze, én is valami komolyabbra számítok. Az se baj, ha az egész Növendéket átírják, mert nekem nem igazán jött be (mint a legtöbb EU)
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 3 évvel később...

El se hiszem, hogy Obi-Wanról még nem írtam véleményt... Na, pótoljuk be gyorsan.

 

Annak idején, mikor még csak öreg Bennek ismertem, nem igazán hagyott mély nyomot bennem, de tetszett az a nyugalom, ami árad belőle.

 

A Prequel trilógia alatt jobban megkedveltem, habár a II. részben eléggé merevnek tűnt gyakori bosszankodásaival. Számomra leginkább csak a Sith-ek bosszújában tudta megcsillogtatni tudását, mint bölcs Jedi Mester. Nem csodálom, hogy sok ifjú padawannak ő volt a példaképe.

 

Aztán jött a TCW, amiben különösen megmutatkozott Obi-Wan emberi oldala. Látszott, hogy ő is ugyanolyan sebezhető és érzelem dús, mint Anakin. Neki is volt már nő az életében, de ő a helyes döntést hozta; nem ragaszkodott mindenhez annyira, mint barátja és kordában tudta tartani az érzéseit.

 

Összességében nagyon megkedveltem Obi-Want. Bármennyire is együtt érzek Anakinnal, szakállas barátunkat mégis heroikusabbnak tartom, meg sokkal jobb Jedinek is. Megvan benne az a klasszikus akcióhős feeling. Szolid és laza egyszerre, ami nekem nagyon tetszik. Könnyen tudok azonosulni vele.

Anakinnal való testvéri viszonya és Ventressel való flörtölése pedig megfizethetetlen. :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 1 hónappal később...

A kedvenc karakteremről egy "kis" megemlékezés. :)

 

Anno az Ep.1-ben (ezzel kezdődött a SW-szal való megismerkedésem, egyben ez az első komolyabb moziélményem is) megtetszett a humoros, de fegyelmezett tanítvány. Egészen a végjátékig túl sokat nem szerepelt, de így is megjegyeztem magamnak. Tudom, hogy akkor még azon izgultam, hogy összejön-e Padmé-val, mert azért mégiscsak jobban passzolna hozzá korban, mint Anakin. Ráadásul a kisgyereket rühelltem is. Nem igazán voltam tisztában a SW dolgaival akkortájt, na. :D

 

Aztán már érettebb fejjel is újranézve a filmet, egy őszinte és szimpatikus srácnak tűnt. Leginkább (a humor mellett) az tetszett benne, hogy mindig elmondta a véleményét, de közben áradt belőle a tisztelet, leginkább a mestere felé. Mindig is szerettem az alázatos és szorgalmas embereket. Sokat elmond, ahogy a végén ragaszkodik a mestere utolsó kéréséhez, noha ellenezte Anakin jediségét, és talán kicsit féltékeny is volt rá. Sokan rótták fel az Ep.1-nek, hogy túl jellemtelen a figurája és mindig csak Qui-Gon szavaira bólogat. Én eleve nem így láttam, elvégre pár dologban szembemegy vele. Amúgy meg nem hiszem, hogy ez rossz jellemábrázolás lenne, egyszerűen akkor ő ilyen volt. Én pedig ezért szerettem.

Aztán a rész végén megkapta az első (on-screen) drámáját. Mestere halála miatt el is gurult kicsit a bogyója, ami megmutatta az emberi esendőségét is. Maul ezt kihasználta, Obi viszont nem adta fel és egy nagy ötlettel felállt az igazán mély padlóról. Az az ugrás-vágás kombó nemcsak egy harcbeli siker volt Maul-lal szemben, de egy lelki/mentális felülemelkedés saját magán. Ráadásul komoly tanulsága is volt a jelenetnek. Az elbizakodottságot és önteltséget, mely a sötét oldalra jellemző, még a legreménytelenebb helyzetből is kihasználhatja, aki higgadt és okos. Obi is megtanulhatta, hogy többet ésszel, mint erővel. Ez a motívum volt, ami miatt már akkor a kedvencemmé vált.

 

Az Ep.2-ben már fordult a kocka, ő volt a mester. Kíváncsi voltam rá, hogy mit tudott kezdeni a nem könnyű eset Anakin-nal, akit tapasztalatlanul kapott tanítványul. A humora megmaradt, korábbi elvei mellett is hűen kitartott, de sokkal bölcsebb lett. Ugyan sokszor rugalmatlannak és túl szabályközpontúnak tűnhetett, én már ekkor azt láttam, hogy csak Anakin-hoz képest erős a kontraszt. Kiviláglott, hogy mindent megtesz Anakin becsületes neveléséért, de a feladat meghaladja a képességeit. Nem is az akkori Obi-nak, mintsem inkább a korábbinak. Kettejük problémái ugyanis régre nyúlnak vissza, valószínűleg még a kapcsolatuk kezdetére. A padawan nem tisztelte igazán a mesterét, hiú és beképzelt volt. Nem tudott igazán viselkedni, amit a Padmé és anyja iránti érzelmei csak fokoztak. Obi próbálta kezelni a helyzetet, de nem nagy sikerrel. Látszott, hogy nincs rá megfelelő eszköze.

