Ugrás a kommentre

Értékeld a filmet


Milyen osztályzatot adnál a kilencedik epizódnak?   

68 felhasználó szavazott

  1. 1. Milyen osztályzatot adnál a kilencedik epizódnak?



Ajánlott hozzászólás

2 perccel korábban, Bence1997 írta:

Megfigyeltem, hogy a mai világban pozitívan csak a Marvelről beszélnek az emberek, negatívum meg minden más, ami nem a Marvel. :D Ez van gyerekek, a média mára már elengedhetetlen az embereknek. Manapság már mindenhol manipulálják az embereket. Van egy irány és attól nem térnek el. Most jelen esetben a SW fikázása.

 

Ezért kellene kontraként megjeleníteni a pozitívumokat is. :)

Ez csak részben igaz szerintem. Olvasni és hallani bőven gyűlölködést a MARVEL felé is. Bár kétségtelen, hogy az SW valamiért mindig is előkelő helyen volt e téren. 

Valahol ezért is fontos a PodCast sorozatunk (is), hogy legyen olyan is a nagy felhozatalban, ahol olyan emberek beszélgetését hallgathatják, akik igenis szeretik és megélik mindazt, amit Star Wars-nak hívnak. És e formában talán eljuthat az általunk képviselt vélemény olyan emberekhez is, akik a fórumot nem ismerik, vagy a netes kavalkádban eleve nem is nagyon találkoznak a mainstream-el ellentétes véleménnyel! Bár mainstream-nek neveztem bízom benne, hogy nem az. Én is úgy gondolom, hogy egy hangoskodó kisebbség, de amit és ahogy csinálnak baromira káros a frencsájznak szerintem!

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én megnéztem az új Retroshock videót, szerintem zseniális. :D 

 

Vannak benne hülyeségek, benézett 1-2 dolgot de szerintem érdemes kiemelni azt is hogy nagyon sok dolgot viszont jogosan kritizál és nem csak szapulja hogy sz*r hanem le is vezeti hogy miért nem jó. Azok az érvek teljesen elfogadhatóak hogy valakinek azok miatt nem tetszik. Szerintem itt ezért ne hordjunk már el valakit minden sz*arnak mert normálisan érvelve megfogalmaz egy negatív véleményt.  

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

18 perccel korábban, Darth Riddick írta:

Alapvetően igazad van, de sajnos a helyzet akkor is elgondolkodtató, ha alapvetően nem is törődsz a dolog ezen oldalával. 

A világ ilyen, minden területen. ez nem Star Wars specifikus. Épp ezért kell tudni szelektálni, hogy mit engedsz be. A sz*rt nem érdemes mert túl rövid az élet ahhoz.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Első felindulásra 5-öst adtam a filmre... ezt a 4. megtekintés csak megerősítette bennem! Kár, hogy nem lehet 6-ost adni rá! :)

Egyelőre csak egy gondolat (részletesebben valszeg majd a PodCast-ben fejtem ki a véleményemet, meglátjuk).

Korábban nem gondoltam volna, hogy a SAGA-ban a Palpatine "család" ennyire lényegi és fajsúlyos szerepet fog végül betölteni. Nyilván a IX. epizód alakította így a dolgokat, de szerintem abszolút megérte... nagyon tetszik!! Elképesztő, hogy ez a két család (Palpatine - Skywalker) mennyire "fontos lett" egymás számára. Mintha bennük testesülne meg MAGA AZ ERŐ, mintha (kicsit sarkítva) létezni sem tudnánk egymás nélkül!

És valahol ironikus az is, hogy míg a Skywalker név (bár már nem vér szerint) tovább él, a Palpatine 'név' végleg elbukott, bár vér szerint mégis tovább él. És pont egy Palpatine vette fel ezt a nevet. Számomra ez valami egészen elképesztő! :)

Nagyon reméltem, hogy Anakin feltűnik a filmben, nos bár nem úgy, mint reméltem, de mégis benne volt... sőt mellette sok más Jedi hangját is hallhattuk, ami óriási és megható ötlet volt. 

 

 

Szerkesztve: - Darth Riddick
  • Nagyon tetszik 1
  • Nem értek egyet 1
  • Tetszik 4
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Sok a hasonlóság Dark Empire-el.

Az egész saga egy bukás-megváltás sztori. Így nekem sokkal jobban tetszett volna - mert így az üzenet is hangsúlyosabb lenne - ha Palpatin-ról is megtudjuk, hogy tele van félelemmel, fájdalommal. Mint a Dark Empire végén, mikor a lelkét foglyul ejti a kiborg jedi. Szerintetek?

Szerkesztve: - starwarsfan1113
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

30 perccel korábban, starwarsfan1113 írta:

Így nekem sokkal jobban tetszett volna - mert így az üzenet is hangsúlyosabb lenne - ha Palpatin-ról is megtudjuk, hogy tele van félelemmel, fájdalommal.

Szerintem ez nagyon karakteridegen lett volna, illetve felesleges is. Így is eléggé rohanós volt a film, nem mindenre jutott elég idő, hogy kicsit jobban kifejtsék vagy csak időt adjanak a nézőnek felfogni mi is történik valójában, mi annak a jelentősége. Ha még Sidious-nál is belekeverik a lelkizést, meg hogy valójában ő is ember és szenved és fél stb., akkor még kevesebb idő jutott volna másra, de ezt se tudták volna értelmesen kidolgozni.

