Ugrás a kommentre

Egyéb fontos


Darth Krande

Ajánlott hozzászólás

@Bomarr @Pildi @Ody Mandrell hozzátok fordulnék segítségért, hátha jobban képben vagytok a tőzsdével mint én (Bár közgazdász vagyok, ez a része sosem mozgatott meg, főleg az USA-ban, így nem sokkal vagyok több, mint egy átlag laikus). A sztori érdekes, viszont spoiler mögé rakom, mert kicsit hosszabban fogom taglalni. 
 

Spoiler


Szóval lassan 8 éve már, hogy egy amerikai tulajdonú, USA tőzsdén jegyzett cégnél dolgozom. Austinban van a HQ. Nagyon úgy fest, hogy az elmúlt évben több alkalommal is vételi ajánlatot tett rá egy amerikai cég, az Emerson. Az Emerson a mi cégünk részvényeit jelentős felárral vette volna meg a tőzsdén, de a CFO és a board egyetértésben visszautasította őket. 3x próbálkoztak, 3x mondtunk nemet. A Reuters itt foglalta össze az eddigi eseményeket: https://www.reuters.com/markets/deals/emerson-makes-76-bln-bid-ni-corp-2023-01-17/

 

A cégünk pénteken nyilvánosan bejelentette, hogy strategic review-t kezdeményez, ami papíron azt jelenti, hogy mérlegelik jogászokkal és közgazdászokkal az eladási, az összeolvadási és a nem eladó opciókat, illetve persze azt is, hogy mennyit is ér papíron a cég. Ezzel együtt elvileg bejelentettek egy "right plan" nevű, Amerikában csak "poison pill"-nek nevezett tervezetet is ami 2024 januárig megakadályozza az ellenséges felvásárlást.

 

És itt jön az érdekes rész. Az Emerson ezen úgy kiakadt, hogy kirakott minden korábbi levelezést a két cég között és felhívta a részvényeseket keringőre, hogy gyakoroljanak nyomást az NI boardjára, hogy adják el a céget nekik. :D Szerintem ilyet még nem sokan láttak, hogy konkrét CFO-CFO levelezések lettek kirakva ide: https://www.prnewswire.com/news-releases/emerson-announces-premium-all-cash-proposal-to-acquire-national-instruments-for-53-per-share-301723259.html

 

Szóval azon gondolkodunk itt alkalmazottak, hogy ilyenkor milyen lehetősége van egyik illetve másik cégnek és esetleg hallottatok-e már erről a right planről, amivel az ellenséges felvásárlás megakadályozható. Azt sem teljesen értem én személy szerint, hogy a részvényesek miért gyakorolnának nyomást a CFOnkra / a boardra, hiszen 2 nap alatt 15 dollárt ment fel a részvényárfolyamunk (38-ról 53-ra...) szóval az eddigi hacacárén a részvényesek szép kis profitot realizálhattak és zárhatták a pozíciójukat, ha esetleg nem bíztak abban, hogy az adásvétel létrejön. 

 

Szóval szerintetek hova vezethet egy ilyen ellenségeskedés két cég között? Létre jöhet-e valami árnyék board / árnyék CFO ami megnehezítené a cég életét? Kicsit kapkodjuk a fejünket itthon, nehéz így a munkára összpontosítani. :) 

 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Annyira nem vagyok benne az amcsi céges harcokban, ezt a részét nem tudom.

 

Az viszont biztos, hogy akinél a részvény többség van, az irányít. Tudni kellene a tulajdonosi hányadot. Ha a részvények 51%-a tulajoknál van, nagy baj nem lehet ebből az irányból. Ám ha nagy a közkéz, akkor a vércse megpróbálhat a tőzsdén részesedést szerezni. Ennek egyik lehetősége, hogy felhajta az árat, hogy a kisrészvényesek eladják a pakkjaikat. Komoly cég ekkora sebezhetőséget nem hiszem hogy hagyna magán, így szerintem nálatok ilyen veszély nincs. De persze ehhez ismerni kellene a tulajdonosi szerkezetet.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2023. 01. 17. - 19:27, Donát írta:

@Bomarr @Pildi @Ody Mandrell hozzátok fordulnék segítségért, hátha jobban képben vagytok a tőzsdével mint én (Bár közgazdász vagyok, ez a része sosem mozgatott meg, főleg az USA-ban, így nem sokkal vagyok több, mint egy átlag laikus). A sztori érdekes, viszont spoiler mögé rakom, mert kicsit hosszabban fogom taglalni. 
 