A nyomozása során szépen belenyúlt a kasba, de okosan és higgadtan kezelte a helyzeteket. A beszélgetése Dooku-val parádés. Látszik, hogy az elveiben megingathatatlan, megtörhetetlen. Más kérdés, hogy ez ekkor visszafelé sült el. Az arénában is láttuk, hogy inkább az ész és az ötletek embere, mintsem a nyers erőé. A fénykardpárbajban meg kiderült, hogy a harci képességei azért nem mondhatók kiemelkedőnek, nem ez az erőssége. Ebben nem sokat lépett előre a 10 év alatt.

 

A TCW szépen besimult a 2 rész közé és tudott új rétegeket adni Obi karakterének. Megerősítette a nagyon pozitív jellemvonásokat. A sorozatban végig példaértékű, intelligens, alázatos és humoros volt. Az Anakin-nal való viszonyán látszott, hogy miután "megszabadult" tőle, megpróbálta amolyan testvériség felé terelni a kapcsolatot, hátha ez lesz a megoldás. Ez elég jól működött is. Felvillantották a diplomáciai készségeit is, ami jól alátámasztja Grievous Ep.3 dumáját. Sok szempontból humánusabb volt bármelyik jedinél.

Aztán jött az újabb drámája: Satine. Rohadtul tetszett, hogy meg merték lépni ezt a romantikus szálat, pont nála. Sose gondoltam volna, hogy ő is járt hasonló cipőben, mint Anakin. Minden szempontból tökéletes volt az egész. Amilyen érzelmesen és odaadóan, mégis racionálisan kezelte a nővel kapcsolatos eseményeket. Anno képes volt meghozni a nagyon nehéz döntést. Aztán Maul felbukkanása és próbája, hogy felhasználja Satine-t ellene. Na ahogy azt a tróntermi jelenetet kezelte, az maga volt a tökély. Mekkora fejlődés az Ep.1-hez képest, minden érzelem ellenére maximális alázat és önkontroll.

Az a TCW-ben is maradt, hogy nem Obi a legnagyobb harcos a Rendben. Ennek ellenére voltak nagyon komoly momentumai e téren is. Gallia halálán pl. jól felszívta magát, de az inkognitós küldetésén is nagyot teljesített (nem hittem volna, hogy ilyen mesterlövész, de az Erő nagy úr :)). A kis flörtölés Ventress-szel üde színfolt volt. A végén Ahsoka kapcsán megint egy mélypont. Megindító volt látni Obi mennyire mély fájdalmat és letargiát él meg Ahsoka és Anakin miatt.

 

Az Ep.3-ban is humoránál van, már a sztorit úgy kezdi. Aztán persze Dooku ellen megint befuccsol szegény, de Anakin megmenti. Mennyire más ez a jelenetsor a TCW-t ismerve. Milyen szépen át lett hidalva a 2 és 3 közti szakadék az ő kapcsolatuk terén is. Eztán következik egy olyan jelenet, ami rám (talán meglepően) nagyon durván hatott. Obi és Anakin búcsúja az Utapau-küldetés előtt. Az utolsó őszintén barátságos és pozitív párbeszéd köztük. Soha ilyen harmonikusnak nem láttam őket együtt. Obi "vallomása"és Anakin reakciói... mennyire jól is sikerülhettek volna a dolgok... ehelyett tudjuk mi történik ezután, hihetetlen drámai történetvezetés.

Grievous-t persze megint a sajátságos trükkös módján sikerült legyőznie. Nagyon remélem, hogy őt már tényleg nem hozzák vissza és végleg eltette láb alól. :D

 

A 66-os parancs egy árulás, Palpatine egy másik. Aztán meg átélni azt, amit Anakin tett. Obi-Wan élete gyakorlatilag a sors (vagy az Erő) részéről ízléstelen mélyütések sorozata. Nyilván nem kerülheti el, hogy megküzdjön a fiúval, de előtte azért még megforog benne a kés Padmé és terhessége miatt is. Elmegy és egy olyan párbajban győzi le a nála amúgy már sokkal jobb harcos Anakin-t, ami tökéletes kivonata annak, miért őt kedvelem a legjobban. Erről igencsak részletesen írtam a releváns topikban, itt nem mennék bele.

Azt mondani sem kell, hogy a mustafar-i jelenetek mindegyike olyan érzelmi töltettel bír, ami leírhatatlan. A párbeszédek frenetikusak. A végén nem tudja bevinni a végső csapást, ami megint mérhetetlen galibákat okoz. Ez is a sors furcsa fintora, hogy vert helyzetből legyőzi a mesterét megölő Maul-t, zseniális önuralommal legyőzi az áruló egykori tanítványát és barátját, de egyiket se sikerül végleg eltenni láb alól, aminek később mindkét esetben durván megissza a levét. Ezek után nem csodálom, hogy remeteségbe vonult és tán az egyetlen épkézláb reménye az maradt, hogy legalább Qui-Gon-t visszakaphatja valamilyen szinten.

 

Az Ep.4-től egy elég más Obi-t látunk. Furcsa világlátása és sajátos szemlélete adódhat az elszigeteltebb életvitelből és a Qui-Gon-nal való kommunikációból. Olyan kíváncsi lennék miket beszélhettek. Kicsit hóbortos viselkedése és gondolkodásmódja ellenére megmaradtak a régebben megismert erényei. A Halálcsillagon újra szembenéz Vader-rel és beteljesíti azt a sorsot, ami egy ilyen életpályához méltó. Valahogy jellemző, hogy ennyi pofon után az egyetlen végleges sikeréhez fel kell áldoznia "földi" életét. De ami fontos, hogy megteszi, ami tökéletesen mutatja a magasabb célokért való áldozatkészséget.