 

Amúgy is, Sidious már olyan, amilyen, jó öreg. Gyakorlatilag már az Ep.1-ben is öreg volt, kész tervvel és koncepciókkal, teljesen kifejlődött jellemmel. Az, hogy ő csak így eleve gonosz és velejéig romlott, az most már rendben van így. Ennek előzményeit és okait, ha ki akarják bontani, akkor ahhoz vissza kell menni az Ep.1 elé, ennek ott lehet tere. De egy ilyen pályafutás végén már felesleges szerintem a belső érzéseit boncolgatni.

Főleg, hogy a SW, illetve a ST is több karakternél megteszi ezt. Anakin, Luke, Ben, Rey, náluk megvannak ezek a fő motívumok, nem szükséges mindenkinél ezt a formulát előhúzni. Sidious nem ismer félelmet, nem érez fájdalmat, ő kőkeményen és céltudatosan baktat a tervében előre.

Az egyébként egy érdekes kérdés, hogy ez a fajta lélektelenség és már-már érzelemmentesség mennyire tett neki jót. A sith-ek elvileg a szenvedélyükből, a gyűlöletükből és egyéb érzéseikből merítenek erőt és erősödnek. Ahogy létrejött a Birodalom, egyre kevésbé láttam azt, hogy ezek jellemeznék az öreget. Ennek megfelelően gyengült is a 6-ra. Ott Luke-nak sikerült felpiszkálni, meg nyilván a bukása újra meghozta neki a heves érzelmeket. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

@pb69 csak egy apró utalásra gondoltam. A dark empire-ben is csak egy kis szóbuborék volt, és ennyi. Nyilván nem kell megmutatni, hogy miért is lett olyan, amilyen.

Csak nekem így furcsa az üzenet, hogy mindenki megtérhet, csak Palpi nem.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 órával korábban, starwarsfan1113 írta:

Csak nekem így furcsa az üzenet, hogy mindenki megtérhet, csak Palpi nem.

Palpi se így, se úgy nem térhet már meg, hiszen megmurdelt, legalábbis  ezúttal nagyon remélem. Emellett pont ő az, akinek a karakterét nem kellene árnyalni. Vadernél bevált, Kylo eleve komplex volt... De Darth Sidius velejéig romlott, a Saga patás ördöge, és szerintem simán pszichopata is, ezért nem nagyon mutat érzelmeket, könyörületet, és ezért manipulál ennyire jól... Valóban nem az ortodox tomboló Sith, de úgy zseniális, ahogy van. Egy előzmény műre természetesen kíváncsi lennék,  hogy hogy kezdte pályafutását, mikor s hogy került Plagueis-hez, a tanulása folyamatát, stb. Az tetszene, ha kiderülne, hogy már fiatal korában jelentkeztek ezek a jellemvonások nála. Ne legyen "emberi lény", mert róla simán elképzelhető, hogy kábé így született.

 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

16 perccel korábban, Sinistra írta:

Egy előzmény műre természetesen kíváncsi lennék,  hogy hogy kezdte pályafutását, mikor s hogy került Plagueis-hez, a tanulása folyamatát, stb

A Legends Darth Plagueis könyvben ez benne van :) kb. minimális változtatásokkal lehetne is kanonizálni az egészet úgy ahogy van. Remélem, ha egyszer készül valami Palpatine fiatalkoráról, akkor erősen merítenek majd a könyvből.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2 órával ezelőtt, starwarsfan1113 írta:

ha Palpatin-ról is megtudjuk, hogy tele van félelemmel

Félelmekkel tuti teli van, erre már rávilágítottak a filmek: fél az élete és a hatalma elvesztésétől. :) 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Tegnap megnéztem Ryan Johnson Knives outját és nagyon tetszett. Baromi szépen megírt, jól felépített és csavaros mint állat, szóval nálam eldőlt, hogy ha választhattam volna egy JJ féle vagy RJ féle trilógiából, akkor utóbbit választom. Eddig is afelé húzott a szívem mert a TLJ eszméletlenül adta, de most már biztos vagyok benne. Remélem még van esély egy trilógiára tőle. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 órával korábban, kudar írta:

Tegnap megnéztem Ryan Johnson Knives outját és nagyon tetszett. Baromi szépen megírt, jól felépített és csavaros mint állat, szóval nálam eldőlt, hogy ha választhattam volna egy JJ féle vagy RJ féle trilógiából, akkor utóbbit választom. Eddig is afelé húzott a szívem mert a TLJ eszméletlenül adta, de most már biztos vagyok benne. Remélem még van esély egy trilógiára tőle. :)

Szerintem is remek film a Knives Out, és szintén örülnék egy RJ trilógiának már csak ez alapján is, de azért a TROS-t már nem cserélném el Rian befejezéséért. :) Még mindig ott tartok, hogy minél többször látom, annál jobban tetszik. :) Ide nagyon illik ez az érzelemdús befejezés, és ahogy egyre többet beszélgetünk róla, úgy kerül a helyére lassan minden, ami kérdőjeles volt. 

Szerkesztve: - Pildi
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nya. Ma megnéztem harmadjára is (kétszer moziban, ma a virágbolti változatban). Egyedül a TFA-t néztem meg 3x moziban, a többi disney-éra filmjeit kétszer. 