  Spoiler elrejtése

 

 

Szóval lassan 8 éve már, hogy egy amerikai tulajdonú, USA tőzsdén jegyzett cégnél dolgozom. Austinban van a HQ. Nagyon úgy fest, hogy az elmúlt évben több alkalommal is vételi ajánlatot tett rá egy amerikai cég, az Emerson. Az Emerson a mi cégünk részvényeit jelentős felárral vette volna meg a tőzsdén, de a CFO és a board egyetértésben visszautasította őket. 3x próbálkoztak, 3x mondtunk nemet. A Reuters itt foglalta össze az eddigi eseményeket: https://www.reuters.com/markets/deals/emerson-makes-76-bln-bid-ni-corp-2023-01-17/

 

 

A cégünk pénteken nyilvánosan bejelentette, hogy strategic review-t kezdeményez, ami papíron azt jelenti, hogy mérlegelik jogászokkal és közgazdászokkal az eladási, az összeolvadási és a nem eladó opciókat, illetve persze azt is, hogy mennyit is ér papíron a cég. Ezzel együtt elvileg bejelentettek egy "right plan" nevű, Amerikában csak "poison pill"-nek nevezett tervezetet is ami 2024 januárig megakadályozza az ellenséges felvásárlást.

 

És itt jön az érdekes rész. Az Emerson ezen úgy kiakadt, hogy kirakott minden korábbi levelezést a két cég között és felhívta a részvényeseket keringőre, hogy gyakoroljanak nyomást az NI boardjára, hogy adják el a céget nekik. :D Szerintem ilyet még nem sokan láttak, hogy konkrét CFO-CFO levelezések lettek kirakva ide: https://www.prnewswire.com/news-releases/emerson-announces-premium-all-cash-proposal-to-acquire-national-instruments-for-53-per-share-301723259.html

 

Szóval azon gondolkodunk itt alkalmazottak, hogy ilyenkor milyen lehetősége van egyik illetve másik cégnek és esetleg hallottatok-e már erről a right planről, amivel az ellenséges felvásárlás megakadályozható. Azt sem teljesen értem én személy szerint, hogy a részvényesek miért gyakorolnának nyomást a CFOnkra / a boardra, hiszen 2 nap alatt 15 dollárt ment fel a részvényárfolyamunk (38-ról 53-ra...) szóval az eddigi hacacárén a részvényesek szép kis profitot realizálhattak és zárhatták a pozíciójukat, ha esetleg nem bíztak abban, hogy az adásvétel létrejön. 

 

Szóval szerintetek hova vezethet egy ilyen ellenségeskedés két cég között? Létre jöhet-e valami árnyék board / árnyék CFO ami megnehezítené a cég életét? Kicsit kapkodjuk a fejünket itthon, nehéz így a munkára összpontosítani. :) 

 

 

Nekem sem volt még dolgom ilyesmivel, de utánanéztem, és ezen az oldalon találtam egészen érthető hasznos infókat erről a "shareholder rights plan-ről: Investopedia - shareholder rights plan


 

Spoiler

Gyakorlatilag úgy működik, úgy tudja megakadályozni egy ellenséges felvásárló részvény vásárlási akcióját (értsd az olyan befektetőt ez alatt, aki nem egyeztet a vezetéssel, sőt gyakran annak akarata ellenére akar számottevő szavazati arányra szert tenni), hogy különleges előnyöket ad a többi részvényesnek bizonyos körülmények (pl. ahogy a Netflix példában is van, 10%-ot eléri tulajdonosi arány) bekövetkeztekor, ami hozzájárul hozzá, hogy a tulajdoni arányok továbbra is minél inkább elaprózódva maradjanak. Mondjuk a példa szerint erre akkor van leginkább szükség, ha az ellenséges felvásárló a részvény alacsony árát akarja felhasználni arra, hogy eladásra bírja a meglévő részvényesek tömegét pl. azzal, hogy valamennyit ráígér az egyébként alacsony piaci árra, mely piaci környezetben vélhetően több kisrészvényes döntene úgy, hogy megszabadul a részvényétől. Ezt ellensúlyozza a vezetőség valamiféle "ajándékokkal", ha mégis megtartják a részvényeiket.