Nem tudni, hogy neki nem voltak-e olyan különleges próbái, mint Yoda-nak, vagy csak a két trilógia közt zajlottak-e le. Azt tudni, hogy kétségek nélkül hitt abban, hogy a helyes út az önfeláldozás és vissza tud majd térni. Nem is habozott ezt megtenni. Erőszellemként aztán remekül szolgálja Luke-ot, bár a nagy titkokat nem tudta mikor és hogyan kéne felfedni előtte. Az lett volna még csak az igazi dráma, ha emiatt aztán Luke is átáll.

Anakin-ban már nem hitt, valószínűleg teljesen eltemette magában volt tanítványa emlékét. Másképp nem tudott volna rendesen továbblépni a történteken. Ennek ellenére, végül az általa egész életében figyelt és óvott Luke meghozta a sikert és boldogan vigyoroghatott az öreg Kenobi is Yoda és Anakin mellett. Na az se lehetett semmi, amit ők dumálgattak aztán . :)

 

Összességében Obi-Wan egy jó humorú, őszinte, tiszta- és nemes lelkű ember volt, ahol az emberséget pozitív erkölcsi kategóriaként is érthetjük. Olyan hatalmas dolgokat volt képes elérni, amire amúgy az Erőérzékenysége vagy egyéb képességei talán nem predesztinálták volna. Azért Maul vagy Grievous legyőzése egy dolog, de már ott is az eszével pótolta az egyéb hiányosságokat. Abban viszont biztos vagyok, hogy Anakin legyőzése, majd a halál megtréfálása (és az identitásának megőrzése az Erő tengerében) olyan dolgok voltak, amiket előzetesen nem sokan néztek volna ki pont belőle. De a szorgalmának, a kitartásának és a mérhetetlen alázatának köszönhetően mégis sikerült neki befutni egy ilyen ívet, ami az amúgy sokkal Erőérzékenyebb és tapasztaltabb Yoda-nak vagy magának a Kiválasztottnak sikerült csupán. Ettől volt ő a nagybetűs JEDI és lehet példaértékű mindenki számára.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A kedvenc karakteremről egy "kis" megemlékezés. :)

 

....

Szóval megvolt a 6-os?! :clap: egyébként jó írás, nekem is Ő a kedvencem!

És amilyen minőségben a PT-n végigfut, azzal számomra a star wars legalább annyira az Ő története is, mint a Skywalkereké.

Szerkesztve: - csoli1138
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nagyon jó, olvasmányos írás. Tetszett ahogy az egész SW -n keresztül vizsgálod a karaktert. Le a kalappal, ez igen! Ráadásul egyet is lehet érteni a leírtakkal, csupán a vívótudását találom kicsit degradálónak. Szerintem nagyon is tudott ő vívni, ha akart. :) Persze nem volt egyenletes szint mert ő akkor volt jó igazán, amikor nagy ritkán bedühödött. Maul ellen az EPI -ben és szintén és a Maul/Opress párbajban a Florrumon. Mondjuk Anakin ellen se volt éppen béna Béla. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nagyon jó írás, pb! :)

 

Obi-want én is nagyon kedvelem, és számomra is sokat hozzáadott a karakterhez a TCW-beli szereplése. Csodálatra méltóan viselkedett számos esetben, és a Satine-nal való kapcsolata a TCW egyik nagy ajándéka.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ráadásul egyet is lehet érteni a leírtakkal, csupán a vívótudását találom kicsit degradálónak. Szerintem nagyon is tudott ő vívni, ha akart. :)

Úgy értettem, hogy ahhoz képest, amekkora jedi volt és amennyire más tulajdonságokban kiemelkedő volt. Persze, nagyon jól forgatta a kardját is, de egyrészt nem erről lesz emlékezetes, másrészt nem ebben volt a legjobb. De nekem pont az tetszik, hogy a triviális harci képességek (vívás mellett pl. az Erőhasználat) terén tapasztalható hiányosságai (megint csak a legnagyobbakhoz mérve) ellenére is összességében milyen sikeres tudott lenni a párbajokban, más szitukról nem is beszélve.

 

Obi-want én is nagyon kedvelem, és számomra is sokat hozzáadott a karakterhez a TCW-beli szereplése. Csodálatra méltóan viselkedett számos esetben, és a Satine-nal való kapcsolata a TCW egyik nagy ajándéka.

Én is így gondolom.

 

Kiegészítés a Satine-szálhoz: Sokan mondták azt az Ep.2 után, hogy Obi-Wan nyilván nem értheti meg a hősszerelmes Anakin-t, hiszen egy begyepesedett szabálycentrikus, Rendmániás (jedik) figura. Aki érzelmi analfabéta ilyen téren, hiszen a jedik burkában esélye se volt megtapasztalni még csak hasonlót se a szerelemből.