Sokat javult a film megítélése számomra, de nem éri el a TLJ-t. Most egy szinten van a a TFA-val és Solo-val. 

Vannak benne negatívumok szép számmal, de inkább megemlékezek a pozitív oldaláról a filmnek. Leia és Luke edzése nagy flash még mindig, ahogy Han és Kylo jelenete is. A lázadó, vagyis inkább a felkelő flotta felbukkanása szintén nagyon jó érzelmi töltettel bír. 

Természetesen br-en kötelező vétel lesz majd. Addig meg kibekkelem valahogy a TCW érkező évadjával. 

 

I have spoken. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Bár nálam még közel sem teljes a 9. epizód integrálása, úgy döntöttem, megpróbálom összeszedni a gondolataimat a záródarabról. Azt mindjárt az elején leszögezem: ha a Star Warsról van szó, képtelen vagyok (és nem is akarok) teljesen objektív lenni. :P Ez természetesen nem azt jelenti, hogy mindenre tapsolok, amire rá van írva ez a két szó. Viszont, mint rajongó, elsődlegesen szeretni vágyom ennek az univerzumnak valamennyi szegmensét. Noha az értelemszerűen szinte lehetetlen, hogy minden eleme elnyerje a tetszésemet. Nem a hibákra vak rajongót szeretném képviselni, de alapjáraton a pozitív élményre fókuszálok. A The Rise of Skywalker nehéz film, minden téren. A gondolataimat sem egyszerű összeszedni róla.

 

2005-ben azt hittem, hogy a Star Wars Saga kerek lett. Ami igaz is volt, bizonyos szemszögből nézve. Egy fantasztikus korszak zárult le, koherens egésszé téve a történetet. A 3. epizóddal bezárult a kör, miközben a 6. epizód méltó lezárást adott ennek a sokrétű mítosznak. És bár felmerültek bizonyos kérdések, és folytatási lehetőségek (arra tökéletes volt az akkori kibővített univerzum), a 6 film megállt a lábán. Így adta magát a kérdés, hogy szükség van-e harmadik trilógiára? Üzleti szempontból nyilvánvalóan. Viszont engem az in-universe vonatkozás foglalkoztatott, illetve aggasztott: hozzá tudnak-e adni olyat az addigi epizódokhoz, amiért érdemes megbontani a befejezést? Hozzá tudnak-e érdemben tenni, tovább építve és nem rombolva a legendát? Nem lehetett könnyű dolga a Lucasfilmnek. A Star Wars esetében főleg elkerülhetetlen a népharag, és az ebből fakadó negativitás, ha valami nem egyesek szája íze szerint alakul. Mindenki kedvére nem lehetett tenni, mégis minimalizálni akarták a kockázatot. Ez egy 4. epizódot esetenként túlságosan is megidéző folytatást eredményezett, ami ennek ellenére jó és sikeres film lett. Bemutatta Kylo Ren és Rey karakterét, akik az új trilógia magját alkotják, kapcsolatuk pedig a 7-8-9. rész gerincét. Ha csupán velük lett volna több a Star Wars a folytatás trilógia által, már akkor is azt mondanám, hogy megérte. :clap:

 

Mivel a 9. részről van szó, nem akarok nagyon elkalandozni, pedig nem lenne nehéz. :) Szerintem vitathatatlan, hogy az ezzel a franchise-zal támasztott igények bizonyos nézők esetében alapjáraton is irreálisak. Egy Saga záró film esetében ez hatványozottan igaz. Érthető, hogy Abrams miért akart egy epikus, valamelyest mégis biztonságos filmet csinálni. Bár a Skywalker kora bátrabb is lehetett volna (bizonyos téren), azzal nem tudok egyetérteni, hogy biztonsági játék lenne, ami megpróbálja helyretenni Rian Johnson vélt hibáit. Abrams tovább gondolta a 8. rész egyes történeti elemeit, noha néhány így újraértelmeződik, más megvilágításba kerül. Ezt nem gondolom negatívumnak, sem „bocsánatkérésnek” a korábbi epizódért. Azt szintén nem érzem gondnak, hogy nem volt előre meghatározva a trilógia menete, bár a fő csapásirány szerintem már a kezdetekkor megvolt. Számos esetben a korábbi Saga filmek is részről részre álltak elő az eredeti tervekhez képest hajmeresztő változtatásokkal. Ha összességében működik a végeredmény, akkor szerintem lényegtelen. Annak idején én is olvastam azokat a marhaságnak tűnő szivárogtatásokat, amik kb. 90%-ban bekövetkeztek. Leírva annyira abszurdnak hatottak, hogy szinte egyáltalán nem hittem a bekövetkezésükben, a szivárogtatóknak pedig semmi hitelt nem adtam. És bár erős félelmekkel indultam el a moziba, köjövetelkor 10/10-re értékeltem a filmet. Ez persze túlzás, de jól mutatja, milyen lelkessé tett az a közel 2 és fél óra, és milyen érzéseket váltott ki belőlem. Szerintem ez számít igazán. A megvalósítás kulcsfontosságú, ami rengeteget nyom a latban a végeredményt illetően.

