Ugrás a kommentre

Egyéb fontos


Darth Krande

Ajánlott hozzászólás

Pontosan. Meg kell nézni miket csinálnak a saját lakosságukkal. Vagy amikor hatalomban voltak.

 

Dzséjt: Pedig ebben a háborúban olyan szépen fekete-fehér minden hogy tanítani kéne. A tálibok egy borzalmas rendszert hoztak létre amiben a lakosság is szenvedett. Csak tedd fel a kérdést milyen jogon mondja meg egy csoport egy egész országnak hogyan éljen? Ezek a barmok betiltották a szórakozást a zenét a mozit stb. Bevezették a sariát ami európai agynak borzalom. Aztán jöttek a tornyok. Az USA meg bement.

Most meg olyanok folynak hogy aki egy amcsi katonával csak szóba áll , vagy vizet ad nekik azt kinyírják. Miközben az amerikaiak iskolát építenek és infrastruktúrát, tanítják az afgán lakosságot az alapvető dolgokra.

Gondold el ha Magyarországon valaki behatárolná neked hogy élj. Nonszensz. Van egy sorozat az NG-on a címe: Túlélni Afganisztánt. Tengerészgyalogosokról szól Afganisztánban. Tisztán látni hogy a lakosság rühelli a tálibokat, az amcsik meg nem ölik őket.

Összefoglalva erkölcsileg az USA jogosan van ott. Tanultak a múltból. Bárcsak anno Hitlernél is látták volna mi jön és megelőző csapást mértek volna rá.

 

Véleményem szerint az USA vagy a NATO bármely országra lecsaphat a Nyugat védelmében(mely a civilizáció csúcsa), ha veszély fenyegeti. Az izraeliek sem cicóznak. Külföldön nyírják ki az országukra veszélyes elemeket. Nagyon helyesen.

A "saját lakosságuk" itt nem olyan egyszerű, mert a Tálibok és áldozataik között egy durva etnikai konfliktus is van: a Tálibok elsősorban egy pashtun nacionalista mozgalom (ezzel nem akarom kevésbé barbárnak vagy szélsőségesnek bemutatni őket) akik mérhetetlenül gyűlölik az északi városias tádzsik, üzbég népeket, akik számukra mind istentelen kommunisták, hazaárulók stb.

 

Ezek az emberek még mindig pontosan úgy élnek, mint ezer évvel ezelőtt, és ha azt akarod, hogy több millió ember megváltoztassa az ezeréves társadalmi szokását, akkor nem biztos, hogy az a legeredményesebb megoldás, ha addig lövöd őket, amíg igazat adnak neked.

 

Hogy mégis milyen világ kell ahhoz, hogy a népesség egy jelentős része egy ilyen csoportban lássa a megoldást, mint a Talibán? Mégis mit gondolnak a támogatóik? Csak meg kell nézned honnan jöttek:

A szovjetek kivonulása után a különböző etnikai csoportok, a kommunisták meg az iszlamisták és még a szent mujahedin törzsek is maguk között mind egymásnak estek és teljes anarchiába süllyedt az ország. A tálibok vezetője Ommar Mullah, egy isten háta mögötti falu vallási vezetője volt, amit rendszeresen jöttek kifosztani a banditák, olyankor megerőszokolták az ott élő nőket és elvittek mindent. Erre ő "isteni sugallatra" kitalálta, hogy megtisztítja a világot az ilyenektől a Sharia törvénye szerint, és néhány követőjével megkereste és kivégezte a banditákat az iszlám törvényére hivatkozva. Ettől nagyon népszerű lett, és járta végig a pashtun falvakat a Koránnal az egyik kezében, kalasnyikovval a másikban. Egyre több ember csatlakozott hozzá, mindenhol bevezette a középkori iszlám törvénykezést és kivégezte a falvakat terrorizálókat. Ez mind nagyon mesés volt, amíg be nem vonultak a nagyvárosba, ahol ugyan úgy bevezette azokat a 10. századi szokásokat, amik szerint az ő kis falva él azóta is. Ekkor jöttek az ilyen szürreális dolgok, mint a kivégzések a futball stadionban. Ezek az emberek még nem is láttak várost azelőtt, ezekben az eldugott déli falvakban, ahonnan a Tálibok jöttek még TV sincs, ez a világ egyik legelszigeteltebb régiója. Az északi területek és Kabul már átvették valamit a szovjet megszállás alatt a nyugati életformából, de déli pashtun vidékre nem jutott el semmi.