Hát kérem szépen, nagyon is tisztában volt ő azzal a helyzettel. Bizony kísértetiesen hasonló érzelmekkel és szituációval kellett neki szembenézni. Ő azonban önszántából másképp döntött. Az egyetemes célokat helyezte előtérbe a sajátjaival szemben és komoly áldozatot hozott. Ettől (is) lesz ő olyan etalon a jedik közt. Mellette olyan szinten mélyíti el a karakterét és járul hozzá az egész Obi-Wan jelenséghez, mint mondjuk az Ep.1 vége.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Úgy értettem, hogy ahhoz képest, amekkora jedi volt és amennyire más tulajdonságokban kiemelkedő volt. Persze, nagyon jól forgatta a kardját is, de egyrészt nem erről lesz emlékezetes, másrészt nem ebben volt a legjobb. De nekem pont az tetszik, hogy a triviális harci képességek (vívás mellett pl. az Erőhasználat) terén tapasztalható hiányosságai (megint csak a legnagyobbakhoz mérve) ellenére is összességében milyen sikeres tudott lenni a párbajokban, más szitukról nem is beszélve.

 

Ő inkább volt atletikus a harcban, sokkal inkább támaszkodott az ügyességére. Az a jelenet amikor az EPI -ben rátör Maul -ra az energia cella deaktiválódása után, számomra az egész SW egyik legnagyobb jelenete. Tipikusan a "minden egyben van" feeling.

 

Kiegészítés a Satine-szálhoz: Sokan mondták azt az Ep.2 után, hogy Obi-Wan nyilván nem értheti meg a hősszerelmes Anakin-t, hiszen egy begyepesedett szabálycentrikus, Rendmániás (jedik) figura. Aki érzelmi analfabéta ilyen téren, hiszen a jedik burkában esélye se volt megtapasztalni még csak hasonlót se a szerelemből.

Hát kérem szépen, nagyon is tisztában volt ő azzal a helyzettel. Bizony kísértetiesen hasonló érzelmekkel és szituációval kellett neki szembenézni. Ő azonban önszántából másképp döntött. Az egyetemes célokat helyezte előtérbe a sajátjaival szemben és komoly áldozatot hozott. Ettől (is) lesz ő olyan etalon a jedik közt. Mellette olyan szinten mélyíti el a karakterét és járul hozzá az egész Obi-Wan jelenséghez, mint mondjuk az Ep.1 vége.

 

Obit anno az EPII idején valóban sokan szidták, őt okolták Anakin bukásáért is. A régiek még biztos emlékeznek Leia Skywalkerre, akivel szinte vérre menő vitát folytattunk ezekről a dolgokról. :) Ma már annyira kibővült a kép, hogy teljesen másképp lehet látni Obi szerepét. Érdekes, hogy igazából én még bele se gondoltam ebbe a fajta Obi - Anakin párhuzamba. Tényleg fantasztikus a kontraszt a két igen hasonló döntési helyzet között.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Remek írás pb, jó volt olvasni nagyon egyetértek veled. A vívótudásos részt én is kiegészíteném azzal, hogy Obi azért elég jó vívó volt csak mondjuk úgy nem tartozott a szűk elitbe és a legtöbb esetben nála jobb kardforgatókkal kellett szembeszállnia, de megállta a helyét, csak Dooku stílusa nem feküdt neki. A 6 film 2 legjobb párbaját is megnyerte amit pedig Maul és Savage ellen levágott az mindent vitt.

 

A Satine-os rész számomra is nagyon sokat adott a karakteréhez a TCW topicban írtam is, hogy ez csak még tökéletesebb jedivé tette. ÉS valóban ő is főszereplő mégha a fókuszban a Skywalkerek is vannak, sőt a PT-nek ő a pozitív főhőse, Anakin ugye nem az a klasszikus hős. Talán ő a legnépszerűbb SW karakter olyannal még nem találkoztam aki ne szerette volna, gyerekkoromban mindenki Obi-wan akart lenni, ahogy én is :D

 

Ő az a karakter aki tényleg példa lehet minden ember számár a pozitív hozzáállásával és az alázatával, lehet ezért is szeretik ennyien mert ennyire ember közeli.

 

Ő a kedvenc karakterem Luke és Anakin/Vader mellett, sorrendet nem tudnék felállítani.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 4 hónappal később...

Szerintem Obi-Wan a legjedibb jedi. Talán csak Yoda ér fel hozzá. Számomra ő a gáncs nélküli lovag. Ő az, aki mindig tudja, mit kell csinálni. Bámulatosan tudja az érzelmeit uralni (Satine halála pl). Amikor meghallom a jedi szót, mindig ő jut az eszembe róla.

 

Az EPI-ben van egy rész, amikor Qui-Gonn-al beszél és valami olyasmit mond, hogy valami nagy bajt érez, de nem most, hanem a jövőben, amire Qui-Gonn azt mondja, hogy a jelennel törődjön, ne a jövővel. Ez meggyőzött arról, hogy az ő jövőbe látását akkor még nem homályosította el a sötét oldal, mint a Jedi tanácsban ülőknek.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Igen, valószínűleg ekkor még nem hatalmasodott el a Sötét Oldal, vagy csak Obi-Wan amúgy is elég jó érzékei a tűz közelébe érve (elvégre, pár sarokkal arrébb a neiomidiak Sidiousszal diskuráltak) felfogták azt, amit más nemigen. Lényegében az első mondataival előre vetíti hat film eseményeit, megelőzve mindenkit.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem Obi-Wan a legjedibb jedi. Talán csak Yoda ér fel hozzá. Számomra ő a gáncs nélküli lovag. Ő az, aki mindig tudja, mit kell csinálni. Bámulatosan tudja az érzelmeit uralni (Satine halála pl). Amikor meghallom a jedi szót, mindig ő jut az eszembe róla.