 

Nálatok mondjuk annyival másabb a helyzet, hogy amúgy pont felment a részvény ára, tehát kisebb az esélye, hogy még ha rá is ígér a piaci árra az Emerson, akkor egy felfelé menő árfolyammal rendelkező részvényt tömegesen eladjanak neki. 

"Azt sem teljesen értem én személy szerint, hogy a részvényesek miért gyakorolnának nyomást a CFOnkra / a boardra, hiszen 2 nap alatt 15 dollárt ment fel a részvényárfolyamunk (38-ról 53-ra...) szóval az eddigi hacacárén a részvényesek szép kis profitot realizálhattak és zárhatták a pozíciójukat, ha esetleg nem bíztak abban, hogy az adásvétel létrejön."

Épp ez a bökkenő, hogy csak az realizálhatja ezt az árfolyamnövekedést, aki ténylegesen eladja a részvényét. Arra mondjuk lehet gondolni, hogy csak azért ment fel az ár, mert van ez a felvásárlási kísérlet, és ha visszaverik, akkor vissza fog menni a korábbi szintre, ami mondjuk közelebb van a részvény egyensúlyi árához, vagyis aki nem adja el most az ellenséges befektetőnek, az később jó eséllyel csak kevesebbért tudja eladni. Ezt kell ellensúlyozni a plusz előnyökkel megtartás esetén.

A részvényesek lehetséges, hogy nyomást kívánnának gyakorolni a Board-ra, hogy egyezzen meg a felvásárlóval ebben a magasabb árfolyamban, vagy esetleg kezdeményezhetik a leváltásukat, vagy egyszerűen eladják a saját részüket. Ez mind az Ellenséges felvásárlás módszere. 

Árnyék Board nem tudom, hogy létrejöhet-e, ezt a társasági törvények is biztosan szabályozzák, hogy milyen módon lehet leváltani a menedzsmentet. Alapesetben a dolgozók azért érintettek az egészben, mert egy új tulajdonosnak, pláne ha ennyire eltökélt, valszeg stratégiai céljai vannak a céggel, ami átszervezést, leépítést, de minimum felfordulást sejtet., ami rövid rávon biztosan nem jó. Az elhangzik a belinkelt oldalakon, hogy általában azért is minősítenek ellenséges felvásárlásnak egy vételi szándékot, mert vélekedésük szerint nem szolgálja a cég hosszú távú működését és ezáltal a többi részvényes érdekeit.

 

Egyébként amiről tudok, mint hasonló eset, az a MOL elleni ellenséges felvásárlás gyanús OMV kísérlet volt 2007-ben: https://index.hu/gazdasag/magyar/momv071003/ Felmerült a gyanú, hogy az OMV piacot akar csak venni, s ezt a regionálisnak mondott, de azért nagyon Magyarországhoz kötődő cég vezetősége nem nézte örömmel.

Ott a MOL azzal verte vissza a támadást, hogy elkezdte felvásárolni apránként a saját részvényeit, így emelve az áron és csökkentve az OMV által ajánlott ár vonzóságát. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nagyon boldog szülinapot kívánok, @luke19 és @Lenci!

 

Szerk. Végre elküldte a rendszer. Az előznél nem tudom mi akadt meg, de a beidézések után semmi se engedett írni nekem. Törölni se engedett semmit. Azt lehet törölni.

Szerkesztve: - Darth Revan9
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

17 órával ezelőtt, Pildi írta:

Egyébként amiről tudok, mint hasonló eset, az a MOL elleni ellenséges felvásárlás gyanús OMV kísérlet volt 2007-ben: https://index.hu/gazdasag/magyar/momv071003/ Felmerült a gyanú, hogy az OMV piacot akar csak venni, s ezt a regionálisnak mondott, de azért nagyon Magyarországhoz kötődő cég vezetősége nem nézte örömmel.