 

Ráadásul az oroszok az ottlétük alatt annyira mély benyomást tettek rájuk, hogy a mai napig az ő szörnytetteikkel azonosítják a fejlett világot. A szovjetek tényleg olyan vérfürdőt rendeztek ott, hogy ahhoz képeset az amerikai katonák szentek. De a Tálibok sajnos így is velük azonosítják az USA-t, főleg miután az szövetséget kötött az északi kommunista hadurakkal, akiket a szovjetek hátrahagytak, és akik a déli pashtunok ösellenségei.

 

Olyan ez, mintha időutazók támadták volna meg az országot: képzeld el, hogy bevonul a mai Budapestre egy középkori parasztfelkelés feltüzelve nagy vallásos áhitatban. És meg vannak győződve róla, hogy a modern ember velejéig gonosz. Hogy magyaráznád meg nekik, hogy mi a valós helyzet?

Ezzel még véletlenül se védeni akarom őket: az a baj, hogy az amerikaiak ebből semmit nem látnak, számukra ez csak a szokásos felkelés, ahol ha növekedik a támadások száma, akkor annyi a feladat, hogy több katonát kell abba a régióba vezényelni, és tíz éve minden évben bejelentik, hogy ez lesz a döntő év, amikor lesz elég felszerelésük és katonájuk, hogy leverjék a felkelést. De nem, soha nem lesz.

Szerkesztve: - Modi
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ha már az izraeli konfliktus is szóba jött: nekem a legmeghatározóbb 2011-es filmélményem a The Promise (Az ígéret) brit minisorozat. Párhuzamosan fut két szál a filmben, az egyik a jelenben játszódik, és arab öngyilkos merénylők terrorizálják az izraeliket, a másik (valós eseményeken alapuló) szálban a '40-es évek végén a zsidó terroristák robbantgatják a brit megszállókat. A film mindenki nemzeti büszkeségébe mélyen belegázol, megkapják a magukét a nácik, a britek, a zsidók és az arabok egyaránt. Nem csak a szélsőségesek hajtják végre ugyan azokat a borzalmakat, hanem a "megszállók" is ugyan azokat a hibás válaszokat adják rá a két párhuzamos történetben.

Sajnos magyar feliratot nem találtam még hozzá, gondoltam rá, hogy le is fordítom, mert annyira tetszett, de elég nagy falatnak tűnik. Mindenkinek ajánlani tudom ezt a filmet attól függetlenül, hogy mit gondol erről a témáról.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

...én sem állítom hogy az amerikai hadsereg minden katonája szent(lsd levizelés). A háború tényleg nem jó. Viszont azt vallom hogy civileket nem szándékosan lövöldöznek le(kivéve a pár retardáltat de az nem az egész hadsereg). Pl esküvői menetet táliboknak néztek a levegőből, aztán lebombázták. Ez véletlen. Vagy a nagy port felverő amerikai helikopter ,mikor újságírókat lőtt le Irakban. Minden szép és jóü volt egész addig míg a felvéteklen nem látszott hogy az egyik fazon a vállához emel valamit. A pilóta meg is kérdezte a felettesét hogy mit csináljon. megmondták hogy lője le aztán lelőtték. Ez sem szándékos míg az ellenfél direkt gyilkol civileket is.

Tudod te hány esküvőt bombáztak már le Afganisztánban? Volt olyan, hogy 90! gyerekáldozata volt a támadásnak, és volt olyan is, hogy direkt bosszúból mentek a katonák (de őket el is ítélte a hadbíróság utána).

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Boldog névnapot!

 

 

Jelentkeztem a nemzetközi csontvelődonor regiszterbe. Egyelőre csak egy kis vérvétel volt, ha esetleg van valaki akinek pont az én csontom kell akkor majd durvul a dolog, de úgy érzem ennyit megtehetek. Egy hónap múlva derül ki vár-e valaki pont rám, egyébként évi egy a tízezerhez az esélye hogy behívjanak.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Mitől is rendkivüli az idő január végén? Télen fagy van? Hát ez a dolga az évszaknak.

 

http://hirek.msn.mainap.hu/itthon/a-kormany-mozgosit-a-rendkivuli-idojaras-miatt-video-8776/

Szerintem sincs ebben semmi meglepő. Tök jó idő van. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Dzséjt, köszi :)

 

Jövő héten lesz még rosszabb idő is. Én is azt teszem, amit Obi1, összeszorítom a fogam (bár eléggé vacog), és várom a jó időt. Még jó, hogy két hét múlva vége, azután pedig már közel a tavasz :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Mitől is rendkivüli az idő január végén? Télen fagy van? Hát ez a dolga az évszaknak.

 

http://hirek.msn.mainap.hu/itthon/a-kormany-mozgosit-a-rendkivuli-idojaras-miatt-video-8776/

 

Én nem tudom de úgy készülnek rá mintha jégkorszak jönne :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.