Habár nagy tisztelője vagyok Kenobinak, úgy gondolom, hogy volt, amikor hibázott és bizony ő is elvesztette az önuralmát. Leginkább Darth Maul társaságában. (Példa: Revenge)

 

Viszont én személy szerint pont azért kedvelem a szakállas Jedi mestert, mert esendő, de ennek ellenére mindent megtesz a jó ügy érdekében. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Obi-Wan szerintem leginkább olyan szempontból példaértékű, hogy a megfelelő szorgalommal és alázattal el lehet jutni a szűk elitbe. Nem tűnt igazán nagy őstehetségnek, nem volt Kiválasztott, kiemelten Erőérzékeny, nagy harcos vagy a kardvívás zsenije, de minden hiányosságát pótolni tudta. A fenti tulajdonságokon kívül fifikássággal és ötletességgel. Ezért is volt annyira sikeres és volt képes valahogy csak legyűrni pl. Maul-t, Grievous-t vagy Anakin-t. És talán ezért is tűnhet nekünk (hétköznapi embereknek) mintajedinek.

 

Neki is megvoltak a hibái, de mindig képes volt tanulni azokból. Megingásai is voltak, de mindig vissza tudott térni a pozitív és nemes oldalra. Rengeteget fejlődött nemcsak a szemünk láttára, de off-screen is. Elég csak Yoda és Qui-Gon utalásaira gondolni a fiatal Obi-ra vonatkozóan.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Obi-Wan szerintem leginkább olyan szempontból példaértékű, hogy a megfelelő szorgalommal és alázattal el lehet jutni a szűk elitbe. Nem tűnt igazán nagy őstehetségnek, nem volt Kiválasztott, kiemelten Erőérzékeny, nagy harcos vagy a kardvívás zsenije, de minden hiányosságát pótolni tudta. A fenti tulajdonságokon kívül fifikássággal és ötletességgel. Ezért is volt annyira sikeres és volt képes valahogy csak legyűrni pl. Maul-t, Grievous-t vagy Anakin-t. És talán ezért is tűnhet nekünk (hétköznapi embereknek) mintajedinek.

 

Neki is megvoltak a hibái, de mindig képes volt tanulni azokból. Megingásai is voltak, de mindig vissza tudott térni a pozitív és nemes oldalra. Rengeteget fejlődött nemcsak a szemünk láttára, de off-screen is. Elég csak Yoda és Qui-Gon utalásaira gondolni a fiatal Obi-ra vonatkozóan.

 

 

Azt hiszem, nagyon jól összefoglaltad. Egy teljesen átlagos jedi a szorgalmának köszönhetően az egyik legnagyobb jedi lett.

Azért szeretett rizikót vállalni. Imádom, amikor tudja, hogy valami csapda lesz, amibe éppen bele akar sétálni, de olyan vidámsággal sétál mégis bele, mintha egy karton sörért ugrana be a sarki ABC-be. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Azért szeretett rizikót vállalni. Imádom, amikor tudja, hogy valami csapda lesz, amibe éppen bele akar sétálni, de olyan vidámsággal sétál mégis bele, mintha egy karton sörért ugrana be a sarki ABC-be. :)

:lol:

Szerintem ezek azok a momentumok, amik igazolják az ep5-ben, amit állít. Vagyis, amikor Yoda azzal érvel, hogy Luke állandóan a kalandot keresi, Ben meg mondja, hogy ő is ilyen volt. És valóban, Obi-Wan, főleg a klón háborúk alatt még bölcsebb fejjel is szeretett belerohanni egy kalandba. És sok esetben még csak nem is Anakint követve zuhant bele valamibe.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nekem az egyik kedvenc ilyen jelenetem tőle a Satine-mentőakció kezdete a The Lawless-ben, amikor megérkezik Sundari-ba. Az is teljesen önálló kaland volt, mégis haláli, ahogy a sz*rrá ment Twilighttal bedokkol. :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 6 hónappal később...