 

De részletezzük kicsit: a film legfájóbb pontja számomra Palpatine visszatérésének magyarázat nélkül hagyása. :( Azzal ki tudok békülni (sőt, kövezzetek meg, de tetszik is) hogy a Sith, aki kijátszotta a Jedi Rendet és hülyére vette a Köztársaságot, majd felépítette a saját Birodalmát; a Galaxis meghódítója, akinek szinte mindenre volt B és C terve… szóval, róla elhiszem, hogy arra a forgatókönyvre is gondolt, hogy esetleg életét veszti. Ez teljes mértékben benne van a karakterében. Viszont az már nem tetszik, hogy a visszatérésének körülményeit elintézték egy 3. részből idézett mondattal, valamint a „klónozás” és a „Sith-ek által ismert titkok” spekulatív leírásokkal. Később mindez persze kiderülhet ilyen-olyan képregényből, könyvből, vagy útmutatóból, de szerintem az öreg visszatérésének megmagyarázása a film szempontjából lett volna esszenciális. Ez enyhén szólva sem marginális információ. A kapott morzsákból nagy vonalakban összerakható a puzzle, de számomra zavaró módon sok a kérdés ezzel kapcsolatban. Lehet nem szeretni a régi EU-t, de ott legalább egyértelműen meghatározták, hogy Palpatine-nak klóntestei voltak, melyekbe képes volt átköltöztetni szellemét a halálát követően. Ám mivel ezeket a testeket gyorsan elhasználta mérhetetlen Ereje révén, egy komolyabb, Erőben erősebb porhüvely kellett neki Han és Leia fiának (Anakin Solo) formájában. Biztos, hogy sokan erre a magyarázatra is rásütötték volna a B-kategóriás, vagy a gagyi jelzőket, de szerintem a semminél még mindig jobb lett volna. Főleg, hogy in-universe, a hivatalos kánonban is megvannak ehhez az eszközök: klónozás; fizikai test elhagyása; tudat költöztetése; másik személy/porhüvely megszállása. Ezekre már mind-mind kaptunk példákat a kánonban. Összegezve tehát: Palpatine visszatérésének tényével semmi bajom, a konkrét magyarázat mellőzésével már annál inkább. Mert nem kell mindent szájba rágni, de ez fontosabb infó annál, semhogy a nézők fatáziájára, vagy valamely kiegészítő műre bízzák.

 

A Sith felbukkanása felveti Anakin Skywalker és a Kiválasztott kérdéskörét. Palpatine (így a Sith-ek) visszatérése rombolja az Egyensúlyról szóló Próféciát? Valamint, Anakin önfeláldozása csorbul az által, hogy az Uralkodó nem (vagy nem végleg) halt meg? Azt biztosra veszem, hogy Anakin a fia, Luke Skywalker és nem az Egyensúly érdekében cselekedett, amikor megmentette őt a Sith-től. Az érzelmi kötelék volt az, amit gátat szabott a Sötét Oldalnak, és újra a fényre engedte a benne élő Jedit. Szerintem Anakin áldozata nem csorbult Palpatine visszatérésével, hiszen az általa megmentett Luke révén volt képes Rey eljutni arra a szintre, hogy végleg legyőzze az Árnyuralkodót, a Palpatine nevű entitást. Azaz, ha nincs Anakin, valószínűleg Rey sem jut el oda, ahova. Én továbbra is úgy hiszem, hogy Anakin volt a Kiválasztott (valójában ezt már George Lucas is tisztázta), akinek szerepe elengedhetetlen volt ahhoz, hogy a Világos Oldal diadalmaskodjon, beállítva ezzel az Erő egyensúlyát. A Prófécia és az azt körüllengő misztikum kapcsán azt gondoltam, hogy valami jelentős, ősi dologról van szó, és az Egyensúly megteremtése tartós, akár évezredekre szóló békét teremt, legalábbis galaktikus szinten. Ellenkező esetben miért kerítettek volna ekkora feneket neki az egykori Jedi-filozófusok? Egyre valószínűbbnek tartom, hogy az Egyensúly nemes egyszerűséggel a Sith-ek kihalását jelenti, a Prófécia (bár ezt a Jedik saját bevallásuk szerint is talán félreértelmezték) pedig a túlmisztifikálás áldozata lett. Inkább tűnik egy jelentős esemény megjövendölésének, mint az ultimate béje elhozójának. Összegezve tehát: Anakin egyensúlyt hozott az Erőbe, amely aztán Rey segítségével lett maradandó/hosszabb távú. A Sith-ek kihalása nyilván nem jelenti a Sötét Oldal megszűnését. :nana: Az továbbra is létezni fog, legfeljebb más formában.

 