Ott a MOL azzal verte vissza a támadást, hogy elkezdte felvásárolni apránként a saját részvényeit, így emelve az áron és csökkentve az OMV által ajánlott ár vonzóságát. 

Köszi @Pildi! Jó hasonlatot találtál, mert elvileg tavaly nálunk is ez történt 2 millió részvény mennyiségben. Más kérdés, hogy ettől még a részvény árak nem indultak el felfelé, ami már csak azért is érdekes, mert a vállalat pénzügyi fundamentumai nagyon erősek, rekord bevétel, és erős profit margin jellemzett minket 2021-ben és 2022 is erős év volt a supply chain issue-k ellenére. A részvényárfolyam erre mégsem reagált hosszú távon. :hmm:

 

Lenci, Luke, sok boldog születésnapot!

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Lenci, luke19, boldog születésnapot! :)

 

29 perccel korábban, Donát írta:

Köszi @Pildi! Jó hasonlatot találtál, mert elvileg tavaly nálunk is ez történt 2 millió részvény mennyiségben. Más kérdés, hogy ettől még a részvény árak nem indultak el felfelé, ami már csak azért is érdekes, mert a vállalat pénzügyi fundamentumai nagyon erősek, rekord bevétel, és erős profit margin jellemzett minket 2021-ben és 2022 is erős év volt a supply chain issue-k ellenére. A részvényárfolyam erre mégsem reagált hosszú távon. :hmm:

Ma bőven van annyi gazdasági turbulencia, ami eltérítheti egy részvény árát akkor is, ha a cég működése és a pénzügyei rendben vannak, ellenséges felvásárlás vagy saját részvény vásárlás nélkül is. Ilyen környezetben nehéz megmondani, hogy mennyire hatékony egy ilyen akció, mert ha nem látszik az eredménye, az azt is jelentheti, hogy nélküle alacsonyabb lenne az árfolyam más okokból.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

On 3/15/2020 at 9:59 AM , Darth Revan9 said:

mádkozom Bomarr, hogy igazad legyen és csak pár hétig tartson az egész. Tényleg jobb, ha csak pár hétig, esetleg 1-2 hónapig vannak szigorú intézkedések. Személy szerint már annak is örülnék, ha május második felében túl lennénk ezen.

Milyen vicces egy ilyet visszaolvasni :D 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

On 8/12/2019 at 8:18 PM , Sinistra said:

Idén én egész jól bírtam a meleget, talán mert konyhán dolgozok, 40+ fokban... Az izzadás jobban zavar, mint maga a meleg. Ősszel meg tuti az lesz a bajom hogy miért esik állandóan.. bár a gombaszezon miatt lehet annak is örülni fogok :P

Tudom, hogy már lehet, hogy nagyon nem aktuális, de mit dolgoztál konyhán? Én tavaly nyáron dolgoztam konyhán diákmelóban mint mosogató/kisegítő. Bár kemény volt, és az elején utáltam, de ahogy beleszoktam úgy meg is szerettem az ottani munkatársaimat. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Elvileg konyhai kisegítő voltam, gyakorlatilag csináltam mindent, amit a szakács, és természetesen fordítva is. Egy aprócska, családias hangulatú reggeliző/bisztró volt öszvisz 4 alkalmazottal (ebből 2 pincér). Nagyon kevés volt a fizu, mellé hosszú munkaidő, de viszonylag kis forgalmunk volt, így általában nem kellett megszakadni, és a társaság is nagyszerű volt. Ennek köszönhetően maradtam csak ott 3 évig (meg mert otthon éltem, és csak a számlák egy részét kellett fizetnem), egészen amíg be nem ütött a covid mizéria. Azóta már Szolnokra költöztem, és a valódi szakmámban (vegyésztechnikus) dolgozom. 
A vendéglátás világa amúgy baromi kemény, mondhatni farkastörvények uralkodnak; nem mindenkinek való. Nekem is sokadik kísérletre sikerült megtalálnom a helyet amit szeretek. Az jó hogy végül te belejöttél és jó munkatársakat fogtál ki, ez utóbbihoz nagy szerencse kell. :) 

 

 

Szerk.: Utólag is boldog szülinapot az ünnepelteknek. :) 

Szerkesztve: - Sinistra
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.