Anakin egyetlen tanítványa tudomásom szerint jelenleg a lázadók egyik vezére és közmegítélés szerint az egyik legjobb Jedi. Obi-Wan egyetlen tanítványa jelenleg Sith Nagyúr. További magyarázat nem szükséges. :P Na jó, még annyit, hogy az ep2-ben Obi-Wan viselkedése, mint tanár, csapnivaló. Érezni, hogy a karakter még azt sem tudja magáról, hogyan legyen jó Jedi lovag, nem hogy jó mester legyen. És pont Anakint kellett tanítania. Nem csinálta jól, ez szerintem vitathatatlan. Anakin ezzel szemben igenis jól tanította Ahsokát. A kapcsolatuk sokkal jobb volt (Obi-Wan és Anakin között csak akkor lett feszültségmentes a kapcsolat, amikor Anakin Jedivé vált), nem teremti le nyilvánosan, nem veszi semmibe a szavait, nem ragaszkodik görcsösen a Jedi szabályokhoz, stb. Anakin a lazaságával nevel jobb Jedit Ahsokából, mint amilyet Obi-Wan nevelt belőle. És ez a lazaság inkább Qui-Gon hagyatéka. Persze ott volt Palpatine befolyása, de ez is beszédes: Obi-Wannak kevesebb tekintélye volt tanárként, mint Palpatine-nak. Egy jó tanár elérte volna, hogy Anakin elsősorban rá hallgasson, sőt, egy jó tanár elérte volna, hogy Palpatine-nak kevesebb befolyása legyen a tanítványára. Obi-Wan nagyon nem volt alkalmas Anakin tanárának az ep1-2 idején. És ezzel a mentalitással valószínűleg egy átlagos Erőérzékenynek sem lett volna sokkal jobb tanára. Sith-et valószínűleg nem nevelt volna, de a tanítványa sem valószínű, hogy jobb Jedi lett volna az átlagnál.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Anakin egyetlen tanítványa tudomásom szerint jelenleg a lázadók egyik vezére és közmegítélés szerint az egyik legjobb Jedi. Obi-Wan egyetlen tanítványa jelenleg Sith Nagyúr. További magyarázat nem szükséges. :P Na jó, még annyit, hogy az ep2-ben Obi-Wan viselkedése, mint tanár, csapnivaló. Érezni, hogy a karakter még azt sem tudja magáról, hogyan legyen jó Jedi lovag, nem hogy jó mester legyen. És pont Anakint kellett tanítania. Nem csinálta jól, ez szerintem vitathatatlan. Anakin ezzel szemben igenis jól tanította Ahsokát. A kapcsolatuk sokkal jobb volt (Obi-Wan és Anakin között csak akkor lett feszültségmentes a kapcsolat, amikor Anakin Jedivé vált), nem teremti le nyilvánosan, nem veszi semmibe a szavait, nem ragaszkodik görcsösen a Jedi szabályokhoz, stb. Anakin a lazaságával nevel jobb Jedit Ahsokából, mint amilyet Obi-Wan nevelt belőle. És ez a lazaság inkább Qui-Gon hagyatéka. Persze ott volt Palpatine befolyása, de ez is beszédes: Obi-Wannak kevesebb tekintélye volt tanárként, mint Palpatine-nak. Egy jó tanár elérte volna, hogy Anakin elsősorban rá hallgasson, sőt, egy jó tanár elérte volna, hogy Palpatine-nak kevesebb befolyása legyen a tanítványára. Obi-Wan nagyon nem volt alkalmas Anakin tanárának az ep1-2 idején. És ezzel a mentalitással valószínűleg egy átlagos Erőérzékenynek sem lett volna sokkal jobb tanára. Sith-et valószínűleg nem nevelt volna, de a tanítványa sem valószínű, hogy jobb Jedi lett volna az átlagnál.

 

Én nagyon kedvelem Obi-Wan-t. Elfogultság is ihleti a szavaimat, elismerem. Amúgy józan pillanatában Anakin is dícsérte Obi-Want.

És a diákok is általában meg tudják ítélni a tanárukat. Csak van alapja a mondatnak, hogy :"olyan bölcs, mint Yoda mester és olyan erős, mint Windu mester. Hálás vagyok, hogy Ő tanít engem."

És én fenntartom, hogy Anakin nem egy jó diák. Egyetértek, hogy Obi-Wan talán túl korán kapta a padawant..

De ebben Qui-Gon és Yoda igenis felelősségre vonható. Megyünk az Ő topicjaikba is? ;)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Qui-Gon miért? Mert halála pillanatában még biztosítani akarta, hogy az, akit a Kiválasztottnak tartott, Jedinek legyen nevelve? Tényleg baromi felelős, pláne a végeredményt nézve, ami szerint épp csak igaza volt... :roll: Valószínűleg nem csapott volna szét a Tanács között szellemként, ha Windu vagy Yoda, vagy éppen Aayla Secura veszi pártfogásába Anakint, neki az volt a lényeg, hogy kiképezzék. Obi-Want kérte meg, mert ő volt éppen ott. Maullal mégsem vitathatta volna meg a dolgot. :)

Yoda felelőssége ismert tény, mint ahogy az egész Tanácsé. Nem szabadott volna hagyni, hogy egy ilyen rendkívüli körülmények között a Rendbe bekerülő, ilyen rendkívüli képességekkel és rendkívüli jövővel megáldott gyereket egy épp csak lovaggá ütött Jedi tanítson. Pláne úgy, hogy korábban a Tanács, maga Yoda nem tartotta Obi-Want felkészültnek a próbákra. Ugye megegyezhetünk abban, hogy ez is jelent azért valamit. ;)

Viszont Obi-Wan volt az, aki nem mérte fel reálisan a képességeit, Obi-Wan töltött el vele tíz évet, Obi-Wan nem képes befolyást gyakorolni rajta, és Obi-Wan volt a mestere. Nem Yoda, nem Qui-Gon, nem Aayla, nem Hakapeszi Maki, hanem Obi-Wan Kenobi. Neki kellett volna jó, a Sötét Oldalnak ellenálló Jedi lovagot nevelni belőle. Nem sikerült. És ezt Ben maga mondja, ugye: "I could instruct him just as well as Yoda. I was wrong." Maga vallja be, hogy tévedett, hogy ez a feladat a büszkesége miatt túlnőtt rajta. Szerintem ez is jelent valamit.