Rey személyében remek szereplővel gazdagodott a Star Wars. Kylo mellett egyértelműen ő a favoritom az új érából. Daisy Ridley olyan szerethetővé tette a karaktert, amit nem tudok kifogásolni. :) Számomra nem egysíkú, vagy unalmas a színtiszta pozitivitása, életszeretete, ahogy rendkívüli képességei, valamint gyors tanulási készségei sem. Szerintem egyértelműen ez a film bánt vele a legjobban, itt éreztem azt, hogy igazán elemében volt. A legfőbb kérdés vele kapcsolatban a 9. rész után, hogy mennyire volt jó ötlet Palpatine leszármazottat csinálni belőle? Erre nem hiszem, hogy van "jó" válasz. Azt is megértem, akinek tetszik, azt is, akinek nem. Kezdetben én is ellene voltam annak, hogy neves sarj legyen, ugyanis tetszett Rian Johson üzenete a 8. részben: nem számít ki vagy (Kylo Ren állításával ellentétben), van helyed a történetben. Lehetesz egy nevenincs roncsvadász is a Galaxis egyik legtaszítóbb bolygóján, az számít, milyen ember vagy. Névtelenül is lehetsz nagy dolgokra hiavatott. Ennek ellenére az, hogy kiderült Rey Palpatine származása, nem degradálja sem a karaktert, sem a 8. epizódot. Azért nem, mert a film új üzenete egyszerűen kibővíti az előző részét, vagy inkább a másik végletből közelíti meg: lehetsz vérvonal szerint a Galaxis leggonoszabb teremtményének leszármazottja, végső soron (továbbra is) a cselekedeteid határoznak meg, semmi más. Összességében: meglettem volna Rey Palpatine származása nélkül is? Igen. Szomorú vagyok, hogy így történt? Bár eleinte nem tetszett, nem tudok negatív lenni. Rey karakterének kiteljesedéséhez szükség volt erre a lépésre, különben nem járhatta volna be ugyanezt az utat.

 

Kylo Ren, vagyis Ben Solo a Star Wars Saga egyik legjobb karakterévé nőtte ki magát a három film során. Összetett, érdekes és emlékezetes jellem, aki felnőtt a nagyokhoz. :kylo: Mégis ellentmondásos érzéseket táplálok vele kapcsolatban. Bár jó karakternek tartom, elítélem azt, amit a Sötét Oldalon tett (akárcsak a nagyapja esetében). Főleg Han Solo halála miatt, ami az egyik legdrámaibb jelenet Star Wars filmek sorában. Ahogy Vadernél, úgy Kylónál sem tudom megbocsátani az elkövetett bűnöket. Ezzel együtt megértem az üzenetet, miszerint sosem késő megváltozni. Ha valaki a legszörnyűbb tetteket követi is el, nem késő letérni arról az útról, és elkezdeni helyesen cselekedni. Viszont ez is magában hordozza a kettősséget, mert így is hozzá állhat az illető: „elkövetem a legkegyetlenebb bűnöket a világon, nem gond, hiszen később megbánhatom és jóvá tehetem azokat, megváltást nyerve”. Ezért tartom ellentmondásosnak Anakin, és immár Ben megváltásának az üzenetét. Igaz, hogy mindketten az életükkel nyertek feloldozást (valamilyen szinten) a végső jó cselekedetük során, ez elég „kényelmes” is egyben. Nem az a kimondott bűnhődés kategória. Részben ez volt az oka annak, hogy a film előtt Kylo megváltása ellen voltam. Plusz azért, mert korábban már láttunk hasonlót. Végül mégis tetszett a megvalósítása. :clap: A fiú kapcsolata Rey-jel páratlan, korábban nem hittem volna, hogy ilyen szintre emelkedik. Az előző részekben is érezhető volt egyfajta vonzalom kettejük közt, ez ebben a filmben teljesedett ki igazán. Első nézéskor a csókot túlzásnak éreztem (Rey megcsókolja azt a „szörnyeteget”, aki korábban a szeme előtt ölte meg a saját apját?), de rájöttem, hogy ez is kellett kettejük kapcsolatának betetőzéséhez. Persze ahogy Anakin/Vader esetében, úgy itt is felmerülhet: Ben és Kylo mennyire egyazon személy? A szörnyetegtől elvonatkoztatva, Rey szerintem Bent látta, aki mellett kitartott, hogy megmenthesse. Végül ő is teret engedett a saját érzelmeinek. Viszont az a bizonyos csók szerintem nem feltétlenül romantikus jellegű volt, inkább a kapcsolatuk betetőzése. Ami többrétegűbb a szerelemnél. Az Erővel való gyógyítás képességével sincs gondom. Szerintem eleve nem képes rá minden Jedi, főleg nem a Rey-től és Bentől látott szinten. Esetükben a diád kapcsolatuk sok mindenre magyarázatot adhat. Úgy tippelem, hogy Rey a Jedi-könyvekből szerzett tudomást erről a képességről (is), melyet aztán ösztönösen sajátított el. Ben pedig kettejük kapcsolata révén tanulhatta el a lánytól. Szépen megvalósított jelenet, amikor Rey rádöbben, hogy nem Kylót, hanem Bent szúrta le a Halálcsillag roncsain, és mindketten megérzik Leia halálát. Aztán a lány ösztönösen igyekszik meggyógyítani Bent. Valószínűleg igen ritka képességről van szó, ezért nem érzem úgy, hogy ellentmondásba ütközne a korábbiakkal.