Anakin persze, dicsérte, két másodperccel később meg szidta. Abban a dicséretben több volt a kötelező tisztelet (amit ráadásul valószínűleg csak Padmé miatt erőltetett magára), mint az, amit valóban gondolt Obi-Wanról. Árulkodóbb, hogy többször szidta, és a többi kirohanásnál már azzal sem fárasztotta magát, hogy legalább a kötelező tiszteletet magára erőltesse. Eleve, hogy lehet dicséret a nyilvánvaló túlzás? Az ep2-es Obi-Wan olyan bölcs, mint Yoda? Még a Tanácsban ülve sem közelíti meg. Még szellemként is rohadt távol van attól a bölcsességtől. És olyan erős, mint Windu? Oké, ez lehet, az ep3-ban. Az ep2-ben még ez is nehezen állja meg a helyét, amikor annyi erő sincs benne, hogy fékezze a saját tanítványát. És ezt a bizonytalanságot még ki is fejezi Kenobi az említett két úriembernek, aki közül az egyik bölcsességgel, a másik magabiztossággal kezeli a dolgot. Pont ott, a Jedi Templom falai között jön le, mennyire nem ér fel az ep2-ben Yodához és Winduhoz. De nem is kell, hiszen hol van ő akkor még tőlük. Alig tíz éve Jedi lovag, és még nem találja a helyét. Még be kell érnie, ami a klón háborúk alatt meg is történik.

 

Azt már csak külön nem értem, miért tartod Anakin olyan hallatlanul rossz diáknak, hogy egy kiváló mester, amilyennek Obi-Want tartod, sem volt képes boldogulni vele. Mi olyat tett vagy mutatott Anakin padawan korában, hogy az, aki Yoda és Windu képességeit már harminc évesen magáénak tudta, egyszóval ő volt a mesterek mestere, képtelen volt megbirkózni vele. És hogy lehet Obi-Wan tökéletes mester, ha nem boldogul egy rossz diákkal? Meg miért csak és kizárólag a diák a felelős?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Obi-wan védelmében el kell mondani, hogy Anakin valóban rossz diák, és még csak nem is átlagosan rossz, hanem olyan akinek speciális helyzete van a kora és az ereje miatt. Kevesen lettek volna alkalmas mesterei. Azonban ez még nem változtat a tényen, hogy Obi valóban nem volt jó mestere a fiúnak. Egy átlag padawannak az lehetett volna, főképp akkor ha lovaggá ütése után nem azonnal kell belecsöppennie a "tanári szakma" rejtelmeibe. Anakin tényleg jobb mestere volt Ahsokának mint neki Obi-wan, de itt mégsem áll fenn az a kérdés, hogy Ahsokának más ne lehetett volna jó mestere, hiába volt ő is lázadóbb jellemű. Az a tanács kevés tökéletes döntései közé tartozott, hogy a hozzá legjobban passzoló jedire bízták a tanítását. Anakinnak egy apa típus kellett aki a jedi szerepből kilépve is képes nevelni őt és egyedül Qui-gon tűnt erre alkalmasnak. Ezt szerintem a tanács is felmérte és hibásan úgy gondolták, hogy Obi-wannal is megvan az az ösztönös köteléke Anakinnak mint Qui-gonnal. Úgy gondolom, ha Yoda lett volna a mestere a fiúnak akkor sem borítékolható, hogy nem állt volna át később a sötét oldalra, hiszen Dookuból is sith nagyúr lett. Szóval összességében elismerhetjük, hogy Obi-wan nem volt ideális mestere Anakinnak, de az túlzás, hogy alapjába véve is egy rossz tanár lett volna, ha így van nem válik később az egyik legnagyobb jedivé. Amúgy a TCW-ből ezt hiányolom nagyon, hogy nem mutatták be jobban Anakin és Obi-wan kapcsolatának fejlődését. Ebből az egy szempontból a Tartakovsky féle Clone Wars jobban muzsikált.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A csúcs az, hogy Obi-Wan még Luke mestereként se valami jó. Hiába lesz szellem belőle akkor is zöldségeket hord össze: öld meg az apádat. Ez az egyetlen esély. Obi-Wan mesteri képességeiről sokat elárul, hogy Luke úgy válik igazi jedivé, hogy pont az ellenkezőjét csinálja annak, amit Obi mond neki.

Egyébkén Obi mint karakter remek. Csak hát számtalan jó tulajdonsága ellenére nem jó mester. Többek közt ez a karakterének az egyik lényege.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Úgy gondolom, ha Yoda lett volna a mestere a fiúnak akkor sem borítékolható, hogy nem állt volna át később a sötét oldalra, hiszen Dookuból is sith nagyúr lett.

Hát persze. 800 évnyi Jedinevelés alatt lett neki egy tanítványa, aki vagy nyolcvan évnyi Jediskedés után átállt a Sötét Oldalra. Obi-Wan rátája? Tíz év alatt egy Jedit sem nevelt ki, de legalább az az egy, akivel próbálkozott, Sith Nagyúr lett. Szerintem itt az arányok elég beszédesek.

 

Szóval összességében elismerhetjük, hogy Obi-wan nem volt ideális mestere Anakinnak, de az túlzás, hogy alapjába véve is egy rossz tanár lett volna, ha így van nem válik később az egyik legnagyobb jedivé.