 

Maga a történet egyelőre sok helyen kérdéses. Az összes réteg lehámozása után, és a kiegészítő művek segítségével remélem, hogy végül minden a helyére kerül. A nyitány kifogástalan, a Mustafar feltűnése kellemes meglepetés. Amennyiben csak Palpatine és Vader tudtak az Útkeresők helyzetéről, nem érzem erőltetett fanservice-nek, amit sokszor indokolatlanul felhánytorgatnak a filmnek. Érthető, hogy miért Vader bolygóján volt elrejtve az egyik. Az Exegol egyedi és kellően fenyegető bolygóra sikerült, melyből sugárzik a Sötét Oldal. Kiváló hangulati löketet ad Palpatine visszatérésénék, ahogy a film alap tónusát is előrevetíti. Eleinte jobban örültem volna a Moraband/Korriban, vagy a Malachor filmre vitelének, de aztán beláttam, hogy a történet egy alaposan elrejtett, még felfedezetlen Sith világot követelt meg, így ismert helyszínek nem jöhettek szóba. Az Exegolra első ízben megérkező Kylo gyorsan tisztázza, hogy esze ágában sincs fejet hajtani Palpatine előtt. Ezt követően, felmerülnek a következő kérdések: mi szüksége van az öregre? Mi tartotta vissza attól, hogy lekaszabolja, és a Végső Rendet is birtokba vegye, ugyanúgy, ahogy az Első Rendet Snoke halála után? Ennek kapcsán elég sok kérdésem van. Biztos, hogy születtek már jó válaszok, de még nem láttam elégszer a filmet ahhoz, hogy minden összefüggést meglássak. Visszatérése mellett, Palpatine terve is részletezésre szorult volna. Bár nagy vonalakban sejtem, mire ment ki a játék, jó pár dolog nem egyértelmű ezzel kapcsolatban. Olyan szituációban volt az öreg, ahonnan minimális esélye volt a kudarcra, mégis sikerült összehoznia. Birtokában volt egy korábban sosem látott bolygópusztító flottának (tételezzük fel, hogy megvoltak hozzá az anyagi és technológiai forrásai), mellyel már önmagában véve nyert ügye lett volna a Galaxis meghódításáért folyó harcban. Mi szüksége volt éppen Klyo Renre? Az Első Rend irányítása miatt? Esetleg őt akarta megszállni? Hiszen a császári pozíciót ígérte neki. A saját roskadozó testét akarta egy erősebbre cserélni? Ez tűnik a legvalószínűbbnek. Miért volt ilyen fontos Rey elpusztítása, ha utána már inkább áttérítette volna? Bár itt Snoke kapcsán is van elletmondás, aki először azt akarta, hogy Kylo vigye elé Rey-t (Ep7), utána mégis a halálát akarta (Ep8). Egyáltalán Palpatine honnan tudta biztosra, hogy Rey az unokája? A jakkui származás miatt? Vader is csak komoly nyomozások árán tudta meg a fia kilétét (a lányáról meg nem is tudott, amíg Luke gondolatai el nem árulták), így elvileg ez nem olyasmi, amit az Erőn keresztül egykönnyen meg lehet érezni. Ha már ott volt az Első Rend (amit eleve az egykori Birodalom legjobbjaira alapoztak, majd fejlesztettek tovább), mi szükség volt külön egy Végső Rendre is? Nem lett volna célszerűbb a bolygópusztító flottát egyesíteni az Első Rend haderejével? A Sith eleve irányította az Első Rendet Snoke-on keresztül. Bár, hogy mennyire közvetlenül, az nem egyértelmű. Valamelyest növeli Palpatine hírnevét, hogy mindvégig ő volt az árnyakban megbúvó „nagy gonosz”, Snoke pedig csupán egy báb. Ez jellemző volt a karakterre korábban is.     

 

A baljós Mustafar-Exegol jelenetek után stílusban eltérő, mégis ízig-vérig Star Wars hangulatú kalandsor veszi kezdetét. Jó volt csapatként együtt látni a főbb szereplőket, remekül működött a kémia köztük. A poénkodással nem estek túlzásba, ugyanakkor búskomor sem lett a film. Szerintem jól eltalálták az arányokat, illetve C-3PO is ebben a filmben a legjobb. Sajnálom, hogy Finn és Rose kapcsolatával semmit nem kezdtek (gyanítom, miért), pedig kíváncsi lettem volna rá. Oochival kapcsolatban egyelőre nem világos, hogy miért hagyott útmutatót a tőrön, ami elvezet az egyik Útkeresőhöz? Neki nem pont az volt a célja, hogy senki ne találja meg Palpatine-t az Exegolon? :hmm: Zorri Bliss és Jannah karakterei összességében jók voltak, bár nem igazán sikerült kibontani őket, ami érthető. Kár, hogy viszonylag kevés idő jutott rájuk a nagy rohanásban, de így sem panaszkodhatok rájuk. Jannah kapcsán furcsa (vagy inkább több értelmű) a rész végi, Landóval közös jelenete. Elvileg, az eredeti változatból kiderült volna, hogy ő Lando lánya, és az enciklopédia is említést tesz róla, hogy az öreg Landonis lányát elrabolta az Első Rend, a „rohamosztagos-képző projektjébe”. Nekem többnek tűnik, véletlen egybeesésnél. Karakterek terén Hux is megkapta a neki járó sorsot. :D Bár elárulta az Első Rendet, azt csupán a saját önös érdekei, és a Kylo iránti ellenszeve miatt tette, nem azért, mert megvilágosodott volna. Éppen ezért, karakterhű volt a viselkedése. Mindig is hatalomra vágyott, amit az Első Rend irányításával akart megszerezni. Ehhez előbb el kellett távolítania Kylót, mindegy milyen áron… az más kérdés, hogy mi töréntik, ha ez az ár maga az Első Rend széthullása?

 

Leia kapcsán tartottam tőle, hogy milyen lesz a karakter 9. részbeli megvalósítása, mivel a kezdeti tervek szerint fontos szerepet játszott volna. Ahogy az előzőekben Han és Luke is megkapták a maguk reflektorfényét. Összességében jól sikerült, nem éreztem semmi furcsát vagy szokatlant vele kapcsolatban. A halála is megindító jelenet volt, amit Chewie reakciója tett még szívszorítóbbá. :( Bár engem Han és Luke halála valamivel jobban meghatott, így is teljsen jó volt a hercegnő búcsúja. Főleg a körülményeket tekintve. Tetszett, hogy Leiát így is sikerült kulcsfigurává tenni fia megváltásában. :clap: Az is remek volt, hogy egyszerre vált eggyé az Erővel Bennel.

 

A finálé egyszerre volt nagyszabású és szokatlan. Palpatine legyőzése során érezhetően fokozni akarták a tétet. De ezeket sem gondolom negatívumnak. Szerintem elvárható, hogy egy finálé minél epikusabb legyen. Minden korábbinál erősebb Uralkodó; minden korábbinál fenyegetőbb és nagyobb csillagromboló flotta; minden korábbinál nagyobb „lázadó” flotta; minden korábbinál hajmeresztőbb képességek. Valamint ide sorolható a minden Jedi vs. minden Sith koncepciója. Bár ez utóbbit én nem értelmeztem szó szerint. Palpatine-ban szerintem inkább minden korábbi Sith eszméje, tudása és hatalma volt jelen, nem konkrétan a szellemeik. Ahogy Rey esetében is hasonló módon nyilvánulhatott meg a Jedik támogatása, csak a Kozmikus Erőn keresztül. Hatalmas pozitívum volt a korábban élt Jedik hangját hallani (főleg Ahsokát és Kanant, ami újabb kapocs az animációs vonalhoz:yeah:). Ebben a formában több értelme volt, mint a szellemként való feltűnésüknek. Ennek ellenére, Anakint szívesen láttam volna külön jelenetben. Biztos lehetett volna úgy alakítani a sztorit, hogy erőltetettség nélkül beleférjen.

 

Ha már Erő-szellemek. Luke feltűnése az Ahch-to-n szintén pozitívum volt. Viszont furcsa, hogy az Erő-szellemek ilyen szinten interakcióba léphetnek a fizikai világgal, mint Luke az X-szárnyú kiemelésével. A szellemek mutassanak utat, adjanak bölcs tanácsokat, de ne avatkozzanak bele tettlegesen az élők sorsába. Vagy ha igen, Luke miért nem jelent meg Palpatine előtt, hogy fizikailag is segítsen Rey-nek? Vagy Yoda és Obi-Wan a 6. rész végén miért nem segítettek be Luke-nak? Azt még el tudnám fogadni, hogy az Ahch-to is egy Erő-csomópont, ezért itt a szellemek is komolyabb mutatványokra képesek.

 

A lezárás kellően szép és kielégítő az ünneplő montázzsal, majd a Skywalker-kardokat nyugovóra helyező Rey-jel. Bár felvette a Skywalker nevet (ezzel is azt üzenve, hogy nem számít, kinek születsz), a vérvonal szerinti Skywalkerek kihaltak. Rey személyében eljött az új Skywalkerek kora. A név és a legenda általa él tovább. Nyitott befejezés számos kérdéssel és lehetőséggel, ami mégsem hagy hiányérzetet, és pontot tesz egy éra végére.

 

Biztos nem írtam le mindent, amit szerettem volna, de most ennyire futotta. :P Ha még időközben felmerül valami, úgysem tartom magamban. :) 

  • Nagyon tetszik 2
  • Nem értek egyet 1
  • Tetszik 4
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Néhány szóval én is értékelnék.

 

Őszintén bevallom, hogy - bár a leak-ek által felvázolt történettől kirázott a hideg - a vásznon nagyon tetszett. 

 

Miközben néztem, a Da Vinci-kód jutott eszembe annyiban, hogy a film folyamatosan pörgött, és pillanatra se ült le, és néha elég szájbarágósra sikerült. (Kicsit túltolták pl.  a Finn erőérzékenségére vonatkozó

utalásokat. Egyébként erről akart volna beszélni Rey-jel, és azért négyszemközt, mert félt a többiel reakcióitól.) Maz is sok volt nekem, amikor elmagyarázta, hogy Leiának minden erejére szüksége lesz most, hogy meg tudja szólítani a fiát, ezért ennyire gyenge. Na most Luke egy ehhez hasonló mutatványba halt bele egy résszel korábban.

 

Persze, ez a szájbarágósság fricska lehetett azoknak, akiknek a TLJ finom utalásai nem jöttek át.

 

A szivárogtatások alapján féltem az események sűrűjétől is. Tartottam attól, hogy lehet ennyi történést egyetlen filmbe bezsúfolni. Nos, sikerült, sőt! Ennél is többet lehetett volna. Ahogy ti  magatok is írtátok, Palpatine visszatérését a halálból bővebben kifejthették volna. Nyilván klóntestben él a lelke, hisz az arca már-már zavarbaejtően kisimult, meg hát ez a test láthatóan képtelen az ugyanakkor önálló életre...

 

A tervét sem igazán értettem. Nem igazán világos számomra, mit is  akar Rentől. Tegyük fel, hogy Rey-t azért akarja megöletni, mert tudja, hogy ő okozza majd. Tegyük fel, hogy úgy véli, Ren esetében a szerelme megölése lehet a végső lépés a sötétséghez vezető úton, de hogy miért gondolja azt azok után, hogy az apját is megölette vele (Snoke közvetítésével)... A testét nem tudta volna megszállni, mert ez a srác képtelen gyűlölni. 