Csak éppen attól, hogy valaki jó vagy remek valamiben, nem jelenti azt, hogy azt tanítani is tudja. Ez a kettő nem függ össze, semmilyen módon sem. Obi-Wan lehet remek Jedi és rossz tanár egyben. Ez egymástól független képességek. A legjobb az, ha valaki a jó valamiben és azt jól is tudja tanítani, de ez nem olyan dolog, ami mindenkire igaz. Obi-Wanra speciel nagyon nem. Qui-Gon jó tanár volt, és jó Jedi lovag is. Anakin rossz Jedi lovag, de legalább jó tanár (aki nem tudja, tanítja, ugye...). Obi-Wan meg jó Jedi és rossz tanár. És ahogy Bomarr is írta, még Luke-ot sem tudta jól tanítani. Ez kettőből kettő. Mázli, hogy Luke-ot Yoda nevelte ki, mert különben Ben még egy Sith-et ad a Galaxisnak. :evil:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én is azok közé tartozom, akik azt mondják, hogy Obi nem volt jó mestere Anakinnak. Túl merev volt, szemben Anakin lázadó jellemével, ráadásul, szerintem picit bökte is a csőrét, hogy Anakin sok tekintetben, felülmúlta őt. Ráadásul Anakin és Obi-Wan közt sosem - még az Ep1-ben sem - volt olyan magas a tisztelet mértéke, mint amit egy mester-padawan viszony megkíván. Anakin sosem volt lenyűgözve Obi-Wan-tól szemben Qui-Gon-al akire szinte az első perctől kezdve úgy tekintett, mint mesterre. (persze nem tudatosan) Egyébként Obi védelmében fontos leszögezni, hogy egy átlagos padawanból, simán tudott volna egy átlagos mestert faragni. Szóval nem csapnivaló tanár volt, csak "átlagos" Anakin és Luke viszont messze nem átlagos tanítvány volt, hanem a Jedi rend talán két legmeghatározóbb Padawanja.

 

A kérdésem hogy vajon ki lett volna Anakin számára az ideális mester? Adja magát Qui-Gon, aki egyébként szerintem képes lett volna a jó oldalon tartani Anakint, de Qui-Gon ugyebár meghalt. Ti kit tettetek volna Anakin mellé?

 

 

@Dzséjt

(egyébként vicc nélkül, én befizetnék egy Aayla Secura - Anakin duóra) ;)

Szerkesztve: - Jar-Jar Binks
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem túlzás azt kijelenteni, hogy Obi-wan Luke-nak rossz mestere volt, pusztán egy rossz tanácsból. Szinte az összes jedi azt tanácsolta volna neki, hogy ölje meg Vadert, még Yoda sem hitt abban, hogy visszatérhet a sötét oldalról, és ő is utal rá, hogy végeznie kéne Vaderrel. Sőt Yoda kezdetben nem is akarja tanítani Luke-ot, csak Obi-wan győzi meg erről. Emellett Ben Luke-al végzett munkája nem mérhető Yodáéhoz, sokkal kevesebb ideje volt tanítani a fiút, nem is beszélve a körülményekről, de pl. azt se felejtsük, hogy a Halálcsillagot Obi-wan útmutatásával lőtte ki Luke és ahogy bevezette az erő rejtelmeibe abban semmi kivetnivalót nem találni.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az a bevezetés egy prológusnak is kevés volt. Most komolyan, az ötéves padawanok is ezt csinálták. Attól, hogy valaki meg tudja tanítani valakinek az ABC-t, még nem lesz jó nyelvtantanár. Ez egy lecke, max. Az a rossz tanács meg csak a Sötét Oldalra lökte volna Luke-ot valószínűleg. De legalábbis belehal. Egy tanács, ami a legrosszabb tanács volt tőle, amit az életében adott és amibe az egész Galaxis belerokkanhatott volna. Tényleg nem elítélendő... Azt meg senki sem vitatja, hogy Obi-Wannak vannak jó tanácsai, de azért néhány jó tanács ne érjen már fel azzal, hogy kinevelte a Galaxis legnagyobb rohadékját, és akár a Sötét Oldalra is küldhette volna annak fiát, ha Luke hallgat rá. Tulajdonképpen az ep6 vége rámutat, hogy Obi-Wan nemhogy nincs olyan bölcs, mint Yoda, még Luke is lényegesebben bölcsebb nála. :evil:

Yoda csak annyit szorgalmazott, hogy Luke-nak szembe kell szállnia Vaderrel. Ez távolról sem jelenti azt, hogy meg is kell ölnie. ;) Mert ugye csak egy Sith gondolkodik végletekben. :P

Annak meg Yoda tanári képességeihez semmi köze, hogy nem akarta tanítani Luke-ot. Annak ahhoz van köze, hogy kicsit talán megviselte, hogy az utolsó Skywalker, akit Kenobi bevitt a Jedi Rendbe, kiirtotta azt. Lehet megragadt benne a lemészárolt gyerekek képe. Nem tudom, szerintem érthető, hogy ódzkodott egy tömeg- és gyerekgyilkos fiának kitanításától, amikor ugyanazokat a jellemvonásokat mutatta fel.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Épp erre utaltam, azzal, hogy nem értékelhető Yodáéval egy szinten Obi-wan mint Luke mestere, mert ahogy írtad egy prológusnak is kevés volt ;)

Azt a rossz tanácsot pedig már nem is mint mestere adja neki, hiszen évekkel azelőtt volt, hogy tanította őt egy nyúlfarknyi ideig és azidő alatt egy másik jedi mester igazi mestere volt neki. Épp ezek miatt nem lehet mondani, hogy rossz mestere volt Luke-nak, gyakorlatilag nem is volt a mestere. Ennyi erővel Yodát is lelehet minősíteni, mert az ep3-ban azt tanácsolja Anakinnak, hogy válljon meg a szeretteitől. És bár Yoda nem mondta ki, hogy Luke-nak meg kell ölnie Vadert, de kb. fél perccel miután aztmondja meg kell vívnia vele beszél arról, hogy a sötét oldalról nincs visszaút, ez alapján nem hiszem, hogy hitt Anakin visszatérésében, ebben egyedül Luke hitt.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.