 

Persze, lehet, hogy Rey után Ren volt a soron következő a halállistáján.

 

Benből amúgy kaphattünk volna többet pl. a Renekkel való küzdelme során, (amely a Reneket elég súlytalanná tette), de attól a pillanattól fogva, hogy megkaptuk, elképesztő érzelmi hullámvasútban volt részünk. Kezdem azt hinni, hogy Driver a színművészet Mozartja. Ahogy a csókjelenet után fürkészi Rey arcát, magába szívva a lány összes vonását a búcsú előtt, az valami egészen elképesztő. A maszkjában menő, a Hannal való találkozása hihetetlen. (akkor is, ha ott és akkor JJ épp a saját vállát veregeti). Gyakorlatilag innentől, helyesebben Leia halálától fogva nem egyszer és nem kétszer hatódtam meg, (pedig csak egyszerű néző vagyok, nem rajongó.)

 

Erőszellemként talán azért nem jelenik meg a film végén, mert nem vált eggyé az erővel. A saját életereje tartja életben a szerelmét, vagyis egy testben élnek mindketten tovább.

 

Most ennyi jutott az eszembe, és az, hogy a fanyalgókat ugyanúgy nem értem, mint négy, illetve két éve. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

19 perccel korábban, Süni írta:

Erőszellemként talán azért nem jelenik meg a film végén, mert nem vált eggyé az erővel. A saját életereje tartja életben a szerelmét, vagyis egy testben élnek mindketten tovább.

Ez nagyon szép gondolat. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

13 órával ezelőtt, Pildi írta:

Ez nagyon szép gondolat. :)

Kösz! :) Az én olvasatomban Rey a Skywalker nevet is azért veszi fel, mert azzal, hogy Ben életereje tartja életben, bizonyos értelemben Skywalkerré vált.

 

Azt gondolom, talán egyidejűleg válnak majd eggyé az erővel, ha a lány is meghal. Ekkor válnak mindketten erőszellemmé, és találnak végleg egymásra. 

 

/Ben ezért vési magába a búcsú során a lány arcának minden cm2-ét, mert - a tudatát elvesztve - jó ideig nem láthatja viszont. Ugyanez az oka, hogy Rey nem gyászolja meg a fiút. Tudja, hogy találkoznak még. A történet inverz "Boldogan éltek, míg meg nenm haltak."/ 

13 órával ezelőtt, Ody Mandrell írta:

Akkor jól letaglózott. :) 

 

Ahhoz képest, hogy nem vagy "rajongó" elég jókat írtál. A legtöbb fannak becsületére válna. 

Ha azt vesszük, hogy az utolsó kb. 20 percben folyamatosan folytak a könnyeim, valóban letaglózott.

 

Sokat gondolkoztam Palpatine terve kapcsán, de nem jutottam jobb megoldásra annál, mint, hogy érezte, hogy az unokája az igazi Nemezis-e, és, hogy Bent is megölta volna, ha képes lett volna megölni Rey-t. Ezeket a válaszokat is megadhatta volna a film, pl. olyan formában, ha Palpi beszél erről Pryde-nak.

 

Amit sajnálok még, hogy a film végi ünneplés során nem hangzik el az ellenállás vezetői rézéről, hogy a jövő államberendezkedése más lesz, mint a Régi, illetve Új Köztrásaság, és fel fogják számolni a rabszolgaságot, a korrupciót és a bűnszervezeteket. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 órával korábban, Süni írta:

Amit sajnálok még, hogy a film végi ünneplés során nem hangzik el az ellenállás vezetői rézéről, hogy a jövő államberendezkedése más lesz, mint a Régi, illetve Új Köztrásaság, és fel fogják számolni a rabszolgaságot, a korrupciót és a bűnszervezeteket. 

Szerintem ez alapfelállás, nekem kicsit fura lett volna ha erről kezdenek el beszélgetni az emelkedett pillanatok közepén. :) 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Tegnap voltam a Mammutba, valamivel elkellett töltenem az időt. Láttam, hogy az ottani mozi megnyílt. Mondom, kipróbálom, megnézem milyen lett. SW film lett belőle - más délben nem nagyon ment. Beültem, rajtam kívül voltak még ketten.

 

Ez volt a 2. megtekintésem a moziban - itthon volt még plusz egy kamerás - és mostmár tudtam figyelni a részletekre. Fura mód még mindig gyorsan éreztem a film első felét. Azt meg már meg se említem, hogy valamiért a Halálcsillagos rész teljesen kiment a fejemből, hát koppantam egy nagyot. :D A Palpis rész most abszolút nem zavart, helyette sokkal inkább voltak más dolgok, amik bökték a szemem. De alapvetően jó film még mindig. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 perccel korábban, Ody Mandrell írta:

Mármint a csillagrombolós? :D 

Nem, a halálcsillagos, amikor találkoznak Jannah -val. :D Valamiért azt hittem a Kijimiig, hogy oké, Chewiet megmentve Rey elmegy Ahch-to -ra mérgében, míg a többiek vissza a bázisra. Aztán jött a wait a minute állapotom, amikor rájöttem, hogy lesz egy fénykardpárbaj is a filmben. :lol:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.